Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 20.09.24 
Взаимопомощ
   >> Борба с насилието
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Жените сами са си виновни, че ги бият...нови  
Автор mizrahi (Човек)
Публикувано10.03.07 11:51



С това провокативно заглавие на темата искам да разкажа следното :

Адвокат съм и професионално съм се сблъсквал с много случаи на домашно насилие, които са стигали до невероятни крайности, преди жената да вземе живота си в свои ръце и да се махне от насилника...

Ето един пример - мъж, жена и две деца. Бащата ги спуквал от бой всяка вечер щом си пийнел. Една вечер наръгал жена си с нож в гърба и тя се освестила в Пирогов, но продължила да живее с него. След месеци отново побой почти до смърт и едва тогава, след 20 години търпение се наканила да вземе мерки, да потърси помощ...

Говорих с една психоложка, която ми обясни защо се получава така. Цитирам по памет "Няма по здрава връзка от тази между насилника и жертвата - той я контролира чрез насилието, а тя го контролира чрез чувството му за вина..."

Каквото и да казват психолозите - всяка жена, която допусне мъжът й да я удари повече от веднъж /може един път да си изтърве нервите, но ако повтори, ще потрети.../, то сама си е виновна и си заслужава боя до последния удар... Законът в БГ дава огромни възможности за жената да защити себе си и децата си от домашно насилие, затова няма прошка, ако тя не го направи и търпи - нито е добра майка, нито е добър човек.



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: mizrahi]  
Автор Finch! (Retry)
Публикувано10.03.07 18:42



Съгласна съм с теб, че жените, които допускат системен тормоз не са добри, нито за себе си, нито за децата си, но в повечето случаи те имат нужда от помощ, за да разбират, че това може да не се случва. Трябва им помощ да осъзнаят, че животът може да е без насилие. Нужен им е приятел, нужен им е психолог, нужен им е и адвокат, но те не го знаят! Ако пък случайно знаят, то има друга причина, която им се вижда огромна и непреодолима преграда...
Не мога да се съглася, че някой, който и да е той, си заслужава боя до последния удар...



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: Finch!]  
Автор mizrahi (Човек)
Публикувано11.03.07 20:27



Е, казах го в смисъл, че сами го позволяват, след като търпят. Вярно е, че трябва да им се помага по всякакъв начин, но това не е лесно - повечето са свикнали да си траят. В големите градове както и да е - има какво да направиш, кого да попиташ, къде да се скриеш, но в малките градчета и в селата доколкото знам, положението е трагично.



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: mizrahi]  
Автор Finch! (Retry)
Публикувано11.03.07 20:57



Наистина в малките градове и селата положението е трагично, особено като се вземе предвид и икономическата зависимост, обстановката, нравите и патриалхалното възпитание. Трябва да има начин и там да се помага, но за съжаление не виждам начини и възможности. Все още нямаме достатъчно силни и финансирани неправителствени организации, които да могат да се включат и там. Цялото състояние на държавата рефлектира и се отразява. Трудно е, дори много трудно. Има случаи, в които съм се чудила дали наистина не осъзнават, че са жертви, че това може да не е така и същевременно коя съм аз, че да се опитвам да променям нещо, след като не мога да предложа алтернатива. Как да се откъснат от този си живот и къде да отидат, като зарежат къща и да тръгнат за какво, за мижави пари. Та повечето са с основно или средно образование и не могат да се надяват на добра заплата, а трябва квартирни, режийни и т.н. Позволяват да продължава тормоза, защото нямат алтернатива, защото така са възпитани и на село да останеш разведена си е меко казано ужасно.

Трябва да има начин, за да не търпят.



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: mizrahi]  
Автор Day (or Night?)
Публикувано11.03.07 21:56



Би ли казал конкретно до каква степен законът защитава жертвата на домашно насилие? Какви са най-крайните мерки?



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: Day]  
Автор mizrahi (Човек)
Публикувано11.03.07 22:48



Законът е нов, но вече се прилага с пълна сила. Общо взето жертвата на домашно насилие /не винаги жената :)/ може да си гарантира неприкосновеност, съдът може да изаде забрана насилникът да я приближава, има и други санкции. Погледни закона, не е дълъг, но е съдържателен :)



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: mizrahi]  
Автор Kalomain (търсеща)
Публикувано13.03.07 08:45



Уви, прав си!
Мразя това, но е така. Повечето жени просто отказват да излязат от този кръг - не че не могат. Защото наистина си въобразяват, че това ги прави по-добри.



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: Kalomain]  
Автор mizrahi (Човек)
Публикувано13.03.07 09:28



А представи си как се чувстват жените в ислямсите страни, където дори нямат възможност да опитат нещо друго...



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият...нови [re: mizrahi]  
Автор MarkizataМодератор (лошо момиче)
Публикувано13.03.07 13:39



Здравей:) Драго ми е, че се присъединяваш към дискусиите в този форум!
По темата - присъединявам се към изказаните мнения. В добавка мога да кажа, че това важи не само за кръга на насилие (който има много повече лица, от колкото си представяме - уви - не само бруталното физическо насилие, побой и т.н....) човек влиза в най - различни кръгове и ситуации. Има много скапани и безумни стечения на обстоятелствата. и все пак, всичко е избор. Дори всяка глътка въдух, която поемаме. И във всеки един момент всеки от нас има възможността да избере, дали да поеме тази глътка въздух, как да я поеме, с кого / какво да я примеси, как и от какво се нуждае. И да прави каквото може по силите си, за да го постигне. Клубовете, както и целият свят, е пълен с жалващи се, нещастни и неуверени хора, на които някой за нещо им е виновен...Когато проблемът е вътре в теб, най - лесно е, да избягаш от себе си и от проблема, пренасяйки го навън, върху някой друг, върху чуждите действия и чуждите избори. И така влизаш в кръга. Защото ужасът да живееш със себе си и да правиш собствени избори е по - голям от ужаса от всеки кръг, в който някой друг "те е поставил", някой друг решава за теб. Вместо теб.



Тема Re: Жените сами са си виновни, че ги бият... [re: Markizata]  
Автор mizrahi (Човек)
Публикувано13.03.07 16:32



Така е - за нас, които нямаме такива проблеми, нещата изглеждат повече от ясни. Сещам се обаче преди време на един купон, имаше някаква двойка. Мъжът се напи и я замъкна в другата стая. След малко мацката идва цялата нарязана по ръцете с нож и вместо да ни разреши да извикаме полиция почна да ни обвинява, че се опитваме да й развалим връзката и просто поиска бинт и си го прибра хубостникът под мишница и си тръгнаха...

За мен тя е тотално луда а той един ден ще я заколи... Въпросът тук е, трябва ли да се опитваме да спасяваме хора, които не искат да бъдат спасени?!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.