Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:56 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Колекционери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Лампа на газ - Brilliant Meteorbrenner "R.Ditmar"  
Автор pablo3 (непознат)
Публикувано10.02.14 18:48



За снимки пишете ми на скайп или имейл, ако имате проблем с прикачените файлове.

Ето прикачен файл, изтеглете го и разгледайте подробно и на спокойствие снимките -
http://dox.bg/files/dw?a=8facc8852c

Павел Влахов
гр.Пловдив
0889297598
e-mail: pavel_vlahov@abv.bg
skype: pavence

Газена лампа Brilliant Meteorbrenner "Rudolf Ditmar", Wien, произведена в Австрия в края 19 век. , в много добро състояние и с красиви флорални елементи, автентичността и е гарантирана! Доколкото ми е известно, това изделие е на почти 130г., изработено е в периода между 1880 - 1890г. , внесена е от Австро-Унгария в България (Русе). Работеща е лампата и е изработена от медно - калаена сплав! Оригиналната стъкленица я нямам и затова съм сложил класически тип, за да се види силуета на лампата - може да се изработи по поръчка, но е много трудно да се открие оригиналния дизайн на стъкленото тяло! Има различни модели на тази австрийска фирма и всяка е повече от уникална и красиво изработена – индивидуален дизайн, разнообразие от модели, стилова тематичност и качествена изработка! Лампата ми е ценна, не се продава обезателно и на всяка цена, не ми е спешно така, че търся много сериозен купувач и да осъзнава стойността на този предмет! Не бих направил абсолютно никакъв компромис и в никакъв случай за цената - под 600лв. не се продава, това и е основната цена и няма вариант да падне под тази стойност! Другото важно нещо е, че колкото повече стои толкова по-скъпа ще става така, логично, а колкото до възможността да се намери конкретния модел и идентичността и да е на 100%, също толкова запазена е минимална! Поне до този момент, никой не е намерил втора такава лампа, но дори и да се намери то не вярвам да е в "огромни количества". Нека ми пишат или да ми се обаждат само на купувачи със сериозни намерения и отношение, да коментираме нещата реално и който има възможностите ще си я позволи! Нищо против нямам антикварите, но да не ми пишат с разни "необосновани" и "смешни" твърдения, цени, или как имали купища от тези лампи :)! Проучил съм много от моделите на R.Ditmar, останали са само в единични бройки и са изчезнали, специално тематичните и модели като този! Просто този дизайн не е от най-масовите, като стъклените модели, които са се ползвали от бабите и дядовците ни и са широко познати на всички!

Ето и малко обща предистория, просто така ....Следствие от двустранните отношение, по онова време, освен политически ( след балканските войни външната политика на България се ориентира до голяма степен към Австро-Унгария), те са се изразявали и под формата на културен и икономически обмен. Открити са в град Русе първите консулства (Русия, Великобритания, Франция, Италия, Прусия, Белгия, Холандия, Румъния, Испания и Гърция), като едно от първите тогава е било именно това на Австро-Унгария, което допринася изключително много за разширяването на търговско-икономическите връзки на града и го прави европейски център на територията на България. Австро-Унгария е имала и ред други интензивни взаимоотношения с нашата страна и във връзка с това културно и икономическо влияние, върху град Русе те се отразяват много положително и качествено, в сферата на - търговията, производството, изкуството и архитектурата. Атмосферата и развитието на града е било изключително и предприемачеството и тесните връзки с Австро-Унгария! Част от всичко това са били вноса на много стоки, пособия е предмети, характерни за културата, изкуството и бита в Австро-Унгария, стилово за наложили осезаем отпечатък върху развитието на град Русе. Тази лампа е само малък пример за това какви са били теченията и стиловите предпочитания в интериора и предметите използвани в бита и ежедневието на по-богатите и заможни русенци по онова време. Подаръци на предприемачи, търговци, банкери и аристокрация от Австро-Унгария. Това е само малка частичка, която показва тогавашния вкус на българската аристокрация, значитeлно повлияна от културния и икономически подем в Европа, „Когато някой пътуваше по река Дунав към Виена, се казваше, че той пътува за Европа.” Елиас Канети, а днес този цитат може да звучи така....уж де: „Ако някой пътува надолу по Дунав към Русе, се казва, че той отива в Европа.”




Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.