Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Колекционери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Помогнете ми???!!!нови  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано01.04.09 22:07



Намерих стара библия от 1871 година печатана в Цариград. Доколкото прочетох за нея тя е първата библия преведена и написана на български език. Ценна и търсена е!!! Тиража и е 36000 броя.
Искам да попитам как мога да я реставрирам защото я намерих на един стар таван на село и някой страници са наръфани и скъсани.
Почистих прахта, но другото не знам как да възстановя. Мисля си с тиксо, но то след време ще пожълтее, а аз искам най доброто и трайно възстановяване.
Няма корици и липсват страници, които може да са останали още на тавана на село. Ще проверя за тях.
Но вие кажете как мога да я възстановя и реставрирам?
Предварително много ви благодаря!!!



Тема Re: Помогнете ми???!!!нови [re: savi_9O]  
Автор naymov (непознат )
Публикувано01.04.09 22:40



Nqma da moje6 da si q restavrira6 sam!
Vzemi q pod mi6ni4ka i otidi v NBKM - tam ima restavratori i te biha mogli da ti dadat savet. Ne i lepi ni6to po stranitchite!!!
Pi6i kakvo s stanalo naymov@abv.bg



Тема Re: Помогнете ми???!!!нови [re: naymov]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано01.04.09 22:45



Какво означава това съкращение?
Дали някой би ми показал как е изглеждала корицата защото в нета няма много снимки.



Тема Re: Помогнете ми???!!! [re: savi_9O]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано02.04.09 23:54



Ето я и на няколко снимки там където е най запазена








Благодаря на всички които ми помогнат за възстановяването на тази рядка и уникална библия първа преведена на български език!



Тема Re: Помогнете ми???!!!нови [re: savi_9O]  
Автор naymov (непознат )
Публикувано04.04.09 21:26



Ozna4ava Natchionalna bibliotek sv.sv. Kiril i Metodi.





Тема Re: Помогнете ми???!!!нови [re: naymov]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано04.04.09 23:57



Колко ли ще ми вземат





Тема Re: Помогнете ми???!!!нови [re: savi_9O]  
Автор gubislav (непознат )
Публикувано15.05.09 09:05



Около 25 лв. на страница вземат реставраторите...според мен не си струва., но ти си прецени...



Тема Re: Определено...нови [re: gubislav]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано15.05.09 09:21



не си струва при тази цена. За мойта библия

ми дават 50 лева, а иначе е в доста добро състояние.

The storm is coming...

Тема Re: Определено...нови [re: Bushman]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано15.05.09 12:05



Аз се свързах със Софийската библиотека и там ми предложиха реставрация от лабораторията за реставриране в тази библиотека. Аз нито имам толкова пари пък и ме е страх да не я подменят нещо, защото мойта библия от 1871г. печатана в Цариград е първата въопще превеждана библия на български език. Превода е правен от Славейков. След това понеже тя е била с малък тираж - 36 000 бройки е преиздавана и през следващите години, но точно от 1871гг е най ранната българска библия. Като се има и предвид времето в което е печатана неми се вярва да има много запазени екзенпляри от тази и е доста рядка и скъпа реликва!



Тема Re: Определено...нови [re: savi_9O]  
Автор gubislav (непознат )
Публикувано15.05.09 18:06



Явно нямаш никакъв поглед върху книжния пазар у нас и в частност старопечатните ни книги.
Тази книга може да е ценна и рядка-но само за теб, защото си я намерил у вас-примерно....
По сбирките и антикварните магазини се продава на цена от 40 до 200 лв. в зависимост от това колко е запазена, ако погледнеш в хранилището на която и да е окръжна библиотека-има по над 10 бр. от тази книга, отделно тя е църковна, което също я измества от списъка на редките и ценни и т.н.
Славейков превежда много литература, така че и това не е критерий....
погледни в аукцион.бг се продават старопечатни книги, издавани около 1840 г. виж цената и тогава прецени дали тази Библия си заслужава писането и занимаването с нея...

Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.