Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:10 28.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Колекционери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Една старинна книга  
Автор savi_9O (непознат)
Публикувано26.09.07 00:24



Здравейте,търся помощ и съвети за една стара книга написана от д-р И Теодоров
казва се Как съм се родил и е някъде от 1901,1902година
От акционерно дружество софия е издадена!
Пише в нея че книгата е издадена за училищата и по точно за библиутеките на училищата,в началото има писани мнения за книгата и там има 1 мнение от г-н Вазов и понеже мненията побликувани там са все от списания и известни личности си мисля че това е Иван Вазов!
Има и мнение от министъра на просвищинието-Хр. Тодоров и началник на отдела- Н. Лазаров,както и от литературно обществено списние Мисъл в него доктор К.Кръстев е побликувал за книгата статия
книга 1 (117) 1902 янори
това какво е,номер на книгата ли?
Мисля си че понеже е училищтна книга и малко хора ще я имат,моята е запазена до колкото може и и липсва задна корица,може и страници имам 140 стр
нз с колко е всъщност
Любопитно е че има и печат от училището,а то е
Народна Смесена Прогимназия-с.Виная
Село Виная и с. Радиненец са се обединили през 1934год и са образували Обнова,а с книжката се сдобих от моя град Левски от 1 училище незнам как е попаднала там!
Искам да ви помоля да оставяте мнения защото за мен е важно да разбера каква е книжката и има ли стойност и дали е рядка!
Предварително ви благодаря!!!
Сайта ми е www.savi.dir.bg
там ще намерите всякакви колекции и нещица!



Тема Re: Една старинна книганови [re: savi_9O]  
Автор savi_9O (непознат)
Публикувано26.09.07 12:34



по точно съм объркал издателството за което си извинявам
то е Акционерно дружество Хемус- гр.София



Тема Re: Една старинна книганови [re: savi_9O]  
Авторvan (Нерегистриран)
Публикувано26.09.07 17:48



Тази книга не е нещо особено, има страшно много запазени екземпляри от този род книги, печата означава,че е била или в кметството на това село или в читалището,повечето запазени книги от това време имат подобни печати!
Так че,ако има сантиментална стойност за теб-значи е ценна,ако няма,цената и е между 5- и 10 лева най-много.



Тема Re: Една старинна книганови [re: van]  
Автор savi_9O (непознат)
Публикувано26.09.07 18:15



благодаря ти много за съвета,а дали някъде в нета я има тази книжка,аз снощи се зачетох в нея и открих колко е интересна и колко по добре са я написали от днешните книги!
А каталог или сайт с много стари книги от преди 1940год дали има някъде
защото аз имам около 20 книги от този период събирани,имам и една уникална тетрадка за работа в клас от 1935год много изрисувана от вън с шипка и други важни дейци на България както и съединението,мноло ме кефи и много си я пазя!



Тема Re: Една старинна книганови [re: savi_9O]  
Авторvan (Нерегистриран)
Публикувано27.09.07 13:37



в нета няма такива книжки, аз самият имах над 1000 книги издавани в периода 1890-1944г., но се оказа много тясно в апартамента,а и те имат специфична миризма,която не ми се нрави особено и се отървах от тях накуп.



Тема Re: Една старинна книганови [re: van]  
Авторsavi_9O (Нерегистриран)
Публикувано27.09.07 15:17



къде в нета има да се поровя там



Тема Re: Една старинна книганови [re: savi_9O]  
Автор zori_djunkova (непознат )
Публикувано02.10.07 12:43



Всякаква информация за старите ти книги можеш да намериш в Народна библиотека Кирил и Методий, или във всяка една голяма библиотека. Те са регистрирани в ретроспективната библиография.
Иначе книгата която притежаваш ти е на д-р Иван Теодоров - един от първите написали книги за половото възпитание. Според моята проверка ти притежаваш 2. изд. от 1920 г., защото първото издание е издадено в Русе.
Ето неговия библиографски запис:

Теодоров, Иван
Как съм се родил : Беседи с децата по хигиенни въпроси / Иван Теодоров. - Русе, 1901 (Русе : Победа). - 149 с. ; 25 см. - (Народна хигиена ; 4)

Второто издание е издадено от изд. Хемус, София през 1920 г. в Библиотека Любими книги под номер 1. Това означава номера за който се чудиш - номер в библиотечна поредица на издателството. Още не знам какво означава номер 117, но ще разбера. Най-вероятно тази книга е била от фонда на библиотеката на училището от което има печат.

Успех, пази си старите книги, те са нашата история





Тема Re: Една старинна книганови [re: zori_djunkova]  
Авторsavi_9O (Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 13:00



Благодаря ти за информацията но аз мисля че книгата е от 1901 год защото в коментарите оставени от списания и известни хора от началото на книгата пише че е побликувана 1901 и то месец януари
Инъче заглавието които каза са абсолютно такива
пише че е струвала 9 лв на корицата,провери дали и това ще съвпадне
и пише на втората страница-Посвещава се на българската майка!
В книгата главите са като разговори на Борчо
Първи разговор,втори разгорор и така,провери и това дали е така
Също и с корко страници е защото моята е до 140 стр!
И още веднъж много ти благодаря!!!



Тема Re: Една старинна книганови [re: zori_djunkova]  
Авторsavi_9O (Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 13:05



Книгата ми не е 25 см защото я мерих и е 14,5/11 см.
чернобяла корица аз ако имам възможност ще я снимам!
с тънки корици като страници е!



Тема Re: Една старинна книга [re: savi_9O]  
Автор zori_djunkova (непознат )
Публикувано02.10.07 17:02



Изданието от 1920 година е 143 с., но не е сигурно как са броили страниците, а ти казваш че ти липсва корицата. Ако са преброили и нея, стават точно 143 с. Струва 9 лв., а изданието от 1901 г. струва 1 и 50 лв. Изданието от 1920 година е в поредица Библиотека Любими книги номер 1, а изданието от 1901 г. е в поредица Народна хигиена номер 4. Сантиметрите на това от 1920 са приблизително 15-16, но тогава са означавали форматно. Най вероятно това издание е фототипно издадено, което означава че съдържа абсолютно същото, каквото и първото издание, затова в предговора пише че е изд. през 1901 г. Поне на мен така ми се струва.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.