Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:14 14.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Практика VS Теория  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано19.09.12 10:26



"На теория няма разлика между теория и практика, но на практика има"

По повод четенето на книгите: разбираемо е, всички сме почнали с четене,... защото не е имало друго. Сега обаче има! Системата на шаманите е практическа система, и ми се струва малко като да пратят кандидат-плувец да чете наръчници, вместо да влезе в басейна, както продължаваме да съветваме всеки, проявил някакъв интерес към Кастанеда.

Ако нещо трябва да се чете, за да се пробва, то това са книгата с Магическите движения; филмите ги споменах, а най-добре е човек да отиде в някоя група и да пробва и груповата практика.

Разбира се, че написаното в книгите е важно и е задължително човек да ги прочете! От личен опит, обаче, мога да кажа, че няма по-добър и директен метод от това човек да има някаква опитност и чак след това да идват обясненията.

По наше време нямаше практическа част и дълги години се опитвахме да си блъскаме главата в стената и да заместваме липсващите практики с каквото намерим. Спомням си как един приятел донесе една VHS касета с "формите на Кастанеда, нещо като формите(Тао Лу) в Тай Чи". Гледах ги и не намирах никава връзка между прочетеното и резките движения на жените от обучителните филми.

Няма противоречие и противопоставяне между теория и практика, защото теория НЯМА! Това е практическа система, а написаното в книгите е смесица между етнография, феноменология и описание на конкретни практики (приложна херманевтика). Не са наръчници, но при желание, човек може да отдели обясненията от описанието на събитията. Също така, имаме на разположение Магическите движения, колелото на времето, статиите, списанията на Кастанеда - все материали, които са насочени в практическа насока и помагат за по-лесно разбиране на практиката.

Не на последно място, има хора и някаква форма на споделяне на опит, което никак не е малко.

В заключение, човек може да е читател/мечтател или сам да изживява и изпробва тази прекрасна система. Въпрос на личен ибор и поемане на отговорност за избора, което означава ясно да си дава сметка кое от двете неща прави. Определено системата може да се започне с пробване, а не с четене на 13 книги и маса още помощен материал. И определено това е по-добрия вариант.

___________

Редактирано от mo32® на 19.09.12 10:27.



Тема равносметка [re: mo32®]  
Автор aмпapo ()
Публикувано19.09.12 10:34



рабрахме та - както в 5ти клас си пропускал да четеш внимателно учебниците по биология, та и ся не е по-различно. в крайна сметка нали е по-важно да кършим чупки и са праим на интИресни - затуйто и разните теории и философии и науки не влизат мноо в нащта картинка



важното е доволство да има


"При мъжете пък, производството на сперма е най-енергоемкия процес, така че надали природата е толкова разхитителна, та тестисите да произвеждат милиони сперматозоиди всеки ден, в противен случай щяхме да течем отвсякъде.

Вземи прочети малко за узряването на сперматозоидите, надсеменника, семенна торбичка и въобще целия цикъл. Не е срамно да не знаеш, глупаво е да се излагаш като се правиш на всезнаеща.

-mo32® (Naan_kadavul)





Тема Re: Практика VS Теория [re: mo32®]  
Автор Xaнa123 (няма време)
Публикувано19.09.12 11:19



да взема да заложа моя личен опит срещу твоя

- най-добре е първо теорията, после практиката.



Тема Re: Практика VS Теория [re: mo32®]  
Автор Чako ()
Публикувано19.09.12 11:29



mo32®:Системата на шаманите е практическа система!

Това може и да е вярно, но след като книгите Не са наръчници откъде може да се усвои тази система?
В книгите, които за мен са просто добро фентъзи, са само "сказания за силата", а практиката, т.нар. "магически движения", няма нищо общо с книгите.

mo32®:Няма противоречие и противопоставяне между теория и практика, защото теория НЯМА!
С това съм съгласен. теория НЯМА - има сказания за силата. Тогава противоречието е между сказанията за силата и практиката.



Тема Re: Практика VS Теория [re: Чako]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано19.09.12 12:40



Това може и да е вярно, но след като книгите Не са наръчници откъде може да се усвои тази система?
В книгите, които за мен са просто добро фентъзи, са само "сказания за силата", а практиката, т.нар. "магически движения", няма нищо общо с книгите.


Книгите не са наръчници в чист вид, т.е. няма "Първо, второ, трето...1.2.3....А.B.C." и т.н., но има описани практики, с достатъчно разяснения към тях. Примерно: втренчването (в листа/листо, камък/скали, облаци и т.н.), неправене, спиране на ВД с техниката с периферното зрение и т.н.
"Магическите движения" е допълнение и разширение на тези практики, само че вече е като наръчник.

Останалата част от книгите е "сказания за силата".

С това съм съгласен. теория НЯМА - има сказания за силата. Тогава противоречието е между сказанията за силата и практиката.
Реално погледнато, от гледна точка на всеки начинаещ, всяко учение е изпълнено със "сказания за силата". С времето, ако човек практикува, сказанията се превръщат в личен опит и преживявания.

Противоречие има, когато се намесят философствания и размисли, но без личен опит. Тогава Умът/Егото се опитва да схване нещо, което е извън неговите граници и възможности, а именно преките изживявания/опитности.

___________

Редактирано от mo32® на 19.09.12 12:42.



Тема Re: Практика VS Теория [re: mo32®]  
Автор Xaнa123 (няма време)
Публикувано19.09.12 12:44



Мо, жив човек без личен опит е нонсенс.
щом е жив значи е с опит.
какво прави с този опит и как го осъзнава, вече не зависи от гимнастиките, на които казваш "практики", щото практиката е живота.



Тема Re: Практика VS Теория [re: mo32®]  
Автор Чako ()
Публикувано19.09.12 13:34



mo32®: С времето, ако човек практикува, сказанията се превръщат в личен опит и преживявания.

Toва са много силни думи. Още не съм чул някой да е получил покана от Хогуортс, а познавам хора, които най-сериозно я чакаха.
Не си представям как магическите движения ще направят така, че сказанията да се превърнат в личен опит и преживявания.



Тема Re: Практика VS Теория [re: Чako]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано19.09.12 13:47



Още не съм чул някой да е получил покана от Хогуортс, а познавам хора, които най-сериозно я чакаха.

Ох, мен ме `аресаха от Централата и искаха да си ме занесат в куфар при тях си, ама аз проста, ти казвам, та проста! Взех, че не се възползвах и изтървах сгодните партии...




О.к., майтапът настрана... предварителните представи винаги подвеждат. С течение на практиката се развиват качества, но... не точно тези, които човек е очаквал. Или поне не по начина, по който е очаквал.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 19.09.12 13:48.



Тема Re: Практика VS Теориянови [re: Чako]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано19.09.12 13:59



Toва са много силни думи. Още не съм чул някой да е получил покана от Хогуортс, а познавам хора, които най-сериозно я чакаха.
Проблемът е точно в това: "чакаха"...

е си представям как магическите движения ще направят така, че сказанията да се превърнат в личен опит и преживявания.
И аз не си представям. То не съм и точно човекът, който да защитава пасите, предвид колко критика съм хвърлил.
Но от личен опит зная, че има много неща, които не можех да си представя, но сега ги мога. Става въпрос за простични неща, не големи.

Примерно, имам доста лош вестибуларен апарат, завива ми се свят лесно, имам страх от височини. Сега мога да правя серия от тройни въртения на Салса, а в началото не можех да правя добре и едно единствено.

Имам и още няколко малки "победи", които ми казват, че ние сме способни на много повече, отколкото Умът ни дава да си представим. Дали е така с въпросните магически движения, всеки сам за себе си трябва да потвърди.

___________

Редактирано от mo32® на 19.09.12 14:01.



Тема Re: Практика VS Теориянови [re: L.L.]  
Автор Чako ()
Публикувано19.09.12 14:00



... а сказанията за силата си остават само сказания за силата...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.