Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:43 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | (покажи всички)
Тема Re: Клубът вчера днес и утре [re: Xaнa123]  
Автор Eholincho (12 Chicchan)
Публикувано21.08.12 06:33



При такова поведение на раздвоеност, вълнуваш ли се? Как хем ще се вълнуваш, хем отстранено ще се наблюдаваш? Ако ситуацията предполага емоции, изпитваш ли ги?

носталгия по безкрая


Тема Re: Клубът вчера днес и утре [re: aмпapo]  
Автор Eholincho (12 Chicchan)
Публикувано21.08.12 06:36



За толкова време там би трябвало да знаеш и за другите значения на cool, и за толкова години, да не избързваш така с обидите.



носталгия по безкрая


Тема Re: малко теория [re: resio]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано21.08.12 07:06



Дон Хуан млъкна и се вторачи в мен. Настъпи неприятна тишина; после той започна да говори за прикриването. Каза, че то имало много прост и случаен произход. Започнало от наблюдението на новите ясновидци, че когато воините системно се държат по необичайни за тях начини, неизползваните излъчвания вътре в пашкулите им започват да светят. А събирателната им точка се премества леко и плавно, по едва забележим начин.
Насърчени от това свое наблюдение, новите ясновидци започнали да практикуват системен контрол върху поведението си. Те нарекли тази практика „изкуството на прикриването". Дон Хуан отбеляза, че названието, макар и неприятно, било подходящо, защото прикриването означавало един специфичен вид държание с хората - държание, което може да бъде определено като подмолно.
Въоръжени с тази техника, новите ясновидци се заели с познатото по един трезв и плодотворен начин. Чрез непрекъснато практикуване те премествали системно събирателната си точка.



- Всеки, който успее да премести своята събирателна точка на нова позиция, е магьосник - продължи дон Хуан. - И от тази нова позиция той може да прави всякакви добрини или злини на околните. Следователно да си магьосник е като това да си обущар или, да речем - хлебар.









— Кажи ми сега, какво представлява изкуството на прикриването? — попитах аз.
— Нагуалът беше прикривач — каза тя и се взря в мен. — Сигурно знаеш това. Той те е учил да се прикриваш от самото начало.
Хрумна ми, че това, за което намекваше тя, дон Хуан наричаше „ловеца". Той без съмнение ме бе учил да бъда ловец. Казах й, че дон Хуан ми бе показал как да ловувам и да залагам капани. Но че думата прикривач, която тя употребяваше, бе по-точна.
— Ловецът просто ловува — рече тя. — Прикривачът издебва всичко, включително себе си.
— Как го прави?
— Безупречният прикривач може да превърне всичко в жертва.






Прикривачите са тези, които поемат главния удар в ежедневния свят. Те са бизнес ръководителите, тези които работят с хората. Всичко, свързано със света на обикновените дела, минава през тях. Прикривачите практикуват контролираното безумие точно както сънуваните практикуват сънуването. С други думи контролираното безумие е основата на прикриването, също както сънищата са основата на сънуването. Дон Хуан казваше, че в общи линии най-голямото постижение на един воин във второто внимание е сънуването, докато в първото внимание най-голямото му постижение е прикриването.








А що се отнася до това какво трябва да направя за теб, мога да ти кажа, че ще те науча на първите седем принципа на прикриването, на първите три принципа на правилото за прикривачите и на първите три маневри на прикриването.



- Първият принцип от изкуството на прикриването се състои в това воинът сам да избере бойното си поле
- Да отхвърлиш всичко ненужно е вторият принцип на прикриването
- Не усложнявай нещата - каза тя повелително. - Стреми се да бъдеш обикновен. Приложи цялата си способност за концентрация, за да решиш дали да влезеш в битката или не, защото всяка битка е битка на живот и смърт. Това е третият принцип от изкуството на прикриването. Един воин трябва да има желание и готовност да бъде тук и сега за последен път. А не както дойде.
- Виждам, че прилагаш четвъртия принцип от изкуството на прикриването. Да се отпуснеш, да забравиш всичко, да не се страхуваш от нищо. Едва тогава силите, които ни напътстват, ще отворят пред нас пътя и ще ни помогнат. Само тогава.
Какъв е петият принцип? - попитах я аз.
Когато се сблъскат с някои странности, с които не могат да се справят, за момент воините се отдръпват - каза тя. - Оставят мислите си да поблуждаят. Прекарват времето с нещо друго. С каквото и да е.
Ти постъпи точно така - продължи тя. - Но след като вече си го постигнал, трябва да приложиш и шестия принцип: воините сгъстяват времето; значение има дори един миг. В битката на живот и смърт секундата е цяла вечност; вечност, която може да реши изхода. Воините се стремят към успех и затова сгъстяват времето.

Флоринда обясняваше, че за да се приложи седмият принцип от изкуството на прикриването, трябва да се приложат преди това останалите шест. Така нейният покровител винаги наблюдавал иззад сцената. Благодарение на това той бил способен да избягва или отблъсква всякакви сблъсъци. Имало ли атака, тя никога не била насочена към него, а към неговата фасада -жената воин.
Надявам се досега да си разбрал - продължи тя, - че само един майстор прикривач може да е съвършен в контролирано то безумие. Контролираното безумие не означава да мамиш хората. То означава, както ми беше обяснил покровителят, че воините прилагат седемте основни принципа от изкуството на прикриването към всичко, което правят: от най-незначителните действия до ситуации на живот и смърт.
Прилагането на тия принципи - продължи Флоринда - води до три резултата. Първият е, че прикривачите се научават да не се приемат никога на сериозно; научават как да се надсмиват над себе си. Щом не се боят да изглеждат глупаци, могат да изкарат глупак всеки друг. Вторият е, че прикривачите се научават да бъдат безкрайно търпеливи


Вярно било, че прикривачите си обръщат главите; те обаче не ги обръщат, за да бъдат към нова посока, а за да се срещнат по различен начин с времето. Прикривачите се обръщат към предстоящото време. Нормално ние се обръщаме към времето, когато то се отдалечава от нас. Само прикривачите могат да променят това и да се обърнат към времето, докато то напредва към тях.
Обръщането на главата според Флоринда не означаваше, че човек гледа към бъдещето, а че човек вижда времето като нещо конкретно и въпреки това неразбираемо.


За да се предпазят от тази необятност - каза дон Хуан, - магьосниците се учат да поддържат у себе си едно изрядно съчетание от безжалостност, лукавост, търпеливост и благост. Тези четири основи са неотделимо свърза ни една с друга. Магьосниците ги разработват, като ги възнамерят. Тези основи, разбира се, са позиции на събирателната точка.
Той продължи, като каза, че всяко действие, предприемано от магьосниците по дефиниция, се управлява от тези четири основни принципа. Така че всъщност всяко магьосническо действие е преднамерено и в замисъла, и в реализацията си и представлява специфично съчетание от четирите основи на прикриването.
- Магьосниците използват четирите състояния на прикриването като ориентировъчни белези - продължи той. - Това са четири различни едно от друго настроения, четири различни вида наситеност, които магьосниците могат да използват, за да накарат събирателните си точки да се преместят на отделните специфични позиции.


Дон Хуан намираше за твърде странно обстоятелството, че от всички удивителни неща, които древните магьосници научили, изследвайки тези безбройни позиции, само изкуството на сънуването и изкуството на прикриването са се запазили до сега. Той повтори за кой ли път, че първото изкуство е свързано с разместването на събирателната точка. После определи прикриването като онова умение, което се отнася до нейното фиксиране във всяко от положенията, до които тя бива преместена.
- Да фиксираш събирателната точка на някое ново място означава да придобиеш компактност - каза той. - Тъкмо с това се занимаваш и ти по време на упражненията си по сънуване.
Но аз мислех, че се занимавам с усъвършенстване на енергийното си тяло - възкликнах аз, някак изненадан от твърдението му.


- Ти правиш това и нещо много повече - учиш се да притежаваш компактност. Сънуването постига това, като принуждава сънувачите да фиксират събирателните си точки.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Клубът вчера днес и утренови [re: Eholincho]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано21.08.12 07:11



ако имаш емоции, това значи, че не гледаш отстранено, а участваш в събитието.
гледай, без да участваш.
както когато те обземе чиста ярост - ако си имал такъв пристъп на чиста ярост, ще можеш да ме разбереш.

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Клубът вчера днес и утренови [re: ozomatli]  
Автор Eholincho (12 Chicchan)
Публикувано21.08.12 07:13



А ти би ли осветлила приликите и разликите между контролирано безумие и прикриване?

носталгия по безкрая


Тема Re: Клубът вчера днес и утренови [re: Eholincho]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано21.08.12 07:20



чети по горе

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций


Тема Re: Клубът вчера днес и утренови [re: Eholincho]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано21.08.12 08:09



Аз не те карам да се занимаваш с нещо, което смяташ, че не умееш, а да помислиш и преосмислиш позицията си.
Гъвкавост, липсва ти гъвкавост.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: малко теориянови [re: silver.moon]  
Автор aмпapo ()
Публикувано21.08.12 08:29



преводът - макар и чудесен от литературна гледна точка леко обърква нещата.

безжалостността (ruthlessness) макар че може да се преведе като жестокост всъщност е липса на съжаление/състрадание. аз го разбирам в смисъл - като си решил какво трябва да правиш не позволяваш странични емоции да ти сменят посоката

лукавост (cunning) - е може би по-скоро хитрост, от онзи вид дето те кара да си винаги нащрек дори за най-малките детайли, отколкото подмолно поведение

търпеливост (patience) - търпението не подлежи на интерпретация

благост (sweetness) - всъщност е това да си сладко-учтив на повърхността (на българите по принцип много не им е познат тоз начин на поведение понеже не е общоприет - те са по-скоро директни в социалното общуване - което в примерно хамериканската и мексиканската култура би се приело като с груб привкус)



Тема Re: Клубът вчера днес и утренови [re: Eholincho]  
Автор aмпapo ()
Публикувано21.08.12 08:34



понеже не става въпрос за времето другите значения не важат.

като почнеш да се обясняваш за неща които очевадно са ти къси съвсем смотан излизаш. за такива като теб има само едно решение - колкото по-малко приказваш, по-интересен ще изглеждаш



Тема Re: малко теориянови [re: aмпapo]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано21.08.12 08:52



Дон Хуан каза, че благодетелят му го обучавал всеки ден на четирите състояния на прикриване, като особено държал на това дон Хуан да разбере, че безжалостността не трябва да бъде грубиянщина, лукавството - жестокост, търпението - безгрижие, а благостта - глупащина. Тези четири стъпки, тези четири настроения трябвало да бъдат практикувани и усъвършенствани до онази степен на изгьнченост, когато стават незабележими за околните. Според него жените били родени прикривачи и затова твърдеше, че единствено предрешен в женски дрехи мъжът може наистина да изучи изкуството на прикриването.
- Ходехме с него на всеки пазар във всеки град, през кой то минавахме, и там аз тръгвах да се пазаря с когото ми падне - продължи дон Хуан. - Моят благодетел имаше навика да стои някъде встрани и да ме наблюдава. „Бъди безсърдечен, но обаятелен - повтаряше ми той. - Бъди лукав, но приятен. Търпелив, но активен. Благ, но фатален. Само жените могат да го правят. Опита ли се мъж, веднага си личи, че се превзема.


днес ми е ден за цитати

"Ако веднъж си решил, че имаш нужда от меч, носи го цял живот" Конфуций



Страници по тази тема: << 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.