Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:51 06.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Къде зяпате?нови [re: Цар Изрод]  
Автор jeevess ()
Публикувано31.01.12 07:42



Възможно е...



Тема Re: Къде зяпате?нови [re: jeevess]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано31.01.12 07:55



Възможно е и да е възможно



Аз са чудя, дали ша дойде време Изрода да спре да са държи кат препикана лелка, дет знае само да мърморясва и да одумва тея и онея; и да застане зад името, дето сам си е дал!



Тема Re: Къде зяпате?нови [re: пороят]  
Автор jeevess ()
Публикувано31.01.12 08:01



възможно е





Тема Много глупости за малко постове от литераторканови [re: eooa]  
Автор 9 Grass 8 ()
Публикувано31.01.12 20:04



ако трябва да направя и друга нескопосана аналогия искам да кажа, ако изобщо мога да кажа нещо такова, достатъчно ясно, не всички ученици на ДХ, могат да станат учители като него, нали... той притежава нещо, което придърпва СТ на останалите около него.. а има други, дето може и да са блестящи ученици и после магьосници, но нямат онова нещо или способност да фиксират СТ на други хора ...


Ти чела ли си как се развиват събитията?



Дон Хуан се проваля с Кастанеда като не успява да го идентифицира като профил и да го придърпа. На Кастанеда му се налага да заобикаля правилото за четириделния профил, като измисля невиждан триделен такъв водач.
Той така и не разбира какво е това с двете внимания и за какво става въпрос.

Очевидно някои хора дори не знаят как се развиват събитията. Кой каза че има дума трезвост?



Тема Re: Къде зяпате?нови [re: пороят]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано01.02.12 10:29



Царя Изрод според мен много правилно и на място залебяза, че трябва критичност. Не знам що го наричаш мърмонясване.
дон Хуан е казвал същото на КК когато му е разказвал за сънуването на древните и защо те са се провалили.
ми общо взето правили са като във филма, затова. Мотивацията....

********
Времето е ценно. Годините знаят неща, които дните не познават...


Тема Re: Къде зяпате?нови [re: Xaнa.]  
Автор jeevess ()
Публикувано01.02.12 11:53



Снощи сънувам град, през ценътра на който минава влак, но на релси, не така директно по асфалта да го кърти. Аз съм фин човек и такива покъртителни работи не харесвам

. После градът взе да се сгъва като картонен макет, кат на филма. Бях с един човек и двамата наблюдавахме как едната му страна се издигна нагоре почти до 90 градуса, спрямо хоризонталната му част, когато изведнъж картината започна да се разпада на някви много миниатюрни парченца ... все едно нещо ги издухваше. Викам: "Какво става?"
А онзи: "Много явна и неестествена я направи тази промяна и хората се усъмниха в достоверността й и сега сънят ти се разпада!" и аз: "Какво ще правим?" "Как какво, ще трябва да се самоубием"

Пукнах се от сямх на сутринта! Филмът ми се е зачекнал някъде.



Тема Re: Къде зяпате?нови [re: Xaнa.]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано01.02.12 12:10



Критичността е жизненоважно качество. Освен, когато е перманентно насочена към "някой някъде", дето току ни "прави нещо". Те тава е вечи "мърморясване"-то.



Тема Re: Защо не били филмирани книгите...нови [re: 9 Grass 8]  
Автор Cydar (<ек)
Публикувано02.02.12 13:25



Дам, същите тези негови колеги доволно потриват ръце признавайки идиоти като Фройд, само защото ги човърка на сексуални теми и им е приятно вероятно. А Кастанеда от своя страна "промотира" употребата на халюциногени, видиш ли огромно табу за западната наука, а мнението на масите е доста еднозначно. Точно този вид вещества са доста опасни за здравия разум, от който ние така имаме нужда. Иначе да, аз Кастанеда си го представям като бунтар, който след срещата с ДХ въобще не е същия и нещата не са никога повече същите, по разбираеми причини...



Тема Re: Къде зяпате?нови [re: jeevess]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано06.02.12 14:20



според мен, пропускаш нещо дребно, но съществено...

"гениалността" в случая се състои в това да предадеш с изящество някаква проста истина, която веднага да ти "залепне", ако човек все още не е загубил връзката си със своята истинска естетическа потребност...

всяко време си има своите шедьоври - книги и филми и своите потребители - читатели и зрители...

разбирам, че в "старите ленти" намираш онова, което присъства тънко и неуловимо, на пръв поглед незначителни детайли, нещо, което е там, но не се вижда и което изгражда атмосферата на филма, нещо като тъмната материя в космоса, за която нищо не знаем, но подозираме съществуването и по ефектите, които предизвиква...

в киното това се постига с т.н. "кинематографични изразни средства или филмова естетика", които са различни от литературните..

в новите филми липсва тази естетика от по-ранните поколения филми... сега тя има заместител – блестящ сурогат, чийто фалшив блясък до такава степен заслепява истинската естетическа ценност, че на по-голямата част от масата дори не и хрумва, че съществува такова нещо като истинска естетика...

аз пък в момента съм на вълна „стари телевизионни театри” -))

ето на, гледай например „Харолд и Мод” по пиесата и сценария на Колин Хигинс и, ако все още не си загубила вкус към истинската неподправена и автентична художествена естетика на визуалните изкуства, може и да усетиш, за какво става дума...







Тема Парадоксално е но има хора които вярватнови [re: Cydar]  
Автор 9 Grass 8 ()
Публикувано06.02.12 19:16



Фактите относно Кастанеда са много елементарни.

Има две книги които той описва що годе какво мисли някакъв индианец. Това са Учението на Дон Хуан и Пътуване към Иксланд.

Там индианецът Дон Хуан до някъде успява да покаже какъв е начина на мислене на някои племена от Предколумбово Мексико. Горе долу защото на сладки приказки и без много факти какво може да се каже.

Като цяло Дон Хуан споделя разбирането за цикличността на времето и спирането му в центъра на цикъла. Той го нарима спиране на света, времето не е споменато изрично и това създава проблем в разбирането на по-широката концепция. А тя е именно за така наречения контейнер на времето, където живота оцелява въпреки неблагоприятните условия във Вселената.

Дон Хуан не успява да каже много от нещата. Не обяснява за контейнера на времето, цикличния ход на времето, ненакърнимостта на живота и преминаването през свъртта. Това е или защото не ги знае толкова добре, все пак те е толкова образован, макар и автентичен представител или защото Кастанеда понеже е доста далеч от този начин на мислене не успява да го опише.

Все пак верен на традицията Дон Хуан се опитва да го въвлече в цикличния ход на времето, в света на двете внимания. Това става като се изчистят нерегламентираните споразумения в едното внимание, ежедневния свят където доминира така наречения тонал сянка и се появи възможност за достигане на духовния ни тонал. Той става водеш и определя усещането ни за цикличен ход на времето, което е встъпление към неговото спиране по-нанатък.

Въпреки усилията Дон Хуан не успява да въвлече Кастанеда във второто внимание. Тези усилията са описани точно в Пътуване към Иксланд.

Както и самия Дон Хуан обяснява за този коъто не успее остава възможността да си остане глупак в първото внимание. Кастанеда привидно като, че ли успява и Дон Хуан изглежда обнадежден за известно време. Но става ясно, че не е така. И така вече като глупак, но опитваш се да спечели ползи, Кастанеда започва трансформация и манипулации на тази тема като докарва нещата до там, че да се пише сведуш по въпросите на второто внимание.

Самия Дон Хуан и объркан от това че не е намерил наследник. Иска от него да заключи линията и да остави всичко в мълчание, защото знае, че Кастанеда няма какво да каже.
Дон Хуан спира контактите с него, но Кастанеда започва да фантазира на воля кое какво било. Всички коментарии и описания на Кастанеда се превръщат в явна демонстрация на пълното му объркване относно културните традиции на индианците от древно Мексико. Без никакъв доказателствен и фактически материал по тези въпроси той е разобличен от колегите си антрополози и обявен за измамник. Никъде във факултета по антропология не се споменава за някакви "изследвания" защото измамата е очевидна. Времето когато Кастанеда е правил така наречените изследвания се смята за не особенно добро и за самия факултет, защото са допуснати явни пропуски.

Но едно са сериозните изследвания, а съвършенно друго са обществата в криза където има хора които вярват на всякакви врели некипели.

Кастанеда няма нито една оригинална концепция, която да може да изрази ясно, и всичко което е преразказал е твърде погрешно разбрано. Не случайно Дон Хуан го преценя като глупак и не обръща никакво внимание на книгите които той му носи за да му покаже какво бил написал.

Тези които виждат в Кастанеда някакъв последовател на Дон Хуан просто не четат внимателно какво е станало. Те не забелязват, че Кастанеда всъщност няма интерес да покаже, че между тях има дълбок разрив. Той изманипулирва срещите така, че се представя едва ли не за последовател на учение, а всъщност Дон Хуан е доста объркан от това че не е успял да намери такъв, но се премирява с факта.

Кастанеда последовател на Дон Хуан? Учен познаваш традициите на индианците от древно Мексико? Изследовател на познавателната им система?.



Парадоксално е но има хора които вярват в това.

Редактирано от 9 Grass 8 на 06.02.12 19:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.