Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 05.10.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема I. Рекапитулациянови  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 07:24



... в продължение на темата на Мо за практиките и личния опит. Нека тя остане за свободното творчество.

С присъщата си ""търпеливост"" (да, с два чифта кавички) минавам към втора точка – преглед. Който, когато е готов, нека разкаже: как го разбирате като техника, имате ли списък и как върви работата по него, системен или спонтанен преглед предпочитате, как го изпълнявате, къде, кога; с какво ви е помогнал, защо го практикувате или не, какво очаквате, къде според вас му е мястото в цялата система; и всичко друго по темата, което ви вълнува или за което се сетите. Личният опит е основен приоритет.

За мен си определям три основни момента, на които следва да се спра:
1. кратко описание и цел на практиката
2. наблюдавана полза и цялостен ефект от практиката (положителен и отрицателен)
3. техническо изпълнение; място на практиката в ежедневието.

_______



Тема Re: I. Рекапитулация: 1.нови [re: пороят]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 07:30



1. списък;
2. техника: удобно разполагане на подходящо място, "подреждане" на сцената, начало на "филма";
3. прибиране на собствената енергия и връщане на чуждата чрез "ветрилообразно" помитащо дишане;
4. завършване със задържане на дъха.

Основната цел на рекапитулацията е да се изтегли оставената в миналото ни енергия и да се създаде "кухо копие" на всичкия ни опит и осъзнаване през живота ни дотук. Това копие се ползва като разменна монета, за да запазим действителната си съзнателност след срещата с Пуяка. Като допълнение, в процеса се разкриват (при което – и разрушават) заучените шаблони и схеми на мислене и поведение, т.е. постигаме истинска свобода. Отървавайки се от миналото си (личната си история), се разделяме и с ЧСЗ, като последното предотвратява бъдещ преразход на енергия.

_______



Тема Re: I. Рекапитулация: 2.нови [re: пороят]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 08:27



По стар харамийски навик ще започна малко издалече



Спомням си, като малка – много малка, още преди да тръгна на училище, как са ми се искали разни неща: да ида някъде, да правя нещо, да намеря някого. Отговорът на "големите" често беше от типа на "не може сега", "не може там", "не става тъй", "много е далече", "много е скъпо", "много е сложно" и т.н. Нямаше какво да направя, та в някакъв момент мирясвах и млъквах (след като са ми обяснили, че през декември не се ходи на море (и защо), че толкоз късно вечерта на люлките няма никой (защо), или че Уругвай не е до Умаревци (къде еее?!)).

Сядах, нацупотена до пръсване, и си мислех: "Ех, само да порасна, само да порасна, само да порасна...". Представях си как ще ходя където си поискам, когато си искам, ще правя каквото ми хрумне и никой няма да може да ме спре. Никой няма да заключи вратата и да скрие ключа, никой няма да ме кара да лягам, да ставам, да ям, да се обличам и т.н.

Е, после пораснах. И вече никой не можеше да ме спре. И до сега най-редовно се случва да ме цапардоса от нищото някоя идея по тиквата и да хукна нанякъде – без значение дали е декември или август, дали е 2 следобяд или през нощта, дали е на 200 километра или на 2 пресечки.

Да, амЪ! Оказа се, че не е същото. Нито го исках по същия начин, нито ми носеше същото усещане. И много ме беше яд. Основно на мен си, за това, че сега, когато мога да правя каквото си искам, вече не ги искам повечето от ония неща. А исках да ги искам. И то така, както ги исках някога. И не се получаваше. И... само как ме беше яд!...

Исках да зная защо не е същото. Кое липсва и къде е.

После разбрах за начините, по които всеки от нас оставя и заключва огромни количества енергия по пътя си. Звучеше доста правдоподобно, но всъщност нищо особено не се случи, докато не открих прегледа.

В началото беше трудно, шашаригаво и много приличаше като да няма особен смисъл. Правех го хаотично, т. нар. "спонтанен преглед", без изготвен списък; просто пробвах. На моменти усещането, че се "разделям" с хора и събития беше меко казано непоносимо. Но от друга страна, много ми хареса усещането за "помиряване" и "пускане" на хора и ситуации. Даваше ми нова и неизпитвана дотогава лекота, идваща от осъзнаването за минало свършено време, от разбирането на онези хора и ситуации, до което човек може да достигне само когато излезе от картинката и погледне отстрани. Разбирах какво липсва и го виждах точно къде е. И защо е там.

После, един ден си дадох сметка, че нещо се променя. Аз се променях. Наблюдавах се как реагирам кротко и обмислено, дори с хумор, в ситуации, в които по принцип бих обърнала масата (имам дълга история на нервачка и хипертоничка). Променяше се не само поведението ми, а и мисленето също. Гледах и разсъждавах много по-трезво и разбирах по-добре това, което се случваше.

След това започнах списъка. Няма се лъжем, все още съм на светлинни години от завършването му – имам разни спънки и хич не е голямо забавление. Но поне покрай списъка започнах да правя преглед по-систематично – не всеки ден или под определен час/времетраене, а като последователност на самите преглеждани отрязъци.

След всяка практика, колкото и кратка да беше тя, започнах да усещам, понякога едва доловимо, онова чувство на лекота и енергичност – както някога, много отдавна: усещане за неизчерпаем заряд и възможности, когато човек даже не се замисля за съществуването на тези неща, просто се ползва от тях. Точно както в детските години, когато всяко нещо беше чудо. Само докосването до това усещане, макар и за кратко, ми е достатъчно, за да знам, че го има. И че има начин да живея с него сега, както тогава.

следва...

_______


Тема Re: I. Рекапитулация: 3.нови [re: пороят]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 09:05



Списъка съм го разделила на 9 части: 1. сексуални партньори 2. роднини 3. детство 4. училище 5. работа 6. курсове, тренировки, сбирки 7. ваканции, кратки пътувания 8. географски точки (места без хора) 9. интернет. Има и подточки. Хора, на които не съм запомнила/знаела имената, записвам по признак, с който са ми направили впечатление, примерно "хлапето със светлосинята тениска" или "възрастният мъж, който беше пред мен на опашката в магазина за..." и т.н.

Понякога сядам, понякога лягам. зависи от моментното ми желание. Понякога сменям позицията на тялото в течение на самата практика, случвало се е и по няколко пъти. В легнало положение по-лесно се отпускам и навлизам в практиката, освен тва ми харесва как главата ми не се върти, а по-скоро се търкаля от едната на другата страна. Липсата на напрежение във врата по-скоро помага за общото усещане за релаксация. Има обаче по-напрегнати прегледи, когато едва се удържам да седя, та да лежа е невъзможно.

Също от моментното ми желание и настроение зависи къде ще се разположа – седнала на пода, свряна под масата, легнала в градината – където и както се чувствам удобно. Няколко пъти съм лягала в празен и гътнат на пода единичен гардероб, имитиращ ковчег (планирам да се обзаведа с истински). Препоръчвам да се пробва, за мен ефектът беше поразяващ;

Давам си няколко минути за подготовка – поправям дишане, пулс и т.н.; "премитам" си главата от текущите занимания;

Съсредоточавам се върху това, което ще рекапитулирам и започвам сглобяване на спомените. "Превъртам" ситуацията няколко пъти, за да си припомня евентуално повече детайли. Най-често липсват части, тъй че карам нататък с колкото има. След време може да го повторя, ако имам съмнения или се присетя за допълнителни неща;

"Пускам филма" и заставам (или започвам да се движа) зад "себе си", на около крачка разстояние. Следя развитието и правя помитащо дишане, събирайки и връщайки енергия. В картинката тя е като фин лъскав прах, полепнал по хора и предмети. Друг такъв прах (с различен цвят) има по мен. Вдишвайки, събирам праха около мен, а издишвайки, издухвам наоколо полепналият по мен.
(Друг вариант: там, където има останала енергия, цветът е по-ярък и по-наситен; в течение на практиката цветовете избледняват, докато картината стане напълно прозрачна и се изгуби.)
(Има и трети вариант, напоследък ми е особено любим: прахът с моята енергия всъщност придава цвят и плътност на обектите, докато "чуждият" обезцветява мен. Всичко приключва, когато събера всичкия прах от картината, докато тя изчезне и върна в нея този, който обезцветява мен.)

Обикновено в началото визуализирам, а в последствие, в зависимост от нивото, до което успея да "навляза" във филма, визуализацията преминава в дърпащо усещане в корема. Все едно там се намира машината, която прожектира това, което се случва.

На места забързявам или забавям "лентата";

Главата въртя дясно-ляво-дясно. Не помня дали тва беше оригиналната посока, но помня, че някъде се казваше, че дори и това няма значение.

Продължавам докато тялото ми каже, че съм приключила. Това съобщение се появява под формата на просто усещане, че нямам какво повече да търся там. Понякога повтарям. Ако усещането за завършена практика не се появи и се разнервнича, спирам и започвам всичко отначало, или оставям за следващият път. (Ако отсвиря практиката, гледам да не се хокам повече от санитарния минимум.);

Заключвам с въртене на главата и задържане на дъха;

След практика обикновено се усещам много енергична, но не е задължително да ми се иска да стана веднага и да хукна нанякъде. Често оставам на място, лежа/седя без да шавам и се кефя. Не винаги е на нещо конкретно. По-скоро на нищо. Или на всичко едновременно.

Към настоящия момент рекапитулацията не е в списъка на ежедневните ми практики. Преглеждам средно 3-4 пъти в седмицата, между 15 и 40 минути.

_______

Редактирано от пороят на 02.07.11 09:10.



Тема Re: I. Рекапитулациянови [re: пороят]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано02.07.11 09:28



"Който, когато е готов, нека разкаже"

ей ся на, веднага ша изтичам да разказвам, а

сички, под строй, да са запишат и да минад след тебе да си разкажат прегледите, капитулациите, без ре и режима на дефекация...

къде, кога, как, сичко и майчиното си мляко да додете и да разкажете под егидата на модераторката, но споко, а

сичко ша мине под графа "споделяне на личен опит"

ти верно си мръднала, ма нищо.. често са случва.. ща държи до 33... до тогаз ще си мислиш, че нещата за другите стават, както ти ги мислиш...



Тема Re: I. Рекапитулациянови [re: eooa]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 10:02



сийке

аз съм намислила нещо и ша си го направя.

ти, ко не щеш да помагаш - не ми са пречкай у краката.

_______



Тема Re: I. Рекапитулациянови [re: пороят]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 10:29





активен за 120 часа

_______


Тема Re: I. Рекапитулациянови [re: пороят]  
Автор east wind (usmihnat)
Публикувано02.07.11 11:23



това разбира се е само гледна точка:
прегледа е нещо което помага на ежемоментната практика на безупречността
и като такава главната му цел е да отркива бутона старт на стререотипните програми на поведение които изразходват енергията ни ежедневно
колкото и да му се придава фундаментална стойност прегледа е само откривател но не и изпълнител
така че колкото и бутона старт да откриете правейки преглед няма гаранция че веднага след това няма дори да забележите и да реагирате по начина който сте реагирали незнайно колко пъти и енергийката да си отлети



Тема Re: I. Рекапитулациянови [re: east wind]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано02.07.11 11:52



В отговор на:

колкото и бутона старт да откриете правейки преглед няма гаранция че веднага след това няма дори да забележите и да реагирате по начина който сте реагирали незнайно колко пъти и енергийката да си отлети



това е вярно, но не задълго.

има един период, в който човек знае точно къде е проблема и какво трява да направи, за да го реши; но част от него се съпротивлява, а той се чувства нерешителен, малък и безгръбначен, щото не е свикнал да се чувства по друг начин без помощта на самомнението си. в някакъв момент обаче, му писва да седи и да се гледа как прави глупости, вади отнякъде малко силица и прави нещо друго. най-често - някоя друга глупост. но началната стъпка е направена и връщане оттам няма.

_______

Редактирано от пороят на 02.07.11 12:05.



Тема Re: I. Рекапитулациянови [re: east wind]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано02.07.11 11:55



така че колкото и бутона старт да откриете правейки преглед няма гаранция че веднага след това няма дори да забележите и да реагирате по начина който сте реагирали незнайно колко пъти и енергийката да си отлети

това съвършено не е вярно.

прегледа, а и всяка друга техника, дават оня минимален миг време, който е необходим за променяне на обичайната посока.

********
Времето е ценно. Годините знаят неща, които дните не познават...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.