Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:01 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: jeevess]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.04.11 22:50



Уха, доста сериозен спомен!



А аз трябва да се поровя още. Имам разни смътни спомени с баба ми по бащина линия, лека й пръст, която беше доста властна - натам води нишката с народната музика...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: за властните бабинови [re: L.L.]  
Автор eooa (staratanova-eoa)
Публикувано17.04.11 08:40



като рече баба ми, та се сещам за прабаба ми... по бащина линия

Първата световна война... повечето мъже от селото ги дигнали войници заедно с конете им за конната пехота...

останало цяло село пълно с жени, деца и недъгави старци...

глад, мизерия, въшки, тиф и... тлен, точно като в Йовковия "През чумавото"

здрав човек не останал в селото, а помощ от нийде...

само баба ми на крака, гледала си трите деца и сама се грижела за цялото си стопанство...

обаче като видяла на какъв хал е селото, тръгнала първо по съседките да види, коя докъде е стигнала и се ужасила.. всичко живо натръшкано, с повръщане и диария...

събира де що има останало по-читаво, пооправя една изоставена къща на края на селото и ги кара да завлачат там болните си домашни, обикаля къща по къща, изнася всичката леш и в "изолатора" накрай село... имало и "предали богу дух"... тях погребали без да ги опее попа от съседното село, щото го било страх...

оттам, баба взема няколко големи котела, пълни ги от герана с вода, събира всичко по-читаво и почва да изварява дрехи, да маже с газ, маз и оцет глави, да ги чисти от въшките... включват се по-здравите жени и по-големи деца от селото и окадяват къщите със горящи факли...

най-ненадейно повечето взели да си стъпват на краката... половината от изолираните умрели, ма другата половина се спасили... само баба и още 2-3 жени не се страхували да ходят при тях и да ги обработват и нахранят... да заровят мъртъвците...

войната привършвала и един по един мъжете почнали да се прибират... така се случило, че повечето мъже от тяхното село за разлика от околните се върнали здрави и читави... само дядо - пра още го нямало... чакали го, чакали, няма и няма... почнали от вяка къща на селото да носят дарове, защото жените разказали на мъжете си, как баба спасила селото от мор, но никой не смеел да й каже къде е дядо... много се обичали, като се вземали, любовта им била пословична...

накрая баба получила официална депеша, че дядо ми геройски загинал на фронта и посмъртно бил награден с орден за храброст, който дошли да й връчат лично на нея...

никой не видял и не чул баба да плаче, била изпълнена с мълчание... по каменното и лице не се стичала нито сълза, нито мускулче не трепвало... не било прието така... жените тогава плачели и се вайкали с дни от скръб...

само синовете й я чували нощем как се прекършвало мълчанието в нея и плачела дълго и тихо в одаята със снимката от сватбата над леглото...

не щеш ли, макар цялото село да и било признателно и да се ползвала с уважението на всички - мъже, жени, мало и голямо, имало някой друг пройдоха безпътен, дето я му е измряло цялото домочадие, я бил някой кекав пияница, я от лош сой, които решили посред нощите да утешават баба ми, като прескачат дувара, а бабав началото ги гонела с камъни и клетви

като видяла накъде отиват нещата, отключва баба раклата, изважда големия револвер от турско още, дава го на дядо Мирчо Ковача да го смаже, да го простреля за опит и си го скрива под възглавницата... два-три вечера в селото проехтяват гърмежи, някой завива като куче на умряло и се разбира, че Урсуз Вела Кирчовата хич не му мисли, а стреля нощем на месо и без да пита кой си, свой или чужд

Оттогава никой не смее да припари нощем, а мъжете и синовете й я гледат със страх и почитание...

По едно време за 2 години я избират за кмет и комай е единствената българка - кметица по онези времена... Кметството и се заключавало да раздава селско правосъдие, да събира скарани и разделени, да утешава и порицава... и да лекува...

казват, че съм се метнала на нея... ма още никой не съм гръмнала де... щот са оказа, че барута в револвера са е навлажнил и вече за нищо не става, а нов и читав в тез времена, няма отде да се намери

Редактирано от eooa на 17.04.11 08:46.



Тема Re: за властните бабинови [re: eooa]  
Автор huanji ()
Публикувано18.04.11 20:54



Подозирах юнашка жилка в теб.





Тема Re: за властните бабинови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.04.11 21:06



А в мен каква подозираш?



Кажи преди да съм разказала самичка!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: за властните бабинови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано18.04.11 21:33



Ми хай де, кат се е почнало сложи и ти нещо, па да видим какво ще излезе.





Тема Re: за властните бабинови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.04.11 21:52



При мен има повече от едно нещо. Има съчетание на противоположности, драми, от много богати до много бедни, духовници и учени, многодетни и бездетни, профсъюзни дейци и напълно безразлични към обществения живот. Много кротки и благи хора и много диви, та бесни и проклети.
Майка ми цял живот е вдигала рамене и е казвала: "метнала си се на себе си, не мога да кажа, че приличаш на някого". Та, не знам какво да сложа по-напред на софрата.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: за властните бабинови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано18.04.11 22:39



многодетни и бездетни

имането на деца е наследствено - ако родителите ти не са имали, и ти няма да имаш



_______


Тема Re: за властните бабинови [re: пороят]  
Автор l Quo (само питам..)
Публикувано18.04.11 22:42



Мъдро! и теб нема да те има даже



и петото: тя много нежно пее...

Тема Re: за властните бабинови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.04.11 22:53



Мбухахахахахаха!

Подозирах, че това е причината!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.