Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:21 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано12.04.11 23:39



тенкю

и

_______


Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано13.04.11 00:09



О, много благодаря!



Като сме се разприказвали за капоейра да продължа още малко.

За мен най-интересното беше да усетя духа на капоейра, отношението и намерението на създателите й. (Което най-добре се случи, като разучавах песните им.)
Ако се поровиш малко в нетя, бързо ще намериш, че тя е възникнала, като боен танц или изкуство на робите, а впоследствие на съпротивата и съответно е пропита със стремеж към свобода. Но заедно с това в нея има и невероятно съчетание на изтънчен аристократизъм с коварство. На сплотеност, единство и безжалостност. На страст и контрол до съвършенство. Плюс това капоеристите, особено бразилците, наистина обичат това изкуство! Наричат капоейра "жена", "красавица", "магия". Има нежност, възхищение, страст и огромна обич в тези обращения.

У нас не мога да видя подобен аналог. Най-близкото, което виждам е умилителното име с което Боне Крайненеца си нарича кравката: Сивушка... Не, не е смешно, точно така си е... Ние имаме съвсем друга нагласа, съвсем различен културен консенсус. Това, което най-много ценим в най-добрия случай е острия, бърз ум (Хитър Петър - национален герой). Всички останали личностни прояви са описани с краткия епитет "будала". Това е то, народопсихология.

Та ми беше интересно да усетя нещо съвсем различно.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 13.04.11 00:12.



Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: L.L.]  
Автор wake (новак)
Публикувано13.04.11 08:36



Двама индианци си говорят и единият вика:
"Да Джон, Майкъл са хубави имена, ноо не се КОСИ "кучи гъз" И НИЕ имаме хубави имена..."

Та сетих се за Любен Каравелов и мамино детенце ... потекоха ми лигите за ракия, която преди не обичах и сега се сещам, че българската култура е способна да произведе една салата с ракиица и да седнеш час два само да мезиш и да наливаш ... ей това ако не е изкуство!


Твърдя, че е аналог защото движенията след време са близки до капоейра и всичко е красиво и има много магия



Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: wake]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано13.04.11 09:06





Ракийка, салата и ... .

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 13.04.11 09:06.



Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано13.04.11 12:31



мда. невероятните действия и способности тръгват все от завързани ситуации )). има аналогия с други бойни системи. карате например възниква от липса на други опции и се усъвършенства като уникална система, която постига невъзможното, щото нищо друго не им е оставало на окинавци.
затва му се вика изкуство.

ма не съм съгласна с идеята за будаладжийското ни национално самосъзнание. българската душевност е такова богато и шарено нещо!

_______



Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано13.04.11 14:13



Може и да си права за душевността на българина. Даже сигурно си права.
Просто аз не съм срещала много дълбоки и многообразни нейни прояви.... Има някои изключения, разбира се, ... но те все още си остават изключенията, които потвърждават правилото... Само като си помислиш, можеш ли да кажеш нещо, което всички обичаме, като нация? Което да ни прави щастливи, като общност? Аз не се сещам.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано13.04.11 14:52



сещам се, да: всички българи обичаме да изтъкваме безумието на родната си нация и да казваме "ей такава тъпотия и простотия може да има само в България". и да, това ни прави щастливи, защото се чувстваме особени и уникални. с нещо си.
интересно лично наблюдение: подобни твърдения най-често може да се чуят от хора, които никога не са излизали навън; обикновено говорят в 1л. мн.ч. ("ние, българите, сме..."), но в представите си, всъщност, те "не са от тея".



_______


Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано13.04.11 18:55



Т.е., и ти не се сещаш.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: L.L.]  
Автор l Quo (само питам..)
Публикувано13.04.11 20:26



Ние обичаме да бягаме от това:
http://i.cdn.turner.com/cnn/2011/WORLD/asiapcf/04/13/japan.disaster.nerves/t1larg.jap.a11.gi.afp.jpg
и петото: тя много нежно пее...

Редактирано от l Quo на 13.04.11 20:33.



Тема Re: Искам да мога да бягамнови [re: l Quo]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано13.04.11 20:48



Днес точно такъв разговор имах с една девойка. Казах й, че хората не обичат да задържат вниманието си върху неща, пълни с болка и страдание. Ставаше въпрос за набиране на средства за една кауза и аз се опитах да й намекна, че имат нужда от добра рекламна кампания, а не от потресаващи снимки и негативни послания от вида "който не даде е изрод".

Както и да е, това е общочовешка черта, мисля, а не строго национална.



Ето нещо такова имам предвид:

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 13.04.11 20:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.