Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:40 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: За прегледанови [re: дъждът]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано05.03.10 20:49



имах късмета (да ми се даде възможност) да проследя съвсем отблизо тая схема не само при мен и моите родители, а и още две поколения назад. оказа се, че колкото по-назад отидох, толкова по-грозна ставаше картинката на "предаването" на схеми и идеи от родители на деца и толкова в по-неизгодно положение бяха всичките участници.


айде помогни ми и ти, какви са тия схеми и идеи? Нали нямаш предвид миенето на краката вечер и рязането на нокти?



аз не съм расла на Луната, ама нищо не разбирам от това за което говорите.

* * *
Докато плюеш околните, все ще те мъчи жажда

Тема Re: За прегледанови [re: Xaнa.]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.03.10 00:30



летаческите схеми. класиките са уроците по разни порядки в обществото, криворазбрана "женственост/мъжественост", схемите за самосъжаление, страхове разни, злоба, егоизъм и т.н.


_


Because I choose to.

Тема Re: За прегледанови [re: cвoбoдeн]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.03.10 00:45



намасте, безграничний




Because I choose to.

Тема Re: За прегледанови [re: дъждът]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано06.03.10 11:58



ама говорете конкретно бе хора? нищо не казваш с това "летаческите схеми"
кои точно схеми? айде не превръщайте книжни изрази в клишета, напълни ги със съдържание.

"класиките са уроците по разни порядки в обществото" - кои точно порядки? да казвам добър ден или да не плюя по улиците? "Разните порядки в обществото" са отразени в закони. Не кради, не лъжи, не убивай- това ли имаш предвид, тези порядки?

"схемите за самосъжаление, страхове разни, злоба, егоизъм и т.н. " - наистина съм расла на Луната. Никой и никога не ме е учил на това, нито ми го е насаждал. Учили са ме точно на обратното.


"криворазбрана "женственост/мъжественост", - ако имаш предвид че са се опитвали да ме учат на кокетничене и разни подобни женски номера, не са.
Родителите ми бяха класически пример на разделението на жени и мъже. Баща ми не пипваше нищо у дома, мама се изтрепваше хем да работи хем да му сервира всичко на поднос. Той пък от своя страна никога не й причини болка, отнасяше се с нея като към нещо ценно. Много отрано от това класическо разделение ми се повдигаше, макар че ясно знаех защо е тъй - баща ми беше учен човек и с тежест в обществото, а мама беше просто селянче и много се гордееше с него. Когато свърших пубертета вътрешната ми съпротива срещу тая схема вече беше толкова голяма, че с абсолютна сигурност знаех че няма да я повторя в моя живот. Е, това донесе един период на други проблеми, но в крайна сметка сега след години виждам че всичко е било в полза на осъзнаването. За мен и тук няма лайна. Не съм имала конфликти с тях, не мисля че с нещо съм ги разочаровала. Може би само когато един понеделник вечер се прибрах у дома (бях на 20 години и живеех в друг град) вечерта в булчинска рокля и със съпруг, а те не знаеха нищо за това, може би само тогава баща ми беше малко разсърден.
Може би наистина съм живяла на Луната. Няма нищо за което бих упрекнала родителите си, отговорността си е изцяло моя. Мога да изпитвам само благодарност че са ми дали възможност да правя каквото искам и както го искам.

* * *
Докато плюеш околните, все ще те мъчи жажда


Тема Re: За прегледанови [re: Xaнa.]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.03.10 07:04



пък аз не разбирам какво не разбираш. става въпрос за схемите, които точат енергия и ни карат да я разпиляваме за небезупречно поведение.

ей ти съвсем прост и конкретен пример в духа на темата:

изглежда парадоксално, но да се поддържат лоши чувства към родителите (и др. хора, играли роля в процеса на отглеждането и възпитанието ни), за това, че са ни учили да се държим небезупречно, също е схема, която се наследява най-вече от същите тези хора. неведнъж съм слушала майка ми да ми казва, че родителите “трябва да се обичат и уважават”, защото “са ти родители”, “мислят ти само доброто” и “никога няма да ти обърнат гръб и ще те обичат, каквото и да стане” и т.н. (визирайки отношенията между мен и нея);

след което обаче, чувам същата тая жена да говори за нейните си родители по съвсем друг начин, обяснявайки как са я ограничавали чрез налагане на тяхното мнение, колко неразбиращо са се отнасяли към желанията/ поведението/ убежденията й, как са й пречели да е щастлива, набърквайки се неканени в личния й живот и т.н.

и съзнавам, че мога да запратя по нея съвсем същите обвинения, които тя изрежда към нейните родители. освен тва пък, ловя бас на каса бира, че те са й казвали същите тези неща за уважението и обичта между деца и родители, които тя говори на мен.

не познавам твоите родители и не знам какъв е твоят случай. може да са били много осъзнати хора, или прекалено заети с друго, или просто слабохарактерни. или различни комбинации между гореизброените причини или други подобни. аз също мога да кажа, че разполагах с достатъчно свобода по времето, когато живеех с родителите си. което, обаче, беше по-скоро късмет, щастлива случайност (въпреки, че те не биха го описали по същия начин), щото тая “свобода” не беше съзнателно отдадена от тях или съзнателно отбранявана от мен – за тях беше недоразумение, а за мен – стечение на обстоятелствата.

в крайна сметка всеки от нас решава сам как да се разпорежда със свободата си, със себе си и света около себе си. но това са решения, които следва да бъдат взети от пораснало и информирано дете, което е наясно поне със основните правила на съществуването в тоя свят. щото, представи си какво би станало, ако от малки ни възпитаваха в духа на горното правило. първо и основно, то е в тотален разрез с правилата на живота в социума. никой нормален родител не би седнал да учи на свобода 4-годишното си дете, защото 1) 4-годишните са свободни по основни настройки и 2) такава постъпка може много скоро да му струва всичко, което има: личния, социалния и дори физическия живот. трикът е да се научим на правилата на живот, без да губим свободата си. но тоя трик не може да ни бъде предаден от някой, който не го владее.

поради горното смятам обвиненията към всички, влезли в ролята на възпитатели по едно или друго време, за неоснователни и безсмислени. те са направили онова, което според собствените им убеждения е било правилно. това, че аз в последствие съм избрала път, различен от техния, е моя собствена отговорност. ако някой някога ме е подвел, съзнателно или не, то най-голямата глупост, която мога да направя, е да тръгна да търся на хората сметка, вместо да съсредоточа усилията си върху собствената си олигофрения.


Because I choose to.

Тема Re: За прегледанови [re: Xaнa.]  
Автор cвoбoдeн ()
Публикувано07.03.10 11:02



добре, прости примери от моята си кошничка, във връзка с по-предния ми пост

хранене - бях на 3 години, още бяхме в къщата (която после събориха и построиха блок), седя в кухнята и както обикновено майка ми ме тъпче с храна
въобще, никак, изобщо не искам, не мога и не трябва да ям, всичко в мен крещи и полудява от поредната излишна лъжица
съответно тя ми я напъхва в устата и аз се изповръщам - не само нея, но повръщам изобщо
получавам си шамарите + парцал с който да й помагам да чисти

защо ??? какво съм виновен, че тя е малоумна ??? това е вътрешния ми диалог и тогава (макар че тогава нямах идеята 'малоумие'), и сега когато си го спомням
от тук и други случки като тази - примерно майка ми пак ме тъпче а баща ми застава на 'нейна страна' и след подканите добавя и плесване - та от такива случки в продължение на над 30 години смятам жените за опасни, малоумни, вредни, егоцентрични създания които се появяват в моя живот единствено с цел да ме използват за странните си прищевки - което съвсем естествено се потвърждава в продължение на всичките тези над 30 години, и съвсем естествено със съвсем всяка жена, с която контактувам
също така и се настанява отношението към мъжете - малоумни самоотричащи се слабаци, независимо дали се самоотричат заради жена или заради някаква идея
съответно целия ми живот през това време преминава изпълнен с презрение към всички реални хора
това води до постоянно дебнене на същите
и до вяра на измислените герои - от книги, филми, разкази - повече, отколкото на тези които срещам
и до някакви си мои заключения, съответно решения, съответно модели на поведение - че не трябва да залитам по никоя жена или идея за да не стана малоумен самоотричащ се слабак; че няма такова нещо в познатия ми свят, което да е повод да контактувам с жена или мъж - съответно най-общо казано човекомразие; такива като мен с такава идея често стават природозащитници или си гледат животинки и т.н. простотии - когато се поразвие още повече тази им идея - не можеш да ме убедиш, че не си срещала много такива хора ^_^
следва че който каквото и да ми каже то трябва да бъде проверено; дори да бъде тогава независимо резултата от проверката ако е мъж влиза в класация мъже, ако е жена влиза в класация жени ... и т.н.; най-общо казано предубеждения, но всъщност са си навици на обработка възприятието; т.е. точно това което се нарича възпитание

с времето и нарастване вниманието и осъзнаването виждам че всички, всички са в някакви свои такива схеми - някои дори същите като моите; но някои в доста различни - и все пак всичко това са наложени шаблони; никоя и никой няма собствени, изцяло преработени схеми

'голямото интересно' съответно са по-възрастните хора - над 60 - 70 годишните; при които тези схеми хем са свръхизчистени, хем вече са започнали да си пречат една на друга и като резултат хората се отъврават от някои от тях (за да поемат свръхразрастването на други)

отново на примера с храната - прабаба ми, която ме гледаше по това време, всъщност ме гледаше като 5 годишен - та тя беше преборила схемата с храната и успяваше да се вслушва както в себе си, така и в мен по този параграф; но пък имаше свръхразвита схема със съня
примерно - въобще не си правеше никакви планове и очаквания за моето хранене ... даваше ми когато поискам, предлагаше ми когато сме всички, но когато бяхме само двамата обикновено просто ми казваше че отива да яде и ако искам да отида с нея - но не винаги десйтваше така; понякога не ме канеше с нея, понякога си ме тормозеше да ям - въобще разнообразие
но пък когато лягаше следобяд задължително ме караше да лягам и аз - що за смешка, кое дете спи следобяд ??? да, в детската градина след това също ни насилваха и не че имам преки наблюдения над възпитанието на някакви деца, но каквото съм успял да забележа случайно е че винаги децата се хвърлят да спят при всеки удобен случай и всеки повод - боли те нещо - лягай си, мина Сънчо - лягай си, много е топло - лягай си, много е студено - лягай си, отивам някъде - ти си легни да поспиш за да си играем после, лошо ти е от возенето - заспивай за да не го усещаш

това са само двете направления, които споменах в по-предния пост, храна и спане
разбира се има и други неща
сега спомни ли си ?

опитвам се да се поставя в твоята ситуация ... не е ли бил дистанциран баща ти ? не е ли била често некомуникативна майка ти и да се налага да търсиш компанията на други хора ?
като започна прегледа не ги ли мразеше или презираше или обвиняваше за това ?

ако си спомняш специално тази насока в темата тръгна за началото на прегледа, не какво сме сега а какво сме (или сме били) при започването му



Тема Re: За прегледанови [re: Xaнa.]  
Автор cвoбoдeн ()
Публикувано07.03.10 11:27



мда, къпането и миенето на зъбите са добър пример

и на тях двамата и на мен ни се пораждат проблеми от схемите с миенето на зъбите; трябваше да преработя моята схема, да им я покажа - оказа се неуспешна за тях, но пък те си изработиха нови свои схеми - в резултат вече всички сме с нови схеми и всички сме със силно намалели проблеми
нека да не съм голословен - 5 пломби на 18, кървящи венци ... нали се сещаш че на 18 зъбите ми бяха още на 9-10 години (сменени след млечните) ?
е, както беше тръгнало до сега трябваше да имам няколко мъртви зъба, или мостове или знам ли още какво
но нямам, наистина имам и нови пломби, но примерно мъдреците ми са чисти, нямам мъртви зъби, нито вадени, нито проблемни, както знаеш лошия дъх най-често идва от стомашно-чревни проблеми сутрин, а от проблеми с устата през деня - е никога нямам лош дъх, никога не си мия сутрин зъбите и въобще схемата ми няма почти нищо общо със предадената ми
при тях е по същия начин - от техните схеми са им много по-безпроблемни зъбите; сравнявайки ги с други хора на тяхната възраст са в графа между добро и отлично състояние - а преди бяха около средно
разбира се нямам никакъв шанс ако не съм им благодарен и съм намерил за какво да съм им благодарен - за няколко неща даже, нали; но в началото преглед на тази схема изобщо не им бях благодарен, ама изобщо


за къпането - и до сега имам проблеми с косата от схемата с къпането и все още не мога да се оправя ... тук обаче при тях са ОК каквото са получили и са ми предали, съответно и нямам причина за никакви обвинения



Тема Re: За прегледанови [re: Xaнa.]  
Автор cвoбoдeн ()
Публикувано07.03.10 11:57



//а трябват усилия за да се направи така че да върши работа за тях; а трябват и много усилия те да го направят полезно за мен

/това изобщо пък не ми е ясно- кое трябва да върши работа на тях?
/нещо те използват ли или какво?

не това просто подсилва презрението ми - защото от една страна съм възпитан че правят нещата за мен, от друга виждам че първо не правят нещата за себе си - което е по-лесно, но спестявайки си дори тези усилия няма как да стигнат до етапа с по-голямото усилие да преработят това нещо за следващото поколение т.е. за мен

не ме използват; просто са празни убеждения които се предават без да се напълнят с действия - примера с миенето на зъбите ... а всичко е взаимосвързано - миенето на зъбите е свързано с храненето пряко; а по предадена схема и със спането; също и къпането
също има и други действия, които се предават в схема - подходящи са по еди кое си време, или след друго действие - примерно за тях двамата е 'нормално' да се къпят вечер преди лягане; или когато се приберат в края на будния цикъл - това е тяхната заучена схема и така са ми я предали; както написах за тях е ок; за техните родители обаче не е много ок - съответно едните ми баба и дядо си преработиха тази схема чак след пенсиониране; другите не зная; но за мен не е (пак се повтарям)
е, ако наистина имаше грижа щяха да ме наблюдават и да забележат още в детски години че това не работи за мен - вместо това на 16 имах петна по тялото които като ме водиха на разни лекари казаха че били гъбички, било много специфично да се появават в предната горна част на торса и ми предписаха тинктура кастелано ли беше и да имаше леко избледняващ ефект цели 2 години - в които не изчезнаха петната, но леко избледняха въпреки ежеседмичното мазане (повтарям 2 години, това са си над 100 намазвания) ... и така още >10 години и пих О...о...о...о... как се казваше това най-силното противогъбично с О започва, дето прилича на биологично оръжие и струва около 90лв и се пие 1 седмица ... Орунгал ... после се почива 3 седмици и което безумно натоварва черния дроб и което никаква работа не свърши ? Както и да се казва (че може да не е Орунгал точно) със смяната схемата на къпане (още отдавна) петната спряха да се увеличават и разрастват; в крайна сметка с крема на Тринога (пичовете от с.Желен) ми изчезнаха за по-малко от 10 дни - 2 намазвания за да изчезнат и не са се появявали от тогава ... разбира се мазах се още известно време, може би още около месец ... съвсем безопасно, безвредно билково кремче за 5-6лв ... както и да е; тук наистина няма за какво да ги обвинявам - в по-важната част от живота им водата е била чиста; препаратите за миене също са били други - а съвсем като деца често са се миели със сапун - ако не знаете какво е сапун то това е варена смес от мазнина и .. еее деба как ше се изложа, няква киселина беше май, или лимонтозу или друго нещо такова ... в смисъл това което си купуваме от магазините не е сапун, или поне не повече от 5% хехехе

много се отвлякох, то е за разсейване, щото пак се връщам към 'лайната' и месетенцето им още смърди, значи още има да се чисти ^____^

и да се върна с един кратък преглед - наложената ми схема с къпането доведе до проблеми, които не можах да реша сам; и единия от които все още не мога да реша, въпреки че вече съм осъзнал и съответно проблема е горе-долу в статично състояние - но пък той е свързан и с друга(и) схема(и), където сега тепърва осветявам с осъзнаване

Редактирано от cвoбoдeн на 07.03.10 12:03.



Тема Re: За прегледанови [re: Xaнa.]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано08.03.10 00:29



Да добавя и аз от моите излишности.

Яденето, разбира се, което при мен беше цяла епопея. Нямаше шамари и тъпчене насила, за щастие, но имаше безкрайно подканяне и мрънкане, мрънкане и подканяне и гонене с лъжицата из стаите. Изобщо, много бягах, като малка - от яденето, от детската градина.... до момента, в който тръгнах на училище и го възприех, като "пускане на облекчен режим, поради добро поведение". До тогава всяка Божа сутрин щом стигнехме вратата на детската градина хуквах да бягам. Аз рева и обикалям около сградата, след мен в индианска нишка търчат всички лелки, другарки, директорката, а накрая - майка ми, а директорката я убеждава да си тръгва по-бързо, че ме била разстройвала!...........

Сега, като го чета и ми е смешно, ама тогава...

Оттогава имам проблеми с теглото и храненето (при мен са в отрицателна посока) и с присъствието на много хора, които искат нещо от мен и ме гонят за нещо - буквално или образно (до ден днешен сънувам кошмари с преследване и ужас, че ще ме открият и хванат). Т.е., това не съм изчистила докрай още.
Но това са само грубите аспекти. Фините - такива, като какво правим с живота си, каво е мястото ни в него, как да взаимодействаме със света и как да обичаме - са доста по-коварни и трудни за излавяне.

Ще дам пример. Една дама, учителка по английски по повод на възпитанието казва: "На какво учим ние децата си? На какво са ни учили нас? Казваме: "направи това, направи онова, оправи си леглото, купи хляб, хвърли боклука..." - това е хамалогия. Ние се учим и учим децата си на хамалогия. А англичаните? Англичаните се учат да респектират." Е, Ово е стАндарт, да ти кажа...

Редактирано от L.L. на 08.03.10 00:39.



Тема Re: За прегледанови [re: дъждът]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано08.03.10 09:45



Моите родители не са били осъзнати хора в оня смисъл дето го имаме предвид.

може Би това че още на 15 години започнах да живея далеч от тях (на 200 км) сама в друг град да е дало няккаво отражение. Но и преди това имах само едно задължение - да ходя на училище и да уча, останалото беше пълна свобода. Не бях надзиравана по начина по който сега надзирават децата- поради много по-големите опасности за тях. Родителите ми не контролираха деня ми по никакъв начин, наистина имах свободата да правя каквото искам във времето извън училище.

поради горното смятам обвиненията към всички, влезли в ролята на възпитатели по едно или друго време, за неоснователни и безсмислени. те са направили онова, което според собствените им убеждения е било правилно. това, че аз в последствие съм избрала път, различен от техния, е моя собствена отговорност. ако някой някога ме е подвел, съзнателно или не, то най-голямата глупост, която мога да направя, е да тръгна да търся на хората сметка, вместо да съсредоточа усилията си върху собствената си олигофрения.



много съм съгласна с това, и в този смисъл не виждам никакви лайна които да произтичат от отношенията ми с родителите.

* * *
Докато плюеш околните, все ще те мъчи жажда



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.