Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:10 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Наследството на Карлос Кастанеданови  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 09:11



Мнозина виждаха в Кастанеда един завладяващ автор и първите му книги получиха много положителни рецензии. Time ги нарече „красиво блестящи“ … Те бяха широко приети като фактически и това също допринесе за техния успех. … Техният статус като сериозна антропология продължи да не бъде поставян под въпрос в продължение на пет години. Скептицизмът започна да нараства едва през 1972, когато Джойс Каръл Оутс, в писмо до New York Times, изрази удивлението си по повод на това, че един рецензент беше приел тези книги като документални. През следващата година Time публикува водеща статия, разкриваща, че Кастанеда дълго е лъгал за миналото си. В течение на следващото десетилетие различни личности, сред които и Ричард де Мил, синът на известния режисьор, работиха усилено, за да докажат, че работите на Кастанеда са мистификация.
...
Кастанеда, който изчезна от очите на обществеността през 1973, е започнал да организира през последното десетилетие от живота си една група от предани последователи. За това са му служели книгите, както и Tensegrity, една техника на движение, която според него е била предавана през 25 поколения от толтекски шамани. За да се популяризира Tensegrity е била създадена фирма на име Cleargreen; тя организира семинари, посещавани от хиляди хора. Писателят и режисьор Брюс Вагнер, член на вътрешния кръг от посветени, е спомогнал да се произведе серия от обучаващи видеофилми. Cleargreen продължава да съществува и до днес, популяризирайки Tensegrity и учението на Кастанеда чрез семинари в южна Калифорния, Европа и Латинска Америка.
...
През лятото на 1997 Кастанеда бива диагностициран с рак на черния дроб. Но понеже магьосниците не могат да се разболяват, болестта му се пази в строга тайна. Докато магьосничките отчаяно търсят средства за лечение в областта на традиционната и алтернативна медицина, семинарите продължават като че нищо не се е случило (макар че Кастанеда често липсва).

През април 1998, на 72 годишна възраст, Кастанеда почива. Скоро след това той е кремиран. Никой не знае какво се е случило с праха му. Само дни след това магьосничките изчезват.

Дори във вътрешните кръгове само малцина знаят, че Кастанеда е починал. Започват да се разпространяват слухове. Мнозина са отчаяни, но оплакването му е забранено от Cleargreen, така че някои от тях се отдават на алкохол или дрога. Други отиват в пустинята с мисълта за самоубийство.

Когато два месеца по-късно медиите научават за смъртта на Кастанеда, членовете на Cleargreen не отговарят на никакви телефонни обаждания. В едно изявление на техния сайт в интернет само се казва, че „Карлос Кастанеда напусна света по същия начин, по който го направи неговият учител, дон Хуан Матус: в пълно съзнание“.


След това предисловие ще задам и въпроса, който всъщност е истинската причина да пусна тази тема. Изминали са достатъчно години откакто Кастанеда преподава "наученото" от дон Хуан, но никой, в това число и самия Кастанеда, не е успял да повтори нищо от написаното в книгите. Това би трябвало да е достатъчно като доказателство, че цялата дейност на Кастанеда се състои единствено в печелене на пари. Факт е обаче, че все още по света има милиони хора, за които всичко казано от Кастанеда е абсолютна истина.

Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 09:20



но никой, в това число и самия Кастанеда, не е успял да повтори нищо от написаното в книгите

Това е едно съвсем висящо твърдение. За да го кажеш, би трябвало да си напълно запознат отблизо с живота на всички хора, които някога са се интересували и захващали с нещо, описано от Карлос Кастанеда, както и със самия него, лично.

А пък аз се сещам поне за един, когото лично познавам отблизо и който доста неща от книгите повтори почти дословно. Такч че не говори наизуст.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 09:30



Сигурно няма да ми кажеш името на човека, но се надявам поне да изброиш нещата, които е повторил почти дословно.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 09:43



тая тема сме я обсъждали вече. дословно.

за справка



ловя бас на каса бира, че няма какво ново да се каже след две години и кусур... керванът трябва да си лае пенкелето, а кучетата трябва да си вървят по Пътя - така се поддържа балансът във Вселената



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 09:52



Няма да се хвана на бас, сигурен съм, че нищо не се е променило за 2 и за 20 години.


Моя въпрос е "Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?" след като нищо не се променя през годините?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 09:56



Името надали ще ти говори нещо, още повече, че истинското му име така и не научих. :)))) И това е едно от нещата - заличаваше личната си биография, разказвайки невероятни истории за себе си, които всъщност бяха част от биографията на някой друг, имаше не знам колко имена - за всеки кръг от хора - различно име!

Много добре се справяше. Редовно си правеше преглед, сменяше местожителства, професии, общуваше с малки тирани, които наистина имаха власт. Взиране, походка на силата, спиране на вътрешния диалог... и в резултат на всичко това сънува, като ... както е описано в книгите! А, да - и вижда освен това.

И не е само той. Никак не е само той. Но там е работата, че такива хора наистина променят съдбата си така, че в един момент 'изчезват' от полезрението и не можеш да ги изловиш какво правят, как и защо. Дори, когато са пред очите на всички. :)))

Редактирано от L.L. на 04.11.09 09:58.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 10:06



Звучиш "достоверно" като Кастанеда.


Можеш ли да ме свържеш с тоя човек?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 10:07



нидей ми криви и размества думичките както на теб ти изнася



казах, че тва, което не се е променило е отговорът на твоя въпрос. че ти го и дадох.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 10:17



Даде ли ми отговор? Как ли не съм го забелязал?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 10:33



Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?


Ако ти отговоря: "Необходимата вяра", дали ще ме разбереш какво ти казвам?


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.