Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:00 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Наследството на Карлос Кастанеда  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 09:11



Мнозина виждаха в Кастанеда един завладяващ автор и първите му книги получиха много положителни рецензии. Time ги нарече „красиво блестящи“ … Те бяха широко приети като фактически и това също допринесе за техния успех. … Техният статус като сериозна антропология продължи да не бъде поставян под въпрос в продължение на пет години. Скептицизмът започна да нараства едва през 1972, когато Джойс Каръл Оутс, в писмо до New York Times, изрази удивлението си по повод на това, че един рецензент беше приел тези книги като документални. През следващата година Time публикува водеща статия, разкриваща, че Кастанеда дълго е лъгал за миналото си. В течение на следващото десетилетие различни личности, сред които и Ричард де Мил, синът на известния режисьор, работиха усилено, за да докажат, че работите на Кастанеда са мистификация.
...
Кастанеда, който изчезна от очите на обществеността през 1973, е започнал да организира през последното десетилетие от живота си една група от предани последователи. За това са му служели книгите, както и Tensegrity, една техника на движение, която според него е била предавана през 25 поколения от толтекски шамани. За да се популяризира Tensegrity е била създадена фирма на име Cleargreen; тя организира семинари, посещавани от хиляди хора. Писателят и режисьор Брюс Вагнер, член на вътрешния кръг от посветени, е спомогнал да се произведе серия от обучаващи видеофилми. Cleargreen продължава да съществува и до днес, популяризирайки Tensegrity и учението на Кастанеда чрез семинари в южна Калифорния, Европа и Латинска Америка.
...
През лятото на 1997 Кастанеда бива диагностициран с рак на черния дроб. Но понеже магьосниците не могат да се разболяват, болестта му се пази в строга тайна. Докато магьосничките отчаяно търсят средства за лечение в областта на традиционната и алтернативна медицина, семинарите продължават като че нищо не се е случило (макар че Кастанеда често липсва).

През април 1998, на 72 годишна възраст, Кастанеда почива. Скоро след това той е кремиран. Никой не знае какво се е случило с праха му. Само дни след това магьосничките изчезват.

Дори във вътрешните кръгове само малцина знаят, че Кастанеда е починал. Започват да се разпространяват слухове. Мнозина са отчаяни, но оплакването му е забранено от Cleargreen, така че някои от тях се отдават на алкохол или дрога. Други отиват в пустинята с мисълта за самоубийство.

Когато два месеца по-късно медиите научават за смъртта на Кастанеда, членовете на Cleargreen не отговарят на никакви телефонни обаждания. В едно изявление на техния сайт в интернет само се казва, че „Карлос Кастанеда напусна света по същия начин, по който го направи неговият учител, дон Хуан Матус: в пълно съзнание“.


След това предисловие ще задам и въпроса, който всъщност е истинската причина да пусна тази тема. Изминали са достатъчно години откакто Кастанеда преподава "наученото" от дон Хуан, но никой, в това число и самия Кастанеда, не е успял да повтори нищо от написаното в книгите. Това би трябвало да е достатъчно като доказателство, че цялата дейност на Кастанеда се състои единствено в печелене на пари. Факт е обаче, че все още по света има милиони хора, за които всичко казано от Кастанеда е абсолютна истина.

Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 09:20



но никой, в това число и самия Кастанеда, не е успял да повтори нищо от написаното в книгите

Това е едно съвсем висящо твърдение. За да го кажеш, би трябвало да си напълно запознат отблизо с живота на всички хора, които някога са се интересували и захващали с нещо, описано от Карлос Кастанеда, както и със самия него, лично.

А пък аз се сещам поне за един, когото лично познавам отблизо и който доста неща от книгите повтори почти дословно. Такч че не говори наизуст.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 09:30



Сигурно няма да ми кажеш името на човека, но се надявам поне да изброиш нещата, които е повторил почти дословно.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 09:43



тая тема сме я обсъждали вече. дословно.

за справка



ловя бас на каса бира, че няма какво ново да се каже след две години и кусур... керванът трябва да си лае пенкелето, а кучетата трябва да си вървят по Пътя - така се поддържа балансът във Вселената



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 09:52



Няма да се хвана на бас, сигурен съм, че нищо не се е променило за 2 и за 20 години.


Моя въпрос е "Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?" след като нищо не се променя през годините?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 09:56



Името надали ще ти говори нещо, още повече, че истинското му име така и не научих. :)))) И това е едно от нещата - заличаваше личната си биография, разказвайки невероятни истории за себе си, които всъщност бяха част от биографията на някой друг, имаше не знам колко имена - за всеки кръг от хора - различно име!

Много добре се справяше. Редовно си правеше преглед, сменяше местожителства, професии, общуваше с малки тирани, които наистина имаха власт. Взиране, походка на силата, спиране на вътрешния диалог... и в резултат на всичко това сънува, като ... както е описано в книгите! А, да - и вижда освен това.

И не е само той. Никак не е само той. Но там е работата, че такива хора наистина променят съдбата си така, че в един момент 'изчезват' от полезрението и не можеш да ги изловиш какво правят, как и защо. Дори, когато са пред очите на всички. :)))

Редактирано от L.L. на 04.11.09 09:58.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 10:06



Звучиш "достоверно" като Кастанеда.


Можеш ли да ме свържеш с тоя човек?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 10:07



нидей ми криви и размества думичките както на теб ти изнася



казах, че тва, което не се е променило е отговорът на твоя въпрос. че ти го и дадох.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 10:17



Даде ли ми отговор? Как ли не съм го забелязал?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 10:33



Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?


Ако ти отговоря: "Необходимата вяра", дали ще ме разбереш какво ти казвам?


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 10:34



Ще ти кажа, че това не е отговор.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 10:46



знаех че няма да разбереш какво значи "необходимата вяра"

откъде знаех ли?

познай!


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 10:52



Това е детинско поведние.



Хората вярват във всякакви абсурди само защото им се иска да ги има. Доказано е, че чудовището от Лох Нес не съществува, езерото е сканирано по целия си обем и в него такива едри животни няма. Но хората искат да има и вярват не на учените, а на слуховете.
Ако имаш някакви реални, обективни основания за своята вяра, моля представи ги, но не ми обяснявай защо в Лох Нес трябва да има чудовище.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор jeevess ()
Публикувано04.11.09 10:53



Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?

Нищо не ме кара.
Аз лично не вярвам, че книгите му са истина, както и не вярвам, че са лъжа.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 10:58



Не се пали толкова. Въпроса с необходимата вяра е доста сложен за осъзнаване и изисква доста повече от бакалското теглене "дал-получил"

Този въпрос изглежда много лесен и ясен...
осъзнаването на необходимата вяра обаче има свойството да прави така, че осъзналият да не пише подобни теми.




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: jeevess]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано04.11.09 10:59



Един воин действа без да вярва. Вярата е за наивни глупаци, роби на илюзии и бъдещи очаквания. За разлика от тях воина живее само тук и сега, затова на него не му е нужно да вярва в каквото и да било, освен в собствената си непогрешимост и т.н. тинтири-минтири.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 11:10



ми толкоз си и гледал

виж пак последното изречение.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 11:12



Помолих те за нещо обективно, а ти ми отговаряш с, извинявай за израза, някакво бръщолевене.
Ясно! Нямаш обективна причина, ти си в групата на тия, които вярват в това, което искат да е вярно.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 11:21



Браво страннико! точен, обективен, измерен и претеглен, истински човек на науката и доказателствата -няма хънта мънта, всичко трябва да се пипне и потвърди, иначе не съществува!!!




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано04.11.09 11:25



Така си е. Единственото на което може да се разчита са нашите кожни рецептори. Всичко извън техния обсег не съществува.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 11:38



Последното изречение също е празно





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: searcher]  
Автор jeevess ()
Публикувано04.11.09 11:43



или може би вярва, че всичко е възможно
и в това, че нищо не може да знае, преди да го узнае... което си е същото като да не вярва


Сега ми хрумна гениалната просташка мисъл, че да не вярваш означава да вярваш във всичко.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 11:50



Кастанеда според книгите също е искал потвърждения от дон Хуан.
И ги е получавал, пак според книгите


Никъде няма брътвежи като отговор, тъкмо обратното - книгите са пълни с описания на демонстрации на възможности.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 11:52



както и с описание на "необходимата вяра"



ти как съвместяваш двата факта: че Кастанеда прави всичко за пари и че на света имало милиони хора които му вярват?


Редактирано от Xaнa. на 04.11.09 11:55.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 12:11



всичко е празно, когато на човек са му празни очите и ушите

. тогава той тръгва да търси смисъл и обяснение отвън, които никога не получава, щото не ги търси там, където са.

като във вица за пияния, дето си загубил ключовете и отишъл да ги търси под лампата, щото там било по-светло.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 12:12



"необходимата вяра" е капан за наивници


Ако не беше така щеше за всичките тия години все някой щеше да е успял да повтори нещо от написаното. Със или без "необходимата вяра" пак стаме дотам, че такова нещо няма.

На въпроса ти отговаря чудовището от Лох Нес, защо хората вярват в него?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 12:23



Ако говорехме за нещо истинско, разговора щеше да е много прост и отговорите също. Защо вярвам в електрическия ток? Ами защото лампата свети, котлона грее, пералнята се върти...

А защо вярвам в Кастанеда? Ами защото ... такова ... пияния си изгубил ключовете ... необходимо е да се вярва ... преди две години пак така ... познавах един ама не го познавах и не го знам кой е и къде е ...





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 12:24



След това предисловие ще задам и въпроса, който всъщност е истинската причина да пусна тази тема. Изминали са достатъчно години откакто Кастанеда преподава "наученото" от дон Хуан, но никой, в това число и самия Кастанеда, не е успял да повтори нищо от написаното в книгите. Това би трябвало да е достатъчно като доказателство, че цялата дейност на Кастанеда се състои единствено в печелене на пари. Факт е обаче, че все още по света има милиони хора, за които всичко казано от Кастанеда е абсолютна истина.

Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?


Всички изписани по-горе неща са абсурдни в защита на мирогледа ни или на К.К. Единственото смислено нещо, което може да се каже тук и да носи стойност е:

Защото аз лично съм изпитал нещата и мога да ги потвърдя за истина за себе си!
На теб няма как да ти ги докажа, каквото и да кажа.

...същото важи и за излизане от тялото. Този, който не е излизал остава в обсега на вярванията. Само този, на който се случва Знае!
Това също не може да се докаже, освен за теб самият.

Така, че на въпросът ти "Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?" отговора за мен е: "Аз не му вярвам, въобще!!! Аз просто знам, че е истина, само и единствено защото проверих!"

Редактирано от newday на 04.11.09 12:25.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 12:36



Всички изписани по-горе неща са абсурдни в защита на мирогледа ни или на К.К. Единственото смислено нещо, което може да се каже тук и да носи стойност е:

Защото аз лично съм изпитал нещата и мога да ги потвърдя за истина за себе си!

Най-после един трезво мислещ човек!

На теб няма как да ти ги докажа, каквото и да кажа.
А с това не съм съгласен! Кажи какво си изпитал и двамата ще намерим начин да го докажем.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано04.11.09 12:41



Аз пък мисля, че Русенско варено е създадена единствено с цел печалба и милиони вярват, че наистина съществува. Аз обаче не съм ял от него и не вярвам, че съществува. Нека който е ял да каже какви са неговите опитности, но не вярвам че такива има, щото ако имаше, те щяха да са свине и щяха да груичат.







Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Arsonn (tyrsesht)
Публикувано04.11.09 12:49



Освен съмнителните факти, които цитираш тук, имаш ли друго основание да не му вярваш ??? Твоя избор е да не вярваш, моя да вярвам, избрали сме едно и също, да вложим позиция подплатена с енергия, ти от единия край, а аз от другия, кой може да отсъди, кой е по прав ??? Аз уважавам твоя избор да не вярваш, уважи и ти моя, да вярвам.

Leben und leben lassen !


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Dani ()
Публикувано04.11.09 12:50



Културата на Мезоамерика и наследството на маите, толтеките, ацтеките е нещо много по интересно.

Ако трябва сериозно да се анализира дейността на този човек, то тя е непрекъснати опити да се създаде затворено сектантско общество с култ към неговата персона.

От една страна иска да е популярен, но от друга страна бяга от прожекторите и въпросите защото всичките му твърдения са под въпрос.

Неговото така наречено "учение" e работа за наивници и хора, които няма с какво да се занимават.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 12:51



тва е твойта логика, дебелоглава маймуно



напъни си мозъка и си намери отговора сам. никой не може да ти даде твоя ключ - дори и да намериш човек с ключове, те са за неговата къща. универсалните истини са чудесно нещо, ма имат един малък недостатък - важат само за откривателя си.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Arsonn]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 12:53



Сложил си каруцата пред пред коня


За толкова години никой не е повторил нищо от написаното в книгите, какво друго основание ти трябва?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 12:53



Не, той не е от хората, които оставят телефон за връзка.



Но и ти не си от хората на които бих дала телефон за връзка с когото и да било.
Така стоят нещата в тоя свят - никой не ти е длъжен с нищо и хората ти дават нещо - дори само информация, само ако си съумял да ги спечелиш с нещо.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 13:00



Нали разбираш колко струва всичко казано от теб?
Все едно сега аз да кажа : да, ама аз познавам един човек, който познава твоя човек и той ще ме запознае и без теб





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 13:05



Точно така. Жив и здрав.


И без това не си падаш по неща, които струват скъпо.

Редактирано от L.L. на 04.11.09 13:07.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 13:08



Ами дай да видим твойта, кривокрака хиено


Досега от теб не видях ни логика ни аргументи.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 13:15



"Човек на науката" трябва да си наясно, че хората в този форум не са водени от точни неща. По една случайност аз също се занимавам с точни науки и напълно те разбирам защо търсиш потвърждение. Дон Х казва нещо доста интересно "малко са хората на разума" - не очаквай тук да намериш такива.

Нямам нужда да търся начин заедно с теб да докажем нещо от казаното от К.К. Сам съм си го доказвал дълги години. Подсещаш ме какъв скептик бях навремето. В темата "Човек на знание" можеш да видиш един физик, който също никога не е вярвал в "духовното", религиите и вярата. Такива хора са експериментатори. Без да се правя на скромен (пък и не виждам нужда) мога да кажа, че не един път съм сънувал, имал съм отделяния от тялото, за които говори и дон Хуан, както и съм изпробвал, че практиката на прикриването работи чудесно. Когато бях в най-отчаяния момент от живота си успях да навлезна в "зоната на безжалостността" и само за това оцелях. До тук нямам основания да не вярвам на човек, чийто знание ми е спасило живота. Освен това успях след дълги години да спирам и вътрешния си диалог и т.н... В случая това е моя опитност и просто не виждам как ти би искал заедно да я докажем, за да потвърдиш за себе си думите на дон Хуан. Ако можеше да стане с удоволствие бих ти съдействал, но не може!
Оттук насетне какво повече да ти кажа? Да продължим да се наприказваме като повечето хора във форума с хитроумни изказвания - видиш ли ти колко съм хитроумен, как не се приемам на сериозно, какъв войн съм...и т.н. Ти, като човек с такъв ник, който носиш, прекрасно знаеш, че тези неща са излишни.

Приятен ден...и ако искаш нещо да докажеш опитай се за себе си да го направиш.
И още нещо - да не ти пука дали дон Х е съществувал или е приумица на някой луд. Важна е информацията---никога не ми е пукало дали той Наистина е бил жив, на каква възраст е бил и т.н. Ако толкова много искаш да видиш как изглежда на живо "човек на знанието" просто погледни темата с това име, малко по надолу. Това е реален човек...и нещата, с които се занимава всеки може да си ги докаже за себе си. Това е!

Редактирано от newday на 04.11.09 13:18.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 13:19



Изчерпа се


Беше ми приятно да си поговорим!



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано04.11.09 13:28



Ти си единствения адекватен човек в тоя форум. Приятен ден и на теб ... надявам се някой ден да можен да поговорим по-сериозно по тия въпроси.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано04.11.09 13:29



няма и да видиш. щото не мога да ти дам отговора, който искаш. не мога да ти кажа „вярвам, че всичко от книгите на Кастанеда е вярно, защото...”.

щото в нищо и на никого не вярвам. дори и най-очевидното е вярно до доказване на противното. на мен си пък вярвам най-малко, щот ако руснаците знаят какви уникални постановки съм си заформяла самичка, мигновено и тихомълком ще закрият болшой театр, ще изгорят декорите и архивите и ще направят там ледена пързалка.



Редактирано от дъждът на 04.11.09 13:29.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 13:57



Има много още за разправяне.


Нищо - другия път може да имаш и място.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Arsonn (tyrsesht)
Публикувано04.11.09 14:25



Това е просто едно безсмислено твое твърдение, а дали някой е повторил или не е, никой не може да твърди на 100% или смяташ че държиш под око цялото човечество ???

Leben und leben lassen !


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 14:42



Според кои книги? Тез, същите ли, дето не им вярваш?


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 14:54



Досега от теб не видях ни логика ни аргументи.

Аааааааа, ама ти това ли търсиш- логика и аргументи?



с това трябваше да започнеш- че търсиш логика и аргументи, виж как не поставяш правилно въпроса и всички тук се пънем да приказваме очаизвадни неща.
Значи логика и аргументи търсиш, а? Питам по няколко пъти щото да не сбъркам - наистина ли каза че търсиш логика и аргументи?


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 15:28



Форумът е много забавен. Идва човек при вас и казва, че СПОРЕД НЕГО има нещо мътно. До колко този човек следва някакви предубеждения, до колко е чисто и просто практик няма значение. В ответ всички започват да бранят позициите си, да го атакуват с безсмислени майтапи и т.н. За мен Карлос е всичко, защото ако не бяха книгите му знам точно къде щях да бъда в момента. Той ми е дал нов живот. И въпреки това продължавам да се чудя на Кастанедияните - фанатизирани до гроб. Ако кажеш нещо против Гуруто им жив ще те изядат. Всеки здравомислещ човек, който е в началото на пътя си и попадне на такъв ще си каже "егати сектанта", и според мен няма да сбърка! И на всичкото отгоре рядко някой ще излезне насреща и ще говори от лична опитност - просто така.... без излишен опит за скромничене, криейки под това егото си.
В крайна сметка нормалния човек, който се уповава на разума и логиката си, да ХАНА на разума и логиката, ще остане изумен от.... глупостта в последователите на К.К. А те ще се присмиват на желанието му за логика и аргументи - Смятайки, че Те са отвъд тези неща пропускат да забележат, че наистина са отвъд тях - т.е. няма никой в главите им.
Един войн преди всичко е експериментатор, а не празнословец. Той проверява нещата.... евала на Кастанеда, че до край се опитва да подлага на съмнение учението на дон Хуан и именно заради този му подход ние се радваме на книгите му. Ако с лесна ръка беше приел всичко...вярвайки....никой от нас нищо нямаше да знае.

Може би липсата на чист тонал и ясен ум в главата на много хора е причината да не оценяват по достойнство себеподобните си, които търсят доказателства!
Конструктивните разговори отдавна са се изчерпили тук, заменени с остроумни подмятания, шегички и т.н.... хайде, дайте поредната да се посмеем....

Наистина странно. Не съм писал тук от около 3 години. И май нищо не се е променило в този форум!!! Не забравяйте, че форума го правят хората в него

куку



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано04.11.09 15:45



Мнозина предполагаха, че КК ще живее съгласно книгите си и ще има разума и силата до преклонна възраст, а не да пукне като обикновен разглезен човек с цироза и диабет.

Представям си

ако беше ученик на ДХ, сигурно щеше да живее 1500 години

Силата е нищо без контрол.

Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 15:49



В крайна сметка нормалния човек, който се уповава на разума и логиката си, да ХАНА на разума и логиката, ще остане изумен от.... глупостта в последователите на К.К.

Извинявай. Що за разум и логика видя в твърдението "никой, в това число и самия Кастанеда, не е успял да повтори нищо от написаното в книгите."??
От научна гледна точка това е абсолютно некоректно твърдение, неосноваващо се на никакви аргументи, факти или дори проучване. Какъв научен подход, какви пет лева, на човека му се заяжда просто.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 15:59



...хахаха, е вие май не му отстъпвате. Не трябваше ли като войни да го поставите на място с няколко ясни изречения? Да подходите разбиращо и насочващо? Какво значие има какъв е той, като човек, какво мисли, дали е воден от предубеждения? Дали е суеверен и леконрав... или дори глупав? Какво?

Като казва "никой не е повторил и това от книгите и т.н." ....ами щом ти се пише с него, просто му кажи "не е вярно! Аз направих това и това... Ако искаш вярвай, ако искаш не, няма какво и на кой да доказвам!" - нима този подход не даде резултат?

Защо вие "войните" не говорите по-често от своята опитност, а повече разсъждавате, нещо което очевидно не ви се отдава много (това беше провокация

). Или нямаш какво да кажеш на такъв човек, в който случай нищо не казваш, или казваш нещо ясно, точно и разбираемо - войнът може да намира общ език с всеки, нали така се твърди? Вместо това се започват едни ми ти лукумииии ама той така, ама защо тогава той каза оновааааа, ама ако не го беше казалллл? егати войните!
професионални оплаквачки хихи

Редактирано от newday на 04.11.09 16:09.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор взeл дaл ()
Публикувано04.11.09 16:10



усеща се, че си в час... но този менторски тон малко нагарча... трудно е като гледаш от по-високо и виждаш по-надалеч да се въздържаш да не посочваш пътя на останалите... смирение е нужно... :)))



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 16:16



Пропусна много съществен момент:

Човека попита "Въпроса ми е : Какво ви кара да прдължавате да му вярвате?"

Аз му отговорих, че това е "необходимата вяра".

какви Гурута и какво бранене на позиция? Просто му дадох отговор. Това е моят отговор: Необходимата вяра.

Сам си противоречиш, но нейсе
(нормалния човек искал логика и аргументи казваш. казваш още, че Кастанеда си ги е търсил и получил. Добре, и какво- предаде ли ги на нас тези логики и аргументи? И какво ако някой дрег по веригата му каже неговите си логики и аргументи и доказателства, той ще му повярва ли? Или като КК ще проверява? Нали виждаш безмислието и абсурдността на търсенето на логиката и аргументите в тази верига? ДХ казва аргументите на КК, но той проверява. после КК казва на мен, но и аз проверявам. после аз казвам на автора ...и какво? той ще ми повярва и ще прекъсне веригата на проверки ли? на личните доказателства? защо са му тези логики и аргументи, м?
затова многократно попитах наистина ли това търси, та дано сам навърже безумието на търсенето на логика и аргументи от останалите)


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: взeл дaл]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 16:19



Знаеш ли... не се чувствам повече от някой друг.... просто вече ми е писнало да слушам хора, които прикрито говорят нещо със смирен тон, само и само да покажат какви войни са!

Може тонът ми да е по-остър и дори да звучи менторски - така да е! Но поне не е прикрито смирен и т.н. Сам знам къде съм и сам знам колко съм далеч от целта, която съм си поставил. Може би когато я стигна ще се отбия и ще кажа "сега вече...викайте ми Учителю" хахаха но преди това си знам, че съм никъде. Странно колко са се изкривили хората. Когато казвам "знам, че съм никъде" усещам как вече за някои звучи скучно, банално, "това Карлос го казва", "този се прави на войн" и т.н.

Свежестта се е изпарила, новото го няма.... нормално - когато наизустиш нещо и го повтаряш цял живот...

Нямам нищо против теб или който и да било друг - просто споделям впечатленията след 3 год., най-чистосърдечно.

Редактирано от newday на 04.11.09 16:25.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 16:20



Хана, спокойно, няма какво да ми се обястняваш на мен, аз просто минавам.

"Права си! Права си!"

Редактирано от newday на 04.11.09 16:21.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 16:24



ами не, това дали съм или не права и кой прав хич не е важно, нито значимо.

беше ми наистина интересно да разнищим въпроса за мотивацията, и пак повтарям- за мен необходимата вяра е тази мотивация. за себе си знам че е так, щеше ми се да видя дали и за други е така, или има и друга мотивация.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор взeл дaл ()
Публикувано04.11.09 16:27



е, то оставаше и да имаш нещо против някой, който не познаваш... :)))
писнало ти - викаш - тази думичка също малко нагарча... но както и да е... искрено ти желая да си жив и здрав ииии... т.н.... :)



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано04.11.09 16:29



Аз не му вярвам.
Използвам го.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор D.A.!RA (of Amber)
Публикувано04.11.09 16:30



Мързи ме да те 4ета ама да ви светна - света свър6и преди малко


а наследството е 4е както казва *малкия* ака Дамон Албарн от Горилас - имам слън4ева светлина в задника и тая слън4ева светлина такива удари нанася 4е май няма много оселели - за пове4е инфо виж струна за кастанеда и злото което прекара през себе си и прати в земята

Струна благодаря за навременната информация
пс времето те4е наобратно и ако при мен е 4/10/09 при вас ве4е се е слу4ило това което стана днес - предполагам 4е е бил оня викенд в който отидохте на планина

.

Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 16:33



ще пропусна покрай ушите си останало и ще отговоря само на последните ти думи....

щеше ми се да видя дали и за други е така, или има и друга мотивация.


Не разбирам какво е това "необходима вяра" - съжалявам, на мен ми звучи твърде отнесено и абстрактно (ти може и да влагаш в това нещо конкретно, което не долавям). Мотивацията винаги съм я разбирал като "вътрешна нужда". Не всеки я има. Не знам дали тя може да се развива или внедрява... Това, което ме е мотивирало да вървя напред и нагоре, дори когато вървя надолу, е било "вътрешната нужна". Нуждата да разбера кой съм и защо съм тук? Едно неистово усещане, почти физическо, да махна пердето пред очите си. Винаги съм усещал, че нещо не е в ред, още от дете. Така и не успях да го облека в думи до сблъскването ми с книгите на Карлос. Сега вече знам какво не е в ред, чрез дълги проверки. Сега нуждата ми е още по-изострена, но този път разбираема за мен самият.

Това приемем за единствената здрава мотивация. Всичко останало ми се струва нездрава мотивация - като включиш ....желанията, исканията, вярванията, стремежът за някакви "духовни" придобивки и т.н.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: взeл дaл]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 16:35



да писнало ми е и знам, че думата говори за определено нездраво вътрешно отношие към нещата. Но за първи път чувствам, че се доближавам към това, което съм - далеч от последовател, търсещ и т.н. Да го кажем поглед който гледа директно навътре, забит като пирон и безапелационно вижда цялата ми лудост, от правенето на някакъв до естествените реакции.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.09 16:41



мдааа, както си и мислех...Значи и ти си мотивиран от "необходимата вяра"




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор взeл дaл ()
Публикувано04.11.09 16:41



разбирам те по-добре, отколкото си мислиш, новден... дерзай... :)



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано04.11.09 16:47



единствено твоя вид мотивация е здрава? интересно твърдение


бих те разбрала, ако изказваш изискванията към себе си. но да имаш такива изисквания към другите... не просто не е реалистично. то говори, че не разбираш, че другите са САМО твое огледало и истинската работа става ВЪТРЕ в теб

любов и светлина ти желая - най-вече към себе си. и приемане - пак на себе си и на нещата такива каквито са.

"Различието има значение до един момент. Оттам насетне става ясно, че всички сме едно."

Редактирано от жpв на 04.11.09 16:53.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: жpв]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 16:57



нищо не си разбрала, но нейсе...

най-чистосърдечно ти пожелавам и аз любов и светлина - макар, че като го казвам се чувствам глупаво



хаха, забелязали ли сте онези хора.... любвеобилните, които изглеждат едни мекиии, благиии, добриии, на всеки пожелават любоффффф, мирррр, разбиранеее, нека всички се обединим в едноооо, да има разбирателствооооо

Целите им са похвални! Само дето самите те не живеят в реалността. А оттук и невъзможността им целите да придобият реално измерение.... а не просто думи и благи усмивки.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано04.11.09 17:17



'хахаха' на добър час и на теб!


п.п. ако се чудиш дали мога да удрям - мога, но не искам. правя го само ако видя, че има смисъл

"Различието има значение до един момент. Оттам насетне става ясно, че всички сме едно."

Редактирано от жpв на 04.11.09 17:23.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: жpв]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 17:24



не съм се съмнявал в теб





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор aмпapo ()
Публикувано04.11.09 17:30



не си си направила преглед на мерака да спориш с радиото





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано04.11.09 17:53





"Различието има значение до един момент. Оттам насетне става ясно, че всички сме едно."

Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор on my own ()
Публикувано04.11.09 19:36



Всеки си избира, как да го разбира - КК. Като отговор на въпроса.



Някъде ми попадна такава информация, където хората говореха за промяна на смисълът при самия превод на книгите. Ставаше въпрос за stalk - дебнене, което е преведено, като прикриване.
Смисълът на термина сталкинг, като елемент на учението на шаманите е издебване на себе си, ловуване на навиците, с цел промяната им и няма нищо общо с прикриване на личността.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 19:48



Нюде, най-дългите фермани, чуденки и оплаквания са от теб!





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 20:00



Не може да ти писне от някой друг, освен от самия теб, невъзможно е технически - в края на краищата с който и да било друг си някакви минути, а със себе си - постоянно!





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 20:15



...ех само как обичате да се захващате за думичките, но щом толкова държиш... разбира се, че да ми е писнало, значи нещо в мен да не е наред, или както много добре каза - писнало ми е от себе си! Абсолютно си права! Наистина ми е писнало от мен самия. Писнало ми е от смешните ми опити да се променям, писнало ми е от всички безумни навици, които съм видял, че имам и с които не съм имал силата да се справя, писнало ми е да виждам в хората неща, които не ми харесват, а после да ги откривам в себе си, скрити под друга форма. Да!!! От мен ми е писнало? Нима все още не ти е писнало от теб самата?

Трябваше да минат години докато ми писне. Е, радвам се, че най-накрая се случи. Точно, когато ми писна от слабоволието и т.н.... разбрах, че пътя на война ражда егоисти. Измести старата познавателна система с нова, по-стройна, по-интригуваща и .... недостижима?! Колко и да опитвах (нещо конкретно да кажем), например, да си спра вътрешния диалог по желание...все не успявах. Трябваше ми сума ти време за да осъзная, че най-голямата пречка е било в това, че наред с разбирането на казаното от дон Хуан, трябва и да престана да ИСКАМ нещата. Бях се превърнал в егоист, който само се оплаква, че нещата не му се получават, мислейки само и едиствено за себе си. Аз, аз, аз...лашкан от самосъжалението чак в гнева.

Ами, да, писна ми, приятелко! Писна ми от мен самият... и тогава се случи отпушване...когато вече не ти пука от теб самият, когато не разглеждаш безполезните си опити за промяна на сериозно... когато насочиш вниманието извън себе си и видиш, че света е там навън, а не вътре в теб. И ненадейно....видиш ли ти.... се научих да си спирам вътрешния диалог. Бях бесен на себе си, колко глупав съм бил с всички тези стремежи към безупречност и погрешното отношение към мен самият. Оттам нататък много нещата се променят... но какво имам да ти разказвам - виж и провери ти самата.
Хайде, стига съм писал дълго дълго, че както виждам на вас войните нищо не ви убягва





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор newday (непознат )
Публикувано04.11.09 20:33



Още костатации? Още майтапчета ? хиху хаху? Знаете ли много обичам да се шегувам! Наистина! Само дето, когато се срещна с хора, които гледат да замацат някой разговор или питане на някой човек (както в случая с темата) не искам да им влизам в тона.

Може и да не осъзнават някои от вас, но непрекъснатото бълване на остроумия и шеги е просто криене, страх от нещо... (вие преценете от какво).

Сега пак някой може да каже "менторски тон, а?" "даваш оценки, а?" Отговорът ми ще е ДА! Точно така! Менторски тон, давам оценки и гледам какво ще стане. На това му се казва "свободна воля".



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.11.09 22:02



Щом настояваш

: Това лашкане от менторски тон към злобноват сарказъм със самосъжалителни нотки говори за сериозен дисбаланс. Състоянието на дисбаланс не е тачено от воините, така че вземи някакви мерки - гимнастика сутрин лиии, гледане на слънцето лииии, медитация, дълбоко дишане, преглед... но оправи нещата, защото дисбалансите имат тенденция да се задълбочават, ако не бъдат съзнателно и целенасочено коригирани.
И ако всичко това майтап ти се струва, да ти кажа - не е майтап.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:21



кво си зинала ма пачавро егоманиашка?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:22



сбъркана си и мотивацията ти е сбъркана





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:24



необходима вяра дрън-дрън ристиенска свиньо.аконе можеш с личен опит да препотвърдиш нещо то си остава несбъднат блян





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:25



да не се просереш от толкова постове





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Kaily]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:26



ти си антипод и би могла да бъдеш споменавана като христоматиен контрапример





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:28



знаем за твоята ристиенска вяра.маскирана като "необходима".можещите могат-неможещите глупаци-верват





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано04.11.09 22:30



тва уникално ли е да нагъвашщ лайна и да се стрем,иш да си връхчето на всяко лайно?май не





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор sypernOva (si)
Публикувано04.11.09 22:48



Не е страх тяхното - самонадеяност е. Дон Хуан ще каже самомнение - но тяхното самомнение си е наумило, че се е самоизтрило - разбира се в резултат на чутовната войнска борба. После самомнението е копирало поведението на нагуала - всички деца копират своите герои...

В резултат защо се занимаваш? Интересно ми е





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: searcher]  
Автор aмпapo ()
Публикувано05.11.09 07:36



и тумора в дебелото ти черво, и той не съществува доде не го намерят





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 08:15



Преди окол 300 години Карл Линей, шведски учен, положил основите на съвременната таксономия. Основател на научната класификация на организмите, Карл Линей предлага видовете да се означават с две имена - родово и видово, записани на латински език. Така всеки организъм е точно обозначен независимо от имената му в различните езици и диалекти и по този начин той улеснява международното класифициране на организмите. Дотогава видовете се описвали с многото белези, по които се отличават. Това затруднявало изграждането на стройна и удобна класификация на организмите.

През 1735 г. е публикуван неговия труд Sistema Naturae, представляващ голямоформатен том с обем от едва 12 страници. В него Линей очертава класификационна система за всички членове на "трите природни царства" (по неговото определение) - животни, растения и минерали. Животните например, той представя на две страници в шест колони, като всяка носи името на един от Линеевите класове - Четириноги, Птици, Земноводни, Риби, Насекоми, Червеи, - като Четириногите са разделени на няколко разреда - Човекоподобни, Диви животни и др. Линей отделя и половин колона на т. нар. от него "парадокси", към които причислява митични животни като еднорог, грифон, феникс, дракон и т. н.


За тия 300 години парадоксите на Линей така и не били открити. Не помогнала необходимата вяра, самият Линей също я имал. Не помогнало и това, че много хора познавали някой, който познавал друг, чийто брат ги бил виждал. Независимо, че някои не били съгласни, безмилостния ход на времето изхвърлил парадоксите от класификационната система и те останали само в книжките с фентъзи.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано05.11.09 09:53



...................

— Това, което се опитвам да ти кажа, е, че като воин ти не можеш просто да вярваш в това и да оставиш така нещата. По отношение на Макс да трябва да вярваш означава, че приемаш като факт бягството му да е било безсмислено изхвърляне. Той може да е паднал в канала и да е умрял на място. Може да се е удавил или да е умрял от глад, а може и да са го изяли плъхове.

Воинът преценява всички тези възможности и тогава избира на коя да повярва според вътрешното си предпочитание.
Като воин ти трябва да вярваш, че Макс е успял, той не само е избягал, но и е задържал силата си. Трябва да вярваш в това. Без тази вяра ти нямаш нищо.

........

— А какво стана с другата котка? — попита той.
— А? Другата котка ли? — повторих неволно аз. Бях я забравил. Моят символ се въртеше около Макс.
Другата котка бе останала без значение за мене.

— Но тя има значение! — възкликна дон Хуан, когато споделих мислите си. — Да трябва да вярваш означава да вземаш предвид и другата котка. Онази, която е продължила игриво да ближе ръцете, отнасящи я към нейната гибел. Тази котка е отивала към смъртта си доверчиво, изпълнена със своите котешки преценки.
Ти си мислиш, че приличаш на Макс, затова си забравил другата котка. Дори името й не знаеш. Да трябва да вярваш означава да вземеш предвид всичко и преди да решиш, че си като Макс, трябва да прецениш дали не приличаш на другата котка. Вместо да избягаш, за да спасиш живота си и да поемеш своя шанс, ти може би отиваш щастливо към своята участ, изпълнен със своите преценки.
..............

— Каква изключителна поличба е това! — продължи той. — И то специално за теб. Силата ти показва, че смъртта е неотменна съставка от това да трябва да вярваш. Без осъзнаване на смъртта всичко е обикновено, тривиално. Именно защото смъртта ни дебне, светът е неразгадаема тайна. Силата ти го показа. Аз само трябваше да събера на едно място подробностите на поличбата, за да ти стане ясна посоката. Но събирайки тези подробности, аз също ти показах, че всичко, което ти говорих днес, са неща, в които аз самият е трябвало да вярвам, защото такова е предпочитанието на моя дух.

....

— Отново се връщаме до историята с двете котки — каза той. — Трябва да вярваме, че Макс е осъзнал какво го дебне и подобно на онзи човек отсреща е имал доста¬тъчно сила поне за да избере мястото на своя край. Но имаме и другата котка — тя е също като едни други хора, чиято смърт ги сварва самотни, неосъзнаващи, втренчени в стените и тавана на някоя грозна гола стая.
От друга страна, този човек умира там, където винаги е живял — на улицата. Трима полицаи са неговата почетна стража. И когато издъхва, очите му за последен път ще зърнат светлините на магазините отсреща, колите, дърветата, хорските тълпи наоколо и в ушите му за последен път ще отекне шумът на уличното движение, гласовете на преминаващите мъже и жени.
Ето, виждаш ли, ако не осъзнаваме присъствието на смъртта си, няма сила, няма тайна.

Дълго гледах онзи мъж. Беше неподвижен. Може би мъртъв. Неверието ми вече нямаше значение. Дон Хуан беше прав. Да трябва да вярваш, че светът е тайнствен и неразгадаем, това е израз на най-дълбоко вътрешно предпочитание на един воин. Без това той няма нищо.


..........................


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 10:04



ти вярваш ли,че твоите лайна са от захарен памук и би ли си ги изяла в съответствие със своята вяра?на теб ти се губи другатра част от мюнхаузен,а именно,че да той сам се издърпва за косата от водата щото от една страна вярва но от друга е потвърдил тази вяра.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор jeevess ()
Публикувано05.11.09 10:08



Като човек на науката знаеш колко е невъзможно да се докаже, че едно нещо не съществува.


За мен подходящата тактика на един учен е да приеме, че всичко е възможно. Така прави пространства на изследванията си доста големи. Освен това трябва да бъде колкото може по-непредубеден и безпристрастен, за да открива отговорите извън ума си.
Ако до този момент ти си изследвал написаното от Кастанеда, подлагал си го на проверка и си установил чрез познанието, че то не е истина, значи това е...: за теб изследователски проект „Кастанеда” приключи.
Има други, които са установили обратното. За тях изследователският проект продължава.

Този изследователски проект е личен. Можеш само да попиташ "как върви" и другия да ти отговори. Нищо повече не може да се направи, което да промени хода на изследването му.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 10:21



Много пъти ми се е случвало да видя жена като тебе, с инатчийски блясък в очите, вкопчена в някоя глупост, без никаква логика да казва : "Така е и точка!"



Такива историйки е имало и за еднорогите, но никой никога не ги е видял. Хора като теб са си ги разказвали, после са умирали. Децата им са продължавали да ги разказват на своите деца и така до днес. Но никой никога не е видял еднорог. Всичко се изчерпва само с приказки.

Сигурен съм, че няма да искаш да видиш приликата между твоите историйки и тези за еднорогите. Ще продължаваш с инатчийския блясък да повтаряш "необходимата вяра ... необходимата вяра ...". Това по никакъв начин няма да ти помогне да летиш или да тичаш по стени, да се превръщаш във врана и да скачаш в пропасти. Което пък няма да ти попречи продължаваш да повтаряш "необходимата вяра ... необходимата вяра ...".



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: jeevess]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 10:30



Никой учен не се опитва да докаже, че едно нещо не съществува.


В науката се върви по обратния път. Ако някой твърди, че нещо съществува, той трябва да го докаже. В противен случай твърдението се отхвърля.

Един човек, умеещ да лети или да се превръща в животно или каквото и да е от книгите, е достатъчно доказателство. Един единствен от милионите последователи. Дайте го и историята приключва.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 10:30



действието е невъзможно без вяра бе тъпако.в самото възнамеряване им елемент на вяра и то непреклонна.сети се там как тряя с всяка клетка на тялото си да повярва,че е сънувач





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 10:42



Никой учен не се опитва да докаже, че едно нещо не съществува.
бега бе.а,че не съществуват решения с формули относно коефицентите на уравнения от степен по-висока от 4-та?а,че не съществува процес в който не е валиден закона за запазване на енергията?а,че не съществува пълна аксиоматична система?и още хиляди и хиляди неща за които е доказано,че при дадени условия не съществуват?двойникът не може да пикае нито да яде.ето ти две теореми за несъществуване в магьосничеството





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 10:49



А как се е стигнало до извода, че съществува всичко изброено?
Някой се е опитвал специално да докаже несъществуването? Или обратното - търсени са решения и не са намерени?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 10:57



опитите за перпетум мобиле още продължават





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 11:06



Ще продължават докато има хора.


Не един и не двама са пропилели живота си в търсене и на философския камък



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор jeevess ()
Публикувано05.11.09 11:12



Не мога да ти го дам.
Нямам такъв пример за летящи и превръщащи се в животни хора. За други неща имам. За сънуването, за виждането в сънуването, за скока в пропастта

също в сънуването и разни други.
Но тя историята и без това е приключила.
Ходът не може да се промени.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано05.11.09 11:25



Да трябва да вярваш, че светът е тайнствен и неразгадаем, това е израз на най-дълбоко вътрешно предпочитание на един воин. Без това той няма нищо.

Ами това е всичко. Без необходимата вяра ти нямаш нищо.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор silver.moon (strahoten)
Публикувано05.11.09 11:33



здрасти
вече и на малките деца им е известно, че човек се ражда с определена енергия. Тя не може да се увеличава или намалява. Тя може само да се преразпределя. Да се изчистят затлачванията и да се направи нов или поправи стария път ,за до може тая същата енергия да си тече свободно. Ако ти кажа всичко това и го онагледя с прости примери, ще го разбереш. Обаче ако задълбаеш в Кастанеда, ще ти трябва минимум 5-6 години, за да разбереш, че си започнал да разбираш
Та така, като гледаш едно дете, то кипи от енергия, след това погледни
едни стар човек

къде отива тая енергия?
За да учиш, не е необходимо непременно да имаш учител, нали? Приеми това като дистанционно обучение
И след като си имал необходимата вяра, търпение, и другите съставни части , еден ден ще се събудиш и ще разбереш, че можеш да правиш странни за другите хора неща.
Успех, ако имаш куража да започнеш !!



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано05.11.09 12:10



не разбираш ли, че си тръгнал да разпъваш Исус посред манастирския двор )))

ако учението на дон Хуан бъде потвърдено и методите му бъдат доказани с примери, то самото учение ще спре да бъде това, което е. ще загуби собствените си цели и методи. застанал си пред всички, почесваш са и викаш „Казвам ви аз, в тоя храст там няма заек...”, когато целта на задачата е да си заздравим мускулите, тичайки в издирване на зайци и да развием усет за живот в гората.

никой съвестен кастанедианец няма да ти позволи да прецакаш така добре организираното упражнение, еле пък да ти съдейства.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано05.11.09 12:38



Не съм.


Иначе щях да мина по друга улица.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: jeevess]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 13:24



Сънуването е любим аргумент. Ясно е защо, защото можеш да говориш всичко и никой не може да провери вярно ли е. Освен може би детектора на лъжата



Но и от това положение има изход. Ако всичко това е вярно, ти рано или късно би трябвало да го пренесеш в будно състояние. Направиш ли го, обади се. Не успееш ли ... извода е ясен



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 13:27



Аз нямам вяра, ти имаш. Аз не мога да летя, ти мож... всъщност не, и ти не можеш.
Тогава? Какво ти дава вярата, какво се променя от това, че я имаш?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано05.11.09 13:38



Да ти казвам какво ми дава вярата при положение че се каниш с детектор на лъжата да установяваш дали някой сънува в будно състояние?

верно много смешно


че кво друго освен "истина" ще отчете детектора?


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 14:06



Като един типичен шарлатанин бягаш от директните отговори, увърташ, сменяш темата...


Досега не си казала абсолютно нищо смислено. Пак те питам : какво конкретно ти дава вярата, което другите го нямат?

Колкото до детектора на лъжата, гарантирам ти, че ще останеш изненадана от резултатите. Ако си гледала "Цената на истината" сигурно си забелязала, че хората се провалят на въпроси, с които се опитват да лъжат себе си.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано05.11.09 15:06



е че кой ще лъже себе си?
абсолютно сме убедени че сънуваме този свят, т.е. сънуваме будни.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор aмпapo ()
Публикувано05.11.09 16:35



що бе, като гледам така си изпочупиха пръстите да му съдействат



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор aмпapo ()
Публикувано05.11.09 17:18



ех че си лоша

безсъжалителна, искам да кажа



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано05.11.09 18:05



Ако кажа всички грешката ще е пренебрежимо малка.
Все още не си ми отговорила на въпроса...



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:22



това е нищо ако не можеш да гфо препотвърдиш.но за да можеш да го препотвърдиш тряя да вярваш





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:24



що те и тия които не търсят филососфския камък пак са пропилели живота си





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:25



чакай от умрял писмо.тая е толкова задръстена,че ще си повтаря едно и също кат изкопана плоча





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: silver.moon]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:26



ти кви странни неща за другите хора можеш да правиш?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:29



ако учението на дон Хуан бъде потвърдено и методите му бъдат доказани с примери, то самото учение ще спре да бъде това, което е.
да ще престане да е религия и ще стане практика.както в ония градове които вкупом заминали за други светове





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:29



а ти седеше отстрани и наблюдаваше - надута кучка





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано05.11.09 19:52



на теб не ти трябва този отговор


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано05.11.09 19:56



че на кой му трябват твоите идиотски отговори?ти имаш сила да повтаряш едно и също като изкопана плоча но нямаш силата да извикаш намерението и да покажеш магията на практика.за тва бил нужен нагуал





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.11.09 07:17



казах „никой съвестен кастанедианец”





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.11.09 07:21



ша стане ма друг път. народа го мързи да си опере чорапите, ти масови практики ша налагаш...





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 07:51



по кво отсъди,че налагам нещо си?на ти курабийка





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано06.11.09 07:58



Моделите на поведение се очертаха още в първите постове : "хитреца",който допълва липсващото с измислици; "бърборкото" ,който удавя всичко в думи без смисъл; "отшелника" ,който желае единствено да го оставят на мира да си живее в своя свят; "добрия ученик", "съседката", "кибиците", ...

Ти отначало се прояви като класически "дон Кихот" с всичките му атрибути : вярата в несъществуващи идеали, преследване на измислени чудовища и т.н. Но после много бързо превключи към ролята на "политика" ,който внимателно преценява всяка своя дума и внимава какво впечатление ще направи на електората. Това е едно рядко срещано и твърде противоречиво съчетание на 2 роли в една личност. Което прави твоите отговори ценен материал.

Ето, бях откровен, надявам се в отговор да получа същото.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.11.09 08:36



по трепетните ти копнежи за изгубени цивилизации, където всички живели дълго и щастливо





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 08:38



удари и ена шпакла на тази релегеьозна женица и мирясай.тка с тия психологизми нема да я забиеш.а пък последното за къв хуй ти е просто не мога да разбера.освен да си някой комплексар който иска да се докаже на фона на нейното неможене.тя за тебе по незнайни причини е супер-важна и като почне да си пляска тъпотиите гледаш като дете у ламба





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 08:40



на ти ена бисфитка си угасиш трепкането

ония са били ръководени от виждащи магьосници така,че споко дори не мечтай за нещо подобно къвто си убитак помияр



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.11.09 08:52



такъв ни бил късметя. атлантида на 21ви век започна с един пишман-нагуал с профил Сом 7,8 Сушена Кощрява





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 08:59



бързо ли говориш бейби или бавно слушаш ти?

марш в темата за промяната на отношениоето и се изсери! знам,че те напира изотвътре



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор jeevess ()
Публикувано06.11.09 09:46



не само в сънуването
и в будно състояние много преживявания не могат се докажат на друг човек

Нашите доказателствата, тези които ще променят възгледите ни, не са в другите.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано06.11.09 10:43



аз съм откровена с теб още от началото.

не е ли нишката на темата ти "Защо вярвате на Кастанеда след като той е печалбар мошеник"? Отговорих ти че аз вярвам щото имам `необходимата вяра`
и понеже необходимата вяра е нагласа, а не нещо което се придобива с упражнения, ти не ми разбра отговора. Затова и ти извадих някои откъси от книгата, където най-точно и брилянтно ясно е казано какво е това необходима вяра и какво значение има тя по пътя на воина. Казано е и какво дава тя и как без нея воинът е нищо.

ей тук е тънкия момент в който струва ми се се спъваш. Това "без нея воинът е нищо" не означава, че без нея воинът няма да може да сънува, да лети, да се телепортира, да ходи при неорганичните и пр. чудеса. И без да има нагласата на необходимата вяра, той ще може да се научи да ги прави всичките тези неща. Тогава защо според теб "без нея воинът е нищо"?
Проблема е , че според тебе щом ще може да прави всичко това, тя не му трябва и без нея воинът пак е воин. Дон Хуан казва обаче че не е, че тя е базова.
И как разрешаваш ти това противоречие? - ами просто като пренебрегваш компонента "необходима вяра" и му слагаш епитет "измишльотини и глупости".

И сега искаш от мен да ти кажа какво ми дава на мен тази вяра? Отговорих ти че нямаш нужда от тази информация, защото какво ще направиш?- ще си промениш нагласата и ще се сподобиеш неочаквано с необходима вяра ли?
Не можеш, дори и да искаш, а ти дори и не искаш защото "знаеш" че не ти трябва, трябват ти само упражнения и време и си воин.

Необходимата вяра е даденост на духа, все едно да се родиш със сини или кафяви очи. Всички воини от линията на дона я имат, без нея те са нищо.
Но понеже са неведоми пътищата на Духа, ти може неочаквано и за теб да обърнеш посоката , нещо може да се случи и изведнъж някакси да се окаже че ти вече имаш тази нагласа. Трябва ти само поне мъничко от нея, за да допуснеш съществуването й. Аз всъщност ти се възхищавам за упоритостта и желанието с което правиш твоите си практики. И съм убедена, че ти трябва само синапено зрънце от тази вяра, да да постигнеш успехите и резултатите така, както ти ги разбираш. Убедена съм, че ако нещо ти пречи в момента, то това е нейната тотална липса. Но това са мои убеждения, естествено можеш да ги пренебрегнеш.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано06.11.09 11:00



какво е Кощрява?




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано06.11.09 12:12



Казано на езика на братя Уашовски - необходимата вяра е единственото нещо, което отличава Нео от агент Смит.



На вечния въпрос дали нещо за което се говори съществува - а може ли да се говори за нещо, което не съществува? Как ще говориш за него тогава?
Всички доказателства за каквото и да било са въпрос на консенсус. А консенсусът - на стремеж. Айде докажи ми, че в науката е истината. Как ще стане това? Веднага ще се позовеш на самата наука. Няма начин да се докаже с нещо извън нея, защото всяка система и всеки консенсус са самодоказващи се в рамките си, но не и извън тях.
И когато човек е хванат в някоя система, няма как да види нейната ограниченост, освен ако не излезе извън нея, но това няма как да стане, чрез средствата на самата система (това, което се разбира и приема за доказателство от гледна точка на тази система). Може само с дирекно изживяване, но това е въпрос на лична сила и съдба - Духът може да намери път към него и той сам да се убеди, но не и някой да го убеди с аргументи.
Туй то.


Редактирано от L.L. на 06.11.09 12:15.



Тема същото и с...нови [re: Xaнa.]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано06.11.09 12:41



... двойника на нечия тераса. Пука му, че му дреме на двойника, че някой си Лаурицен иска, иска, иска нещо си..





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: L.L.]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано06.11.09 13:10



не е честно- да са пинкам аз и да са потя днес, а ти само с едно изречение да го кажеш всичкото:

необходимата вяра е единственото нещо, което отличава Нео от агент Смит

Поразително точно и на място, поздравления!
Както и за останалото - имаме пълен консенсус, значи е истина.




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: същото и с...нови [re: L.L.]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано06.11.09 13:14



и тука пълно съвпадение


Даже бих казала, че двойника на двойника ще го е срам от такива "доказателства", и даже ще се пази от тях.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано06.11.09 13:14




една моя много любима думичка. инак е вид бурен. Setaria Glauca.





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано06.11.09 13:18



Аааааа, ясно, мерси.
Знам си аз че имам много хубави думички да уча от теб, та да мога да ги слагам на точните места като теб.




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...

Редактирано от Xaнa. на 06.11.09 13:18.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор newday (непознат )
Публикувано06.11.09 20:17



Привет, човеко на науката.

Както вече сам се убеди тук нямаш място - не се вписваш удачно.

Интересуваш се от науката и все пак има нещо, което интуитивно те влече към тези неща, щом си губиш време да пишеш по такива форуми. А може пък влечението ти да е просто нездраво желание да затапиш суеверниците.

Каквото и да стои като позиция, зад действията ти, ти предлагам да се разходиш до там: , намирайки тема "Невярата и Доказателствата!" Хората са се опитали да направят дискусия, в която да разгледат проблема, който очевидно те вълнува. Не е ясно по какво са познанията ти, но дори и да не са в областта на точните науки "вярвам" , че ще успееш да вникнеш, до колкото да повдигнеш нови въпроси в себе си!
Ще ми е интересно да ги чуя (някъде по трасето), ако решиш да изтекът от теб.

Приятна....нощ.



Тема Re: същото и с...нови [re: L.L.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 22:05



двойника на хенаро не е пометнал когато се е разхождал по тавана на колибата нито се е почувствал омерзен.и изобщо лиз-лиз се изхвърляш като чикия на мокър пясък в безумния си стремеж да защитиш неможенето но да оправдаеш гръмките приказки





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: newday]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 22:08



супер удачно се вписва иначе нямаше така да се разврякат религеьозните кукумявки пък и кандидат кукумявките също





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано06.11.09 22:57



той ти бръкна в гъза толкова дълбоко,че ти избълва огън и жупел да защитиш своето неможене и да го заместиш с няква декларирана правоверна вяра която не струва две стинки

че даже си присвои глупавата релегеьозна вярас и априори като срамните устни.я призови намерението,моделирай го и покажи магия в действие вместо да призоваваш самосъжалението към собственото си неможене като религиозна кокошка.както знаеш дон хуан казва на бил да спре да плямпа и да си аби енергията знаейки,че не може да му помогне по никой начин.всеки знае какво е нужно за да препотвърдиш магьосничеството.енергия ане празни декларации за шибана релегейозна априорна вяра.ама как те е страх,а?естествено,че вяраста то е всичко кат нямаш кво друго да предложиш.една празна декларация



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: jeevess]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 09:03



Увърташ, остави това, което според теб не може да се докаже. Фокусирай се върху това, което може. Както когато дон Хуан демонстрира своя полет на Керъл Тигз, ла Горда демонстрира нещо подобно на Катанеда, номера с огледалото и съюзника в реката. След цял живот "кастанедстване" все някой трябва да е научил нещо, нали?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 09:36



Не са много хората, способни да бъдат откровени със себе си, да не говорим пък с другите.


Твоя отговор е : "Аз вярвам, защото трябва да се вярва!". Нещо като парграф 22, но наопаки. Отговор без никакъв смисъл.
Ти така и не ми отговори на въпроса : "Какво ти е дала тая вяра?", което прави всичките ти увъртания равнозначни на отговора : "Нищо, нищо не ми е дала".

Света е пълен с хора "кастанедстващи" по 20 и повече години, поне те си мислят че с това се занимават, които освен голи приказки нищо друго не могат да предложат. Далече не всички между тях са празноглавци. Би трябвало за тия хора да е ясно, че след като за 20 години нищо не се е случило, то няма да се случи и в следващите 20. Факт е обаче, че не е ясно.

Същото явление се наблюдава и в бизнеса, и в политиката, и навсякъде. И там последиците са много по страшни. Познавам хора, които изгубиха фирми, пари, имоти заради вярата си в някакъв абсурд. Хора вкопчени в някаква безумна идея, готови да я защитават с нокти и зъби, готови да умрат с нея, но да не я пуснат.

Явно това е по-силно от самия човек. Точно тая човешка черта е причината да пусна темата. Какво кара хората да отказват да видят очевидното? Само глупостта ... или има и нещо по-дълбоко?



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор top.idiot (fart-generator)
Публикувано07.11.09 09:51



Виж сеа, да станеш свидетел на "чудо" ил "подвиг", се таа как му викаш, требе събирателна ти точица да съ е поместила поне мъничко от обичайното си положение, демек да си влезнъл в повишено съзнание как му вика дон хуан.

тук, аз идиота почвам да са обърквам:

- кат сме в обичайното си съзнание ние идиотите априори отФърламе сичко което противорИчи на любимиа ни ОПИС, справка ако щеш как сме горили на кладата теа дето са твърдели, че земЯта на е центърО на Фселената и т.н.

-кат са прИместим, макар и случайно, в повишено съзнание ний мое да видим, ма после веднага забрааме кво сме видели, щот пЪк сИгЪ виденото протеворечи пак на кого??? - Дааа, отново на рожденното ни описче.

- пък дЪн не прикааааме как мое да станем групово свидетели на нагуала - те тук стаа за мен идиотУ мноо сложно щот, как вика дон хуан, требЕ да сме хем еднородни, ем пА компактни, за да възприемаме едно и също. Иначе един от нас мое да вижда слонове, а друг пИпИруди.

Ма как да постигнем еднородност и компактност, и как да си размърдаме шибаната занитена точка, те тва е истинската болка. Сал намерение помага, нема друга рецепта, процедура, наръчник, формула, директива.

Намерение



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано07.11.09 09:54



Ти така и не ми отговори на въпроса : "Какво ти е дала тая вяра?", което прави всичките ти увъртания равнозначни на отговора : "Нищо, нищо не ми е дала".

Това заключение е израз на твоето най-дълбоко вътрешно предпочитание. Ти предпочиташ да вярваш (щом не отговарям) че нищо не ми е дала, а не че ми е дала но не казвам.

Както виждаш, отново става дума за вярата- ти също само на вяра правиш своите изводи.

Съотнесено към примера с двата котарака, ти предпочиташ да се отъждествяваш с втория, или пък ако се отъждествяваш с Макс, то предпочиташ да вярваш че го е смазала някоя кола, а не че се е спасил.

Когато не знаеш нещо как е, то винаги опираш до вярата, време е да разбереш че цялата ти система на убеждения се крепи на такава вяра.
Просто предпочитанието ти е да вярваш в регреса, но това пак е вяра.
Но не е необходимата вяра на магьосниците. При все факти те предпочитат да вярват, че Калихо Муни е победител. Ти никога не би могъл да го повярваш по техния начин.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 10:11



Продължаваш да увърташ


С това нищо не правиш. Вариантите са само два : 0 и 1, да или не. Плюс едно междинно, неустойчиво състояние на неопределеност, което съществува само за времето, необходимо на тригера да превключи към единия от двата варианта.

Ти или имаш какво да покажеш, или нямаш - 1 или 0. Плюс необходимото време да преминеш от едното състояние в другото, което спокойно можем да приемем, че е изтекло. С всичките тия приказки ти просто заместваш липсата на реален, обективен резултат.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано07.11.09 10:27



Това че ти си предпочел да вярваш в регреса и негативизма, си е твоя изначална нагласа и тук не може да се направи нищо.

Както вече ти казах, по неведоми причини има вероятност Духа да ти смени посоката. Аз предпочитам да вярвам в това, а не че ще си останеш такъв завинаги.


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 10:29



Имаш ли какво да покажеш или нямаш?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано07.11.09 10:33



Разговора ни приключи от моя страна, надявам се да ти просветна малко по въпроса с необходимата вяра


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 10:38



Дори само ентусиазма, с който се хвърляш да защитаваш една незащитима теза е доказателство за липсата на какъвто и да било резулта.
Един воин не прави така, нали?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано07.11.09 10:41



Ако ще си говорим с термини от елекрониката познавача не може да си отпуши жъзнанието защото p-n прехода му на вяра-невяра няма достатъчно потенциална разлика, за да отпуши вярата, а при теб има прекалено голяма.
Т.е., т.нар. "знаещ" е в неустойчиво състояние между двете позиции и не достига прага на отпушване, а ти си постоянно в едното състояние.
И двамате сте безполезни полупроводници в такова състояние.



Силата е нищо без контрол.

Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано07.11.09 10:43



Ами още от първия ти отговор разбрах че компонента "необходимата вяра" е непознат за теб. И дадох всичко от себе си, бях безупречна в желанието си да ти помогна да осъзнаеш какво ключово значение има той по пътя на воина.
Повече от това не мога




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Как си промених отношениетонови [re: Man of science]  
Автор Dani ()
Публикувано07.11.09 10:51



Аз бях един от тези които доста вярвах на написаното от Кастанеда. Смятах го за система макар и малко неясна, но все пак си мислех че е вярно. Ние обаче живеем в отворена среда и ако човек не си затваря очите чете различни неща.

Запознат съм с филма на BBC и го имам. Гледал съм и други филми. Прочетох една две книги - тази на жена му, на други хора които го познават от близо и пр. Въпреки това тези неща оставаха на втори план. Излиза, че всякакви книги, филми и мнения не можеха да променят отношението ми. Смятах, че в общи линии написаното е вярно.

Промяната дойде когато лично се заинтересовах, отделих време и проявих последователност и търпение сам да разбера кое как стои. Понеже съм човек аналитичен и разчитам на фактите при мен убеждаването минава през това.

Трябваще да разбера системата на мислене на Мезоамериканската култура - вярвания, философия, митове, кодекси и да прочета книгите на някои изследователи за да разбера на друго ниво нещата. остепенно се очерта друга картина.

Оказа се че това което ни представя Кастанеда е вариант удобен за ползване главно от него и негови съмишленици. Става въпрос за секта която вирее на гърба на културата на древно Мексико. Нещата се представят по начин подходящ за въвличане и извличане на облаги за сметка на истината.

Това е личен път към истина който всеки трябва да извърви сам. Тук лъжите са толкова много, че изпитвам отвръщение дори да ги споменавам. Най-общо те са:

1. Представя ни се система за личностно развитие
2. Представя ни се знание
3. Представят ни се автентични неща залегнали в древна култура

Всъщност нито едно от тези внушения не е вярно, но това е въпрос на лично търсене на истината. Който е решил да си вярва ще си вярва.

Разбира се не всеки е готов да отдели време и усилия за да се запознае, а предпочита нещо наготово в което да вярва. За това пестене на усилията всеки си плаща цената. Има хора на които и два живота няма да им стигнат да разберат кое как е. От къде идват лъжите, как са компилирани и как са представени на публиката.

Към тези измамените, наивните, схоластично настроените, глупавите и фанатизираните трябва да се отнасяме с разбиране. Тези неща са от чевешките профили и така както едни са умни, други са глупави. Не сме еднакви и това трябва да се приеме.

Всъщност в основата на знанията на тези култури лежат няколко принципа:
1. Цикличността
2. Центъра
3. Тоналити и нагуалите
4. Пластовете, световете, пролуките и взаимодействието между тях
5. Профилите и конфигурациите

Редактирано от Dani на 07.11.09 11:06.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 11:07



Безупречност, ако не греша, е оптималното, най-ефективното използване на енергията.

Да влагаш енергия в защита на незащитима позиция е чисто прахосничество.
Ти повтори безброй пъти едно и също, сякаш колкото повече го повтаряш толкова по-убедителна ставаш. Отново чисто прахосничество.
Ти не направи никакъв опит да излезеш от коловоза, в който вероятно се въртиш поне 10 години и да потърсиш по-гъвкав подход, с който да се нагодиш към ситуацията и наистина да бъдеш убедителна.

Какво безупречно виждаш в това?





Тема Re: Как си промених отношениетонови [re: Dani]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 11:22



Книгите на Кастанеда не представят система. Те са по-скоро фентъзи. Практическата им приложимост не е по-голяма от тази на книгите за Хари Потър.

Ако все пак зад разказите стоят реални открития на древните толтеки, то всичко това предстои да бъде открито отново, а системата да бъде създадена. Това, евентуално, ще стане със сериозни, обективни изследвания, а не с "необходима вяра" и прочее религиозни догми.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано07.11.09 11:25



Грешиш. и тук


-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Xaнa.]  
Автор Man of science (explorer)
Публикувано07.11.09 11:37



Никъде не греша.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор aмпapo ()
Публикувано07.11.09 19:15



всеки има 'любими думички'

моето наблюдение е че жените са по-чувствителни откъм осъзнаването на факта че определена думичка е любима. ползваме ги за пароли. като ни се случи да ги употребяваме оставят приятен вкус в устата.

някои са просто като чиста магия!

тези думи носят чувството което сме изпитали когато сме научили думата за първи път. с тях можем да се върнем обратно в детството, когато сме били силни, безгрижни, невинни, празни и свежи. просто трябва да изпразним всички мисли и тревоги и да оставим звученето на думичката да ни изпълни като камбана. толкова е лесно, може би защото нашия език е толкова звучен



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 19:22



направи ли си преглед кога за пръв път научи думата "уй"

разбира се кощрява е за мйекащите идеоти.правилната дума е коштрева и иде от това,че е много тлъста тази трева и за нула време може да се напълни един кош с нея и е вкусна за животните



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: Man of science]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано07.11.09 20:37



Така наречените романи за всички на антрополога Карлос Кастанеда не бива да бъдат подлагани на такава жестока критика от хора , които нямат и бегли познания по антропология.
В романите в чудновата ,странна и романтична форма са представени система от възгледи на толтекската традиция и идеи на самия Кастанеда.
Знанието , което се предава в тези романи е от много висш порядък.
То е изстрадано от много поколения и е представено по начин от Кастанеда, който само силно мотивирания и търсещия ученик може да оцени.
От собствен опит казвам , че Кастанеда по един начин ще бъде разбран ако се чете на 20 години , по друг на 30 години , по трети на 40 години.

Това знание има трансцендентна сила- т.е. сила да променя човека.
То е толкова силно , че даже самото прочитане и малко самонаблюдение са достатъчни да ни промени към по- добро.
Чувството за собствена значимост , спирането на вътрешния диалог,да бъдеш ловец, прегледа - са семенца , които засети в нашия ум и практикувани след време дават плодове.
Вече не реагираме така бурно на ситуациите , както сме реагирали по- рано.
Ставаме по -центрирани , по- спокойни , по- смирени , по-разбиращи.
Това съвсем не е малко и аз съм благодарен , че Съдбата ме е срещнала по някакъв начин с Кастанеда




Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор aмпapo ()
Публикувано07.11.09 20:53



може би трябва поне веднъж да се въздържиш да изсираш по едно голямо миризливо гомно върху всичко и всички. превърнал си се в жалка буца миризливи гомна. самотна, жалка миризлива буца гомна.

нали щеше да се разкарваш? или викаш като никой не ме аресва, дай да досаждам като муха лайнарка на всички





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 21:13



„кощрява” го знам от разказ на Чудомир. не съм била чак толкоз малка, а и сега го чета с кеф. но по принцип за усещанията ти вдигам палец на изказването.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор aмпapo ()
Публикувано07.11.09 21:16







Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 21:21



„мйекащ идеот” си ти, с таз „кощрЕва”



ко не беше, щеше да са сетиш, че „трЕва” е „мйЕкане”, а „трЯва” е „мЯкане”.



Тема Безполезен измамникнови [re: Man of science]  
Автор Dani ()
Публикувано07.11.09 21:29



Аз бих ги категоризирал не като фентъзи, а като латино сапунки. Там една тема се разглежда в десетки епизода като за малоумници. Само ще дам един пример с Кастанеда.

В началото се твърди, че Дон Хуан го е "видял" като бъдеш наследник на линията. В системата това е специална конфигурация наречена 13 Цвете 8,9. Състои се от два тонала и два нагуала. Та... Дон Хуан го бил забелязал като подходящ за водач на екип. Терминологията в книгите му е четериделен нагуал което е пълна обърквация. Няколко книги по-късно става ясно, че не го е видял както трябва и традиция от стотици години с начала епохата на Петото Слънце според която централната фигура на екипа може да бъде само 13 Цвете 8,9 бива променена в интерес на продължаване на историята. Бива измислен така наречения триделен нагуал.

Разбира се никъде никой не обяснява истинската природа на водача и неговия екип защото ако се обясни лъжата ще излезе наяве. Оказва, че и Дон Хуан вече не знае какви са белезите според които той може да се познае. За Дон Хуан това е краят защото какви знаещи са тези, които нямат знанието свързано с продължаването на линията.

Кастанеда обаче си прави каквото си иска за да продължи интригата и се обявява за специален тип водач макар самия той да е 3 Елен, а не 13 Цвете 8,9 и да няма такъв профил.

Всичко това минава през съзнанието на читателя в пълна мъгла без да стане ясно всъщност за какво става въпрос. Приумиците и измислиците му нямат край. Фентъзи или латино сапунки? Кой както реши.

Когато разбрах за конфигурацията на екипа около 13 Цвете 8,9 реших пак да видя в Дарът на Орела как е описана конфигурацията на Дон Хуан. Пълна мъгла. Нищо не може да се разбере. За този който не е запознат каква е основната културна традиция и разчита от Кастанеда да научи нещо ще изпадне в дълбока заблуда ако вземе да му повярва.

Ако бях на властите в Мексико щях да осъдя тази фирма Клеаргреен за лъжите свързани с историческото наследство на Древно Мексико. Всъщност трудно ще го осъдят, защото той не засяга нищо конкретно и непрекъснато бяга. Говори най-общо за да хване наивници. Гледам в сайта им че Клеаргреен именоват серии от Тенсегрити на богове на ацтеките за да звучат нещата достоверно. Има серия Сънят на Fire Serpent? Няма да се учудя ако се появи серия Дъхът на Кецалкоатл.

С една дума - Мошеници. В статиите, които съм чел на английски за Кастанеда го наричат най-често с думата hoax - мошеник, измамник.

Всички термини и тълкувания които ползва Кастанеда могат да се намерят в културната традиция на Древно Мексико, но са показани като през крив макарон. Кастанеда обаче не се е докоснал до богатството на знанията. Така че той може да бъде хванат лесно от всеки как паразитира и извлича лична изгода и създава тесен кръг - секта, но само толкова. Като източник на знания е безполезен.

Редактирано от Dani на 07.11.09 22:01.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 21:50



доколкот си спомням, ти беше фенка на "тряпка"



преди време по тоз повод ми беше дала една техника с тряпка за разкарване на заседнала енергия от прасците, "докато си висиш на терасата". сетих са, че не съм ти докладвала, че така и не разбрах за "разкарването", ма едно е сигурно: много е тонизиращо. бях почнала да са "нашляпвам" цялата отгоре додолу. мноо яко. въпреки, че за мен си остава класика разтривката с груба хавлиена кърпа.



Тема Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: andite]  
Автор Dani ()
Публикувано07.11.09 22:08



Написаното няма никаква връзка с историята и вярванията на толтеките освен кражбата на няколко термина които биват интерпретирани в полза на създаването на секта.

Ако погледнете задълбочено това което се влага в понятията тонали и нагуали ще видити че Кастанеда представя нещата като през криви огледала.

Голяма е заблудата че това е система за личностно усъвършенствуване и израстване. Че това е автентично.

Има автентична култура но тя не е тази, а друга и знанието на тази културна традиция е недостъпно за спекулант като Кастанеда. Това че не си го разбрала е нормално. Кой съвременен човек ще тръгне сам да проучва артефакти и кодекси. Той Кастанеда на това разчита. Че ще повярват без да проверят. Сега обаче има Интернет и много неща могат да се прочетат.

Годината не е 1970. И никой не може да бъде заблуждаван да вярва в триделни нагуали, каквито никага не е имало в тази традиция. Така налечения четериделен нагуал е доста неточно обяснен и се създава много невярна представа за природата му.

За представата за тоналите и нагуалите да не говорим колко е далеч. За Орли и други фантазии не ми се говори...

Редактирано от Dani на 07.11.09 22:19.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор aмпapo ()
Публикувано07.11.09 22:16



да





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 22:21



ти знаеше за коштревата от интернет

сичкото ти такова познание е мъртво.както и карането на задна гума за което пак си чела
"магьосник" софист.ми нали точно е-кащите ще кажат за я-кащите,че мйекат ма шматко?



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: Dani]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано07.11.09 22:39



Хайде да напишеш всичко това - цялата си теория и всички 'опровержения', да намериш издателство, финаси и да издадеш книга, може и десет книги по темата. Да те приемат в научните среди поне, като сериозен изследовател, какъвто претендираш, че си... Кетцалкоатл и прочее, дето ти говори...
Защото това, което правиш - някакви фалцетни подджавквания в клуб 'Кастанеда' ДирБг е несериозно, меко казано.





Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: L.L.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 22:40



що твойто по-сериозно ли е лиз-лиз?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 23:25



сигур трудно са преживява няква си широкоуста слива от нетя все да е по-наясно от теб по сички фъпрози, м...





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 23:32



мне.по въпроса за промяната на отношението сливата мълчи кат путка





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 23:45



там и сам са справяш идеално. няма все на мен да разчиташ да ти огрявам сдухания уй





Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: L.L.]  
Автор aмпapo ()
Публикувано08.11.09 03:55



ти па ся, човека от години се пънка да го докара тона на гурувщината.. не е толкоз лесно да напишеш нова религия и да си намериш издател



Тема Типично Кастанедско объркваненови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано08.11.09 09:25



Сега ще дам един пример за типично Кастанедско объркване.
Нека да вземем например популярвата фраза Знаци по Пътя. Бих могъл да взема и Колелото на времето или нещо друго, но нека да се спра на тази популярна в сектата на Кастанеда фраза. Това е доста трагикомичен пример как нещо напълно различно в което толтеките и ацтеките влагат съвършенно различен смисъл се интерпретира напълно произволно и мистифицирано.

При Кастанеда знаците по пътя най-вероятно са някакви поличби от ежедневието. Наистина такива вярвания има те са свързани със знаци, но тези знаци са така наречените знаци на деня и небесни сфери. Всяка сфера има така наречения volotile - птица която изпраща послания от небесната към земната сфера. Тази птица е свързана със знака на деня и небесната сфера. Всеки ден си има знак и покровител. Дните се нижат като в цикъл и всеки ден от този цикъл си има знаци, покровители и посланик.

Когато на един ацтек му кажеш знак по пътя той го разбира като съобщение свързана с послание от съответната небесната сфера станала в точно определен ден. Тези които да гледали подобни рисунки ще видят, че е указан точно деня и птицата, която носи знака. Птицата носеща знака от дадена сфера е винаги една и съща.

В главата на сектантите обаче това се свързва с мистицизъм от неясен произход. Едва ли някой може да го обясни. Това създава фантазьорство с което хората си убиват времето, а всъщност е толкова просто стига да искаш да го разбереш.

И това е само един малък пример. Навсякъде където погледнеш из писанките на Кастанеда все е така. Непрекъснати произволни интерпретации и фантазии. Изказванията му имат толкова общо с толтеките колкото Баба Иванка от Горно Камарци с Адронния ускорител в Церн.

Разбира се Баба Иванка може да си гледа доматите и да гласува за червените колкото си иска. В крайна сметка изборът си е неин.

Тя така и ще си отиде с червените идеи. Трябва ли да я овиняваме че е такава? Категорично не. Според толтеките всички човешки прояви са включени в система от 260 профила и съответни знаци. Съществува точна система за всяко нещо. Всъщност това е знанието до което Кастанеда не се е докоснал. Това си е негов проблем. Той просто не е достатъчно умен за да го разбере. Решил е като латино да манипулира и изкарва пари.

Системата на толтеките по-късно приета от ацтеките едва ли може да бъде разклатена от някаква секта и от това какво мисли Баба Иванка, Ханка, Лиланка или Ампарка. Да ме извиняват засегнатите, но нищо лично. Просто е смешно.



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: Dani]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано08.11.09 09:33



Дани , Дани....


Не знам защо хора като теб имат толкова високи изисквания към романите на Кастанеда.
Подчертавам това са романи , а не антропологични академични трудове.
Мислиш ли , че ако бяха написани като сухи академични изследвания щяха да стигнат до широките маси?- Според мен не .
Те щяха да си останат такива и достъпни за ограничен брой антрополози.
Но чара на тези романи е в това , че Знанието е разпиляно като златни зрънца по страниците и покрито с голямо количество романтична плява.
Тази плява са т.н. кукички , примамки за да може и най- незаинтересования читател да се докосне до Знанието.
Знанието има такова свойство - магическо , че веднъж докоснал се до него и най- неосъзнатия читател е вече обект на промяна.
Да, така е , то работи с времето в подсъзнанието на читателя, без неговото съзнание да подозира.
И той продължава да живее както досега е живял , докато в един хубав момент...бум нещо го кара да посегне пак към Кастанеда.
По рано в една тема бях казал , че отново Кастанеда ще стане актуален.
Ако се огледаш наоколо в ежедневния ни живот , ще видиш ние хората сме обзети от неистово ЧСЗ , непрекъснато пресмятащи нещо , угрижени и минаващи през живота като Сън.
Този начин на живот води до натрупване на голямо вътрешно недоволство от самите нас и ..Знанието е това , което ще ни принуди отново да го потърсиме.

Поздрави за усърдието с което ровиш в историята на Мезоамерика




Тема Друг пример - Дон Хуан тълкувач на профилинови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано08.11.09 09:41



Друг трагикомичен пример е това как Дон Хуан тълкува и обяснява някои профли от екипа на 13 Цвете 8,9 който е популярен в сектата като нагуалска група от воини.

Все пак като се говори за тези нещо трябва нещо що годе да се обясни. Кой е профила на централната фигура, как се сформира екип и пр. Това нещо е обвито в празни приказки и фантазии. Има един момент в който Дон Хуан обяснява някои профили от екипа чрез неговата система за виждане.

Обясненията сигурно вървят в сектата и вероятно много хора си мислят че това е виждане. Всъщност истината е по-красива, а тук ни се предлага евтино менте от борсата на Илиенци.

Да профили има, но знанието за тях е много подробно и си има цяла система за това. Обясненията на Дон Хуан бледнеят, повърхностни са и накрая нищо не става ясно освен упоритото внушение, че той бил виждащ. Разбира се толкова е виждащ, че се оказва, че липсва система за разпознаването не само на който е до е, но и на чентралната фигура 13 Цвете 8,9 съставена от 2 тонала и 2 нагуала. Оставям настрана, че тази система не се познава.

Трагично смешно е. Още по-смешно е когато някой на който живота му е скучен реши да фантазира на тази основа.



Примери много. Наскоро гледах сайта castaneda.com и не можах да открия нито едно верно твърдение. 100 процента ментета. Стана ми малко неприятно, че Българския език се мъдри на първо място там. Един не особенно добър атестат за нацията ни. Досрамя ме от това, че стане ли въпрос за чалги и ментета сме най-отпред.



Тема Обясненията за Вселената на Дон Хуаннови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано08.11.09 10:05



Обясненията на Дон Хуан за начина по който са разположени пластовета на Вселената, взаимодействията и процепите са оскъдни. И тук всичко е фрагментарно, неясно и ако решиш, че това ти е източник на информация си безвъзвратно изгубен в градината с доматите на Баба Иванка.

Съществува много точна система при толтеките, ацтеките и пр. която описва слоевете във Вселената, световете в тях и кръговрата на времето. Всичко е изпипано в продължение на стотици и хиляди години до уникална културна традиция.

Тези разбирания обаче са само отделни подхвърлени изречения така, че на сектанта да му се завърти главата и му се развихри фантазията.

На едно място Дон Хуан казва, че има така наречен Пазител на другия свят. Това е точно така. Смята се, че съществуват така наречените Serpents които пазят света на боговете. Къде са обаче тези сфери и как са разположени Дон Хуан не знае.

Дон Хуан никъде не обяснява, че всъщност така наречените неорганични са същества които живеят в 9-те подземни светове. Не обяснява, че сънуването е свързано или със земната сфера или с подземните светове. Той не обяснява че има профили които са родени за това, въпреки че групата е разделена на такива които сънуват и такива които не го правят. Защо е така Дон Хуан не обяснява подробно. Не са ясни опасностите в подземните сфери.

Ясно се вижда че знанието за профилите, цикличността на времето, централната фигура, космологията на Вселената вече му е убягнала. Той го усеща и естествено затваря кипенците. Неговата група е последната която с тези празноти трудно може да се нарече група носители на знанието. Кастанеда обаче я е изкарал такава.

Нещо повече. Той се пише за нагуал от друг вид - нещо напълно смешно, защото конфигурациите са ясни. Но това не му пречи да захвърли всичко дори и оскъдното което Дон Хуан е опитал да му каже и да стане аргонавт в безкрайното - една концепция където вече няма нищо общо с цикличността и центъра. Вселената на толтеките накрая се оказва безкрайна и за да я посетиш или да станеш готов да навлезеш в нея трябва да си платиш.

Къде бяхме къде стигнахме. От център и цикли към безкрайност и заплащане.

Много яко лъгане трябва за това, но и Баба Иванка също трябва да повярва, че това си е автентично толтекско.



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: andite]  
Автор aмпapo ()
Публикувано08.11.09 17:38



много хубаво си се опитал да се изкажеш, но допусна сериозна фактологична грешка



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано08.11.09 17:58



не мога да се справя ти винаги по-добре от мен се справяш с гугълът





Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: andite]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано08.11.09 18:15



защо си пробутваш версията като единствено вярна?моята пък е,че книгите са разказ и то много подробен на съвсем реални случки и преживявания.

мога да градирам така -йордан твърди,че тва са неверни глупости,ти,че са измислени романистични сцени заредени със знание.аз пък вярвам,че са реални случки.



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: aмпapo]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано08.11.09 19:57



каква фактологическа грешка?




Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: пишлeмeнт]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано08.11.09 20:03



Казвал съм и по рано .
Не е проблемът Кастанеда , а кой чете Кастанеда.
Колкото хора го четат толкова и версии ще има.
Аз описвам моето виждане за него , което не значи , че е вярно.
Важното в случая е , за мен Знанието работи.
Това ме кара да вярвам в силата му - има практически резултати.




Тема Чула жабата че подковават конянови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано08.11.09 20:07



Малко смях...

Когато в латино сериала на Кастанеда най-накрая става ясно, че през цялото време Дон Хуан е наливал вода в продъдена кофа и трябва всичко да приключи вече, то сапунката получава нов неочакван обрат.

Ни в клин ни в ръкав Кастанеда от някъде чул-недочул, разбрал-недоразбрал точно в неговия си стил на замаскирване и мистифициране излиза с велико откритие.
Нашият латино герой чул за някакви 52 годишни цикли и решава, че този неясен по природата си цикъл (неясен за него) е свършил и точно той, ама точно той ще направи неочакван ход и е призван като велик месия да промени и хода на нещата и знанията и да стане направо център на световното внимание. Нашия сапункаджия вече ще направи "знанието" достояние на милиони по света!

Всъщност тези 52 цикли са слънчевите години от 365 дни през които двата цикъла от календара на Съдбата от 260 дни и слънчевия календар от 365 дни правят един общ цикъл след което всичко започвва от начало. Този цикъл е основен да толтеките, но кой го интересува в сектата това...

Та така чула жабата, че подковават коня и разбрала недоразбрала и тя вдигнала крака...

Ашколсун машалах на това гениално момче.

Благодарение на този му ход бабичките от Долно Камарци днес го смятат за бог и го четат ли четат. Ха, щях да пропусна. Нека да прибавим и няколко от този клуб да не ги обидим...

Редактирано от Dani на 08.11.09 20:20.



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: andite]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано08.11.09 20:24



кво си казвал по-рано ми е през хуя-не си класик та да те четат масово.просто го изтресе като факт,а не твоя версия.за практическото потвърждение на знанието съм съгласен.то не е никво знание без практическо потвърждение,а релегеьозен брътвеж без грам смисъл значение.





Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: andite]  
Автор aмпapo ()
Публикувано08.11.09 21:46



Подчертавам това са романи , а не антропологични академични трудове

Третата книга е антропологичната му докторска дисертация.

"Virtually indistinguishable from the manuscript he turned in to his UCLA graduate committee"



Тема Re: Чула жабата че подковават конянови [re: Dani]  
Автор top.idiot (fart-generator)
Публикувано08.11.09 21:46



Дани, да та питам нещо? Защо толкова мразиш КК. Във всяки твой пост има неприкрита ирония, насмешка, укор, обвинения в интелектуална кражба, ако щеш даже и доста епитети сипеш. Виждам в теб завист за успеха на книгите му и особено, че с тях бил печелил пари... Даже веднъж беше постнал някакъв линк с годишния му доход към 70К долара и ти обяснявах че това не са много пари за УСА.

Уважавам твоя инерес и знания за древните толтеки, но не разбирам иронията ти към КК.



Тема Re: Чула жабата че подковават конянови [re: top.idiot]  
Автор aмпapo ()
Публикувано08.11.09 21:49



с доход от 70к годишно в Лала едва ще свързваш двата края



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: aмпapo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано08.11.09 22:27



Дани да вземе да направи нещо за разширените си вени на правото черво (които закономерно излизат от напъни). Ето това биха били усилия в правилната посока.



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: L.L.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано09.11.09 01:36



а ти кво тряа да направиш?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано09.11.09 08:32



гледай тогава и са учи, че като пораснеш да станеш като кака





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано09.11.09 14:11



ти си христоматиен пример за грандоманска глупачка





Тема Сбърканата история около борбата срещу ЧСЗ-тонови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано09.11.09 16:05



Това е една от най-комичните истории свързани с така нареченото "знание на магьосниците". Ако прочетете книгите на Кастанеда ще видите многократни уверения, че чувството за важност пречи на човека да види истината и да погледне реалността. Това е разбираемо. Има хора които хвърчат в небесата...

Но тук при Кастанеда става въпрос за система. За начин на мислене според който като се пребориш с това и ставаш.... много специален. И точно като си се преборил тогава си най-важен. Тази битка всъщност е омагьосан кръг който поражда комични ситуации.

Тук има народ който години наред само за това говори и не може да разбере капана на тази налудничава и напълно измислена борба.

В знанията на толтеките и техните традиции такава идиотщина няма. Никъде няма да прочетете за подобни дивотии. За да добиете представа за дивотията трябва да знаете как Кастанеда го е прилагал.

Лежи си гуруто в леглото сутрин и сектантка му носи закуска. С нея идват и другите. Триделния нагуал закусва и след закуската започва да се заяжда. Сектантката трябва да търпи заяжданията. Кастанеда започва да сипе обиди след обиди и няма спирачки. Това продължава около 2 часа и трябва да се изтърпява всеки ден. Всички последователно минават през гаврите и обидите за да се излекуват от ЧСЗ-то си. Та така триделния нагуал се е борил с ЧСЗ-то на сподвижничките си. И покрай таза борба е забравил за своето попадайки в безмисления капан който сам си е създал.

Всъщност каква е истината?
В културната традиция на Мезоамерика всеки си има предназначение. Никой не е излишен. Всеки си има профил в рамките на 260-те профила част от циклите на времето и смяната на тенденциите. За всеки си има време кога да се качи на сцената и кога да слезе. Колелото на Вселената се върти и всичко си е в реда на нещата.

Появата на всяко същество се тълкува като стечение на сили и обстоятелства с извънземен и земен характер. Съществува си система за изучавани на тези профили. Човек е длъжен да намери себе си в тях и всичко, което прави е част от натюрела му. Ако прави глупости те са защото е склонен към това, ако е умен просто е роден за това. Място за действия свързани с борби срещу ЧСЗ и пр. няма. Просто това си ти и ако си горделив, това е защото такава ти е природата.

Борбата срущу ЧСЗ-то започва когато знанието за конфигурациите започва да бледнее, изгубва се и отстъпва на догатки. Липсващите знания за профилите подхранват идеята че хората не са си на мястото, някой на някому пречи и някой трябва да се доказва пред друг...

Има истински традиции, вариации на традициите и нововъзникващи такива. Специално за това което ни се описва като Дон Хуановско ако се приеме за истина то имаме работа със залязващи вариации на определена традиция
Тази вариация на културата на толтеките е поднесена твърдо бедно, фрагментирано и очевидно вече толкова неточно, че по-нататък не може да се върви.

На фона на всичко това нашия месия триделен нагул практикува борба с ЧСЗ използаща средновековни похвати.
Ако това стане социална практика шефовете на фирмите трябва до бият всяка сутрин служителите си по два часа и да се гаврят с тях. За сексуалния тормоз да не говорим. Любимото занимание на латиното била да вдигне краката на някоя с обещание, че спермата му ще проникне чак до мозъка й.

Все пак борба с ЧСЗ ама с това на другите и ако може са по младички и хубавки сектантки. Бабичките от Долно Камарци обаче колкото и да се натискат няма да ги огрее. Вещиците от това място тоже освен ако Пишката не се навие...





Тема Re: Чула жабата че подковават конянови [re: top.idiot]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано09.11.09 16:15



не му се връзвай толкова на Дани. Преиграва.




-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...


Тема Re: Чула жабата че подковават конянови [re: Xaнa.]  
Автор aмпapo ()
Публикувано09.11.09 17:16



продължава да си разговаря сам със себе си





Тема Цинизма на Кастанеда спрямо коренното населениенови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано10.11.09 12:34



За да добиете предстана за фрагментарния характер на така наречените "знания на толтеките" представени от Дон Хуан ето пример от една от книгите - Дарът на Орела.

Според Дон Хуан "знанията" били разпределени в няколко посоки:
- земята и тъмните области,
- огъня и водата,
- надземното и подземното,
- шумното и тихото,
- подвижното и неподвижното.

Ако беше казал, че зад всяко нещо стои божество с определени характиристики и проявления щеше да е добре. Но това са 500 години след идването на испанците и тези хора вече са толкова откъснати от основната традиция, че няма накъде.

Сега трябва ли да се обясняват тука всеизвестни работи. Например, че Тлалок е бог на дъжда и сушата, че си има божество за всяко нещо включително за грозотата и красотата, човешката глупост и знание, себеотражението и липсата му....

Тъжна картинка е стареца, но той не е виновен. Така са се стекли историческите обстоятелствата. От него до някъде се научава това което са му казали през годините. Имаме всички белези на маргинализирана традиция, която е загубила връзка с корените си и върви на изчезване.

Да тръгнеш от тук обаче и да градиш "учение" и секта в глобалния свят на комуникации и обмяна на знания е просто невъзможно. Може да лъжеш, но само до някъде и само определени хора. Но да лъжеш много хора дълго време е невъзможно.

Вината тук не е на Дон Хуан, той е по скоро продукт на така стекли се обстоятелства. Този който е отговорен е манипулатора, който вместо да опише цялата картина свързана с историческата им съдба използва остатъците от вярата им да прави секта.

Своеобразен циничен връх на егоизма, комерсиализма и използвачеството.
Не случайно във филма на BBC по темата се твърди, че Кастанеда наняся големи поражения в културните традиции на коренното население представяйки вярванията им по подвеждащ начин без да показва истинското състояние на хората.

Редактирано от Dani на 10.11.09 16:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.