Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Безполезен измамникнови [re: Man of science]  
Автор Dani ()
Публикувано07.11.09 21:29



Аз бих ги категоризирал не като фентъзи, а като латино сапунки. Там една тема се разглежда в десетки епизода като за малоумници. Само ще дам един пример с Кастанеда.

В началото се твърди, че Дон Хуан го е "видял" като бъдеш наследник на линията. В системата това е специална конфигурация наречена 13 Цвете 8,9. Състои се от два тонала и два нагуала. Та... Дон Хуан го бил забелязал като подходящ за водач на екип. Терминологията в книгите му е четериделен нагуал което е пълна обърквация. Няколко книги по-късно става ясно, че не го е видял както трябва и традиция от стотици години с начала епохата на Петото Слънце според която централната фигура на екипа може да бъде само 13 Цвете 8,9 бива променена в интерес на продължаване на историята. Бива измислен така наречения триделен нагуал.

Разбира се никъде никой не обяснява истинската природа на водача и неговия екип защото ако се обясни лъжата ще излезе наяве. Оказва, че и Дон Хуан вече не знае какви са белезите според които той може да се познае. За Дон Хуан това е краят защото какви знаещи са тези, които нямат знанието свързано с продължаването на линията.

Кастанеда обаче си прави каквото си иска за да продължи интригата и се обявява за специален тип водач макар самия той да е 3 Елен, а не 13 Цвете 8,9 и да няма такъв профил.

Всичко това минава през съзнанието на читателя в пълна мъгла без да стане ясно всъщност за какво става въпрос. Приумиците и измислиците му нямат край. Фентъзи или латино сапунки? Кой както реши.

Когато разбрах за конфигурацията на екипа около 13 Цвете 8,9 реших пак да видя в Дарът на Орела как е описана конфигурацията на Дон Хуан. Пълна мъгла. Нищо не може да се разбере. За този който не е запознат каква е основната културна традиция и разчита от Кастанеда да научи нещо ще изпадне в дълбока заблуда ако вземе да му повярва.

Ако бях на властите в Мексико щях да осъдя тази фирма Клеаргреен за лъжите свързани с историческото наследство на Древно Мексико. Всъщност трудно ще го осъдят, защото той не засяга нищо конкретно и непрекъснато бяга. Говори най-общо за да хване наивници. Гледам в сайта им че Клеаргреен именоват серии от Тенсегрити на богове на ацтеките за да звучат нещата достоверно. Има серия Сънят на Fire Serpent? Няма да се учудя ако се появи серия Дъхът на Кецалкоатл.

С една дума - Мошеници. В статиите, които съм чел на английски за Кастанеда го наричат най-често с думата hoax - мошеник, измамник.

Всички термини и тълкувания които ползва Кастанеда могат да се намерят в културната традиция на Древно Мексико, но са показани като през крив макарон. Кастанеда обаче не се е докоснал до богатството на знанията. Така че той може да бъде хванат лесно от всеки как паразитира и извлича лична изгода и създава тесен кръг - секта, но само толкова. Като източник на знания е безполезен.

Редактирано от Dani на 07.11.09 22:01.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: aмпapo]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 21:50



доколкот си спомням, ти беше фенка на "тряпка"



преди време по тоз повод ми беше дала една техника с тряпка за разкарване на заседнала енергия от прасците, "докато си висиш на терасата". сетих са, че не съм ти докладвала, че така и не разбрах за "разкарването", ма едно е сигурно: много е тонизиращо. бях почнала да са "нашляпвам" цялата отгоре додолу. мноо яко. въпреки, че за мен си остава класика разтривката с груба хавлиена кърпа.



Тема Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: andite]  
Автор Dani ()
Публикувано07.11.09 22:08



Написаното няма никаква връзка с историята и вярванията на толтеките освен кражбата на няколко термина които биват интерпретирани в полза на създаването на секта.

Ако погледнете задълбочено това което се влага в понятията тонали и нагуали ще видити че Кастанеда представя нещата като през криви огледала.

Голяма е заблудата че това е система за личностно усъвършенствуване и израстване. Че това е автентично.

Има автентична култура но тя не е тази, а друга и знанието на тази културна традиция е недостъпно за спекулант като Кастанеда. Това че не си го разбрала е нормално. Кой съвременен човек ще тръгне сам да проучва артефакти и кодекси. Той Кастанеда на това разчита. Че ще повярват без да проверят. Сега обаче има Интернет и много неща могат да се прочетат.

Годината не е 1970. И никой не може да бъде заблуждаван да вярва в триделни нагуали, каквито никага не е имало в тази традиция. Така налечения четериделен нагуал е доста неточно обяснен и се създава много невярна представа за природата му.

За представата за тоналите и нагуалите да не говорим колко е далеч. За Орли и други фантазии не ми се говори...

Редактирано от Dani на 07.11.09 22:19.



Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор aмпapo ()
Публикувано07.11.09 22:16



да





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 22:21



ти знаеше за коштревата от интернет

сичкото ти такова познание е мъртво.както и карането на задна гума за което пак си чела
"магьосник" софист.ми нали точно е-кащите ще кажат за я-кащите,че мйекат ма шматко?



Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: Dani]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано07.11.09 22:39



Хайде да напишеш всичко това - цялата си теория и всички 'опровержения', да намериш издателство, финаси и да издадеш книга, може и десет книги по темата. Да те приемат в научните среди поне, като сериозен изследовател, какъвто претендираш, че си... Кетцалкоатл и прочее, дето ти говори...
Защото това, което правиш - някакви фалцетни подджавквания в клуб 'Кастанеда' ДирБг е несериозно, меко казано.





Тема Re: Кастанеда няма нищо общо с толтекинови [re: L.L.]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 22:40



що твойто по-сериозно ли е лиз-лиз?





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 23:25



сигур трудно са преживява няква си широкоуста слива от нетя все да е по-наясно от теб по сички фъпрози, м...





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: дъждът]  
Автор пишлeмeнт (мощен победител)
Публикувано07.11.09 23:32



мне.по въпроса за промяната на отношението сливата мълчи кат путка





Тема Re: Наследството на Карлос Кастанеданови [re: пишлeмeнт]  
Автор дъждът (шутка)
Публикувано07.11.09 23:45



там и сам са справяш идеално. няма все на мен да разчиташ да ти огрявам сдухания уй






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.