Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:28 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Великият планнови  
Автор дъждът (мирррно!)
Публикувано22.07.09 10:50



Всички духовни търсачи преследват това, дето седи зад всички неща, които се случват. Искат да видят сглобения пъзел, да прозрат причината, Великия план, по който трябва да върви Вселената – онзи Велик план, който се очаква да завършва с постигането на някаква Велика цел и който ще да е смисъла на живота ни. Щото тва цялото театро непременно трява да има някакъв смисъл, инак, види се, сме се прекарали с всичките тея костюми и декори, дето толкоз им треперим.

Така и не попаднах на някакви доказателства за съществуването на каквато и да е схема, по която да се придвижва битието. Разбира се, липсата на доказателства за съществуването на такава не е доказателство за липсата й. Ами когато всичко, с което разполагаме, са няколко добре звучащи идеи?

И какво ако няма Велик план? Необходим ли е въобще? На кого или какво? Защо трябва да съществува какъвто и да е тип централизирана система за контрол във вселената – бог, орел, костенурки, кълба призрачен дим...? Кой би я измислил и внедрил? Аа, „просто си е там” ли? А за какво служи? На кого или какво? Какво ако всичко, което се случва в и покрай нас следва собствените си правила и не е подчинено на някаква висша логика? Все пак хаосът е изначалното състояние на всички неща във вселената – за кого или поради що е необходимо да се въвежда ред?

Точно поради щото няма такъв, всичко случващо се е толкова истинско и свежо във всеки нов момент. Ако имаше план зад цялото съществуване, то самото съществуване нямаше да има смисъл, защото сегашният миг щеше да е лишен от всякаква свобода и уникалност – всичко щеше да е съществувало вече някога някъде и да е оставило отпечатъка си в нечие съзнание. След което би било построено по матрица.
Пък ако имаше матрица, то битието би било следствие от предварителна заготовка, би се превърнало в точка от някакъв скучен, методичен списък с предварително обмислени и подредени идеи, достигащи до вече постигната крайна цел (нали щом е наречено, значи вече го има). (По тая логика и мен вече ме е имало и вече съм писала това, което пиша. И следващия път, когато вселената реши да си поиграе на сътворение – пак ще ме има и пак ще пиша глупости.)

Всяка религия или учение в същността си е просто пореден опит да се систематизира знанието, което сме натрупали дотук за това, което ни заобикаля и мястото ни в него. Някакъв опис. От нечия гледна точка. Учението на дон Хуан не прави изключение, въпреки безспорната си революция в подхода и похватите. Но както и всички останали учения, то не пропуска да изрисува общата картинка – с централна опорна точка, с логически издържана йерархия, с минало и бъдеще време. Защото за логическия ум става мазало, когато се оставят пролуки от такъв тип и размер.

Нищо сигурно няма в бъдещето. И не бива да има, защото бъдещето губи основните си характеристики, когато стане ясно и сигурно. Не може и не бива да е ясно какво ще стане, нито защо ще стане или как ще стане. Баси скуката – що за идея – всичко по някакъв си план, цяла вселена без капка свобода на въображението и без нищо ново под слънцето.
Не, благодаря!




поздрав за всички:



Тема Re: Великият планнови [re: дъждът]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано22.07.09 11:00



Всяка религия или учение в същността си е просто пореден опит да се систематизира знанието, което сме натрупали дотук за това, което ни заобикаля и мястото ни в него. Някакъв опис. От нечия гледна точка. Учението на дон Хуан не прави изключение, въпреки безспорната си революция в подхода и похватите. Но както и всички останали учения, то не пропуска да изрисува общата картинка – с централна опорна точка, с логически издържана йерархия, с минало и бъдеще време. Защото за логическия ум става мазало, когато се оставят пролуки от такъв тип и размер.

Сериозните учения не разчитат на описи/описания/митове, а на личен опит. Липсва ли личния опит, това е всичко друго, но не и учението. Приказките са хубаво нещо, особено на маса и с приятели.

Ама си остават само за маса и с приятели. После идва време за друго.

___________



Тема Re: Великият планнови [re: дъждът]  
Автор jeevess ()
Публикувано22.07.09 11:04



или както казва Бог:
"Някога да съм обещавал да има смисъл?!"



Тема Re: Великият планнови [re: дъждът]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано22.07.09 14:52



Държа да ти кажа, че доказателството е инструмент на човешката наука и не можеш да го използваш като инструмент за оглеждане на великия план.

Логиката е инструмент на човешкия мозък и не можеш да я използваш, за да обхващаш необхватното.

За да разбереш великия план, трябва напълно да изоставиш човешката логика и нейния основен инструмент - доказателството.

Както събирането на числата от 1 до 10 не може да обхване интегралните уравнения, така и логиката не може да обхване интегритета на вселената, великия план и всички планове на битието.
Не е това инструментариума.



Тема Re: Великият планнови [re: дъждът]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано22.07.09 15:06



... Моля. Пак заповядай!





Тема Re: Великият планнови [re: mo32]  
Автор дъждът (мирррно!)
Публикувано22.07.09 17:47



заядливец



издърпай си веднага ушото и премини по темата: всяко учение е базирано на нечий личен опит. моят личен опит сочи, че орел няма (до доказване на противното). като цяло не ми е и необходим – стройната ми система от схващания за живота, вселената и всичко останало може да съществува съвсем стабилно и без централно звено. а дори и твоят личен опит на заслужил нагуал-ветеран да сочи друго, туй мен ни най-малко не ма топли. смятам, че ти е ясно защо.



Тема Re: Великият планнови [re: jeevess]  
Автор дъждът (мирррно!)
Публикувано22.07.09 17:48



„... все аз го отнасям като му доскучае на дъртия...” – мърмори Моисей и се лъзга по баира с плочата на гръб...



Тема Re: Великият планнови [re: Kaily]  
Автор дъждът (мирррно!)
Публикувано22.07.09 17:52



права си. ма много. кажи ми сега кое кара теб да смяташ, че Велик план има (моля, не използвай изрази от типа „вярвам без да вярвам” – тоя вид схващания с лека ръка обясняват и най-дебилските твърдения).



Тема Re: Великият планнови [re: дъждът]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано22.07.09 17:58



Първо. Твоя личен опит си е твой житейски опит. Аз говоря за учения.

Второ. Никой никого не кара да се придържа към някаква система, на някакво учение. Ако си щастлива в състоянието, в което си, то няма да търсиш ни учения, ни дявол.

Трето. Ти на кого намекваш че стар и изкуфял ветеран, със шкембе и плешиво теме?

Я сом питбул-териер.

___________



Тема Re: Великият планнови [re: дъждът]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано22.07.09 18:21



Аз не смятам.
Аз знам.

Ако пигаш откъде знам, значи нищо не си разбрал.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.