Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:14 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Борбата с АЗ-а – липсващото звено в Кастанеда.  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано20.02.09 00:10



Кастанеда е написал няколко книги. Това са описателни книги. Всичко, което пише в тях е свързано с уроците на Дон Хуан. Той никога не е писал книги, в които описва собствените си търсения и лутания по пътя към своята цялостност, която несъмнено е постигнал. За да се постигне обаче тази цялостност е било нужно усилия и време, които със сигурност са продължили повече от цялото обучение на Карлос при Дон Хуан. Ето това е липсващото звено в книгите, липсващото знание - борбата с АЗ-а. Онова, което Карлос е получил от Дон Хуан е било само едно смъртоносно, магическо обяснение, един нов опис, но и една възможност да осъзнае, че описите са важни само за АЗ-а, докато осъзнаването изисква единствено чисто разбиране.



Тема Re: Борбата с АЗ-а – липсващото звено в Кастанеда. [re: searcher]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано20.02.09 00:21



Щяха да се получат ужасно тъпи книги ако беше описал своята борба с аза директно. На места загатва само, споменава просто като полъх...и това е достатъчно....
Но винаги ме е впечатлявало точно това което стои зад описателните книги - неговата борба, част от чийто резултат са книгите точно в тоя си вид.



Тема Re: Борбата с АЗ-а – липсващото звено в Кастанеда. [re: Xaнa.]  
Автор KapмaCъд (<ек)
Публикувано20.02.09 00:23



Книгите му не са провал, все пак продават милиони !



Тема Re: Борбата с АЗ-а – липсващото звено в Кастанеда. [re: Xaнa.]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано20.02.09 00:30



Не мисля, че щяха да се получат тъпи книги, но задачата му е била да предаде Знанието, а не да пише за личната си борба.



Тема Re: Борбата с АЗ-а – липсващото звено в Кастанеда. [re: searcher]  
Автор ибpaxим (къопек)
Публикувано20.02.09 07:33



борбата с аза е лична и не може да бъде обсъждана в книги като тиа;
тяхната задача е друга и всички я "виждат", ти също;
иначе щяхме да четем как лявата ръка бори дясната и познай кво...
всеки по пътя си, нали?



Тема Re: Борбата с АЗ-а – липсващото звено в Кастанеда. [re: searcher]  
Автор Dani ()
Публикувано20.02.09 08:40



Сърчо, Кастанеда прави един опис. Нарича този опис специален "магически", ако се вгледаш внимателно ще видиш, че между него и всеки друг едностранчив опис няма разлика.

Това е система която внушава определени неща на определена аудитория. Тук просто няма нищо. Лошото при Кастанеда е подмяната, която прави. Това си е манипулация, която правят и много политици. Света се е напарил от такива идеологии.

Онова което си заслужава вниманието не са едностранчивите, внушаващи определен тип мислене описи. Ти и няколко други тук гледам, много си го харесвате този опис. Харесвайте си го. Но искам да знаете, че такива описи имат и социални аспекти. С тях се влияе на хора, засягат се човешки съдби, манипулира се част от обществото. Това е пътят на идеологии като комунизъм, фашизъм и пр.

Внимавайте много с тази работа.

Относно така наречената борба с АЗ-а имаме поредната подмяна. Ще обясня в какво се състои тя.

От гледна точка на религията изповядвана от племената населяващи древно Мексико вселената е дуалистична. Това означава, че никой едностранчив опис не дава обяснение за каквото и да е. Обяснението може да съответства на опита, данните, но различния опит и данни се трупат от начина по който подхождаме към тях и обстоятелствата на опита.

Понеже това е разбрано много добре, те не са създали опис. Те са създали двойки от противоположни описи. Тези противоположни описи са специални и се наричат дуалистични. Специалното при тях, е че са проверени истини.

Дуалистичните описи блокират възможността това което ти наричаш АЗ да си създаде един напълно изкуствен свят от терминология като Намерение, Съзнание, Орел... все неща които вървят тука.

Това което ти наричаш борба с ламята, с АЗ-а е всъщност да се въоръжиш не с едно описание и да си го гледкаш и да му се радваш.... а да се въоръжиш с противоположни истини, които блокират процеса да се влюбиш в описа.

Много си прав, че Кастанеда не го е казал това. А сега познай защо не го е казал. Отговора е, че когато искаш търговски успех и държиш тази аудитория да не рови истината ще трябва този момент свързан със създаването на дуалистичния опис внимателно да го отстраниш. Това е предпазна мярка.

Следващия момент е внимателно да въведеш забрана да се разсъждава по описа който се предлага. Следва въвеждане на сведущ гуро и т.н и т.н.

Сърчо кураж. Няма да се притесняваш. Имаш в момента опис който е подменил истинските достижения на културата на Мезоамерика с псевдо истини. Малко смешна ситуация ама... и аз бях в нея.

И недей възприема това като лична обида. Нали знаеш как е.



Тема Липсващото звено! [re: searcher]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано20.02.09 09:09



И преди съм ти казвал, че когато говориш глупости, които са диаметрално противоположни на казаното от групата на Кастанеда, нямам друг избор освен да повярвам на тях. И тоя път е така!



Тайша Абелар казва, че Кастанеда е дал абсолтно всичко, което е нужно на хората да следват техния път без нагуал. Разбира се, много читатели, след като им омръзне да четат едно и също, се прехвърлиха на други писатели фантасти, "защото Кастанеда не бил дал всичко"

Вземи най-накрая да ги прочетеш тия книги, та поне да имаш и ти някакво оправдание, че са ти омръзнали, а не да си прочел една книга на някакъв си човек за борбата с някакъв АЗ , която да обявяваш за липсващо звено.

В "Активната страна на безкрайността" Кастанеда събира своите паметни събития, които отразяват една обща последователност, характерна за всеки докоснал се до света на нагуалите. В този албум той съвсем ясно и конкретно описва своята борба с твоя любим. АЗ. Разбира се той го прави по свой си начин, обгръщайки важните неща, зад случки и разкази от своя живот, следвайки маниера на преподаване на своя благодетел - Дон Хуан.

Поне прочети заглавията на главите: "Дълбоките тревоги на всекидневния живот", "Възглед, който не можех да поддържам"... "Да кажеш благодаря" и т.н.

Всеки който сериозно прави Преглед и следва шаманската пътека, няма начин да не е забелязал подобна повтаряемост в своя личен път - Началото, в което е затънал в грижите на всекидневието, сблъсъка между стария си живот и новите неща, които се опитва да следва, призраците от миналото - хората, на които не е благодарил и т.н. и т.н.

И зад всичко това стои борбата между два типа Ум.

По-скоро бих повярвал, че ти си липсващото звено в еволюцията на маймуната към човека, отколкото, че борбата с АЗ-а е липсващото звено в Кастанеда.



___________

Редактирано от mo32 на 20.02.09 09:14.



Тема Сърчо, обяснявам за АЗ-а...нови [re: Dani]  
Автор Dani ()
Публикувано20.02.09 09:16



... според представите на културите от Мезоамерика.


И така АЗ, който работи с дуалистичните противоречия вече не може да се подхлъзне по едностранчиви описания. Не може да бъде изманипулиран. Не може да наложи идеология на омраза.

Този АЗ се нарича Тонал-аз или още Shadow Soul. Този АЗ, може да си сменя възгледите и да вижда нещата от различна позиция. Ако този АЗ е подвластен на личния интерес отиваме в глуха улица. АЗ, който вижда противоположностите обаче и истината в гледната точка на опонента не може да попадне в ситуация на самозаблуда.

И така около този АЗ се изгражда стратегия за СВОБОДА. Тази стратегия за СВОБОДА и себереализация е само част от наследството на Мезоамерика. Понеже в клуба се набляга на това ще отбележа само, че всъщност стратегиите са две и почиват точно на АЗ-а.

Първия вариант използва качествата на АЗ-а, да сменя мнението си и да борави с противоположностите. Втория вариант използва способността му да сънува. Там се намесва и друг елемент.



Тема Сърчо не се страхувайнови [re: mo32]  
Автор Dani ()
Публикувано20.02.09 09:22



Сърча, разсъждава много точно. Ако продължи по същия начин има шанс. Ти и някои хора тука просто фенстват. Идолопоклоници с лопата да ги ринеш. Вижда се много добре по начина на изказванията им.

Сърчо, прав си продължи и вниквай. Имаш шанс да отхвърлиш описа. Не се страхувай. Не се притеснявай.





Тема Re: Липсващото звено! [re: mo32]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано20.02.09 09:35



A защо като книгите са пълни не срещаме навсякъде кандидати за огъня отвътре ами кандидат-трупове?

Като тебе?Ти си един изключително неосъзнат тулуп




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.