Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:12 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Кастанеда - ловкият измамникнови  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано02.12.07 14:55



Г-н Кастанеда е ловък измамник и манипулатор, който заради ниския си ръст и външен вид на мексикански сервитьор, създава една от големите мистификации на 20 век, чрез която успява да обърка умовете и живота на доста хора.

Разбира се не пропуска да облече таланта си в пари (милиони) и да си докара личен харем. Какво ли его трябва да има човек, за да пропусне приемите и славата, в името на това да остане в съзнанията на хората като магьосник? Или пък, колко трябва да е голям комплекса му за малоценност, за да се скрие от света, но умело поддържайки интереса към себе си?

За вас остава утехата, че ако него го нямаше щяхте да нещастни християни! Сега поне сте нещастни кастанедианци! С други думи - от трън та на глог, че е по-висок!



Отговорете си на следните въпроси:

1. Повече любов ли дадохте и получихте на/от хората около себе си, откак сте кастанедианци?
2. По-щастливи ли сте?
3. По-здрави ли сте?
4. Случи ли се поне едно от 'чудесата', за които сте чели в книгите?
5. Колко пъти лицемерно сте правили неща, които противоречат на Кастанедианството, а после сте били гузни?
6. Давате ли си сметка в каква лъжа живеете?
...



___________



Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: mo32]  
Автор MopraHKa (en el espejo)
Публикувано02.12.07 15:56



И ти ли Бруте?

Страхът почукал на вратата. Когато смелостта му отворила видяла, че няма никой. Никой!


Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: mo32]  
Автор _xXx_ ()
Публикувано02.12.07 16:11



ти сериозно ли?



Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: mo32]  
Авторckитня (Нерегистриран)
Публикувано02.12.07 16:27



отговорих си ....
други теми за размисъл да ти се намират ?



Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: mo32]  
Автор ибpaxим (къопек)
Публикувано02.12.07 17:31



въпросът към кастанедците ли е само или ...как?
а?
бре маймунсуратлъ, бре...........де тояга,де





Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: mo32]  
Автор Bella Donna (:-))
Публикувано02.12.07 17:39



Отговорих си на въпросите и установих, че това дали Кастанеда е ловък измамник или не няма никакво значение. Нещата, които е написал са използваеми и са само за който ИСКА да ги ползва. Няма насилие, предлагат алтернатива - ИЗБОР.

В отговор на:


1. Повече любов ли дадохте и получихте на/от хората около себе си, откак сте кастанедианци?
2. По-щастливи ли сте?
3. По-здрави ли сте?
4. Случи ли се поне едно от 'чудесата', за които сте чели в книгите?
5. Колко пъти лицемерно сте правили неща, които противоречат на Кастанедианството, а после сте били гузни?
6. Давате ли си сметка в каква лъжа живеете?




1. Не знам. Осъзнах, че когато обичаш ставаш и ти е все едно дали те обичат.

2. Да, по-щастлив съм, защото осъзнах, че не ми е необходима причина, за да бъда щастлив и зависи единствено от това дали съм готов

3. Да, по-здрав съм. Промяната в понякога помага. Когато се прави.

4. Случиха ми се много от 'чудесата', за които прочетох в книгите. Осъзнах, че всички те живеят в нас.

5. Много пъти съм правил неща, които противоречат на Кастанедианството и после съм бил гузен. Но това е част от процеса на осъзнаване. Идва момент, в който спираш да си гузен и се научаваш да взимаш със себе си само онова, което е използваемо, за да бъдеш по-съзнателен. Другото пълни куфарите с ненужни емоции.

6. Давам си сметка, че имам избор да живея така, както аз си избрам. Стига да съм готов да поема отговорност за своите решения. Човек има чувството, че живее в лъжа само, ако си криви душата. А това е А лукавството - то както виждаш се плаща.

Редактирано от Bella Donna на 02.12.07 22:38.



Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: mo32]  
АвторHeopтoдokcaлeн (Нерегистриран)
Публикувано02.12.07 19:15



Вярно е. Има много сериозни аргументи, че Кастанеда е мошеник. Дори ако има някаква класация за най-големите манипулации на 20-ти век вероятно Кастанеда ще влезе в нея.

Има няколко аргумента срещу Кастанеда.

1. Няма никакви автентични записки.
Кастанеда не е представил никакви записки. Никой не е виждал негови бележки. Самия той е казал, че е станало наводнение в квартирата му и е трябвало да изхвърли всичко.

2. Проверката на място направена от едно разследване на BBC установява, че Кастанеда е говорил често с един индианец, но не си е водил никакви записки. Според жената на този индианец заснета и показана във филма Кастанеда не е имал воля да извършва съсредоточена и целенасочена дейност, а през повечето време са си говорили и са се черпели.

3. Учението на толтеките за дуализма и по-точно за дуализма на човек използва термините Тонал и Нагуал. Кастанеда влага по-друг смисъл в понятието.

4. Образът на Дон Хуан не е единен. В един момент Дон Хуан говори по един начин, а в друг по друг. Дон Хуан е по-скоро събирателен образ който трябва да наложи на света разбиранията на Кастанеда. След като започва комерсиалния успех на книгите му Кастанеда представя и магическите движения, за които не е говорил в другите си книги. През никой период от обучението му нито неговия учител Дон Хуан, нито неговия благодетел Дон Хенаро го въвеждат в магическите движиния.

5. Кастанеда не хвърля мост между митологията на толтеките, където са истинските истории и магическите събития, а по скоро я представя в модерен вариант от своя си гледна точка.

6. За да поддържа читателския интерес и книгите да се четат, каквото е желанието на издателите които постоянно искат да пише и да печелят, Кастанеда се принуждава да измисля нови линии и да прави нови асоциации в историите които са се случили. Той го прави изключително ловко без да ходи където и да е и да прави някакви изследвания на място. За да прикрие това Кастанеда въвежда различни нива на осъзнаване и твърди, че е преживял много с неговия учител Дон Хуан, а през останалото време само си спомня и осъзнава различни аспекти на преживяното.



Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: Heopтoдokcaлeн]  
АвторHeopтoдokcaлeн (Нерегистриран)
Публикувано02.12.07 19:23



7. Никой от близкия кръг на Кастанеда не е в състояние да свидетелства за каквото е да е.

8. Влиянието на Кастанеда върху близките около него е катастрофално. За да не се демистифицира бизнеса, не се дават интервюта и не се правят изявления.



Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: Heopтoдokcaлeн]  
Авторrpeшka (Нерегистриран)
Публикувано02.12.07 19:35



...ами сега?!?





Тема Re: Кастанеда - ловкият измамникнови [re: Heopтoдokcaлeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано02.12.07 19:38



Приятелю, посоката на мислите ти ми харесва, но нека направим едно необходимо уточнение - аргументите не са доказателства. Преди години проучих всичко което намерих за Кастанеда и моята душа софистка душа ми казва, че 99.9% от писаниците срещу Кастанеда са аргументи, а не доказателства.

Веднъж с един приятел, който има невероятна памет и чувство да подрежда фактите, прекарахме една нощ, анализирайки всичко събрано от мен. Той играеше ролята на критика, а аз се мъчих да оборвам 'неговите' доказателства.
В крайна сметка разгледахме всичко, за което можеш да се сетиш - критиката на колегите му, журналистическите разследвания, обвиненията в изнасилване, критиката на тенсегрити, 'фактите' около смъртта му...

Приключихме 50-50, поради много неизяснени моменти.

В крайна сметка положението е такова - в края на 20век се появява учение, за чието фактическо доказване липсва каквато и да е обективна информация. В 20ти век!!! А това е нещо, което бих се заклел, че не е възможно в този век на технологии и тотална липса на анонимност!

Може тук да си прав за издателите и печеленето на пари - в мътна вода рибата се лови най-лесно.



Всъщност темата не е насочена към фактите, а към лична равносметка...

П.П. Ако не ме лъже паметта един антрополог на име Викторио Пас е виждал записките на Кастанеда и го нарича публично "един честен млад човек".

___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.