Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:13 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема всеки миг може да бъде вечностнови  
Автор v_selena (наблюдател)
Публикувано26.06.07 15:35



"Когато дон Хуан беше описвал идеята за обръщането на главата на воина към нова посока, бях разбирал думите му като метафора, с която се описва смяната в отношението към нещата. Според Флоринда това описание било вярно, но не било метафора. Вярно било, че прикривачите си обръщат главите; те обаче не ги обръщат, за да бъдат към нова посока, а за да се срещнат по различен начин с времето. Прикривачите се обръщат към предстоящото време.
Нормално ние се обръщаме към времето, когато то се отдалечава от нас. Само прикривачите могат да променят това и да се обърнат към времето, докато то напредва към тях."

Усещате ли времето по различен начин в различните моменти, умеете ли да сгъстявате мига, да се обръщате към времето?

"The deeper in the woods you get, the more nuts you find!"


Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: v_selena]  
Авторesprit (Нерегистриран)
Публикувано26.06.07 18:33



Бих казал, че е твърде абстрактна темата за нашите скромни възможности и затова никой не бърза да отговаря.
Вероятно всеки има необичайни случайни възприятия, свързани с времето.
Що се отнася до отношението към времето, като част от изкуството на прикриването, не трябва ли все пак някой да ти покаже как се прави. Ти това ли питаш, как го практикуваме ние?





Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: v_selena]  
Автор Neise (тъп)
Публикувано26.06.07 21:53



МО,жеш ли да кажеш от коя книга е цитата, нещо много неразбираемо ми звучи така, ако погледна целия контекст от който е цитата може и да зацепя нещо.
А заглавието ми е разбираемо, в моята теоретична постановка всичко което се е случило, случва се или престои да се случи се съдържа в Духа. От там и аз съм си изработил един термин "завъртане на времето", в смисъл че може да се погледне напред,в момента и назад в него. Обаче финалния ти въпрос ме обърква с термина сгъстяване на времето и не разбирам какво имаш предвид.Можеш ли накратко да го обясниш твоето "сгъстяване"?



Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: v_selena]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано26.06.07 22:43



Прикривачите се обръщат към предстоящото време.
Нормално ние се обръщаме към времето, когато то се отдалечава от нас. Само прикривачите могат да променят това и да се обърнат към времето, докато то напредва към тях."

Аз не съм от практикуващите , но ето го моето разбиране:
Действително ние обикновените хора непрекъснато си спомняме , т.е. осъзнаваме нещата едва , когато вече са се случили.
В този смисъл се обръщаме към времето , когато то вече се отдалечава от нас


Именно с това се занимава техниката ПРЕГЛЕД.
От тази гледна точка е разбираемо , защо ПРЕГЛЕДА стои винаги в началото на практиката.
Ами защото се върви от лесното към трудното.
От друга страна ПРЕГЛЕДА не е толкова лесен.
Изисква се концентрация, дисциплина.Именно в Прегледа се казва в книгите ,че човек за пръв път се учи на Прикриване.
За мене Прикриването е Проследяване и контрол едновременно.
И докато в Прегледа ние правим проследяване на случили се вече събития,
в Прикриването акцента се поставя на събития , които ще се случат в близките секунди ,минути.
В съответствие с това воина ,не разполага с толкова много време , както при Прегледа/спомнянето/ за проследяването и контрола на неговите реакции.
В този смисъл той "сгъстява " времето.
Т.е. за да направи най -енергоспестяващия/безупречен/ избор той трябва да бъде бърз и да действа в ситуацията изпреварващо /като психична настройка/на събитията , които ще се случат.
Един пример:
Представете си , че се возите в трамвая без билет
И изведнъж виждате контрольор
Започвате със свито сърце да очаквате какво ще се случи.
В главата ви се разиграва "трагедията"докато той приближава към вас.
Ето го идва и се започва .....
Отивате си в къщи естествено в лошо настроение.
Като прилежен кандидат воин си правите Преглед на ситуацията
Връщате си енергията , казвате си какво пък толкова и се успокоявате

Вариант две с Прикриване:
Представете си , че се возите в трамвая без билет
И изведнъж виждате контрольор
Въз основа обаче на правен вече преглед , изпреварвате свиването под лъжичката /страха/-това е Контрола и проследявате какво ще се случи , като едновременно имате пълно съзнание за своя избор да се страхуваш или да разиграеш едно контролирано безумие/ако можеш разбира се/, което се постига с практика
Ама стига съм дрънкал като не съм практикуващ

Хайде ,някой от практиците да се обадят , че се затруднявам
Стига сте пазили безмълвното знание!




Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: v_selena]  
Авторaмпapo (Нерегистриран)
Публикувано26.06.07 22:47



разбира се че не, не разбирам за какво си хабиш клавишите за ненужни въпроси



Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: esprit]  
Автор v_selena (наблюдател)
Публикувано26.06.07 23:36



Със сигурност всеки има необичайни възприятия свързани с времето. Въпроса ми по-скоро беше дали тези случайности могат да се подчинят на някакъв волеви контрол, да се използват, когато имаш нужда от тях.
И да, как го практикувате вие, ако го практикувате..



"The deeper in the woods you get, the more nuts you find!"

Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: Neise]  
Автор v_selena (наблюдател)
Публикувано26.06.07 23:51



Цитата е от шестата книга, някъде към края.

Казват че времето е едно, няма минало бъдеще и настояще, в този контекст се вписва случването в Духа, за което ти говориш, въпреки че не мога да разбера какво по-точно имаш предвид по "случване в Духа"...



Как правиш това "завъртане на времето"? Интересно звучи.

Под сгъстяване на времето разбирам да превърнеш мига във вечност или поне в колкото ти е необходимо. Кастанеда пише, че са го учили да го прави като част от изкуството на прикриването...

"The deeper in the woods you get, the more nuts you find!"

Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: andite]  
Автор v_selena (наблюдател)
Публикувано27.06.07 00:06



да, явно непрекъснато си спомняме отминалите събития - това, което е станало преди секунда, минута... така излиза че живеем в миналото.
Може би това се има предвид в цитата, че можеш да започнеш да живееш в настоящето обръщайки глава към идващото време...
Мерси за идеята - да си направиш настройка, преди да те връхлети събитието действително е енергоспестяващо. За това се изисква или бързина или сгъстяване на времето, а може би двете се припокриват...
като цяло идеята ми беше можем ли да манипулираме времето и как



"The deeper in the woods you get, the more nuts you find!"

Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: aмпapo]  
Автор v_selena (наблюдател)
Публикувано27.06.07 00:09



разбира се, че не си усещала времето никога различно? и всеки миг тече еднакво винаги за теб?

и не ме беше срам да те попитам



"The deeper in the woods you get, the more nuts you find!"

Тема Re: всеки миг може да бъде вечностнови [re: v_selena]  
Авторamparo (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 00:32



това е обаче или защото си безсрамна, или защото си глупава






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.