Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:11 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Кастанеда
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Върховна глупостнови [re: бeзпътeн]  
Автор _xXx_ (член)
Публикувано27.05.07 23:20



Според мен тук Кастанеда се е объркал (ако се е опитвал да внушава подобни неща).

ако си чел книгите ще знаеш че Кастанеда няма как да се обърка
защото не изразява лично мнение
просто разказва как са го обучавали
дон Хуан също го е обучавал по начин който е от поколения наред
всъщност те са наследници на прастаро знание

те твърдят че всъщност става въпрос за друга познавателна състема която няма еквивалент в съвременния свят

познавателната състема на шаманите



Тема Re: Върховна глупостнови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано27.05.07 23:25



"Та ти казваш, че вселената не е хищническа. И че хищничеството е по-скоро аномалия. Аз те попитах, след като е аномалия, къде може да се види правилото. Все пак всеки принцип има своите проявления. Дай ми пример от реалния живот, според който Вселената не е хищническа."

Тук не трябва да си служим с примери, а с възприемане.



И затова пак ще повторя (или потретя и почетвъртя) това, което писах в тази тема, използвайки други думи.

Ние сме неразделени от Вселената и Тя е Живот. А за да става въобще въпрос за "хищничество", е нужно да има някакво разделяне между два обекта. В действителност обектите обаче не са разделени едни от други. Всички те са Цялостта, бидейки проявление на Цялостта. Всички те са Живот, проявен Живот в конкретни форми. Схващайки недуалната, неразделимата същност на Всичко, дори изчезва всякаква илюзия за "хищничество", дори животните, които сме класифицирали като "хищници", всъщност не са такива, в смисъл, че техните действия се диктуват от нещо отвъд "хищничеството" - от Оцеляването, което е Живот.. Те са Живот и това, което вършат е проявление на Живота и продиктувано от Него.

За да схванеш нещата така, което си е напълно естествено, не се искат никакви примери, нали?

Илюзията за "хищничество" съществува само в ограниченото съзнание, което си въобразява, че съществува разделяне между обектите, а такова няма.



Тема Re: Върховна глупостнови [re: _xXx_]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано27.05.07 23:26



Така е писал Кастанеда.

А дали е така - не можем да сме сигурни, нали?



Ако пишете, че сте сигурни, значи вярвате сляпо.



Тема Re: Върховна глупостнови [re: бeзпътeн]  
Автор _xXx_ (член)
Публикувано27.05.07 23:51



Момко заеби глупаците

От: Boлk
Получена: 27.05.07 23:27
Аз не знам някой да описва тоя свят като по-красив от КК.
Аз не знам някой да описва тоя свят като по-страшен от КК.
Той е и двете и едното уравновесява другото.



Тема Re: Върховна глупостнови [re: бeзпътeн]  
Автор джийвc ()
Публикувано28.05.07 00:05



Сега като се замислих... ми то май не се прехласвам особено много по тази й черта.
Усещането, че си сочна мръвка сред поогладнели баби меци не винаги буди чак такава възхита, че да се прехласна. Де да знам поне така е при мен. На някои може да им е гот пък...





Тема Re: Върховна глупостнови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано28.05.07 01:21



Виж, целта ми не е да те убеждавам в моята гледна точка. Напротив, искам да разбера каква е твоята гледна точка. Самият ти наскоро каза, че ако едно знание е истинно и идва от практиката, то тогава то може да се обясни с прости думи и на всеки човек. Точно това искам и аз - прости думи, които да покажат твоята теза. Самият ти каза, в началото на тая тема, че говориш с конкретни доводи.

Съгласи се обаче, че сами по себе си думи като: Ние сме неразделени от Вселената и Тя е Живот..... не отговарят на условията да са доводи и да са ясни и разбираеми. Те са твърде абстрактни и могат да означават безброй много неща.





Тема Re: Върховна глупостнови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.05.07 01:28



"Съгласи се обаче, че сами по себе си думи като: Ние сме неразделени от Вселената и Тя е Живот..... не отговарят на условията да са доводи и да са ясни и разбираеми. Те са твърде абстрактни и могат да означават безброй много неща."

Изразявам разбирането за Неразделимост на Всичко съвсем просто и достъпно. Всичко е Живот и неговите проявления - това разбиране е достатъчно, за да почувстваш съвсем естествено неразделимата, цялостна същност, в която отсъстват илюзии за "хищничество".



Тема Re: Върховна глупостнови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.05.07 01:34



Имаш изградена представа за "доводи" и търсиш съответствия на нея.

Доводи не ти трябват. Това са игри на логиката. Не си ангажирай логиката, просто усети нещата.

Фантазиите и внушенията (в т.ч. и от книгите на Кастанеда) унищожават първичната и естествено достъпна чистота на усещанията.

Редактирано от бeзпътeн на 28.05.07 01:36.



Тема Re: Върховна глупостнови [re: бeзпътeн]  
Автор бaй xyaн ([plezq se])
Публикувано28.05.07 12:28



Запознат съм само с първите три книги на КК,но съм чел и разни статии за учението на Дон Хуан.Това че вселената е хищническа е някаква малоумна генерализация.Обобщение на нещо което няма нужда да бъде обобщавано или обяснявано.Хищници наричаме животни,които се хранят с други животни.На практика във природата всяко живо същество взима енергия от друго такова.Нямам спомен Дон Хуан да е казвал,че вселената е хищническа.Помня че беше казал нещо от сорта на"света е едно загадачно място".Ако някой се сеща за пълния цитат,моля да ми го припомни.А това дали КК ползва достоверени факти,може много лесно да се провери(практика).Моя съвет е,виж дали нещо в живота ти,"краде"енергия от теб и провери,дали не следва поведението на "хищник".Място за параноя няма.





Тема Re: Върховна глупостнови [re: бeзпътeн]  
Автор carnivorous (хищник)
Публикувано30.05.07 23:21



Въпроса "какъв е смисъла?" може да се задава безконечно. Явно наистина си без път и го търсиш.
- Е какъв е смисъла да го търсиш?
- За да се себереализирам?
- И какъв е смисъла да се себереализирш?
- За да бъда максимално полезен за себе си и общестеото
- И какъв е смисъла да си полезен за себе си и обществото?
- За да може човечеството да тръгне по-по добър път
- И какъв е смисъла.... така до безкрай

Хубавото е, че учението на ДХ ни дава абстрактана цел/и , а така ни дава и смисъла на живота ако щеш. Достигане на пълните човешки възможности, разширяване на възприятията, подготовка за среща с непознатото , а с него - непознатото неминуемо ще се срещнем щом сме разширили обхвата на възприятията си. Естествено всеки сам си създава смисъла, за някой може да е сутрешното кафе да кажем , за друг децата, продължението на рода и т.н.
Успех в избора!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.