Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:47 26.06.24 
Java Лафче
   >> Лаф да става :)
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Струва си да се прочете..  
Автортиxaтa.cтъпka (Нерегистриран)
Публикувано13.10.02 16:53



Да българин съм, даже и "варварин", ако искаш!!!"
Григор Пърличев
"Какво, България ли? Да остана да живея тук? Да се заробя в тази държава, да се сблъсквам ежедневно с неуредиците, корупцията и ограниченията, да се питам всяка сутрин, как да свържа двата края, да мизерствем и се измъчвам цял живот и да живея в перманентна криза? Абсурд! Не бих си погубила живота тук, не бих пропуснала шанса си да живея по-добре, вън от България."
Това са думи на една моя приятелка. Колкото субективни и крайни, толкова и неверни. И тъжни. Аз обаче не мисля като нея.

За мен да остана в България е

Въпрос на лична гордост и достойнство ако щете, дори на инат, да не напускам Родината си, въпреки масовото изселване на българи в чужбина и напук на всички, които бягат, смятайки, че "там" е по-хубаво и могат да успеят. Въпрос дори на предизвикателство – да докажа на всички, че тук, в България, може да се живее добре и да се успее. Каквото и да означава успехът.
В чужбина ще бъда чужденка, "малцинство", ще се чувствам некомфортно, като "аутсайдер" поради факта, че винаги ще съм от "другите", а не от "нашите". Там никога не бих могла да се усетя като част от общността, като гражданка на чуждата държава. Всъщност, както и при футбола, на чужд терен винаги е по-трудно – и оцеляването и себедоказването.
Друга причина, заради която не бих напуснала България, е проблемът с носталгията, мисълта, че отделена от своето семейство, близки и приятели, бих била като дърво без корен. Впрочем, това определено не е само мой проблем, а и на повечето вече живеещи в чужбина българи. Те изключително трудно преодоляват раздялата.
Далеч по-важна причина обаче, е бъдещето на моята страна. Вярвам в бъдещето на България не само, защото съм оптимистка по природа, но и просто, защото е невъзможно кризата да продължи вечно. Все някога (най-вече от нас зависи точно кога) държавата ни ще се отърси от проблемите и ще предложи добър живот на своите граждани. И аз избирам да остана в България за да помогна за нейното развитие и утвърждаване, преодоляването на безбройните и проблеми, за ръста на жизнения и стандарт. Ше остана тук за да допринеса за увеличаване числеността на нацията, за да възпитам своите деца в в дух на патриотизъм и национална солидарност, за да помагат и те, на свой ред, колкото и с каквото могат, на своята държава. Логично е, че сама не мога да постигна нищо. Но

Всички заедно можем

Защото, както е тръгнало, можем да си представим ситуация, когато по света щe живеят много повече българи, отколкото вътре в страната. Една нова "виртуална България", чиито жители ще си общуват само по Интернет. Както отбелязва Б.Знеполски, "Емиграцията наистина крие опасност от демографски колапс, но застрашава също и самата "екология" на социалния живот. Съществуването на обществото не се крепи единствено на механичното възпроизвеждане на генетичен материал и професионални компетенции. За да бъде жизнеспособно, то трябва постоянно да създава и пресъздава една морално стимулираща човешка среда, подхранваща чувството за значимост и смисленост на това да създаваш поколение и работиш усърдно". С "изтичането на мозъци" и разпиляването на човешкия капитал, създаден с толкова усилия в собствената ни страна и приеман наготово от другите, това със сигурност няма да стане. Парадоксално е, че с отпътуването на повечето млади българи в чужбина все повече намалява и възможността за останалите в родината да открият тук цел, смисъл и перспектива. Защото не може постоянно да виждаш, как някой заминава и това да не те обезсърчи, обезмисляйки донякъде собствената ти ситуация. Впрочем, според проф.Марко Семов, "доброволната емиграция е една от най-масовите и обидни форми на национален нихилизъм, независимо от причините за нея…". Ето защо, днес повече от всякога, е нужно да се обединим около националната идея, която "има основополагащо значение за днешна и утрешна България, като предпоставка за постигане на социално благополучие, фактор за засилване на центростремителните сили в обществото, издигане на междукултурния авторитет на държавата и изграждане на високо национално самочувствие" (проф.О.Загоров).
На свой ред, д-р Дияна Петкова посочва, че днес, когато народът ни за сетен път е изправен пред проблема за оцеляването си, в неговия обществен и духовен живот постепенно се утвърждава процес на интензивно модифициране на националното му самосъзнание и се налагат нови модерни параметри на националната идентичност. Е, точно в този момент, когато започва Възраждането на националната ни идентичност и има шансове за обединението на българския народ около националната идея –

Как да напусна България?

За мен това би било предателство, обезличаване, отричане от родното. Просто бягство! А "бягството е най-съмнителното мъжество, с което може да се застане пред олтара на Отечството" (проф.М.Семов).
Накрая (но може би на първо по значение място) сред мотивите ми да остана в България е принадлежността ми към българския род. Аз съм Българка и се гордея, че съм такава. Обичам България и това е моята страна! Гордея се с нея и никога не бих я напуснала. Защото сме нация с хилядолетна културна самоличност и дълбоки корени в европейската духовност, безспорни заслуги към славянския свят и огромна духовна енергия. Ние сме наследници на държавната традиция на древните българи, на изкуството и културата на траките, на свободолюбието и толерантността на славяните. Българската държава е сред първите на Европейския континент, очертавайки се като един от първите модели в света за успешно и доброволно междуетническо съжителство и ярък пример за консолидация и единение. Българите са сред първите утвърдители и поддръжници на източноправославието и църковно-славянските традиции. Именно българската държава е ядрото и основният крепител на славянската писменост и книжнина. Впрочем, не по-малки са приносите на съвременна България за духовното и културно развитие на Европа. Нашата литература, музика, архитектура и изобразително изкуство от края на ХІХ век до днес притежават собствена специфика и колорит, които отдавна са си извоювали собствено място в европейското социо-културно пространство.
Затова не мога да напусна тази държава. Все още нося в сърцето си пламъка на българското родолюбие, непокорството на българския дух, непримиримостта на българската воля за оцеляване. А в душата ми е запазена привързаността към българската национална идея и грижата за оцеляването на България, нейната държавност и духовност. И мой дълг е да се боря за да пребъде българската нация през вековете, преодолявайки тежките изпитания, на които е подложена отново по силата на чужда воля и по вина на собствените си недалновидни държавници.
Затова и аргументите и мотивите, които изложих по-горе в подкрепа на избора да остана в България, на моменти, ми се струват излишни. Достатъчно ми е дори и само това че съм БЪЛГАРКА и просто искам да живея в своята страна и не мисля, че за това са необходими, кой знае какви причини.

Силвия ГЕОРГИЕВА
судентка журналистика втори курс



Тема Да, струва си да се прочете...нови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор AmonyakМодератор (NomaD)
Публикувано13.10.02 19:47



... и



Спомняш ли си го, Тих?

Amonyak знае!

Тема Хубаво бе, тих, ама крайнонови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор ЯceнМодератор (дърво)
Публикувано13.10.02 19:49



тъпото човешко мислене иска принадлежност, за да е щастливо. Щом е така, една мъдро управлявана национална идея работи.

от друга страна, PR на оттатъшното общество проми доста мозъци и аз нямам нищо против част от тях да си отидат. лошото е, че за точно тези, върлите кандидат-емигранти, никой не размита и не постила. Калпав и неуспял българин с най-малка вероятност става изряден и преуспяващ американец. По-вървят тези които всъщност много искат да си живеят тук, защото им е мило, красиво и приятно, но работата или нещо друго ги е повлякло.

съдба.....

Пролетта е дяволски далече............


Тема hah!!!!? .... i komentar po nikoi dovodi...нови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор AC (Болен ум)
Публикувано13.10.02 21:22



jalko che ne mojem da otpochnem edin dialog sus Silveto...
sigurno shte razplacha idealizma v neia... obache ne mojah da se sdurja i zatova malko pone...

"...Аз съм Българка и се гордея, че съм такава. Обичам България и това е моята страна! Гордея се с нея и никога не бих я напуснала..." -- s koe se gordeesh be, silve? s prestupnostta gordeesh li se, s kostov, purvanov, dogan i sichkite drugi mizernici?, ili se gordeesh samo s minaloto... da, velika istoria... veliki lichnosti -- nacionalni geroi... a sega? sega kakvo? upravliavani ot otrepki se kradem edin drug... veliko nastoiashte... velika prichina da ostana...

"Българската държава е сред първите на Европейския континент, очертавайки се като един от първите модели в света за успешно и доброволно междуетническо съжителство и ярък пример за консолидация и единение..." --- cheki cheki malko... za traki, slaviani i prabulgari li govorish... shtoto az shte ti kaja lubimia laf na dneshnite bulgari --- "mrazim ciganite i rasizma"... tova li e modela za mejduetnichesko sajitelstvo...? silve, izvadi si glavata ot zadnika i se ogledai... ne znam kade jiveesh... mai i ti ne si naiasno... Bulgarite imame mnogo dostoinstva, no mejduetnicheskoto sajitelstvo ne e edno ot tiah. Vsushtnost sigurno ne sa mnogo durjavite v sveta kadeto na etnicheskata omraza da se gleda tolkova spokoino.

"Защото сме нация с хилядолетна културна самоличност и дълбоки корени в европейската духовност, безспорни заслуги към славянския свят и огромна духовна енергия." --- duhovna energia? ima li neshto duhovno v BG deto da prosperira... koe e duhovnoto? v nishto ne viarvame... za kakva duhovnost mi govorish.... nai-nogo s niakakuv gol patriotizum da mojem da se pohvalim... i pak se sumniavam che tova e masovo iavlenie... ne pravi izvodi za mnozinstvoto na bazata na sobstvenite si viarvania --- pogreshno e.

sigurno i drugi neshta moga da napisha... obache -- zakluchenie...

Dostatuchno mi e da sum Bulgarin!, a ot stranata v koiato jiveia iskam malko neshta -- da mi pozvoliava da viarvam v tova koeto iskam, da se zanimavam s neshtata koito obicham, da rabotia neshtata koito sum uchil i obicham, i da osiguriava lichnata mi sigurnost na zadovolitelno nivo. Ne e mnogo, nali?

Next time you feel perfect, try walking on water!


Тема emi ACнови [re: AC]  
Автор Killmister (hail raiser)
Публикувано13.10.02 21:42



Относно духовната култура ние си я имаме, друг е въпроса че не вярваме в нея, но тва си е личен избор. Достатъчно е да знаем, че всепризнатият по цял свят Петър Дънов е българин, да не се отмятам вече за други не толкова известни личности и събития.
Иначе си прав, ситуацията наистина е безмилостно трудна . Може би патриотите е най-добре да си останем такива, пък дотогава ще разсъждаваме на принципа изписан на стената на попа:
ОБИЧАМ РОДИНАТА, МРАЗЯ ДЪРЖАВАТА

incoming hailraisers



Тема Re: Ai ai ai....нови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор futbi (играч)
Публикувано14.10.02 02:11



Neverni ? Koi te izlaga be muce che sa neverni ?
V chuzhbina shte badesh chuzhdenec…hm da…verno e.
V Balgaria obache shte badesh ”blaskan” ot ”svoi hora”

Vinagi shte badesh ot ”drugite” a ne ot ”nashite” ?
Kvi sa tija prostotii be ? Koi sa ”tvoite”…tija deto kradat…onia deto na krav te gledat i gledat samo kak da te izlazhat… Ahmed Dugan (ili tam kav beshe) ..koi sa tvoite ? A ? Tija deto iznasilvat ? Shtoto az v Bg. Samo za tova chuvam naposledak. Bomba na toja slozhili…Onazi iznasilili grupovo…Toja prebili…onzi ograbili !

Nostalgia ? Njaa nostalgia. Nostalgiata e za slabite !!! Nostalgiata e dokato razbersh naistina kolko struvat neshtata tam ! Nostalgiata svarshva kato vidish kak horata koito cenish ..zapochvat da te gledat samo v racete !!! E togava mi govori za shibana nostalgia ! Ama njama kak da znaesh !!!

Za uvelichavaneto na kvo ? Aaaa… shte uvelichavate naselenieto…shtoto njama dostatachno deto sega jivejat v mizeria … dai oshte da gi narodim. To ne che e totalna mizeria ama da ti kazha… ne e na dobre . Hich ne otiva na dobre !!!

Inache vie mi govorete kak Balgaria shte vliza v Evropeiskija sajuz 2004. Az vi vjarvam…Daaaaa. To ne che veche reshenieto ne e vzeto che dori i njama da se razglezhda chlenstvoto na Bg. Do 2007 ama vie si govorete…Az obicham da vi slusham !

Spored prof. Marko Semov kvo ? Da si sedi Marko v selo togava. Obidni formi na nihilizam….. men tam malko li me obizhdat kato policaja mi se pravi na Bog.. ili kato vsjako vtoro izrechenie e ”Kav si ti ve ” ? Shtoto v Bg. Ako ne si nikav ne si chovek !!! (Malko kato Poril…ama njaa da navlizam v detaili …he he…spoko pore..samo proverjavam dali dotuk si prochel )

Toja Marko Semkov me hvarlja v tach.
Silveto oshte poveche

Барай меча


Тема mdaнови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор Diablo (огнен)
Публикувано14.10.02 14:06



Обичам страната си и не бих я напуснал; но не мога да се съглася с нещата, които си писал. Сигурно тези, които мислят като теб, се броят на пръсти.

В България останаха само старците, неуспелите да заминат и последните идеалисти. И тези три групички ще измират бавно докато от нацията ни не остане нищо.




Днес не възнамерявам да се гледам в земята. Пиян съм и ще се пазя от пресичащи самолети.



Тема Re: Струва си да се прочете..нови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор viola (отнесена)
Публикувано14.10.02 14:16



Проблема с емиграцията всъщност е в невъзможността тук да имаме един нормален начин на живот( това понятие е изкривено вече). Проблемите са чисто материални голяма част от хората не могат да задоволяват най елементарни свои потребности. Как да имаш високи цели когато не знаеш утре ти децата ти дали няма да се събудите гладни. Всички останали потребности се принизяват като едно единствено нещо се превръща в самоцел ПАРИТЕ. И после нека обвиняваме избягалите ама защо? Проблема не е само в държавата а в създадения вече начин на мислене. Българския народ в голямата си част оскотя тотално.
За мен лично тези които оставаме сме 1. неуверени в собствените си възможности - не вярваме, че ще оцелеем там. 2. романтичен тип воден от патриотични мисли и надежда, че все пак има шансове за реализация и тук.
Тея последните са кадърни хора които жънат някакви успехи тук
( професионални) но не достатъчни в парично измерение. За другите няма да говоря те са неудачници както тук така и навън ще бъдат, те са тея които цъкат как другите излизали на вън и печелели и даже да заминат се връщат на втората седмица с виснал сопол.

И като за финал не мисля никъде да ходя все се надявам нещата да се влязат в нормален ритъм.




Тема И си струва да се оплюе...нови [re: тиxaтa.cтъпka]  
Автор AmonyakМодератор (NomaD)
Публикувано14.10.02 23:17



Така ли е, Тих?

Констатацията и въпросът ми са изпълнени с горчивина.

Amonyak знае!


Тема da Amoneнови [re: Amonyak]  
Автор AC (Болен ум)
Публикувано14.10.02 23:56



struvashe si
zashtoto mi pisna (predpolagam i na drugite) ot nravouchitelnia ton na "ostanalite"
zashto sa malko horata koito prosto obiasniavat zashto te sa ostanali
bez uprek kum "neostanalite"
bez iziasnenie koi e prav i koi ne e
az obicham Bulgaria, no ne mi e nujno niakakva prudla da mi obiasniava che sum ili ne sum bil prav kato sum izleznal ot BG
niama pravost tuka... seki pravi svoia izbor i tolkoz... inache da se vurnem kum predishnia red. Nai-hubavo shte ni e bez zadgranichni pasporti i sus mestojitelstvo... deto da ne mojesh da idesh v drug grad bez da se znae shto si tam... siguren sum che si go spomniash mnogo po-dobre ot men toia period...

ima i neshto drugo koeto me pritesniava okolo napisanoto ot neia... vtori kurs jurnalistika... 20 godishna... kogato az biah na 20 (ne che sia sum na nogo poveche) si predstaviah neshtata po dosta po-razlichen nachin... ne biah jivial sam, dori peralniata ne znaeh kak da si pusna... biah malko poveche idealist i s malko po-malko opit. V dneshno vreme, chovek kato si niama problemi se zanimava s idealizum v obshti linii. Ta, za chovek deto jivee oshte s mama i tatko mi se struva che e dosta pritenciozno da pishe takiva "veliki" eseta. Osobeno ako ne znae za kakvo govori. Az sum tuk, tuk jiveia i smeia da tvurdia che sum dostatuchno obektiven za da znam koe e pravilno i koe ne, i se spraviam i sam s praveneto na moite si jiteiiski izbori. Ne mi e nujno niakoi koito dori ne znae za kakvo stava duma da mi kazva prez polovinata sviat, che taka ne bilo pravilno i che taka ne triabvalo.

neshto v toia duh... razvodni mi se misulta ot jelanieto da izpsuvam... ma se opitvam da durja diskusiata na nivo...

Next time you feel perfect, try walking on water!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.