Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:42 13.05.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Очите на статуите  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано11.11.09 12:45



Защо от античните скулптури, та чак до ренесансовите статуи, всичките са правени без очи - по-точно без ирис и зеница?

Странно е, защото са изпипвани до най-дребния детайл - дори косъмчетата са извайвани по отделно, спазвани са пропорции, а това така очеВадно нещо не е направено.

Някаква религиозна причина ли забранява поставянето на очи на статуите?



Тема Re: Очите на статуитенови [re: Aз]  
Авторrhh (Нерегистриран)
Публикувано11.11.09 17:46



Статуите са били боядисвани за това! Как очакваш да видиш на бял мрамор зеницата? Не искаш ли да си личи и мръсотията под ноктите, или косъмчетата по ръцете и краката?





Тема иматнови [re: rhh]  
Авторrhh (Нерегистриран)
Публикувано11.11.09 17:55



Сега сериозно. Ако се вгледаш по- отблизо в статуите ще видиш, че зеницата и ириса на очите са очертани. А ако се вгледаш в очите на Давид от Микеланджело, ще видиш,че зеницата е във формата на сърце. Античните статуи в Гърция и Рим са ги боядисвали. Не знам коя статуя си гледал, но ако няма зеница и ирис е възможно самата статуя да е по обобщена без подробности, иначе си имат зеници.



Тема Re: Очите на статуитенови [re: Aз]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано11.11.09 21:59



Не е изцяло вярно - повечето антични статуи са били боядисани, така че и очите им са били рисувани върху камъка. Но боите не са се запазили.
А и има запазени елинистически и римски бронзови скулптурни портрети с изработени стъклени очи.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: иматнови [re: rhh]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано12.11.09 12:46



Много благодаря за информацията!

Просто разглеждах снимки и ми направи впечатление. Разбира се на снимката няма как да забележа чак толкова дребни детайли.
Изобщо не се бях замислял, че са оцветявали статуите.



Тема Re: Очите на статуитенови [re: glishev]  
Авторrhh (Нерегистриран)
Публикувано12.11.09 22:15



Да допълня нещо. Значи, дялането на мраморна скулптора е на принципа - от общото към подробностите. Първо се правят най-общите обеми след което постепенно излизат подробностите, все едно скулптурата излиза от мъгла. Така че прибавянето на зеници и ирис е най- малкия проблем и дали ше го има или не, не е такова значение. Това е просто една досадна подробност бих казал.



Тема Re: Очите на статуитенови [re: rhh]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано15.11.09 20:48



Е, скулптурните портрети от елинистическата и римската епоха са правени с маниакални подробности в детайла. Римските повтарят дори дефекти в кожата, понякога изглеждат почти карикатурни. Пък и не само бронзовите. Виж Веспасиан например - отличен портрет на един недоверчив, хитър, съобразителен, нелишен от известен хумор възрастен мъж. Репродукция на Веспасиановата глава би могла чудесно да послужи за илюстрация към разказа на Светоний за този император.

"Излизащите от мъгла" фигури без излишни детайли и портретна натовареност идват по-скоро от Класическата епоха.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Очите на статуитенови [re: glishev]  
Авторrhh (Нерегистриран)
Публикувано16.11.09 12:03



glishev, доколкото разбрах не си художник, така че айде ако обичаш не се бутай там където не тие мястото! Аман от пенкилери и "специалисти" като тебе. Личи си ,че преписваш дословно от някоя книжка или от интернет статия.



Тема Re: Очите на статуитенови [re: rhh]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано17.11.09 05:22



Нещо прибързваш. Като пиша с цели изречения, това не значи, че не съм учил история на античното изкуство и увод в класическата археология. И че не съм чел Светоний Транквил. На латински.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Очите на статуитенови [re: Aз]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано17.11.09 05:36



[image]http://www.vecip.com/images/Vespasianus.bmp[/image]

Ето ти го Веспасиан - без очи, но с портретна точност, каквато класическите гръцки статуи и бюстове нямат.



Философът-циник от остров Антикитера. Елинистически, с очи.



Перикъл Атински. Вероятно римско копие по гръцки оригинал от класическата епоха. Без очи, идеализиран портрет.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.