Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 25.06.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема художествено училище,софия  
Автормaйka (Нерегистриран)
Публикувано26.06.09 14:49



здравейте,интересувам се от всякаква информация,по-подробна ,свързана с худ.гимназия "илия петров" в софия-как се влиза,трудно ли,от каква възраст детето тряба да взима уроци,при кого и т.н.дъщеря ми е на 10,рисува от 2-годишна и понастоящем посещава учител в читалище,има и изявен интерес към литературата.благодаря.



Тема Re: художествено училище,софиянови [re: мaйka]  
Авториrrrrшшr7 (Нерегистриран)
Публикувано27.06.09 00:25



Дъщеря ви има предостатъчно време да се потготви. Преди имаше неколкодневни курсове в самата гимназия предполагам,че и сега е така. Според мен 2 г. преди самото кандидатстване трябва полека-лека да се подготвя за изпита. Поинтресувайте се дали някой учител от самата гимназия преподава уроци,(не някой пияница разбира се, поразпитайте) така най- точно ще знаете изискванията от самия "извор" както се казва. Учете английски той днес е важен и в изкуството.



Тема Re: художествено училище,софиянови [re: мaйka]  
Автор Дaли (търсач)
Публикувано27.06.09 02:43



Постоянно се провеждат летни курсове към училището за кандидати - около 70 лв за 1 седмица - всеки ден по 4 часа.

Изпитът е рисуване (натюрморт) и фигурална композиция или скулптура. В рисуването (молив) се набляга на точността и основните правила - перспектива, светлосенки... В композицията или скулптурата се дава предимство на теорческия елемент и оригиналността на техниките. При подготовката е добре да наблягате на разнообразието на техниките - молив, пастели, гваш, акварел, писец, тънкописец, въглен... Ако ще кандидатствате със скулптура, може да ползвате глина или моделин... Добре е при подготовката да имате основни геометрични фигури (например от картон), които детето да рисува: куб, паралелепипед, цилиндър, конус, топка (сфера), пресечен конус, пирамида, наред с предмети от бита.

Наред с рисуването, при подготовката наблягайте и на общатата художествена култура на детето. Ходете по изложби и галерии. Купувайте му албуми на известни художници - класици и модерни. Обръщайте внимание на илюстрациите на книгите. Гледайте филми за художници, четете книги за великите. Научете го непременно да борави свободно с компютър и особенно с интернет. Да може свободно да ползва wikipedia, google и YouTube. В уикипедиата да намира сведения за художници, а в гугъл - да търси и намира картини на художници. В YouTube да гледа филмчета за изложби и художници по света... Задължителен е поне английският език!

Сложете отсега в раничката на детето генералския жезъл - внушавайте му, че може да стане велика художничка. И най-важното, оставете го да си тъси собствен стил. Не го поправяйте и не го критикувайте - освен за основните правила на рисуването (ако ги владеете). Ако, обаче, детето целенасочено нарушава правилата на рисуването (показало е, че ги знае преди, но сега не желае да ги спазва), оставете го да експериментира... Не пропускайте да го похвалите за всичко, което ви хареса в неговото творчество!

Детето-художник има нужда от самостоятелна стая, където да държи своя безпорядък - бои, четки, хартия... Купувайте материалите от добри специализирани магазини - консултирайте се с продавачите. Рисуването е скъп занаят - една добра четка струва 20-100 лв., а трябва да има поне 5-6 четки. Моливите трябва да са от 2В до 7В. Гумите трябва да са висикокачествени, задължителна е хлебната гума в арсенала му. Водните бои от книжарниците не стават - търсете в специализираните магазини такива, които се купуват на отделни цветове. Китайските темпери в тубичките не стават - купувайте гваши в кутийки или маркови тубички. Научете го да си остри моливите с макетно ножче, а не с острилка... Особено внимание обръщайте на картона, върху който рисува. Един лист добър картон (70 х 100 см) струва около 3-10 лв. Детето трябва да свиква да рисува на големи листове - някъде около 55 х 45 см...

Когато наближи кандидатстването, непременно се срещнете с директорката Ландова и покажете работите на детето, а и самото дете. Тя ще ви каже в какво още да наблегнете при подготовката.

Имате много време и съм сигурен, че в дома ви расте една велика артистка - затова се отплеснах толкова много в съветите си. Самият аз съм родител на дете от въпросното училище...

Редактирано от Дaли на 27.06.09 02:48.



Тема Re: художествено училище,софиянови [re: Дaли]  
Автормнeниe (Нерегистриран)
Публикувано27.06.09 13:42



Въпреки всичко аз си мисля, че значението на тази гимназия се преувеличава.
Никой нейн възпитаник не е достигнал известността на Христо Явашев. В много отношения нещата там са зекостенели, какъв е смисалът да чегърташ банални етюдчета няколко години? По-добре да учиш в чужбина изкуство, нови технологии и тнт. Ако детето ви в бъдеще учи там, не го ограничавайте
само с тамошната среда за да не му промият мозъчето. Успех





Тема Re: художествено училище,софиянови [re: мнeниe]  
АвторEднa (Нерегистриран)
Публикувано28.06.09 16:05



а стига бе- Явашев. Точно той не е критерий, въпреки голямото ми уважениие към него. Повечето от добрите ни художници са минали през школата на една от трите гимназии, които съществуваха до преди 15 години. сега са малко повече. Както казва един от професорите в академията - там и въздуха учи. Т.е. детето свиква да се чувства художник и да мисли за себе си като такъв, а това е важно.



Тема Re: художествено училище,софиянови [re: Дaли]  
Автормaйka (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 14:10



благодаря за хубавите думи и добрите съвети ! Имам чуството , че познавате дъщеря ми, че и мен. тя определено има дарба и в чисто техническият смисъл на думата рисуване, затова вашите съвети ще ми бъдат много полезни.за нея рисуването е лично желание,ежедневие, едновременно с това, че пише проза,стихове, впечатлителни за възрастта.смятам, че да коментирам словосъчетанието "художник-известност" на този етап /във връзка с другите участници в обсъждането/ е пошло и смешно.макар че да, днес всичко е бизнес, а и този занаят е спасил много гладни души.И други е обрекъл на глад,ха-ха. работата е там ,че дъщеря ми не може да НЕ рисува,постоянно ,с всичко, върху всичко,по всякакъв повод.Тя участва в живота с рисуване,сравнява художници,животите им ,има мнение,има любимци и т.н.Най-прекрасното е, за мен като майка и че има и чуство за хумор,което придава страхотна индивидуалност на работите и.но,пак като майка си мислех,че да влезеш в художествената гимназия е мит-връзки,финанси, а знам,че ще бъде разтърсващо разочарована, ако нещата се провалят...И гледам да подхождам по-внимателно с еуфорията, макар до 7 клас да имаме още 2 години...във всеки случай, ще последвам съветите ви,информацията ще ми е доста полезна,затова и избрах да отговоря точно на вас.Благодаря още веднъж и бъдете здрави!






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.