Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:54 16.06.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Технологиянови  
Автор isihia (непознат )
Публикувано09.11.06 20:07



Коя технология е по-добра за иконопис - яйчна емулсия и пигменти или темпера?
А за стенопис?
Къде се продават инструменти /с ахат/ за полиране на злато?



Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 20:39



Zdravey Isihia! Ot prednite ti postingi ostanah s vpe4atlenieto,che si razbirash ot ikonopista. No da ti kaja sega malko me obarkvash s toia vapros.
"Iaychna emulsia i pigment ili tempera."
Dumata "tempera" oznachava "smesvam".
Ima se predvid smesvane na vodni chastici s masleni. Tai kato iaychnia jaltak e naturalna smes ot vodni i masleni chastici tove predstavliava naturalna "tempera "
Predpolagam,che vaprosat ti e svarzan s tova koe e po- dobro- naturalnata "tempera" ot jaltak i voda ili izkustvena tempera- ot jaltak,maslo i voda (koiato e i po-mazna) ot obiknovenata smes mejdu jaltak i voda .
Ili pod "tempera" razbirash "gvash" ?
Ako pitash za Gvash to tova e nai- dolnoka4estvenata boia na vodna osnova i neinoto istinsko ime e "Lepilna boia" zashtoto e smes ot pigment i dextrinovo lepilo ili pigment, arabska guma, kreda i voda.
Taka,che otgovorat na tvoia vapros e :
Za ikonopis varhu daska nai- podhodiashta e smestta ot pigment, jaltak i voda .
Za stenopis izpalnen po starata tehnologia(ne s acril) po- dobre e emulsia ot jaltak,vareno maslo i voda + pigment zashtoto tazi boia sled izsahvane stava neraztvorima ot vodata i e mnogo po- traina. Az samia sam izprobval mnogo pati tezi emulsii.Dori sam pravil probi sas encaustica varhu stena i tova e oshte po- traino. I niama mardane s vremeto.
Uspeh !



Тема Re: Технологиянови [re: NoNick]  
Автор hexchen (скиталец)
Публикувано09.11.06 22:18



ами да се включа и аз...
първо аз също някак останах с впечатление, че имаш идея за тези неща... второ - не можеш да използваш гваш или това, което "таленс" наричат "plakat farbe" за рисуване на икона, защото тези бои не притежават необходимите качества.
колкото до стенописите, наистина най-здравата техника все пак е фреското. който знае технологията, ще знае и защо.
последен апостроф - преди да пускаш нова тема - преглеждай старите - въпросите за боите вече са дискутирани доволно надълго и нашироко.

the fool wanders, the wise one travels


Тема Re: Технологиянови [re: hexchen]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано10.11.06 11:12



Благодаря за мненията!
И аз искам да добавя нещо към вашите технологични писания:
При изписването на ликовете не се използва вода, а само емулсия и пигмент.
Знам някои неща, но винаги има какво да науча.
От къде мога да намеря Ерминиите на Василев? Или други ерминии на български език.
Не искам да си говорим само за технологии...
Вече се дискутира темата, че клубът е скучен, ако правим само това.
Понеже смятам иконописта за по-различна от другите изкуства и мисля, че не трябва да има конкуренция, а общение между иконописците. /нека никой да не се засяга, мнението ми е лично/.
В последно време много хора се интересуват от иконата, а нямаме такива добри традиции, както в църковната музика /примерно/. Друг е въпроса за личното отношение към религиозното изкусво. Ако не съм вярващ човек, мога ли да правя добри икони?
Понеже не може да има лоши икони. Какво мислите за това?
Ако се притеснявате, пазете си технологичните тайни. Не съм ви concurent.



Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
Автор hexchen (скиталец)
Публикувано10.11.06 19:34



хм, на мен конкурент няма как да ми бъдеш, тъй като аз лично не рисувам икони. т.е. знам как става, интересно ми беше да пробвам и се свърши до там. по-скоро са ми любопитни именно технологичните предизвикателства - както за иконите, така и за другите класически техники. кокото до самото изписване - спред мен се опира до познания, ръка и търпение. ако си много вярващ - и до вяра. дано на някого не му прозвучи прекалено еретично.
традиции в иконописта имаме, не мога да се съглася, че нямаме. това, че поради исторически обстоятелства са почти напълно прекъснати е факт, но смея да твърдя, че нашите школи са били на изключително високо ниво.
ерминии могат да се открият в народна библиотека, аз съм виждала няколко в каталозите там. мисля, че включително и тази на асен василиев я има.
провери на шипка 6 за ахати. ако там няма, има един човек, който внася материали за реставрация и иконопис (принципно магазините на шипка зареждат от него, доколкото знам). адресът е бул. хр. смирненски 20. трети вариант - магазинчето на кракра - близо е до ъгъла с шипка. толкова знам, дано помогне.
успех!

the fool wanders, the wise one travels


Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
АвторValko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 20:29



Добре де, ако аз сътворя една икона със съвременни бои /да кажем акрил/ върху керамика или камък и спазвайки канона вложа частица от собствената си вяра, това ще направи ли моята икона "по-малко икона"?



Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 21:23



Zdravey isihia. Otnovo sam az. Zashto da ne izpolzvash voda v obrazite a samo emulsia? Az ne mislia, che tova e goliamo predimstvo. Ako imash malko poveche opit shte stignesh do izvoda,che mojesh da izpol;zvash vsichko kakvoto posikash. Ima dobra tehnologia na Sharenkov. Tova e osnovata. Drugoto shet go poluchis s rabota i viara. Ne ti triabvat mnogo erminii. Poveche risuvane i shte se nauchish. I oshte neshto mnogo vajno,koeto mnogo ikonopisci prenebregvat- a imenno. nauchi se da risuvash realistichno vsicko i togava shte si dobra i v ikonata. ASko ne mojesh da risuvash kolkoto i ermenii da chetesh nishto niama da stane. Tova e idealnia variant- da mojesh da risuvash i da znaesh kanona i tehnologiyata na ikonata. No tova idva s vremeto. Poveche tarpenie. trud i.. shte stane. Uspeh.



Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
Авторd _ _ _ _ _o (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 13:58



http://books.svetove.com/c/p-p/m-366/id-10269/византийски-икони-практическо-ръководство-за-изписване-златина-карчева.html?srchstr=византййски%20икони&s=0&sin=1&sinstore=2&lattocyr=0

Тази книга е много добра и отговоря на много въпроси поставяни във форума за иконописта.



Тема Re: Технологиянови [re: hexchen]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано13.11.06 18:54



Благодаря, навсякъде ахатите са само по поръчка...



Тема Re: Технологиянови [re: Valko]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано13.11.06 18:56



Може би няма да е "по-малко икона", но е добре и пигментите и тоновете да са естествени, природни.
"Каквато ти е молитвата - такава ти е иконата".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.