Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:12 03.07.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Технологиянови [re: NoNick]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано13.11.06 19:11



Сърдечно благодаря за насоките и пожеланията!
Господ да ви благослови във всяко добро начинание!
Относно реалистичното рисуване, ако говорим за едно и също нещо - реализмът в иконата е различен от реалистичната живопис. Имам една такава специалност - живопис /и портрета ми е любим/, която по-скоро ми пречи в иконописта, а не ми помага. Както духовният свят е различен от материалната ни среда.
Напоследък търсих добри български иконописци. Оказа се, че в "иконографското море" има не малко и правят добри работи /критерият ми за оценка е висок/, но повечето не се появяват в интернет, "скарани" са с компютъра или си мълчат от скромност, а друга част работят извън пределите на малката ни родина. Защо ли?



Тема Re: Технологиянови [re: d _ _ _ _ _o]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано14.11.06 12:56



Благодаря!



Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
АвторVan Basten (Нерегистриран)
Публикувано14.11.06 16:29



Не навсякъде ахатите са по поръчка - в Ермитаж имат в наличност, можеш да си поръчаш от тях и от сайта им:





Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано14.11.06 20:23



Zashto da ti pre4i portreta v ikonopista? Na Murkvichka ili na drugite golemi maistori deto sa risuvali ikoni v Zurkvata Sv. Al. Nevski da ne bi da im e prechel portreta? Ili tova spored teb ne sa ikoni ,a prosto portreti?
Ti mai priznavash za ikona samo primitivite ili pak samo ikonite narisuvani vav Vizantiiskia ili Grutzkia stil. Nie ne sme Vizantiizi i si imame edna mnogo dobra ikonopisna shkola . I daje ne samo edna, a dosta. Vzemi naprimer Samokovskata shkola nachelo sas Zahari Zograf, Trevnenskata shkola sas Pop Dimitar i t.n. Pri Zahari Zograf i vsichkite Vazrojdenski ikonopisci portreta ne im e prechel. Naprotiv. Toi im daval v racete edno mnogo silno umenie da izobraziavat obrazite po nov,silen i nesravnim i mnogo po- vazdeistvasht nachin. A ne da risuvat litzata kato,che sa draperii sas sashtoto malodushie i shematichnost.
Zatova haide da ne ogranichavame razbiraneto za ikonata samo sas tova,koeto e bila tia predi hiliada godini.



Тема Re: Технологиянови [re: Van Basten]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано15.11.06 09:08



благодаря, има интересни връзки с други сайтове.



Тема Re: Технологиянови [re: NoNick]  
Автор isihia (непознат )
Публикувано15.11.06 09:20



За вкусовете не се спори.
Не ограничавам иконата.
Въпросът е за постигане на духовното и съдържание.
Всички икони, които ми даваш за пример са късни и със западно влияние.

"A ne da risuvat litzata kato,che sa draperii sas sashtoto malodushie i shematichnost. " - това за кои икони се отнася? Може ли да се рисува с "malodushie "?!

"Toi im daval v racete edno mnogo silno umenie da izobraziavat obrazite po nov,silen i nesravnim i mnogo po- vazdeistvasht nachin. " - Това как да го коментирам?!



Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
Автор hexchen (скиталец)
Публикувано15.11.06 17:21



ми на мен възрожденските икони са ми кичозни. да не говорим, че нямат нищо общо с православния канон. много повече ми въздействат образците от 12-14 век. колкото до примитивите....няма как, и те съществуват, не ми допадат никак, но все пак те са резултат от борбата за оцеляване на нашата култура и духовност. поради което ги уважавам.
но...тези неща са въпрос на вкус и няма място за спор.

the fool wanders, the wise one travels


Тема Re: Технологиянови [re: isihia]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 15:31



"Всички икони, които ми даваш за пример са късни и със западно влияние. "
I kakvo kato sa kasni?
Ili pak kakvo kato sa sas zapadno vliyanie?
""Toi im daval v racete edno mnogo silno umenie da izobraziavat obrazite po nov,silen i nesravnim i mnogo po- vazdeistvasht nachin. " - Това как да го коментирам?!"
Komentirai go v bukvalnia smisal.
Celta na edna ikona e predi vsichko da vazdeistva na horata i da gi predrazpolaga kam militva i t.n.
Ako s tova zapadno i kasno vliyanie tova vazdeistvie se podsilva,kakvo poveche da komentirame.
Vsichki ikoni risuvani predi Vazrajdaneto sa po vizantiiskia nachin. Te sa risuvani ot bulgari, no vav vizantiiski stil .
Nie obache si imame i Bulgarski stil- tova e Vazrojdenskia stil ikona risuvana prez kraia na 18 i nachaloto na 19 v. Otrichaiki vazrojdenskata ikona ti tvardish ,che Zahari Zograf i drugite golemi maistori na bulgarskata vazrojdenska ikonopis sa slabi ikonografi i ikonite im ne struvat.
Tova e dosta neseseriozno i primitivno shvashtane. Osobeno navika da se othvarlia vsichko rodno bulgarsko i da se vazhvaliava vizantiiskoto i chujdoto. vazrojdenskata ikona ne e sluchainost. Tia e plod na razvitieto na izraznite sredstva i osavarshenstvane na materialite za ikonopis. A sashto i na novite vizualni vkusove. Ikonopista e osven vsichko drugo i vid izobrazitelno izkustvo, a izkustvata pretarpiavat razvitie. I nikoi ne moje da gi spre.



Тема Re: Технологиянови [re: hexchen]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 15:38



"ми на мен възрожденските икони са ми кичозни. да не говорим, че нямат нищо общо с православния канон. много повече ми въздействат образците от 12-14 век. колкото до примитивите....няма как, и те съществуват, не ми допадат никак, но все пак те са резултат от борбата за оцеляване на нашата култура и духовност. поради което ги уважавам.
но...тези неща са въпрос на вкус и няма място за спор."

Krai na zitata.
Ami na teb kato sa ti kichozni vazrojdenskite ikoni tova ne znachi che te sa kichozni, a che na teb ti se struvat takiva.
Koi ti kaza,che niamat nishto obshto s pravoslavnia kanon?
Ti znaesh li vaobshte kakav i kakvo e pravoslavnia kanon?
Kato niamat nishto obshto s pravoslavnia kanon kakvo praviat v nai- golemite i hubavi pravoslavni zurkvi na Bulgaria?
Haide otgovori mi na toia vapros . I kato niamat nishto obshto s pravoslavnia kanon zashto sa bili osveteni i prieti kato otgovariashti na pravoslavnia kanon ?
Pulno e s razni "razbirachi" ,koito pishat i govoriat naizust bez da si imat poniatie za kakvo stava duma.



Тема Re: Технологиянови [re: NoNick]  
Автор hexchen (скиталец)
Публикувано16.11.06 16:58



ами именно затова съм написала "НА МЕН", т.е. според мен. което не изключва на някой друг да му харесват, дори напротив. беше лично мнение.
и да - определено имам доста добро понятие за канона. да ти говори нещо идеята за безплътността на светците?
и за мен най-големите и хубави православни църкви в българия са построени доста преди Възраждането. пак е лично мнение.

the fool wanders, the wise one travels



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.