Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:06 22.05.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ТЕХНОЛОГИЯ - Спешно  
Автор frosting_girl (непознат )
Публикувано30.09.06 12:46



Здравейте,много ме интересува как се грундира платно,как се опъва,как се разтваря туткала,рецепти за грунд и т.н.,абе изобщо цялата технология.Чувала сам, че най лесния начин е с латекс и C200,но аз искам да знам технологията.И ако разбирасе знаете всякакви други неща,които ще са ми от полза,казвайте,ще ви бъда много благодарна!По принцип тази година ще съм 10кл. и започваме с масло,и бих искала да знам,защото учителката...много не става.Благодаря.

А и също ако,може да ми кажете някакви полезни работи за маслото-да знам как да работя с него,как се разрежда,абе вие знаете ....
Всички съвети ще са ми добре дошли!И се извинявам ако има такава тема,не съм я видяла,то толкова много страници...

Редактирано от frosting_girl на 30.09.06 15:48.



Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: frosting_girl]  
Автор hexchen (скиталец)
Публикувано30.09.06 16:48



zdrasti :)
има много начини за грундиране на платно. зависи какво искаш от него. не ти препоръчвам да ползваш латекс или с200. латексът се напуква и то много. класиката е емулсионен грунд.
започваш като първо изпираш платното, за да махнеш фабричната проклейка. изцеждаш добре и го оставяш да изсъхне малко. докато е влажно го изпъваш на рамката. важни са няколко неща:
1. рамката да е "скосена" и с клинове
2. да започнеш от средата на едната страна. забиваш пирончето или кабърчето, след което точно на отсрещната страна забиваш второто. после слагаш пирончета в средите на другите две страни и така редуваш докато изпънеш цялото платно.
3. много е важно да следиш дали нишките на платното са успоредни на краищата на рамката - ако не са, има голяма вероятност след време да имаш проблеми. или реставраторите да имат такива ;)
4. добре е платното да е силно натегнато. в противен случай шще увисне след време и ще ти се напукат и грундът и живописният слой. все пак има възможност след като платното изсъхне да набиеш клиновете, така че не е болка за умиране, ако не е като барабан в началото.
след като си изпънала платното, трябва да го изолираш. обикновено се прави с 6-7% разтвор на желатин (ок. 7г желатин в 100 мл хладка вода - оставяш да набъбне за около час-два, след което го вариш на водна баня докато се разтвори. става и в микровълновата. само внимавай да не изври). като се разтвори добре, мажеш в едната посока. след като изсъхне, можеш да намажеш платното пак, но този път - в другата посока. можеш да считаш платното за добре изолирано, ако не виждаш дупчици като го обърнеш срещу светлината.
от останалия желатин (или туткал, както предпочиташ) можеш да направиш грунд. добавят се винервайс (или креда - едно и също е), един жълтък и ленено масло. внимавай с последните две, защото маслото обикновено пресича яйцето. с малко повече бъркане нещата се оправят. съвсем точни отношения не мога да ти кажа, защото винаги съм си правила грундовете на око. горе-долу трябва да е гъст, но лесен за нанасяне с четка. ако го оставиш в хладилника да стегне желатинът, можеш да го нанасяш и с шпакла или с фонокарта (обаче трябва да го загладиш добре). и пак - първо в едната, после в другата посока. а! и ако претопляш грунда - добавяй по малко вода, защото се изпарява и така повишаваш концентрацията на желатина. ако долните слоеве са ти с по-ниска концентрация, има опасност да се разслоят. и изчаквай отделните слоеве да изсъхнат добре, за да не ти се напука. обикновено 3-4 слоя са достатъчни.
за разреждането на боите има тема - можеш да я прочетеш.
успех и ако има нещо - питай пак.

the fool wanders, the wise one travels


Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: hexchen]  
Автор frosting_girl (непознат )
Публикувано01.10.06 15:52



Много ти благодаря,страшно много ми помогна!





Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: hexchen]  
Автор desi_g (непознат)
Публикувано01.10.06 20:48



Аз също се интересувам, а откъде и какво платно да си купя?



Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: frosting_girl]  
Автор hexchen (скиталец)
Публикувано01.10.06 21:47



пак заповядай. така или иначе май съм пропуснала някои неща...
колкото до платната - хм... добър въпрос. по принцип можеш да ползваш каквото платно имаш. най-добрият вариант е чист лен, но е безумно скъп (1) и трудно се намира (2). обикновено се продава смес лен и памук. ако правилно си спомням, на шипка 6 продават платна... отдавна не съм купувала, така че не мога да съм сигурна.
успех.

the fool wanders, the wise one travels


Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: desi_g]  
Авторapт (Нерегистриран)
Публикувано05.10.06 20:58



В Арт магазините на "Шипка" 6, има доооооста материали и бои и платна и рамки. Така че успех!





Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: frosting_girl]  
Автор Edna (маринистка)
Публикувано05.10.06 21:40



как така учителката не става?
я да деш да я питаш!


а колкото до платната купи си готово
едно време се мъчехме с правене на грунд и опъване на платна
сега не виждам защо трябва да се мъчиш
няма да спестиш кой знае колко , ще спестиш само време


здрасти

Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: apт]  
АвторDesi_g (Нерегистриран)
Публикувано06.10.06 00:37



Много благодаря.Аз си купих готово платно, смес от лен и нещо друго с готов грунд, но не ми харесва, следващият път ще отида до Шипка 6



Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: Edna]  
Авторfrosting_girl (Нерегистриран)
Публикувано06.10.06 20:09



Мерси много на всички!Искам обаче да попитам още нещо.Опънах си платно /аз използвах ленена канаваца/,намазах го с туткала 2 пъти,след това със цинквайса и другите съставки.Обаче след като засъхна всичко и видях че са останали много дупки.Явно е трябвало да мина със туткала още поне 1-2 пъти.Та на въпроса - Ако намажа отгоре върху готовото ми платно още един слой туткал и грунда,т.е да повторя цялата процедура дали ще разваля платното или ще се пооправи,защото направо ме е срам от тези дупки като ги гледам.





Тема Re: ТЕХНОЛОГИЯ - Спешнонови [re: frosting_girl]  
Автор frosting_girl (непознат )
Публикувано06.10.06 20:17



И още нещо!Нали мокавите се грундират по същият начин,но за да се уравновеси от двете страни,за да не се нагъва като руло,трябва да се намаже със туткала от двете страни,а само от едната с грунда,така ли е?Защото тези дни и това трябва да правя,и търся съвет за да не объркам нещо.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.