Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 27.05.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как е муза в мъжки роднови  
АвторMUZA (Нерегистриран)
Публикувано22.02.06 11:35



Кажете -как е муза в мъжки род?



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: MUZA]  
Автор isihia (член)
Публикувано22.02.06 14:07



Няма такъв вариант. Ако музата е духовно същество, няма как да има пол.
Творческото вдъхновение е от Господ, музите са езическа измислица. А от демоните нищо добро не излиза. Бог сътворил човека и го направил "съавтор" . Човекът дал имена на живите същества, сътворени от Господ.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: MUZA]  
Авторpictor (Нерегистриран)
Публикувано22.02.06 16:42



Ами подобно на "муха" в мъжки род.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: isihia]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано22.02.06 19:53



Такъв вариант е възможен. Ако музата е духовно същество, няма как да няма пол. Творческото вдъхновение е това, което прави човека човек, боговете са фанатична измислица. А от фанатиците нищо добро не излиза. Човекът създал бога и го направил "съавтор" на прозренията си. Човекът дал имена на живите същества, сътворени от природата и на тези сътворени от въображението му.

Предлагам ти 3 варианта:

1. По някакъв начин преодоляваш самочувствието на „единствено правия“ и не отговаряш на поста ми. За в бъдеще не цапаш форума с религиозен фанатизъм. Ако искаме всеки да се чувства комфортно във форума такива неща трябва да са забранени и модератора да следи строго за нахалници.

2. Ако търсиш фанатична изява за напред пиши в форумите „Православие“, Религия“, „Християнство“.

3. Презрително притваряш очи като човек, който знае, че е по-близко до рая от мен и продължаваш да нахалстваш докато модератора не те разкара.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: MUZA]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано22.02.06 20:32



А сега сериозно на въпроса. Човешката представа за хармония винаги е била свързана със съчетаването на мъжкото и женското. Вярвало се е, а и все още се вярва, че единственият начин да се постигне духовна цялост е да се намери липсващата половина. По времето, когато символът на музата бил въведен в древна Гърция с изкуства са се занимавали само мъжете. Няма нищо чудно в това, че изборът им се спрял на женския пол. Предполагам вдъхновението се е асоциирало с любовния трепет, а отдадеността с вечната неугасваща любов. То и сега го има израза „оженил се е за професията си“. В днешно време и двата пола се изявяват по равно и си мисля, че дамите са леко ощетени от мъжките норми наложени от древните гърци.

Аз сериозно си помислих за това, какво да е името. Спрях се на „Музир“ :))))) Звучи ми мъжествено и романтично, но нека дамите да се изкажат.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: OO]  
Автор isihia (член)
Публикувано23.02.06 19:00



Варианта е възможен в грешното ти съзнание. На никого не налагам религиозните си възгледи, за разлика от теб. Не ми предлагай, нито ми налагай варианти на поведение. Те са повече, отколкото може да роди ограниченото ти материално съзнание. Би следвало първо теб да изгонят, понеже се заяждаш, а не сме прочели все още нищо твое. Чисто духовните същества нямат пол, колкото и да ти се иска. Човекът има пол, понеже е и материален - като животните. Непознаването на Твореца не те оправдава като творение. И не пиши глупости от рода на: "Човекът създал бога...", ставаш за смях.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: OO]  
Автор isihia (член)
Публикувано23.02.06 19:14



"Човешката представа за хармония винаги е била свързана със съчетаването на мъжкото и женското."
Хайде да ми кажеш откъде произлиза хармонията, за която говориш. Може ли от нищо да излезе нещо? Или пак ще ме обвиниш в религиозен фанатизъм?
Когато Господ сътвори човека, "мъж и жена ги сътвори"...

"Мъжките норми" на древните гърци са много различни от нашите днес.
Вземи да прочетеш някоя книжка по история. И история на изкуството.

"Музирът" е плод на въображението ти, дори ако звучи добре. Дай пример за нещо, което е съществувало в културата на същите тези древни гърци.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: isihia]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано23.02.06 23:42



Явно се спря на вариант 3. Честно казано очаквах го, но се надявах на нещо по-добро от теб. Имам слабостта да надценявам хората.

Виж сега... не си първият фанатик който срещам в живота си. От нещата, които пишеш разбирам, че душата и мисълта ти са сковани в мрак, страх и догми. Иска ми се да ти помогна и бих ти писал, но положението, в което се намираш ще ти трябва чудо, а аз чудеса не мога да правя. Потърси Исус. Потърси го там където не си го търсил(а). Той живя и страда за да имаш ти шанса да се спасиш от мрака на фанатизма и деспотичните църкви. Това е и последното нещо, което ще ти пиша на религиозна тема в този форум, за да остана верен на основната си идея. А тя е, да се въздържаме от религиозни текстове, защото религиите са много, а всички трябва да могат да се чувстват комфортно тук. Искам да те помоля да избягваш за напред доколкото ти е възможно провокации от типа на „Няма такъв вариант, музите са демони“ и т.н. за да не дразниш четящите и аз ти обещавам, че този форум ще стане малко по-приятно място. И без друго е западнал много.

И накрая, ако тук въобще има модератор, нека бъде така добър да заключи темата и за в бъдеще да следи постовете.



Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: MUZA]  
Автор nebbia (Memorias perdia)
Публикувано24.02.06 18:56



според гръцката митология музите са 9 и са само жени ( майка им не се брои;) и тъй като са пряко свързвани с Аполон, предполагам че той ще е мъжкият вариянт на "Муза", още повече че е бог, и по този начин се поставя едно стъпало по- нагоре в ранглистата от тях. Пък и звучи логично, да се каже - " ах, какъв Аполон!"

Breaking breaking porcelain
Is that all I am just a doll you got used to


Тема Re: Как е муза в мъжки роднови [re: nebbia]  
АвторOO (Нерегистриран)
Публикувано25.02.06 01:13



Първоначално музите били 3 – Мелета, Мнема и Аойда. Били известни с приятна външност, благ нрав и много таланти, което ги правело предпочитани жени от големите древногръцки богове Зевс, Аполон и други. Последвалите бракове между тях дали началото на дълга редица второстепенни божества. По-късно те излезли в пенсия. Новата смяна били 9те дъщери на Зевс и Мнемозина. Аполон този път само ги предвождал. Мнемозина не била родствено свързана със старите музи. Имената им са Калиопа, Клио, Урания, Ерато, Евтерпа, Мелпомена, Талия, Терпсихора и Полихимния. С многостранните си таланти инспирирали реда и хармонията в света.
Калиопа била майката на нашия човек Орфей.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.