Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:21 28.06.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема канон за иконописнови  
Авторggg (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 13:24



Някой може ли да ми каже какъв е канона за иконописване. Сигурно звучи много общо този въпрос, но ми трябва нещо такова.



Тема Re: канон за иконописнови [re: ggg]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано17.09.05 16:32



Ами има една книжка нарича се "Ерминии". Не помня автора за съжаление. Но в библиотеката на художествената академия я има, може да се ксерокопира. Също много ценна книжка е "богословие на иконата" на Леонид Успенски, нея я има в църквата "Св. Седмочисленици". Може да се купи и директно от издателство "Омофор" На Врабча 18.

Не може в няколко думи да се обобщи. Ако те интересува нещо конкретно - питай.



Тема Re: канон за иконописнови [re: Gergi]  
Автор brusher (почти непознат)
Публикувано19.09.05 13:29



На мен лично не ми трябва, но реших да потърся за една позната, която ме помоли. Аз също рисувам, но не и икони, затова питах тук. Знам, че въпроса е много общ, но и аз не знам какво точно иска тя.
Благодаря ти за инфото, но не съм от София и тези книги няма да мога да и ги доставя!



Тема Re: канон за иконописнови [re: brusher]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано19.09.05 15:07



Ами от къде си?

По принцип кажи на твойта позната, да почне първо с копиране на икони, така ще разбере какъв е канона. За каноничен по принцип се смята византийския стил, защото има и възрожденски - български, който не е много каноничен. за това да си търси изцяло византисйки тип, като тази

.

Мога да ти препоръчам литература от нета но на руски, като тази:



и тази, много е добра:





Тема Re: канон за иконописнови [re: Gergi]  
Автор brusher (почти непознат)
Публикувано20.09.05 16:11



Много мерси за сайтовете, ще дам да си ги разглежда питащата, а аз ще се захващам с моите си неща.
/от Бургас/



Тема Re: канон за иконописнови [re: brusher]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано21.09.05 11:26



Ами дано да и свършат работа ;-)

От мен поздрави и от Варна също ;-)



Тема Re: канон за иконописнови [re: Gergi]  
Автор brusher (почти непознат)
Публикувано21.09.05 21:28



Пак ще те попритесня с въпросче.
И икони ли рисуваш?



Тема Re: канон за иконописнови [re: brusher]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано22.09.05 16:29



Е, аз само икони рисувам за момента ;-)

не ме притесняваш ;-)



Тема Re: канон за иконописнови [re: Gergi]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано22.09.05 20:17



Aide da raziasnim kakvo zna4i kanoni4nost kakvo shte kajesh za tova , a ? I dali istinskite hudojnici i ikonopisci triabva da robuvat na vkusovete na tezi,koito opredeliat kanona ?I dali tiahnoto vuobrajenie e po- evtino i slabo ot vuobrajenieto na tezi formirali kanona ?I zashto Bulgarskite vuzrojdenski ikoni ne sa mnogo kanoni4ni ? I dali kogato nai-golemite hudojnici ikonopisci ot vizantiisko vreme ,koito sa formirali kanona sa spazvali niakakvi pravila ustanoveni predi niakolko stotin godini.I dali Gioto (koito e katolik ) ne narushava kanona i taka dava na4aloto na renesansa? I nai posle- dali ikonopista e izkustvo ili nizsha stepen iljustratorstvo - Pitam zashtoto v edno izkustvo kanona se opredelia ot samia hudojnik, a ne ot niakoi bradat diado.
Taka mislia az.



Тема Re: канон за иконописнови [re: Gergi]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано22.09.05 20:29



I oshte neshto ,koeto mi se iska da dopulnia. Az niamam nishto protiv vizantiiskata ikona. No smiatam,4e kakto tazi sushtata vizantiiska ikona se e razvivala s vremeto za da stane takava, kakvato ia vijdame dnes , taka tazi vizantiiska ikona se e razvila prez vuzrajdaneto vuv vuzrojdenska ikona .Taka i dnes tazi vuzrojdenska ikona triabva da ima shansove za razvitie . I dnes po4ti vsi4ki obiaviavat vizantiiskata ikona za kanoni4na, a vuzrojdenskata po4ti za katoli4eska i nekanoni4na.Osobeno edna 4ast ot ikonografite, koito v pove4eto slu4ai i da iskat ne mogat da risuvat dobre vuzrojdenskata ikona zashtoto iziskva pove4e vuobrajenie,sru4nost i tehni4eski poznania, a ne samo shtrihovane.I edna 4ast ot bogoslovite sus ograni4eno mislene, koito ne mogat da priemat, 4e izkustvoto e neshto visshe i na nego ne mogat da mu se nalojat homoti, kanoni i suhi pravila, pone ne za dulgo.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.