Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:20 02.07.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема ednakvosta na protivopolojnostiteнови  
Авторminotaurus (Нерегистриран)
Публикувано14.02.03 02:22



Kraino vreme e da se susredoto4im vurhu tazi tema.Bilo jivopis,grafika ili kompiuturna takava...dosta 4esto sme svideteli na bezsmisleni kompozicii.Spekulaciata s abstrahiraneto ot deistvitelnosta e golqma i smqtam,4e za tazi cel trqbva da ima v nali4nost fin intelekt i dushevnost.Kolko ot vas sa sigurni v teoriqta:"prekaleno na iztog-ve4e e zapad.



Тема Re: ednakvosta na protivopolojnostiteнови [re: minotaurus]  
Автор mim. (изморено зимно)
Публикувано14.02.03 17:40



амммм, нещо не схванах темата май
т.е. връзката с изобразителното искуство
по-точно въпосът е много общ и ако се говори за това изобщо ще стане ужасия


Sheep go to Heaven! Gods go to Hell!


Тема Разни мисли.нови [re: minotaurus]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (amused to death)
Публикувано14.02.03 18:24



Изкуството е въпрос на гледна точка
Защо се изживяваш като критик? По какъв признак оценаваш една композиция като безмислена? Пък и какво значи "спекулация с абстрактността"? Не можеш да даваш оценки на абстракцията. Или ти харесва, или - не дадена работа. От графика не разбирам особено (или поне не се правя на разбираща, защото не се занимавам с графика), за компютърна да не говорим, ама живописта например си е отношение на цвят към цвят, топло и студено, петна и т.н. - и? Ще ми кажеш, че една живопис не е хубава, макар че е със страхотен цвят само защото смяташ, че няма голяма философия в оранжево и цикламено петно едно до друго примерно - ми за тебе няма, точка. Пък аз като "фин интелект и душевност" уж за всичко трябвала. Даже и да критикуваш.
Та тъй...
А ти рисуваш ли? Какво?

________________
И откъдето мина трева не никне.


Тема ИМА ПРЕКРАСНО И БЕЗОБРАЗНОнови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано15.02.03 07:17



Здравей,
Аз ще си позволя да те опонирам..Ще се постарая да намеря аргументи за да обоснова обратната гледна точка..
Ти казваш Изкуството е въпрос на гледна точка
Защо се изживяваш като критик?
, интересно.. Защо пък да не се изживява като критик ако има мнение по въпроса , още повече щом всичко е въпрос на гледна точка то и всяко отношение към гледната точка може да се смята като критично отношение , обективноста е снета , няма хармония , няма красота , всичко може да мине за красота и може на някой да му хареса..
Може..Може даже да се прави антиизкуство и все ще се намери някой глупак да брецне Какво пък , на мен пък това ми харесва
Не вярвам в психомоторното правене на изкуство , не всяка цапаница може да се нарече изкуство.. иначе вземай две кофи с блажна боя , топи на магарето опашката в тях и го пускай да шляпа по платното , все ще излезе нещо..
Изкуството изисква вграждане на тънки душевни трепети в творбата , то е един сложен процес в който авторът твори , пресъздава сложният си вътрешен свят и усещане за прекрасното .
Изкузството има критерии ..Тези критерии карат сърцето да расте и душата да богатее..Ще си позволя да цитирам по памет как един голям худужник се е изказал по въпросът "Красотата не е шарено камъче което се търкаля по пясъкът на плажа и всеки може да се наведе и да го вдигне . Красотата е такова нещо че понякога можеш да го срещнеш и да не го разпознаеш..За да се постигне тази красота понякога от зрителят се изисква да се измине трудният и мъчитеклен път на автора.."
Изкуството е визша човешка дейност отредена да се изпълнява от избранници надарени с талант да правят изкуство .Всичко останало си е чисто попиляване на скъпи материали ..
Доколкото разбирам авторът на темата именно против превръщането на изкуството в халтура протестираше, протестираше именно против скриване зад думата модернизъм истинската същност на един инфантилен неможизъм..
Малко ли такива неща заливат интернет пространството .. погледнете и ще се убедите , не е очевидно а е очевадно че е така..

доскоро !

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 15.02.03 07:28.



Тема И на тебнови [re: Пeтkoв]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (amused to death)
Публикувано15.02.03 19:04



бих задала същия въпрос - рисуваш ли? Имам предвид не с помощта на компютър.
Не съм съгласна с тези неща за душевността - казах вече, според мен и тикви да продаваш на пазара ти е нужна душа на продавач на тикви - и в тая връзка изкуството не прави изключение. Но за да оценяваш нечия работа ти е необходима художествена интелигентност. Например масово хората харесват оная фотографската живопис - дето е много разпространена по курортите - даваш снимка и те прекопирват едно към едно с малко блясъче в очите и по устните, или ония препускащи "коне" и други подобни неща. Пък за магарешката опашка - аз разсъждавам така: платното е мое, като стои пред мен то ми е и любовта, и емоцията, и агресията, всичко, което искам да кажа, всеки, който искам да почувствам. Ако пожелая и сметна, че това ме изразява в момента мога да легна отгоре и да се въртя, важното е накрая да стои приятно. Така че не с магарешка, ами с крокодилска опашка да е нарисувано - смешно е това да бъде критерии. А времето на Дюрер и малките холандци отдавна е минало, и слава богу.
до скоро

________________
И откъдето мина трева не никне.


Тема Всъщност,нови [re: Пeтkoв]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (amused to death)
Публикувано15.02.03 19:09



и това е въпрос на гледна точка и вкусове. Видях ти инфото, видях "живопис" там - не знам каква живопис правиш, но няма смисъл поне да питам рисуваш ли. Имам предвид, че е много възможно да са ни различни възгледите просто. Аз например обожавам кубизма, не харесвам академичната живопис със светлосенки и т.н. сещаш се предполагам, любими художници Ван Гог, Климт, Шиле, Брак, Пикасо, Дали, Иван Милев и разни други. За справка

________________
И откъдето мина трева не никне.


Тема СЕЗАН , ПРОПУСНА ЕДИН ТИТАН В ИЗКУСТВОТО..нови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано15.02.03 21:26



Здравей ,
Би трябвало да имаш усет към опонента , мисля че моят постинг много точно ме обрисвува като човек и като виждане в изкуството..Аз не споменах стилове..
За мен във всеки стил могат да се създават вълнуващи хората творби . Зданието на изобразителното изкуство е величественно и стиловете и художниците и техните творби са само тухлички в това здание..Никой стил, никой художник , хикоя творба не може да претендира че изчерпва изкуството..Важното обаче да е тухличка в това здание а не пукнатина в стената...:)
Аз също смятам че изкуството трябва да напипва пулсът на епохата в която се твори ..Не съм привърженик на ретростиловете. Мисля че в миналото са работили гениални художници и те каквото е трябвало да го кажат са го казали и са белязали епохата си с непреходни творби..Връщане назад не е нужно , но приемственност е необходима..на празно място само тръни и будили избуяват..
Това че харесваш темперамента и творбите на отделни автори е въпрос на амплоа..аз също имам любими художници ..бих споменал някой от тях..
Това са Сезан..,Ван Гог , Гоген , Матис...и много други постимпресионисти..
Обичам много и творбите на Врубел ..Обожавам портретите на Серов ..този магеосник на портрета..тази тънка психология и душевност ..Обичам и Рембранд ... и Микеланджело и...и френските художници на поетичната реалност..и Дерен ..и Пикасо..и .. много са..
Никога обаче не бих си позволил да махна небрежно и да зачеркна с лека ръка цялата хонландска школа..тази люлка на живописта ..Нямам куража пък и нахалството да махна небрежно..там аз просто мълча и разсъждавам ..мълча във времето и епохата..
Па за това дали живописвам освен с компютър ми се вижда смешно ..Какво значи да живописваш , не значи ли да се изразяваш на някакъв пластически език па бил той с какво да е средство..За мен отдавна не съществува смисъл на въпроса "с какво живописваш"..за мен отдавна съществува само един въпрос "как живописваш ".. На тази тема съм готов реферати да правя..
Ако все пак настояваш за конкретен отговор иди и виж личната ми страница..
там всичко е прозрачно като на длан..опитай се да различиш маслените ми картини от компютърно разработените и ела тук да ми съобщиш дали си успял(а) да ги различиш ...:)
Когато те опонирах аз не визирах теб лично..по простата причина че аз нямам представа от твоето творчество..Аз просто опонирах тезата която се прокрадваше че всичко може да се причисли към изкуството , че всяка цапаница , че всяка полюция върху платното може да бъде с лека ръка причислена към изкуството..
Що се касае за това как ще твориш своите творби , с ръка , с крак или с други части на тялото ..:) , аз нямам отношение , важното е дасе получават вулнуващи творби .. Просто не вярвам че от шляпането на магарешката опашка по платното ще се получи вълнуваща творба.. Просто това ми напомня на стиховете от рода на
"Перце отхвръкна от гъсока
и ей към облака лети..
каква поезия жестока..
един глупак се възхити.."
:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Mда,нови [re: Пeтkoв]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (amused to death)
Публикувано16.02.03 00:08



усещаш ли колко е безмислен тоя раговор. Не съм седнала да ти правя психологическа или портретна характеристика, зададох съвсем нормален въпрос - във връзка с компютърното живописване.
Никъде не съм твърдяла, че един стил или творба отразява цялото изкуство - написах кое харесвам аз, за да е по-ясна позицията ми и да подчертая нещото, за което говоря от първия си постинг в тая тема, за което ти се хвана да "опонираш", и което очевидно, увлечен в опонирането, си забравил. Говорех за гледната точка. И понеже не се приемам за мярка на всички неща говорех за моята такава.
Не отхвърлям холандската школа - както се разбрахме, един творец не е изразява цялата школа. Нехаресването на Дюрер конкретно си е особеност на моя вкус и възприятия за изкуството. А казвайки "слава богу" имах предвид, че не се налага вече рисуването да е подчинено на една единствена тенденция и да включва изписването на всякакви детайли - поради което споменах малките холандци, защото това е само вариант.
Иначе поезия и аз съм почела малко, но не считам, че ако я цитирам и пробвам да вкарам сарказъмче вътре ще съм по-убедителна. Бих те помолила и ти да не правиш такива опити, но това ако, разбира се, имах намерение д апродължавам тоя "спор". Обаче понеже нямам - остани си със здраве. Нямам нищо против спора, но ми идваш твърде високопарен някакси - не го казвам като упрек към стила ти и т.н., това не е моя работа, но сме на различни честоти. Пък и за спорене се изисква някаква хармоничност.
Та толкова от мен.

________________
И откъдето мина трева не никне.


Тема ДОБРЕ, КАКТО ИСКАШ :) [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано16.02.03 10:59



Здравей,
Аз тук говорих принципни неща и се опитвах да снема относителноста в изкуството за да приеме то подобаващото му абсолютно място в човешката дейност..Това обаче ти се видя високопарно..твой проблем.. остани си със здраве..
Аз за изкуство винаги ще си говоря високопарно..ей така.. за да противостоя на онези които искат да го принизят до дейност равна на ходенето по малка нужда ..:) (това последното надявам се не ти идва твърде високопарно , нали ?:)
ЗА ПОСРЕДСТВЕННИТЕ СКВЕРНО Е ВСИЧКО КОЕТО НЕ Е ПРОСТОВАТО- Ницше .
доскоро !

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема :)нови [re: Пeтkoв]  
Автор minotaurus (непознат )
Публикувано16.02.03 21:41



Blagodarq vi za mneniata.Haresva mi tova,4e inteligentni hora govoriha po temata. No qvno beshe zadadena glupavo.(prostete)no provokaciqta e vissha forma na komunikacia Sicisiona e dobro te4enie v izkustvoto makar i malko prazno Az ne slagam etiketi i ne obvinqvam.Ima li sblusuk m/u mujka i jenska jivopis i v kakvo se izrazqva:))))? Gospojicata s finite useshtaniq -dali ne sa prekaleno fini? A gospodina sus Sicisiona-dali ne se ograni4avate po nqkakuv na4inTarikati!Moje li kapkata da govori za okeana?V drevnite pisaniq e kazano :"de nihilu nihilum in nihilum nil posse ryverti" toest ot nishtoto nishto ne se rajda i nishto ne se vrushta v nishtoto .Gospojice ima edno neshto nare4eno cvetoznanie nadqvam se da pro4etesh! I dvamata zaslujavate da budete obi4ani -obi4aite se;risuvaite se!!!!!!
s liubov Minotaurus




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.