Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 28.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Вечните неволи юзърски IIнови  
Автор Hиkи Гopчилoв (новак)
Публикувано23.01.01 18:15



Най-напред благодаря за големия отзвук по темата.

Изнасям дискусията в нов thread, защото
1. Другата стана твърде голяма, а клубовете на Дир издишат
2. Там почнаха личните разправии. Надявам се в тази да не се случва. Ако искате да напсувате някой направете го по e-mail или в друг thread. Не цапайте тук, МОЛЯ!
3. Преминаваме към конкретни стъпки.

Събирам отбор от доброволци за разработка на документа. Нека това да става с поща до

, за да не пропусна някой.

От другата седмица ще пусна мейлинг лист, който ще включва събраните адреси. Ще има и уеб-сайт, където последната работна версия на документа ще е достъпна online.

Надявам се да имаме скелет на документа още първата седмица.

Имаме около месец за да го изпълним със съдържателни отговори.

Трябва да изготвим процедура по сертифициране на модемите, които се внасят в България. Примерно БАИ да сертифицира модемите по препоръчана от нас процедура, с което тези модеми ще имат правото на лого от типа "Препоръчано от БАИ".

Толкова на този етап.

Поздрави,
Ники

Редактирано от Hиkи Гopчилoв на 23.01.01 18:16.



Тема Отг: Вечните неволи юзърски IIнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Авторедин_user_anon (Нерегистриран)
Публикувано23.01.01 18:42



Спокойно, и тази ще се задръсти скоро...тука е така. ;-) Идеята за сертифициране от БАИ не е най-добрата, не всички са и членове. Пък и нали ДКД се занимаваше с лицензирането на оборудването?
и още нещо: кой ще има право на мнение? ISP, клиенти, продавачи на модеми?



Тема Отг: Вечните неволи юзърски IIнови [re: един_user_anon]  
Автор Hиkи Гopчилoв (новак)
Публикувано23.01.01 18:55



Надявам се да не си прав за задръстването.

От едната страна на връзката винаги има доставчик. И те са краен брой и може да се извлече информация какъв чипсет са им модемите.

Съответно вноса на модеми трябва да се съобрази с това. Респективно, ISP имат интерес да се внасят модеми, които работят с техните.

Засега единствената браншова организация на Интернет доставчиците е БАИ, затова мисля, че най-добре те да сертифицират модемите.

Колкото до сертификатите на ДКД - аз лично бих си купил модем, който има сертификат от някой дето разбира.

Колкото до това, че в БАИ не членуват всички доставчици, то:
1. Никога няма да има организация в която да членуват ВСИЧКИ доставчици
2. Важно е какъв е сумарния пазарен дял на участниците в БАИ, а той е солиден - най-големите доставчици са членове:
- БИА НЕТ
- БОЛ.БГ
- Мобиком
- Орбител
- Пролинк
- СпектърНет
- Цифрови Системи

Това са 20-30 хил. абонати. Извинявам се, ако съм изпуснал някого.

Що се отнася до това може ли БАИ да измисли система - ние не искаме от тях подоно нещо. Ние измисляме правила и процедури внасяме предложние. Ако откажат, тогава ще мислим.

Поздрави,
Ники


Тема Отг: Вечните неволи юзърски IIнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Авторедин_user_anon (Нерегистриран)
Публикувано23.01.01 19:09



И аз се надявам, обаче винаги досега така е ставало...
Да наистина никъде не могат да членуват всички, просто мислех дали няма пак да се появят съмнения.. въпреки че те се появяват винаги. Само дано работата да не се замотае в БАИ. Бюрокрацията си е бярокрация, независимо дали държавна или не.
И още нещо наистина важно:БТК. КОлкото и да са гадни, май без тях работата няма да стане. Все пак централите са основен, ама много основен проблем за връзката. Няма да е зле поне да се опитате да ги привлечете. Ако трябва малко шум ще се вдигне, има кой да я върши тая работа ;-)

БТК могат и да откажат да сътрудничан, но поне би трябвало да се опита, нали?



Тема БТК ще са изключително полезнинови [re: един_user_anon]  
Автор Hиkи Гopчилoв (новак)
Публикувано23.01.01 19:14



Наистина БТК ще за изключително полезни в описание на инфраструктурата.

Те могат да дадат най-вярно инфо за качеството на връзките към дадена цифрова АТЦ от аналоговите АТЦ в града.

Например - към Левски 2 (93ххххх) най-добре се свързват абонати от (примерно) 72, 74 и т.н. Най-зле е от централи 5х, 2х и т.н.

Поздрави,
Ники


Тема За лицензирането от ДКДнови [re: един_user_anon]  
Автор Netware 5 (непознат )
Публикувано23.01.01 19:41



ДКД одобрява КРАЙНИ УСТРОЙСТВА.
ДКД се интересува те да работят добре в нашата телефонна мрежа. Не коментирам въпроса дали ДКД се справя с тази си задача. Но ДКД не се занимава и не и е работа да се занимава със съвместимостта на тези крайни устройства с наличния софтуер. Може да се окаже, че и най-железния като хардуерни параметри модем не може да работи с Winboze! Затова считам идеята на Ники за полезна. Още повече, че съществува такава практика на "саморегулиране" в "белите" държави. Обикновено индустрията взема в свои ръце регулирането и изготвя различни видове браншови индустриални стандарти, наредби и т.н. Индустрията е по-компетентна от държавата, когато говорим за техническа компетентност. На държавата и оставят да регулира само дейности свързани с общественото здраве и безопасност или дейности с големи пари (например лицензи за GSM или за ефирна телевизия). Така че идевята за "лицензиране" или "одобряване" на модемите от ISP-тата (чрез БАИ) хич не е лоша. Тогава и договорните отношения клиент-доставчик ще бъдат по-чисти. Ще е ясно, че при всеки провайдер ще имаш гарантирано качество на услугата ако използваш "лицензиран" модем. Ако някой "много отворен" потребител с модем за $15 с неизвестен произход ти се оплаква, ще можеш да го отпратиш без много приказки. Но затова пък потребителя с модем US Robotics за $80 ще може спокойно да си търси правата и никакви номера от сорта "БТК и Бил Гейтс са виновни" няма да минават.

Накрая малко по-общ коментар:

Крайно време е индустрията да вземе в свои ръце възпитаването на най-елементарна потребителска култура. А именно - евтиното винаги излиза скъпо! Редовно познати и приятели ме ползват за консултант при закупуване на техника. По принцип винаги питам за наличния бюджет и ако той е по-малък от някаква "критична стойност по моя преценка" - отказвам да давам съвети. Предпочитам да ми се обидят, щото съм откaзал услуга, но да не ме псуват после, че закупения "компютър" за $ 500 или "модем" за $15 не работят.

Кавичките горе показват отношението ми към подобни изделия!

Cheers!

Редактирано от Netware 5 на 23.01.01 19:55.



Тема Отг: Вечните неволи юзърски IIнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Авторнякой_anon (Нерегистриран)
Публикувано24.01.01 10:09



Хубава идея. Но я ми кажи как ще заставиш фирмата Х да не внася евтини боклуци от производителя Y и да твърди, че са добри?

Всеки опит да се наложи да не се продават "пръчки" ще се сблъска с дива съпротива от търговците пласиращи каква ли плява. Практически е невъзможно да се сертифицират безбройните варианти на модемите.

Според мен трябва да се наблегне на предварителната информация. Искаш Интернет - звъниш и питаш доставчика какъв модем работи най-добре с тях. Купуваш го и после си искаш връзката. А ако вече си си купил дърво проблемът си е твой - да си питал. В ISP не работят богове та да карат всеки модем да работи както се иска на собственика му. Знам, че много хора нямат финансова възможност за скъп и хубав модем но все пак трябва да се помисли преди да се набуташ с нещо от неизвестна марка и с неизвестен производител.

Дискусията стана интересна :)








Тема Отг: Вечните неволи юзърски IIнови [re: някой_anon]  
Автор Hиkи Гopчилoв (новак)
Публикувано24.01.01 11:38



Фирмата Х да внася каквото си поиска. Ние - ISPтата ще научим потребителите, че в български условия със сигурност работят модемите с лепенка "Препоръчано от БАИ". За другите няма гаранция. Като народа масово спре да купува несертифицирани модеми по чисто пазарни принципи ще спре и вноса.

Дали е възможно или не сертифицирането не е моя работа. Нека БАИ да му мисли. Със сигурност процедурата за сертифициране няма да е безплатна, така че ако трябва ще се назначат служители на щат.

Надявам се да осигурим необходимото медийно покритие на темата. Тук обаче отново ще ни трябва БАИ - медиите няма да пуснат подобна информация от името на Орбител, но от името на БАИ - със сигурност. Още повече, че водещите ИТ медии членуват в БАИ.

"Ако вече си купил дърво проблемът си е твой". Ето в това се състои съществената разлика в отношението към клиента между Орбител и повечето доставчици. Не може да се разсъждава по този начин. Юзера идва да ти плаща пари и ти трябва да направиш всичко, което е по силите ти за да ти ги плати със задоволство.

Когато на юзера не му работи Интернет-а за него доставчика е виновен и точка. Много важно, че е забравил (примерно) да си включи модема в телефонната линия.

Нейсе, това не е предмет на настоящата дискусия. Всяко ISP решава самостоятелно дали юзера е "тъпо и неграмотно копеле" или е "клиента, който ми плаща и има проблем".

Поздрави,
Ники


Тема Отг: За лицензирането от ДКДнови [re: Netware 5]  
Автор Димитъp Гaнчeв (член)
Публикувано24.01.01 11:47



Netware 5 каза:

"Ще е ясно, че при всеки провайдер ще имаш гарантирано качество на услугата ако използваш "лицензиран" модем."

Това не е съвсем вярно. Никой не може да ти даде гаранция, че някакво желязо ще реши всичките ти проблеми, тъй-като по трасето има и други фактори, освен модема. Кабелната мрежа, аналоговите централи, уплътнителите (PCM) винаги ще оказват влияние на връзката. Нещо повече - смущаващ фактор може да бъде дори индукция от съседен чифт по достатъчно дълго трасе (уж са усукани, но ние сме имали проблеми с една радиоточка, която работи на високо напрежение и индуктира каквото си иска в дълъг няколко километра кабел).
На връзката може да пречи дори окабеляването вътре в апартамента - има значение дали и какви други телефонни апарати са свързани към линията, какъв кабел се използва и от къде минава. От значение е също дали има успоредно свързана стара розетка с кондензатор в нея. В някои случаи влияние може да окаже дори високочестотно смущение през захранващата мрежа.

Подобно сертифициране по-скоро може да те ориентира какви са рисковете от проблеми с една или друга марка, както и съвети за отстраняването им. Но гаранция за добра връзка - едва ли.

Аз виждам тази разработка под формата на матрица с end-user модеми в едната ос и терминални сървъри в другата, а в пресечната точка - с описание на спецификите. После провайдерите ако искат да публикуват къде какъв е сървъра, ако не искат - да не публикуват.

Що се отнася до топологията - на теория тя би трябвало да е без значение, тъй-като дигитализирането би трябвало да става в централата на абоната. Но това е на теория. Съмнявам се, че БТК ще изнесат информация за начините на свързване на отделните аналогови централи към цифровите.

Митко



Тема Отг: Вечните неволи юзърски IIнови [re: Hиkи Гopчилoв]  
Авторнякой_anon (Нерегистриран)
Публикувано24.01.01 12:47



Ники
Много ме съмнява да успеете да убедите клиент с некачествен модем и лоша линия, че, проблема не е у вас.
Защо хората не мърморят като купуват некачествени стоки на ниски цени знаейки това - напр. турски обувки тениски и т.н. Защото знаят какво вземат. По същия начин трябва да стане и с модемите. За това съм съгласен, че трябва превантивна информация във вестници, радио и телевизия и БАИ има място тук.
А ако някой въпреки всичко това си вземе некачествен модем, чий е проблемът?

А лепенките се фалшифицират като всичко у нас. Със или без холограми мога да се хвана на бас, че много скоро след евентуалното появяване на тези лепенки ще се продават и на черно. Освен това как клиента ще открие лепенката на вътрешния модем? РС-то ли да си отвори? :) За коректноста вече се писа тук :)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.