Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:12 08.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема DIGSYS vs BOL.BG  
Автор Miro ()
Публикувано06.08.00 23:29



Ползвам DIGSYS по DIALUP от известно време. Не ми се е налагало да ползвам customer support, но пък и нямам никакви проблеми. скоростта е постоянно висока, не дава заето, не дропва по цяло денонощие, proxy има по желание, което работи безпроблемно, интересна ценова политика и т.н. С Две думи - пълна противоположност на BOL.BG, където обаче има customer support, дропва доста по-честичко (сигурно за да не дава заето на станалите) и всичко минава през задължителното им прокси, което е просто ужасно настроено и не може да изтегли практически нищо без грешка... и това се случва при бизнес тарифата (точно както си го пише - к'ъв да е интернет)... Ако пуснат президентски или премиерски тарифи може пак да изпробвам техен акаунт, но засега - НЕ, МЕРСИ :)) съжалявам ако обиждам някои хора във форума, но това е положението.

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Miro]  
Автор Григор ()
Публикувано07.08.00 06:59



А, бе, Миро, ти сигурно работиш в Цифрови системи??? Аз съм ползвал dialup от тях и много добре знам колко са "добре". То бива хвалби, бива, ама да не би да е умряла циганката, дето ги хвалеше? Тука не само аз, но още много хора чета, които се оплакват от Цифровите. Те ли грешат, аз ли, ти ли??? За БОЛ не знам, защото нямам dialup там.

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Григор]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 09:54



username 16800/REL Fri Aug 4 19:21 - 07:32 (2+12:10) t.e. stoql e ot petyk w 19:21 do dnes sutrinta, 7:32. t.e. 60 chasa i 10 minuti. Ne znam zashto nqkoj si Miro si misli, che mozhe da razprawq wreli-nekipeli i da mu se razmine beznakazano.

Тема malkoнови [re: Вени Марковски]  
Автор Miro ()
Публикувано07.08.00 10:13



Значи първо не смятам, че някой може да ме накаже за това, че разказвам това, в което лично съм, се убедил в рамките на една и съща вечер при работа с 2 акаунта - BOL.BG i DIGSYS. линията беше съвсем безшумна. бях на ATM2. но просто модема изведнъж спираше точно както при ръчно зададен DISCONNECT. никакви смущения или опити за презакачване. в При DIGSYS такъв случай досега няма. Проблема с дропването наистина е много относителен, така че няма да се препирам, след като има доволни юзъри в това отношение. Дори да оставим това на страна (това за 60 часа може и така да е, въпреки че тук могат да се кажат МНОГО "но") проблема с proxy-то остава, а не е хич по-малък. Все пак цените при вас са ниски, което е чудесно повечето българи. Пожелавам ви успех и по-скоро разрешаване на проблемите. Смятам че не е нужно да мълчим когато има проблеми, само за да не уронваме престижа на някои фирми. Смятам преценката си за достатъчно компетентна за да споря с вас.

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 10:15



Ами г-н Марковски - типично във Ваш стил: "ами ако този клиент е по-клиент от другите"? Така де, нали в подобни неща убеждавате хората относно Цифрови Системи? Даниел Калчев ПП: Да се похваля и аз... тази сутрин рестартирах една машинария, и прекъснах връзката на клиент, който не се беше разкачал от 12 days 19:25:59 hours! :-) Лош даниел, ЛОШ! ППП: Все пак, това 'мерене' не е ли малко... излишно?

Тема drugi firmiнови [re: Вени Марковски]  
Автор Miro ()
Публикувано07.08.00 10:18



От друга страна знам, че примерно в Iterra дава постоянно заето и когато им се обадиши споделиш за проблема ти, казват "един момент..... вече можете да влезете". въпрос: още модеми ли включват? вероятно НЕ, а какво правят оставям вие да се сетите. Тъй като това се случва там, не ми се струва вероятно да не се случва и другаде. Поради тази проста причина предположих защо дропва така в БОЛ БГ. Доказателства обаче липсват :)

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 10:31



Не е "по-клиент". Просто го взех за пример, защото за последните 72 часа е стоял най-дълго. Има още доста хора, които стоят часове наред, но този си е рекордьор за периода. Безмислено е да се опитваш, Даниеле, да се заяждаш на тази тема с мен. Логът е нещо, дето е безпристрастен записвач на факти. А за "меренето", наистина е излишно, но човекът се жалваше, че му дропвало "по причина". Ние все пак сме единствената Интернет компания, която публикува статистика за натоварване на входните си точки и там може да се види от всеки цялата информация, която интересува потребителите ни.

Тема malkoнови [re: Miro]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 10:40



Прав сте, че не трябва да се мълчи при наличието на проблеми, аз затова и говоря, но в конкретния случай не мисля, че сте бил прав. Нейсе, важното е, че имате избор и можете да ползвате какъвто си поискате Интернет.

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Вени Марковски]  
Автор Didi ()
Публикувано07.08.00 10:59



Da , G-ne.... Ama taq statistika mai e risuwana ot plemenicata mi na 7 godini... Dostowerna e, kolkoto moite risunki sa s podpis na Da Vinchi.... Stiga ste licemernicheli... Ne wi otiwa...

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Didi]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 11:03



Драга Диди! Дете! Две хубави очи! Вие да не би да не разбирате как се генерира статистиката, че я броите като детска рисунка? Освен това ми правите впечатление на добре запозната със сайта на БОЛ (така де, намерили сте статистиката без да ви казвам точния адрес:-), така че е добре да разгледате и останалите ни страници, за да разберете, че има и други "екстри", които за нас са стандарт. Нямаме какво да крием и не го правим.

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 11:13



Да, сладурчо...... Много добре съм запозната... И с редица други "екстри" около вас... Мерси за комплимента за хубавите очи, ама и да искате, не мойете да ми ги затворите с мили приказки... Аз не идвам от гората. А и не съм дете, скъпи ми господинчо.... Може би детето сте вие - наивно и неразбиращо

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Диди]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 11:15



По-добре да съм наивен, отколкото да говоря без да се опирам на факти.

Тема drugi firmiнови [re: Miro]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 11:17



Прав сте... Такава явно им е политиката... и то на "по-хубавия" телефон... А бедните user-и - много им здраве..!

Тема колко време можеш да стоиш лог-нат в БОЛ?нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 11:19



Е то си е същото....

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Григор]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 11:21



По-добре не си вземай....

Тема неуверен не изпреварвай!нови [re: Miro]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 11:23



Статистиката на линиите в БОЛ показва, че през деня почти винаги можете да се свържете на тел. 9818131 (Интернте само за $ 17 / месец. На 9876543 (от $ 0.10/час) със сигурност може да се свържете винаги. На 9177000 (v.90) пък има доста мегдан за още потребители.

Тема неуверен не изпреварвай!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 11:28



Мдам... Ама как те drop-и.....!!!!!!! на 9876543.... нямам думи... особено ако си беден user и си нмаш на идея как да се справиш с Proxy-та и тем подобни неща.....!!!!!

Тема неуверен не изпреварвай!нови [re: Диди]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 11:31



Бихте ли казали кое е потребителското ви име, за да проверя дали наистина ви "дропи", както пишете вие? Можете да го пратите (ако се притеснявате да го пуснете тук) на адреса, който е написан на протокола, издаден ви при регистрацията. Ако не го дадете, смятам че не сте наш клиент и просто няма да коментирам по същество.

Тема неуверен не изпреварвай!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 11:34



Да бе...!!!!!!! Ще ти казвам.... Аз като казвах, никой не слушаше... Че сега ли някой ще ме чуе... И вместо да висите тук по цял ден, better си гледайте ISP-то... P.S. Все пак и карти продавате....

Тема хе!нови [re: Диди]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 11:41



доказахте ми без проблем, че не сте наш клиент. Благодаря ви, защото иначе някой от четящите можеше да се хване на думите ви.

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 11:53



Защо г-не Марковски, не отговорите на "анонимния клиент"? Може пък наистина да ви е клиент. С какво сте по-привилегирован от представител на Цифрови Системи, когото упреквате, че не отговарял на подобни неща както вие желаете? Наистина, защо не си гледате бизнеса - очевидно обществената работа не ви се удава. И на мен не ми се удава - затова не се и занимавам! Даниел Калчев

Тема хе!нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 11:56



На анонимния "клиент" не мога да отговоря, ако не си даде поне username, който той/тя би трябвало да си го знае. Както винаги искам да съм максимално точен, за да отговоря на повдигнатите въпроси. Примерно ще извадя от логовете кога и за колко време е влизал и ще се убедя дали е имал или не е имал проблеми. Мисля, че това би трябвало да е ясно както на предполагаемия "клиент" (ако беше действително наш клиент, щеше да знае какво пише на протокола му), така и на вас самия.

Тема ?!нови [re: Даниел Калчев]  
Автор :))) ()
Публикувано07.08.00 11:57



Abe niakakva po opashata luzhe ne mozha li da pusnesh:))) iztrepa kanarchetata:)))

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 12:00



Ами не искам и няма вече да бъда....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 12:04



Ами представете си, че съм абсолютен user и идея си нямам от термините Ви????????????????? Тогава какво да правя???? Вече няма значение... Опарих се веднъж от "услудите" Ви и втори път няма да направя тази грешка...

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 12:07



На мен, като човек занимаващ се с тези неща (клиенти ползващи Интернет) вече 11 години, ми е пределно ясно, че от "логовете" не може да се установи, дали на някого му дропи връзката или не. Също така не може да се установи какво е качеството на услугата, която клиента получава. А още по-малко може да се установи емоционалното му състояние, и мнението му за 'доставчика'. Ама какво ли знам аз.... Даниел Калчев

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Miro]  
Автор Anonimen ()
Публикувано07.08.00 12:08



Gospoda tuk spora prerastna v lichni prestrelki koeto nikak ne e zle ot gledna tochka na poiaviavashta se informacia. Obache i v dvete firmi supporta im kuca. Tia pri Veni pone sa malko po-uchtivi ama tova ne im prechi da ti razpraraviat "Prikazki po telefona":) Tia v Disgsys obache ne cepiat basma ami napravo te preshtat niakude...:) Otnosno statistikite za natovarvaneto na vhodnite tochki te sa absoliutno bezsmisleni zashtoto ne mozhe da se ubediat horata che ne se manipulirat. Ne razbrahte li ISP-ta che klienta iska korektnost? Mozhesh da go izluzhesh dva puti na tretia veche ne e vash klient. Btw sega cheta za otkivane na nov magazin po Internet - interesnoto obache e imeto www. ...-bg.net. Zashto li ne e .bg?:))) A i neshto ne vizhdam novite pravila za registura koito uzh shtaiha da se obsuzhdat:)))

Тема хе!нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 12:10



Хм... Прав сте... Ако човек си погледне account-а, може и да забележи как на места той е "still logged in"... Интересно, не мислите ли?!?!?!

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Anonimen]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 12:10



Ами, дайте време на хората да си свършат работата. А за магазина по интернет... ами защо не ги попитате каква е причината? Даниел Калчев

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Anonimen]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 12:13



Май наистина спора стана доста безсмислен. Ще е най-добре да поспрем малко дискусията, че на колегите от dir.bg солено ще им излезе. Даниел Калчев

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 12:18



Е, какво?? Да си мълчим ли??? И да търпим ?!?!?!!?! А, не, мерси....

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Диди]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 12:20



Аз говорех за себе си - все пак, всяко мое писание предизвиква порой от други. Аз лично че продължа утре. Даниел Калчев

Тема a dogowora wi???нови [re: Вени Марковски]  
Автор Miro ()
Публикувано07.08.00 13:03



Syshtoto e polovenieto s dogowora za polzwane na internet uslugi. Dano ostanalite uchastnici waw foruma sa cheli komentara na edin pich... Dogoworyt wi e naistina pylno mente. Syshtiq tip dogowori imat Reset systems, Art systems i t.n... t.e. kakwoto i da stane "nie ne poemame otgowornost". Winagi move da se nameri klauza w togowora, koqto da wi oswobodi ot WSQKAKWA otgowornost. Ne uwavawam takiwa firmi

Тема do g-n Markovskiнови [re: Вени Марковски]  
Автор Miro ()
Публикувано07.08.00 13:24



Gospodin markowski, zabrawqte da komentirate problema sys zadylvitelnoto proxy??? ili i toj e nesystestwuwasht???

Тема DIGSYS vs BOL.BGнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Anonimen ()
Публикувано07.08.00 13:35



Obadih se v on-line magazina. Kazaha che sled razpravia s vashite hora dokato Digsys e registur niama da stupiat tam :) Izvodite sa za vas :) A kakvo im e na dir-a? te si pecheliat ot postingite tuk:)

Тема do g-n Markovskiнови [re: Miro]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 13:38



Не си прави труда, Миро... Той ми се обиди:)))))))))))

Тема неуверен не изпреварвай!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Miro ()
Публикувано07.08.00 13:44



akaunta e na moj poznat i neiskam da posochwam koj e toj. imam prichini za towa. syzalqwam che nemoga da ogtgoworq na iskaneto wi.

Тема do g-n Markovskiнови [re: Диди]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 15:38



Proxy-to не е задължително. Просто ако не го ползвате, ще минавате по по-бавна линия. Но използването на прокси води до 30% по-малък международен трафик, а следователно и до доста добри цени за потребителите. Не може да искате хем да плащате по $ 17 / месец, хем да получавате качество като за долар на час. Освен, разбира се, ако не живеете все още в социализма и не смятате, че държавата ни дотира.

Тема хе!нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 15:41



А на мен, като човек ползващ тези неща от само 10 години (ще станат след един месец), знам, че по един лог биха могли да се установят доста неща, напр. дали ви прекъсва връзката или не. Явно проблемът идва от едната година разлика в практиката.

Тема хе!нови [re: Диди]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 15:44



Ако бяхте наш клиент, нямаше да увъртате толкова, щяхте да имате протокол и да знаете за какво говоря. Обяснявам го не на вас (защото вие, ако бяхте наш клиент, си го имате написано), а на останалите хора. Ако има такива, де, дето да си губят времето в четене:-) (а не в писане:-))

Тема неуверен не изпреварвай!нови [re: Miro]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 15:48



Аха, така си и мислех. Странна работа: щом нещата опрат до конкретни данни и изведнъж се оказва, че няма такъв акаунт, няма такива хора, не може, не бива и т.н.

Тема вземете си акаунт в БОЛнови [re: Григор]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 15:49



Обадете ми се, като го регистрирате (може и online през http://www.bol.bg/register.html) и ще ви дам безплатен 1 час за проба. Независимо какъв е акаунта. С уважение, Вени Марковски управител на БОЛ.БГ тел. 9809666

Тема do g-n Markovskiнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 15:55



Разбира се, ако не ползвате proxy, BOL.BG няма да може да се възползва от нелегалнат аси връзка към Софийски Университет, и да продава трафика получен от техния proxy сървер... за който разбира се Университета си плаща на Цифрови Системи и БТК. Винаги има начин нещо да излезе... по-евтино. Даниел Калчев

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 16:16



Г-н Марковски, доста сте назад. Не можете да се мерите с г-на Сендов, който ползва Интернет от 1968 година! ;-) Даниел Калчев ПП: Все пак, не става въпрос за ползване. ППП: България беше свързана по TCP/IP връзка с Интернет по коледа на 1992г. А организацията, за която работихте навремето се абонира за e-mail по UUCP през 1993, ако не се лъжа?

Тема do g-n Markovskiнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 16:39



Г-н Калчев, като лъжете така безсрамно в публичното пространство, да имате някакъв свян? БОЛ.БГ няма нелегални връзки. Всичките ни връзки са с договори със съответния доставчик. БОЛ.БГ не ползва връзка от Софийския университет. Разбира се, ще ми е трудно да обяснявам, че нямам сестра, след като Даниел толкова настойчиво го повтаря:-)

Тема хе!нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 16:47



Драги Данбо, не мога да се меря с акад. Сендов, прав си. И с Ал Гор не мога, дето е измислил Интернета. А и не искам. Ти си по меренето, а не аз. Аз не изпитвам нужда да се меря с никого - нито с теб, нито с Асенчо, който ме е учил на "системно опериране", нито с Митко Ганчев, с който направихме първата фирма-конкурент на Дигитал системс. Та, понеже разсъждавам в тази посока, мога да ти кажа, че комплексите избиват особено, ако почнеш да се взимаш много насериозно. Аз никога не правя тази грешка и никога не се взимам толкова насериозно, колкото ме взимаха... да речем от КПД миналата година. Затова и успехите не ми идват като нещо, без което не мога, а като нормалния завършек на една добре свършена работа. Вярно е, че с делото в КЗК не свърших добре работата си, но имах по-важни задачи, а Цифровите системи никога не са били сериозен обект на вниманието ми. Така е, Данбо, колкото и да ти е тъжно от това. Но виж, като пишеш грешно, защо очакваш аз да те поправям? Цитат от Данбо: "На мен, като човек занимаващ се с тези неща (клиенти ползващи Интернет) вече 11 години". Значи, поправям се: Интернет не е имало, имало е само клиенти, които са го ползвали. Впрочем, по онова време, ако не се лъжа, лицето Славов се ядосваше на една моя статия, че данбо ББС е със затихващи функции.

Тема вземете си акаунт в БОЛнови [re: Вени Марковски]  
Автор Grigor ()
Публикувано07.08.00 16:50



Naistina li shte go napravite? Sega shte se probvam i bez tova sam blizo do ofisa vi.

Тема ?!нови [re: :)))]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 16:54



Може и да не е лъжа. Даниел обикновено не лъже, само като заговори за мен започва:-)

Тема do g-n Markovskiнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 16:56



Ами... вие сам сте твърдели тези неща. Разбира се, преди няколко месеца твърдяхте публично, че нарочно сте загубили делото срещу КЗК, "за да узаконите монопола на Цифрови Системи". Напоследък твърдите, че това не може да е така, понеже вие се борите за... справедливост, защита на бедните и онеправданите (и кой знае още какво). Човек трудно може да прецени кога казвате истината и кога не... Що се отнася до СУ... там нямаше да правят разследване по въпроса, и нямаше да ограничават достъпа на някои машини от Химическия факултет до proxy сървера си... ако нямаше такива далаверки, нали? Да не говорим, че на вашия собствен сървер потребителите биваха посъветвани да ползват порт 8086 "за по-бърза връзка с Европа". Не можете да носите вина за това, че не познавате факта, че програмки като squid по подразбиране си казват откъде идват заявките - и човек просто трябва случайно да погледне логовете, за да установи, че... заявките идващи от СУ произлизат от proxy.bol.bg:8086. Даниел Калчев

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 17:01



Именно Вени, тогава беше времето, когато ти се бореше срещу регионалния координатор на FidoNet (регион 35), с поръчката да се премести "контрола" в София. Та какво стана с "по-добрия FidoNet"? УМРЯ! С твоя помощ разбира се. Много хора трябва да ти бъдат благодарни... Сега сценария е подобен, но хората вече знаят на какво си способен. Даниел Калчев

Тема държавата ще става регистърнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 17:19



Ех, Данбо, Данбо... колко мъка има по света... Я да видим сега какво съм казал и ти как си го перефразирал: Аз твърдях, да: - но не публично, а в разговор с теб; - не че нарочно съм загубил делото, а че съм ви бетонирал монопола. И това са фактите. Освен, разбира се, ако не реша да се захвана по-сериозно с вас на последната инстанция, но съдейки по факта, че държавата се кани да става регистър, това може и да не е необходимо. Даниел Калчев написа: Разбира се, преди няколко месеца твърдяхте публично, че нарочно сте загубили делото срещу КЗК, "за да узаконите монопола на Цифрови Системи".

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 17:25



Данбо, по твоята логика (knock-knock), ако съм бил в състояние да направя това, то отговорност може би ще носи и регионалния координатор (ники горчилов), а най-вече ти. След като съм прозрял, че ББС-ът ти е със затихващи функции и се е оказало, че съм прав, защо трябва да опищяваш комшулъка с твоите вопли? Приносителят на лошата вест не е нейн автор. От друга страна, някой може да си помисли, че трябва да се притеснява и за Интернета в България:-) Фидонет си отиде, както ще си отиде и стария Интернет, за да дойде IPv6. Така ще си иде и регистъра на имена Цифрови системи, за да дойде държавата. Данбо, Много си ми забавен, надявам се, че няма да престанеш да пишеш тук, че няма да има как да си почивам смеейки се. п.п. Впрочем, дори и в момента БОЛ.БГ е все още възел на ФидоНет. Гледам, че днес е имало 4 връзки до момента: fido 31200 Mon Aug 7 15:26 - 15:26 (00:00) fido 16800 Mon Aug 7 13:25 - 13:25 (00:00) fido 4800 Mon Aug 7 10:12 - 10:12 (00:00) fido 14400 Mon Aug 7 06:53 - 06:53 (00:00)

Тема хе!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано07.08.00 17:26



Да, да..... Still logded in"... I to si otbroqwa li otbroqwa...!!!!! Ami ako si za $$ na chas?????

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано07.08.00 17:31



и откъде идва тази новина за новия регистър? по сайта на icann нищо по въпроса не може да се намери? въобще, Вени, subj ти желание ли отразява или знаеш нещо повече? Сподели! Като идея звучи интересно, току виж спестиме някой лев за регистрация на фирма на едни клиенти, дето ще я закрият 2 седмици след получаване на името в .бг

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 17:39



Тук има една голяма дискусия под заглваие "м?" и там Божидар Соколов от БАИ пише, че държавата е възложила на БАИ да пише правилата за работа на регистъра. Според един член на УС на БАИ, аз съм бил избран за член на работната група. Най-вероятно е обаче в нея да участва някой друг, за да елиминираме спекулациите. Така че държавата е взела решение, регистър ще бъде М-во на съобщенията или ДКД, а регистратор - за начало Цифрови системи, до провеждане на конкурс за регистратори или направо всеки, който отговаря на разните критерии ще може да е регистратор. ICANN в случая нямат нищо общо, те следват исканията на правителството.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано07.08.00 17:56



дано, ако се реализира това се пооправят нещата - всъщност извода е, че държавните органи понякога помагат. само дето според iana мнението на съответното правителство е нещо, от което биха се ръководили сериозно (т.е. за тях не е задължително) и следващия момент е, че при прехвърляне трябва съгласие и на новия и на стария регистър. а това без някакъв вид регулиране е трудна работа.

Тема държавата ще става регистърнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 17:58



Та значи г-н Марковски, вие все пак се борите не за да възтържествува правдата? А какво да кажат тези, на които сте обещали наказание на Цифрови Системи заради "злоупотреба с монопола"? Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 18:03



С ICANN сме в добри отношения, не пречи да им обясним. Напоследък "Интернет общество - България" има доста добри връзки и имидж в чужбина. Това може да ни бъде от полза, когато решаваме проблеми, свързани с български организации. Справка: виж какво стана, когато германският канцлер Шрьодер се изказа срещу лицензирането... насред София!

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 18:06



Вени Марковски писа: > ICANN в случая нямат нищо общо, те следват исканията на правителството. Това си е бисер. Защо не им го казахте в Япония? Или може би сте им го казали? (на ICANN става въпрос) Та значи, ICANN няма нищо общо с делегирането на TLD? Като говорите за 'държавата' г-н Марковски - да посочите с кое решение на Министерски съвет е направено това предложение? Или може би тази идея е била гласувана от Парламента? Или твърдите, че и държавата просто така хвърля въдици напосоки - току виж се хванало нещо? От друга страна, държавата наистина може да съдейства за изработването на по-добри условия за регистрация на имена в Интернет. Даниел Калчев

Тема държавата ще става регистърнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 18:06



Напротив, Данбо, напротив. Правдата винаги тържествува. В исторически план. Виж какво стана с Данбо ББС. А аз на никого не съм обещавал и е време да си махнеш капаците от очите, защото не забелязваш как времето лети покрай тебе. Наказанието за злоупотреба с монопола се вижда още в този форум. А и във факта, че откак въведохте плащането на домейните, в България са регистрирани само 500 домейна. За 2 години 500 имена... Даниел Калчев би трябвало да се засрами от тези факти. Регистърът на имена обаче - никога.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 18:08



Данбо, защо се правиш на идиот? Но не е нужно много да чакаш - нека държавата приеме правила за работа на регистъра, нека си поиска от ICANN да й делегира правата, пък ще видим дали ICANN ще се довери на държавата, подкрепена от мнението на "Интернет общество - България" или ще реши да остави Цифрови системи регистър. И в двата случая печелиш.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано07.08.00 18:20



опса, това за канцлера нямаше нужда - в самата Германия има доста по-развита система на лицензионни и разрешителни режими (друг е въпроса, че там държавните и общински служители са с различен "подход"). въобще примера не е добър - нас като тръгнат да ни натискат го правят по друг начин и по конкретни причини, най-често свързани с финикийски знаци - например екшъните покрай cd линните. в случая организацията ти обаче едва ли може да повлияе нещо - за тях (iana) сте трета страна и не участвате в спора. пс. в тази тема обаче се говори за други работи, така че тва е малко offtopic - мерси все пак за отговора

Тема държавата ще става регистърнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 18:23



Ами г-н Марковски - "Даниел Калчев" не е "Регистъра на имена". Досега това май само на вас не е ясно. Може би по-правилно беше вместо "правдата" да напишете "желанията на Вени Марковски"? Що се отнася до Danbo BBS - все още си стои като музеен експонат. Спирането му няма нищо общо с вашите болни амбиции. Колкото до имената... не лъжете хората г-н Марковски. Когато беше въведено заплащаме имаше точно 350 имена. Съществена част от тях беше закрита, понеже много хора тогава се вслушаха в съветите ви, и отказаха да плащат тяхната поддръжка. 5xx имена имаше в началото на 1999. Нормалния ръст на регистрацията е 2x на година. Това е така в повечето страни със стабилни правила. Сега има малко над 1000 имена. Скокове се получават при промяна на правилата (когато се въведе заплащане, правилата не бяха променени - сегашните са такива, каквито бяха и през 1996). Правилата които скоро ще влезнат в действие вероятно ще предизвикат увеличаване на темпото на заявките - просто защото ще разширят кръга на 'клиентите' - т.е. ще включат и частните лица. Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 18:26



За мен е безразлично кой е регистър на имената в BG, стига да си върши работата. Интересува ме обаче, за мен и за Цифрови Системи да не се разпространяват измислици! Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано07.08.00 18:30



тука си пише как се прехвърля регистър

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 18:31



Нека. Ако. Ами ако не стане? Ако ICANN реши че е по-разумно да не прави този прецедент в/с България? Ако се случи така, както се случи с предишните ви обещания пред обществото в началото на 1998? Какво тогава, г-н Марковски? Вие пак ще заявите "Цифрови Системи са подкупили КЗК", "Цифрови Системи са подкупили ICANN",... а жертвите на свещенната ви война, ще са си... жертви. Като има война, има жертви, така ли? Но защо пък да се жертват точно заради вас? Бихте ли се наели да компенсирате вредата, която нанасяте с опитите си да настроите хората срещу регистъра на имена в BG? Даниел Калчев

Тема държавата ще става регистърнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Григор ()
Публикувано07.08.00 18:43



Чудесно е да разберем, че няма да промените нещо по съществото на регистрацията (било то цени, скорост, създаването на цивилизовано отношение към клиентите), а за увеличението на домейните ще се погрижат физическите лица. На 04.07.1998 г. е имало 422 имена в .бг. Според вашите сметки сега трябваше да са 1371. А те са доста по-малко (особено ако изключим вашите собствени, за които разбрахме от отказа ви да отговорите, че не ги плащате). Очевидно сметките ви са погрешни. Но не в това е проблемът "регистрация на имена в .бг". Проблемът не е само един (примерно лошо отношение към клиентите, изградено върху принципа "Който иска домейн, ще дойде при нас, така че няма какво да ни пука за качество на обслужването").

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано07.08.00 18:48



аз не съм сигурен, че някой може да настрои някого срещу регистъра на имена. ако всичко или поне голяма част беше точно нямаше да има толкова негативизъм навсякъде. даже мисля, че Вени ви е донякъде от полза - сам писа, че нямал време и затова загубил делото в КЗК. въобще досега не съм виждал отговор на въпроса: смята ли дигсис, че има проблем с цялостното обслужване на .бг (не само техническата част). и ако отговора е да - защо е така и какво мисли да предприеме. ако отговора е не, тогава наистина по-добре държавата да се намеси, колкото и да е рисковано това.

Тема държавата ще става регистърнови [re: Григор]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 18:55



Григор, В подготвените правила има официално обявени срокове за изпълнение на дейностите на регистъра. Вие не може да знаете какви са и останалите промени - затова не мислите ли, че коментара ви си е просто заяждане? А относно 'лошото отношение' - бихте ли дали примери, моля? За тези 422 имена - именно в края на Април бяха закрити пъврите имена, за които беше отказана поддръжка за 1998. Не мислите ли, че 4-5 месеца е достатъчен срок за предизвестие и покана за плащане? А какво ще кажете за факта, че от началото на 1998 до датата която цитирате броя на имената се е увеличил, независимо от негативната пропаганда на г-на Марковски в пресата? Все пак... вие какво предложение имате за подобряване работата на регистъра? Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 19:02



Отговора е да. Едно от нещата които Цифрови Системи прави по въпроса през последно време е да изработи актуализирани правила и процедура за регистрация. В тези правила/процедура има доста "нови неща". Може да не харесват на всеки - но не може всички да са доволни, нали? Работата на регистъра е да минимизира конфликтите. Независимо от злостното отношение, и отказа на практически всеки да подпомогне този процес - г-н Марковски вече ви каза, че "Интернет Общество - България" имали готов проект... но разбира се, няма да го обсъждат с регистъра на имена. Що се отнася до лошото отношение на персонала - вие бихте ли се наели да направим с вас (или който и да е) очна ставка, в присъствието на отнеслия се лошо с вас персонал на Цифрови Системи - да се изясни кой какво. Разбирате, не бихме могли да накажем "надутата секретарка" и т.н. А за КЗК - това което аз продължавам да твърдя е, че г-н Марковски направи лоша услуга на тези, които посъветва да не заплащат таксите за поддръжка и да се откажат от имената си в BG, а също така и на тези, които убеди да не регистрират името си в BG (поради което друг вече е регистрирал същото име). Даниел Калчев

Тема държавата ще става регистърнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 19:32



Или с други думи Данбо няма да коментира фактът, че се надява да прилъже и физиеските лица да плащат по $ 180 за 2 години. Така де, явно фирмите-балами са на привършване.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 19:37



Даниел Калчев написа: ------------------------------- Ами ако не стане? Казах ви, че печелите и в двата случая. Ако ICANN реши че е по-разумно да не прави този прецедент в/с България? Ще поживеем, ще видим. Не мисля, че ще е страшно, ако има прецедент. Ако се случи така, както се случи с предишните ви обещания пред обществото в началото на 1998? Данбо, аз не съм обещавал пред обществото чудеса. Напротив - обещавам на хората винаги пот, и сълзи, и много работа. Иначе България няма да се оправи. Вие пак ще заявите "Цифрови Системи са подкупили КЗК", "Цифрови Системи са подкупили ICANN",... а жертвите на свещенната ви война, ще са си... жертви. Никога не съм казвал такова нещо. То бива да пишеш глупости, бива, но чак толкова май не бива. От друга страна, гузен негонен бяга. Все пак не аз, а някакъв ваш служител обясняваше пред КЗК, че бил състудент ли, какво ли с шефа на КЗК и ми предричаше как ще приключи делото. Но аз не съм мнителен и не си правя изводи от някакви си думи. Бихте ли се наели да компенсирате вредата, която нанасяте с опитите си да настроите хората срещу регистъра на имена в BG? А не мислиш ли, че може да се наложи да ми плащате, затова, че съм ви спестил наемането на нови офиси по цялата страна, за да сте по-близо до хората, които искат регистрация:-)

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 19:42



Поредната дивотия: Даниел Калчев написа: Едно от нещата които Цифрови Системи прави по въпроса през последно време е да изработи актуализирани правила и процедура за регистрация. Независимо от злостното отношение, и отказа на практически всеки да подпомогне този процес - г-н Марковски вече ви каза, че "Интернет Общество - България" имали готов проект... но разбира се, няма да го обсъждат с регистъра на имена. Първо не съм казвал такова нещо. Второ, не виждам вече смисъл да обсъждам правилата на Данбо, защото държавата има грижата да създаде нови правила. Т.е. правилата на Данбо ще са валидни докато държавата приеме новите - няколко месеца. Трето, никой не ми е давал "проект" на правилата, за да поискам от Управителния ни съвет да се произнесе по тях. И четвърто, и пето.... А за КЗК - това което аз продължавам да твърдя е, че г-н Марковски направи лоша услуга на тези, които посъветва да не заплащат таксите за поддръжка.... Да, бе, да. На мен ми закриха домейна без да ми го пазят години наред, както са направили с други домейни, нито пък без да ми искат пари, както правят със собствените си такива. Колко пари ми е струвало това на мен, само аз си знам.

Тема ЦС не си плащат домейнитенови [re: Григор]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 19:44



Цифрови системи не могат да си плащат сами на себе си домейните, които са изброени по-горе. На практика такава процедура не може да стане дори и от счетоводна точка, да не говорим, че данбо.бг напр. е псевдонима на Даниел, а за другите домейни също тепърва ще има спорове. Но те не се притесняват от това.

Тема Интернет Общество не е играчка за Данбо и с-иенови [re: Gramatikov]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 19:55



Според Данбо аз съм кавър версия на Супермен - могъщ съм като него, но съм малко по-зъл. Всички ме слушат и правят каквото им кажа. Забавно, нали? Че държавата ще се намеси, това е факт. Също такъв факт е, че до голяма степен от позицията на "Интернет общество - България" ще зависи и решението за пределегиране на правата. Просто ние сме се доказали не само у нас, но и по света като сериозна организация, с добри юристи и висококачествена поддръжка от чужбина. В такива случаи се питам дали Данбо не иска да стане нарочно мъченик, за да остане в паметта ни като светъл регистър. Проблемът е, че аз не съм някакъв тиранин, дето може да решава еднолично какво да прави една цяла организация. Имаме си УС, който се събира редовно и взима решенията с гласуване. Не знам дали си забелязал, но в последните 18 месеца всяко нещо, с което "Интернет общество - България" се захваща, е успешно. Това е рядко явление за страна като нашата и за организация, заобиколена от... хора като Данбо и с-ие. Тъй че аз отминавам с пренебрежение личностните му нападки (има личност, ще има и нападки), вглеждам се в грешките си, които той понякога посочва и вървя напред. Пък той нека си... говори. То не пречи.

Тема Интернет Общество не е играчка за Данбо и с-иенови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 20:27



Вени, Ти може и да си вярваш, че нещата с които "Интернет Общество - България" се захваща за били успешни, но пропускаш подробноста, че маъ доста хора се произнесоха доста по-компетентно (и където трябва) по въпросите за Лицензирането на Интернет доставчиците например. Смешно е да твърдиш, че ти си постигнал резултатите. Даниел Калчев

Тема Интернет Общество не е играчка за Данбо и с-иенови [re: Даниел Калчев]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 20:36



По този въпрос, г-н Марковски АКО Даниел Калчев (за "Данбо" не мога да говоря) счита вашата организация за престижна, и полезна - отдавна да ви е станал член. Факт е, че счита обратното - и най-вече че по доста нелицеприятен начин злоупотребявате с репутацията на "Интернет Общество" (isoc). Затова не ви е член, независимо, че отказвате да го махнете от вашите списъци с членовете. Същото важи и за доста други лица, известни в "Интернет средите". Защо ни държите като мъртви души, г-н Марковски? По какъв начин трябва да изразя желанието си да не бъда вписан като член на вашата организация, та това да се случи? Даниел Калчев

Тема Данбо оспорва делото за отмяна на лицензирането...нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 20:47



В какво вярвам аз си е мой личен избор (религия, нали разбираш). Кои са хората, които са се произнесли по-компетентно - има един сайт, на който са описани изказванията на всеки, дето е допринесъл с нещо за положителния резултат от делото (т.е. там са и такива като мен, и такива като теб). www.isoc.bg/kpd/ Но понеже говориш за смешните неща, ето кои са смешните: - да се пише "лицензирането на Интернет доставчиците" с главна буква е смешно. Знам, че уважаваш много Контрола, но чак пък да пишеш лиценз с главна буква:-) - да поставяш под съмнение приноса на "Интернет общество - България" за спечелване на делото за отмяна на лицензите. По времето, когато хитреци като теб се криеха и говореха срещу лицензите само на 4 уши, в Интернет общество не се поколебахме да заведем дело, при това с утежняващи обстоятелства. Намериха се разни хора и фирми, които толкова се слагаха на властта, че чак се претъркаха. То не беше да искат да бъдат лицензирани (при спряна процедура от съда), то не беше да се опитват да поставят под съмнение както мотивите ни, така и чистотата на помислите ни. Но слугите на властта са толкова нагли, че няма да се спрат пред нищо, за да омаскарят всички останали. Хубавото е, че все пак делото за отмяната на лицензирането бе доста добре популяризирано, при това не само у нас. Сега, с късна дата и ти ще се правиш на герой, както и останалите като тебе, но за твое съжаление никой не е забравен и нищо не е забравено. Не мога да разбера защо винаги се правиш на жертва. Но е смешно да отричаш това, което сме направили не благодарение на хората като теб, а въпреки тях. Даниел Калчев написа: ------------------------------- Вени, Ти може и да си вярваш, че нещата с които "Интернет Общество - България" се захваща за били успешни, но пропускаш подробноста, че маъ доста хора се произнесоха доста по-компетентно (и където трябва) по въпросите за Лицензирането на Интернет доставчиците например. Смешно е да твърдиш, че ти си постигнал резултатите. Даниел Калчев

Тема Данбо оспорва делото за отмяна на лицензирането...нови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано07.08.00 20:53



Вени, за разлика от теб, аз не твърдя че имам личен принос по въпроса. Че само аз съм причината да бъде спряна процедурата по лицензиране. Както вече писах, аз лично а също така и Цифрови Системи представихме мотивираното си мнение там, където е било необходимо, за да не бъде ликвидиран Интернет в България. Дали това е дало резултат, или не не е толкова важно. Но щом казваш, всички трябва да сме благодарни че Вени Марковски разобличи врага с партиен билет! Даниел Калчев (само Бог ще ни съди)

Тема Данбо оспорва делото за отмяна на лицензирането...нови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 21:01



Данбо, направо звучи неземно твоето признание. Ако си направил нещо такова, това е чудесно. Но сега отивам да гледам "Мера според мера", което е значително по-интересно от твоите писания. НО нещо бъркаш: никъде, никога не съм твърдял, че само аз съм причината да се спре лицензирането. На сайта ни сме написали на кого сме благодарни за добрия изход на делото. Впрочем реалното спиране осъществи Върховния административен съд по наша жалба за отмяна на заповедта. Тази жалба бе подписана и подадена от мен, докато работех в Министерство на правосъдието. Гледай и ти филма, дано след това ти дойдат по-свежи мисли.

Тема Мера според меранови [re: Вени Марковски]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано07.08.00 22:44



Даниеле, ако си гледал филма, разбра ли че има и по-важни неща от това да си регистър или да печелиш дела? Ех, Даниеле, Даниеле...

Тема Типичен Вени! Обичам този човек!нови [re: Вени Марковски]  
Автор Иванчо ()
Публикувано07.08.00 23:43



Въпрос: - Защо крадете трафик от СУ? Отговор: - Държавата ще става регистър на имена. Въпрос: - Казал ли си еди-какво си? Отговор: - Не, не съм! Казах го в личен разговор. Ех, Вени, що трудове по шизофрения могат да се изпишат около тебе. Ако случайно фирмата ви фалира, мисля че могат да те вземат за манекен на 4-и километър срещу ГОЛЯМО заплащане.

Тема въпрос към г-н Калчевнови [re: Вени Марковски]  
Автор Григор ()
Публикувано08.08.00 06:31



Г-н Калчев, вярно ли е това, че има няколко домейна, които не се заплащат, защото са регистрирани на името на фирмата Ви? Вени Марковски написа: ------------------------------- Цифрови системи не могат да си плащат сами на себе си домейните, които са изброени по-горе. На практика такава процедура не може да стане дори и от счетоводна точка, да не говорим, че данбо.бг напр. е псевдонима на Даниел, а за другите домейни също тепърва ще има спорове. Но те не се притесняват от това.

Тема въпрос към Иванчонови [re: Иванчо]  
Автор Григор ()
Публикувано08.08.00 06:34



Иванчо, внимателно прочетох всичко написано тук. Може би аз греша, но доколкото виждам г-н Марковски е отговорил на всички въпроси точно. Вие нарочно ли пишете така или си имате стара закачка с него? Иванчо написа: ------------------------------- Въпрос: - Защо крадете трафик от СУ? Отговор: - Държавата ще става регистър на имена. Въпрос: - Казал ли си еди-какво си? Отговор: - Не, не съм! Казах го в личен разговор.

Тема държавата ще става регистърнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Григор ()
Публикувано08.08.00 06:46



Има ли някъде място, където да прочетем новите правила в "суров" вид? Можете да ми ги пратите и по пощата, ако желаете. Може би наистина коментарът ми звучи като заяждане, макар че не това е била целта.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано08.08.00 10:44



добре е все пак, че има желание за промяна - в момента действащите правила нито защитават собствениците на търговски марки, нито на правата на търговските дружества върху фирмата им - само и единствено се усложнява процедурата и се отблъскват посетители. Аз лично мисля че ЦС го правят с идеята да предотвратяват бъдещи правни спорове, което като идея не е лошо. Проблемът е, че по начина по-който го правят се постига само негативния ефект. >Независимо от злостното отношение, и отказа на практически всеки да >подпомогне този процес - г-н Марковски вече ви каза, че > "Интернет Общество - България" имали готов проект... но разбира се, >няма да го обсъждат с регистъра на имена. това пък изобщо не е така - не става дума за помагане, защото това звучи малко кофти, а за един вид саморегулация - в края на краищата голяма част от функционирането на интернет се основава на този принцип. ако ЦС искат да постигнат едни работещи правила, които да бъдат въприемани поне от по-голямата част потребители като ефективни, справеливи и прозрачни, трябва да опитат да включат максимално голям процент от заинтересованите. спомням си като се правеше закона за далекосъобщенията тогавашното КПД се скъса да публикува проекта и да моли за мнения и предложения. и това го прави "лошата и гадна държава". и сега въпроса: а къде са тези предложения, по които чакате предложения - аз никъде не намерих такова нещо?

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 12:00



Доколкото си спомням, и други тук се опитаха да вметнат, че дори и държавата да има подобно намерение (а би ли трябвало демократична държава да има подобни намерения?), то процеса необходим за това далеч надхвърля 'няколко месеца'. Междувременно, вие отказвате да съдействате за изработване на по-добри правила на единствения субект, упълномощен за това - действащия регистър на BG. Има ли нужда от коментар? Що се отнася до veni.bg - вие тогава решихте да се подиграете с регистъра, и платихте таксата за поддръжка за 1 месец (вместо за година), поради което и името ви се поддържа няколко месеца, след което беше закрито. Ако сте искали да го запазите, щяхте да му платите таксата за годишна поддръжка. Даниел Калчев

Тема държавата ще става регистърнови [re: Григор]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 12:08



В съвсем кратък срок те ще бъдат публикувани. След което, ще има възможност за коментирането им, и подобряването им. Ако държавата наистина желае да спомогне за подобряване правилата за регистрация, тези 'нови' правила могат да бъдат доста добра основа. Все пак, 'новите' правила са 'еволюция' на сегашните, не променят основния принцип на регистрация (регистрират се само имена, за които има основание), но значително е разширен кръга на тези, които могат да регистрират имена (включително и частни лица), а също така възможностите (вариациите) за избор на име са формализирани - за да не четат заявителите, и персонала на регистъра различни неща между редовете (от което се пораждат конфликтите). В тези правила също така са написани и някои неща, които са факт (например че един заявител може да регистрира колкото си иска имена - например вариации в именуването на фирмата си) - а в същото време, регистъра е обвиняван че не позволява подобни неща. Бих могъл да кажа и друго (по-точно да го повторя за N-ти път): ако отношението към Цифрови Системи не беше толкова негативно (замислете се отново не сте ли били убеждавани в нуждата от това), тези правила отдавна щяха да бъдат публикувани, и което е повече - обект на публично обсъждане преди да бъдат публикувани. Прочетете ги, а след това съдете - приказките преди да сте ги прочели са просто... ненужни. Даниел Калчев

Тема въпрос към г-н Калчевнови [re: Григор]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 12:20



Факт е, че Цифрови Системи има регистрирани имена в BG (има си хас да няма - все пак, ние сме българска компания. Цифрови Системи има регистрирани също така имена в .COM, .ORG и .NET). Също така, факт е, че Цифрови Системи има основание да регистрира всяко от имената, които ползва в .BG. Според действащите в момента на регистрацията правила. Всъщност, оказва се, че всички имена, освен danbo.bg са запазени марки, или на Цифрови Системи, или за които Цифрови Системи е упълномощен ползовател. Името danbo.bg е по-особенно (аз вече обясних няколко пъти, включително и пред КЗК, но ще обясня и на вас): това е името на първия HOST регистриран в .BG. Преди много години, когато беше създаден регистъра, се допускаше регистрация на host директно в TLD. По-късно, когато в световен мащаб беше решено това да не се прави, danbo.bg се конвертира в domain - който се ползва единствено за e-mail. Това е същия host, който е първичен сървер на имена за BG (ns.digsys.bg). Вероятно има причина това име да боде толкова очите на г-на Марковски, но това си е негов проблем. Името, което ползва регистъра (bgnic.bg) е служебно регистрирано за целта. Поради тази причина данните за него са празни. В 'новите правила' има цял списък от имена, които са служебно резервирани за регистъра - не значи че ще се ползват - а просто няма да се регистрират на никого, за да няма объркване. Що се отнася до плащането, какъв документ искате, че Цифрови Системи са платили на себе си? Дефинирайте го, и ако е законен, ще го получите. Все пак, факт е, че Цифрови Системи плащат всички разходи на регистъра. Надявам се, съм отговорил на въпросите ви - ако съм пропуснал нещо, не забравяйте да го споменете. Даниел Калчев

Тема въпрос към Иванчонови [re: Григор]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 12:24



Григор, това за краденето на трафик от СУ е факт. Можете да се обърнете към Университетския Компютърен Център за справка. Може да се окаже, че и на по-високо ниво в Университета все още се пазят протоколите от разследването. Разбира се... може да са заличени от новото ръководство - все пак - далаверата на Вени не е била възможна без вътрешен човек (от Факултета по Химия). Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 12:28



Бихте ли обяснили, как сегашните правила не защитава собствениците на запазени марки и имената на фирмите?! Правилата в момента са в последната си редакция, и ще бъдат публикувани на официалния адрес на регистъра http://www.digsys.bg/bg-nic/ (който според новите правила ще се промени на "по-неутрален") Даниел Калчев ПП: А за помагането - ставних с това, че "Интернет Общество - България" ще "помогне на държавата".

Тема Мера според меранови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 12:31



Вени, радвам се, че за днес поне и ти, отново си разбрал това. Беше близо до истината, когато ти се роди дъщеричката (да ти е жива и здрава), но явно около теб има не особенно здравословна среда. Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано08.08.00 13:47



Знаете, че в България действа принципа на регионалната уникалност при регистрация на юридически лица - това означава, че всеки окръжен съд може да регистрира ю. лице (и едноличен търговец), чието наименование не фигурира в търговския регистър - т.е. аз мога да регистрирам "цифрови системи" ООД в Благоевград, ако там няма подобен субект. Тука се пита - какво ще стане, ако има 28 (колкото са окръжните съдилища) ООД-та или СД или КД или фондации и пр. с едно име и някое от тях подаде заявление за регистрация? Явно има право, обаче според правилата и другите имат права! Така че изискването за име на фирмата е недомислица - най-малкото затова защото едно ЕТ се регистрира за 1 седмица за около 50 лв. Просто няма смисъл. Към всичко това трябва да се добави и факта, че едно и също име освен на различни места може да е регистрирано и под различни форми - сдружение "цифрови системи" <> "цифрови системи" ООД За търговските марки - щом приемаме, че ще регистрираме имена на фирми - ето вече един пробив в сигурността на притежателите на марки (махнете от правилата прилагателното търговски - по новия закон са само марки). Освен това там самата регистрация е само един момент от цялостния състав по придобиване на търговска марка - има и други моменти като заявката, от която също възникват права за заявителя и пр. Освен това марка може да се притежава и от физическо лице, което означава пък, че то няма да може да я регистрира предвид на това, че по действащите правила то не може да го направи. Друг момент е, че едно лице (физ. или юр.) може да притежава повече от една марка - отново не може да ги регистрира. Освен това и в търговския закон и в закона за марките и географските означения и в закона за защита на конкуренцията на носителя на някакво право на интелектуална или индустриална собственост се дават множество способи да защити ефективно правата си (дано някой тука не цитира вестниците, че съд. система била бавна, корумпирана и пр. - това го приказват за наказателните дела предимно) Имам и други аргументи, че в момента правилата съдържат безмислени моменти, но сега нямам време. Не съм конкурент на регистъра (т.е. нямам общо с ISP) и наистина мисля, че част от изискванията са само усложение, което нито защитава някого, нито спестява време, средства и нерви.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 14:19



Г-н Граматиков, Най-напред, ще напомня каква е функцията на регистъра на имена (освен редактирането и техническата поддръжка на съответната зона): "Да именува субектите, ползващи Интернет, като при това съхранява достатъчно информация за идентифициране на тези субекти" Нормалния начин за именуване е на заявителя да се даде името, под което той е добре известен. Попитах преди години администратор на един друг европейски регистър, който очедивно беше значително по-запознат с проблемите от мен, какво се прави, когато дойдат няколко фирми наречени "Panasonic" и поискат да регистрират имена. Той ми предложи следното: "На първата, очевидно регистрираш panasonic.bg. На следващата, ако е например Panasonic Ltd и предлагаш да регистрира panasonicltd.bg, ако не желае, може да си избере например panasonic2.bg или нещо подобно. На друга може да се даде име panasonicad.bg и така нататък. Всяко име в Интернет е уникално, и поради това първия има шанс да получи 'по-интересното' име." Принципа на регистрация в BG винаги е бил FIFO. Първия, който удовлетворява изискванията, получава името. Следващия трябва да се съобрази с факта, че това име вече не е свободно. След това, около 1996 г. Цифрови Системи въведе като допълнително основание използването на запазена марка. По онова време, запазената марка беше нещо, което не се приемаше като основание от повечето регистри (т.е. повечето не ползоляваха регистрация на запазена марка като име в Интернет). Тогавашната политика на Цифрови Системи, както се вижда сега се оказа правилна. Разбира се, възниква въпроса какво да се прави когато има две еднакви запазени марки - защото и марките не са уникални, нали? Регистрират се в различни категории. За тази цел, регистърът на .fr направи един експеримент, по всеобщо мнение доста неудачен - създаде изкуствените йерархии tm.fr, tm1.fr, и т.н. в които се регистрират само запазени марки - а в .fr само имена на организациите. Очевидно има конфликт когато има фирма с едно име, и запазена марка със същото име. Но конфликта не е по-голям отколкото конфликта с няколко фирми с едно име, или няколко запазени марки с едно изписване, нали? Имате ли предложение за решаването на този проблем? Регистърът идентифицира злоупотребите, извършвани посредством фирми Едноличен Търговец, и от известно време отказва регистрация на части от името на търговеца. Според Търговския Закон "Чл. 59. Фирмата на едноличния търговец трябва да съдържа без съкращения личното и фамилното или бащиното име, с което е известен в обществото." Новите правила са съобразени с това. На Регистъра е добре известно, че една заявка за регистрация на име в Патентното ведомство продължава доста време. Поради тази причина, като основание за регистрацие на име съвпадащо със запазена марка на заявителя) се счита съответно еднозначно уведомление от Патентното Ведомство, че марката е заявена от заявителя, и че е направено проучване, което показва че вече няма друга такава регистрирана марка. Това е досегашната практика. Винаги е била такава. Регистрацията се прави "условно" за срок от една година, след което ако заявителя не разполага със запазената марка, името се закрива. Новите правила изрично документират тази практика. > Освен това марка може да се притежава и от физическо лице, което означава пък, че то няма да може да я регистрира > предвид на това, че по действащите правила то не може да го направи. Както вече обясних - това също е променено в новите правила. Частното лице може да регистрира запазената марка, която притежава. Това беше очевиден дефект на досегашните правила. > Друг момент е, че едно лице (физ. или юр.) може да притежава > повече от една марка - отново не може да ги регистрира. Един заявител ВИНАГИ е можел да регистрира повече от едно име в BG. Или може би имате в предвид нещо друго? Не е въпрос дали сте конкурент на регистъра - а как бихте могли, след като регистъра на имена е естествен монопол? Това е терминология измислена от тези, които искат да дискредитират регистъра. В старите правила имаше наистина доста недоизказани неща, да се надяваме, че новите са по-удачни - а евентуално изработените по-късно, още по-добри. Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано08.08.00 14:20



Не е вярно това, Даниеле. Не отказвам, напротив - няколко пъти ти казвам: прати ми го този проект, който сте измислили/мислите, за да ви консултирам. Хем не го пращате, хем искате да ви съдействам. Няма как да стане. Моето предложение е конструктивно, твоят отговор - популистки. Междувременно, вие отказвате да съдействате за изработване на по-добри правила на единствения субект, упълномощен за това - действащия регистър на BG. Има ли нужда от коментар?

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 14:34



Вени, Никой в Цифрови Системи не вярва, че Вени Марковски може да окаже каквато и да е консултантска помощ, относно изготвянето на нови правила. Дори напротив. Затова и нищо не си получил. Само от теб зависи, дали някой ще разчита на помоща ти. Това, че не желаеш да съдействаш на Цифрови Системи го написа ти сам - тук в този форум има твърде много битове, които твърдят именно това. Мисля, че засега сме се справили с досегашния вариант на актуализирани правила - ако нещо не е наред, обществото ще ни коригира. Надявам се, без излишни емоции - ти като част от това общество също можеш да го направиш. Бих искал също така да заявя, не за теб - а за останалите които четат тук - че Цифрови Системи са взели на сериозно всички аргументирани предложение за подобряване на правилата. Колкото и да е невероятно, някои дори се престрашиха да ги пратят писменно. Даниел Калчев

Тема въпрос към г-н Калчевнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано08.08.00 14:39



Все пак, факт е, че Цифрови Системи плащат всички разходи на регистъра. Но КОЙ тогава е регистърът? Дали това са "Цифрови системи" или е някое друго юридическо лице? Нали не е фирмена тайна да ни кажете - за да елиминирате спекулациите - кой е платил тези домейни, кой му е издал фактурата и дали са били таксувани по $ 60 / годишно + началната такса? Поздрави. п.п. не ми се отговаря на останалите съобщения - вчерашният ентусиазъм ми мина, след като гледах "Мера според мера" и особено след като гледах обясненията на Георги Дюлгеров преди филма. Много малко неща имаме ние българите, с които можем да се гордеем, но не ги оценяваме, докато не ги загубим.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано08.08.00 14:45



Проблемите с вярата да се отнесат към Светия престол или към патриарх Максим. Аз не виждам смисъл да седя и да ви казвам "Ще бъда конструктивен". Ето, заявявам го писмено, но това очевидно не ти е нужно. Само от теб зависи, дали някой ще разчита на помоща ти. Аз не държа някой да разчита на помощта ми. Просто казвам, че като юрист с известен опит в правото и в Интернет, бих могъл да прегледам проекта на правилата ви, за да ви "накастря" здравата ПРЕДИ да сте ги публикували. Щом предпочиташ да работя в групата към БАИ - добре. Ако пък искаш, ще го правя и публично - на мен ми е все едно. Нито искам да те насилвам, нито искам себе си да карам да върша чуждата работа. Това, че не желаеш да съдействаш на Цифрови Системи го написа ти сам - тук в този форум има твърде много битове, които твърдят именно това. Има твърде много в обратната посока. Не обърквай темите.

Тема въпрос към г-н Калчевнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 14:53



Г-н Марковски, както значение има, дали ще ви кажа, че "Цифрови Системи са платили на Цифрови Системи сумата от Nx$50 начална такса + Nx$50 такса за годишна поддръжка, за което са издали сами на себе си платежен документ" или че "Цифрови Системи не са си плащали имената" ... освен да си чешем езиците? Каква ще бъде разликата? Цифрови Системи винаги могат да си издадат съответния платежен документ (ако не е бил издаден) - ако и когато някой реши да направи съответната проверка. Кого интересува какви суми се прехвърлят между банковите сметки на Цифрови Системи? Все пак, защо не направите услуга на четчщите тук и не изброите имената за които твърдите че Цифрови Системи злоупотребяват - изчислете и сумата, с която Цифрови Системи са ощетили някого - разбира се, уточнете и кого са уточнили. И нека приключим с тази бесзмислена тема. Според ICANN, регистър на имената в BG е Цифрови Системи. (в отговор на въпроса ви). Даниел Калчев ПП: Все пак, не мислите ли, че ако Цифрови Системи са пропуснали да си издадат фактура за digsys.bg това си е чиста загуба на фирмата (би могло да мине като разход), с което вие, като 'конкурент' сте спечелили. :-)

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 14:56



Вени, вече на няколко пъти писах за лъжливото овчарче - но не на всеки е дадено да вижда... Даниел Калчев ПП: А работата в комисия е полезна, спомага за колективното поемане на (без)отговорност. :-( ППП: За юридическа помощ е твърде късно (за тази редакция). Твърде много време загубихме поради делата ти.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано08.08.00 15:05



За да няма объркване, трябва да се изясни кой какво иска - аз съм за максимално опростени и ускорени правила за регистрация, които да ползват някой принципи от процедурата на Патентното ведомство при регистрация на марка (само принципи, а не цялата процедура) - напр. изчерпателно изброяване на основанията за отказ за регистрация, което да изключи субективизъм. - ето един пример за обратното - "По време на регистрацията предложеното име на областта трябва да е едновременно валидно и подходящо." За това изобщо не мога да се съглася, че ако тръгнете да отказвате на ЕТ имена ще направите нещо полезно - в края на краищата очевидно това е единствения начин за регистрация в момента и човек трябва да заобиколи закона, за да е горд собственик на име в .бг Всички регистратори имат клауза за неносене на отговорност при претенции на трети лица, така, че не разбирам защо Вие (дигсис) трябва да полагате толкова грижи да не пострада някое право или интерес? Между марките, имената на домейни и търговските фирми има доста сериозен конфликт на интереси, който дигсис не може да реши. С поставянето на недомислени условия само се затруднява регистрацията, но не се дава допълнителна защита (нещо взех да се повтарям). Предполагам, че се опасявате от много конфликти след една евентуална либерализация на регисттрационния режим. Според мене недоволните в този случай ще са доста по-малко. А освен това ще могат да се защитят пред съда - нещо, което не могат да направят, ако им откажете регистрация. Тука стигат до едно предложение (понеже го няма проекта за правилата ги излагам така разхвърляно) - отказите на регистратора да подлежат на обжалване пред съд по реда на Закона за административното производство. Вече има такъв прецедент - Закона за обществените поръчки и мисля, че тука една подобна защита е нужна предви на монополното положение на регистър, ако разбира се нещата не се развият в посоката, която Вени изложи - държавата регистър и множество регистратори. Колкото за повече от едно имена - ето това основание за отказ трябва да бъде държано настрани от новите правила, ако наистина настоявате, че няма проблеми в това отношение - 5.3. Заявителят вече притежава име на подобласт в BG.

Тема въпрос към г-н Калчевнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано08.08.00 15:07



Значението е, че ако ЦС плаща сама на себе си домейните, които ползва, тогава заслужава не само поздравления, но и молба да сподели челния си опит. Каква ще бъде разликата? Цифрови Системи винаги могат да си издадат съответния платежен документ (ако не е бил издаден) - ако и когато някой реши да направи съответната проверка. Именно. Дали е бил издаден? Ако не е бил, да - наистина може да се издаде, но ще е постфактум. Все пак, защо не направите услуга на четчщите тук и не изброите имената за които твърдите че Цифрови Системи злоупотребяват - О-о, не, не съм казал "злоупотребяват". Това са интерпретации на моите думи. Аз искам само да знам дали като регистрирате толкова много имена ги плащате на някого (на регистъра) или ги минавате по сделката наем-заем:-) Според ICANN, регистър на имената в BG е Цифрови Системи. (в отговор на въпроса ви). Слава Богу, че както писа преди малко, останах с впечатлението, че регистърът е някоя друга фирма, на която "Цифрови ситеми" плаща, за да й регистрира имената:-)

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано08.08.00 15:12



Даниеле, приказките ги запази за себе си - ако вярваш в тях. ПП: А работата в комисия е полезна, спомага за колективното поемане на (без)отговорност. :-( Така ли? А работата на Дигсис да не би да спомага за поемане на някаква отговорност? Откога монополистите станаха отговорни за делата си? ППП: За юридическа помощ е твърде късно (за тази редакция). Твърде много време загубихме поради делата ти. Да, вече четох как сте писали "където трябва" каквото трябва и заради това нямало лицензиране на Интернет доставчиците:-) Щом е късно за помощ за тази редакция, защо изобщо си правиш труда да обявиш, че искаш помощ - това е безмислено.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 15:15



> напр. изчерпателно изброяване на основанията за отказ за регистрация, което да изключи субективизъм. - ето един пример за обратното - > "По време на регистрацията предложеното име на областта трябва да е едновременно валидно и подходящо." Всичко, което това изречение означава е, че трябва да са удовлетворени И изискванията за "валидност" и "подходящост" на името. Например: ако имате фирма която се казва D&D Ltd, очевидно името "d&d.bg" e "подходящо" - то за съжаление обаче не е "валидно", защото '&' не е валиден символ. > 5.3. Заявителят вече притежава име на подобласт в BG. Това наистина е нещо, което никога не се е прилагало, и вече липсва в текста. Ако правилно съм разбрал, Вие критикувате изискването за "основание" при избора на име в BG. Какво е вашето предложение? Всеки да може да регистрира каквото пожелае име в BG? (ако това е така, ще имаме сериозни проблеми с ICANN, според чиято сегашна политика тази "привилегия" е запазена само за .COM) Все пак, бихте ли разяснили вашето предложение? Относно допълнителната защита не сте прав. Факта, че заявителя е следвал публикувани "ограничителни" условия за да регистрира името си му дава достатъчна защита за това, че той е в правото си да го ползва. Бих се радвал да ме оборите. Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано08.08.00 15:49



>Всичко, което това изречение означава е, че трябва да са удовлетворени И >изискванията за "валидност" и "подходящост" на името. Това "подходящост" не може да е част от едни общи условия на договор - правилата са именно общи условия. Докато има такива разтегливи фрази ще има и много спорове по самата регистрация. Дори за Вас е по-добре да изброите условията, на които да отговарят заявителите и да им кажете защо можете да им откажете. Обяснението, че името не е подходящо не звучи убедително и със сигурност ще доведе до много спорове (ако го използвате на практика) Ако не могат да се формулират прецизно основанията а регистрация на име по-добре да се премине към "първият по време е по-силен по право". ICANN не се интересуват от принципа на раздаване, само държат да е справедлив и да поставя в равно положение всички заявители. Ако все пак се реши, че трябва да има някаква формална връзка между име на домейн и някакво право на заявителя - нека това не бъде толкова тромаво. Напр. търговските регистри са публични - не може ли дигсис при заявка на име да проверява в информационно обслужване ад - така ще се избегне използването на пощата например. >Относно допълнителната защита не сте прав. Факта, че заявителя е >следвал публикувани "ограничителни" условия за да регистрира името си >му дава достатъчна защита за това, че той е в правото си да го ползва. Бих >се радвал да ме оборите. Ползването на име на домейн по никакъв начин не дава на някого предимство пред носителя на друго право като например правото на марка, на търговска фирма, правото на име и пр. Ако аз по някакъв начин регистрирам coca-cola.bg (примерно) това по-никакъв начин няма да ограничи средствата на coca-cola да защити правото си - чл. 75 и сл. от закона за марките и..... Също така на плоскостта на нелоялната конкуренция и непозволеното увреждане всеки може да защити правата си без значение, че нарушителят формално е спазил правилата за регистрация. Именно тази гарантираност на способите за защитата на права и законните интереси не изискват от регистратора да бъде толкова рестриктивен. Ако някой бъде ощетен, той има достатъчно способи да се защити и да накаже нарушителя. Практиката на американските съдилища (а и не само при тях) доказват, че това, че някой е регистрирал домейн не му дава някакви гаранции по отношение на другите субекти. В България все още не е имало такова дело - вярно в резултат на рестриктивния режим, но със сигурност ако се либерализират нещата всичко ще си дойде на мястото.

Тема DIGSYS vs BOL.BG Стига!!!!!!!!!!!!!!нови [re: Miro]  
Автор Диди ()
Публикувано08.08.00 16:09



Вие, господа Вени и Даниел, защо не си чукнете една среща и не се разберете насаме, вместо да задръствате форума с Вашите си лични спорове???????????

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Диди ()
Публикувано08.08.00 16:12



Тук май някои хора се опитват да си избият комплексите...

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 16:30



> >Всичко, което това изречение означава е, че трябва да са удовлетворени И >изискванията за "валидност" и "подходящост" на името. > Това "подходящост" не може да е част от едни общи условия на договор - правилата са именно общи условия. Докато има такива > разтегливи фрази ще има и много спорове по самата регистрация. Дори за Вас е по-добре да изброите условията, на които да отговарят > заявителите и да им кажете защо можете да им откажете. Изкушавам се да кажа, че не сте чели текста на публикуваните правила - "валидност" и "подходящост" са просто етикетите на два списъка от условия. Тези списъци са още по-подробни в новите правила. > Ползването на име на домейн по никакъв начин не дава на някого предимство пред носителя на друго право като например правото на > марка, на търговска фирма, правото на име и пр. Ако аз по някакъв начин регистрирам coca-cola.bg (примерно) това по-никакъв начин няма > да ограничи средствата на coca-cola да защити правото си - чл. 75 и сл. от закона за марките и..... Това също си го пише.... макар и с други думи. Аз съм наясно какво имате в предвид, но както писах по-рано Цифрови Системи не може да поеме риска от прекалено рязка смяна на правилата за регистрация. От друга страна, правилата за регистрация на имена в Интернет се 'затягат' навсякъде - редно ли е според вас, в BG да бъдат премахнати всички органичения... само за да се наложи съвсем скоро да бъдат поставени отново? Правилата за регистрация на имена (не само в BG) са в постоянен процес на усъвършенстване, според нуждите и спецификите. Ако не беше така, просто щеше да има закон, който да постановява какви са правилата. Затова, ние следваме нуждите и желанията на повечето заявители - опита на регистъра е нещо, което трудно се придобива с четене на самите текстове, и предположения какво би било, ако се позволи по-неограничена регистрация... Ако правилно ви разбирам - вие предлагате, да остане само "валидност" на името, а да се премахне "основание" (или "подходящост"). Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано08.08.00 16:42



Изобщо не се изкушавайте - направо си го кажете - не съм ги чел - просто не мога да ги открия по digsys.bg - аз ли слабо ги търся...... най-добре ще е да кажете къде са и да ги прочета, че те недоразуменията (виж. цялата дискусия) така започват:) пък после ще дам предложение за термините - разбира се, ще дам предложение, ако се интересувате - иначе ако е все тая...

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 16:47



Интересувам се. Предлагам да създадем нова рубрика, че тази взе да става...големичка. Сега действащите правила се намират на http://www.digsys.bg/bg-nic/domain-new.html. (всъщност, на www.digsys.bg от лявата страна има избор на "Domain registration") Новите ще бъдат публикувани пак там, педполагам до края на седмицата. Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано08.08.00 16:54



Всъщност, май ме поднасяте? Откъде ми цитирахте номерата на параграфите, след като не сте ги чели? Даниел Калчев

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано08.08.00 18:55



Не поднасям, не поднасям - ползвах старите правила - тия дето са сега действащия вариант. Но чакам да видя новите, за да не кипи безмислен труд и само да си чеша езика (пръстите). Идеята за нова дискусия не е лошо - може утре да направиме една, че сега трябва да тръгвам.

Тема държавата ще става регистърнови [re: Даниел Калчев]  
Автор Григор ()
Публикувано08.08.00 21:54



Бих могъл да кажа и друго (по-точно да го повторя за N-ти път): ако отношението към Цифрови Системи не беше толкова негативно (замислете се отново не сте ли били убеждавани в нуждата от това), тези правила отдавна щяха да бъдат публикувани, и което е повече - обект на публично обсъждане преди да бъдат публикувани. Не знам защо отношението към Цифрови Системи е негативно. Не знам дали аз трябва да се замисля за това; според мен е по-добре вие да сторите това. Най-лесният начин да запушите устата на зложелателите си е да бъдете отворени към света!

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано09.08.00 11:07



ДИгсис пак си ходят през просото. Сега пък нямало да ги публикуват предварително, а когато станели готови. Кой ги готви, как ги приема - това е най-пазената тайна в страната. Не ги пускат предварително, защото не желаят да получат добронамерени съвети, а искат непременно да предизвикат скандал (не вярваш, че случайно са приготвили тюрлю-гювеча точно когато държавата реши да се намеси, нали?). Хубаво.

Тема въпрос към Иванчонови [re: Даниел Калчев]  
Автор --- ()
Публикувано09.08.00 11:10



Zdrasti, Ne si prava, phorumite sa tochno za tova. Ako ne ti haresva -- threadove i forumi kolkoto iskash.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано09.08.00 15:25



мисля, че беше споменато, че ще ги изкарат на показ (не ми се минава през постингите), поне аз с такова впечатление останах. все пак, ако не ги подложат на обсъждане може да се очаква после да има много хора против, дори и само за това, че не им е било позволено да участват, да не говориме, че със сигурност ще има полезни идеи тука пак ми се ще да припомня добрата практика на МТС (бившето КПД) да подлага на обсъждане по-важните актове. Дори и заповедта за дейностите, подлежащи на лицензиране беше отменена след подобна дискусия. Иначе още щеше да е някъде из ВАС и Вени още щеше да се лее от всички медии. Така, че има и от публичната администрация какво да се научи понякога. Твърде рядко за съжаление....

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Анонимен ()
Публикувано09.08.00 15:46



Не съвсем. Беше казано, че ще ги публикуват на онзи адрес, на който се намират правилата за работа на регистъра. Сиреч - ще сменят старите правила с нови. Без дискусия, без обсъждане. Нагло и по социалистически монополистически. Цифровосистематически.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Анонимен]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано09.08.00 16:08



Не могат - поне има текст на закона, който да ги спре (гадно нещо за законите, ама ако знаеш това онова помага понякога:) Правилата, както споменах са общи условия на договорите, които се сключва между дигсис и притеателя на име на домейн. Така както банките, застрахователите, бтк и много други позлват общи условия за еднотипните договори, които сключват. чл.16 ал. 3 ЗЗД - При договори с продължително изпълнение изменяването или заменяването на общите условия има сила за насрещната страна по заварен договор само ако и е било съобщено и ако тя не е заявила в дадения и писмено достатъчен срок, че го отхвърля. (за търговските сделки нещата са малко по-различни, но смисълът е същия) Кратко, точно и ясно - трябва да има "достатъчен срок", в който тия около 1000 притежатели на имена на домейни в .бг да решат ще отхвърлят ли, ще се съгласяват ли

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Gramatikov]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано09.08.00 16:30



Граматиков, ти май не си наясно, че в Дигсис може да са всякакви, но глупави не са. Какво ще последва от несъгласяването с новите условия: ако не ти харесват, махай се от .бг и отивай в -бг.ком. ДИгсис е монопол. Щом не го искаш (добър, лош - няма значение), тогава се отказвай от знака за национална принадлежност и отивай при гадовете от .ком, дето е и до 6 пъти по-евтино. Дигсис насила никого не са накарали да си регистрира домейн, нали?

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Gramatikov ()
Публикувано09.08.00 17:24



Изобщо не съм тръгнал да има правя морални, естетически и пр. оценки - не ми е работа. Ясно, че монопола е железен (доскоро и network solutions бяха така, ама я сега какво става). Въпросът беше, че не могат да публикуват новите правила и те да влезнат в сила веднага. Поне не за тези, скоито са в договорни отношения. Щат не щат има такъв "достатъчен срок" и в него всеки може да не се съгласи с договора, да иска промяна и пр. Има и още начини за въздействие, но това влиза по-навътре в една материя, която предполагам е скучна за повечето тук. Вече казах, че според мене за дигсис е по-добре да пуснат правилата за обсъждане, но крайното решение си е тяхно. Ако не се навият, има да пишеме после по форумите.......Обаче разчитайки на истината в първото изречение на постинга ти се надявам да не се стига до секретност и параноя.

Тема Отговоринови [re: Григор]  
Автор Иванчо ()
Публикувано10.08.00 05:07



Напротив. Много ще ми е интересно да видя отговори, но от някои теми г-н Марковски свенливо бяга.

Тема Отговоринови [re: Иванчо]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано10.08.00 10:59



Тцъ. Нещо бъркате, драги ми Смехурко. Аз съм отговорил на всичките въпроси, които се отнасят до работата ми. За личните въпроси - идете на veni.com и там ще намерите отговор, а ако ли не - има форма за попълване, където можете да зададете личен въпрос и ще получите отговор. Не е нужно сега да ми пишете пак някакви въпроси, на които вече съм отговорил. Няма да си правя труда да ви обяснявам отново, а сега го правя, защото виждам, че се опитвате да объркате и други хора, освен самия себе си.

Тема Ще има нов регистър на имена в .бгнови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано10.08.00 11:51



Вени, Известно е кой ги измисля, и кой ги приема. Или по-точно кой е упълноможен да ги измисля и да ги приема. Не мислиш ли, че Цифрови Системи имат избор все пак с кого да се консултират? Ти пита преди време дали биха се консултирали с теб - не мерси. Който е пожелал, си е казал мнението. Анонимните форуми не са място, където се дават подобни предложения. Даниел Калчев

Тема Чудесен пример за регистъранови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано10.08.00 14:09



Даниел Калчев написа: ------------------------------- Вени, Известно е кой ги измисля, и кой ги приема. Или по-точно кой е упълноможен да ги измисля и да ги приема. Мисля, че този чудесен пример за раздвояването на Цифрови системи (а защо не и "размножаването") е достатъчен, за да почна при всяко твое писмо да питам: "Кой всъщност го казва това: регистърът, Цифрови системи, Даниел, Калчев или Даниел Калчев?" Не мислиш ли, че Цифрови Системи имат избор все пак с кого да се консултират? Това е чудесно. Още по-добре е, че нямат избор върху това кой да ги критикува за правилата, които изсмукват. Изобщо, критиката е нещо доста полезно, особено по отношение на монополистите в България.

Тема Чудесен пример за регистъранови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано10.08.00 14:49



Вени, Ти май имаш нужда от психиатър? :-) Според IANA, "Sponsoring Organization" на BG TLD е "Цифрови Системи". Даниел Калчев (по стечение на обстоятелствата, един от собствениците на Цифрови Системи)

Тема Чудесен пример за регистъранови [re: Даниел Калчев]  
Автор Вени Марковски ()
Публикувано10.08.00 15:13



Това за спонорството... някой беше питал защо именно Дигсис е спонсор:-) Но все пак БГ ТЛД различна организация ли е от Цифрови системи? Кои са й учредителите/собствениците/партньорите? От това, което пишеш, понякога казваш "ние, Дигсис...", понякога "Регистърът ще реши това и онова..." - така се объркват хората. Даниел Калчев написа: ------------------------------- Според IANA, "Sponsoring Organization" на BG TLD е "Цифрови Системи". Даниел Калчев (по стечение на обстоятелствата, един от собствениците на Цифрови Системи)

Тема Чудесен пример за регистъранови [re: Вени Марковски]  
Автор Даниел Калчев ()
Публикувано10.08.00 15:25



> Но все пак БГ ТЛД различна организация ли е от Цифрови системи? Кои са й учредителите/собствениците/партньорите? BG TLD е понятие. Цифрови Системи е частна фирма. > От това, което пишеш, понякога казваш "ние, Дигсис...", Кога съм писал подобно нещо? За да не се объркваш Вени, ще повторя още веднъж: Цифрови Системи == Регистър на имената в .BG != Даниел Калчев == - означава 'идентично' != - означава 'не идентично' Даниел Калчев

Тема Вени е нещо обърканнови [re: Вени Марковски]  
Автор Иванчо ()
Публикувано10.08.00 23:25



Въпросите са свързани с работата ти май. Примерно: 1. Защо има цензура на форума на БОЛ? 2. Как обслужвате осем хиляди клиента на 50 линии? 3. Крадете ли трафик от СУ? 4. Задължително ли е клиентите ви да ползват прокси, и това има ли връзка с т.3?

Тема вземете си акаунт в БОЛнови [re: Вени Марковски]  
Автор Dobrev ()
Публикувано11.08.00 12:43



Malej... Kakwa shtedrost... cql chas:) No ako me drop-ne shte te sydq!:P Dobrev

Тема ЦС не си плащат домейнитенови [re: Вени Марковски]  
Автор nikoj ()
Публикувано12.08.00 17:59



E, da, ne plastat, no za smetka na tova plastat drugi sumi na drugi lica i institucii pod formata na rushveti....


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.