Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:26 25.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови  
Автор guest1 (наблюдател)
Публикувано29.01.08 14:17



Интересна работа...
Аз съм прост интернет потребител и един ден получавам известие, че имам писмо - да ходя да си го взема от пощата. Отивам, разписвам се и с изненада откривам, че в плика има реклама на spnet за въпросната нова услуга. По принцип не съм фен на директния маркетинг, ама айде, щом даже препоръчани писма пускат ще им обърна внимание :)

Та искам да питам ако има някой запознат до колко тази услуга е реална? Т.е. наистина ли от вкъщи до "края на света" ще стигам само по оптика, latency-то ще е перфектно и нетът няма да спира? Все пак това е огромна инвестиция - много оптични кабели, които не могат да висят свободно между блоковеете, а цените, които са обявили са като на обикновените lan-ове.

Вече питах на телефоните за допълнителна информация и оттам излиза, че всичко е приказно, ама понеже съм многократно гърмян заек (едногодишен договор искат) търся и независимо мнение :)

Редактирано от guest1 на 29.01.08 14:26.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано30.01.08 17:41



На теория PON променя изцяло облика на интернет достъпа до крайния клиент. За момента до повечето домове влизат поне 1 меден кабел, коаксиален и т.н. Всички препатили знаят какво се случва от външни трасета когато има буря - токови удари, изгоряли суичове, липса на интернет.
От друга страна цената за оптика до клиента е доста висока - аз самия исках да си пусна оптика от моя доставчик, който дори не намери за необходимо да уточни точната цифра...
Това да влиза у дома при мен оптика е огромно предимство и аз лично с нетърпение я чакам в моя квартал.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор tothnam (новак)
Публикувано30.01.08 18:58



За кой квартал става дума. И дай телефон за връзка, със Спектър, моля .

Ноевият ковчег е построен от любители.
Професионалистите, измислиха "Титаник" !


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор rahan (toe cutter)
Публикувано30.01.08 23:04



И какво като пускат оптика?
Дали по оптичен или по меден кабел, връзката ще е една и съща. Няма да ти се вдигне скоростта до тавана.
А и медия конвертор би трябвало да монтират - още кабели. Или пък мрежова карта с оптичен вход?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: rahan]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано31.01.08 01:06



Технологията е интересна. Не е нещо кой-знае колко ново като идея - споделена медия в посока мрежа-клиент (по подобие на коаксиалния етернет - всеки получава всичко, а MAC-контролерът филтрира данните, които не са за него) и времеделене в обратна посока. Предимството е по-висока надеждност заради липсата на активно оборудване по пътя, т.е. на по-малко места ще има риск нещо да изгори или да му спре тока. Недостатъкът е, че бекъп е технологично невъзможен. Т.е. ако мрежата се скапе поради авария, ще трябва да се чака да се възстановят кабелите, докато при класическия лан винаги може да се намери някакво временно решение (например мрежата в квартал А да се прикачи към съседния квартал Б с едно кабелче през дърветата или през радиорелейка - ще е кофти, ама все пак ще работи). Факт е обаче, че проблемите с тока са по-чести от проблемите с прекъснати оптични кабели, но пък се решават по-лесно и по-бързо. По отношение на скоростта няма разлика - едно влакно може да пренесе максимум един гигабит и всичко зависи по колко клиента на влакно си вързал.

Медияконверторът обаче е интелигентен и дава някои предимства - винаги можеш да провериш връзката до клиента, дори ако му е изключен (повреден, разконфигуриран) компютъра, както и да провериш дали има ток при него (с "последния си дъх" устройството може да подава сигнал, когато му спре захранването, но не знам дали моделът на Спектър поддържа тази функция).

Като цяло никой не е в състояние да даде мнение. На теория звучи приемливо, но на практика (мрежа с поне 1000 истински абоната) никой не го е виждал. Всички ще наблюдаваме с интерес експериментът на Спектърнет. Ако е успешен - това ще е бъдещата технология. Ако ли не - няма да е това.

Митко



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Mитko]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано31.01.08 08:38



Всички наблюдавайте с интерес, аз мисля да тестна само оптиката да се появи в квартала.

Редактирано от justuser на 31.01.08 08:38.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано31.01.08 14:46



Да дам... готино е. Вчера минавам и гледам момчетата от Спектър опъват оптики по шахтите... дали имат право или не няма да споменавам, но оптичния кабел беше мноооого готин. Пълен с мед, 8 жила, 4 чифта... дам... мани ти тая оптика

И сигурно ще ти кажат от рекламата, че даже няма да е нужно да поставяш друго оборудване и оптичния накрайник ще ти влезне направо в... и аз не знам къде

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано31.01.08 16:29



Нали се сещаш, че ако са изкупили чужди медни мрежи, все някак ще трябва да я поддържат, докато другото заработи навсякъде?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано31.01.08 20:14



Да де, ама кому е нужна такава реклама?

Да рекламират мерцедес, а да продават жигула? Жалко, че не снимах да покажа как я полагаха... в една мърсотия пъхат кабела наред с тръбите... без никакви предписания, препоръки и т.н. За момент се зачудих дори дали имат разрешение, но както и да е ...

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: tothnam]  
Автор guest1 (наблюдател)
Публикувано31.01.08 20:34



Става въпрос за квартали Овча купел 1 и 2. Даденият телефон е 02/4890677.
Мен не ми трябват скорости до небето, а надеждна връзка :)

Интересно, че правят реклама с препоръчани писма - до точно определен човек на точно определен адрес (няма да питам откъде знаят), а като се обадих ми казаха, че засега няма покритие в моя блок :)
То сега стартират и уж тестват, изграждат.. а дано

Редактирано от guest1 на 31.01.08 20:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.