Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 25.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Спектър Нет пуска "Оптика в дома"  
Автор guest1 (наблюдател)
Публикувано29.01.08 14:17



Интересна работа...
Аз съм прост интернет потребител и един ден получавам известие, че имам писмо - да ходя да си го взема от пощата. Отивам, разписвам се и с изненада откривам, че в плика има реклама на spnet за въпросната нова услуга. По принцип не съм фен на директния маркетинг, ама айде, щом даже препоръчани писма пускат ще им обърна внимание :)

Та искам да питам ако има някой запознат до колко тази услуга е реална? Т.е. наистина ли от вкъщи до "края на света" ще стигам само по оптика, latency-то ще е перфектно и нетът няма да спира? Все пак това е огромна инвестиция - много оптични кабели, които не могат да висят свободно между блоковеете, а цените, които са обявили са като на обикновените lan-ове.

Вече питах на телефоните за допълнителна информация и оттам излиза, че всичко е приказно, ама понеже съм многократно гърмян заек (едногодишен договор искат) търся и независимо мнение :)

Редактирано от guest1 на 29.01.08 14:26.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано30.01.08 17:41



На теория PON променя изцяло облика на интернет достъпа до крайния клиент. За момента до повечето домове влизат поне 1 меден кабел, коаксиален и т.н. Всички препатили знаят какво се случва от външни трасета когато има буря - токови удари, изгоряли суичове, липса на интернет.
От друга страна цената за оптика до клиента е доста висока - аз самия исках да си пусна оптика от моя доставчик, който дори не намери за необходимо да уточни точната цифра...
Това да влиза у дома при мен оптика е огромно предимство и аз лично с нетърпение я чакам в моя квартал.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор tothnam (новак)
Публикувано30.01.08 18:58



За кой квартал става дума. И дай телефон за връзка, със Спектър, моля .

Ноевият ковчег е построен от любители.
Професионалистите, измислиха "Титаник" !


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор rahan (toe cutter)
Публикувано30.01.08 23:04



И какво като пускат оптика?
Дали по оптичен или по меден кабел, връзката ще е една и съща. Няма да ти се вдигне скоростта до тавана.
А и медия конвертор би трябвало да монтират - още кабели. Или пък мрежова карта с оптичен вход?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: rahan]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано31.01.08 01:06



Технологията е интересна. Не е нещо кой-знае колко ново като идея - споделена медия в посока мрежа-клиент (по подобие на коаксиалния етернет - всеки получава всичко, а MAC-контролерът филтрира данните, които не са за него) и времеделене в обратна посока. Предимството е по-висока надеждност заради липсата на активно оборудване по пътя, т.е. на по-малко места ще има риск нещо да изгори или да му спре тока. Недостатъкът е, че бекъп е технологично невъзможен. Т.е. ако мрежата се скапе поради авария, ще трябва да се чака да се възстановят кабелите, докато при класическия лан винаги може да се намери някакво временно решение (например мрежата в квартал А да се прикачи към съседния квартал Б с едно кабелче през дърветата или през радиорелейка - ще е кофти, ама все пак ще работи). Факт е обаче, че проблемите с тока са по-чести от проблемите с прекъснати оптични кабели, но пък се решават по-лесно и по-бързо. По отношение на скоростта няма разлика - едно влакно може да пренесе максимум един гигабит и всичко зависи по колко клиента на влакно си вързал.

Медияконверторът обаче е интелигентен и дава някои предимства - винаги можеш да провериш връзката до клиента, дори ако му е изключен (повреден, разконфигуриран) компютъра, както и да провериш дали има ток при него (с "последния си дъх" устройството може да подава сигнал, когато му спре захранването, но не знам дали моделът на Спектър поддържа тази функция).

Като цяло никой не е в състояние да даде мнение. На теория звучи приемливо, но на практика (мрежа с поне 1000 истински абоната) никой не го е виждал. Всички ще наблюдаваме с интерес експериментът на Спектърнет. Ако е успешен - това ще е бъдещата технология. Ако ли не - няма да е това.

Митко



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Mитko]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано31.01.08 08:38



Всички наблюдавайте с интерес, аз мисля да тестна само оптиката да се появи в квартала.

Редактирано от justuser на 31.01.08 08:38.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано31.01.08 14:46



Да дам... готино е. Вчера минавам и гледам момчетата от Спектър опъват оптики по шахтите... дали имат право или не няма да споменавам, но оптичния кабел беше мноооого готин. Пълен с мед, 8 жила, 4 чифта... дам... мани ти тая оптика

И сигурно ще ти кажат от рекламата, че даже няма да е нужно да поставяш друго оборудване и оптичния накрайник ще ти влезне направо в... и аз не знам къде

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано31.01.08 16:29



Нали се сещаш, че ако са изкупили чужди медни мрежи, все някак ще трябва да я поддържат, докато другото заработи навсякъде?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано31.01.08 20:14



Да де, ама кому е нужна такава реклама?

Да рекламират мерцедес, а да продават жигула? Жалко, че не снимах да покажа как я полагаха... в една мърсотия пъхат кабела наред с тръбите... без никакви предписания, препоръки и т.н. За момент се зачудих дори дали имат разрешение, но както и да е ...

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: tothnam]  
Автор guest1 (наблюдател)
Публикувано31.01.08 20:34



Става въпрос за квартали Овча купел 1 и 2. Даденият телефон е 02/4890677.
Мен не ми трябват скорости до небето, а надеждна връзка :)

Интересно, че правят реклама с препоръчани писма - до точно определен човек на точно определен адрес (няма да питам откъде знаят), а като се обадих ми казаха, че засега няма покритие в моя блок :)
То сега стартират и уж тестват, изграждат.. а дано

Редактирано от guest1 на 31.01.08 20:36.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор guest1 (наблюдател)
Публикувано31.01.08 20:40



До вкъщи щял да идва оптичният кабел, а те предоставят за ползване конвертора към ethernet.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор HиkиГopчилoв (ентусиаст)
Публикувано31.01.08 22:13



Аз съм бетатестер на спектърския PON вкъщи и мога да потвърдя че съществува.

Като оставим настрана дребен проблем със захранването на клиентското им устройство други проблеми не съм имал. Ползвам го от месец и половина.

Митко е изписал достатъчно за потенциалните екстри от технологията, така че не смятам да се разпростирам.

Ето данни от за връзката ми чрез speedtest.net:

София



Лондон


Ню Йорк


Сан Франциско


Токио


Москва


Това е. Изчаквам да навъртя два пълни месеци и ще блогна с подробни впечатления.

Ако имаш конкретни въпроси (примерно искаш да ти дам пинг до конкретни сайтове - свиркай).

Поздрави,
Ники


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор HиkиГopчилoв (ентусиаст)
Публикувано31.01.08 22:16



О, KID, ти все още си тук :-)

Любовта ти към алтернативките очевидно не е пресъхнала ;-)

Я го дай малко по-ларж



Поздрави,
Ники


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор HиkиГopчилoв (ентусиаст)
Публикувано31.01.08 22:18



Ти каква алтернатива предлагаш?

Поздрави,
Ники



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: HиkиГopчилoв]  
Автор dragozow (майор)
Публикувано31.01.08 23:13



На мен също ми предлагаха да стана бетатестер в Борово ама след тестовия период трябваше да мина от 27 на 35 лева за да ползвам услугата и на шефовете не им хареса(явно) моето предложение да си остана на 27 лева с оптиката и в замяна да давам информация за проблеми.Отделно че трябваше да се кърти за кабела и да го полагам по кабелните канали което не ми е много удобно.Иначе принципно идеята е добра и мисля че има потенциал.Аз пък чакам да пуснат и кабелна тв по тоя кабел на добра цена за да се отърва от Евроком.Ще следя темата и ако оптиката до вратата се окаже добро решение ще се метна сигурно.Принципно и при лана с добра подръжка се постига много добър резултат.Имам логове по 15 дена без дроп.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: HиkиГopчилoв]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано31.01.08 23:23



Малко съм песимист към всякакви сайтове за измерване на скорости и скриптове, които правят нещо, после връщат някакъв резултат. На няколко пъти съм ги улавял да съчиняват по картинка и с upload и с download. Старият wget и ftp клиент са иструментите ми за измерване...

Ако ти прави впечатление, скоростта на upload към Лондон е по-голяма от тази към София. Този, дето е правил сайта или е олигофрен, или нас ни смята за такива. Как точно, при положение, че София е опасана с напречни оптики между доставчици и благодарение на тях скоростите в България са много високи, ще извадиш толко малък upload?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор HиkиГopчилoв (ентусиаст)
Публикувано31.01.08 23:29



Ами доколкото видях софийския сървър е в мегалан. Може просто връзката между Спектър и Мегалан да е претоварена в едната посока. Нямам идея.

Истината е, че съм сервирал торенти с агрегирана скорост от 20-тина мегабита в секунда, значи обратен капацитет има.

Поздрави,
Ники



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: HиkиГopчилoв]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано31.01.08 23:35



Не му вярвай много на сървъра, защото първо аз, после ти ще обявим по един ftp сървър от домашните си компютри, ще теглим последователно един от друг, накрая ще пробваме скоростите си със сайта и ще се смееш с глас (аз знам какво ще видя; вече съм го правил).

Хубаво е да се прави разлика и с кой протокол се upload-ва.

P.S. Не знаех, че скоростите за София и скоростите към Мегалан са едно и също. Хахахахахахааааа... :)
______________________

Този сайт ще се окаже много жалка история.



С две думи аз съм "там", където е и софийския сървър. Колко скорост ми отчете простотията? Мммм, към 3 МВ/s ако не се лъжа (на download).
А аз какво измервам:

C:\>wget -O NUL http://mirrors.evrocom.net/fedora/linux/releases/8/Fedora/i386/i
so/Fedora-8-i386-rescuecd.iso
--01:56:40-- http://mirrors.evrocom.net/fedora/linux/releases/8/Fedora/i386/iso
/Fedora-8-i386-rescuecd.iso
=> `NUL'
Resolving mirrors.evrocom.net... 217.10.246.146
Connecting to mirrors.evrocom.net[217.10.246.146]:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 107,833,344 [application/octet-stream]

64% [======================> ] 69,748,148 5.38M/s ETA 00:06^

Коментара оставям всеки да направи за себе си.

Редактирано от justuser на 01.02.08 02:04.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано01.02.08 10:33



Според теб как се мери скорост в интернет??? Освен от точка до точка. Ти знаеш ли някакъв друг тест? Имаме повече от добри напречни връзки че сайта да мери вярно пиъринга. Това че спектър теглят от нас и си пълнят технат дестинация не е наш проблем, те ако имат желание ще го решат много лесно



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор noroute2host (непознат )
Публикувано01.02.08 11:09



Това, често казано ми звучи малко като заяждане и незнам нужда да се "покажем колко сме велики". Никога нищо не е по вина на Разор, никога нищо не е по вина на Мегалан. Има нещо ново на пазара, нещо което ако се направи както трябва няма да има алтернатива. Колко интересно звучи - оптика до всяко домакинство...нещо, което ако е направено добре спийда винаги може да търпи развитие. А и не мисля, че като цяло темата е затова кой на къде и какви връзки има, ако искаш просто направи нова....и там драскаме по другия въпрос. Тук...това е поредното лирическо отклонение с цел самореклама. Да интернета се мери от точка до точка, но има сигурно над 100 странични фактора, както всички знаем биха повлияли на спийд теста.





Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: noroute2host]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано01.02.08 11:37



Някой да е казал нещо против новото? Изказването ми е против това че теста не е реален. Щеше ли да е по реален ако се хостваше в спектър? Мисля че не. А относно технологията - щом не сме я направили значи сме сметнали че няма смисъл. Може и да бъркаме, но това си е наш проблем който не касае никой друг.
И мисля знаеш че нямам нужда от самореклама, още повече пък да рекламирам услуга която никой не е виждал. Това може да го направите само вие и още няколко подобни фирми.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор noroute2host (непознат )
Публикувано01.02.08 11:47



Ето пак - ние вие

, моят тест е ок вашият не , за технологий никой не е говорил казах само, че е иновативно, а това кой я прави и кой не е е друг въпрос. А доколкото контекста на на текста , аз не съм видял да рекламираш друга услуга - така де незнам защо е вметнато може би защотото така е нужно - да го има . Така де..."аз нямам нъжда от самореклама" - аз съм дъ бест. Всички други са просто другите. Както и да е НЕ мисля че трябва да продължаваме този хубав конвъсейшън темата не е за това, кой какъв е и за какво се бори и какво ще или няма да прави, нека оставим хората да си коментират на спокойствие .



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор mahbul (непознат)
Публикувано01.02.08 12:20



Здравейте, г-н guest1,

казвам се Весела Дамянова и по една случайност съм служител в маркетинг отдела на Спектър Нет.

По една втора случайност, телефонът, който посочвате е в нашия отдел, но обаждане със запитване от кандидат клиент за PON услугата НЕ СМЕ получавали. Т.е. би било странно да сте получили такъв отговор от нашия отдел. Още по-странно би било да изпращаме уведомително писмо за нова услуга до получатели, на които не бихме могли да осигурим такава. Освен ако не ни подозирате, че сме почитатели на кредото "Най-добрата реклама е АНТИрекламата".

В първия Ви постинг поводът да откриете темата беше опитът Ви на "гърмян заек". Дали "оптика до дома" на Спектър Нет е действително толкова "приказна" услуга, както твърдим в полученото от Вас писмо.




Ако просто се опитам да Ви дам доводи по темата, това ще звучи като поредния рекламен трик... Все пак съм в маркетинг отделът на Спектър Нет.

И тъй като диалогът в темата по-скоро препраща към затлачване и неяснота по повод възникналата ситуация... имам делово предложение за Вас.

Свържете се на цитирания от Вас самия телефон 02/4890677 с мен (вече имате името ми в началото на постинга).
Ще бъдете включен на "оптика в дома" за един месец тестово, т.е. напълно БЕЗПЛАТНО.
Не сключвате договор с нас за този тестови месец. В края му решавате и преценявате бихте ли искали да се абонирате за услугата или тя не покрива заявените от нас (и очаквани от Вас) качества и параметри. И това е.

А ако имате желание вполседствие - бихте могли да информирате останалите участници в темата... за Вашите лични впечатления от PON услугата на Спектър Нет.

В очакване на Вашето обаждане

Весела



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: noroute2host]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано01.02.08 12:24



Razor, успя ли да прочетеш поста ми правилно?
Там ясно е указано как скоростта ми до сървъра, описан на сайта, е към 3 МВ/s. При това съм ти клиент в мрежата на Мегалан. И в момента, в който в твоята мрежа до сървъра не достигам скорост, аз си я правя без проблем към еврокомски сървър (над 5 МВ/s, пробвах и към друго място - и там нещата са ок). Уверен съм, че скоростта ми е ок, а това, че сайта отчита каквото му хареса не е мой проблем.
Много добре знам как се мерят скорости, ти нямаш какво да ме научиш, вервай ми.

Вместо да се засягаш (а при теб първосигналната реакция е това), направи си тестовете сам, след това ще коментираме.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано01.02.08 12:46



На теб сайта ти попада в шеип. Защото иначе ще ти показва нелогични скорости от рода на 80-100 мбит колкото ти е реално локалната скорост в повечето случай. Поне така беше последно. Сори, не съм те разбрал. НЕ е проблем теста да ти показва реалната скорост до там, но мисля че показателното е 5те ти МБ до ЕКК. Този сайт е предимно за клиенти от провинцията и АДСЛ клиенти чиято скорост може да се измери доста точно.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор justuser (непознат )
Публикувано01.02.08 13:10



Другото важно: в момента меря скоростите от нешейпната мрежа, като стотина MB/s не са ми проблем да вдигна. В същия момент към Виена, Брюксел, Лондон просто не правя скорости според сайта. А как до европейските мирори на слак, как до debian.org и други ключови места в нета (които не се товарят и скорости поддържам постоянно) скоростта не пада?

И друго нещо: в локалната мрежа gw-я ти преди моя компютър извършва swithing на layer 2 от OSI, т.е. като умен суич и там още аз си получавам шейп настройките. (Нещо повече, за всяка layer 2 заявка "суича" се стреми да отговаря, без значение от мак-а, не че не мога да снифна мрежата, да видя кои са в момента свързани и да добавя няколко статични записа в arp кеша; локален шейпър ще имам тогава, ама през крив макарон, скрипт периодично ще обновява arp кеша, a poison заявките ще ги отфилтрирам...).

Та така, аз съм ошейпен by default още на layer 2 и до сървъра скоростта трябва да е реалната.

Приеми го така: или алгоритъма за пресмятане на стойностите на скоростите sucks, или сървърите там се товарят (а не вярвам при теб натоварването ако го има, да не го забележите), или и двете. Приемаме, че все пак имат добър нет описаните сървъри...

Редактирано от justuser на 01.02.08 13:16.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано01.02.08 13:16



имаме 3 групи трафик, локален, пиъринг и международен. но не съм специалист, по добре постави въпроса в нашия форум където има кой да отговори, и без това тук темата не е за това



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор ext3 (непознат )
Публикувано01.02.08 13:26



guest1,ти май не си си имал работа със СпекртумНет.Не знаеш каква драма те чака там.Попрочети тук - там за какво става въпрос и сам ще разбереш.Уверявам те,ще станеш много близък с тях.Толкова често ще си говорите по телефоните,колкото може би,не си говорил с твоите роднини.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: mahbul]  
Автор guest1 (наблюдател)
Публикувано01.02.08 13:31



:) как веднага някой заподозря конспирация :D

Обадих се на този или другия телефон - не помня - и оттам ми дадоха просто телефона на офиса в ОК1, където ми казаха, че няма покритие този блок.

Също така се опитах и да получа повече информация за услугата - скорост на качване, възможност за допълнителни IP-та и т.н., която и на двете места не можаха да ми дадат :(

Ще се обадя пак тия дни, щом казвате. :) Мерси за специалното внимание!



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор justuser (новак)
Публикувано01.02.08 13:32



От тема смисъл няма. Да се оправят авторите на сайта.
Исках да оправя нагласата на обикновенния потребител да не се лъже от това, което вижда. Идеята е добра, но реализацията малко куца.
А когато обикновенния потребител види резултат и той не му хареса, отнася го доставчика by default, евентуално без вина. Съответно и нагласата е: виждате ли, плащам и не достигам скорости... което не е вярно.

(Доста полезно за потребителя, макар и не пряко свързано с темата).



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор mahbul (непознат)
Публикувано01.02.08 14:05



А сакън!
Не беше подозрение / обвинение в конспирация

ни най-малко даже. Просто не сте звънели точно на посочения в поста телефон - сиреч лично се засегнах, професионално някак си.

И наистина ще се радвам да се обадите "тия дни", независимо дали за повече информация или за включване. Както и искрено се надявам да не продължим с недоразуменията, защото нещо "се изгубихме в превода" и най-вероятно до голяма степен и от наша страна се е получил шум по трасето (това в случая е самокритика)...





Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: ext3]  
Автор justuser (новак)
Публикувано01.02.08 14:07



Оптика у дома - е няма такава технология.
ext3, звънни му на доставчика ти и го питай колко ще ти иска за удоволствието да ти пусне оптика у вас. Направи и авто снимка в момента, когато ти обяви цената. Искам да видя до колко можеш да се озъбиш.
Това да ти докарат оптиката до вас е брутално (стига да е изпълнено добре, а това ще проличи от бета тестерите).

Редактирано от justuser на 01.02.08 14:08.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: HиkиГopчилoв]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано01.02.08 20:37



Дефинирай въпроса по-точно и обещавам да ти дам сериозен отговор. Каква алтернатива за какво?

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: HиkиГopчилoв]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано01.02.08 20:40



Никога и за нищо. Следя темите, но напоследък много рядко се показват интересни теми. Както тук, така и другаде...



Аз съм си ларж, вече други неща правя, не както едно време Но се чудя да напусна родната компания... Вие как сте там? Справяте ли се? Да ви се намира работно място за някой дет по цял ден виси по клубове и форуми

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор dragozow (майор)
Публикувано02.02.08 00:29



Абе Razor,що сереш във всяка тема.Сега какво ме интересува Мегалан като темата е за Спектърнет.Спор няма че сте добър доставчик ама не е нужно да го доказваш във всяка тема.

Между другото аз ще бъда бетатестера с оптиката на Спектър в Борово.В понеделник/вторник ще пуснем влакното.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: dragozow]  
Автор teh (непознат )
Публикувано02.02.08 08:54



Не знам защо толкова се опиянявате от думата оптика. Дали ще дойде до твоя блок или улица и от там ще влезе в твоя дом по cat 5e/6 кабел или ще влезе директно влакно както е в случая няма никаква разлика. Ако мениджърите и техническия персонал са зле, влакното дето влиза у вас няма да спаси положението.

Редактирано от teh на 02.02.08 08:58.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: teh]  
Автор минaвaщ (непознат)
Публикувано02.02.08 09:09



Как да няма разлика? Няма ли да е невъзможно да има подслушване между абонати (Което е и най-големият проблем на сега съществуващите ЛАН-мрежи, заради който се налага част от по-взискателните клиенти да търпят някои безобразни кабелни доставчици) при директна оптика до клиента?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: teh]  
Автор justuser (новак)
Публикувано02.02.08 09:14



Ако според теб няма разлика между оптика гигабит и 100 МВ меден кабел, то въобще няма смисъл и да ти отговарям (или който и да е друг).
А ти ако искаш, ползвай си стария модем... помниш ли колко готино беше 1996-1999 г.

Редактирано от justuser на 02.02.08 09:15.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: минaвaщ]  
Автор teh (непознат )
Публикувано02.02.08 10:47



VLAN е стандартизиран 98-ма година още. Хайде първите VLAN-способни устройства да са се появили 1-2 години след това. Значи имаме такива вече 8 години?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор teh (непознат )
Публикувано02.02.08 11:01



Къде видя в преднишната ми бележка термини от рода на gbit или mbit? Аз не виждам такива.

GigabitEthernet е стандартизиран и той някъде 98-99 година. И там да са се появили 1-2 години по-късно серийно производство устройствата. Значи имаме GigabitEthernet от 7-8 години който върви също по меден кабел? "wow, nice!".

И защо си мислите, че когато сте целия квартал със гигабитова свързаност до локалното access устройство, то самото няма да е свързано с агрегиращото такова преди него отново "само" с гигабитова връзка?

Също интересно е каква е тая гигабитова услуга която ще получиш от такъв доставчик за дома? Щом толкова те впечатлява думичката gigabit.

Редактирано от teh на 02.02.08 11:07.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: teh]  
Автор justuser (новак)
Публикувано02.02.08 16:59



Още 1997 г. Lucent Technologies имаха разработка за

През 1998 г. бях поръчал 20-на кашончета за тест и само нелепа случайност провали много добър проект.
Знам много добре какво представлява качеството на оптиката, качеството на медния кабел, поддръжката на двете, времето и цената за фирмата за опъване на оптични трасета.
Оптиката е бъдещето и колкото по-рано се възползваме, толко по-добре.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор teh (непознат )
Публикувано02.02.08 18:54



безнадеждно е ...



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Mитko]  
Автор SS7 ()
Публикувано03.02.08 21:26



А знае ли някой от къде може да се купят PON конвертори. Аз съм мераклия да го пробвам, Щото при мен клиентите са далече един от друг и с ЛАН е кофти работа.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор tothnam (новак)
Публикувано04.02.08 12:09



Работата е много проста. Спектър нямат възможност и са затруднени да си изградят оптични опорни точки в Овча Купел, поради спецификата на района. Който е в бизнеса, знае за какво става дума, останалите не ги интересува.
Та си търсят клиенти, за зарибявка, хем да им пазят кутиите, хем да се разберат с домсъветите.
Така че , приятелю, ще са склонни на големи отстъпки - вЕрвай ми :)))

Ноевият ковчег е построен от любители.
Професионалистите, измислиха "Титаник" !


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: SS7]  
Автор Teoдop 3axoв ()
Публикувано04.02.08 21:34



SS7, не са конвертори, а специализирана система от няколко вида устройства. Изисква различна топология в сравнение с ЛАН мрежите и не може автоматично да се приложи. От друга страна има огромни предимства пред ЛАН мрежа - лесно се скалира (по степени на 2-ката), няма локални задръствания, не зависи от локално електрозахранване (няма нужда да влачиш дебели медни жици заедно с оптиката), директно ти опира до бекбона (за мрежи, в които го има естествено), работи на дълги разстояния, не пренася светкавици в домовете на хората, много по-голяма стабилност, наблюдаемост, управляемост и т.н. В допълнение към всичко това сравнително скоро се очаква да излезе и стандарт за ПОН на 10Гбита, който ще е обратно съвместим със сегашния. ЛАН мрежата има само едно предимство - много по-ниска цена на изграждане. За ПОН мрежа трябва много, много ресурс и по тази причина е подходяща само при наистина дългосрочен подход.

Редактирано от Teoдop 3axoв на 04.02.08 22:03.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: tothnam]  
Автор justuser (новак)
Публикувано04.02.08 22:10



И ако мислиш, че на редовия user му дреме на капата в кой квартал какви са проблемите на който и да е... На user-а му дреме (съдя по себе си) до толко, до колкото иска да си ползва услугата, за която плаща. От там на сетне не му е работа да знае къде какво става. Стига мрежата да не му връща ток от време на време, услугата да е постоянна и в разумните граници.

Та като спомена Овча купел и дадения доставчик (малко да се заям). Това само за тях ли важи, или за всеки доставчик в района?

Редактирано от justuser на 04.02.08 22:12.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Teoдop 3axoв]  
Автор SS7 ()
Публикувано05.02.08 02:32



Благодаря за изчерпателния отговор. Предимствата са ясни , относно "предимството" на ЛАН , хич не съм съгласен. Лично на мен ЛАН-а ми излиза по скъпо от оптиката. Метална кутия + защити + комутатор + заземяване излиза около и над 100 лв. Отделно кабела.

На мен от доста време един клиент ми струва около 150-200 лв - независимо от технологията - ЛАН , оптика , радио , vdsl . Та съм претръпнал. Ако инвестицията на клиент е от този порядък съм склонен да експериментирам , и ако разбира има от къде да се купят устройства.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Teoдop 3axoв]  
Автор минaвaщ (непознат)
Публикувано05.02.08 07:10



Аз като клиент мога да кажа, че е крайно време някоя фирма да приложи по-дългосрочен подход, защото дори в град като София на този етап няма нито един доставчик, предлагащ качествен интернет за домашни клиенти. Или липсва сигурност, или фирмата е некоректна, има проблеми със скорости и/или стабилност, и т.н.
Wimax-ът също не е пуснат като хората - едната фирма още няма добро покритие, другата пък се държи като пират и не обявява нищо на сайта, третата само за бизнес-клиенти и т.н. Пълна скръб.

Редактирано от минaвaщ на 05.02.08 07:13.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: SS7]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано05.02.08 10:28



Тук инвестицията ти ще излезе в пъти повече. Имаш устройства при крайния клиент, имаш устройства при теб, имаш сплитери по пътя които също са доста скъпи. Отделно поддръжката е доста по трудна и скъпа от тази на една добре изградена ЛАН мрежа. Предимствата откъм стабилност и надежност на преносната среда обаче са безспорни.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: минaвaщ]  
Автор justuser (новак)
Публикувано06.02.08 13:10



По-точно оплакването трябва да е от това, че си в България. Тук нищо не е наред.
Едно нещо само ми направи впечатление: как всички цени скочиха нагоре, олио, захар, хляб... без значение, че ако от другаде жито беше внесено, цената на хляба щеше да падне по тази преди покачването.
Само цената на интернет не мръдна и евала им на доставчиците, че там поне спекула нямаше.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: justuser]  
Автор dragozow (майор)
Публикувано07.02.08 23:12



От днес съм бетатестер в Борово.Страниците които не са претоварени ги отваря за под секунда.Засега не е прекъсвало.Даунлода е слаб ама предполагам че има някакво ограничение защото максимума който вдигам(отвсякъде) е 1700кб/сек.Предполагам ще вдигнем лимита като се чуем по телефона със Спектър.Ето тестче от София:



Мадрид


Ню Йорк


Мелбърн


Токио




Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: dragozow]  
Автор минaвaщ (непознат)
Публикувано08.02.08 08:23



Скоростите са супер, само да имаха и по-добро покритие...



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: dragozow]  
Автор VolP (непознат)
Публикувано08.02.08 16:36



Теста изглежда супер като скорост, имаш ли идея каква ще е цената на това удоволствие?



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: VolP]  
Автор минaвaщ (непознат)
Публикувано08.02.08 16:44



Ето тук има повече инфо:


Иначе днес им звънях относно покритието - казаха, че нямат конкретни планове за един или друг квартал кога ще е покрит, но до края на годината планират 80% покритие (Не ми звучи достатъчно сериозно, но пак по-добре от Vestitel).



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: минaвaщ]  
Автор Spnet.net ()
Публикувано08.02.08 18:02



Колегите от Съпорта все още нямат информация за етапите и сроковете по
проекта, това което мога да споделя за момента е че услугата е пусната в
тестови режим в Овча купел 1 и 2, предстои тестово пускане в Младост 1А до
края на този месец, за следващия месец са предвидени Мусагеница, Суха реха,
Надежда 4 и още няколко района.
В момента се работи доста мащабно по редица райони, като плана на
Спектър Нет е да приключи с проекта в София към средата на следващата
година.

Росен Коларов

Редактирано от Spnet.net на 08.02.08 18:03.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Spnet.net]  
Автор dragozow (майор)
Публикувано08.02.08 21:45




Отпуши се,това е от бг.


Това е произволен торент с повечко сийдъри в чужд тракер.


Това от София


Последното е Чикаго

Засега не ме е дропило,ще взема хъба да го хостна 10-15 дена да видя как ще е.Нямам забележки,услугата я бива засега.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: KlD]  
Автор HиkиГopчилoв (ентусиаст)
Публикувано09.02.08 08:52



За домашен броудбанд, естествено. Нали това дискутираме?

Поздрави,
Ники



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор HиkиГopчилoв (ентусиаст)
Публикувано09.02.08 09:00



RazoR,

Много се кефя на Мегалан и начина по който гази ТНТМ-тата по пътя си. Не ми разваляй доброто впечатление с подобни изказвания, моля.

1. "проблемът" е от мен КЪМ мегалан, така че пак си помисли кой точи
2. какво значение има в каква посока има претоварване? проблемът е и на ДВЕТЕ страни. защо само Спектър трябва да го решават?

ако има нещо, което убива и най-добрата компания в .бг, това е гордостта и надменното отношение по отношение на другите участници на пазара.

Поздрави,
Ники



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: HиkиГopчилoв]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано09.02.08 11:46



Ники, написах тук едно много дълго обяснение но сина ми барна мишката и зачезна затова ще съм кратък:
На спектър от 2г предлагаме да си направим стабилна свързаност и то изцяло за наша сметка. Те си го местят от единия крачол в другия. От това страдат техните клиенти защото спектър генерират повече трафик по посока доунлоад. Но не искам някой да се изказва че теста на скоростта не е верен щото на мегалан им била зле връзката.
БТК за 3ти път ъпгрейдват трасето си към нас и то за техна сметка. Е кой е по голяма фирма - БТК или Спектър, и кой се държи надменно - аз че казвам истината или те че си живеят с правилата от преди 5г и мислят че пиъринга се върти около тях?


PS. Добре че с закупуването на homelan започнаха да използват свързаността която имахме с тях иначе в момента щеше да е трагично положението

Редактирано от RazoR на 09.02.08 11:58.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор Teoдop 3axoв ()
Публикувано09.02.08 19:10



Иво (RazoR),

хубаво е малко да помислиш преди да правиш подобни изявления.

Преди 2 години нямаше никаква нужда да се прави нарочна свързаност. Имаше предостатъчно капацитет по всичките ни интерконекти, за да се налага да правим връзка и с вас. Ясно казахме, че ако искате свързаност, от която ние нямаме необходимост можете да си платите за нея или да я получите в комплект с други услуги, което очевидно ти не искаше да направиш. По същото време имаше изразено желание за връзка с нас и от още десетина фирми и на принципа "който поискал - получил" трябваше да свържем всички. Е, нашият критерий е, че правим връзки само когато преценим , че са ни необходими. Ако някой иска извън това правило - може, но се плаща.

Тази позиция няма нищо общо с надменност, пренебрежение или размер на фирми. Тя е прост икономически механизъм, отчитащ фирмения ни интерес. Да не говорим, че на 90% от желаещите подобна свързаност им беше необходима само по маркетингови съображения, а не защото имаха недостиг на трафик. И аз искам всички ЛАН мрежи да ни дадат връзка до локалните си ftp-ta, DC хъбове и тем подобни, но като го кажа всеки се прави на луд ... защо ли?

От друга страна още в края на 2006-та ни беше ясно, че ще влезе в потребление връзката на Хоумлан след пълното интегриране, което автоматично обезсмисли междинното изграждане. Тази връзка функционира в момента и е по-натоварена (но далеч не претоварена) в посока към Спектър Нет. Като гледам тренда може и да се наложи ъпгрейд скоро, но към момента е ок.

Бъди сигурен, че клиентите ни не страдат, а се радват на забележителна услуга, която в допълнение непрекъснато става по-добра и по-добра.

Сега малко на тема speedtest. На всеки поне малко запознат е ясно, че сървъра мери скорост до вашата мрежа, която силно зависи от всякакви междинни претоварвания, включително и от вашите вътрешни такива. Тези неща се случват и няма що да подскачаш толкова.

И как беше "леко баце, леко" ;)



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Teoдop 3axoв]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано09.02.08 19:34



Не искам да споря с теб. След като това за теб е трасе което не се нуждае от ъпгрйд е ясно че критериите ни във всичко се разминават на светлинни години.



А спиидтеста не се влияе от вътрешните ни натоварвания. Колкото и странно да звучи нашите клиенти са изшейпени точно за да не се получават нелогични и прекалено високи скорости в тестовете. Нещо което се съмнявам че друг доставчик щеше да направи ако хостваше този тест.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор Teoдop 3axoв ()
Публикувано11.02.08 01:53



Ти не спориш, а се заяждаш. Лесно е да ти обясня защо тази линия не е свръх спешна за ъпгрейд и към момента НЕ СЕ отразява на качествата на услугата ни, но това само ще предизвика поредната безсмислена полемика. Така или иначе се очертава пускане на още една и локумите са излишни...

И ако имаш настроение за конструктивни обсъждания по някои теми се чувствай поканен в офиса ни.

Без нерви и със здраве,
Теодор



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Teoдop 3axoв]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано11.02.08 11:57



Не се заяждам, показвам фактите. След като проблем във връзката ти до почти 20% от домашните клиент в София смяташ че не се отразява на услугата ти - ок. Мисленето ни е различно просто, няма какво да коментираме повече. Все си мисля че е от взаимен интерес клиентите на 2 големи доставчика да нямат никакви препятствия помежду си.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор tothnam (новак)
Публикувано12.02.08 13:46



Не виждам защо се дразните. Правил съм предложение и към двете фирми SpNet и MegaLan, за интерконекция, и от дете получих високомерен отговор, че трябва да си плащам. И двете фирми, по скоро шефовете им , битувате върху допускането, че може да има само един Ментор на интернет доставките в София, който да диктува правилата, и това сте точно Вие!
Това разбира се е смехотворно предположение, едните са царе на свързаността, но с най- слаб съпорт, другите са перфектни в съпорта и организацията, но със слаби международни и републикански връзки.
Кой ще победи, най вероятно никой, но превес ще вземе този с най-много напречни връзки. А това с плащане не става !
Така че ,чакам кой първи ще обяви свобода на интерконекциите с дребните рибки.

Ноевият ковчег е построен от любители.
Професионалистите, измислиха "Титаник" !


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор Teoдop 3axoв ()
Публикувано12.02.08 14:45



Само за инфо - липсващия капацитет от тази връзка е само p2p и е под 0.2% от p2p трафика в мрежата ни. Останалите пиъри автоматично го запълват и затова не се отразява по никакъв начин. Всичко останало работи без кавито и да било забележки. Причините за непостоянните резултати от speedtest трябва да се търсят другаде.

Мога да постна куп картинки, но спирам, че взех да се чувствам като в детската градина.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: tothnam]  
Автор Teoдop 3axoв ()
Публикувано12.02.08 15:14



tothnam,

на фона на голямата тройка всички сме дребни рибки :). Важното е да работим сърцато и да се развиваме напред. А тази работа с пиринга има чисто икономически причини - някои са набутали много усилия и ресурси в свързаност, други не са. От там идва. Високомерие няма. На по-малките фирми така им изглежда, защото си мислят, че не ги зачитаме. Не е така. Има много читави, макар и малки играчи.


P.S. Съпортът ни към днешна дата хич не е зле, ще знаеш ;)



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Teoдop 3axoв]  
Автор gesh75 ()
Публикувано12.02.08 15:32



имаш предвид:
бтк мтел и глобул ?




Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: tothnam]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано12.02.08 15:49



Това са няма как да е вярно. Ако си искал интерконект и имаш връзки където на нас не ни е проблем никога не отказваме. Ако за теб трябва да резервирам влакна от километри а трафика ще е под 100 мбит е просто безмислено. За пример ще ти дам Люлин където имаме интерконект с всеки който е поискал просто защото не ни обременява по никакъв начин. Или го правим без пари, или не го правим изобщо, пари не сме искали никога понеже това го определям само аз. А можеше да се представиш поне да се сетя дали наистина е имало запитване от твоята фирма.
А относно слабите ни международни връзки.... не ни е това бизнеса, имаме капацитет точно колкото ни е нужен, същото важи и за провинцията. Нямаме нужда - не го правим.

Никога не подхождам от гледна точка на това малък ли си или си голям точно защото сме били много малки и знам какво е било отношението към нас когато сме прохождали. Но ако съм на загуба от цялата операция няма как да го направя. Докарай си линк до главния ми технически център и нямаш проблеми.
А и се надявам да не бъркаш интерконект с пиъринг

Редактирано от RazoR на 12.02.08 15:54.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: RazoR]  
Автор tothnam (новак)
Публикувано12.02.08 16:17



Предишното ми предложение беше за свързаност в техцентъра ви в НДК. Така и не успях да пробия до теб, отрязаха ме на предишното ниво. Ще си прегледам документацията от преди година и ще възстановя молбата в понеделник.
Разбира се , че аз ще си поема разходите, и разбира се че познавам терминологията, правя разлика между понятията.

Semper fi


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: Teoдop 3axoв]  
Автор tothnam (новак)
Публикувано12.02.08 16:26



Тоест да разбирам, че връзката с вас, може да е само платена, не претендирам за уважение.
Съпорта ви може и да е добър, във всеки случай вашите коли тръгват по бързо на светофарите от тези на Мегалан, качват бордюрите без ни най малко намаляване на скоростта, а за пиенето на бира, от червения отбор, няма да пояснявам, това са разликите ,които аз с просто око мога да установя.
Направете си екипите по четирима, че не могат един белот да му дръпнат.
Мисля че един First line manager, трябва да знае това, не се заяждам.

Semper fi


Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: tothnam]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано12.02.08 18:20



По добре ми пиши на ICQ за да уточним друго място. Нормално е да са те резнали за НДК, там нямаме много капацитет. Не забравяй че всичко ни е съсредоточено в южната част на София и това което за всички е удобно за нас обикновено не е. Което скоро ще се промени де, но засега е факт.



Тема Re: Спектър Нет пуска "Оптика в дома"нови [re: guest1]  
Автор dragozow (майор)
Публикувано06.03.08 20:48



Между другото Спектър си имат вече форум:
http://forum.spectrumnet.bg/index.php




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.