Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:57 07.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Протокол от научен експеримент.  
Автор dot (cartoon)
Публикувано15.10.07 18:13



Цел на експеримента: Целта на експеримента е да се провери какво може да се научи ако някой се закачи на LAN мрежата на интернет доставчик.
Място на провеждане: Някъде в Студентски град ( точния адрес само на оторизирани лица )
Време на провеждане: От 17:57 на 14.10.2007 до 18:13 на 14.10.2007 с обща продължителност 16 мин. Първите три минути бяха използвани за установяване на наличните адреси в точката на свързване и проучване на възможните начини за атака.
Точка на свързване: Свободен порт в комутатор на етажа на сграда. Има възможност за прилагане на снимков материал за точката на свързване, както и снимков материал на използваните средства.
Средства използвани при експеримента: Лаптоп IBM R52, 3 метра пач корда, 3G Data card за резервна връзка към Интернет. Операционна система Windows XP със SP2, EtherCap и специализиран софтуер за осъществяване на MiM.
Rезултати от експеримента:
- Успешен ARP Spoof в 18:01
- Успешно откриване на рутер в 18:02
- Успешно прилагане на MiM върху 68 работни станции в 18:05
- Записан разговор по IP в 18:09 ( нищо интересно )
- Прихванати две пароли за ICQ ( UIN-ите са на 14 годишна тинейджърка и 18 годишен студент - номерата и паролите са лична информация и не могат да бъдат публикувани без разрешението на собственниците им )
- Прихваната парола за http://www.data.bg
- Прихаваната SIP регистрация на телефонен номер предоставен от алтернативен оператор - номера може да бъде предоставен на заинтересованите лица. Паролата разбита с Dictionary attack на 5-тата секунда.
- Прихванат хеша на войс гейта на алтернативния доставчик. Паролата не е разбита поради незаинтересованост на експериментатора.
Бъдещи планове:
- Провеждане на подобен експеримент с по-мощна система и осъщестяване на MiM.
- Свързване на хардуерно устройство за MACOFF за да се избегне осъществяване на MiM с компютърна система.

Провел експеримента: dotATmailDOTbg



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: dot]  
Автор минaвaщ (непознат)
Публикувано15.10.07 19:28



Супер, тази тема направо трябва да се закове най-горе и да се дава линкът към нея на всички любители на този тип доставчици.





Тема А би ли...нови [re: dot]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано15.10.07 21:27



... могъл да проведеш същият експеримент и с aDSL на БТК например? Ще ми е интересно да чуя



"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Няма сега да...нови [re: KlD]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано16.10.07 09:34



...давам рамо на една или друга технология за предоставяне на услуга - един вид това не е реклама.
Иначе да! Бих могъл, но малко по-трудно ще получа достъп до подходяща точка на свързване в мрежата.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: dot]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано16.10.07 10:48



Това можеш да го направиш навсякъде с всяка технология стига да получиш правилното място за достъп. Ти си го направил в незащитена студентска мрежа, не виждам с какво се гордееш.

Всъщност, като чета по внимателно си се изхвърлил супер яко. 5 секунди разбиване на парола, явно много филми гледаш напоследък, освен ако не си хванал прословутата параола 123

Редактирано от RazoR на 16.10.07 10:52.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: RazoR]  
Автор ^] (escapist...)
Публикувано16.10.07 11:14



Всъщност, на нормално центрино с каквото сигурно е обурудван лапатопа, dictionary-то, на 4-5 буквени пароли е толкова някъде :)



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: ^]]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано16.10.07 11:18



Всичко е възможно но автора много се е изхвърлил с времето за което го е постигнал. В една сепарирана LAN мрежа където клиент = vlan това нещо е невъзможно.



Тема 77.70.111.129..нови [re: RazoR]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано16.10.07 17:57



...говори ли ти нещо?

Някакъв IBM с MAC 0014:5ECD:2B95...
С това само се захванах - все пак машинката не е много мощна за масова атака.
Така! Не става дума за студентска мрежа, а за мрежа на интернет доставчик който по думите на един негов представител в друг форум притежава 8% от броудбанд пазара в България. Ако тя не е защитена...нали се сещаш? Всъщност не знам но ми се струва безсмисленно да се пускат n логически мрежички при по една среда при условие, че за MiM това не е спирачка. Все пак донякъде е хитро даването на 192.168.х.х ако мака на свързания компютър не съществува в базата. Може да спре любопитни ламета, но не и една преднамерена атака. Каквато аз правих...Следващият път ще пробвам някой от другите IP-а които мятат ARP заявки наляво и надясно.
Колкото до времето за паролата на телефонен номер 02ххх4426 не съм аз виновен, че използва лесно разбиваема парола - нали така?
Иначе донякъде си прав за vlan сегментация, въпреки че не е невъзможно да се отвори трънк за "провеждане на научни експерименти"
btw: Скенера ми е бърз. Ето ти част от лога...
************************************
* MAC Scanner/Promiscuous-mode Detector *
************************************
IP Address: 77.70.111.129
MAC Address: 00145ECD2B95
OUI Fingerprint: IBM
Hostname:
ARP Test (Broadcast 31-bit):
ARP Test (Broadcast 16-bit):
ARP Test (Broadcast 8-bit):
ARP Test (Group bit):
ARP Test (Multicast group 0):
ARP Test (Multicast group 1):
ARP Test (Multicast group 3):

IP Address: 77.70.111.133
MAC Address: 000FB00CA96F
OUI Fingerprint: Compal Electronics,INC.
Hostname:
ARP Test (Broadcast 31-bit):
ARP Test (Broadcast 16-bit):
ARP Test (Broadcast 8-bit):
ARP Test (Group bit):
ARP Test (Multicast group 0):
ARP Test (Multicast group 1):
ARP Test (Multicast group 3):

IP Address: 77.70.111.134
MAC Address: 0015E970F715
OUI Fingerprint: D-Link Corporation
Hostname:
ARP Test (Broadcast 31-bit):
ARP Test (Broadcast 16-bit):
ARP Test (Broadcast 8-bit):
ARP Test (Group bit):
ARP Test (Multicast group 0):
ARP Test (Multicast group 1):
ARP Test (Multicast group 3):

п.п: Щях да забравя! Някой да се интересува от снимковия материал?



Тема По трудно...нови [re: dot]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано16.10.07 21:08



е казваш... ахаааа...



"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: dot]  
Автор GhostlnNet (непознат )
Публикувано16.10.07 21:39



Ми мой човек това е лан мрежа ти по леко да не те хванат защото някой колеги не си поплюват.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: dot]  
Автор SS7 ()
Публикувано17.10.07 00:01



Не виждам какво доказваш с това. MiM може да се направи навсякъде , да не говорим пък ако работиш в ISP (или подкупиш администратора) .
За това хората са измислили https .

KID, ще се учудиш колко е лесно да направиш MiM за АДСЛ. Стига да има какво да крадеш, щото пароли за ICQ нещо не си заслужават усилията.



Тема Никойнови [re: SS7]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано17.10.07 00:50



не отрича, че е невъзможно, но друго имах предвид



"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: dot]  
Автор SS7 ()
Публикувано17.10.07 06:29



dot, ако си същия . , дето пише в БТК , не знам как говориш за MiM атаки и сигурност, след като бтк официално (чрез телефона за поддръжка ) препоръчва използването на чужди , публични DNS сървъри !!! Никога не бих използвал чужд DNS, колкото и да е "сигурна" и "уважавана" организацията, която го администрира.



Освен това не е забравен и случая, когато бриджнахте лан интерфейсите на адсл модемите (рутерите) и най-малкия проблем беше ip конфликтите (да не говорим, че някъде се виждаха цели чужди мрежи)



Ако някой има да крие нещо , не ще го скрие нито през ЛАН, нито през АДСЛ , освен със здраво криптиране.

Аз предлагам да не наблягаме много на тема сигурност на комуникациите

p.s.
Мен като интернет потребител ме е много по-страх от DNS натравяне, отколкото от МиМ атака. Щото, ако някой натрови ДНС сървърите, ще събира, събира .... , и https-a няма да помогне.

А имам подозрения, че DNS натравяне е правено на един от големите доставчици в България .

Редактирано от SS7 на 17.10.07 06:59.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: RazoR]  
Автор C.Capъeв ()
Публикувано17.10.07 08:30



в една сепарирана мрежа, където 8к клиенти = 8к влан-а ?
я ми посочи такъв ланаджия :)





Тема Re: 77.70.111.129..нови [re: dot]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано17.10.07 09:49



При положение че сме единствения доставчик в ст. град е ясно че ние сме интернет доставчика. След като си се вързал на кутия на етажа значи си го направил в някоя студентска мрежа защото нямаме кутии по етажите освен ако са останали от някоя изкупена и непреправена мрежа.
Това което си го направил може да го направят доста хора ако си го поставят за цел. Винаги когато имаш повече машини в един VLAN може с повечко усилия да разбререш някой неща.
И да, прати ми снимките за да видя къде се е случило но съм почти сигурен че е в блоковете на Софииския които си изграждат сами мрежите



Тема Не може да ти посочи.нови [re: C.Capъeв]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано17.10.07 09:49



Ланаджия имам впредвид.


Иначе са ти криви сметките - за 8к клиента са достатъчни доста по-малко vlan-а.



Тема Re: 77.70.111.129..нови [re: RazoR]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано17.10.07 09:52



Нямаш мейл в профила. Пусни нещо на мейла в моя профил за да ти пратя снимките.



Тема Re: 77.70.111.129..нови [re: dot]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано17.10.07 09:59



Готово. Всъщност видях че това е рутер отговарящ за 4ти, 56ти, 60ти блок и Малинова долина. 4ти и 60ти са изцяло вътрешни и едва ли си имал как да влезеш в сървърните там, така че остава 56ти които още не е направен.



Тема Веднъж попитах ....нови [re: GhostlnNet]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано17.10.07 10:09



... колко време трябва на един LAN доставчик да открие в мрежата си хардуерно устройство което може да изплюе за секунда 25000 валидни ethernet фрейма? А две? Толкова по въпроса за хващането.
Не съм си поставял за цел да руша - ако това беше целта първо времето беше крайно недостатъчно, второ няма да е толкова лесно колкото изглежда ако искаш да навредиш сериозно и трето - не ми е интересно да се занимавам с глупости!



Тема Re: Не може да ти посочи.нови [re: dot]  
Автор C.Capъeв ()
Публикувано17.10.07 10:45



да, принципно да, криви са ми, малко по-различни от твоите
обаче да направим едни други сметки, за 8к клиенти колко и какви точно умни суича ти трябват, колко ще ти струват, с колко ще оскъят услугата към клиента и т.н. :)





Тема Re: Не може да ти посочи.нови [re: C.Capъeв]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано17.10.07 10:57



В момента студентски град е със 220 умни 48 портови суича с поддръжка на VLANи. ПРеценили сме обаче че за момента не е нужно всеки потребител да е в отделен VLAN



Тема Re: 77.70.111.129..нови [re: RazoR]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано17.10.07 11:01



Имаш поща ( не е реклама на предаване на национална телевизия )





Тема Цената е около...нови [re: C.Capъeв]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано17.10.07 11:13



...12-14 € на порт. Трябват ти само в ъксеса. Разпределено на клиент това е 5% повече в месечната сметка за една година напред ( 20 лв/месец средна абонаментна такса )
Никой не казва наведъж. Започва се с core после aggregation ако се налага и накрая ъксеса.



Тема Говориш за мен...нови [re: SS7]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано17.10.07 11:33



...сякаш аз представлявам бТк по някакъв начин

Сори но това определено не е така.
p.s.
Не обсъждаме атаки. Вече казах, че една преднамерена атака може да е много разрушителна и в най-различни варианти.



Тема Друга гледна точканови [re: dot]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано19.10.07 00:28



Ще подходя малко нетрадиционно.

1. Интернет е направен с цел бързо и евтино предаване на информация в нехомогенна среда. Нищо повече. Това не е мрежа, правена за финансови транзакции, телефонни разговори или каквото и да е друго, различно от простото предаване на информация между две точки, при това на ниска цена. Защото мрежи, които прaвят същото, много по-сигурно и надеждно, но разбира се на съвсем друга цена е имало преди това, има ги и в момента (X.25 примерно). Никой не е казвал, че Интернет е надеждна, контролируема, управляема среда, предвидена за всякакви комуникации.

2. Етернет като конкретна технология за пренос на данни на второ ниво е създадена отново с подобна концепция - да е евтин, бърз, лесен и сравнително надежден по отношение на основните технологични проблеми в този слой (адресация, колизии, зацикляния и т.н.).

3. ЛАН мрежите, като комбинация от етернет на второ и Интернет (IP) на трето ниво отново комбинират основните им свойства, а именно: висока скорост, лесно изграждане, ниска цена. Никой никога не се е и замислял, не е имал намерение и желание, не си е слагал в тасклиста необходимостта да създаде супернадеждна, суперустойчива и непробиваема среда, чрез която да можеш от студентската си стая в София безопасно да управляваш ядрен реактор в Пакистан, особено пък за 20 лв.

Следователно за какво е този спор в края на краищата? Събрани са на едно място определени технологии, правени с определени цели, които те изпълняват прекрасно и ползващите ги са повече от доволни. Вероятно има много други цели, които не могат да постигнат, но не разбирам защо се дискутира невъзможността или сложността в решаването на задачи, които априорно не са били поставяни и по мое мнение въобще не са необходими? Никой не иска от трамваите да бъдат бързи като Ферари, комфортни като Мерцедес и сигурни като Волво. Целта е да превозят максимален брой хора с минимален разход на енергия и те я постигат. Вероятно със съответната инвестиция може да се направи бърз, комфортен и сигурен трамвай, който освен това ще пречиства въздуха, ще предпазва от UV-лъчи и ще издържа на директен обстрел с Калаников, но необходимо ли е?

Митко



Тема Re: Друга гледна точканови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано19.10.07 01:28



ti da ne zivees niakade kam kraia na 60-te ... na minalia vek ?

Дишайте лепило - хиляди Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Друга гледна точканови [re: DrFrancky]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано19.10.07 10:12



И що да живее в края на миналия век? Айде отговори смислено на които и да е от аргументите на Митко. Всяко нещо си има цена. Това е евтина, качествена и достъпна технология и реално погледнато това и е единствения недостатък.
Всъщност едва ли ще можеш да отговориш смислено, ти не се научи да пишеш на кирилица камо ли да отговаряш разумно



Тема Re: Друга гледна точканови [re: RazoR]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано19.10.07 13:02



zalaganeto na eftini reshenia nikoga ne e bilo dobra biznes strategia... no kakvo da vi pravi chovek .. vie ste si mizernici i ste si otkurmeni s tova mislene.
ima klientskoto tursene, ima gi i tehnologiite no vie s vasto skodoumie ne iskate da si napravite nestata kakto triabva.
po lesno vi e da drupnete edin kabel prez balkona zakachen v edin switch i da se opravdaete s "vizdasli takava e tehnologiata" . pulni gluposti.

/*
Това е евтина, качествена и достъпна технология и реално погледнато това и е единствения недостатък
*/
ne , ne e evtina tehnologia. vie mizernici ia pravite takava. vie ste tezi koito polzvate 5% ot silata na edna takava tehnologia za da vi izlezne po evtino.

kak nie ospiavame da sazdadem i opazim korporativnite mrezi a vie edna mahlenska ne mozete ?
dokato si sedite kabeldzii taka ste bude. rezi kabel , buhai v switcha i tova e ISP.
zalki ste s tova mislene.
ma kakvo da ochakvas ot hora isprateni s duhova muzika kam sofia ....

/*
ти не се научи да пишеш на кирилица
*/
ste pisha na kakvoto si iskam. neznam zasto si mislis che ti si choveka koito ste mi promenia navicite.

Дишайте лепило - хиляди Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Друга гледна точканови [re: DrFrancky]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано19.10.07 15:10



Пич, в един мой рак има повече техника и повече пари като инвестиция отколкото струва цялата ти мижава фирма. Много си назад с материала, ама много. Когато почнеш да говориш с инвеститори от такъв ранг с каквито говоря аз тогава може да ми се дуеш по форумите. Дотогава си трай и глей да не си прехапеш езика че едва ли има противоотрова за твоята злоба.



Тема Re: Друга гледна точканови [re: RazoR]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано19.10.07 15:34



nesto da ne te zasegnah a ?

Дишайте лепило - хиляди Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Друга гледна точканови [re: DrFrancky]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано19.10.07 16:23



Няма с какво. Просто се дразня на такива неудачници като теб които вместо да направят нещо за да подобрят собственото си съществуване плюват и мажат по всеки които е повече от тях.



Тема Историята има продължение.нови [re: dot]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано19.10.07 16:40



След частен разговор по мейла с RazoR където му показах част от снимковия материал и му казах мястото на провеждане на експеримента, бяха взети незабавни мерки.
В момента на мястото на старата полуразчекната кутия има нова, отлично изглеждаща и заключена кутия с подредени кабели!!!
Добре свършена работа с три думи.





Тема Мммммм!нови [re: Mитko]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано19.10.07 17:02



Спор няма! Никой за нищо не спори в крайна сметка нали така?


Обаче...Ако изходим от тезата, че трамваите покриват целта да превозват хора с минимален разход на енергия, то тогава спокойно можем да не сменяме пукнаните им прозорците например ( не са нужни за превоза на хората, а само създават комфорт ), може също така да не ги почистваме ( по същата причина ) и т.н.
Е ако аз два пъти се кача в подобно превозно средство - третия път няма да го направя. Или пък нещо по-...Трамвай се движи от т.А до т.Б и има капацитет Х пътника! Ако обаче в т.А има Y>>X трамвая ще трябва да мине два пъти вместо един по-голям трамвай един път. ( изискването за минимален разход не допуска пускането на втори трамвай и/или по-голям трамвай по същата линия )
Е а сега кажи ми - това услуга ли е? ( или "..абе аз си прибрах по 0.70лв. от билетче.." )
А и бтв: Не визирам абсолютно никого - говоря си чисто абстрактно!



Тема Re: Друга гледна точканови [re: RazoR]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано22.10.07 10:30



ne pluvam po megalan bez prichina..mislia che sam ia znaes.

Дишайте лепило - хиляди Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: dot]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано23.10.07 12:21



Ха да ви питам спецовете нещо. Може ли по този начин да се прихванат пароли за достъп до електронно банкиране, и инфо за кредитни карти? И ако да, какво може да се направи в случая без смяна на доставчика? Питам щото имам един малък офис в Благоевград дето ползва лан (няма как дсл) и от там се пазарува през интернет и се банкира електронно.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Goose ()
Публикувано23.10.07 12:52



Зависи от банката и сайтовете от които пазарувате, не от преносната среда до там :>
Дори и да си по дсл ще си по такъв до БТК, от там нататък никой не знае точно от къде ще мине пакета до съответния сайт. Бтв, ако банката ти предлага електронно банкиране само с потребителско име и парола и без нищо допълнително за потвърждения на самите плащания - бягай като дявол от тамян, винаги има вероятност да ти хакнат компютъра от който нареждаш плащанията и гориш отвсякъде, банката не носи отговорност ако плащането си е наредено през твоя профил, а с един кейлогер не те спасява и смарт картата (като имат достъп до компа ти с вкарана такава карта не им пречи да я ползват и нея).



Тема Re: Да бе!нови [re: xonix]  
Автор Goose ()
Публикувано23.10.07 17:14



И как точно реши, че всеки може да го направи?
Никой вече не използва хъбове, така че на съответния "келеш" му трябват достатъчно познания, за да снифи през суич-а. От друга страна кой ти гарантира, че сървъра който достъпваш за каквото и да е не е в нечий такъв локален сегмент? И не подлежи на снифене там? Има ли значение в твоята локална мрежа ли ще ти хванат паролата (ако си достатъчно малоумен, за да я пуснеш в чист текст) или в нечий отдалечен сегмент? До колко можеш да се довериш на самия сървър оттатък, че не е пипнат по трасето?

Изобщо сигурността никога не е с еднозначен отговор, това че ти си си скъсал задника да си осигуриш сигурен сегмент при теб изобщо не означава, че някъде по цялото трасе нямаш достатъчно слабо звено извън твоя контрол, за да те провали и теб.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор WlSP (новак)
Публикувано23.10.07 19:26



Банките работят с елктронни сертификати - главен и личен, и https. Това не е като с паролите на ICQ.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: WlSP]  
Автор Goose ()
Публикувано24.10.07 00:41



И какво те спасява това от комбинацията кейлогер-бакдоор? Все някога ще те хванат със смарткарта в карточетеца ...
Немците за това си се придържат към тановете, другото прилично решение е ОТП, аз лично не бих ползвал електронно банкиране без едно от двете решения ...



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Goose]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано24.10.07 09:23



ePay са въвели още един защитен кръг - тръгваш да плащаш и ти пращат случайногенериран код като смс...валиден е 30 мин. и за това време трябва да го ползваш за да платиш сметките. После е невалиден и трябва да искаш нов..
Отделно електронния сертификат, който е в браузера ти - само от този браузер можеш да влезеш в системата. Разбира се е валидна защита, ако лично или поне в рамките на семейството си ползваш компа.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Goose]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано24.10.07 14:29



мерси за отговорите. Банката има смс код за потвърждение след като се поиска трансфер от сметката. Обаче има един проблем. Номера на който се праща смса е по дефолт на страницата за банкиране, в персоналния профил. Демек, всеки който има вече паролата и юзър нейма, теоритично би могъл да смени гсм-а и да изцака нещо. Имаме хардуерен файъруол така че много не ме притеснява (е, на 80%) някой да добие контрол над писито. Но, ако някой келеш реши да "слуша" лан кабела преди него, то може ли да цакне кодовете (12 цифрен)?



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Goose ()
Публикувано24.10.07 14:40



Ако ползваш SSL - има само някакви теоретични шансове да те снифнат ;-)
Макар че от практиката съм се убедил, че невъзможни неща няма ... просто има много малко вероятни ;-)



Тема Re: просто!нови [re: xonix]  
Автор Goose ()
Публикувано24.10.07 14:43



Приятелю, при мен сигурността се налага да е на много прилично ниво, което не значи, че изобщо се доверявам на сигурност в интернет ... Това, което зависи от мен съм го направил, проблема е, че не знам дали е направено това и в точките, до които нямам какъвто и да е контрол ...
Както казах - сигурността не е само файеруола на компа ти, това е поведение и начин на мислене, не очаквай някой да ти гарантира каквато и да е сигурност, ако не се подсигуряваш сам :>



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Goose]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано25.10.07 14:15



Ми доколкото знам се позлва ссл, но мястото е такова, че на долния етаж има фирмичка с трима "експерта". И ако някой от тях реши да се прави на ентусиаст, дали би могъл без много зор да гепи нещо. Не знаех, че с лановете е такова осрано положението, но сега съм доволен, че прочетох за този експеримент и нещо ме загриза. Ще трее да се вика някой спец да инспектира кабелите и ако има кофти изгледи, ще се мине на добрия стар дайъл ъп (ако има още таквоз чудо).



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Goose ()
Публикувано25.10.07 14:53



Ако ще викаш спец по добре го хвани да ти осигури средата, не се насочвай нанякъде, само защото това ти е познато ...
Този спец ще може да ти каже доколко е сигурно това което ползваш и какъв е шанса някой да те пробие, тук каквото и да си говорим, без някой да ти погледне нещата няма как да получиш приличен отговор.



Тема Зависи.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано25.10.07 17:20



Ако говорим за банкови транзакции няма да е толкова лесно колкото изглежда. Не казвам че не е невъзможно, но не е лесно...
Но спокойно може да се притесняваш например, че жена ти може да получи мейл с интимните ти разговори със секретарката на съседната фирма проведени по Айса, или лог на посещенията ти по сайтовете за запознанства например. Това дет се вика не е много сенситив информейшън.
бтв: И да ти огледат кабелаците е все тая. Може да те слуша от неговата си розетка.





Тема Само да те питам няколко...нови [re: Cтepн™]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано25.10.07 17:38



Ако случайно при следващата ти транзакция браузъра ти извади предупредително съобщение, че нещо със сертификата на ePay не е в ред, ще се логнеш ли в сайта? А колко ще се логнат? Или пък за по-разсеяните....колко пъти си поглеждал дали си по https или просто http?


А после нека да ми изпратят кодове като смс - на моя телефон... който може да е току-що активирана prepaid карта....



Тема Re: Само да те питам няколко...нови [re: dot]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.10.07 18:27



ако сертификата не е в ред нямаш шанс да се логнеш...няма съобщения, има само Да и Не логване. Отделно при Лисицата има опция да не го чете автоматично, а да изкара прозорец със сертификата и да потвърдиш,ч е е наред с ОК.
Колкото за https - Лиско оцветява адресния ред в жълто, когато посещаваш https, няма как да не ти се набие в очи.

Виж, не казвам, че има абсолютна защита, просто в контекста на темата казвам, че иПей правят няколко защити...сега, ако юзера "реши", че трябва да улесни евентуални хакери, то и Бог не може да го спаси



За СМС-ите - още не съм пробвал тази защита, но ми звучи приемливо надеждна, ако се комбинира със сертификат.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор teh (непознат )
Публикувано25.10.07 20:21





Тук няколко човека трябва да се ударят зад врата с тая книга и да им се спре телевизията.



http://en.wikipedia.org/wiki/Chain_of_trust
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signature
http://en.wikipedia.org/wiki/Public_key_infrastructure
http://en.wikipedia.org/wiki/Certificate_authority

P.S.

За човешката глупост спасение няма. Там и вселената е безсилна.

Редактирано от teh на 25.10.07 20:25.



Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор SS7 ()
Публикувано26.10.07 02:47



Не, не е толкова 'оакано' положението. Затова и темата е малко тенденциозна.

Teh е много прав за книгата и ударите по главите.

Ако ще се пазиш да не ти окрадат парите от веб банкирането и кредитните карти, посочения вид атака ти е най-малкия и незначителен проблем. Дори бих казал, че с такава атака НЕ МОГАТ да те окрадат.

И обратното - дори да си на "супер сигурния" адсл , могат да ти гепят парите като стой та гледай.

Би ли заложил парите в CC-то , че нямаш троянец на компютъра



п.с.

Трафика на домашния ми комп и лаптопа се носи във въздуха (wifi без криптиране) , ползвам и банкиране и плащане с CC , моля желаещите да ме окрадат да заповядат и после да напишат протокол .

Няколко думи защо темата е тенденциозна и заблуждаваща. Ето например Шамара се е заблудил, че този вид атака е опасна и могат да му откраднат парите. Той си казва - "махам го тоя скапан и незащитен ЛАН и си пускам dial-up (кабелен, адсл и т.н.) Там не могат да ме подслушват" . И Шамара си мисли, че вече е защитен.
Хич не се сеща, че може да има троянец (или да го прихване много лесно) . Останал с грешното впечатление ,че една технология му дава по-голяма сигурност от друга той се разделя с някакви пари. Да му е честито.

Не вида технология е виновен за подобни кражби, а само и единствено човешката глупост (недостатъчни знания)

Редактирано от SS7 на 26.10.07 03:13.



Тема Отплеснахме се....нови [re: teh]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано26.10.07 14:46



...и стигнахме до криптография, че и проверка на сертификати.
Едва ли един "мениджър" на малка фирма трябва да знае какво е Верисайн или пък да е чел криптография с примери на С.



Тема Кое му е тенденциозно на темата?нови [re: SS7]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано26.10.07 15:07



Въртим сучим пак до aDSL стигнахме че и до Приложна криптография. Хора разберете - не се стремя да оплювам ethernet-а като технология, а начина на изпълнение на места!...Така!
По въпроса за сигурноста!
Със каква атака не мога да гепна лузерска парола? MiM? Стой та гледай! Мога да накарам в очите на клиента сайта на e-pay да е с нов дизайн - току-що завършен от най-добрия дизайнерски екип. И си отговори сам на въпроса къде по-лесно мога да ти подменя пакетите - по некриптиран Wireless или комутируем lan сегмент.
Шамара попита просто дали може да му откраднат паролата по подобен начин! Е! Могат! Могат да му чопнат компютъра само защото не е в метална огнеупорна каса ама не с такава атака. Колко от вас си държат компютрите в подобни защитетни пространства? Човека може да е останал с грешното впечатление че като има зоуналарам+антивирус+незнамсикво още и никой не може да разбере какво прави на компютъра си. И забележи! Докато наличието на троянци/спай/килогъри/вируси донякъде зависи изцяло от субективния фактор, един мим зависи само и единственно от обективен фактор - Отворена кутия на етаж, свободен порт и малко време. Мда! Може и любознателен комшия.... Какво ще се хване зависи изцяло от подготовката...


Хайде със здраве! Сега отивам да обесня на Стерн колко е "добра" защитата със случайно генерирани кодове по SMS.



Тема Чисто хипотетично!нови [re: Cтepн™]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано26.10.07 15:25



Сядам си на задника и копирам заглавната страница на ePay. Подготвям и сертификат SSL сертификат. Лепвам се на медията и започвам да те слушам. Когато поискаш адреса на ePay аз подменям пакета от сървъра с такъв който твърди, че ePay е на адреса на моята машина на която съм копирал заглавната страница. Т.е. аз се представям за ипей. В най-елементарния случай дори няма да си играя да криптирам връзката ( затова те попитах колко пъти досега си поглеждал жълтото на Лиско ). След като си въведеш юзърнейма и паролата просто те редиректвам към действителния адрес. Или ти казвам сори ама си сбъркал паролата - опитай отново! Въобще не искам да те логвам - трябва ми само паролата. А после те пращам на действителната страница на ипей. Но вече ти знам паролата - идентификацията ти. И мога да ти подменя самоличноста пред дейтамакс. Като например номера на телефона, мейла и т.н...и т.н...!
Ако се наложи ще ти изпратя и фейк сертификат - ако държиш да видиш жълтото прозорче на Лиско. Е той няма да е съвсем наред, но какво пък - колко се загледжат в сертификатите....
Между другото! Има програмки с които мога да ти измъкна от компа ънекспортъбъл ( каквито са банковите ) сертификат и да го пренеса на друга машина. Трябва само да имам административни права ( или SYSTEM )... а да и дискета....





Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: dot]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано26.10.07 19:28



A това правил ли си го на практика или само теоретизираш?

Щото навремето като студент правех схеми на небивали електронни устройства, а доцента все повтаряше "Бумага всьо терпит"





Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: Cтepн™]  
Автор SS7 ()
Публикувано26.10.07 20:02



За него не знам, но аз съм го правил. Не за epay.bg или нещо свързано с пари. За един друг сайт.

Човек ако не внимава какво прави (и не чете съобшенията от браузера) е доста лесно да му отмъкнат паролите. дот не е казал , че това може да се направи с лъжлив DNS, или пък ако има троянец да запише нужните редове в hosts файла.

Аз бих се притеснявал много повече за троянци , отколкото за подслушване.



Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: dot]  
Автор пycтoтa (same in the end)
Публикувано26.10.07 21:30



Да, ама не!
Номера на телефона може само първия път да го сложиш без да трябва да въвеждаш СМС кода. След тва ще го пипнеш друг път ;)
ма все пак няма невъзможни неща



Life is a bitch. And then you die!

Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: dot]  
Автор mdk_bg (Mandriva user)
Публикувано26.10.07 21:48



Това е интересно. Само не разбрах дискетата защо е?

Double, double toil and trouble;
Fire burn, and cauldron bubble.


Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: SS7]  
Автор минaвaщ (непознат)
Публикувано27.10.07 06:54



Напротив, троянците не са страшни, защото наличието им зависи изцяло от теб (Поне извън ЛАН-мрежите) - ако знаеш какво правиш (Или пък може също да си с Линукс, Мак и т.н.), няма начин да имаш такъв, докато подслушването е външно явление и нямаш никаква защита срещу него.

Редактирано от минaвaщ на 27.10.07 07:08.



Тема О да!нови [re: Cтepн™]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано27.10.07 19:57



И с научна и с користна цел. Користната е да хвана нечия парола....за нещо си. Просто имаше момент в който бях прекалено мюмнителен и подозрителен. Ако не гледаш или не обръщаш внимание на съобщения си лесна жертва, каквито са по повечето ползватели на интернет.
Не това е целта. Въпроса е колко лесно можеш да бъдеш измамен в някой случаи най-вече за които не знаеш че е възможно да съществуват. При това без да можеш да се защитиш - освен ако не си свръх мнителен като мен например. ( Един вид аз нямам доверие на доставчика си например защото знам какво може да се постигне. Аз нямам доверие и на Wireless-a например въпреки, че използвам услугите на един определен провайдър )
п.п. Нямам доверие и на дейтамакс по една съвсем "глупава" причина! Преди известно време се опитах да се регистрирам. Дейтамакс отказаха регистрацията защото избраната от мен парола била с непозволени символо. На втория опит се оказа, че се опитвам да се регистрирам с прекомерно дълга парола.


бтв: Аз по принцип съм си такъв! root или enterprise паролата ми с която мога да спра работата на доста хора е 14 знакова, в която има пълния набор от символи. Дори и една Rainbow table атака е почти обречена,- да не кажа напълно ....



Тема Re: Отплеснахме се....нови [re: dot]  
Автор teh (непознат )
Публикувано27.10.07 20:03



"Проверката на сертификати" е автоматична. Всичко е направено като за идиоти.







Както написах и в предишната бележка - човешката глупост не познава граници и нищо не може да попречи на човек сам да се простреля в крака.



Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: SS7]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано27.10.07 20:03



Троянеца е чисто субективен фактор. MiM-а е технологично-обективен!

М**ка му! Стига сме светвали ламетата за какво иде реч, а?

( без да се обижда никой! Всъщност ако е ламе...нямам нищо против... )

бтв: Дейта енд систем секюритито ( нетуърк секюритио също ) има две остриета! Едното е за защита, другото да дадеш насоки за прохождащите ламета за възможните начини за атака! Заради второто и не споменах какво точно съм използвал за MiM-а....!



Тема Re: О да!нови [re: dot]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.10.07 20:04



Да, ясно ми стана, че си хакнал нечий акаунт...от титулния пост


Въпроса ми беше правил ли си го с иПей, с банков акаунт?

Колкото до паролата ти...всъщност би ми било все едно какви знаци изписваш...даже не ми трябва и да я гледам, ако се сещаш какво намеквам

Редактирано от Cтepн™ на 27.10.07 20:06.



Тема Даже си и онлайн!нови [re: Cтepн™]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано27.10.07 20:20



Ипей не! Първо защото е финансова измама ( трудно доказуема разбира се но все пак си е измама), и второ защото не представлява нито технически нито "финансов" интерес ( разбирай - плащат ми достатъчно за да се занимавам с дейности граничещи с рамките на законите!!! бтв: Не че не съм използвал чужди кредитни карти но това беше отдавна )
Всъщност аз не съм човек който би прекрачил законите или измамил някого без основателна причина! Проникването на в една мрежа и доказването на това пред публичен форум не е нито основателна...всъщност не е никаква причина! Не казвам че не мога, че нямам уменията, знанията и възможностите да го направя ( wireless снифера ми струва 250 евро, чаках месец и половина да ми го доставят и 2 седмици борба с митницата за да ги убедя да ми го освободят защото можело евентуално да е нещо с двойна употреба ), но не това е целта на занятието.


Други повдигнаха темата за сигурноста! Аз просто показах, доколко на места лановските изпълнения са дотолкова "лановски", че всеки който има минимални познания може да говори от чужд телефонен номер например. Чест прави на RazoR, че почти моментално взе мерки по въпроса след като видя за какво става дума....!
А да! :-) Имал съм случай в който счетоводител на средно голяма фирма отива да пуши цигара след като си е оставил смарта в рийдъра и пина написан на листче залепено на монитора. Толкова отностно човешката глуп...ъъъъъ човешкия фактор.



Тема Това са подробности!нови [re: пycтoтa]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано27.10.07 20:21



Нямам идея как работи ипей но ако държиш да разбера...ще се постаря!



Тема За да пренеса сертификата.нови [re: mdk_bg]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано27.10.07 20:23



По мейл не става да го пращам - може някой да го прихване и да ме изпревари!



Тема Re: Отплеснахме се....нови [re: teh]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано27.10.07 20:30



Е и? 90% от ползващите интернет са идиоти ли? Не ме карай моля те да използвам нецензурни и обидни изрази за нечий клиентите.



Тема Що да не съм онлайн?нови [re: dot]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.10.07 20:42



В отговор на:

А да! :-) Имал съм случай в който счетоводител на средно голяма фирма отива да пуши цигара след като си е оставил смарта в рийдъра и пина написан на листче залепено на монитора. Толкова отностно човешката глуп...ъъъъъ човешкия фактор.



Общо взето това исках да чуя.
Съгласен съм абсолютно, че 100% защита няма, но и в огромна част от случаите хакерите не търсят да я разбиват...достатъчен е, как се изрази? - човешкия фактор

3 години се грижех за защита на компютри с класифициране информация; през седмица мъчех колеги и колежки със събирания и набиване на канчетата, всуе.
През 2-та година въобще се отказах да се главоболя с мой си, админски акаунт в РС-тата им...за да вляза в техните беше нужно или да видя паса им, залепен на клавиатурата; или да напиша 1,2,3 до 8; или да бръкна в чекмеджето за да видя листчето с паролата...в най-тежките и мнителни и пазещи се случаи трябваше да звънна на мобилния им за да ми я спеленгуват...нищо, че според ППЗЗКИ и аз нямам право да знам техния акаунт

ПП: А колко ли пъти трябва да кажеш на човек да не отваря прикачени атачманти, особено изпълними, но който и след 100-ото напомняне го прави? Сложил си му за всеки случай антивирус, който се разпищява? Ами казва му се да пусне файла.
Казваш, че ти си мнителен? Така си мислиш. Аз като получа мейл с атачмън от познат изпращач, първо му се обаждам дали наистина ми е пращал мейла

Редактирано от Cтepн™ на 27.10.07 20:47.



Тема Re: Отплеснахме се....нови [re: dot]  
Автор teh (непознат )
Публикувано27.10.07 21:39



Можеш ли да следиш една нишка и да пишеш мненията си взимайки предвид предишните си такива в нея?

ще те цитирам в случай, че ти е трудно да преглеждаш старите си мнения:

"...и стигнахме до криптография, че и проверка на сертификати.
Едва ли един "мениджър" на малка фирма трябва да знае какво е Верисайн или пък да е чел криптография с примери на С."

В предишната си бележка се опитах да ти покажа, че на един '"мениджър" на малка фирма' не му е нужно да е чел "криптография с примери на C" за да прави успешен и сравнително сигурен online/internet banking. Просто трябва да може да чете и да знае телефона на банката си, за да ги уведоми за съобщението което му е показано. This is not rocket science, right?

Колкото до клиентите на местния софийски доставчик и паролите които си уловил при интересният експеримент:

Тук за пример ще приемем, че света не е идеален, също така ще приемем и, че ние не можем да го направим такъв. В такъв свят винаги ще има идиоти. Тогава когато на един трезво мислещ човек, използващ дадена услуга, тя му стане важна по една или друга причина то той се замисля за нейната сигурност. И по-точно за събития и фактори които могат да му я отнемат по един или друг начин, временно или завинаги. Тогава той търси съвет от приятел, консултант или фирма как може да попречи това да стане.
Ако приемем, че горното е вярно, то тогава на 90% от потребителите на които ти си уловил паролата за дадена услуга тя не е толкова важна щом не са се замислили на нейната сигурност. В този случай също останалите 10% ги слагаме на другата страна при горният свят който не е идеален и в който се срещат идиоти ;-)

Просто моята и твоята гледна точка е малко по-различна от тяхната и за това ни изглеждат толкова страшни нещата. Събрали сме известно количество знание за даден тип комуникации и сме осъзнали колко несигурни са те при общоприетите практики на изполването им.

Дори този проблем да се реши на ниво локален доставчик на интернет свързаност това не значи, че след него всякаква възможност за подслушване е невъзможна. Security through obscurity doesn't work, right?
Вярно е, такива като нас ще спят малко по-спокойно, но до там ;-) Средностатистическият counter strike потребител това не го вълнува особено.

Това е.

P.S.
Преброй до 30 преди да пуснеш следващата бележка ;-)

Редактирано от teh на 27.10.07 21:42.



Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: Cтepн™]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано28.10.07 00:27



tova nesto raboti i neednokratno sme go pokazvali na lekcii na studenti.
nai golemia problem e che horata ne instalirat root CA koeto da kazva che sertifikata na saita e validen. vsichki znaem kak za da se spestiat pari se polzvat self signed sertifikati. pri tozi sluchai idva momenta v koito svikvame che sertifikata e nevaliden i natiskame "produlzi" ....

p.s.
sluchaia s epay ne e takuv :-))

Дишайте лепило - хиляди Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: минaвaщ]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано28.10.07 00:29



/*
Или пък може също да си с Линукс, Мак и т.н
*/
tvurdis che niama trojans za linux i mac ? aide ne stavai smeshen ...

Дишайте лепило - хиляди Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: SS7]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано29.10.07 14:15



Пич пишеш много тенденциозно и четеш през ред. Ясно попитах имено за "слушане" на кабела, а не за други видове атаки, троянски коне и т.н. Но ясно написах, че за другото са взети мерки - напълно адекватни според вида на бизнеса. Не разбирам, защо трябва да се разводнява темата и да се стига до обиди? За твое сведение, за човешката глупост са виновни и хора като теб, които вместо да обяснят с 3 думи, почват да обиждат и да показват колко много знаят, и прекъсват полезната комуникация. Еми сори, ама ако ти и другият подходите например с "Мишо, знаеш ли че има троянски коне и те са по-опасни и на тях трябва да се набляга?" би имало по-полезен ефект (особено в реалния ви бизнес). Щото пич утре ще ти позвъня на вратата у ако ми почнеш да ми показваш какъв дебил съм, просто ще отида на съседния адрес, където ще ми обяснят какво трябва да се направи. Въпрос на подход.



Тема Re: Чисто хипотетично!нови [re: dot]  
Автор нy1 (непознат)
Публикувано01.11.07 22:06



quote:" Между другото! Има програмки с които мога да ти измъкна от компа ънекспортъбъл ( каквито са банковите ) сертификат и да го пренеса на друга машина. Трябва само да имам административни права ( или SYSTEM )... а да и дискета...."



Да бе, откри топлата вода, сега се изкъпи!
Що не демонстрираш например от издаването на сертификата..да кажем на ДСК. От издаването - инсталацията на сертификата, да се види, че е ънекспортабъл, после го вземи и го пренеси на друг компютър и пусни плащане с него. Само, че го издай в юзърски профил, вземи го и го пренеси в администраторски и го метни на друга машина и разплащай...хахахаха



Тема Нали не мислиш...нови [re: нy1]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано02.11.07 15:17



...,че ще пусна в публичен форум процеса по крадене на сертификата? Или софтуера с който може да се направи?
Замисли се за секунда преди да ми казваш да се къпя!

ДСК на смарт ли ти дават сертификата? Не знам но...едва ли! Зареждаш, декриптваш ключа, дъмпиш от паметта и пишеш на дискетка.
бтв: Имам скрийшотчета но нямаш мейл в профила да ти ги пратя....



Тема Re: Нали не мислиш...нови [re: dot]  
Автор нy1 (непознат)
Публикувано02.11.07 19:36



.... и приключваш с нарежданията за плащане :-)!



Тема Аха! Ясно!нови [re: нy1]  
Автор dot (cartoon)
Публикувано02.11.07 20:40



Дори не разбираш за какво иде реч....!





Тема :-) щом си решилнови [re: dot]  
Автор нy1 (непознат)
Публикувано02.11.07 22:20



....аха.....щом си решил.
Айде успех със завършването и да си намериш работа като пораснеш :-)





Тема Re: Протокол от научен експеримент.нови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор SS7 ()
Публикувано04.11.07 08:31



тц, не съм тенденциозен :) . поне така мисля.

В интернет-а по дефаулт приемаш, че някой те подслушва (представя за теб). Това може да е съседа ти по комутатор, доставчика ти, неговия транзитен доставчик , мрежата в която е сървъра и т.н.

Така, че темата не трябва да е "знаете ли че ЛАН лесно се подслушва" , а "интернет по принцип лесно се подслушва"

Т.е. не можеш да вземеш адекватни мерки, освен SSL и много да внимаваш какво ти казва браузера за сертификатите. Щом си сигурен за троянци и вируси.

Извинявам се, ако си помислил, че искам да обиждам които и да е. Нямам такава цел :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.