Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:14 21.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: BOL.BG ви кани в екипа синови [re: идиoтчe]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано04.02.07 00:16



Ако някой е съгласен да си смени предишната работа само заради 10% повече, значи ще е съгласен да си я смени отново, когато някой друг му предложи още 10%. Въобще не смятам, че някой би започнал работа без да се интересува от заплащането и разбира се заплатите хич не са малки, дори напротив. Но както не искам потребителите да ни избират заради това, че цената ни е най-ниска, така и не искам служителите ни да стоят при нас само защото заплатата е най-висока и не могат да си намерят по-добре платена работа. Напротив - ако има по-евтини услуги или по-високи заплати, но въпреки това "клиентите" избират нас, значи всичко е ОК. Най-високите заплати и най-ниските цени са там, където това е единственото предимство.

В отговор на:

Много ми е любопитно, разменяте ли си информация от рода на: "Твой служител кандидатства при мен за работа, с какви впечатления си от него?!




Ако служителят още е на работа - разбира се, че не. Ако вече е напуснал,
тогава в някои редки случаи сме си разменяли информация, но това се прави замо за ключови позиции като счетоводител, например.

Митко



Тема Re: BOL.BG ви кани в екипа синови [re: Mитko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано04.02.07 00:18



А нима разликите са само в рамките на 10%, това или е договорено или се плаща на абсолютен минимум от всички...


Welcome to the real world!




Тема Дълъг постинг, но е добре да се прочетенови [re: Mopфиyc]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано04.02.07 01:01



Аз вече отговорих на този ти въпрос някъде по-нагоре - заплатите във всеки бранш са функция на приходите, при това функцията е приблизително еднаква. При капитализма (и затова се нарича така), основен регулатор на икономическите отношения е капиталът или по-точно неговата ефективност. По-надолу ще се опитам с възможно най-малко думи да обясня защо заплатите са еднакви, защо не могат да бъдат различни и какво може да се направи, за да растат те с течение на времето.

Ако случайно някой бизнес започне да прави големи печалби, в него се стичат пари, увеличава се конкуренцията и печалбите намаляват до нормалните нива. Обратно - ако печалбите паднат (заради намалени приходи или увеличени разходи), част от играчите излизат от бизнеса и конкуренцията отново намалява. Ето защо процентът на печалбата във всеки един бранш (т.е. разликата между приходите и разходите) е горе-долу еднакъв. Ако от картофи се печели повече отколкото от комуникации, всеки притежател на телекомуникационни акции ще си ги продаде и ще си купи картофени такива. Във всеки печеливш бранш се появява точно толкова конкуренция, колкото е нужна за да сведе печалбата до тази в останалите сектори. Икономиката се саморегулира с обратната връзка - печалбата увеличава интереса, интересът увеличава конкуренцията, конкуренцията намалява печалбата, това намалява интересa, което намалява конкуренцията, което увеличава печалбата и т.н. до безкрай (или до социалистическа революция :).

Това важи както глобално за икономиката, така и за всяка една сфера по отделно. Да предположим, че аз започна да плащам много високи заплати. Понеже приходите ми от един клиент са точно толкова, колкото са приходите на RazoR, а цената, по която купуваме интернет, кабели и т.н. е еднаква, аз ще мога да купя по-малко Интернет, отколото ще може да купи той, неговата услуга ще стане по-добра и аз ще си изгубя клиентите. Ето защо аз трябва да запазя същата ефективност като неговата и да плащам същите заплати, да купувам същия интернет и т.н. Не е нужно да се наговаряме - това става от самосебе си. На практика във всеки бранш се постига някаква стабилност на разпределение на разходите като процент от приходите - толкова процента за това, толкова за онова, толкова за труд и толкова за печалба. Всеки един от тези проценти практически е константа и икономическите закони не позволяват да се промени.

И тук съвсем естествено достигаме до ключовата дума, която може да доведе до вдигането на заплатите - ефективност. Т.е. колко хора си делят онзи процент от приходите, отделен за заплати в съответния сектор. Не говоря само за нас - по принцип това е основният проблем на България. Ние тук вършим малко работа с много хора. Българските телекоми имат много ниска ефективност измерена като съотношение между броя на клиентите и броя на служителите - дори БТК, която е едва два пъти по-ефективна от най-малкия квартален доставчик, е цели три пъти по-слабо ефективна например от Vonage (САЩ). Няма никакъв друг начин заплатите да растат с повече от 10% годишно (5% инфлация + 5% ръст на икономиката), освен ако не се повиши количеството работа, свършено от един човек за единица време, за да може да му се увеличи заплатата без да му се увеличава работното време.

Ето защо ние ще инвестираме основно в повишаване на ефективността. Голяма част от проблемите в това отношение са обективни - като се започне от бавен транспорт и бавна администрация и се свърши с тоталната липса на складови наличности от каквото и да е. А и фирмите са зависими една от друга - една верига е толкова здрава, колкото здрава е най-слабата брънка в нея Затова в България заплатите няма да станат европейски в следващите 10 години - никой не трябва да си прави илюзии. Но поне каквото зависи от нас ще се опитаме да го направим - каквото може да се купи с пари ще бъде купено, каквото може да се подобри като организация ще бъде подобрено. Останалото обаче ще зависи и от колегите - ако съотношението клиент:служител остане като в другите фирми, заплатите също ще останат такива.

Митко

P.S. Както Вени каза по-горе, аз обикновено си обмислям посланията и отговарям на въпросите предварително. Казал съм го в прав текст: "Значителна сума ще се инвестира и в развитието на човешките ресурси и в подобряване на ефективността на труда" и съвсем неслучайно съм добавил, че "колкото по-рано се присъедините, толкова по-голяма е вероятността да натрупате опит и да заемете по-висока длъжност". Увеличаването на броя на служителите ще е еднократен акт. В бъдеще бройката няма да се увеличава, а ще се увеличава (knock-knock) ефективността. По принцип си пестя думите и не слагам излишни изречения - щом нещо е написано, то има смисъл само по себе си, затова четете внимателно :)

Редактирано от Mитko на 04.02.07 02:36.



Тема Re: Дълъг постинг, но е добре да се прочетенови [re: Mитko]  
Автор L.M. ()
Публикувано04.02.07 05:49



прекалено дълъг постинг ..., да бе казал че ще внедряваш WORKFLOW система щеше да е по-кратко


а това за "КПД-то" си е истина ако не се работи ефективно няма и да се заплаща ефективно, то и без друго заплатите на някои аранжиори гонят 1000 лв !?



Тема Re: BOL.BG ви кани в екипа синови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано04.02.07 06:54



vinagi se namira niakoi glupak koito da citira niakoi po velik ot nego.

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: BOL.BG ви кани в екипа синови [re: BeниMapkoвckи]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано04.02.07 07:01



kogato niamas svoi dumi - citiras. Mитко ispolzva chuzdi dumi .. tova mai moze da pravi nai dobre.
i zasto si mislis che nia smurtnite ne premisliame nesto predi da go kazem ?
"Друг е въпросът, че ти си имаш вече мнение по въпроса, така че няма смисъл да се дискутира с теб"

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Дълъг постинг, но е добре да се прочетенови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано04.02.07 07:16



hubavo e da imas poznania po ikonomika .... samo da si zabeliazal che veche ne sme 1960 godina? ne e losho malko da si opresnis znaniata.

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !
DrFrancky


Тема Re: Дълъг постинг, но е добре да се прочетенови [re: DrFrancky]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано04.02.07 11:31



И аз се чудих да му го кажа ли, да не му ли... То не е много хубаво да се занимава човек с несвойствена дейност



Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.

Тема Re: Дълъг постинг, но е добре да се прочетенови [re: DrFrancky]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано04.02.07 12:30



Годината е 1867, а не 1960. Преразказът е от Карл Маркс, Капиталът, том 2, глава 4

Не виждам нищо лошо в това да знаеш какво и кога са казали великите хора и да ги цитираш за тези, които не знаят. Те затова са велики (включително Маркс, въпреки пълното безумие на теорията му за историческата неизбежност), защото другите се учат от тях. И не е глупав този, който се учи, а този, който не го прави.

Митко

Редактирано от Mитko на 04.02.07 13:59.



Тема Re: Дълъг постинг, но е добре да се прочетенови [re: DrFrancky]  
Автор L.M. ()
Публикувано04.02.07 14:53



докторче, ти ли точно дето пишеш на шлиокавица седна да ми обясняваш що е то носачка и какво трябва да направи стопанина и че да снася качествени яица !? Последно срещнах уоркфлов в една дебела курсова работа и понеже се занимавах с нея месеци ..., наистина не е редно да задълбочaваме, и разбира се не казвам че знам каквото и да било а си мисля ,че в бъдеще все повече сериозни оператори ще прибягват до услугите на консултантски фирми които да им дават наставления къде бъркат и с какво биха били по добри

простичко ми хареса . мисля на митко примера с неефективността на ветекато а и предвид наблюденията ми в/у бранша си мисля че много фирми са внедрили подобен процец на оптимизация на работата (сешам се за телеком оператори при които една работна единица обслужва до 3000 абоната ), с това се обяснява и явлението че сериозните оператори търсят или предпочитат да наемат хора с опит, които след това за сравнително кратък период да могат да преквалифицират/обучат...

спомни си неотдавана как изглеждаха на повреда "техниците на ветекато" : шофиор, 2-ма техника и поне един алкохолик събеседник за да им свети , сега може да видиш следната гледка : мобилната техническа поддръжка се свежда до един човек дори в късните часове на денонощието - а за светенето има си фарове друго не му трябва на техника - при това го правят дори културно на "авариики" и вдигаики максимално малък шум, евала ;-)))

Редактирано от L.M. на 04.02.07 15:03.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.