Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:06 09.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема ADSL-data, eDonkey, torrenti  
Автор питaщ (вечно неразбрал)
Публикувано04.07.06 02:34



Имам колебания дали да премина на ADSL. Нещата които ме интересуват се намират в data, eDonkey и в българските торент сайтове като любимият ми е torrents.bol.bg. Ще имам ли проблем с тези сайтове ?

Спрете Земята.Искам да сляза!

Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: питaщ]  
Автор redo (rugged)
Публикувано04.07.06 12:03



В офиса съм с 2 мегабитовия адсл, скорост от датата 20к макс. Магарета, мулета и торенти не съм тествал.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: питaщ]  
Автор питaщ (вечно неразбрал)
Публикувано04.07.06 17:35



А и ми се струва доста смвехотворно да ми обявяват скорост която евентуално, може би, при определени условия и т.н. може би ще достигна някога. Кабелджията си ми е гарантирал минимална скорост и тя не мърда нито кв/s надолу. При това полужение струва ли си да се обвързвам с договор и то с БТК ?

Спрете Земята.Искам да сляза!

Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: питaщ]  
Автор bluesprite (непознат)
Публикувано05.07.06 19:52



Смехотворно е това дето си го написал.

Да не ми кажеш, че за eDonkey също ти е гарантирал скоростта? В интернет всичко е условно, твоя доставчик може да ти гарантира обещаната скорост, но ако от другата страна не пускат със същата скорост, няма доставчикът да е виновен. БТК винаги държи (грубо) между 95% и 105 % от обещаната скорост, освен ако сървърът, от който теглиш, е претоварен. Въпросът е, че Датата ограничава скоростта към потребители на БТК. Така че, от тази гледна точка, по-добре си намери друг доставчик, но недей да говориш глупости за гарантирани скорости и т.н.

С торент сайтовете проблемът е че е трудно да поддържаш коефициент, заради бавният ъплоуд на АДСЛ, 4 пъти по-бавен от даунлоуда. И изобщо, ако ползваш предимно българското пространство, и то предимно да теглиш филми и т.н., БТК не е за теб. Има много по-добри оферти на кабелни доставчици, особено пък в София.

Редактирано от bluesprite на 05.07.06 19:58.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: bluesprite]  
Автор L.M. ()
Публикувано07.07.06 01:29



при 50 000 потребитела на дсл , колкото маи имаха бетака, средно по 1 мбит на 4овек и всеки средно да ползва по 2 h ...какъв ли е международния капацитет на бетака та да не пада скоростта

може би 4-5000 Мбит-а ?

www.lovechrockfest.com/



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: L.M.]  
Автор bluesprite (непознат)
Публикувано07.07.06 13:34



Не знам какъв им е капацитета, знам само какво ми показва трафик-метъра. Под 60К не пада (усреднена стойност). Едва ли всичките им потребители точат от международния канал едновременно, та да го претоварят. :)



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: питaщ]  
Автор Пeтъp_ (познат ;-))
Публикувано08.07.06 18:39



българските лан доставчици бойкотират бтк и са съвсем малко българските торент тракери от които се сваля с добра скорост, но за сметка на това имаш целия свят на разположение



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: L.M.]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано08.07.06 20:07



aehahahahahahahaha

TOP IDIOT


DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: L.M.]  
Автор B====D (непознат )
Публикувано22.12.06 16:27



Скоростта на БТК към интернет е 5 Gbps . Правилно си го написал 5 000 Mbips.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: B====D]  
Автор L.M. ()
Публикувано23.12.06 02:08



boli me fara kolkoo ste da im e , neka si imat halal da im e , dano wse powe4e da im stawa ....to ot tolkowa nepodpisani dogowori





Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: L.M.]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано26.12.06 00:52



ti mai nikoga ne si rabotil s BTC ?

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !

DrFrancky


Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Пeтъp_]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано29.01.07 03:09



Ще се оправи бойкота няма страшно, ще одат там дето са парите, няма де да идат и те при големите ще се бутат. Само че големите далеч не са само БТК (a oще интербгком (евроком), орбител, цаблетел, евронет), и големите не се занимават с прекарване на ЛАН интернет между блоковете с UTP, големите се занимават с изграждане високоскоростни оптични трасета по между им, в цялата страна вкючително и такива към чужбина, така че докат ние седим тука и спорим за на кой колко му е скоростта за към къде ония хиени от горе мислят за съвсем други неща - за пари, и за разрастване. Ние в БГ сме напредничави, но малко се изолираме от света, и в случая обаче това изолиране май ще ни донесе новото откритие. Навсякъде в европа телекомите предоставят интернет чрез ADSL. Такова животно като LAN няма. Далеч съм от мисълта да хваля LAN интернета особено пък в сегашния му вид, FTP/UTP - извън сгради??? Че то е LAN - значи local area network (не е за между сгради). Но ако започнем първи да изграждаме повсеместно оптични връзки между сградите и вътре вече с качествен LAN, съм сигурен че ще внесем смут в европа има какво да се учат от нас. Четох за един доставчик ВестиТел, който предлага пакета услуги на БТК + телевизия (т.е. телефон, интернет, тв), нета май с ADSL модем и по медна жица, или е с IP телефон? поправете ме ако се лъжа? Ако е така, това е добре ама замисляте ли се че цял отделен чифт върви от централата до вашия дом? чe това си е злато направо. В тая централа може да ти турнат един хубав нов 4 мегабитов ADSL модем, и да не споделяш трафика си със 200 човека от които 100 са тийнове дето гонят коефициенти в този и онзи торрент сайт !!!ДЕНОНОЩНО!!!

, а на доставчика ти рутера му сдухва отсякъде, и за такива кат мен претенциозни на тема latency gamer-и, им се изправя косата в последствие. Това с чифта от централата до вас е вече ретро телекомско решение. Наистина IP телефоните са едно следващо бъдеще, но трябва да бъде реализирано качествено и за FTP/UTP между сградите трябва да бъде забравено, дори забранено със закон, защото така се подбива пазара и се прави икономически неизгодна низшата за тези които имат големите пари (за да направят нещо качествено), и съответно не инвестират в нея, и ще си седим така само с БТК още 10 години;(( Едно е сигурно за да е качествена услугата която получваме трябва да ползваме такава на някой голям, но за съжаление единствените големи които предлагат нет на приемливи цени за домашни потребители това са хвърчащите UTP-та от покривите на блоковете, БТК (се опитват нещо и те), и 2-3 доставчика по кабелната телевизия. Ето давам веднага прост пример - аз съм претенциозен, на тема нисък пинг (low latency), защото играя по сървъри в европа. УБЕДЕН съм че далеч не съм само аз човек който го прави, особено с тоя WOW сега (аз не играя точно WOW). Та по въпроса - само голям доставчик с по 5-6 международни оптични трасета, каквито са само 4-5 доставчика в БГ може да си позволи например екстрата пакет услуга - плащаш - получаваш low latency и да нямаш никакъв packet loss, и те пуска по линията дето не му вървят dowlnload-a i торентите дето става мазалото, а по по-свободна линийка, дето gamer-ите като тебе си житкат, да се кефиш на пинг, като това искаш ;) Ами много е далеч от това да е така в момента. Ето ти ти примерно едни мегалан. Уж са най-големите LAN (респективно най-качествените). Ама ползват нет на interbgc. Знаем - за всеки клиент качеството на интернет си има негови си измерения. Едни искат download и upload, други latecy, 3-ти за skype, четвърти за бизнес (стабилност, VoIP, 100% гарантираност на трафика). Големия доставчик трябва да покрива изискванията на всякакви клиенти (ако трябва с различни пакети, на различни цени - НО ДА ИМА варианти различни). За сега никой от доставчите в БГ не предлага достатъчно богат на избор и добра услуга на приемливи за домашен потребител цени. Но усещам че нещата вървят към оправяне, особено от как WOW, ни накарва на сила да сме по отворени към света. Еее близард президента трябва да ги награси с орден стара планина еййй.. това да закараш бай ганю в европа и да му уредиш общ интерес с европееца и дори тема за разговор, ТО ТОВА е просто уникално постижение. Току виж сме понаучили и малко езици, и като търсиме за някфо инфо не пишем само на български и "търси само в БГ сайтове"
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от PatlaDJ на 29.01.07 04:25.</EM></FONT></P>

Редактирано от PatlaDJ на 29.01.07 04:27.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор CтeфaнCтoилoв ()
Публикувано09.02.07 19:40



стара тема, ама горния постинг малко ме издразни :)

човек, ти искаш нещо което струва 200 лв да ти го дадат за 20.

сигурен съм че всеки свестен доставчик, ще ти осигури това от което имаш нужда, но на съответната цена. Камо ли пък интербг.

и бтк вече не дава за 100 лв 4м международен, то и 1 м не дава, ама това си е нормално :)

това , че споделяш накакъв капацитет с останали потребители, изобщо не влияе на твоята латенция (ако нещата са направени както трябва де)

дори и аз ще ти осигуря ниска латенция, където и докъдето кажеш (нищо 4е не съм от София) , обаче цената няма да ти хареса :)



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: CтeфaнCтoилoв]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано11.02.07 21:41



Ей тая ниска латенция златна бре. Кое му е толко скъпото на една ниска латенция, кое му е точно по-скъпото от това да имаш 1231212412 Mbits неограничен нет към навсякъде и да плащаш на някои узери 2 Терабайта входящ и изходящ трафик месечно направен само от него а той да ти плаща на теб примерно 19 лв/ месечно. Май сичко опира до тва че някой не си е свършил работата както трябва.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано12.02.07 07:02



И кво плащаш като тоя трафик е до локалното фрии или до дата.бг/торенти?


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mopфиyc]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано12.02.07 11:47



Нима трафика между доставчиците не се плаща? Или трафика то Data.Bg или.. VBOX7 или UTube. Нима upload-а не е по-скъп от download-а особено ако си малък доставчик?



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор L.M. ()
Публикувано13.02.07 03:01



Нима upload-а не е по-скъп....

не не е поне дотолкова доколкото не ти пълни канала а и имам 4увството 4е бъркаш трафик и хостинг



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: L.M.]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано13.02.07 03:13



Защо след като upload-а не е по-скъп - почти всички интернет доставчици по света налагат по-голямо ограничение на upload-а от колкото на download-а ? Не говоря за хостинг а за най-обикновени потребители на интернет.

Но както и да е остави подробностите...Най-вече ме интересува някой да ми обясни защо точно подържането на постоянен пинг и ниско latency без packet loss във връзката между двама доставчика на мен като краен потребител ще ми излиза много по-скъпо от колкото това да имам 100Mbits peering и 3 Mbits - интернет download лента

Редактирано от PatlaDJ на 13.02.07 03:18.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано13.02.07 10:25



Представи си, че доставчикът ти има 30 мегабита международен канал и 1000 потребителя. Средностатистически от тези 1000 в даден момент от време работят 100. От тези 100 само 10 в даден момент свалят от чужбина и затова те си поделят тези 30 мегабита така, че всеки от тях има по 3. Ако случайно се включи 11-ти участник, той ще се "намести" между другите и вместо по 3 мегабита, всеки от тях ще има по 2.7, което е практически незабележимо намаляване. С тази схема всеки потребител плаща 0.03 мегабита, а ползва 3 мегабита, т.е. всеки плаща само по 1% от сметката си.

Но обърни внимание - през цялото време тези 30 мегабита са пълни догоре и следователно латенцията не може да бъде малка. 11-тия участник е дръпнал 2.7 мегабита, но за него всъщност не е имало празно място в канала - той е забавил малко останалите, което е довело до малко по-голяма латенция и за тях, и за него. Ето защо при споделен канал латенцията не може да се гарантира - тя може и да е малка през повечето време, но в някои случаи (когато се включи 11-ти при предвидени 10) става голяма.

Сега сигурно ще попиташ дали не може каналът да се предвиди така, че да има място и за 11-ти, за 12-ти, 15-ти, 20-ти, 100-тен и т.н. Може, но тогава всеки абонат ще заплаща не 1% от сметката си, а 2%, 3%, 100%

По принцип могат да се направят два класа услуги - един със споделяне 1:20 за геймъри и други със споделяне 1:50 за даунлоадери, примерно. Но така или иначе гаранция няма да има. Винаги е възможно да се включи 21-ви и да обърка статистиките. За да има гаранция, споделянето трябва да е 1:1, т.е. трябва сам да си покриваш сметката за резервираните за теб мегабити, дори ако не ги ползваш, защото няма друг начин да ти се гарантира, че в милисекундата, в която на теб ще ти потрябват, каналът може да бъде освободен.

За сравнение: при БТК АДСЛ споделянето (нарича се contention ratio) е 1:50 за домашните абонати и 1:30 за служебните. По едно време го бяха публикували на страницата, но само след няколко дни го махнаха и сега е много трудно да ги накараш да си го признаят. При ЛАН-овете обикновено е 1:20 и по принцип е по-добро отколкото при БТК, което се дължи на разделянето на български и международен - при АДСЛ двете са заедно и съответно заедно се споделят, докато при лановете се споделя само международния, а българският е отделно. Т.е. contention ratio-то се смята само за тези абонати, които ползват международен, а не за всички, защото аз в момента например съм в Интернет, но не ползвам международен. За тези, които смятат, че българският интернет е само фри сървъри и торенти - от 20-те най-посещавани сайта, само 6 са международни (google, yahoo и т.н.). Останалите 14 са български (abv.bg, dir.bg).


Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано13.02.07 11:32



И това обяснява ли защо от 100 човека гилдия играеща WoW официално на ЕУ сървърите няма нито един на ЛАН ?!?
Който опита избяга за максимум месец...


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mopфиyc]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано13.02.07 12:55



Едва ли в България има само 100 геймъра. А и това, че 100 човека са избрали Ауди пред Мерцедес не означава нищо - други 100 пък са избрали Мерцедес пред Ауди. Други 100 пък са избрали Джип 4x4, а четвърти - Мини Купър и т.н. Всяка група потребители си има свои специфични изисквания. Един продукт отговаря на едни изисквания, друг - на други. Няма универсален автомобил, защо трябва да има универсален доставчик?

Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано13.02.07 17:39



Много добре ми го обясни. Благодаря.

<quote>
Но обърни внимание - през цялото време тези 30 мегабита са пълни догоре и следователно латенцията не може да бъде малка. 11-тия участник е дръпнал 2.7 мегабита, но за него всъщност не е имало празно място в канала - той е забавил малко останалите, което е довело до малко по-голяма латенция и за тях, и за него. Ето защо при споделен канал латенцията не може да се гарантира - тя може и да е малка през повечето време, но в някои случаи (когато се включи 11-ти при предвидени 10) става голяма.
</quote>

Само не съм съласен със сравнението ти за latency-то само за международните канали. Ми то имаше един период дето имах повече latency и packet loss към БГ гейм сървъри от колкото към чужди, после се оправи. Сега в момента бива, но не знам кога пак ще се скапе ;( Нещо барат пичовете от доставчиците, и това много ме дразни по някога ;(

Взимайки предвид което написа по-горе, че е неуспорим факт факт, то тогава не може ли така да се изчисли shape-инга на всеки узер, че колкото и потребители над средната статистика да св ключват допълнително - винаги да има свободен канал за един. Примерно като са 10, трябва да свалят с 30 / 10 = 3Mbits (вместо да свалят с 3 Mbits да свалят с 2.8 Мbits), когато се включи 11-тия вместо да свалят с 2.7, да свалят с 2.6 Мbits и така, винаги да се гарантира "НЯКАКЪВ " свободен капацитет на канала за да не е задръстен (това дали ще реши проблема с latency-то?). И това не става въпрос само за международните канали ами въобще май за целия ни роден нет, мисля че го има масовистично тоя проблем с packet loss и други *айна. Е го е, един френд има линукс и е към друг сотавчик, които пък са към евро.нет, моя пък е към интербг ком, начи вечерно време особено връзката става толкова зле, че на скайп пропуска по сричка, нищо не се разбира, а терминала ми към него иако лагав и насича. Абе ужас ти каам то да се отвратиш. *бем ти и качеството. Е един град сме, съседни квартали.
А това пак е в София, а в провинцията положението е вече наистина трагично.

Редактирано от PatlaDJ на 13.02.07 17:42.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано13.02.07 23:38



Не би трябвало в София да има такива проблеми - нито с международния, а с българския пък съвсем. Може би разни малки квартални доставчици имат, но големите категорично нямат.

Няма особено значение дали връзката ще се забавя когато се включи 11-тия потребител, или предварително - още при десетия. При всяко положение капацитетът ще се изчерпи и ще стане по-малко отколкото е сумата на шейпърite на всеки един. Добре, за 11-тия може и да има малко капацитет, ама нали на първите 10 вече им се е скапала връзката ... Всеки 11-ти ще печели, но първите 10 така или иначе са прецакани.

С течение на времето ще се случват две неща, които ще подобрят положението - първо международният ще се увеличава все повече и повече и освен това вътрешнокварталните оптики ще увеличават пропускателната способност на мрежите (гигабит) и ще намаляват броя на потребителите в един сегмент (vlan).

Митко

Редактирано от Mитko на 13.02.07 23:48.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано14.02.07 06:41



Ще ме караш да пускам анкети по БГ гилдиите за да ти доказвам ли?
Точно тоя проблем с латенциите при адсл и каб.тв почти отсъства.
И знаеш ли защо, защото няма изцепки със скорости запушващи мрежата още преди да стигнеш до нета (торентите на лан могат да стигнат лимита на сегмента например - за тях е супер, ама не дай боже да ти трябва ниско латенси)
Няколко пъти съм имал случай на запушен фирмен лан, та знам за какво иде реч.
А пиъринга също може да се запуши....


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mopфиyc]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано14.02.07 11:18



Има лан и лан. Направи анкета - интересно е.

Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано14.02.07 11:34



Ок като ми остане време ще направя...
Сам каза за запълването на каналите и сие - ако няма шейп още на ниво клиент - инфраструктура (при адсл/каб.тв. това е модема) латенсито винаги е голямо при натоварване.


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано14.02.07 12:33



Еми не ти се вярва, ама е факт. Доставчика се казва Sofia online (и въобще не е малък). Paket loss от всякъде и към навсякъде имат поне 2-ма узера които знам от зона b5 и центъра. На пръсти се броят BG сървърите към които нямат пакет loss, особено като сложиш размер на пакета 1200 bytes.

Що се отнася до капацитета не ми стана ясно защо не може shaping-а да се прилага така както попитах - да има винаги някакъв свободен капацитет по линиите независимо от броя на узерите които я ползват в момента.

И още един въпрос. Възможно ли е проблема да не е толкова в капацитета на линиити колкото в производителността на рутерите?



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор Wherever (непознат)
Публикувано14.02.07 18:40



Евала Мите, пълниш ми сърцето с тия сравнения:))
Апропо, Митко много точно ви го обясни и е МНОГО ПРАВ !



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор Wherever (непознат)
Публикувано14.02.07 18:44



Пак не четеш какво ти пише Митко. Той казва "от големите" @)))



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор CтeфaнCтoилoв ()
Публикувано15.02.07 00:41



---
Що се отнася до капацитета не ми стана ясно защо не може shaping-а да се прилага така както попитах - да има винаги някакъв свободен капацитет по линиите независимо от броя на узерите които я ползват в момента.
----


Може :) , Митко малко бърка , ако шейпъра е добре направен, ще дели скоростта и ще запазва латенцията ниска. Номера е доставчика сам да се ограничава малко под скоростта която купува.

така, дори да се накачат много 'маймуни' на клона, скоростта може да им падна да кажем до 100к , но който не си е запълнил неговите 100к, ще има ниска латенция.

Който не вярва, да ходи да чете lartc.org

например сегашния ми доставчик, ме е резнал на 200кбита по ниско от договореното и шейпъра ми се побърква и качва латенцията като се напълни канала, ама утре ще му се карам :)

а че лан мрежа без никакви възможности за управление на трафика е порнография е самата истина :)



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: CтeфaнCтoилoв]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано16.02.07 11:04



Е аз какво се опитвам да му кажа по горе... че не може да препълниш канала с торенти и филми и да чакаш ниска латенция, за да стане това трябва да шейпиш още на ниво потребител - инфраструктура.
Но те ЛАН аджиите от зор да пускат оферти в мегабайти ... нема се сетят никога за това като гледам.


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mopфиyc]  
Автор RazoR (Дебил)
Публикувано16.02.07 12:33



Сетили сме се отдавна, ама връщане назад няма. А че сами си го слагаме е повече от ясно. А и все пак от всяка ситуация има изход, зависи на каква цена



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: RazoR]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано16.02.07 18:48



Тц. Препълването на кабелната мрежа може да доведе до packet loss, но не и до латенция. Вярно, като резултат от загубата на пакети, tcp сесиите се бавят, но това все пак не е латенция (round-trip time). RTT си остава ниско дори ако нагърчиш кабела до дупка. За висока латенция задължително ти трябва опашка и буфер - суичовете нямат толкова памет. Те могат да запомнят пряко сили един пакет и могат да те забавят примерно с една милисекунда, не повече. Ако дойдат повече пакети - просто ще ги дропне.

А къде е шейпъра - при предишния доставчик или при теб, също няма значение (с това отговарям на един постинг по-нагоре). И в двата случая ще се появи латенция за всички, попаднали в шейпъра, освен ако неговият общ капацитет не е равен или по-голям на сумата от капацитетите на всички клиенти и бърста да е забранен или поне да е ограничен под общия капацитет. В противен случай шейпърът пак ще сработи, ще нареди пакетите в опашка и ще се получи забавяне. Всъщност тук въпросът опира до това разрешаваш ли въобще бърст или не разрешаваш.

Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: RazoR]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано16.02.07 20:52



Ми той човека това ви пита от не знам колко време, що няма решение на някаква цена...


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано16.02.07 20:54



Е тука за шейпа не съм съгласен - факт е, че кабелните/адсл модемите са и шейпъри, а латенцията е ниска.


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mopфиyc]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано17.02.07 00:23



Aбсурд. Ако си изхарчиш канала не може да ти е ниска.

Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано17.02.07 02:24



Ако аз си го запълня няма да е ниска, но ако си оставя 256 кбпс игрите ми вървят перфектно и не може комшийчето с торентите да ме прецака... това не го ли затопли най-накрая?!?
Даже се чудя дали да натворя един рутер с рутиране по правила, да си пусна и някоя от прехвалените оферти за мегабити и да я ползвам само за бг даунлоуд/торенти, а нормалния, международния и игрите да си ги ползвам през каб. тв.


Welcome to the real world!




Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mopфиyc]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано17.02.07 03:29



Да, комшийчето с торентите не може да ти увеличи латенцията през кабелната ТВ. Но то и по лан не може да го направи - може само да ти предизвика packet loss. И в двата случая обаче може да ти предизвика закъснение, ако изхарчи целия международен канал на доставчика ти. Кабелните телевизии и БТК са определено по-големи доставчици и от най-големия лан, така че те традиционно разполагат с по-големи капацитети и е нормално в критични моменти да се представят по-добре (а и да не са им по-големи каналите, скоростта която дават на клиентите си е толкова ниска, че би им било трудно да ги задръстят). Но това се променя със страшна скорост. Вече има ланове, чиито международни капацитети са от по няколкостотин мегабита.

Всъщност има един случай, в който съседът може да предизвика латенция вместо packet loss - ако суичовече поддържат flow control (802.3x), при препълване вместо да дропнат пакет, те спират предаването, пращайки към останалите суичове и към компютрите hold пакет. Хубавото е, че евтините суичове, които се използват в неуправляемите сегменти не го поддържат, но има и такива, които го поддържат - например т.нар. "програмируеми" суичове, които много колеги ползват за да си направят мрежите "насочени" или за да фиксират клиентските портове на 10 мегабита. Този flow control създава само проблеми и трябва да се изключва винаги и навсякъде, където е възможно - ако на суичовете не може, то на платките на компютрите (рутерите и клиентските) обикновено може. Но и с flow control закъснението в кабелното трасе няма да е повече от 15-тина милисекунди, защото както твоя суич, така и този на торентаджията ще спрат предаването и в мига на пускането на флоу-контрола ще сте равноправни - ще имате по един пакет в буфера си и пакетите ви ще минат с еднаква степен на вероятност. Т.е. не може нито да те запуши напълно, нито да ти причини кой знае колко голям лос, нито кой знае колко голямо закъснение. Е, ако в сегмента са 1000 души или пък има верига от 30 последователни суича, тогава положението е друго. Но аз вече казах - има лан и лан.

Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано17.02.07 23:21



Стига с тая "международна линия".
Не е само тя проблематична, както вече казах.- и BG peering-а също е лагав, даже повече.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: PatlaDJ]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано18.02.07 00:50



Ами извинявай, ама вече ти отговорих - такъв доставчик си си избрал, така че не се оплаквай. Нека някой друг ти даде списък с големи доставчици, при които определено няма да имаш такъв проблем, защото ако го направя аз ще предизвикам дълъг и безсмислен флейм. Но имай предвид едно нещо - въпросните доставчици нямат услуга под 25 лв за частни лица, така че вероятно няма да ти харесат. Но това е положението - ако искаш да плащаш по-малко, избери си по-малък доставчик и бъди готов да си посрещнеш и изтърпиш съпътстващите го ограничения. Това е като при колите - може да си купиш и по-евтина кола, но тя ще друса, бръмчи и пуши. И по-скъпата ще друса, бръмчи и пуши, ама някак по-малко.

Митко



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: Mитko]  
Автор PatlaDJ (непознат )
Публикувано18.02.07 11:32



okie. Тенкс.



Тема Re: ADSL-data, eDonkey, torrentiнови [re: bluesprite]  
Автор alimpdick (DSL and long)
Публикувано14.03.07 16:39



Всичко опира до натсройки,аз тегля торенти от датата със 128-130к и доволно,все пак съм на 1024 Endless.


Емуле пак съм много доволен,но пак иска настройки а и зависи къв потребител си,аз съм от 8 години и съм с HighID

Digital Subscribe Line and Long Reach Internet


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.