Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:07 01.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Legal?  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано09.05.06 15:50



В отговор на:


Наша референция: RF1-13
Вид уеб сайт: Български Интернет сайт, съдържащ файлове (ISP)

Относно: Предоставян достъп до музикални файлове без необходимото разрешение от правоносителите

Уважаеми господа,

Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) e сдружение с нестопанска цел, което обединява водещи български продуцентски компании в областта на звукозаписната индустрия. Учредена през 1996 година, БАМП е единствената по рода си организация, която представлява и защитава правата и интересите на продуценти и разпространители на звукозаписи и музикални видео продукти на територията на Република България. Основната цел, която си поставя Асоциацията, е да съдействува на компетентните държавни органи при организирането и координирането на дейности, свързани с борбата с музикалното пиратство.
Също така БАМП представлява и Национална българска група на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI), която представлява над 1500 звукозаписни компании в повече от 76 страни по целия свят. Част от нашата работа е да осъществяваме мониторинг на Интернет пространството в полза на нашите членове и да предприемаме действия срещу всеки, който използва музика, нарушавайки техните права върху звукозаписите и изпълненията. БАМП (IFPI) установи, че неразрешеното възпроизвеждане и предоставянето на достъп до музикални файлове се осъществява чрез посочения (-ите) по-долу URL:
.....
.....

Посочените часове са според централно европейско време.

Тези музикални файлове се създават чрез използването на звукозаписи, издадени с цел търговско разпространение, правата върху които се притежават от нашите компании-членки. С настоящото писмо БАМП би искала да Ви уведоми за нормативните разпоредби, които регламентират тази дейност, а именно чл. 86 от Закона за авторското право и сродните му права. Качването в Интернет на закриляни от авторското право звукозаписи и предоставянето на достъп до тях изисква разрешението на съответните правоносители. Действия, извършени в противоречие на това задължение представляват нарушение на законните права на нашите членове, както и на чл. 172а от Назазателния кодекс. Същото важи и за предоставянето на директен достъп до музикални файлове чрез препращане до горепосочените страници.

БАМП установи, че връзката до сайтове, съдържащи файлове, се предлага от трето лице, което използва Вашето оборудване. В тази връзка бихме искали да ви информираме, че съучастието в извършване на нарушение на авторски права, което се осъществява от трето лице, би могло да бъде предмет на гражданска и наказателна отговорност, съгласно действащото законодателство на Република България.

Целта на БАМП и нейните членове е чрез съвместна работа с Интернет и онлайн общността да се обезпечи доброто познаване на закона, както и неговото стриктно прилагане. Надяваме се, че чрез взаимно сътрудничество по прилагане на съществуващите законови разпоредби онлайн и музикалната индустрии могат да се развиват заедно в новата среда на електронна търговия. В очакване на Вашето сътрудничество, ние сме длъжни да Ви отправим това уведомление за нарушение на авторски права.

С настоящото писмо настояваме в срок от 24 часа да предприемете незабавни и ефективни мерки за преустановяване и предотвратяване разпространението на копирани музикални файлове от посочения (-ите) URL. Моля да ни предоставите и информация за лицето (лицата), които са отговорни за достъпа да тези файлове. БАМП (IFPI) ще следи за преустановяването на горепосочените нарушения.

В случай, че имате въпроси, моля свържете се с мен.

Благодаря за Вашето съдействие.

С уважение,

Милен Антов
Интернет инспектор
Е-mail: milen.antov@bamp-bg.org


БAMП (Българска асоциация на музикалните продуценти)
ул. “Резньовете” №7
бл. 128, вх. B, ап. 27
1421, София
България

тел: +359 2 963 27 57
тел: +359 2 866 01 04
тел/факс: +359 2 866 81 20
E-mail: office@bamp-bg.org

Копие:
Стефан Кравчик
Регионален директор за Източна Европа
IFPI Regional Office for Eastern Europe
3rd Floor
Square de Meeûs 19
1050 Brussels
Belgium

тел: +32 2 509 0050
факс: +32 2 509 00 55
E-mail: stefan.krawczyk@ifpi.org

Копие:

Явор Колев
експерт
НСБОП
hound@dir.bg




Въпреки че напоследък позарязах интернет бизнеса, но все още получавам тоя оня мейл. И така получих един дълъг списък с мр3-ки включен в горецитираното писмо. Въпросният хост е машина на клиент. Та ми е интересно да видя мнението на колегите - има ли право една частна организация, каквато е БАМП, да иска от системният администратор да прекрати достъпът до едикой си хост, и най-важното да иска от даден доставчик информация за негови клиенти. Според мен подобно нещо е недопустимо. А според вас?

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: Legal?нови [re: 4l]  
Автор Bълk (умора няма)
Публикувано09.05.06 15:58



В отговор на:

експерт
НСБОП
hound@dir.bg




това шега ли е или експерти от нсбоп наистина предпочитат безплатна поща за служебни нужди?



Тема Re: Legal?нови [re: 4l]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано09.05.06 16:08



1. Нямаш право да даваш информация за твоите клиенти на никого, освен на съответните полицейски служби и то след като ти го поискат писмено. Т.е. в никакъв случай не можеш да информираш БАМП кой е въпросния клиент. Те биха могли да поискат тази информация от НСБОП, икономическа полиция или който там орган сметнат за компетентен, а органът на свой ред да я поиска от теб и ако прецени - да им я каже или да не им я каже.

2. Щом са те уведомили, ти си длъжен своевременно да вземеш нужните мерки според своите компетенции. Щом машината не е ваша, а е на клиент, вашите компетенции се свеждат само до информиране на клиента. Т.е. трябва да му препратиш въпросното съобщение и от този момент отговорността е негова.

С това се изчерпват както правата, така и задълженията ти по случая. Спиране на достъпа до хоста могат да ти поискат само съответните органи и то пак писмено.

Формално не си длъжен да препращаш съобщението до клиента си, а да отговориш, че това писмо не е адресирано правилно и не трябва да е до теб, а до твой клиент, без да казваш кой е. БАМП трябва сама да се пребори да го идентифицира (евентуално чрез полицията), за да му го изпрати директно, но това според мен е излишна процедура, която само изнервя участващите страни и в крайна сметка не води до нищо, освен до малко "спечелено" време.

Митко



Тема Re: Legal?нови [re: Mитko]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано09.05.06 17:47



Замислям се над следният въпрос - а каква стойност има това писмо като документ - не е подписано и всеки който пожелае може да изпрати подобно нещо от името на който и да е. Иначе мнението ми по въпроса напълно съвпада с твоето. Ще взема довечера да измъкна ослужебният адвокат на бира и да издискутирам въпроса.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: Legal?нови [re: 4l]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано09.05.06 20:33



Ами ако е по имейл няма особена стойност, но както казах - такова заяждане на дребно само ще изнерви ситуацията и ще послужи единствено за отлагане във времето. В края на краищата ще ти го връчат на хартия лично срещу подпис и ще ти е дори по-трудно, защото няма да имаш copy&paste.

Важното в случая е файловете да са изброени изрично, защото в началото имаше практика да пращат писма в стил: "В акаунта на Фори има незаконни неща, моля изтрийте го", което разбира се е неприемливо. Но ако са изброени файловете, тогава просто предай на собственика да ги изтрие, щом не са на твоя машина. От негова страна също ще е по-разумно да ги изтрие, отколкото да се прави на неразбрал. Не че не може да ги размотава няколко месеца и не че ще му се случи нещо кой знае какво, но няма смисъл.

По принцип моето мнение е, че с носителите на права трябва да си сътрудничим, а не да се гоним взаимно като диверсанти. За да няма нелегален контент, трябва да има легален такъв. Факт е, че хората искат mp3 и divx, значи трябва да имат mp3 и divx. Няма начин да бъдат лишени от това. Най-разумното решение според мен е всички да плащат например по 1 лв към месечната си такса (или провайдерите да отчисляват от сегашната такса) и тези пари правоносителите да си ги разпределят. Така всички ще са щастливи и доволни. Засега обаче няма разбиране, а аз лично друг вариант не виждам. Пиратството няма да бъде спряно никъде и никога. Това е факт и трябва да се възприеме именно като факт, който ще е here to stay, както казват американците. Единственият начин съдържанието да не бъде нелегално е не като бъде изтрито, а като бъде бъде легализирано, но ще видим колко време ще мине, докато се случи.

Митко



Тема Re: Legal?нови [re: Mитko]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано09.05.06 20:42



Файловете бяха много подробно изредени (там където са многоточията). Интересното беше че от няколко десетки гигабайта музика на дадения хост, те бяха изредили една малка част върху която явно имат права, предимно популярна музика. Хилядите файлове с метъл музика не им бяха обърнали внимание . Колкото до легализирането на съдържанието - ако се направи читаво работеща система за микроразплащания, тези 3-4 филма които ги гледам месечно с удоволствие ги бих платил по един лев, колкото е наема във видеотеката.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: Legal?нови [re: 4l]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано10.05.06 13:18



Модел с микроразплащания няма да проработи. Такива системи и сега има. PayPal например с лекота извършва разплащания с малки суми. А и проблемът въобще не е в цената. Средностатистическият интернет потребител плаща за интернет повече, отколкото е плащал за музика и филми преди да се включи в мрежата. Следователно тази част от населението няма кой знае какъв проблем с парите и може да си позволи от 1 до 3 лева за да си наеме DVD от кварталната видеотека веднъж седмично. Тези хора просто НЕ ИСКАТ да го правят и НЯМА да го правят. И аз нееднократно съм обяснявал на всички заинтересовани какво точно се случва с нагласите на потребителя и как трябва да бъде променен бизнес моделът.

Просто забавлението не трябва да се продава като стока (т.е. в определено време, на определено място, с определена форма и с определено количество), а като услуга, която ползваш когато и колкото желаеш срещу определена такса. Ако ме накарат да си сложа таксиметър в колата, за да плащам по 1 стотинка на всеки изминат километър, аз ще намеря сто начина да не го направя. Но ако ме накарат да платя фиксиран пътен данък или винетка, тогава не се опитвам да се измъкна от системата, макар че тази форма на пръв поглед е несправедлива, защото не всички навъртат еднакъв километраж.

Същото трябва да се приложи и спрямо забавленията, когато те не използват ограничен ресурс. Всички или почти всички Интернет потребители ползват мултимедийно съдържание, следователно няма да е несправедливо, ако всички плащат по равно или почти по равно. Така индивидуалният разход ще е пренебрежимо малък, а никой няма да има стимул да тарикатее на дребно и да пиратства.

Тук обаче достигаме до най-важния момент. Като се тегли чертата ще излезне, че "винетката" трябва да е примерно по 1 лв на човек, а развлекателната индустрия е свикнала да събира по над 10 лв на човек месечно при норма на печалба между 500% и 1000%. И те въобще не са склонни да приведат бизнеса си в обичайните рамки и с разумна печалба от порядъка на 20-30%. До последно ще се борят да запазят статуквото, защото дори ако загубят 90% от потребителите, пак ще реализират повече печалба, отколкото ако работеха като нормален бизнес в конкурентна среда. Направете си сами сметката каква е надценката, след като само 10% от потребителите в света са си кулили Windows, а Бил Гейст въпреки това е малко по-богат от Испания.

Впрочем, загубата на аудитория е около 3% годишно и ако темповете се задържат такива, след 20-тина години ще стане много интересно ... Макар да не го усещат, от това ще пострадат не само развлекателната индустрия, но всички медии, начело с радиото, вестниците и телевизията. Очаквам след някоя друга година да започнат масови арести на хора, които през Интернет си споделят новините от последните 24 часа :)

Митко



Тема Re: Legal?нови [re: Mитko]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано10.05.06 14:05



Много благо е, да гледаш за една седмица 5 скапани филма безплатно, от колкото 1 скапан за 1 лев. Дет се вика - Боли ако се набуташ за скапан филм. Но ако не си платил... Махаш с ръка и заспиваш спокойно - може пък съня да е по-добър...

---

10% от потребителите са си купили Windows, но колко са си купили компютри с инсталиранa вече OEM версия на Windows?
Според публикувана статистика преди година - две, Майкрософт не печелят от Windows, а от Office...

----

iTunes го тестват за пълнометражни филми. Може скоро и да почнат да продават...
В Германия вече прилагат П2П мрежа за разпространение на филми. (не си спомям името, но беше на някой от големите разпространители) До 2-3 години ще я отворят за крайни клиенти...
Та филмовия бизнес бавно, но сигурно се насочва в правилна посока. А като си сетъпне продажбите на крайни потребители през интернет... Жална им майка на "пиратите"... Полицията как ще ги подгони... Сега ако им обръща внимани от време на време заради нарушени бизнес интереси, то тогава незнам за какво ще говорим...



Тема Off-topicнови [re: Mитko]  
Автор lvanhoe (рицар)
Публикувано11.05.06 11:46



Sorry за off-topica

Митко, ще ни светнеш ли как точно да си плащаме през PayPal?

Там няма България!

Според мен единствената възможност (в момента) е да имаш банкова сметка в банка в държава която е от списъка на PayPal



Тема Re: Off-topicнови [re: lvanhoe]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано11.05.06 12:21



И така нестава... Тогава ще трябва да внимаваш от къде ползваш акаунта си, че ако е 99% от територията на България, ще го блокират и ще има да доказваш, че нямаш сестра...



Тема Re: Off-topicнови [re: lvanhoe]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано11.05.06 12:41



Ами аз имам сметка в Bank of America, значи е възможно :)

А има и алтернативи, които работят директно с България - например Moneybookers имат левова сметка в Райфайзен банк. Те дори са смятани за по-надеждни и по-сигурни от Paypal, защото всъщност са регистрирани като един вид банка във Великобритания.

Но това не е важно. Проблемът е световен и щом няма решение например в щатите, защо въобще да се мъчим да го търсим тук?

Митко



Тема Re: Off-topicнови [re: Mитko]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано11.05.06 19:17



Възможно е кое?
Да си отвориш сметка в Bank Of Amerika?
Да си отвориш сметка в PayPal ползвайки тази сметка?
Да си ползваш продължително време акаунта в PayPal от територията на България без от PayPal да ти блокират акаунта и да искат доказателства че живеш на адреса който си посочил при регистрация?

На мен англичанин ми отказа да ми прати парички през Moneybookers - нещо не му харесаха и не се регистрира... Прати ги през WesternUnion...



Тема Re: Off-topicнови [re: жaбa]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано11.05.06 22:17



Темата става съвсем out of topic. Кой е казал, че трябва точно ти да живееш на този адрес? Просто ти трябва някой, който да живее там и да ти оказва нужното съдействие. Но е факт, че има определени сайтове, които отказват да извършват транзакции, ако си с IP адрес от България.

А Moneybookers по принцип се смятат за по-надеждни от Paypal. Тяхната схема за верификация е следната - изтеглят ти случайна малка сума от картата (примерно $2.34), но не ти казват каква е. Ако картата е твоя, ти ще провериш в банката си колко пари са ти изтеглени, въвеждаш сумата в Moneybookers и акаунтът ти е потвърден. А ако искаш можеш без кредитна карта директно да внасяш пари по банкова сметка, но за малки суми е по-скъпо, защото банките взимат комисионна.

Вероятно причината онзи да се е отказал да се регистрира в MB е, че от момента на регистрацията до потвърждаването на картата ще мине поне една седмица, през което време ти трябва да проверяваш в банката си дали е дошло извлечение - дори ако имаш онлайн банкиране, транзакциите по кредитни кати идват в банката с 4-5 дни закъснение. Така че най-вероятно човека просто го е домързяло да се занимава заради теб с това главоболие.

Митко



Тема Re: Off-topicнови [re: Mитko]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано12.05.06 00:40



Това което предлагаш е да се ползва чужд PayPal акаунт, а не собствен...
Освен ако не намериш начин да докажеш, че живеш на въпросния адрес и да джиткаш със собствен акаунт. (Това когато PayPal ти блокират акаунта...)

За МВ незнам защо не поиска човека да ги ползва... Той е от Англия, МВ са си от Англия и действат по английския закон... Аз нямам PayPal акаунт... И аре през WU...

Темата наистина се отклони... Та да спираме и да чакаме PayPal да ни открият на картата...



Тема Re: Off-topicнови [re: жaбa]  
Автор seo (шматка)
Публикувано15.05.06 09:35



пpaypal много добре ни знаят къде сме на картата
замислял ли си с енякога, какви други съображения си имат, за да ни "изрязват" :)

the lord of destruction


Тема Re: Off-topicнови [re: seo]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано15.05.06 15:28



Ми не съм се замислял, но за сметка на това съм ги питал дали смятат скоро да ни потърсят на картата... Отговора беше много любезно казване на нищо.



Тема Re: Off-topicнови [re: жaбa]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано15.05.06 17:03



zaradi fraud , zastoto seki 2-ri e carder
predstavi si kade sme stom amazon shipvat do zatvori no ne i do BG ... i tova sami sme si go izvouvali

DrFrancky



Тема Re: Legal? - Митеееенови [re: Mитko]  
Автор 3chO ()
Публикувано15.05.06 19:53



Чекай че тука бият като пишеш на латиница.

Чета постингите и от време на време си мисля и най-на края викам чакай да питам пичовете дали мисля правилно. Предварително Моля да извините правописа ми.

Та - идеята е следната. Всички тук малко или много защитават свободното разпространение на музика, филми, софтуеър и всякакви други продукти които са интелектуална собственост на някой. Разбираемо е защото всеки иска да гледа слуша и играе, ама не сте ли се замисляли как бихте се чувствали ако вие бяхте на мястото на хората които малко или много ограбваме така брутално, неплащайки си за ползването на техния труд?

Не мислите ли хора че е крайно време пиратството да поумре и ако не умре то поне да няма хора облагодетелствали се от желанието на други да гледат, слушат и играят. Не мислите ли че е супер тъпо АРЕНА и ДАТА да ПЕЧЕЛЯТ от това че ПРЕДОСТАВЯТ ДОСТЪП до НЕЗАКОННО ПРИТЕЖАВАНО ОТ ТЯХ ИЛИ НЯКОЙ ДРУГ СЪДЪРЖАНИЕ? Независимо под каква форма е обявено. Само да не ми разправят че няма как да се контролира, и че и те имат разходи по тая работа.

Да и аз гледам, слушам и играя - ама не ПЕЧЕЛЯ от НЕЗАКОННИТЕ НЕЩА които ПРИТЕЖАВАМ. Радвам им се и винаги когато мога си плащам за нещото. Особенно за музиката :).

Та как мислите - не трябва ли да поощряваме намаляването на цените на всички интелектуални продукти като спрем да плащаме на пиратите и започнем да купуваме легално нещата, вместо да даваме пари на някой си само щото ни мързи да си го намерим сами в Интернет или не искаме да си платим на хората.

Не мислите ли че е време българина да загърби егоизма си във всяко отношение и да престане да мисли как на него да му е добре па другите да мрат в кофите.

Не мислите ли че колкото и да се подиграваме с НСБОП и правителството това няма да ни направи по-богати или пък да намали цените на нещата които искаме да слушаме и гледаме?

А и понеже чета постинга на Митко - пич не е ли време да престанеме да се правиме на блейки и да си затваряме очите, щото така ни изнася и под предлог че защитаваме личната свобода на хората ? Не е ли време просто да престанете (визирам всички които имат server-и на които предоставят право на потребителя да качва там файлове) да правите евала на потребителите и да помислите малко за хората дето си вадят очите и дават всичко от себе си за да ни е гот на нас потребителите. Щото знам какво е :).

Това със ужким узаконения контент дето го пише по долу ми звучи супер тъпо и смешно.

И наистина пиратството нема да спре докато не се промени мисленето на хората - не само на юзърите ами и на тия като тебе - дето им дават да си правят каквото си искат. Пардон - насърчават ги да правят каквото си искат защото малко или много за тебе е изгодно.

Пфу - изморих се да пиша глупости :))). Просто ми е интересно - ако вие бяхте дизайнер или фотограф или програмист или актьор или певец - как бихте се чувствали? Не питам само юзърите а и хората като Митко. Щото както каза един пич по телевизията аз питам каква е скоростта дето предлага т.нар Интернет Доставчик а той ми вика - такава и такава Интернет и такава и такава БГ а към ДАТА и АРЕНА - такава :).

Колкото повече, толкова повече


Тема Re: Legal? - Митеееенови [re: 3chO]  
Автор L.M. ()
Публикувано16.05.06 02:21



хубаво казано, не казвам 4е си прав просто си много необективен в изказването...даже взех да се обвинявам в престъпление 4е съм се възползвал от предоставената ми възможност от един небезизвестен тракер да си дръпна концерта на джудас приист от 6/2/2004 ....и по4нах да се питам какво ли е трябвало да направя - да отида на място да ги гледам, да си го купя на двд за 34 евра или да 4акам 100 години някои да го тиражира легално и в БГ ...за сума разли4на от половин месе4на заплата !!?


в EU таксата в момента е 5,58 еуро на месец за притежанието на телевизор или падиоприемник и може да стане 51,09 еуро на месец след 01/2007 за едно домакинство

тъъъ ти като си караш колата през 2007 и слушаш новините по хоризонт ...дали ще по4неш като добросъвестен гражданин да си плащаш и този данък ?

www.lovechrockfest.com/



Тема Re: Legal? - Митеееенови [re: L.M.]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано16.05.06 14:06



e ti pa za edin disk za 34 EU ...
az pak sled postiga pochnah da se obviniavam che sam se vazpolzval ot predestovenata mi vazmoznost ot edin ne bezisvesten parking da si drupna edin mercedes 2005-ta ... i pochnah da se pidam kakvo li e triabvalo da napravia - da otdia da si go kupia na miasto ot mercedes za cena 200000 EU, ili da chakam 100 godini da ostaree i da si go kupia v BG za cena razlichna ot X puti po goliama ot edna rabotna zaplata ?

v Tanganaika taksata za pritezanieto na rozov slon ili rozov kilikandzer e 5 EU na mese i moze da stane 50 EU na mesec sled 01/2007 za edno domakinstvo

ta ti kato si karas kolata prez 2007 i si govoris rozovia slon ... dali ste pochnes kato dobrosuvesten grazdanin da plastas i tozi danuk ?

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Legal? - Митеееенови [re: L.M.]  
Автор 3chO ()
Публикувано16.05.06 14:22



Много си ми е обективно изказването :)). Въпроса ми беше не към обикновенния потребител а към тея дето го насърчават.

Както съм написал и аз тегля музика и филми и игри. Ама не ПЕЧЕЛЯ от това бе батко. И когато мога си купувам някой софтуеърчета или други дребни неща. Музика също си купувам. Лиубимата ми група е Пърл Джем и имам всичко което е излизало тяхно ( е без някой концерти) и то на легани дискове. Дето парчето струва 20тина ЕВРО.

Въпроса беше да се поставиш на мястото на хората които малко или много ограбваш и да си помислиш дали трябва открито да се насурчават подобни дейности ?!

Колкото повече, толкова повече


Тема Re: Legal?нови [re: 3chO]  
Автор L.M. ()
Публикувано16.05.06 16:42



ок съгласен съм донякъде с теб, миналата седмица си купих от стемо / микрософт / един диск герман спел 4ек - офис проофинг тоолс за 84 $ + ддс и цената що годе ме устроива .....но ако трябва да си купя ворд и ексел ...дли пук мицрософт не ме ограбват мен ?

т.е според мен това което се продава в БГ е на адска висока цена, като фирмите държащи / маи не бе това думата / правата едва ли някога ще въведат "нормални "цени - защото се надяват на пазарен дял 5-10 % а биха могли да имат 99 % пазарен дял с по ниски цени .

мисля 4е всеки би си купувал легално на малко по други цени



www.lovechrockfest.com/



Тема Легал!нови [re: 3chO]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано16.05.06 19:19



Темата е много по-сложна, отколкото изглежда на пръв поглед и няколко колеги от бранша сме се захванали да я приключим веднъж и завинаги. Ако не като краен ефект (закони, правила и т.н.), то поне да изчистим всички теми, по които има спор, да дефинираме понятията и да покажем какви са единствените механизми, по които нещата могат да се случат.

По обясними причини няма да се спра върху всичко, по което работим, но мога да внеса известна яснота по въпросите, повдигнати до момента.

1. Както казва Вени в интервюто в Новинар, което по-късно Саня коментира, в България в Интернет пирати няма. Интернет доставчиците се делят на два вида - "бели" и "черни". Не ме карайте да обяснявам подробно - тук сте предимно колеги и ще се сетите как ги деля. Черните не представляват интерес са нас - те са незаконни от всякъде, включително и по отношение на авторските права, социалните осигуровки и каквото там се сетиш. Никой не може да има нищо против, ако бъдат проверявани и наказвани, щом нарушават законите. "Белите" обаче не нарушават ничии права. ФАКТ. Те не продават съдържанието, а неговия пренос. По същество Интернет е транспортна услуга. Ако потребителите вземат такси (трамвай, рикша или с каквото там искат да се возят) до битака, за да си купят крадени дискове, вместо да вземат същото това такси до някой магазин, за да си купят легални такива, това не е проблем на таксиметровата компания. Ние като доставчици ще печелим еднакво, без значение дали съдържанието е легално или нелегално. Нас ни интересува само разстоянието да е късо, за да можем да возим бързо. Следователно нямаме пряк търговски интерес от наличието непременно на НЕЛЕГАЛНО съдържание, а от наличието на КАКВОТО И ДА Е съдържание. Т.е. не сме пирати. Пирати сме колкото е пират общината, задето на нейните тротоари се продават нелегални дискове. Проблемът на производителите на съдържание е, че не го предоставят чрез съвременни технологии. Съжалявам, но ние не можем да спрем Интернет за 3-4 години, докато се натуткате и измислите как да (не) го правите!

2. В Интернет няма работещ бизнес модел, който да се базира на плащания "на парче" за услуги. За стоки да, но не и за услуги. Този тип потребители имат определени навици и са свикнали да плащат фиксирани такси, дори ако те са по-големи, отколкото би струвала същата услуга, ако тя беше лимитирана (измерена) по някакъв начин. Музиката и видеото вече не се възприемат като стоки, доколкото нямат материален носител, а като услуги, или по-точно като услугата "приятно прекарване на свободното време". Работещият модел за заплащане на услуги е flat fee и доставчиците в мое лице предложиха този вариант на "правоносителите". По наши сметки сумата, която предложихме е равна на всички приходи от всички филми, прожектирани във всички киносалони в България. Получихме следния отговор : а) ние нямаме права, ние сме само лицензианти (б.а.: тогава защо плачете толкова?); б) не знаем как да си разпределим тези пари помежду си (б.а.: това мой проблем, ли е?); в) отнемате ни възможността да определяме цените (разбирай: да продаваме със свърхнадценка когато можем и евтино - само когато се налага). Следователно проблемът им не е, че никой не иска да им плаща. Проблемът е, че хората, с които си говорим тук в България нямат нито правомощия да се съгласят, нито интерес да го направят. Защото те са дистрибутори на материални носители и за тях няма място в този бизнес модел. Те всъщност няма какво да правят - ако бизнесът се легализира, ние ще теглим филмите направо от sony.com, ще ги превеждаме и ще ги пускаме за даунлоад и в този процес няма да обелим дори една дума на български, т.е. няма да платим дори 1 лв на някой, който се намира в България и не е автор/продуцент, а само продавач на пластмасови кутийки (box mover).

Имаше и четвърти отговор: има работещ модел - този на iTunes. Да, ама не. iTunes реализира печалби не от музиката, а от хардуера и от аксесоарите за хардуера. Според едно изследване, средният iTunes потребител харчи само 30 (тридесет) долара за покупка на песни от Apple. Т.е. купува си само два албума. След това става "пират". Apple не разчита на тези 30 долара, а на другите 300, които плащаш на всеки 18 месеца, колкото е средният живот на едно устройство от този клас, плюс по една батерия, едни резервни слушалки, външни тонколони, стойка, резервен USB кабел, зарядно за кола, калъф за колан и каквото друго се сетиш. Музиката е само кукичката, на която те закачат, а revenue stream-а им е съвсем друг.

3.Тъй-като вече доказахме, че музиката и видеото не са стоки, в този смисъл те не могат да бъдат откраднати. Всякакви сравнения с кражба на обикновени вещи са нелепи и не вършат работа дори на този, който ги прави, защото го объркват, стесняват му хоризонта и му пречат да разбере материята. Ако ти имаш кола, а аз ти я открадна, то в този момент аз имам кола, но то вече НЯМАШ. Ако ти имаш музика и аз ти я открадна, ти пак си ИМАШ същата музика, а аз не съм те лишил от нея. Единственото, от което съм те лишил е възможността да ми я продадеш лично на мен. Но след като аз съм предпочел да ти я "открадна", това означава, че нямам никакво намерение да я купувам, следователно ти така или иначе нямаш никаква щета по отношение на мен като потенциален клиент.

До тук развенчах три от най-често натрапваните митове:

1. Няма пирати, защото никой не продава продукцията. "Крадат" я потребителите, а доставчиците печелят и в двата случая, така че им е все едно.

2. Предложено им е да им се плащат толкова пари, колкото твърдят, че са им загубите. Те отказаха.

3. "Кражбите" на музика не намаляват продажбите. Или поне не с толкова, с колкото се твърди. Един даунлоад не е една пропусната продажба, ни най-малко. Има други причини, поради които Интернет им намалява продажбите и винаги ще ги намалява дори без нелегална музика и филми, но сега не ми се обасняват.

Има и още, но ще го оставя за след петък, че сега идва някакъв шеф от MPAA и в четвъртък и петък ще се среща с главния прокурор, вътрешния министър и министъра на културата, а пък аз в петък ще водя он-лайн дискусия със Заки Соколов от BSA на chat.idg.bg, та не искам да си вадя всички козове предварително :)

Митко

Редактирано от Mитko на 16.05.06 20:03.



Тема Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор 3chO ()
Публикувано20.05.06 12:50



Не отговори на най-главния въпрос - какво става с типове като емил@бол.бг ( ако не лъжа - вие ще се сетите за какво иде реч) и нещото наречено фрйй.бол.бг и неговите аналози.

Пак в твоя традиционен стил избягваш неудобния въпрос.

Не е ли по-лесно първо да не позволявате ( имам предвид белите доставчици ) съществуването на подобен род сървъри, пък после да говориш със министри, Заки Соколов и т.н. ?

Щото извини ме ама мисля че ако решите и си направите труда и дата и вие и всички за по малко от месец можете да премахнете голяма част от незаконния контент. Не ми казвай че не е ясно законен ли е контента или не. Ама понеже печелите от това - естественно е да не режете клона.

И на другия въпрос - как би се почувствал ако някой краде от твоя интелектуален труд?

Колкото повече, толкова повече


Тема Re: Мисля ченови [re: 3chO]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано20.05.06 23:35



Въпросът ти е безсмислен и затова с чиста съвест смятам да не му отговоря.

Митко



Тема Re: Мисля ченови [re: 3chO]  
Автор Kpъr (член)
Публикувано21.05.06 03:26



защо не се приеме че това са един вид

които доближават на по-бързи скорости content-а на mininova.org, torrentazos.com, или примерно скритият зад потребителски пароли rapidshare.dе



Тема Re: Мисля ченови [re: Kpъr]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано21.05.06 10:21



Няма какво да се приема. Има Декларацията на Съвета на Европа за свободата на съобщенията по Интернет, приета от Комитета на министрите на 840-тото заседание на постоянните представители в Страсбург на 28.05.2003. За незапознатите - Съветът на Европа не е Европейски съюз, а друга организация, на която сме член отдавна, много преди 2003-та година. А "постоянните представители" са външните министри на всички държави в Европа (и тези извън ЕС), включително българският. Аз лично повече няма да отговарям на въпроси, чиито отговори са вътре в този документ, защото ги повтарям от преди да бъдат приети и вече се изморих. Винаги се намира по някой "новобранец", който да смята, че светът започва с неговото мнение и трябва наново да го ограмотяваме какво е Интернет, каква част от него представляват доставчиците, с какво се занимават и с какво не се занимават и т.н.

Слава Богу, въпросната Декларация до няколко месеца ще бъде приета и под формата на Закон за електронната търговия и тогава най-накрая може би всички ще я прочетат. Дотогава, ако имат желание, могат да прочетат неофициален превод тук:

или да потърсят в Интернет оригиналния текст на английски.

Митко



Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано21.05.06 11:48



Точно заради такива новобранци има закони в които ясно и точно е казано как стоят нещата. Точно заради това има закон за Авторското право и всички твои мнения дотук са просто свободно съчинение по картинка. Все едно да изнасилиш някоя мадама и да кажеш че независимо че тя не е искала ти си и правил кеф и затова не трябва да те съдят. Пълни глупости и вариации на тема как да сме чисти пред съвестта си че държим фрии сървъри от които печелим. Смяташ ли че сървъри от рода на free.bol.bg ги има някъде в USA примерно?
И това че не си бил откраднал от автора. Амо че автора като е инвестирал 120 милиона в Невъзможна мисия 3 и прибере за тях 20 милиона щото целия свят смята че да го гледа на пиратка не е кражба, смяташ ли че ще има Невъзможна мисия 4, смяташ ли че ще има хубави филми или супер музикални хитове ако тези хора не получават нищо за труда си?
Факт е че интернет доставчиците печелят от незаконния трафик независимо дали само пренасят или осигуряват контента. Вярно, в пъвия случай няма абсолютно никакво законно основание и никакви поводи за дейстивие срещу тях, но във втория случай те трябва да поемат пълната тежест на закона а не да се крият зад паравана на анонимния потребител качил контент на техен сървър. Казвам го от позицията на интернет доставчик който вервам знаеш е много навътре в тези неща. Нека не се баламосваме един друг, истината е една. 90% от лановете рекламират факта че чрез тяхната връзка се свалят бързо филми и музика. В един бизнес освен да се печелят пари трябва да има и морал. Много от нещата които колегите правят едва ли им позволява да спят спокойно. Никакви декларации на каквито и да е съвети и комисии не могат да оправдаят наличието на терабайти пиратско съдържание при един доставчик опитващ се да се изкара бяла фирма. Пиратство винаги ще има и това лицензиантите на правата го знаят. Това срещу което се борят не е спиране на пиратството, а неговото ограничаване. А когато подхождате към тях с глупости които се говорят на малки деца резултата няма да е в наша полза.
А затова че сте предложили толкова пари колкото изкарвали всички кина в България.... смех... че само кино арена прави повече оборот отколкото официалните приходи на всички лан доставчици в София.

Редактирано от RazoR на 21.05.06 11:48.



Тема Re: Мисля ченови [re: RazoR]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано21.05.06 16:14



Кината правят оборот около 11-12 милиона, видеотеките - около 14 милиона. Интернет доставчиците - между 150 и 200 милиона. Просто кината са на двама-трима собственика, докато Интернет браншът (засега) е силно разпокъсан и това създава грешно впечатление относно съпоставимостта на двете индустрии. Интернесът в Интернет бранша е многократно по-голям от този в развлекателната индустрия, така че докато с доставчиците се води война, изходът от нея е предварително известен. Законът е в патова ситуация и не дава изход от положението - лицензиантите са прави, че хората гледат продуктите без да им ги заплащат, но и доставчиците са прави, че не им ги крадат те (иначе щяха вече да са в затвора, нали?). И докато при free-сървърите това не беше съвсем ясно, то при p2p е от ясно по-ясно. На въпросът ти за фри-сървърите в чужбина - потърси в гугъл за rapidshare или megauploads - още снощи от там си свалих два албума на Lordi, веднага след като спечелиха Евровизия 2006.

Има само едно решение и то е това, което ние предлагаме. Под "ние" имам предвид доста голяма група от доста големи доставчици. От тук нататък има два пътя - да дискутираме и детайлизираме това предложение, или всеки да си гледа работата както си знае и от време на време да се виждаме в някое студио, за да си казваме дежурните реплики, а междувременно да се ритаме по кокалчетата, докато едната група (познай коя) не победи.

Митко

P.S. Досега избягвах финансовата страна на въпроса не защото не я знам с абсолютна точност, а защото смятам, че не е дошъл моментът да си говорим за пари. Същото важи и за моралът в едната и в другата позиции. Но след като и ти ги подхвана, ето ти реалните стойности, за да видиш колко незначителни изглеждат цифрите в твоя постинг (не знам кой ти ги е казал, но определено те е пуснал по пързалката):

Бюджетът на "Мисията невъзможна 3" е 150 милиона долара. До преди две седмици приходите са 236.7 милиона долара (последните ми данни са от 05.05.2006), така че нека не го жалим авторът чак толкова - вече си е върнал всичко и е спечелил 86.7 милиона долара въпреки "пиратството". А са минали само няколко седмици! За първата серия цифрите са съответно 80 милиона инвестиции, 467 милиона приходи = 388 милиона чиста печалба, или възвращаемост %583. За втора серия са похарчени 120 милиона, а приходът е 545.55 млн = 425 милиона печалба, възвращаемост %454. Общо за трите серии авторът е спечелил точно 899 247 560 долара, а последната дори още не е слезнала от екран. И тези цифри са само от продажбата на билети. Отделно наемите от видеотеките, които са приблизително още толкова. Отделно саундтрак, реклами, мърчандайзинг, телевизионни права и пуканки. Сумарно от вложени 350 милиона, авторът на този конкретен филм ще прибере над два милиарда суха пара. Хонорарът на Том Круз само за втората серия е 75 милиона (седемдесет и пет милиона) - за да получи тази сума, Бербатов ще трябва да играе в Тотнъм 40 последователни години без отпуска! Затова ужасно се дразня, като ми ревнат за щетите, които им се били причинявали и как нямали да имат пари за следващи филми и следващи албуми... Щети НЯМАТ, имат пропуснати хипер-свръх-печалби. Дали е морално да плачат, че вместо хиляда процента печалба вече успяват да реализират само по осемстотин процента, или дали е морално един актьор да получава по 4 милиона долара седмично аз не знам, нека публиката да каже.

Редактирано от Mитko на 21.05.06 16:40.



Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано21.05.06 17:14



Дадох пример без да знам никакви факти за филма. Просто отидох и го изгледах на кино защото смятам че си заслужава 6те лева. Не сме ние хората които ще определяме колко ще е бюджета на един филм и колко ще е хонорара на един актьор. На една камара хора и парите които аз взимам ще им се сторят супер много но това не е техен проблем защото не ги изработват те. Свръхпечалба ли е картина на Пикасо в която са вложени 2-3 литра боя и платно за няколко долара да струва няколко милиона? Ако искаш я купуваш, ако не искаш, гледаш я на снимки. Избора е твой. Ако не ти се дават пари я гледаш на снимка, ако искаш да я видиш в оригинал плащаш за билет и отиваш в Лувъра ако си турбо газар вадиш пари и я купуваш. Но не я крадеш!
Същото е и със софтуера и игрите. Замисли се кво става ако всеки вади твоята логика, дали ще има нови игри и нови филми. Защото ако ставаше въпрос за ограничение на печалбата на фирмите лицензианти и производители на софтуер съм съгласен, но тук говорим общо взето как нищо не трябва да се плаща.
Единственото решение е фирмите представителки в БГ да получват % от крайния клиент или неговия доставчик под формата на месечна такса, но това мисля че ще е прецедент и гарантирам че няма да сме първата страна в която ще бъде въведено

ПС. Мисля че ясно казах че говорим за печалбата на Лан доставчиците защото те са на прицел. Ако сметнеш оборотите на фирми от ранга на Спектър цифрите може и да са тия
ППС. Специално Лорди ги търсих още сутринта и първите 10 линка водеха към платена музика от рода на 0,10$ парчето. Имах 5 мин така че не съм се заигравал



Тема Re: Мисля ченови [re: RazoR]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано21.05.06 17:56



Щото не знаеш как да търсиш, затова линковете ти водят до платени парчета :)

На запад схемата е много проста - има фри-сървири колкото искаш, стотици, може би хиляди. И са с такива параметри, че свят да ти се завие. Например rapidshare има около 15 милиона файла и във всеки момент излъчва с около 15 гигабита в секунда. Най-големите български сървъри в добрите си времена се въртяха около 1 гигабит и 5 милиона файла, като в бройката се включват картинките и html страниците, които са около 60% от файловете. Т.е. всички български фрита взети заедно едва ли могат да достигнат по капацитет дори само този сървър, за който говоря в момента. Номерът е, че германците нямат търсачка и така никой не може да каже какво точно се намира на сървъра им. Когато някой ъплоадне нещо там (дори без име и парола), той получава линк. Този линк се публикува в някой форум и се търси с гугъл.



Що се отнася до баналният и много неподходящ пример с кражбата на вещи (в случая - на картина на Пикасо) - виж ми блога на , за да не се повтарям. Там съм обяснил и кои доставчици могат да се преследват и кои не могат.

Митко



Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано21.05.06 18:14



Колко точно време смяташ че сте остане този сайт ако публикуват каталог със съдържанието си, ако то е предимно нелегално? Мисля виждаш че има огромна разлика между начина на хостване на информация там и на нашенските фрии сървъри, да не кажем че няма нищо общо. Да не се повтарям и аз, но има разлика между изкореняване на пиратството и ограничаването му.



Тема Re: Мисля ченови [re: RazoR]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано21.05.06 19:08



Каталог с директни линкове и сайт за безплатен хостинг са съвсем различни неща.

Честно казано, не знам доколко има смисъл да се дискутира темата. Аз съм наясно какви щети причинява пиратството и на кого. Наясно съм, че то няма търговски ефект, т.е. няма директно отражение върху продажбите. Те намаляват заради един много прост факт - Интернет отнема от свободното време на хората и те купуват все по-малко продукти на развлекателната индустрия - не само пряко, но и косвено, като например не гледат pay-per-view телевизиите, радиото губи по 3% от аудиторията си всяка година, рекламата по телевизията вече няма ефект, което поставя под въпрос финансирането и от тази медия и т.н. Развлекателната индустрия би си отрязала малкия пръст, стига да можеше да забрани форумите, чатовете и въобще всички сайтове, които губят времето на хората, но за съжаление не могат да измислят как да го направят. Затова го удрят на съчувствие (крадат ни, не можем да изкараме по 2 милиарда от филм) или на заплахи.

Другият им проблем е, че хората вече правят информиран избор - гледат филмите на DivX и след това си споделят мнението. Едно DivX копие = един кинокритик на свободна практика, който може да разколебае десетки хора и да ги спре да отидат в киносалона, ако филмът не му е харесал. А скапаните филми преобладават - досега потребителят го разбираше едва на излизане от киносалона.

Митко



Тема Не, ето това е лишено от смисълнови [re: Mитko]  
Автор Ocoroвeц (alter ego)
Публикувано22.05.06 11:20



Но след като аз съм предпочел да ти я "открадна", това означава, че нямам никакво намерение да я купувам, следователно ти така или иначе нямаш никаква щета по отношение на мен като потенциален клиент.

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано22.05.06 18:31



Митко,
на запад сървърите са милиони.
В България са няколко и затова се говори за тях. Но истината е, че никой не се интерсува от крайните потребители на запад. От тях се интересуват местните фирми, защото така си изкарват парите. Не от продажба на музика, а от спонсорство за борба с пиратството. Печалбата на един албум на Мадона в България е сигурно 5 %, но печалбата от ЕМИ за борба с пиратството на Мадона е чиста, т.е. 100 %.



Тема Re: Мисля ченови [re: RazoR]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано22.05.06 18:39



Доколкото ми е известно, по нашите закони няма престъпници - юридически лица. Затова и фирмите - защитнички на авторските права набеждават някой за престъпник, но не носят отговорност за това, че човекът е обявен за невинен след няколко години. И дори когато осъди България в Страсбург, пак не носят никаква отговорност.

Това, че ти казваш, че нещо е факт, не го прави факт. Имаш объркана причинно-следствена връзка. Доставчиците не осигуряват съдържанието. Потребителите го правят. Ако някой е качил файл, за който носителят на авторско право може да докаже, че има интерес да не е в Интернет, тогава може да се търси отговорност по закона. Но нашите фирми - носители на права малко злоупотребяват - те всъщност държат правата за издаване на компакт-дискове, а не изобщо и по принцип. Т.е. те могат да преследват Емо Макарона или Марко Мюзик или както се казва поредният неубит производител, но не и Интернет потребителите. За последните грижата трябва да имат РИАА, МПАА и т.н. Но не и БАМП, ПРОФОН, Булакт...

Проблемът е, че ако няма шум за пиратството, няма да има и пари за борба с него. А в западните държави тази борба се води с парите на фирмите, а не с парите на данъкоплатците. България, както винаги, е наопаки.



Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Гapraмeл]  
Автор Ocoroвeц (alter ego)
Публикувано22.05.06 19:10



Това, което каза той е софизъм и е невероятно изсмукана из пръсти мисъл. Няма какво да ми обясняваш и да ме караш да си превеждам. Не е нужно да ме убеждаваш в нещо, което не е вярно. Убеждавай някой друг.
И не подкрепям никакви фирми, особено горещо. Как ти хрумна?

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Ocoroвeц]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано22.05.06 19:20



Не е софизъм, а факт. Ето, снощи си свалих (откраднах, ако така по ви харесва) трите последни албума на Лорди, защото ми станаха интересни, след като спечелиха Евровизия. Но няма да си ги купя никога, на никаква цена, при никакви условия, въобще, изобщо. И стотинка не давам за тях. И безплатно да ми ги даваха на оригинален диск, със саморъчния подписа на всички от групата, пак нямаше да си направя труда да стана от стола и да слезна на долния етаж, за да ги взема. Ако ги нямаше в Интернет, просто нямаше да ги изслушам. Следователно никой не е ощетен от това, което съм направил. Ефектът от пиратството върху продажбите е минимален, тъй-като изключително малък процент от потребителите биха си купили изключително малък процент от продуктите, които иначе свободно свалят.

Как пък никой не разбра, че потребителите свалят продуктите защото могат, а не защото искат непременно да ги притежават. Ако не могат, няма да свалят, но няма и да купуват. Просто няма да ползват.

Митко



Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Mитko]  
Автор Ocoroвeц (alter ego)
Публикувано22.05.06 19:34



Еми не знам. Аз също видях линковете, обаче не си ги свалих. Ако искам ще си ги купя. И много хора правят като мен.
Сега, малките ламерчета може и да го правят това безцелно теглене, понеже могат, но много други не го правим. Аз тегля нещо, защото ми трябва. И, не си прав - ако го няма, отивам и си го купувам. Едно време като никъде в интернет нямаше албумите на Вангелис (по-редките), си ги купувах или ми ги донасяха от чужбина. Сега ги има и по торентите...

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Mитko]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано22.05.06 22:50



А не е ли по-нормално:
1) да посетиш официалния им сайт (www.lordi.org)
2) да прегледаш свободно достъпните аудио/видео материали
3) да разбереш, че няма да ги харесаш

След тези 3 стъпки, да не се стига до нарушение на законите и съответно до хвалбата за това...



Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: жaбa]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано22.05.06 23:17



Не е в това въпросът. Доказан факт е, че от мен и от мойто "пиратство" няма причинени щети. Продължавам да твърдя, че пиратството на аудио-визуални произведения няма пряк, а само косвен ефект върху продажбите, който се изразява основно в две направления - потребителите предварително разбират, че продуктут не си заслужава и освен това разполагат с по-малко свободно време, респективно с по-малка необходимост да притежават на развлекателни продукти.

Митко



Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано23.05.06 00:43



na vsichki ni e iasno che pliampas gluposti v momenta samo za da si zastitis predishnite mnenia . spored men e po pravilno da spres do tuka zastoto se izlagas.

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Mитko]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано23.05.06 02:06



Твоя въпрос може и да не е този, но моите са точно тези:
- Защо ти трябваше да даунлоадваш незаконно разпространявани музикални албуми?
- Не се ли сети да посетиш официалния сайт на групата и да разбереш, че не са ти по вкуса?
- След като не ти хареса групата, изтри ли албумите или си ги записа на CD/DVD за архива?
- Трябваше ли да се хвалиш с действията си?

С тези въпроси не целя да покажа правотата на антипиратите. Те хората са си прави, но подхода им е много-много крив и няма да постигнат прокламираните цели. Само ще се правят на най-велики сред великите и ще си пълнят гагите...

Та исках да отбележа, че и без да нарушаваш законите:
- може да не се набутваш за албуми които няма да слушаш
- потенциалните печалби на музикантите ще си остават все така само потенциални...



Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Ocoroвeц]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано23.05.06 03:47



Не те убеждавам в нищо. Защо да те убеждавам? Да не си съдия, а аз - адвокат? Ти си имаш мнение и твърдиш, че то е факт, само защото е твое и е мнение. Аз ти пуснах нещо, което не съм го извадил от пордния форум, в който се разменят мнения. Или в който мнения се представят за факти.
Потърси в Интернет откъде точно съм ти извадил текста на английски, после се върни обратно и поднеси извинението си - писмено, по същия начин, по който отправяш обвиненията си.

Ето това трябва да прочетеш внимателно:

Publishers either pay an undisclosed fee to ClipSyndicate each time they
show a clip - then display their own ads with the clip - or they can run the
videos with ads sold by ClipSyndicate and earn 5 percent of the advertising
revenue. The video's owners, meanwhile, receive 30 percent of whatever
revenue is generated from each clip.

Ако не разбираш - това е моделът, който работи на запад, а у нас кой знае защо не го искат. Защо ли.

Редактирано от Гapraмeл на 23.05.06 03:53.



Тема Моделът не ме интересуванови [re: Гapraмeл]  
Автор Ocoroвeц (alter ego)
Публикувано23.05.06 06:52



не говорихме за това и никакви извинения не бива да очакваш. Както отговорих по-горе на Митко, това, което той казва не е валидно за много хора. Не всички теглим, просто защото можем. И, ако нещо, което наистина ми трябва не го намирам, отивам и си го купувам - това не е мнение, а факт. Защото аз правя така.
Нали се сещаш, че не можем да долетиш отнякъде на метлата и да кажеш "ти правиш така, ти мислиш така, това е факт".

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор 3chO ()
Публикувано23.05.06 13:46



Пичове, не разбрахте ли че колкото и да е БОЛ БГ няма да си махнат фрито щото юзърите ще хукнат към "черните" ЛАН доставчици. И колкото и да го увърта Митко печели от това. И няма да си го признае.

Колкото повече, толкова повече


Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: Ocoroвeц]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано23.05.06 16:09



Това, което аз казвам, е валидно за мнозинството от потребителите. Не за всички, но за почти всички. Отдавна съм се научил, че не трябва да съдя за останалите хора по себе си и те съветвам и ти да не го правиш.

Практиката показва, че винаги, ама винаги накрая става това, което съм казал, независимо от опозицията, която обикновено срещам. И то не защото имам кой знае какво влияние върху събитията или хората, а защото достатъчно добре успявам да ги анализирам и предскажа. Хората обикновено си хабят усилията за да разсъждават как би им се искало да е организиран Света, вместо да го проучат и да разберат как е в действителност.

Не съм нито свещеник, нито политик, за да имам нужда някой да ми вярва. Ако иска - нека вярва, ако не иска - здраве да е. Моето мнение е базирано на сравнително добро познаване на материята и на действащите лица и поне засега нямам никакво намерение да си го променям. Затова когато се налага си го защитавам агресивно и категорично. Може да звучи неприемливо, цинично или непонятно към даден момент от време, но е правилно и в крайна сметка се случва.

Що се отнася до това, че печеля от фритата - всички печелят от тях. Най-много печелят тези доставчици, които нямат фрита, а теглят от чуждите, защото нямат разходи по поддръжката. Аз обаче ще печеля и от легалното предоставане на съдържание, защото знам как и вече съм започнал преговорите с когото трябва. Сигурен съм обаче, че и тогава ще има недоволни, и тогава ще има опозиция ...

Митко



Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: Ocoroвeц]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано23.05.06 16:54



Аз и не очаквах извинения от теб. Написах го, защото тук четат и хора, които имат добро възпитание и ще си направят изводите за теб.
Това, че ако нещо ти трябва, ще идеш и ще си го купиш е смешно. Аз проверих днес на youtube.com за песента на някаква финландска група, която е спечелила Евровизията. Намерих я веднага, чух и я видях. И няма да си я купя, защото е слаба музика.
Какво аз казвам няма значение, защото важното е да правиш разлика между мнение и факт. Там ти се губи връзката.



Тема Re: Мисля ченови [re: 3chO]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано23.05.06 16:57



А-а... това ли била темата - БОЛ да си махне фрито? А на какво основание? По същата логика защо не махнеш и сергиите от "Славейков"? Защото едно фри е равнозначно на една сергия. Хората и така ще си купуват книги, защо са им тогава на продавачите сергии - да си слагат контента направо на земята и - готово!

Тройчо, сигурно си бил тройкаджия в училище.



Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: Гapraмeл]  
Автор Ocoroвeц (alter ego)
Публикувано23.05.06 17:10



Значи идваш ти, обясняваш ми какво и как се предполага, че мисля и процедирам. После казваш, че не правя така и, че било мнение, а не факт. Накрая искаш извинение. За кое да ти се извиня, Гаргамеле? Че не си прав ли?
Имам много добро възпитание, сам видя - обърнах ти внимание, и ти обясних, вместо да те майносам, както се прави по принцип в тия клубове.

Не знам какво смешно има, че ще си го купя. Единственото смешно е, че си заблуден относно това.

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано23.05.06 17:15



ma ti mai si i viarvas a ?

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Мисля ченови [re: Гapraмeл]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано23.05.06 17:19



zasto az da ne krada stom i drugite go praviat ? zasto az da ne ubivam kato i drugi go praviat ? zasto az da ne ....
zasto vinagi posochvate niakoi drug ? az ne pravia opredeleni nesta ZASTOTO AZ TAKA SAM RESHIL CHE E PRAVILNO.
edno ot nestata koeto nikoga niama da razberete iavno .. to se vizda i ot sekidnevnia zivot.. sediat 20 choveka na sfetofara i edin se namira da mine na cherveno i sichki si misliat "zasto i az da ne mina .. viz tozi kak mina " . minava se zastoto sveti zeleno a ne zastoto niakoi drug go pravi.

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: DrFrancky]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано23.05.06 17:27



Разбира се.

Митко



Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор pian (новак)
Публикувано23.05.06 17:47



темата така и така се разводни достатъчно,та искам да вметна,че абсолютно не е правилно ръзсъждението "този изкарва 1000 процента печалба,ще го изпиратстваме" - същия автор може да е вложил достатъчно средства у други проекти ,които са се провалили- не всеки скъп филм е блокбъстър ,а че Том Круз взима много повече от Бербо не е учудващо- нашия си го знаем ние,у Леверкузен и тепърва има на Острова да се доказва,докато Том Круз и у Тибет ще го разпознаят !

Аз разбира се ,не бих се възпрял от пиратство,Т. Круз ама въобще не ми е любимец- просто горните примери не вършат работа,като аргументи у спор!



Тема Re: Мисля ченови [re: DrFrancky]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано23.05.06 18:11



А, супер пример даде. Сега си представи, че светофарът е блокирал на червено. Какво ще правиш? Ще стоиш вечно в очакване на зеленото или оглеждайки се внимателно, все пак ще преминеш на червено?

Митко



Тема Re: Мисля ченови [re: DrFrancky]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано23.05.06 18:41



Никой не сравнява с другите.
Сравняват се ябълки с ябълки, а не круши с портокали.
Това, че ти си решил нещо, че е правилно, си е твой проблем. По въпроса за престъпленията това го решаваме на аз и ти, а Наказателния кодекс, чл. 9, който гласи:

Чл.9. (1) Престъпление е това общественоопасно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо.

Понеже виждам, че тук четете малко бързо и не си правите труда да помислите, преди да отговорите, ще ви го разделя на части. За да има престъпление, трябва да са се случили ЕДНОВРЕМЕННО следните неща:
Да има общественоопасно деяние (действие или бездействие).

То да е извършено виновно (т.е. човекът да осъзнава вината си).

Да е обявено от закона за наказуемо.

И освен това - не аз или ти трябва да казваме, че някой е престъпник - нещо, което ти намекваш, а единственият, който има право да го прави е съдът. С влязла в сила присъда.

За справка - Иво Недялков все още не е обявен за престъпник. Освен това межудвременно той осъди държавата, а не обратното. Венци Йосифов, шефът на ПЧБ също не е престъпник. И Бойко Борисов не е.



Тема Re: Мисля ченови [re: Гapraмeл]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано23.05.06 20:39



moralnata vina e po goliama ot zakonovata
nesto koeto ti mai ne mozes da osaznaes
tova che namiras zakonovi vratichki da se izmuknes ne te pravi nevinen.


DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано23.05.06 20:43



ako svetofata ne raboti bi triabvalo da ima regulirovchik.
a i nisto ne ti prechi da otides do drugia svetofar.
iskas da kazes che sled kato magazina e zatvoren ne mi prechi da go razbira za da si zema hliab ?

a i niakaksi da priemam saveti za zakonnosta i pravilnosta na dadeno deistvie ot spamerska firma koiato poddurza nezakonen kontent ... niakaksi ne mi se vruzva

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Мисля ченови [re: DrFrancky]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано23.05.06 22:30



Ясно, сега вече ти разбрах мъката. Бъди жив и здрав.

Митко

Редактирано от Mитko на 23.05.06 22:32.



Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: Mитko]  
Автор kaбeлджиятa (идиотче)
Публикувано23.05.06 22:41



Затова когато се налага си го защитавам агресивно и категорично. Може да звучи неприемливо, цинично или непонятно към даден момент от време, но е правилно и в крайна сметка се случва.

Всеки е прав за себе си!!! Нито ти ще успееш да промениш мнението на някого, нито някой друг ще успее да промени твоето.



Тема Re: Твойто е лишено от... смисълнови [re: Mитko]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано24.05.06 03:23



Още малко свързано (или не) с темата:





Тема Re: Моделът не ме интересуванови [re: kaбeлджиятa]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано24.05.06 03:59



Въобще не си прав.

Когато водиш публичен дебат с някого, твоята цел е мнението на аудиторията (читатели, слушатели, зрители), а не мнението на опонента ти. Промяната в нагласите на аудиторията не е лесна и бърза задача, но съвсем не е невъзможна.

Митко



Тема мисли синови [re: DrFrancky]  
Автор Гapraмeл (непознат )
Публикувано24.05.06 07:20



Всеки има право да си мисли за вината. Но да се твърди, че моралната вина е по-голяма от законовата....

Ти пресичал ли си на червено? Лъгал ли си учителите, че си бил болен и не си научил урока? Казвал ли си по телефона, че някой не е вкъщи, докато той е бил, но ти е правил знаци, че го няма? И т.н., и т.н. Как живееш с тези морални вини?

Аз не се измъквам от нищо, нито търся законови вратички. Законите се правят не от отделни депутати, а от обществото. Ако обществото е преценило, че трябва да си направил няколко неща накуп, за да си виновен, ти трябва да се съгласиш с обществото.

Ако твоят морал е толкова висок, ако никога през живота си не си извършил грях - а греховете са подробно описани в Библията, тогава ти си жив светец и трябва да те даваме за пример.

Давай, опиши си живота и да задвижим процедурата с БПЦ за канонизирането ти.

Преди да съдиш другите, помисли дали имаш моралното право да раздаваш присъди.



Тема Re: мисли синови [re: Гapraмeл]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано25.05.06 01:18



/*
Ти пресичал ли си на червено? Лъгал ли си учителите, че си бил болен и не си научил урока? Казвал ли си по телефона, че някой не е вкъщи, докато той е бил, но ти е правил знаци, че го няма? И т.н., и т.н. Как живееш с тези морални вини?
*/
neka da ti obesnia nesto ... niama chovek koito da ne pravi greshki i prestuplenia. no ima hora koito ne mrunkat kato go hvanat. az sam ot tipa hora koito ne mrunka i ne tursi nachini da se iskara nevinen. kogato napravia greshka az ia priznavam i gledam da ia izbigvam.
no adski me drazniat razni mrunkachi deto mi obesniavat kak neznam si kvo si gi pritiskalo i te za tva taka napravili.
tarikat muz ne piska

/*
Ако твоят морал е толкова висок, ако никога през живота си не си извършил грях - а греховете са подробно описани в Библията, тогава ти си жив светец и трябва да те даваме за пример
*/
suzeliavam no ne sam hristianin.

/*
Преди да съдиш другите, помисли дали имаш моралното право да раздаваш присъди.
*/
ne sudia a izkazvam mnenie

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Мисля ченови [re: DrFrancky]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано25.05.06 03:01



Яворе, взел съм да остарявам. Преди време щях по-бързо да се сетя кой си и да не си губя толкова много от времето. Хайде лека нощ и приятни сънища.

Митко

P.S. За да спиш по-спокойно, прочети този материал от преди 7 (седем) години:

. От там, закъдето си тръгнал, аз отдавна се върнах

Редактирано от Mитko на 25.05.06 03:13.



Тема Re: Мисля ченови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано25.05.06 11:23



priatno stihotvorenie.

i zasto si mislis che kogato niakoi spori celta mu e da se dokaze kolko e velik.
izbiagahme dosta ot temata.
prosto kazvam che tolerirate dosta nesta koito za men sa nepravilni. viarno e che ne sam authority koeto moze da kazva kakvo e viarno i kakvo ne.

/*
От там, закъдето си тръгнал, аз отдавна се върнах
*/
zasto mislis che varvim po edin i susti put ?

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Мисля ченови [re: 3chO]  
Автор Kpъr (член)
Публикувано26.05.06 04:36



именно, предположи че бате ти Бойко кмета е съдружник я няколко черни*, и е решил да се справи с конкуренцията , що не...

само дето не си стоя зад мнението, а дори нямам идея
* кои са черни и кои не, ама може и така да е, поне в сайта на арена payforfree се беше оплакал че са го натопили от data.bg. Но и в тези двете фреета проблеми си имаха пак само юзерите им, не бизнесмените и тези които стоят зад тях. А и дали си стоят и те зад мненията и има ли смисъл - също идея нямам.

не че работя при Митко, дори съм му конкурент в миниатюрен мащаб, само че - защо да го спрат да не печели, та да печели някой дето дори е и мутра? А де.



Тема Митеенови [re: Mитko]  
Автор 3chO ()
Публикувано26.05.06 17:48



За пореден път избяга от въпроса - не спорим морално ли е и какво и как е. Въпросите бяха много ясно зададени - що не спрете фрито и как би се почувствал ако си програмист и някой предлага твоя продукт безплатно щото е решил да искара някой лев от Гугъл адс примерно на сайта си ти как би се почувствал?

Само ще кажа че прави чест на Захов че се отърва от FTL. Може причината да не е била щото е голям антипират ма важното е че го направи.

Що истинските ИСПта като ИТД Орбител БТК ТПН и другите дето знаят как се парви тоя бизнес нямат фрита а БОЛ, Ерво Нет и другите имат ?

Колкото повече, толкова повече


Тема Re: Митеенови [re: 3chO]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано27.05.06 11:49



БТК бяха купили техниката за фри-сървър и не го направиха, само защото закъсняха - междувременно фритата загубиха функцията си на генератор на трафик и се замениха от p2p. Ако процесът се беше забавил с няколко месеца, БТК също щеше да има фри сървър.

Останалите цитирани от теб ISP-та практически нямат крайни абонати.

Софтуерната индустрия не е част от развлекателната, а и тегленето на софтуер не представлява и 0.00001% от общия трафик, така че тази материя въобще не ни интересува. Хората теглят софтуера по един единствен път - веднъж теглят уиндоус, втори път теглят офис и край. Ще го теглят отново чак след няколко години, когато си сменят компютъра. Ако го няма в Интернет, ще си го разменят на дискове, защото не им трябва сега и веднага, т.е. не им е нужно да е онлайн, дори напротив (поне засега не знам Уиндоус да може да се инсталира онлайн, без дискове).

Що се отнася лично до мен, аз още преди 20 години разбрах, че не трябва да се продава софтуер, а резултатът от него. Още по соц-време като ученик взимах хонорари за резултатa от програмите ми, а днес взимам такси за услуги, които се осъществяват с написан от мен софтуер. Написал съм стотици хиляди реда софтуер на всички възможни езици, но никога не съм продавал самата програма, а само резултатът от нея.

Дори съм един от първите автори на софтуер с отворен код, без дори да подозирам по онова време, че ще се появи такова понятие и такава практика. Още когато масовият компютър беше 8-битов Правец, написах първия ANSI/VT102 терминален емулатор dgterm (D=Dimitar, G=Ganchev) за 8-битови компютри с интелски сериен контролер и го пуснах безплатно, но не от алтруизъм, а за да могат да влизат с него в моя BBS и да ползват продаваната от мен електронна поща. Още тогава се сетих, че няма да накарам хората да плащат за софтуера, но мога да ги накарам да плащат за услуга.

Така че нямам съчувстеие към тези, които са закъснени с цяло десетилетие по отношение на бизнес-модела си. Все ми е едно дали могат или не могат да реализират остарелите си модели на дистрибуция. Не ми е жал, нямам чувството, че ги ощетявам, нито че трябва да им се помогне. Производителите на конски подкови отдавна са фалирали и не виждам защо да тъжим за тях, макар че трудът им не е бил лек и е бил полезен ... някога.

Митко



Тема Re: Митеенови [re: Mитko]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано29.05.06 03:07



Puskai bobur !!!

DrFrancky

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !


Тема Re: Legal?нови [re: Mитko]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано06.06.06 15:32



Митко, ако това което си написал наистина го вярваш, трябва или да си изпечен мошеник или наивник. ИзклЮчвам варианта за гениалност, та да си сътворил уникален бизнес модел непознат на света.
Ясно е, че ти искаш да си запазиш клиентелата (поне домашната), която ти ползва услугите с цел придобиване на пиратско съдържание и е ясно, че правиш този процес лесен за използване. Също така е ясно, че ако ви принудят да работите като европейски исп-та, сайтове подобни на арена и датабг няма да има. От там, не е ясно колко от 80те% езикови неграмотници ще са в състояние да се справят сами с торент тракерите и диси+ аналозите. Ти обаче си наясно с колко може да ти спадне трафика от затварянето на класическите благинки. Наясно си, че от това ще загубиш клиентела, но не споделяш ти на колко % печелиш от цялата работа с пиратстването. Но коментираш колко били печелили другите. Е, хем искаш да си касираш по 25 кинта, хем и даваш идейки как за лев на месец всеки да сваля колкото му се иска. Значи с 200-300 хиляди Юзъра ще се генерират 200*300 хиляди лева и всеки ще е доволен. Хуу, аз може ли да ти платя 50 лева и да пусна нет на още 5 семейства?

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: Legal?нови [re: MишoШaмapa]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано06.06.06 16:37



В отговор на:

От там, не е ясно колко от 80те% езикови неграмотници ще са в състояние да се справят сами с торент тракерите и диси+ аналозите




Кликни тук:

После кликни вдясно от формата на търсене върху "Languages". Избери "Български". Честито! Иначе се радвам, че всичко ти е ясно.

Митко



Тема Re: Legal?нови [re: 4l]  
Автор ЛилииMими* (каки)
Публикувано29.06.06 20:03



най - новите новинки :

Депутатите декриминализират ползването на пиратски програми
Според действащия Наказателен кодекс било “по-изгодно” да убиеш, отколкото да откраднеш
Боряна Йотова
29 Юни 2006

Потребителите на незаконни компютърни програми, песни и филми без авторски права вече няма да подлежат на наказателна санкция. Това предвиждат промените в Наказателния кодекс (НК), които парламентарната правна комисия прие на първо четене в четвъртък.

Народните представители единодушно одобриха текстовете, внесени от Мая Манолова (БСП) и група депутати от мнозинството, както и две промени на НК, внесени от отделни техни колеги.

Предложенията бяха подкрепени и от зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов, който присъства на заседанието. Едниствено представителите на Върховния касационен съд (ВКС) изразиха малки възражения, които ще предложат на комисията при разглеждането на текстовете между първо и второ четене.

Преди месец правната комисия отхвърли внесен от правителството законопроект за изменение на НК с мотива, че в него има неприемливи текстове. Тогава от левицата обясниха, че в правителственото предложение има нелогично завишаване на санкциите за леките престъпления и намаляване на санкциите за тежките.

Според подкрепения на първо четене проект се завишава до осем години санкцията за разпространението на интелектуална собственост без съгласието на собственика на авторското право. Криминална е и продажбата на подобни продукти. Не могат да бъдат наказвани обаче крайните потребители на тези продукти. Срещу тях собственикът на правата може да заведе граждански искове, уточниха юристи.

Депутатите предлагат завишаването на санкциите за ДДС-измами, както и за прехвърлянето на предприятия на еднолични търговци с цел неплащане на данък. Според експерти това е една от най-често използваните схеми за източване на ДДС.

Същевременно в промените на НК се предлага намаляване на санкциите в случай на възстановяване на нанесените при престъплението щети.

Законопроектът предвижда още завишаване на санкциите за престъпления спрямо малолетни и непълнолетни, както и коригиране на пропуск в действащото законодателство, в резултат на който за склоняването на малолетни и непълнолетни към проституция няма отделен състав, какъвто има за принудата.

При представянето на проекта Мая Манолова обясни още, че се предлага намаляване на санкциите за кражба, тъй като максималната присъда за кражба в особено големи размери при утежнени обстоятелства е 30 години.

На практика в момента обвиняемите за неквалифицирано убийство могат да получат присъда между 15 и 20 години, докато за кражба в особено големи размери и при особено тежки обстоятелства наказанието е между 10 и 30 години, обясниха парадокса юристи. Те подчертаха, че не е логично престъпление срещу собствеността да има по-сериозна санкция от убийство, макар чистият вариант на убийство да се среща изключително рядко.

По време на дискусиите в правната комисия единствено Елиана Масева (ДСБ) възрази срещу предложения законопроект с мотива, че съвсем наскоро мнозинството е отхвърлило в комисията правителствения законопроект за изменение на НК, който все още не е отхвърлен в пленарната зала.

Така се получава едно некоректно натрупване на проекти, обясни още Масева. По думите й не е логично народни представители да внасят изменения, които да осъществяват наказателната политика на държавата. Въпреки че парламентът на практика приема законите, наказателната политика, която се изразява чрез текстовете в НК, трябва да се обсъжда и предлага от МС, подчерта тя.

Представителите на управляващото мнозинство не скриха, че законопроектът, който се предлага, на практика припокрива основните текстове на правителствения проект. В него са “преписани” членовете, които въвеждат необходимата хармонизация с новия Закон за МВР и новия Наказателно-процедуален кодекс, които бяха приети през последната половин година. Отчетени са и забележките към правителствения проект на Констултативния съвет по законодателството към НС.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.