Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:09 28.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ENUM в Българиянови  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано22.04.06 14:28



Тази тема е от интерес на VoIP провайдерите и на ползващите VoIP. Някои от тях знаят какво е ENUM, а за другите би било интересно да научат.

Накратко ENUM е един вид DNS за телефонни номера, който може да се използва за две неща:

1. Има създаден специален "международен" телефонен код +87810, който е предназначен за ползване през VoIP. Все повече телефонни компании (например Бритиш телеком, Дойче телеком) започват да предлагат на своите абонати възможността да избират тези номера. Т.е. всеки ползващ телефон в Англия може да набере +87810 sip2bol 000 (0087810 7472265 000) и ще се свърже с офиса на BOL.BG в София. Пренасочването от телефон към VoIP в случая се извършва автоматично от Бритиш телеком, като се използва системата ENUM, за да се определи към какъв IP адрес трябва да се изпрати обаждането

2. Същото пренасочване от телефонен номер към SIP може да се прави и за обикновени телефонни номера, като за целта всяка държава определя регистър за нейния телефонен код. В случая с код 359 това е BOL.BG, като услугата е публична и безплатна. Това е официална услуга, която се предоставя с разрешението на Комисия за регулиране на съобщенията, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (бившо Министерство на транспорта и съобщенията), ITU и RIPE.

Всеки, който има "обикновен" телефонен номер (стационарен или мобилен), може да сложи в ENUM-базата IP-адрес, към който да се пренасочва. Например телефон +359-2-9876543 е пренасочен към sip.bol.bg. Както сами се сещате, това води до значително намаляване на разходите на тези, които звънят към този телефон от enum-enabled провайдер.

В България засега няма enum-enabled фиксиран или мобилен оператор, но тъй като това е европейска политика, по всяка вероятност всички ще бъдат задължени да предлагат тази услуга. Кога - не се знае. Засега ENUM официално е в статус на тестване и не е задължителен.

VoIP провайдерите могат да използват ENUM свободно, без да питат или информират регистъра. За целта трябва само да настроят своите телефонни централи (софтсуичове) да използват ENUM за изходящи обаждания (поддръжката на ENUM е вградена в asterisk). Скоро ще можем да им предложим и изгодни revenue-sharing схеми за приемане на входящи обаждания към +87810 номера.

Гражданите и фирмите ще разполагат с автоматична система за регистрация в уеб-сайта

. Системата още не е готова (работи се по онлайн ауторизацията и проверката на телефонния номер). На сайта ще намерите линкове към няколко чужди регистри, от които можете да получите повече информация. За регистрации на +359 номера засега ми оставяйте лични бележки, но моля първо да разучите системата и да се уверите, че можете да получавате анонимни H323, SIP или IAX2 позвънявания. Задължително ще ви потърсим както на стационарния, така и на VoIP телефона, преди да направим регистрацията.

Междувременно справки в ENUM системата и регистрации на +87810 номера могат да се правят на адрес . Пробвайте например +35929876543 и +878107472265000.

Митко



Тема Re: ENUM в Българиянови [re: Mитko]  
Автор novobranec (може би?)
Публикувано23.04.06 20:51



И какво общо има Бритиш телеком с въпросния номер +87810, пък и не е ясно как точно се таксува подобен international number, да не говорим че най-вероятно е недостъпен или забранен през повечето оператори. Т.е. не е ли по лесно да се ползва селекция, припейд или каквото си щеш вместо подобни акробатики?
Да може би е добър вариант за клиенти които нямат стационарен телефонен пост, и за провайдери които нямат лиценз за телефония но силно се съмнявам че това води до намаляване на разходите на този който се обажда.

Да не говорим че заради подобни "евтини" разговори и трикове за повечето хора VoIP е вече мръсна дума...

Редактирано от novobranec на 23.04.06 20:56.



Тема Re: ENUM в Българиянови [re: novobranec]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано24.04.06 02:49



ENUM като цяло и +87810 номерата в частност се използват за да те търсят теб, а "селекция, припейд или каквото си щеш" - за да търсиш ти. Съвсем различни неща са. ENUM не е метод за евтини телефонни разговори, нито е някакъв вид VoIP оператор, а само база данни със съответствия телефон -> IP адрес. Т.е. един вид DNS.

Както вече казах, тази тема е от интерес за VoIP доставчиците и техните потребители. Който не ползва VoIP няма нужда да се затормозява да я разучава. Освен това под VoIP определено нямам предвид "карта за евтини разговори" - това е явление от миналото със затихващи функции. Имам предвид услуги като

, чрез които потребителите ползват стационарен телефон през Интернет.

Ето аз например от половин година вкъщи нямам телефон от БТК, но това не значи, че нямам стационарен телефон. Имам, но през IP с телефонен адаптер. Имам си и софийски номер, на който мога да бъда търсен. Ако ти също имаш IP телефон, но от друг оператор, или пък си в друг град или държава, когато ми звъниш ще плащаш за разговора, макар че чисто технически твоят телефон би могъл да се свърже с моя директно по IP адрес и връзката да е безплатна. Да, но нито твоят телефон знае мойто IP, нито моя телефон знае твоето. Тук точно се намесва ENUM. Чрез тази база данни твоят телефонен адаптер автоматично намира моя IP адрес и се свързва с мен директно, прескачайки твоя оператор. Съвременните телефонни адаптери поддържат ENUM и трябва само да му разрешиш да го ползва, а пък аз трябва да си регистрирам домашния телефон в ENUM.

Същото нещо може да се прави и на ниво оператор. Ако моят приятел Джон Смит, който е абонат на Бритиш телеком в Лондон и има най-обикновен домашен телефон реши да ми се обади, то БТ ще се свърже с БТК, БТК ще се свърже с Орбител, Орбител ще се свърже с БОЛ и обаждането ще дойде вкъщи, минавайки през един куп оператори. Всеки от тях ще таксува по нещо, а Джон Смит ще трябва да плати на БТ като за международен разговор. Но понеже БТ е модерен оператор, той ще провери дали случайно в ENUM няма регистриран IP адрес за моя номер и понеже има, ще се свърже с мен директно през Интернет, прескачайки всички оператори, което ще му намали разноските и вероятно Джон Смит ще плати по-малко.

А пък номерата, започващи с +87810 могат да се сравнят с имейл адрес в google - не се налага да ги сменяш, когато си сменяш VoIP доставчика или дори когато си сменяш държавата. Този номер си е твой вечно.

Разгледайте линковете във форуна на - там всичко това е обяснено много подробно, най-вече в сайтовете на германския ENUM регистрър denic.de и на австрийския enum.at. Като стане готов сайта, ще го има и на български.

Митко



Тема Цената на +87810нови [re: novobranec]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано24.04.06 03:18



Забравих да отговоря за цената на "международните" обаждания до +87810 номера.

Първо, тези номера не са "международни", а IP. Би трябвало да се таксуват на цената на градски разговор или в най-лошия случай съвсем малко по-скъпо, тъй-като единственият разход за тях е малко Интернет, при това не задължително международен. Разговорите към +87810 номера се превръщат в IP още в самия телеком и ако са към същата държава си остават в пиъринга.

Миналата седмица от Sentiro (виж

, карето "Member highlits" в дясно) бяха в България за срещи с КРС и с БТК и доколкото разбрах е било постигнато разбиране за рутиране на +87810, но мисля, че още не са обсъждали цени.

Впрочем, ние нямаме отношение към +87810 номерата. Споменавам ги само доколкото те са едно от най-популярните приложения на ENUM технологията. Като ENUM регистър за България ние ще се занимаваме само с регистрацията на IP адреси за телефонните номера, започващи с +359, а +87810 всеки сам може да си вземе от сайта на Sentiro ().

Митко

+87810 7472265 000 (+87810 sip2bol 000)

Редактирано от Mитko на 24.04.06 03:38.



Тема Re: Цената на +87810нови [re: Mитko]  
Автор novobranec (може би?)
Публикувано24.04.06 11:36



Ок, така звучи по приемливо, но доколкото прегледах информацията по темата, нещата са още в експеримнтален стадии и едва ли скоро ще станат обществено достъпни.
Относно +87810, да само чв въпросният оператор на който викащия е абонат трябва да поддържа ENUM (т.е. да рутира въпросния префикс към собствената си платформа която да се допита до ENUM базата данни, да конвертира обаждането към IP и да го изхвърли в интернет което автоматично води до 0 гаранции за каквото и да било качество) и да има съответния договор със собственика на въпросния номерационен план (+87810) за да може да го ползва. А на каква цена ще стане това предполагам всеки оператор сам ще си я определя.

Редактирано от novobranec на 24.04.06 11:38.



Тема Re: Цената на +87810нови [re: novobranec]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано24.04.06 14:28



Да, нещата са в тестов период, но по-скоро в края му, отколкото в началото. Тези тестове се правят вече 5 години. Предполагам, че до една-две години всички български оператори ще рутират +87810. Дали ще използват ENUM за рутиране и на +359 не знам, но според мен който го направи ще има конкуретно предимство пред останалите.

Прав си, че когато едно обаждане се пусне в публичния Интернет гаранцията за качеството става нулева, но нека не забравяме, че крайният потребител е този, който изрично е казал "пускайте ми обажданията през Интернет". Т.е. той се е съгласил и е поел риска, така че отговорността си е негова, а не на оператора, който му е пратил обаждането. Операторът не губи нищо - той си е взел парите като за градско / междуградско обаждане и само печели от спестен трафик и от доволен потребител (всъщност два доволни потребителя, макар само единият да му е клиент).

Митко

Редактирано от Mитko на 24.04.06 14:53.



Тема Re: Цената на +87810нови [re: Mитko]  
Автор novobranec (може би?)
Публикувано24.04.06 15:12



Все още ми убягва икономическата изгода от подобна услуга, но определено ще следя развитието на проекта.
Друг малък но съществен недостатък е че за да работи подобно пренасочване е необходим публичен статичен IP адрес.
Освен това подобни услуги вече се предлагат от редица фирми, е не толкова глобално а по скоро с използване на рейнджове от национални номерационни планове т.е. потребителя на подобна услуга би могъл да получи номера от различни национални планове и да получава обажданията към тях на един единствен телефонен пост като комуникацията естествено е интернет.



Тема Re: Цената на +87810нови [re: novobranec]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано24.04.06 17:50



Това, за което говориш се нарича DID. То има три недостатъка: първият е, че струва пари. Разни фирми го рекламират като free, но в крайна сметка се оказва, че под една или друга форма трябва да плащаш поне около $10 / месец, защото операторите плащат за номера. Вторият недостатък е, че ако аз имам DID с кода на Каспичан (Ню Йорк или каквато друга географска зона си избереш), а ти си логически в друга зона, то обаждането ти до мен ще ти се таксува като международен разговор, макар аз да съм на съседната улица. Първо от твоя оператор ще отиде до моя през телефонната мрежа и след това от там ще се върне до мен през Интернет - доста неефективно. И третият, най-важен недостатък е, че ако си смениш провайдера си губиш номера. Това последното е основната причина за съществуването на негеографските кодове.

Що се отнася до IP адреса на устройството, никой не те кара да го публикуваш директно него. Можеш да публикуваш адреса на SIP-сървъра, в който е регистрирано устройството ти. Например телефон +878107472265000 е публикуван като 9876543@sip.bol.bg, като този SIP-адрес дори не е IP-телефон, а входящата опашка на нашия call center. А пък моят "директен" телефон +878107472265209 сочи към 209@sip.bol.bg - същия IP адрес, но друг потребител.

За да бъде полезен един проект, не е нужно да има непременно икономическа изгода. В случая изгодата е по-скоро социално-политическа, защото можеш да приемаш телeфонни обаждания без да си абонат на телекомуникационен оператор. Просто поредната стъпка в посока на глобална либерализация.

А изгодата за операторите е следната - или ще осигурят възможност на своите абонати да звънят към VoIP мрежите (за което те ще си плащат съответните импулси), или ще ги загубят като клиенти. Абонатът на VoIP мрежа има възможност да се свързва към други VoIP абонати и към PSTN, докато абонатът на PSTN е по-ограничен. При равни други условия ти кой оператор би избрал? Аз бих избрал този, който ми позволява да се свързвам с повече хора на по-ниска цена. Всичко зависи от това за колко време ще се натрупа нужната критична маса потребители, които ползват VoIP. Като гледам с каква скорост свършват IP-телефоните в софийските магазини, бих казал, че това време не е много далече. Другото важно условие е да се познават възможностите, т.е. хората да научат какви възможности има и как/за какво могат да ги използват. Това в момента е нашата основна задача.

Митко



Тема Re: Цената на +87810нови [re: Mитko]  
Автор novobranec (може би?)
Публикувано24.04.06 21:55



Всъщност не говорех за DID, освен това ставаше въпрос за номер от географската област т.е. таксуване на градско обаждане но да не се отклоняваме от темата.
Това "или ще осигурят възможност на своите абонати да звънят към VoIP мрежите (за което те ще си плащат съответните импулси), или ще ги загубят като клиенти" ми звучи малко пресилено, освен това търсеният абонат много слабо го вълнува колко плаща този който го търси, а ако освен това не могат и да се разберат кой какво казва най вероятно услугата бързо ще загуби клиентела.
"Абонатът на VoIP мрежа има възможност да се свързва към други VoIP абонати и към PSTN, докато абонатът на PSTN е по-ограничен"
Това не е съвсем вярно, всеки един от двата има своите предимства.

Митко аз за сега мисля да оставим и други да изкажат мнение по темата, че я превърнахме в диалог и реклама на +87810 международния ти номер...

Редактирано от novobranec на 24.04.06 22:00.



Тема Re: Цената на +87810нови [re: novobranec]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано25.04.06 13:05



Прав си, че много се разговорихме ние двамата, но аз изхождам от презумпцията, че четат и други хора и че така отговарям предварително на въпроси, които и те биха задали.

В отговор на:

освен това търсеният абонат много слабо го вълнува колко плаща този който го търси




Да, това е основният проблем за сработване на механизма. За да има полза за търсещите, активност да се регистрират трябва да проявят търсените. Но тъй-като става дума за една и съща група хора, смятам, че постепенно ползващите VoIP ще разберат косвената полза от затварянето на максимален брой разговори вътре в IP-мрежата. Това е спираловиден процес - с увеличаването на търсещите през VoIP ще се увеличава и броя на търсените. Хубавото на ENUM е, че дава възможност това да става в глобален мащаб и да участват всички провайдери - от най-малкия call-shop до националните телекоми. Дори частните лица и фирми могат индивидуално да се включват в процеса, като настроят по подходящ начин своите CPE.

Не е пресилено, че класическите телекоми ще изгубят клиентите си, ако не им осигурят възможност да провеждат on-net разговори. Заради skype вече загубиха 50 милиона и май вече са си взели бележка. Да, тези 50 милиона потребители не са си отрязали телефонния кабел (все още), но не го ползват за да говорят през него, което е едно и също по отношение на приходите. А това са най-активните потребители, правещи най-големите сметки. Според закона на Парето е достатъчно да загубиш тези 20% от потребителите, за да загубиш 80% от приходите си.

Митко




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.