Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:34 28.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как да стана легален  
Автор SyoX (непознат )
Публикувано21.11.05 01:56



В едно село - с към 3500 човека съм решил да направя ЛАН
хората са за ... но срещам някакво неразбиране по отношение на уличните стълбове за напрежение ...

Моля ви - отговорете ми на следните въпроси :

-Какви документи ми са нужни за да стана лицензиран доставчик на интернет за това село ( искам да е с кабели - безжично нестава както в последствие се установи по ред пречини ) ?

-Каде трябва да подам молбите за тези документи , и колко горе-долу ще ми струва това нещо ?

-Мога ли да пускам кабели по стълбовете ?
-ако не - мога ли да пускам по къшите , и какъв договор / докуметн ще ми е нужен - за да е законно това нещо ... ?

Помагайте хора ... моля ви ...



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: SyoX]  
Автор The One (избраният)
Публикувано21.11.05 12:31



Неможе да бъдеш напълно и съвсем законен.

Ако ще ползваш кабели: Обща лицензия 217 от КРС (www.crc.bg). Цената и за град по-малък от 20 хиляди: 400 лева + 60 лева такси.
Ако ще ползваш и wireless Обща лицензия 220 от КРС. Цената и е 400лв + 60 лева такси - без значение на големината на населеното място.

За другите неща - не си ги и помислия да ги правиш. Там възможността да се узакониш по ЗУТ (Закон за Устройство на Територията) граничи с това интернета ти да струва 50 лева за 4К. Там все още не гонят общините.

Изкарай си лиценз за да не те топне конкуренцията и да се вътриш с 5К.
Желателно е да имаш договор с Енергоразпределение да ползваш стълбовете им.
А за къщите - зависи от обитателите им.

И един съвет от мен.
Ако ти идват на проверка - не им давай НИЩО повече от това което те могат да искат. Дори и нещо което те могат да вземат - гледай да не им го дадеш.
После е по-лесно да докажеш, че имаш даден документ, отколкото да докажеш, че тоя документ е невалиден.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Как да стана легаленнови [re: SyoX]  
Автор SyoX (непознат )
Публикувано21.11.05 22:58



От каде трябва да взема формулярите на тези документи
за да ги попълня ?



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: SyoX]  
Автор MetroLan ()
Публикувано22.11.05 01:33



дръпни си ги от сайта, 2 листа са, ако не си ги виждал може да ти е малко трудно да ги попълниш - трябва да посочиш основните неща с които ще градиш мрежата си

на отделен лист трябва да си направиш чертеж на мрежата, дори да нямаш още такава начертай 2-3 трасета и посочи къде ще ти е комуникационният център както и отбележи четерите посоки на картата север,юг,изток,запад

имаш филма нали ?
ако нямаш намери си пенсионер така няма да плащаш осигуровки
няма проблем да си ЕТ

каквото и да те интересува питай ?
п.с ако не е тайна за коя част на България говориш ? т.е как ще идва до теб сигнала



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: MetroLan]  
Автор SyoX (непознат )
Публикувано22.11.05 15:33



ами - дърпам нето по един слаб Wireless - от майната си - на 1.5 Мbit-a съм ограничен - по 16 kb на IP ... малко слабо - ама тва е ...
Жив и здрав да ми е доставчика ... само да нямам проблеми ...
( абе - живи и здрави да сте и вие де =) )

Най-голямото ми притеснение е за стълбовете - нещо в Общината се дърпат - недават , а от енергоразпределение - не разрешават - щото им пречило на НОРМАЛНОТО ОБСЛУЖВАНЕ на стълбовете - не че през последните 10-на години някой изобщо се е вясвал насам - за да прави нещо по тия стълбове - ама НА - праят се на интересни ...
-Съгласен съм да плащам наем на стълбовете поради простата пречина - че технически е невъзможно да се реализира по друг начин ...
-Земеделски земи , ями с отпадни води, ядосани съседи , стари вражди ...
абе - манджа - селска история ... кво да кажа ... - Та под земята е и изключено защото разтоянията са къси...

Та фирма - ако всичко върви нормално - ще имам до 10-на дена ...
След това - кво следва ?
-Да попълня формулярите за лиценз ?

А ако вече съм очкачил някви кабели - да ги описвам ли ?



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: SyoX]  
Автор The One (избраният)
Публикувано22.11.05 21:10



Недей!
Опиши КАКВО СМЯТАШ да правиш, а не какво си напраил.
НИКАДЕ не пиши в документите какво си направил.
Отсвири ги Енергоразпределение и пускай по стълбовете :)
Регламентираи си нещата с твоя доставчик относно wireless-а ти, да не те подгонят за лицензия 220 (ако е твоя собственост де). Ако е на доставчика ти - него ще гонят.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Как да стана легаленнови [re: SyoX]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано22.11.05 23:43



Абе вдигай жиците и пускай нета на хората, ай сиктир енергото и цялата бюрокрация, поздравявам те за ентусиазма да пускаш интернет на село, където вероятно и кабелна ТВ още няма. Помисли си, че ще допринасяш за развитието на това село и хората няма да се чувстват толкова изолирани от обществото. Ей заради това и да дойдат да те проверяват, няма да ти кажат нищо, понеже си единствен там. Хората си опъват частни ланчета по лампите в центровете на най-големите градове, и никой не ги бута, крадат 220 волта от асансьорите и единствената пречка са бабите, а ти се притесняваш за това, че някой ще дойде на село да гледа имаш ли лан, нямаш ли.

Пускай там жиците на хората и гледай как те благославя цялото село, а енергото и КРС ги *** отзад и им кажи те да извадят парите и да минат през цялата процедура като се правят на отворени. Прати ги в центъра на някой голям град да откачат жиците на нелегалните кабеларки с по 2000 клиента в един лан, а не да те бутат теб, дето я имаш 20-30 клиента я не, а цялата ти мрежа струва като инвестиции и нерви по поддръжка много повече от една градска.

Сигурен съм, че дори и някой да дойде да те проверява, няма да ти направи проблем точно заради това, че на практика няма как по друг начин да стане, а никой друг няма да се навие да пуска огромни трасета на село. В града е лесно да имаш по 30 клиента в кутия, ама ти я хванеш толкова на село, я не, и точно затова няма да те пипнат.



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: checho]  
Автор SyoX (непознат )
Публикувано23.11.05 01:32



>>Регламентираи си нещата с твоя доставчик относно wireless-а ти, да не те
>>подгонят за лицензия 220 (ако е твоя собственост де).
>>Ако е на доставчика ти - него ще гонят.

ами ...какви са точно тия неща ?
Ква е пък тая лицензия 220 ?



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: SyoX]  
Автор MetroLan ()
Публикувано23.11.05 01:42



я ме светни как така "нето" ти е 1,5 мбита , и се замисли дали можеш да си позволиш един комплект хубави устройства които да ти мятат в зависимост от разстоянието и до 30 Мбита - Wireless Airaya ai108 5ghz ?



Тема Re: Как да стана легаленнови [re: MetroLan]  
Автор The One (избраният)
Публикувано23.11.05 11:11



Метро,
с тия ако те барнат КРС-то, че ги ползваш между сградите - ще те олепят веднага 5К, дори и 220 да имаш.

Syox (или както беше), човека горе ти каза. Пускай жиците и не го мисли толкова много. Препоръчвам ти само да се лицензираш в КРС, тъй като там процедурата е лесна, бърза и не струва много пари. Не се минава през огромна бюрократщина. А отделно, там глобите са сурови (те и по ЗУТ са сурови - ама там не ги гонят толкова много). Не си заслужава риска за 1 месец чакане и 400 лева да те олепят 5 хиляди. Въпреки, че ако си пуснеш лицензията може да изграждаш мрежата без проблем. Само гледай ако ти дойдат на проверка да не им кажеш, че тая мрежа работи. Казваш им: Кабелите съм ги сложил, но само това. Клиенти по тях няма!

За въпроса ти относно wireless-а и твоят доставчик.
Според ЗД, доставката на интернет през радиоустроиства подлежи на регистрация по обща лицензия 220 (водиш се подвижна радиослужба :)) :)) ). Идеята е, че ако трасето ти си е твое - ще глобят теб (ако нямаш ОЛ 220). Ако е на доставчика ти - ще глобят него.
Естествено - ако те хванат.

Затова ти казвам: Пускай ЛАН-а и не го мисли. Отделно наредбите относно кабелите РАЗРЕШАВАТ въздушни кабели в градове/села под 30 хиляди.

And the death shall not have dominion!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.