Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:55 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано28.07.05 18:08



Митко твоето мнение е едностранчиво - не моето. Ти гледаш на всички тези технологии като черна кутия която може да пренася данни от една точка до друга. Ами прочети и трите си точки и ги отнеси към всички технологии за предаване на данни за които можеш да се сетиш - в твоите очи те ще паснат на 90% от тях. Правилно и други хора в темата забелязаха че че да сравняваш домати и краставици и да казваш че са хипереднакви понеже са все зеленчуци е малко странно.

Както многократно споменавах принципната разлика е в начина на ползване на спектъра.При DMT ако погледнеш спектралния състав ще видиш че разбивайки лентата на много канали на всяка от които има носеща довежда до една много голяма спектрална плътност - т.е в 100% от лентата SNR остава много високо(над 1000 пъти, около 30dB).Докато при DSSS нещата са много различни - в по голямата част от лентата SNR е много малко и колони към 1. От какво идва тази огромна разлика? От ползването на различна медия за разпространение на този честотен спектър. Я си представи как би фунционирала DMT система пусната в ефира щом са толкова еднакви? Тогава никакви корекции не биха и помогнали тъй като медията няма контролиран спектър и поддържането на такова SNR в този широк обхват е невъзможно (още повече в нелицензираните ISM бандове). Именно защото в кабела поддържането на приемливо SNR по целия честотен обхват е наложило ползването на DMT.
Другия не по малко важен фактор е ограничения честотен ресурс. За да се постигне една приемлива скорост в 1MHz лента е ясно че DSSS не е подходящо - това наистина означава сиване на чипинг кода което означава по малко битове предавани в паралел. Е за какво ми е тази добра шумозащитеност като тя ще ми осигури само 1-2Mb/s в лента от 1MHz ? И решението е наистина да се предава на много кериъри (канали) едновременно. Основната ти грешка е че DSSS предава битовете на различни канали. За теб може и да са канали но професионалист никога не ползва термина канал ако той не може да съществува самостоятелно. Просто битовете се разпределят по спектъра по оределен закон и за да може приемника да ги отдели той трябва да получи този целия спектър като едно цяло за да може по същия закон да извади битовете от позициите им спектъра. DMT не работи така там приемниците декодират само своята носеща(в нея битовете също са подредени по определн начин - по долу ще го обясня) без да се вълнуват какво става в съседните - на тях не е задължително да има предаване. Така че самите канали функционират напълно самостоятелно.

Другамного важна разлика е възможността DMT да оптимизира спектъра си. Както навярно знаеш телефонните кабели имат различна амплитудно-честотна характеристика. Обикновено тя е линейна като има спад към високите честоти. Но поради всякакви фактори тя има пропадания и скокове които пречат на нормалното предаване на данни. Как обаче DMT се бори с това - всеки един кериър абсолютно индивидуално може да бъде настроен на точно определно ниво така че в приемника всички неравности в АЧХ на кабела са компенсирани. Това е огромно предимство защото в медията се подава точно необходимата мощност по честоти за да се намлят честотните интерференции. Например в ниската част на обхвата където кабела "по лесно пренася" енергията не е необходимо да се излъчва със същото ниво с което се излъчва във високата част където затихването е по високо и е необходима повече мощност.Освен това основен принцип при всяка една комуникация е тя да става с минимално възможен разход на ресурс - в случая мощност която осигурява нормалното SNR за работа и нищо отгоре. Ако имаме двама клиенат разположени на различни разстояния до централата системата използва различна мощност както в downstram така и в upstream посоките и то минималните такива за спази това изискване. Ти се интересуваше как crosstalk-a остава в приемнили граници - ами ето една от мерките. При DSSS това е невъзможно и не е необхйодимо. Не се предава обратна информация как примника чува предавателя и той работи на фиксирана мощност. Има начини за нейното намаляване ръчно но това е друга тема.

Още една разлика е възможността за избор на индивидуална скорост на всеки един канал при DMT. Ако на някои от каналите се установи лошо SNR поради някаква причина, първо казахме че може да се вдигне излъчваната енергия в него, но ако това не помогне или не е желано - примерно има смущение вместо допълнително да се зашумява канала с по-високи нива може да се направи друго - да му се свали ефективната скорост на пренос. Понижавайки скоростта му се понижава и изискването за SNR защото една и съща енергия вече се разпределя в по тесен спектър. Това става със средствата на използваната модулация - QAM.При нея данните които искаме да предадем се разделят на два потока - I и Q. Те модулират две носещи които имат една и съща честота но дефазирането им една спрямо друга и амплитудите им се изменята според модулиращия сигнал. Видно че с няколко комбинации от амплитуда и дефазиране можем да предадем няколко бита на веднъж в зависимост от това колко степени на промяната им ще изберем.Динамичната промяна на тези "ключове" позволява да регулираме скоростта на данните които пренася всеки един канал. Така че по високочестотните носещи където затихването в кабела е по високо носят по малко трафик от тези които са разположени на по ниски честоти. Това пак е мярка срещу crosstalk-a. Тук ще вмъкна и защо в София не може да се случи сценария описан от теб именно заради много по ниската скорост която предоставя БТК в сравнение със скоростите на други оператори. Едно че се ползват по малко DMT но и спектъра на всяка носеща е доста по облегчен заради по ниския трафик прекарван през всяка от тях (припомни си честотата на найкуист) При DSSS "каналите" са само логически така че няма как да имат различна скорост. А и не е нужно. Полезно е да прочетеш в тази връзка каква е зависимостта на скоростта на един канал към използваната от него спектрална плътност на носещата му (спектър/енергия)

Следваща разлика е в използвания метод на модулация. DSSS ползва вариации на PSK модулация BPSK и QPSK или CCK в зависимост от желаната скорост. Самото разпределение на "битовете" по честоти става по закона на именно тези модулации, а не по дискретни канали т.е.разпределението е логическо При ADSL-а се ползва DMT като всяка носеща е модулирана с QAM. Разпределението на битовете по спектъра на всяка носеща (4KHz)става по същия начин както и при DSSS - според законите на съответната модулация но забележи разликата - след това всички тези носещи (със наредените вътре битове в границите на 4KHz) се нареждат във отделни физически канали в целия спектър на технологията - нещо което го няма при DSSS.

Още нещо което споменах и преди е използването на "interleaving" при предаването на DMT. Другия термин често употребяван в случая е Vectored DMT. Това е също метод за борба с crosstalk-a и представлява синхронизиране на използваните DMT по честота и време.(Специално ти препоръчвам да прочетеш за FDMA и TDMA за да видиш че синхронизиране е възможно и някакви си фазови отмествания или нееднородности по кабела изобщо нямат никакво значение) Синхронизирането става за всички клиенти на един ATU-R така че няма значение точно къде се намира клиента При DSSS се ползва също техника за MA до медията но тя не работи на същия прицип - тя работи на принципа на детектване на кериър CSMA/CA докато при DMT е твърдо зададена.


Ето за всички тези неща (има и още но те са нюанси и не искам да те обървам и с тях) аз се сещам когато кажа че има принципна разлика между технологиите за които говорим. Сега вярвам разбираш че това което ми противопоставяш ти - нещо от сорта че и двете ползвали широк спектър (а за 2 и 3 не съм съгласен - след писаното по горе - вероятно и ти) просто много олеква.

Нека този пример ти послужи за урок че конструктивни мнения можеш да даваш не само ти. Впрочем аз не се учудвам вече на подхода ти - това е типичен подход на софтуерист по технически проблеми - имаме някаква черна кутия в която ръгаме данни, от другия и край получаваме данни и имаме параметри с които можем да правим от кутията желаното устройство - в случая спираме чипинг кодирането (само че като го спреш идва ли ти на акъла че лентата от 10 MHZ ще стане 2 примерно) и добавяме още 200 кутии и от DSSS получаваме DMT.
Така че разбери - обяснение като твоето по темата ми звучи толкова непрофесионално колкото би ти звучало в твоите уши ако аз започна да ти обяснявам нещо за TCP/IP.
Примерно аз бях шокиран от констатацията ти че при ADSL нямало никаква модулация и няколко други подобни заключения които слава богу изяснихме овреме.
От четенето на постове в клуба бях останал с друго впечатление за теб но ти напълно го унищожи.

По тези проблематики мога да ти говоря с часове (повярвай не съм ограничил с преподаденото ми както ти предположи) стига да има отсрещна страна която да чува и осмисля какво говоря. Иначе аз тези неща ги знам и съм ги осмислил отдавна - няма нужда от преговор...



Тема Re: само дето не ни казанови [re: Troll_]  
Автор pian (непознат )
Публикувано02.08.05 15:35



тоз трол глупости плещи само - като ми рипне пинга у ЦСа над 100 мс /камо ли пък 3 сек -3000мс/ ще ми се прииска да изляза и положа всички тролове по улицата с голям чук!



Тема Re: земи си поръчайнови [re: pian]  
Автор Troll_ (Troll)
Публикувано02.08.05 19:33



още две малки двойни с индиго та да си в несвяст следващите няколко седмици

пак се прецаках! - каза таралежът слизайки от четката за коса


Тема Re: само дето не ни казанови [re: pian]  
Автор Lenovo (непознат )
Публикувано03.09.05 18:58



да,бе
на колко ракии ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.