Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 26.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: baseband?нови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано27.07.05 15:44



В отговор на:

Възможно ли е при DMT да се ползва само един канал(кериър)? А възможно ли е това при DSSS




А, значи постигнахме разбиране, че не е един банд, а са субкериъри :)

Аз говорих за *SS и обясних разликите между двата основни вида (а има и трети). При FHSS задължително се използва само един единствен кериър. То така си работи по принцип - в даден момент от време се ползва само един кериър, който се сменя всеки път по определена псевдослучайна формула. Но може да му бъде казано формулата да е n*0 и така ще спре да се сменя. Пробвал съм го с едни стари proxim платки, които позволяваха подобна софтуерна намеса и ги фиксирах само на една от честотите.

При DSSS това е по-трудно. Теоретично е напълно възможно чипинг-кодът да е дълъг един бит и съответно да се работи само на един кериър. Но не ми е попадало софтуерно решение, с което да го постигна. Това обаче е въпрос на софтуер, а не на технология. Не виждам някъде да пише, че чип-кодът трябва да е дълъг поне два бита.

Разбира се, както с еднобитов чипинг-код при DSSS, така и с фиксиране на честотата при FHSS губиш каквато и да е способност да се оправяш с грешките и вероятността да пренесеш въобще някакви данни в реална обстановка е минимален, затова търговските му реализации не допускат такава възможност. Но няма теоретична причина това да е невъзможно.

В отговор на:

Припомням пак че преди в ADSL се е ползвала Carrierless Amplitude Phase Modulation (CAP) която именно е ползвала спектъра като едно цяло. Но факта че е подменена с друга показва че между тях има разлика и DMT е по удачното решение за това приложение.




Супер. При spread spectrum обаче никога не се е използвала подобна модулация. Винаги са се използвали отделни субкериъри.

Идеята за разделяне на широкия спектър на отделни събкериъри произлиза именно от spread spectrum технологията. Аз не знах, но скоро случайно научих от "Стани богат", че патентът върху технологията е от 1941 (около 40 години преди търговската си реализация) и принадлежи на някаква актриса и на някакъв пиянист. Обаче идеята не е била да се поправят грешки или да се постига висока скорост, а съвсем друга - да не може да се засече местоположението на американските подводници и самолети, когато си общуват с базата. Разсъждавали са така - вместо да излъчим един бит информация с мощност 100 вата и да го пратим с една носеща, която германците моментално ще засекат, нека направим друго - да излъчим 100 еднакви бита в 100 различни носещи, но само с по един ват мощност (общо прави пак 100 вата). Така няма да ни различат от шума. Но нашите хора ще ни слушат на всичките носещи и когато забележат едновременно минимално увеличаване на шума във всички честоти, ще знаят, че ние им предаваме данни (техните 100 демодулатора ще си получат всичките 100 вата - 100 пъти по 1). А за да не се сетят германците, които също може да следят нивото на шума, ще предаваме битовете XOR-нати с таен ключ (чипинг-код), който ще е различен за всяка подводница или самолет и ще се сменя по някаква формула. Така в едни честоти нулите ще се предават като нули, а в други - като единици и ефирът ще изглежда като естествено зашумен (ако се предават само нули или само единици, всеки радиолюбител е щял да се сети за какво става дума).

За FEC явно също няма да стигнем до споразумение. За теб това е еднозначно на какъвто и да е метод, който дава възможност на приемника сам да си отстрани грешката, включително и просто препредаване (нямаше смисъл да ми даваш примера с irrc - DSSS използва абсолютно същия метод). Обаче аз съм свикнал под FEC да разбирам хъфмановия алгоритъм за поправяне на счупени битове, защото навсякъде където съм срещал трите букви FEC, е ставало дума за това. Но това е терминологична разлика и аз действително не смятам да отделям повече време върху нея.

Митко



Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано27.07.05 16:30



Ясно е - има неща които не ти е съдено да разбереш ...

Все пак не е лошо човек да има свойството да обогатява общата си култура когато получава информация от човек знаещ повече в областта и придружил я с факти.
Подобно запъване тип магаре на мост аз не смятам за нормална тактика в спор, така че мисля да преустановя да пиша по тази тема.



Допълнение___________________________
Сега прочетох още веднъж поста ти (по специално примера с германците и подводниците) и разбрах че ти също си наясно че слушайки само една честота от спектъра (както правели германците) не може да се извлече никаква информация а трябва да се слуша целия спектър (както правели нашите). Въпросът е дали осъзнаваш това което си написал или просто не можеш да губиш
______________________________________

Редактирано от Илko на 27.07.05 16:42.



Тема Re: baseband?нови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано27.07.05 16:59



Честно казано, аз пък оставам с впечатлението, че ти се запъваш като магаре на мост.

И понеже пиша адски бързо, ще го напиша още веднъж:

На колко честоти ще предаваш, си избираш ти. На колкото повече предаваш, толкова вероятността да те хванат германците е по-малка. Но си е въпрос на твой избор. Ако искаш можеш да си предаваш само на една (FHSS) и ще си щастлив, че си отговорил с "да" на въпроса на Илко, но германците (шумовете) ще те хванат.

Ще го кажа и по друг начин. На колкото честоти предаваш, на толкова трябва и да слушаш (същото важи и за DMT). Ао предаваш на 100, а слушаш само една - кофти (същото важи и за DMT). Но ако предаваш на една и слушаш само на една - нямаш грижи (същото важи и за DMT). Но и германците нямат грижи (да те подслушват и/или да те заглушават). Ето защо ти сам доброволно избираш да предаваш на много честоти. Не защото не можеш или не искаш да предаваш на една, а защото печелиш повече, ако предаваш на много (същото важи и за DMT).

Иначе е хубаво, че още веднъж си прочел поста ми и си открил нещо ново. Препоръчвам да прочетеш по още веднъж и предишните :)

Митко



Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано27.07.05 17:20



Ще го кажа и по друг начин. На колкото честоти предаваш, на толкова трябва и да слушаш (същото важи и за DMT). Ао предаваш на 100, а слушаш само една - кофти (същото важи и за DMT).
Това никой не го е отричал - въпроса е как точно слушаш. Честно аз не мога да разбера как не можеш да вденеш един толкова елементарен факт който при това присъства в името на двете технологии discret =/= spread

Съвета ми е да вземеш да изкараш и едно техническо образование специалност телекомуникации (обещавам да помагам щото аз имам такова)
Вероятно тогава ще разбереш какво съм искал да ти кажа.

В момента целия този спор ми омръзна достатъчно за да го продължавам а и съм 100% убеден че технически грамотен човек веднага би различил принципните различия за които говоря. Ако наистина желаеш да разбереш защо така твърдо отстоявам тази позиция се допитай до друг човек който има професионални интереси в областта а не говори ей така от обща култура.
Аз ни най малко имам някакви мераци да покажа колко много зная дори повече от теб - но в тази област можеш да ми кажеш много малко неща които не зная.



Тема Re: baseband?нови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано27.07.05 17:44



Графика на DMT:



Графика на FHSS:



Снимка на DSSS:



Не ми трябва техническо образование, за да видя, че не са особено различни.

Митко



Тема Re: baseband?нови [re: Илko]  
Автор Troll_ (Troll)
Публикувано27.07.05 19:51



определено не умее да губи, доказано е многократно точно в този форум.
След последната такава случка се фръцна че ще влиза тук само в събота вечер + само ако има време + само ако има комютър около себе си. То затова се мъдри това (събота вечер) след ника му. Преди това размахваше колата и жена си като аргумент в спора... кво да го правим... понякога е забавно да го четеш как се е запънал, понякога е досаден, ама то е така.

Лекцията беше много полезна, поне на мен, надявам се и други да са и се насладили.



Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано27.07.05 23:44



Това е върха на безумието - ами как да няма разлика между DMT и DSSS ? Ти сляп ли си ?

Ти направо ме отчая - излиза че съм си губил времето да обяснявам напразно.
Наистина ти пожелавам един ден да дойдеш на ниво което да ти позволи да разбереш истината и това в каква заблуда си в момента.
Разбери - аз не ти говоря неща които са мое лично мнение. Аз се опитвам да ти преведа на популярен език като за неспециалист принципите на няколко технологии за предаване на данни. Мислех да задълбая и още по надолу и да ти разкажа как DMT модулацията се справя с шума по канала и как тези носещи със по висок SNR возят повече трафик от тези с по нисък въпреки че всички ползват една и съща лента ... но явно още не му е дошло времето...



Тема Re: baseband?нови [re: Troll_]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано28.07.05 01:05



Има, има

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано28.07.05 01:09



Извинявай, ама по същата логика аз мога да кажа, че между квадрат и куб няма разлика - 90 градуса ъгъл има... Или пък че квадрат със страна 10 и хексагон със срана 10 няма разлика...

Хубаво е, че имаш теза някаква и спор, ама все пак, ако не внимаваш какво говориш, ще станеш за смях някой ден пред сериозна аудитория.

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Re: baseband?нови [re: KlD]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано28.07.05 10:28



Добре, не исках да се заяждам, но явно трябва да ви го обясня като на инженери, които ограничени от своята си гледна точка, не са способни да правят обобщения и да разсъждават по принцип, да анализират, обобщават, предвиждат и т.н. Както всички инженери, не сте способни да излезнете извън преподадената ви схема и да я осмилите като такава - защо е измислена точно така, а не по друг начин, какви проблеми решава и защо така, а не по друг начин, какво свойство срещу какъв недостатък е изтъргувано, коя идея до коя друга идея е довела, как са навързани съответните неща в историята, как технологията влияе на маркетинга и доколко двете неща въобще са свързани, т.е. кои особености са продиктувани от икономически причини, а не от принции възможности или невъзможности (жокер: всеки високочестотен модем струва десетки пъти повече от всеки нискочестотен заради несъразмерно по-вискоите изисквания към DSP процесора - едно е един DSP да обработва 1 мегахерц, разделен на по 4 килохерца, а съвсем, ама СЪВСЕМ друго е да обработва примерно 5 гигахерца, разделени на по 5 мегахерца. Ако за едното стига един 100-мегахерцов процесор с цена $20, за другото ще трябват над десет 3-гигахерцови процесора с обща цена на удоволствието не по-малка от $20000). Освен това инженерите, както обикновено, се оказват абсолютно неспособни да направят разлика между "технология" (т.е. идея) и "търговска реализация" на тази технология. Превеждам: под DMT си представяте ADSL, а под "spread spectrum" си представяте "802.11 на 2.4Ghz за по $70 от Видеомакс". "Залепвате" върху тези приложения и не можете да осмислите принципите на работа като такива.

Нека да бъдем конкретни. Кое от долните номерирани твърдения не е вярно и защо:

1. И двете технологии използват широк спектър (измерва се в мегахерци).
2. И двете технологии делят този спектър на подканали (ясно видими на показаните от мен графики)
3. И двете технологии в медия частта си изпращат отделен бит чрез отделен канал

Ясни са ми и разликите:

4. DMT предава различни битове от оригиналния пакет в различните канали едновременно (паралелно), без да променя оригиналния бит.
5. DSSS предава един и същ бит от оригиналния пакет по няколко пъти в различните канали, XOR-вайки го всеки път с различен бит от чипинг-кода
6. FHSS предава различни битове от оригиналния пакет в различните канали последователно без да променя оригиналния бит
7. DMT има много демодулатори, *SS има само един, но тук много ясно и много настоятелно ви обръщам внимание на последните изречения от преамбюла ми - за невъзможността на инженерите да направите разлика между дадена технология и една нейна конкретна търговска реализация. За справка - за военни цели се използва spread spectrum с над 1000 паралелни модема, а има реализации и с по над МИЛИОН, защото там цената въобще не е критерий и никой не го е грижа колко точно милиарда ще струва подводницата.

Спорът ми с Илко започна от следното:

В отговор на:

По същество ДМТ представлява честотно/времево модулиране - входния сигнал се разделя на няколко паралелни потока които модулират носещите. Носещите са в обхвата от 4 до 1100KHz като ползванта модулация е Quadrature Amplitude Modulation (QAM). В резултат получаваме много на брой абсолютно независими канала всеки от който се демодулира самостоятелно. Така че не може да се сравнява със spread spectrum който ползва целия предоставен канал като една лента. Тук е и основното предимство на ДМТ - ако поради някаква причина в приемника не се получи част от информацията се ретрасмитва само съответната носеща(и) в която се е получила грешката а не се ползва целия канал за да предва навово сбърканния пакет(и).




Колко от тук присъстващите инженери са съгласни да си заложат дипломата, продължавайки да защитават подчертаните твърдения в горния текст? От всичко изписано до тук стана ясно, че двете технологии са ХИПЕР ЕДНАКВИ в това отношение - и двете използват спектъра разделен на подканали, и двете технологии използват това разделяне като метод за отстраняване на грешки, възникнали в която и да е честота без ретрансмитване (после имаше спор дали този метод и в двата случая може да се нарича FEC или не, но това не променя факта - че метод за корекция на грешки по честота без ретрансмит има и в двата случая)

Сори, не мога да призная, че съм загубил този спор, защото това не е вярно. Вие просто се объркахте и се втурнахте да ми обяснявате какви точно били разликите между DMT и *SS, тотално отказвайки да проумеете, че не е важно какви са разликите, а какви са приликите. И на дете от детската градина му е ясно, че межу Пенчо и Генчо сигурно има разлика, щом имената им са различни, дори без да ги познава лично и двамата. Затова аз съм силно изненадан от неразбирането ви в каква посока трябва да насочите собствените си мисли. Опитвате се да ми обясните, че има разлики между Пенчо и Генчо (на Пенчо бенката му била от ляво, а на Генчо - от дясно), сякаш аз не го разбирам. И отказвате дори да допуснете мисълта, че трябва да отделите 5 минути и да им потърсите приликите, за да видите, че са близнаци и че от 10 метра разстояние не се различават.

Ще го кажа същото още един път, използвайки сравниенето на КID: не е важно дали между квадрат и куб има разлики. Важното е, че между квадрат и ромб приликите са много съществени. Разлика между двете има, но тя не е в броя на страните, както твърди Илко, а в ъглите.

Пак питам - верни ли са двете твърдения на Илко и грешни ли са моите 6?

Митко

Редактирано от Mитko на 28.07.05 10:32.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.