Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:39 26.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: М, даааа...нови [re: Mитko]  
Автор Troll_ (Troll)
Публикувано21.07.05 20:08



дължиш поне 160 лв на Илко...



Тема Re: М, даааа...нови [re: Troll_]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано22.07.05 10:44



Не мисля. С Илко водим задочен спор относно причините за едно определено явление. Аз смятам, че е заради шум по линията, а той - че е заради някаква несъвместимост на оборудването. Той смята, че са взети технологични мерки отделните чифтове да не си пречат, а аз смятам, че теоретично не съществуват такива мерки заради нехомогенната среда (10 последователно навързани кабела с различен AWG, усукване, спектър и т.н.).
Вероятно няма да постигнем съгласие, но поне разбирам за какво говорим, макар че аз съм програмист, а не инженер.

Докато на теб вече няколко пъти се налагаше да ти разяснявам понятията, които използваме в разговора, защото се намесваш ни в клин ни в ръкав просто с цел заяждане.

Митко



Тема Re: baseband?нови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано22.07.05 12:06



Нямам предвид честотата на Найкуист, а теоремата на Найкуист-и-съдружници, която гласи това, което казваш - за семплирането (в ADSL под честота на Найкуист май се разбираше един конкретен канал от DMT). Имам предвид, че сигналът остава в своя си основен (base-) честотен спектър (-band), а не се премества в друг. Под "модулиране" в случая имам предвид честотно такова, а не в смисъл на "кодиран по някакъв начин". Т.е. в кабела няма една константна носеща честота, вътре в която да е вкаран полезния сигнал, както е например при телевизията, където управлението на спектъра (респективно смущенията) е предвидимо.

А иначе DMT е същото, което в използваните от нас технологии се нарича spread spectrum и само по себе си не е точно модулация. Неговата основна цел е да се изключват честотните "дупки", когато в някоя определена честота има смущение или филтър. DMT помага срещу смущения, които са постоянни във времето (радиостанция, затихване в кабела и т.н.), но не и срещу случайни смущения, като например такива причинени от интереференция, защото отделните канали не се проверяват нон-стоп. Ако даден канал е бил определен като "работещ", но в него се появи шум, съответните няколко бита няма как да не се загубят. И ако те са повече, отколкото могат да бъдат възстановени по метода FEC, няма технология на света, която да може да мине без ретрансмит на пакета, което се проявава със закъснението, за което говоря.

Между другото, FEC е единственото хубаво нещо на тази технология, за което й завиждам :). Със сравнително малка загуба на капцитет постига значително намаляване на packet loss.

Митко

Впрочем, говорът по телефона също се модулира. Гласът всъщност се модулира по ток при постоянно напрежение, а не както при всички други аудио-уреди - с променливо напрежение. Бел го е измислил хитро - напрежението би затихнало в толкова дълъг кабел, но токът е константа по цялата му дължина и понеже и съпротивлението му е константа, са използвали въгленов микрофон, който да променя съпротивлението си, а не динамичен, който да индуктира напрежение (като динамо).



Тема Относно кабелитенови [re: Mитko]  
Автор PrivateOne ()
Публикувано23.07.05 05:12



Някой има ли идея кога ще влязат в употреба новите подземни кабели на БТК,
които бяха положени на много места в София преди приватизацията и съответно
колко биха повишили качеството на услугата БТК-ADSL ?

_______________________________
-= All our live we are beta testers =-


Тема Re: ъм..нови [re: xonix]  
Автор PrivateOne ()
Публикувано23.07.05 12:45



Според Митко, да:

Напротив. Както казах, в центъра на София, където гъстотата на абонатите е най-голяма, вече започна да се случва.(crosstalk) - Казано по-горе в темата.

Ако се премине към новите кабели и преносната среда стане по-хомогенна,
ще се намали ли явлението crosstalk ? Или втори подвъпрос - защо беше
това масирано разкопаване, като вече толкова време не се връзват тези кабели ?

_______________________________
-= All our live we are beta testers =-

Редактирано от PrivateOne на 23.07.05 12:48.



Тема Според меннови [re: xonix]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано23.07.05 21:51



стуктурата с медните кабели е решен единствено в Цингалария... минали са изцяло на уирелес

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.


Тема Re: Относно кабелитенови [re: PrivateOne]  
Автор Kartoff (ISP...)
Публикувано23.07.05 22:46



Тези кабели, доколкото ми е направило впечатление мисля, че вече работят... Даже и още пускат...

Интернета, какъвто и да е, не е безплатен ! И той се гради с пари !


Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано25.07.05 10:59



Бъркаш!
При модулирането параметрите (амплитуда,фаза,честота) на един по високочестотен сигнал (carrier) се променят по функция на един по нискочестотен сигнал който е носителя на информацията (може да се нарече и baseband). Честотата на Найкуист обяснена на по популярен език определя че по-високата честота трябва да бъде най малко два пъти по висока от другата.

Именно заради това при нормалната телефония на Бел няма никакво модулиране. В техниката е прието когато една неелектрическа величина се превръща в електрическа да се ползва термина преобразуване.Просто звуковото налягане променя съпротивлението на микрофона което довежда и до промяна на тока през веригата където е включен. Няма модулация тук. Ако този сигнал обаче се подаде на устройство което може да променя друг по високочестотен сигнал според изменението на първия вече имаме модулация а устройството се нарича модулатор. Микрофона не може да бъде модулатор - той само преобразува ... въпреки че многократно съм чувал и обратното (което споменаваш ти) - микрофона модулирал тока във веригата - явно за неспециалист звучи правдоподобно ...
Останалото за затихването не го разбрах - токът е константа само по продължение на проводника (където и по дължината да го премериш ще получиш една и съща стойност) Ако обаче внесеш по голямо съпротивление под формата на още кабел той също ще намалее (закон на ОМ).

Сега по темата.
По същество ДМТ представлява честотно/времево модулиране - входния сигнал се разделя на няколко паралелни потока които модулират носещите. Носещите са в обхвата от 4 до 1100KHz като ползванта модулация е Quadrature Amplitude Modulation (QAM). В резултат получаваме много на брой абсолютно независими канала всеки от който се демодулира самостоятелно. Така че не може да се сравнява със spread spectrum който ползва целия предоставен канал като една лента. Тук е и основното предимство на ДМТ - ако поради някаква причина в приемника не се получи част от информацията се ретрасмитва само съответната носеща(и) в която се е получила грешката а не се ползва целия канал за да предва навово сбърканния пакет(и). Това води до много по ниска латентност - докато грешката се коригира по някоя от носещите останалите предават - за корекция се ползва 1/Н-та от канала.
Преди се е ползвал стандарт на модулиране наречен Carrierless Amplitude Phase Modulation (CAP) който по съществото си пак е QAM но при него отново цялата налична лента е била ползвана за един широк канал.
Така че за сравнително ниския оувърхед за корекции е виновен не само FEC, а най вече DMT модулацията. А между другото FEC означава Forward Error Correction - аз поне не съм чувал за двупосочна технология за предаване на данни която да не ползва FEC тъй като потенциално винаги са възможни грешки.

Именно затова аз смятам че 3 секунди ретрансмитване на грешки е абсурдно. НАй вероятно ако има бита носеща в която често се появяват грешки които не се коригират дори след неколкократно повторение инфорамцията от тях се пренасочва временно по друга носеща докато битата просто не се ползва за период от време. Наистина няма динамична подмяна с друга носеща но и това е достатъчно - ефекта за клиента ще бъде понижаване на скоростта 1/Н пъти което едва ли ще се забележи.
Синхронизацията на този процес е стандартизирана но аз нерядко съм виждал устройства които твърдят че са съвместими но на практика съвместимостта не е 100 % Ако добавим и грешките които понякога се отстраняват със нови версии на фърмуер съм убеден че именно това е причината.



Тема Re: baseband?нови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано25.07.05 15:28



В отговор на:

Така че не може да се сравнява със spread spectrum който ползва целия предоставен канал като една лента.




Не, не е като една лента. Има различни видове spread spectrum. При direct sequence (DSSS) всеки бит данни се "размножава" и се предава паралелно на няколко канала и се разчита, че поне на един ще пристигне цял. В част от каналите единицата се предава като единица, нулата като нула, а в други канали - обратното. Битмаската, с която се определя в кой канал битът си върви прав и в кой - обратен, се нарича чипинг-код и освен за проверка за грешки служи и за разграничаване на битовете, изпратени от различни предаватели на една и съща честота (всеки предавател има различен чипинг-код). А дължината на чипинг-кода определя скоростта на предаване. Наистина се използва целия спектър, но не като една лента, а като няколко, всяка от които носи отделни битове.

Ако вземем за пример известните 11-мегабитови wireless устройства, те работят винаги на 17 мегахерца, което с къс чипинг-код дава 11 мегабита, с двойно по-дълъг - 5Mb, с още по-голямо удължаване стават съответно 2Mbps и 1Mbps.

При frequency hopping (FHSS) се предава само един бит на един канал, но всеки път на различен канал. DMT може да се сравни с едновременно работещи няколко FHSS или пък с DSSS, при който чипинг-кодът е дълъг само един бит, т.е. когато всеки от паралелно предаваните битове е значещ сам за себе си, тъй-като предавателят е само един и такава защита не е нужна.
Идеята във всеки случай е еднаква, просто методът за разпаралеляване и за откриване и отстраняване на грешки е различен.

В отговор на:

аз поне не съм чувал за двупосочна технология за предаване на данни която да не ползва FEC тъй като потенциално винаги са възможни грешки




Ами не, много рядко се използва FEC при двупосочни технологии. Този метод е измислен именно за еднопосочни технологии като сателитната телевизия, при които няма обратна връзка и предавателят не знае дали данните са пристигнали или не са пристигнали. Приемащият сам си оправя грешките използвайки излишък от информация (от 4 байта вместо 3 до 8 байта вместо 7), като излишната информация не е просто чексума, а служи за възстановяване на данните без препредаване (нещо подобно на RAID при дисковете). Т.е. ако от тези 4 байта се скапе който и да е, оригиналните 3 байта могат да бъдат възстановени без препредаване. При DSSS например не се използва FEC, а както вече споменах всеки един бит се предава по няколко пъти едновременно в различен спектър.

Ако в DSSS разполагахме и с FEC като допълнение на чипиг-кода, загубата на пакети щеше да е практически нулева, защото чипинг-кодът не помага срещу едновременни смущения в целия банд. Докато FEC е "разсрочен" във времето - ако смущението е кратко, то няма да скапе твърде много битове и няма да се наложи ретрансмит.

По отношение на термините "модулиране" и "преобразуване" няма да спорим - за неспециалист като мен, когато един сигнал управлява друг, това е модулиране, без значение дали се запазва честотата (baseband) или не се запазва. Щом за вас не се нарича модулиране, когато честотата остава същата - така да бъде. Ще се старая вече да използвам думата "преобразуване" :)

Обаче за "честотата на Найкуист" продължавам да твърдя, че терминът тук е "теорема на Найкуист-Котелников-Шанън", която казва, че носещата честота трябва да е поне два пъти по-висока от другата. За "честота на Найкуист" не бях чувал, но проверих, че така се нарича най-високата честота, която може да се модулира с дадена носеща. Т.е. почти същото, но в обратна посока. В случая с ADSL "честота на Найкуист" логично се оказва последният подканал от DMT (както писах в предишното съобщение, спомнях си, че е един от каналите, но ако се бях замислил малко, трябваше да се сетя, че е именно последния - най-високия).

Междувременно прочетох какви мерки се взимат срещу crosstalk, но те разчитат на това, че може да бъде разпознат източника - E1/ HDSL / ISDN и т.н. Разчитат и на това, че смущението е от NEXT и/или от FEXT (т.е. от източници в двата края на кабела), докато аз твърдя, че такива източници може да има нявсякъде в кабела, включително и в "MEXT" (Medium-End, ако приемем реалната хипотеза, че както в първа, така и във втора мрежа се правят отклонения с различна дължина, които вкарват шум практически в средата на кабела, а не в някой от краищата му).

Освен това в дебелите книги било пишело същото, което твърдя и аз:

Crosstalk interference is a limiting factor for DSL system performance. Many techniques have been proposed to combat its effects. However, to the best of our knowledge, no solutions exist that effectively cancel crosstalk without explicit knowledge of the coupling functions between twisted-pair wires within a cable binder.

Митко



Тема Re: baseband?нови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано25.07.05 18:21



Отдалечихме се от темата но искам да внеса яснота

DMT ползва 223 модулатора които формират 223 носещи (26 Upstream и 223 Downstream) които се разпространяват в канала съвсем независимо. В клиентската част (ATU-R) съответно има също толкова демодулатора които демодулират всяка носеща независимо от друга

При FHSS имаме само един модлулатор и много възможни канали като във едно и също време се ползва само един - след модулацията сигнала се предава на един от всички възможни канали с цел избягване на интерференция. Аз не виждам нищо общо ...Наистина ако оставим само една носеща прилича малко но идеята е съвсем друга...

При DSSS (тя така и се нарича wideband) пак имаме само един модулатор който произвежда спектър широк колкото целия канал и ползва цялата лента на веднъж. Наистина има повтаряща се информация в спектъра но това е с цел повисока шумозащитеност - ако във целият заеман обхват се появи по теснолентово смущение е възможно възстановяване на информацията от спектъра който е забит именно поради факта че информацията в спектъра се дублира частично. Също никаква прилика с DMТ - не е възможно да получиш никаква инфорация ако не получиш целия спектър(или по голямата част от него)

При DSSS също се ползва FEC - как иначе ще възстановиш изгубената информация ? Просто метода е друг но резултата - същия. Накратко - за сметка на припокриване на спектъра (информационен излишък,оувърхед - както искаш така го наречи) приемника има свойство да възстанови част от изгубената информация по пътя без да кара предавателя да предава наново.Ако нямаше FEC а просто контролна сума приемника само щеше да установи грешката без възможност да я коригира.

т.е. щом получателя може сам да възстановява повредена информация се приема че се ползва FEC.

Хвърли един поглед тук



и тук



Ето един фрагмент -

Historical background

The theorem was first formulated by Harry Nyquist in 1928 ("Certain topics in telegraph transmission theory"), but was only formally proven by Claude E. Shannon in 1949 ("Communication in the presence of noise"). Kotelnikov published in 1933, Whittaker in 1935, and Gabor in 1946.

Mathematically, the theorem is formulated as a statement about the Fourier transformation.

If a function has a Fourier transform for , then it is completely determined by giving the value of the function at a series of points spaced apart. The values are called the samples of s(t).

The minimum sample frequency that allows reconstruction of the original signal, that is samples per unit distance, is known as the Nyquist frequency, (or Nyquist rate). The time inbetween samples is called the Nyquist interval.

If for , then can be recovered from its samples by the Nyquist-Shannon interpolation formula.

A well-known consequence of the sampling theorem is that a signal cannot be both bandlimited and time-limited. To see why, assume that such a signal exists, and sample it faster than the Nyquist frequency. These finitely many time-domain coefficients should define the entire signal. Equivalently, the entire spectrum of the bandlimited signal should be expressible in terms of the finitely many time-domain coefficients obtained from sampling the signal. Mathematically this is equivalent to requiring that a (trigonometric) polynomial can have infinitely many zeros since the bandlimited signal must be zero on an interval beyond a critical frequency which has infinitely many points. However, it is well-known that polynomials do not have more zeros than their orders due to the fundamental theorem of algebra. This contradiction shows that our original assumption that a time-limited and bandlimited signal exists is incorrect.


Естествено че crosstalk-a играе ограничаваща роля - това никъде не съм го отрекъл. Аз твърдя че при разботката на стандарта тези влияния са взети в предвид и ефекта им е разчетен. Погледни примера по горе - 49 crosstalk сигнала се наслагват върху един в 50 чифтов кабел и FEXT компонентата е доста под приемното ниво. За NEXT изобщо не говоря тъй като тя се явява out of band компонента - лесно се отфилтрира.
Ето тук са специфицирани ограниченията които налага преносната среда




За другите смущения които се появяват когато си поискат и където си поискат никой не може да отговаря. Но мерки са взети и срещу тях - доколкото е възможно. Погледни по подробно за реализацията на QAM - ползват се фиксирани ключове от комбинации амплитуда/фаза така че ако се промени само едната компонента веднага лъсва битова грешка която може да се корогира още в демодулатора тъй като комбинациите са краен брой

Все пак в който и канал за връзка ако SNR стане прекалено ниско той престава да функционира ...

А за цитата - аз мога да меря противници на всяка една технология и съответно отрицателни констатации по перспективността и. Но да не забравяме че това е най масовата технология за broadband достъп проверена в практиката. И реално работеща. Едва ли конкретната реализация на АДСЛ технологията в София ще обори тези факти.
Ако има някакъв проблем то той се дължи на друго (да си кажа аз пак)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.