Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:44 21.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос към старите кучетанови  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано19.03.05 20:13



Значи хипотезата е следната: живея в малък град, където до скоро единствения достъп до интернет беше дайал-ъп(сигурно по-възрастните от вас си спомнят какво беше това:). Сега обаче нещата се променят - БТК обещава скоро ADSL, кабелният ТВ оператор също, а пък двама ЛАН доставчици плетат своите мрежи и аз съм объркан! Помогнете ми, базирайки се на опита си към кой от тях да се насоча?!? Обикновен домашен потребител съм.



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: Kpoмид]  
Автор L.M. ()
Публикувано20.03.05 01:17



ако търсиш качество, имаш излишни кинти и не ти трябва бърза връзка - то Адсл-а е твоят избор

ако ли пък ти трябва бързина то нямаш друг избор освен да се вържеш към местната Лан мрежа

Съвета ми -опитай по ЛАН , винаги можеш да се откажеш



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: Kpoмид]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано20.03.05 14:40



Здравей,

От технологична гледна точка аз мога единствено да ти препоръчам да се включиш към ЛАН мрежа. Защо да го направиш - за включване към ЛАН не са ти необходими никакви специални хардуерни устройства. Напълно достатъчно е да имаш ЛАН карта, която е незначителна като разход, в случай че нямаш такава - за 5-10 лв спокойно можеш да се сдобиеш с такава. Тази ЛАН карта можеш да я ползваш без значение към коя мрежа се включваш - ако не ти хареса единия лан доставчик, можеш да минеш към другия без допълнителни разходи по смяна на хардуера.

Нещата не са така с достъпа по кабелната телевизия. Там ти трябва един модем, който струва 100-150лв. в зависимост от оператора. Купувайки този модем, ти практически се заробваш да си към този оператор без значение дали ти харесва услугата или не - все пак ако останеш недоволен от скоростта и качеството, няма да ти е приятно да си "изгорял" със 150 лева за модем. Още повече, че не е сигурно дали този модем може да бъде използваем при други мрежи /т.е. не е сигурно дали ще можеш да предвидиш продажбата му, ако останеш недоволен/. Освен това най-често този кабелен модем се включва към компютъра през ЛАН карта, така че нея трябва да я имаш при всички обстоятелства. И друго - достъпът по кабелната мрежа много ще ти се влияе от качеството на сигнала на кабелната мрежа до теб - само една непрофесионално направена връзка на коаксиалния кабел може да ти прецака връзката до Интернет. Телевизията пак ще си я имаш, макар и със смущения /снежинки/ на някои канали, обаче модемът няма да осъществи връзка и няма да имаш интернет.

От формална и практическа гледна точка не ти препоръчвам АДСЛ услугата на БТК. Първо, че договорът те заробва 12 месеца към тях, и второ, че изобщо не е сигурно какво качество ще получаваш. Извинявай, но не можеш да ме убедиш, че прогнилите жички с ръждясали снадки с тиксо в мазата, които в момента не ми осигуряват нищо повече от пръщене, пукане и смущения по време на разговора, ще могат да ми доставят високотехнологични услуги като Интернет-достъп със скорости от по половин мегабит при положение, че същите са може би набор на баща ми. Освен това винаги е по-яко да си към ЛАН мрежа, администраторът на която го познаваш и винаги можеш да се разбереш с него като човек, примерно аз съм се разбрал с моя за индивидуална оферта, а при БТК въртиш като обезумял телефона 0800 /какъв беше/ и си приказваш с каките им на два различни езика. Не знаеш кой ти е администратор, не знаеш кой е отговорен за проблеми или неудобства с връзката.

При ЛАН достъпа вероятно ще имаш повече проблеми когато има природни аномалии като например градушки, гръмотевици и т.н. Тогава е възможно да възникне необходимост да потърпиш 1-2 дена за решаване на проблема, но като цяло от практическа, технологична и финансова гледна точка ЛАН мрежите са нещо много по-добро.



Тема Значи ЛАН...нови [re: checho]  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано20.03.05 19:53



Но като гледам пичовете как действат - разхвърлят уайрлес пойнтове из града с едни изрязани ламаринки за антени и как ги събират след всеки по-силен ветрец(като вчерашния например) нещо са ми много съмнителни. Тенденцията била след време да минат изцяло на кабели и ще разчитам на това. От друга страна пък щом искам сигурен всеки ден нет и не държа на скоростта и определено съм дългосрочен клиент - може би все пак БТК?...Все пак сме малък град и по-бързо ще реагират при проблем??
Благодаря за отговорите! Много са ценни за мен!



Тема Re: Значи ЛАН...нови [re: Kpoмид]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано20.03.05 21:12



Кажи точно за кой град става въпрос. По принцип ако имаш добро качество на кабелната телевизия и нямаш проблеми с качеството на образа, те ще ти осигуряват най-стабилния достъп. Но все пак остава финансовия проблем с кабелния модем.

На практика ти нищо не губиш ако се вържеш към лан доставчик. Трябва ти лан карта, но тя ти трябва и за кабелния модем и за модема на БТК, така че без нея не можеш без значение към кой вид достъп се ориентираш. Сега ако станеш клиент на лан мрежа, и не си доволен в бъдеще, ще загубиш някаква незначителна сума по инсталационната такса /колко ще ти вземат - 20, 30 лева, нещо такова/, ако решиш да се откажеш. Тогава вече ако не си доволен от лан мрежата, ще си минеш към някой от другите алтернативи, но според мен не е разумно първо да "скачаш" на БТК или на кабелната телевизия, тъй като и от двете фирми биваш обвързан - с договор от едната и със скъпо устройство от другата. Ако станеш клиент към ЛАН мрежата, няма да има какво да "оплакваш" ако решиш да се отказваш и това може да стане без да се прахосват толкова много средства.

Наистина безжичните комуникации не са от най-стабилните, но пък имайки предвид горното, аз на твое място бих станал клиент на лан мрежа. В крайна сметка може да останеш доволен от услугата!



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: Kpoмид]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано21.03.05 04:49



За малък град - твърдо АДСЛ.

Нито един доставчик в малките градове няма опорната мрежа на БТК. Съответно никой няма да ти гарантира скоростите които при БТК са на макс в 95% от времето.

Ако се вържеш към ЛАН може да ти изгори ЛАН картата и дънната платка при буря.

И да - в един малък град има много повече служители на БТК които ще се грижат за връзката ти отколкото служители има кварталния доставчик (обикновенно двама). И проблемите не се отстраняват за ден-два а за 4 часа които са новото контролно време.



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: checho]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано21.03.05 04:58



Много си заблуден. Искаш ли да ти покажа как БТК пуска по въпросните "прогнилите жички с ръждясали снадки" изнесен порт на МАН мрежата:

192.168.1.1>vdsl show
vdsl mode: 10BaseS(0)
vdsl Active flag: on
vdsl Max. upstream rate: 12500000 bps (3)
vdsl Max. downstream rate: 12500000 bps (3)
vdsl Curr. upstream rate: 12500000 bps (3)
vdsl Curr. downstream rate: 12500000 bps (3)
LT Ethernet speed: Auto
LT Ethernet flow control: on
NT Ethernet speed: Auto
NT Ethernet flow control: on
vdsl disconnect count: 4
vdsl uptime: 218423 secs

След като тук линка се връзва на 12Мбпс симетрично колко мислиш, че ще вдигне АДСЛ асиметрично?

Не давай мнение по теми които не разбираш.



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: Ahab]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано21.03.05 10:09



Това по-добре не го показвай, защото и аз ползвам такъв "изнесен порт" и го знам що за стока е. При натоварване над 70% започва да губи пакети, а и латентността му е голяма. В момента сме го закрепили точно на 70% и повече няма да го ъпгрейдваме.

Митко



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: Ahab]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано21.03.05 11:33



Виж сега, ти ако си поддържаш поверената ти инфраструктура в добро състояние, значи заслужаваш адмирации за своя труд и усилия. Но това не означава, че колегите ти правят същото и полагат аналогични грижи за поддържаната от тях преносна мрежа.

Мога да ти направя снимка на един дебел сноп стари черни телефонни кабели, който излиза от един от прозорците в сграда на БТК - около двайсетина жички си представи завързани една към друга с въже, този сноп се спуска от прозореца направо към дебел клон на едно близко дърво, което е главният "разпределител" на кабелите и от там се разпределят към съседните сгради. Естествено, някои от кабелите пресичат улицата, за да бъдат метнати на клон на друго дърво, където са също толкова грижливо омотани. И така в продължение на 500 метра имаме "трасета" на БТК - от прозорец на клон, от клон на клон, от клон на балкона на клиент. Външно прекарани, без обтяжки дори.

Как ти звучи? И това не се случва през 1980г. в село Горно Нанадолнище, а може да се види и сега, в момента, в центъра на град Велико Търново, който не е особено малък според мен.

Редактирано от checho на 21.03.05 11:35.



Тема Re: Въпрос към старите кучетанови [re: Ahab]  
Автор The One (избраният)
Публикувано21.03.05 14:01



Незнам дали си служител на БТК или просто си патил от някой квартални пишлемета дето си опъват кабелите по клоните на дърветата и гледат да има парички за биричка и цигарки, но подценяваш ЛАН-а. При това страшно много го подценяваш.

Аз лично опирарам в един от по-малките градове на българия. И мога да ти кажа, че само веднъж се случи клиентите ми да нямат достъп за повече от 4 часа, поради изгорял диск на проксито.
Нормално, времето което някой клиент няма достъп до мрежата поради вина да техниката/доставчика в моята мрежа е по-малко от 1 час месечно.
Предполагам, че пролетта тези цифри малко ще се променят. Аз лично се моля да не се променят фатално.

Затова, ще те помоля, недей слагай всички ЛАНове под един знаменател.

АДСЛ-а не е чак толкова добър както искаш да кажеш. Модема забива доста по-често в сравнение с един калпав суитч. Самата връзка прекъсва по 3-4 пъти за седмицата и при това през деня, а телефона БТК ти казва "Моля обадете се отново! Вашето обаждане е много важно за нас".
Отделно, самият АДСЛ е несиметричен и споделянето му е 1 към 50. Да не говорим, че за обикновенният юзър, повечето интересни нему сайтове - не се отварят.

А това кое какво може да ти изгори по време на буря - просто си нямаш на представа. И през АДСЛ-а може да ти изгори ЛАН карта или дъно. А да не говорим, че през ел. мрежата също може да ти изгори.
Аз лично мога да ти покажа 5 суитча които са изгоряли през ел.мрежата. Като им смених стабилизаторите - работят нормално.

И наистина трябва да видиш откъде минават АДСЛ-ите на БТК. Ръждясалите има кабелчета омотани едно с друго. Или завити с ръждясали болтчета на розетка.

А това, че проблеми се отстраняват от БТК за 4 часа е измислица. В нашият град няма НИТО ЕДИН специалист по АДСЛ. Всички са запознати на елементарно ниво, колкото да му сложат кабелчетата. От там нататък, ако възникне проблем - викат специалисти от софия.

And the death shall not have dominion!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.