Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:09 12.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема и сега и БТК ...нови  
Автор sunsande (непознат )
Публикувано04.11.04 14:04



Знам че това ще се възприеме от повечето хора като начало на флейм, но пък всеки има правото да отреагира, както реши.

С интернет достъпа, който наблюдавам се случват повтарящи се неща. Искам да ги опиша и ще съм благодарен на всички за отговорите.

За пръв път видях туй чудо интернет 95 година. Достъпът се осъществяваше по начин, който и досега не е напълно ясен за мен. Набираш 0133 (номер за който ми казаха, че бил от "тия на бай Тошо" едно време:), но по някакъв начин достъпваше мрежата SprintNet - никога не почнах да разбирам толкова, че да ми стане ясна цялата схема). Звучи смешно и нелепо, но работеше. Оттам се връзвах към мрежата на AOL или Compuserve с помощта на фалшив номер на кредитна карта и бях в "бизнеса". WWW-то, за разлика от сега беше пълна скръб. AOL и Compuserve имаха хиляди пъти повече файлове и програмки от всички БГ BBS-и взети заедно - въпреки че и те си бяха сила навремето.
Тогава връзката ми се осъществяваше през 2400 бс модем без хардуерна корекция на грешките и се налагаше да пускам софтуер за целта и можете да си представите каква е била скоростта :).
Този изстрадал модем ми даваше възможност да седя онлайн по 2-3-4-5 часа в зависимост от натовареността на линията. През нощта ми се е случвало да издържи и 6 часа, но това му бяха силите.
После си купих 9600 или 14400 (не помня точно) модем с хардуерна корекция на грешките и се преродих имах логвания по почти 48 часа без прекъсване, а чувах за хора които са стоели по цяла седмица онлайн.
После дойде ерата на 33600 модемите - Rockwell , US Robotics - кои са по-добри :)? Дойде и ерата на WWW.
Дойдоха и първите интернет доставчици през dial-up. Отначало бяха ок - скоростта не особено добра, но връзката държеше доколкото е възможно за аналогова телефонна линия.
После настана ада на земята. Имаше доставчици на които линията прекъсваше по 10 пъти за < 5 мин.. И все проблемът беше на БТК. Спорове по темата колко имаше не е истина.
Местех се от доставчик на доставчик и все същото - ако доставчика е нов всичко работи та се къса и като дойдат повече клиенти - ад.
Някъде по това време получих dial-up към фирмения сървър. Преродих се - никакво прекъсване - бях още с аналогова линия и нямах проблеми дори в най-натоварените часове - случвало се е да прекъсне 1 път в часовете от 17 до 20 часа, което беше невероятно, а скоростта си беше на макс, т.е. КАЧЕСТВОТО е ВЪЗМОЖНО.
След време се появи кабелният интернет. Ще спомена и фирмата - NetIsSat. Бях от първите им клиенти. Такова чудо нямаше - офертата беше изпълнена 100%. Down time ми се случваше 1 път на 2 месеца и то за малко, т.е. КАЧЕСТВОТО е ВЪЗМОЖНО. Беше чудно за 8-9 месеца и леко полеко с нарастването на клиентелата услугата стана потрес - за да се стигне до момента в който нямах интернет 18 последователни дни.
Всичко това беше свързано с много дискусии по форуми и телефони за техническа поддръжка.
Общият тон на всички доставчици от какъвто и да е калибър беше - за толкова пари толкова. Дай трицифрена сума USD и ще ти направим супер нет. Шефът на фирмата, в която работя даде въпросната сума (350 USD) и пак се абонирахме за downtime в изобилие - пак БТК бяха виновни щот е тяхна наетата линия.

После мина още време дойде БТК да избие рибата с нейния ADSL. Ползвам ги и у дома и на работното място.
Отначало беше супер всичко, както е по оферта дословно и практически никакъв downtime. Последния месец, както у нас така и в работата net-a си работи супер и нема-нема вземе, че прекъсне. Кога колкото да те разкачи от ICQ кога за 15 мин. И така отначалото по 1-2 пъти седмично, а вече почна да се случва всеки ден.
Лошото вкъщи е, че при подобни прекъсвания тъпият USB модем не може да се закачи без да го рестартираш ръчно или направо цялата машина.

Проблемът е, че сега плащам 30+ euro на месец на БТК за домашен инет, а като бях на гости в Германия видях, че плащат 19 euro на месец за 600 kbps неограничен ADSL (това става в Берлин).
Значи ако направим груба сметка излиза, че тук плащам около 2-3+ пъти повече (защото 30euro струва 96+ услуга, а не неограничен и без дори да споменавам разликата в стандарта на заплащане).

Преди доставчиците се оплакваха като казваха, ами плати си колкото плащат на запад и ще получиш хубав интернет. Ето сега плащам 3 пъти повече отколкото плащат на запад. Защо не мога да получа същата услуга ?
Целият ми опит досега показва, че качеството е ПРЯКО свързано с броя на абонатите. И винаги е било приемливо-добро-отлично при малък брой абонати, т.е. качеството е ВЪЗМОЖНО.
Ако някой има пример за мрежа с много абонати и високо качество (добра скорост/малко down time) нека пише.
Знам, че при LAN мрежите и специално за външният нет важи основното правило - най-високо КПД има мрежата, която успее да продаде ограничения външен канал на максимален брой потребители - няма нужда да се прави флейм, че не е така защото просто е така.
Странното е, че подобно нещо става (поне по отношение на прекъсването)и при големите доставчици за какъвто би трябвало да минава БТК.

ОК знам вече всички песни на ISP-тата наизуст (чакам да издадете нов албум:)) - сега идва ред на това, че инфраструктурата е зле и няма оптика пусната под цялата българска земя, а примерно германците имат.
И така пак до следващия флейм.

sunsande


P.S. : Няма нужда да ми офертирате LAN решения.
1) външният им трафик не може да достигне офертите на БТК (засега);
2) един от най-добрите ми приятели има собствен средно голям LAN - знам в детайли колко високо качество се достига дори при наличие на оптики и т.н.. Също поддържах PC на клиент на BOL - въпреки, недостатъците на БТК все още са много по-напред като качество от това, което получаваше въпросния клиент на BOL. Може и да има някъде идеален LAN, но аз не съм чувал за него.
Най-добри чуства към всички, които са в LAN бизнеса - надявам се да не се почустват обидени.



Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: sunsande]  
Автор Kartoff (ISP...)
Публикувано05.11.04 12:20



И аз в началото съм минал по този път... Обаче никога не съм ползвал ADSL, както правиш ти, а просто просто избрах другия път за връзка... Има случаи, в които не винаги броя на юзърите определя изцяло скоростта... Съгласен съм, че на запад може да има такива цени... И в БГ може да има, но тогава когато цената на нета стане такава каквато там (имам предвид истинската цена)... Може досега да не си виждал идеален ЛАН, но това не означава, че няма да видиш.

Интернета, какъвто и да е, не е безплатен ! И той се гради с пари !


Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: Kartoff]  
Автор sunsande (непознат )
Публикувано05.11.04 22:29



Наистина ще ми бъде интересно да науча какъв е "другия път". За броят на юзерите принципно и теоретично е така, но аз описах конкретно какво ме кара да мисля обратното за БГ през тези няколко години.

За цените имам някакво понятие - сигурно съм много по-малко информиран от хората в бизнеса, но по груба сметка без да си кривиме душите съм сигурен, че за 30+ euro на месец може да се иска реално добра услуга.
Ето какво за мен е добра услуга за тези пари в БГ:
външен > 10 кбайта/с
ъплоуд поне 8 кбайта/с (ама наистина да го има както е в БТК adsl)
външен (реален) IP
вътре в БГ колкото и да е - вече всички имат повече от добър пиъринг - БТК дори може да се каже, че изостават от голяма част от LAN-овете в това отношение.

БТК имат всичко, което за мен значи добра услуга. Винаги им работят телефоните за поддръжка. С малки изключения са невероятно любезни за това, с което съм свикнал в БГ. И дори ми се случи 2 пъти след като им съобщих за проблем, който остраниха, да ми се обаждат лично на мобилния телефон за да се информират дали всичко е наред. Имат много добра преносна среда за БГ и могат да осигурят отлична услуга - 6 месеца беше такава преди да се появят въпросните прекъсвания, за които писах.
При тях проблемите имат друг характер. Например тъпият USB модем, за който писах. Когато са подготвяли услугата явно са решили да спестят някой лев или изобщо не са помислили за това и сега каквото и да правят никога няма имат доволни клиенти в това отношение - докато не сменят модемите.
Друг пример - на скъпите им оферти дават етернет модеми, които дори си имат собствен web-интерфейс само, че поради някаква причина не ти дават парола за него и сега в офиса рестариме модемите като първобитните - включи/изключи - а как разбираме работи ли ? - ами гледаме "лампичките дали мигат". Другото е, че тези етернет модеми винаги са на 192.168.0.1 в локалната мрежа и съответно нямаш как да го смениш без достъп до конзолата на модема, за която не ти дават паролата. Ако си наел 2 линии, както сме в офиса познай какво трябва да направиш?
Такива проблеми не бихме имали с никой LAN или какъвто и да е друг малък доставчик. При БТК, когато попиташ за друг по-хубав модем има един неизменен отговор - "Не може!" - и така услугата няма как да е перфектна.
Тях не ги интересува или не могат да проумеят, че няма кой да ми рестартира модема, когато не съм в нас или нещо подобно, а и за болшинството потребители сигурно това не е проблем.

Е както и да е.
Излях си душата. Сега ми е по-леко.
Наистина нещата с нет-а са много по-добри от времето на 0133.
Амин.

sunsande



Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: sunsande]  
Автор Kartoff (ISP...)
Публикувано05.11.04 22:50



Другия път, който споменах е това, че не съм чакал някой ЛАН доставчик да дойде да ми пусне нет или пък БТК да пуснат АДСЛ-ите, а си направих мрежа... От друга страна, тогава, когато ми трябваше нет и започнах да правя мрежата, нямаше нито един, какъвто и да било доставчик... Понеже винаги съм се водил от това какво бих изисквал аз от доставчика и винаги съм се стремял да предоставя това, което трябва...
По въпроса за 30+ Евро... При нас може да получиш горе долу следното :
Външен 16+ КБ/с U/D 1:2 или даже 1:1
При нас всички са с реални адреси...
Пиъринг поне 2 Мбит :)
Е това смятам покрива твоите критерий :)

Интернета, какъвто и да е, не е безплатен ! И той се гради с пари !


Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: sunsande]  
Автор novobranec (може би?)
Публикувано05.11.04 23:13



0133(1) е жив! Стига да можеш да си го позволиш. От 0,3 до 128 Kbps (гарантирани 100%, независимо дали BG или Int.).


Редактирано от novobranec на 05.11.04 23:15.



Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: sunsande]  
Автор Terko (Smile!:))
Публикувано05.11.04 23:38



Привет! :) Ето още един познайник от доброто старо време, когато влизахме през онзи телефон и все даваше заето....и старите модеми 2400 ...
На мен обаче първият им допир с модем бе 2 години преди това, с една 300 бодова карта и акаунт от Кит. Течаха грешки по екрана и в един момент някой каза "Здравейте". Почувствах се на третото небе - осъществих контакт!
:)
Е, времената днес не са това, което бяха. Аз от моя доставчик съм доволен, дава ми това, което ми трябва, понякога ме изненадва като на периоди от по 3-4 месеца ми качва скоростта. Обяснението често е - ами договорихме по-голям канал и увеличаваме заради това :) Така за 2 години при една и съща такса скоростта ми се увеличи близо 4 пъти. И от другия доставчик, който ползвам при жената съм доволен (здравей Митко:) Пък и от третия в работата нямам оплаквания, въпреки че им бях клиент 2000-та година и тогава все ме пращаха да звъня на мобифоните на техниците, които "в момента са на покрива да отстраняват повредата в кабелната ТВ".
Единствената ми забележка в повечето пъти е външната скорост.
Относно факта, че когато един доставчик натрупа повече потребители качеството пада, прав си, съгласен съм. Забелязал съм го за съжаление. Но това положение няма да се оправи, докато интернет доставчиците са малки фирми, обслужващи по максимум 100-200 човека. Според мен те трябва да се консолидират в по-големи фирми и да започнат да инвестират сами в международен капацитет, а не да разчитат на БТК и другите, които им го препродават с голяма печалба.
С намесата на БТК на пазара ще има много стреснати, а това ще доведе и до промени, сигурен съм. Само не съм сигурен доколко добри ще бъдат в дългосрочен план. Склонен съм да мисля, че офертите им ще бъдат адски изгодни, рекламите ще са навсякъде, но като убият или задушат конкуренцията, отново качеството ще падне, защото ще са постигнали подпомогнат от държавата монопол...

Welcome to the dreamland :)


Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: sunsande]  
Автор DVator ( DV 2002)
Публикувано10.11.04 12:46



Новите пакети на БТК за ADSL
ДОМАШНИ КЛИЕНТИ

БТК ADSL 512 СЪРФ
Описание на стандартния пакет
Максимална скорост на download (Интернет и локален трафик общо) 512 Kbps
Максимална скорост на upload (Интернет и локален трафик общо) 128 Kbps
Месечен трафик включен в месечния абонамент 1 Гигабайт (1024 Мегабайта)
Цени (в цените не е включен ДДС)
Еднократни цени
Цена за инсталиране на услугата – базова 30 лв.
Цена за инсталиране на услугата – разширена 60 лв.
Цена за 1 MB трафик при надвишение на предоставения обем от 1 GB – 0,03 лв.
Месечни цени
Месечен абонамент за пакета 30 лв.
Минимален срок за ползване на услугата – 12 месеца
повече

БТК ADSL 256 БЕЗКРАЙ
Описание на стандартния пакет
Максимална скорост на download (Интернет и локален трафик общо) 256 Kbps
Максимална скорост на upload (Интернет и локален трафик общо) 64 Kbps
Месечен трафик включен в месечния
абонамент
Неограничен
Цени (в цените не е включен ДДС)
Еднократни цени
Цена за инсталиране на услугата – базова 30 лв.
Цена за инсталиране на услугата – разширена 60 лв.



Месечни цени
Месечен абонамент за пакета 39 лв.
Минимален срок за ползване на услугата – 12 месеца
повече




БИЗНЕС КЛИЕНТИ

BTC ADSL 256 BIZ
Описание на стандартния пакет
Максимална скорост на download (Интернет и локален трафик
общо) 256 Kbps
Максимална скорост на upload (Интернет и локален трафик
общо) 64 Kbps
Трафик включен в месечния абонамент Неограничен
Статичен реален IP адрес

Безплатен домейн в областите com, net или org

20 електронни пощенски
кутии

Цени (в цените не е включен ДДС)
Еднократни цени
Цена за инсталиране на услугата – базова 30 лв.
Цена за инсталиране на услугата – разширена 60 лв.
Месечен абонамент
Месечен абонамент за пакета 60 лв.
Минимален срок за ползване на услугата – 12 месеца
повече
BTC ADSL 512 BIZ
Описание на стандартния пакет
Максимална скорост на download (Интернет и локален трафик
общо) 512 Kbps
Максимална скорост на upload (Интернет и локален трафик
общо) 128 Kbps
Трафик включен в месечния абонамент Неограничен
Статичен реален IP адрес

Безплатен домейн в областите com, net или org

40 електронни пощенски
кутии

Цени (в цените не е включен ДДС)
Еднократни цени
Цена за инсталиране на услугата – базова 30 лв.
Цена за инсталиране на услугата – разширена 60 лв.
Месечен абонамент
Месечен абонамент за пакета 85 лв.
Минимален срок за ползване на услугата – 12 месеца
повече
BTC ADSL 1024 MEGABIZ
Описание на стандартния пакет
Максимална скорост на download (Интернет и локален трафи
к общо) 1024 Kbps
Максимална скорост на upload (Интернет и локален трафик
общо) 128 Kbps
Трафик включен в месечния абонамент Неограничен
Статичен реален IP адрес

Безплатен домейн в областите com, net или org

Неограничен брой електронни адреси

Цени (в цените не е включен ДДС)
Еднократни цени
Цена за инсталиране на услугата – базова 30 лв.
Цена за инсталиране на услугата – разширена 60 лв.
Месечен абонамент
Месечен абонамент за пакета 150 лв.
Минимален срок за ползване на услугата – 12 месеца
повече






За потребители
на ADSL


Username
(Име)

Password
(Парола)



Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: DVator]  
Автор sunsande (непознат )
Публикувано10.11.04 15:10



Много благодарности за офертата в толкова подробен вид.

Само една молба. Моля ако знаете да разясните какво би спечелил(и загубил) един от старите абонати на БТК АДСЛ 96+ ако мине на 256 BIZ?

Какъв модем ще му бъде предоставен и най-вече ще има ли възможност да пусне какъвто и е да уеб-сървър (което е невъзможно със сегашните етернет модеми на бизнес офертите). И ще може ли модемът да се re-connect-ва автоматично (нещо което е невъзможно със USB модемите, които даваха масово на клиентите 96+) след прекъсване на интернет връзката ?

sunsande



Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: sunsande]  
Автор Илko ()
Публикувано10.11.04 17:06



Днес се поинтересувах защо не можеш да си пуснеш уеб сървър на модем с етернет порт.
Оказа се че е заради уеб интерфейса на модема който е на 80 порт. Решението е да поискаш да сменят порта - доколкото разбрах не отказвали ...



Тема Re: и сега и БТК ...нови [re: Илko]  
Автор sunsande (непознат )
Публикувано11.11.04 10:50



Първо благодаря за мнението.

Не съм специалист по мрежите и още по-малко разбирам как точно работят модемите на БТК, но ето 2 неща, които ме карат да се усъмня, че причината да не мога да пусна уеб сървър е това което си написал.

1) Ако се опиташ да достъпиш 213.91.ххх.ххх т.е. модема с броузер не се появява никакъв уеб интерфейс. И мисля, че това е логично. Струва ми се неразумно да се пусне оголен такъв интерфейс - хакерите щяха да се забавляват редовно.

2) когато пробвах да пусна IIS и Apache пробвах с най-различни портове, т.е. дори 80 да е зает на другите трябваше да сработи.

Та може би има друга причина.


sunsande




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.