Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:03 23.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема VoIP gateway  
Автор genady (непознат )
Публикувано15.10.04 18:39



Njakoj znae li firma, kojato da predostawja gateway ot obiknowen telefon kam Internet za VoIP?

Takowa neshto w Germania predlagat ot sipgate.de - registrirash se i poluchawash obiknowen telefonen nomer. Kogato njakoj se obadi, gatewaya prawi wraska s komputera na klienta i tam toj mozhe da poeme obazhdaneto. Estestweno, klientat trjabwa da online pres towa wreme, inatche njama kak da stane.

Ideata mi e da si pusna telefon w Sofia, a pak ofisa, kadeto zwani telefona, da e w Plovdiv.



Тема Re: VoIP gatewayнови [re: genady]  
Автор Cтeфaн Cтoилoв (dupnica.net)
Публикувано17.10.04 00:13



Това може да си го направиш сам, ако има интернет естествено в двата офиса. Трябва ти един/два VoIP gateway-a (хардуерни устройства), малко софтуер и малко работа.
Има фирми, който ще ти го направят срещу заплащане, даже може да ти таксуват разговорите по някаква тарифа.

Минималното което трябва да плащаш е абонамента на софииския телефон. А също така и на някой да го направи ( ако не се справиш сам )

За повече информация - пиши ми на майла.



Тема Re: VoIP gatewayнови [re: Cтeфaн Cтoилoв]  
Автор Evgeny ()
Публикувано18.10.04 12:19



Mojesh da si kupish CISCO ATA ( analog telephone adaptor ) ili da si kupishi Micronet ustroistva. Imat po 2 FXS porta i mojesh da si napravish peer to peer voip mejdu 2ta ofisa. Savsem lesno e i ne trqbva nikukav software - samo trqbva da si kupish device i da si gi nastroish. I CISCO ATA i Micronet imat web managment taka che nqma da ti e trudno. Moeto predpochitanie e Micronet .

Everlasting


Тема Re: VoIP gatewayнови [re: Evgeny]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано18.10.04 18:58



Cisco ATA има само POTS (FXS) портове, но няма PSTN (FXO), така че не може да се използва за конкретната задача. Т.е. може, но само в офиса, в който трябва да се приеме обаждането. Има едни платки QuickNet LineJACK - аз съм го правил с тях и все още ми се търкалят една-две, но са сравнително скъпи - по около $300. Това са единствените платки, които се поддържат стандартно в Linux (секция Telephony в kernela).

Сравнително лесно и евтино решение е да се използва не обикновен телефон, а ISDN. Тогава почти всяка активна ISDN платка (те се делят на активни и пасивни) би трябвало да свърши работа, като за целта има някакъв isdn-h323 gateway. Аз го пробвах с пасивна ISDN платка и (както се очакваше) не стана - докарах го до положение да предава служебната информация (звънене, вдигане, затваряне, набиране), но не и самия глас. Не ми се занимаваше да търся активна платка, но е почти сигурно, че с такава ще стане.


Митко



Тема Re: VoIP gatewayнови [re: Mитko]  
Автор Evgeny ()
Публикувано19.10.04 09:50



:))))


| Office 1 | ------------------------ INTERNET -------------------------- | Office 2 |

Mitko pak darji da se iztukne. 2 ustroistva ATA na CISCO mogat prekrasno da reshat peer - to - peer svarzvaneto na 2 ofisa, bez da se iska LINUX i specialen hardware. Da ne govorim che FXS portovete mogat da se zakachat kum telefonna centrala ( ako sashtestvuva) i v dvata ofisa i pri nalichieto na ARS potrebitelq nqma i da razbere che govori prez VoIP osven po kachestvoto.

Kolkoto do ATA ustroistvata ima mnooooooogo razlichni varianti.

Everlasting


Тема Re: VoIP gatewayнови [re: Evgeny]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано19.10.04 13:22



Честно казано не съм искал да се изтъкна и затова не отговорих на въпроса в самото начало, а оставих някой друг да се пробва. За съжаление започнахте да отговаряте как се прави VoIP, а не как се прави VoIP GATEWAY

Нека видим още веднъж каква е задачата:

Ideata mi e da si pusna telefon w Sofia, a pak ofisa, kadeto zwani telefona, da e w Plovdiv.

И нека видим как си я разбрал:

| Office 1 | ------------------------ INTERNET -------------------------- | Office 2 |

Къде в условието видя наличието на два офиса? Човекът има ЕДИН офис и той е в Пловдив. Това, което той иска е в офиса си в Пловдив да има софийски телефонен номер, например за да си го напечата на визитката и софийските му клиенти да не се набутват за междуградски разговор.

Значи в София му трябва устройство, което да се свърже към ТЕЛЕФОННА ЛИНИЯ. Не към CO портовете на централа, а към ЛИНИЯ. Кой точно порт и на кой точно модел Cisco ATA ще свържеш към телефонната линия (02) 9876543 и как точно ще го конфигурираш така, че да пренесе позвъняванията към този телефон до Пловдив? Няма как, защото това устройство не го може. То може да се сложи в Пловдив, но не и в София.

Ето точната схема:

БТК - телефонна линия - | устройство в София | ------------------------ INTERNET -------------------------- | устройство в Пловдив | - телефонен апарат (или централа)

Значи устройството в София трябва да е с FXO порт, какъвто нито едно ATA няма, гарантирам ти.

И аз се намесих в тази дискусия само за да ви оправя грешката, произтичаща от прекалено бързо четене на условието на задачата. Така или иначе правилното решение е да се възложи това нещо на някой оператор с готова VoIP централа. Ние можем да го направим, но засега се въздържаме да предлагаме VoIP услуги по търговски начин.

Що се отнася до конкретното устройство на Cisco ATA 186, това беше доброто устройство едно време. В момента е едно от най-некачествените. Като цяло Cisco изостана в тази материя, вервай ми. Те също го знаят и затова ATA 186 вече е спряно от производство и се намират само залежали и 2nd hand бройки тук-там. При един и същ codec и еднакви настройки, разните китайски IP телефони вече дават доста по-добро качество и са с около 30% по-евтини, а възможностите им се безкрайно по-добри. Например за ползвам един телефон, който има 10 външни линии (т.е. мога да водя 10 voip разговора едноременно, да им правя конференции, да ги прехвърлям и холдвам), има адресна книга, caller-ID (включително и ако ми звъниш от обикновен телефон през gateway), пропуснати обаждания, voice mail и струва с $50 по-малко от ATA, която дори си няма телефон, а трябва да вържеш външен апарат и макар да има два порта, може да използва хубавия codec само през единия, а на другия му трябва канал от 64Кbps. Ако ти е любопитно, звънни ми със SIP на 212.116.139.206 или кажи на кой телефон или IP да ти звънна аз през gateway-a ;-) Има съществена разлика в качеството когато говоря през IP телефон и през Cisco ATA, а когато им меря трафика, през IP телефона е наполовина по-малък в посока изпращане (Cisco ATA декодира добре, но кодира зле).

Митко

Редактирано от Mитko на 19.10.04 13:29.



Тема Re: VoIP gatewayнови [re: Mитko]  
Автор Evgeny ()
Публикувано19.10.04 14:43



Naistina ne sam prochel zadachata kato horata, no tova ne znachi che si savsem prav. Pak si gledash ot tvoita kambanariq.

Celiq problem s CISCO ATAta i drugite divaisi e v codecite. Ako beshe otdelil malko vreme da porazgledash shteshe da znaesh.

SIPURA SPA-3000 e idealniq variant bez da ti trqbva GK ili SIP Proxy ( SER, ASTERISK ili VOVIDA ) ako isaksh da rpavish peer to peer calls. Poddarja G729 , G711 u i a, koeto e predostatachno. Ima FXS i FXO portove i nqma nujda ot koi znae kolko slojni nastroiki. Bez GW ili GK ili drugi neshta.

Stiga slojni resheniq na problema.

A ako iska da si pusne 2 ili 3 ofisa i da ima IP centrala s nqkolko posta i extras - da si vzeme LINUX i da se oburne kam DIGIUM - imat vsichko koeto trqbva :))) I interfeisite za PSTN gateways i IVR i Voicemail. Ako ne - da pita Mitko kak se pravi :)))

Everlasting


Тема Re: VoIP gatewayнови [re: Evgeny]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано19.10.04 15:37



Какво значи "гледаш от твоята камбанария" и какво значи "сложно решение"?

Аз му предложих двете най-прости и евтини решения:

1. QuickNet LineJACK платка за Linux (

, Linux версия: ) с цена $300
Целият нужен софтуер го има на . В случая на него му трябва PSTNGw в София и OpenPhone в Пловдив (в Пловдив не му трябва никакъв хардуер - микрофон и слушалки вършат същата работа). Разбира се, за по-високо качество в Пловдив може да си сложи хардуерен телефон, включително и Cisco ATA 186 (което е скъпо и калпаво).
Аз поне не знам тази платка да има алтернатива - в openh323 се споменава само тя. Имам две такива и съм склонен да ги продам на подходяща цената. Купувал съм ги точно за това, за което става дума, но вече нямаме офис в Пловдив и Шумен и не ги ползваме, a в София по всичко личи ще ползваме SIP, а не h323


2. ISDN платка за Linux с цена около $50.
Софтуерът в този случай е на адрес . Както казах - с моята платка не работи, мързеше ме да тествам с друга.


Gatekeeper му трябва само ако има сложна конфигурация - грубо казано той изпълнява ролята на телефонна централа (пази съотношенията телефонен номер - IP адрес)

Възможно е същото нещо да се реализира и без линукс, с хардуерни устройства. Не съм пробвал и не знам - казвам само какво съм правил и кое как е работило.

Но като цяло и двете решения са сложни - трябва му телефонна линия и място, на което да си инсталира техниката. Както вече казах, по-евтино ще му бъде да си вземе IP номер от някой алтернативен оператор, ама май никой от тях засега няма непосредствена готовност да предложи такава услуга за крайни клиенти (технически всеки може, но административните главоболия са такива, че не бих с изненадал, ако никога не бъде пуснато такова нещо за масовия потребител).

Митко

Редактирано от Mитko на 19.10.04 15:44.



Тема Re: VoIP gatewayнови [re: genady]  
Автор Ивaнyшka (Депресионист)
Публикувано19.10.04 17:12



Ако наистина ти трябва само за да може да имитираш софийски номер, остави сложните инженерни решения (що трябва да го правя просто, като може и да е сложно) и си вземи един телефон 0700 от БТК

Услугата "Универсален номер - 0700" е телефонна услуга, позволяваща предоставяне и организиране на номера за достъп тип 0700, чрез които абонатите (потребителите), заявили услугата, могат да бъдат достъпни за своите крайни потребители в различни точки на обществената далекосъобщителна мрежа на БТК. За повикванията към номер 0700, крайните потребители, заплащат стойността на селищен телефонен разговор, а абонатите (потребителите) на услугата заплащат разликата (ако има такава) до пълната стойност на проведения разговор, в зависимост от неговия вид и продължителност. Съществува възможност повикванията към услугата “Универсален номер 0700” да се насочват (маршрутизират) според произхода им към най-близкия офис (адрес) на клиента.

Сайтът за нова българската литература


Вече ТРИ години.

Тема Re: VoIP gatewayнови [re: genady]  
Автор genady (непознат )
Публикувано19.10.04 17:50



Mnogo blagodrja na wsitchki za otgoworite.

Naistina ideata mi e, da imame samo tel. nomer w Sofia, bes tam da ima i ofis. De facto raspolagame wetche sas zifrow telefon, kojto sme prenasochili pres BTK, no taka plastame za wseki edin whodjast razgowor. Zatowa iskah da namera njakakwo reshenie, pri koeto rasgoworat preminawa pres gateway w Internet i se poema ot SIP-ustrojstwo.

Postinga na Mitko e mnogo kategorichen, che njama firma, kojato da predlaga towa. Dali njama njakoj ISP, kojto da se naeme da go konfigurira i poddarzha pri sebe se? Men bi me ustroila i da imame njakakaw proiswolno dalag watreshen nomer (9876543-123), kam kojto da prenasochim telefona - taka pone ste plastame samo gradksi razgowor. Spomenatata DIGIUM kakwo predstawjawa?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.