Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:00 02.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчицитенови [re: Mитko]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано19.08.04 11:25



Още малко ще поискаш и доказателство че на всеки клиент редовно се издават документи че е платил (касови бележки, фактури, etc) и че персонала се осигурява на реалните суми които получава.
Следвайки примера на кабелните телевизии, доколкото си спомням (а може и да греша) те първоначално се организираха в браншова организация с цел да не ги излапат големите. След това естествено големите акули излапаха дребните риби (ако не ме лъже паметта в София са останали точно 3 малки независими кабелни оператора) и браншовата организация се превърна в това което трябва - организация която те пази от държавата напр.
Та в тоя ред на мисли не би било да има някаква организация между ланаджиите, в сми да се постигнат някакви споразумения за "разделяне на територии" , обмяна на опит, ноу-хау, методи за изнудване на доставчиците от по-горно ниво за постигане на по-ниски цени и всякакви такива дребни благинки, които биха облекчили живота на всички, но просто не виждам абсолютно никакъв начин да стане тоя номер. Има разни колеги с които си пия бирата с удоволствие и обменям опит, не бих имал нищо против тези хора да станат малко повече, но просто толкова хубави неща на тоя свят не стават.
В тоя ред на мисли май е ввреме за 2-ри конгрес на ланаджиите, и Джани да не си трае, ами па да намери някое симпатично кръчме.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: че то си има такава асоциация...нови [re: xonix]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано19.08.04 11:28



Не обиждай ТНТМ-то. Аз имам златен медал от там (сериозно) :)
Нещата наистина се правеха непрофесионално от млади хора, но проектите си имаха научен ръководител и всичко се правеше строго по правилата на съответната научна или техническа област.

Митко



Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчицитенови [re: 4l]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано19.08.04 11:52



"Споразумения за разделяне на територии" не може да има, защото са незаконни (нарича се картелиране) и глобите са много големи (6-цифрени). Достатъчно е да има един, който да не е съгласен, за да накисне останалите. А и конкуренцията е хубаво нещо. Аз най се дразня от местата, на които нямаме конкуренция, защото там потребителите не знаят какво могат да очакват. И винаги искат още и още. А когато има конкуренция и никой не им предлага нещо по-добро, тогава се успокояват и нещата си идват на мястото.

В БАИТ има задължително условие за членство - фирмите да докажат, че не продават без ДДС (е, поне не масово). Или по-точно - никой да не твърди обратното. Това е причината например Мост да не са членове на БАИТ, макар да сa някъде сред първите три места по продажби.

Смисълът на това изискване е да няма нелоялна конкуренция между членовете и всички да спазват горе-долу едни и същи правила. Ясно е, че никой не е на 100% изряден, няма такава фирма в България въобще. Но едно е да си примерно 20% неизряден, а съвсем друго е да си 101% неизряден, та чак до степен да не съществуваш. Конкретно на въпросът ти за осигуровките - ще съм доволен ако плащат поне върху минималния осигурителен праг и издават касови бележки поне на 50% от сумите.

Освен това браншовите организации по принцип не могат да служат за защитаване на търговски интереси, а само на "политически" (т.е. обществени) такива. Причината е много проста - отделните членове са конкуренти и нямат общи интереси. Аз например нямам интерес ти да си купуваш трафика по-евтино, защото това ще ти даде възможност цените ти да са по-ниски. Напротив, аз (стига да можех), щях да изнудвам доставчиците от по-горно ниво да ти вдигнат цената максимално. По принцип по-ниската цена не се отразява на нищо. Тя не дава конкурентно предимство, защото за твърде кратко време всички останали получават същата ниска цена. Резултатът е само увеличаване на клиентската база чрез слизане към по-ниския сегмент (т.е. дава се възможност и на по-бедните да ползват същата стока или услуга), но приходите се запазват в същите рамки, което в крайна сметка е загуба, защото се увеличават разходите за поддръжка. Така че стремежът към по-ниски цени не винаги води до печалба. Парадоксално, но факт.

Митко

P.S. кабелните телевизии не се обединиха в браншова организация, а в акционерни дружества, което е нещо много по-различно. И причината не беше за да НЕ ги купят, а обратното - защото като са малки не представляват интерес и никой не иска да инвестира.

Редактирано от Mитko на 19.08.04 12:02.



Тема Re: само ентусиазъм не стига..нови [re: Mитko]  
Автор xonix (ex-fen)
Публикувано19.08.04 11:58



ако ставаше само с ентусиазъм... въведението на средношколците в науката е съвсем друго(и много надалеч) от изграждането на нормален провайдер...

Fear has killed more men than time


Тема Re: само ентусиазъм не стига..нови [re: xonix]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано19.08.04 12:22



Дефинирай "нормален провайдър". Започни с "нормален търговски субект" и после премини към конкретните изисквания на съответния бранш.

Няма лошо в това, което хлапетата правят. Така се обучават за своя сметка, инвестират своите пари и (най-важното) време, което иначе някой трябва да загуби, за да ги научи. Единственият недостатък на цялата тази работа е, че поради огромният им брой и действителната липса на какъвто и да е контрол от която и да е институция (КРС, КТЗПП, МРРБ), у потребителите се създава впечатлението, че тази технология не струва. Но и това не е толкова страшно. Преди 5-6 месеца се притеснявах, че на потребителите ще им е трудно да направят разликата, но сега ги чувам да казват "абе аз вкъщи ползвам едни хлапета, които нищо не разбират, ама ...". Т.е. вече са достатъчно ориентирани и изборът им е мотивиран, което е добре.

Митко



Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчицитенови [re: Mитko]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано19.08.04 14:39



По мои съвсем груби сметки, разходите за интернет са една мнооого малка част от разходите по една мрежа. И единственото което може да се постигне със намаляването на цената на входящия интернет е увеличаването на скоростта на крайния клиент при запазване на цената. Горе-долу 20 лева месечно е долната граница на парите които може да се вземат от един клиент. От там насетне, самата му поддръжка става прекалено неизгодна. Азбучна истина. Колкото до подялба на териториите, хм не знам за какви глоби става дума, но с моята конкуренция в квартала съм се разбрал много добре и тъй като предлагаме услуги на почти еднакви цени и качество, някак си успяваме от една година да си съжителстваме много мирно, и от време на време да се събираме на по бира да се надлъгваме. Ако на мен ми се обади клиент който не мога да окабеля, а те могат, го прехвърлям на тях. Както и обратното.
Забележка, ти ще кажеш че по такъв начин няма конкуренция
Конкуренция има в лицето на още 7 доставчика които се опитват да навлязат в квартала, но явно цените ни и поддръжката ни са по-добри, тъй като тези 7 фирми си делят 20-тина клиента, а работят от началото на лятото.
Колкото до кабелните телевизии, те наистина си имат браншова организация, и ще поразпитам тея дни за дейността и, какво как и защо.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчицитенови [re: malak_]  
Автор malak_ (непознат )
Публикувано19.08.04 16:27



Колко от Вас все пак биха участвали в такова нещо. При следните начални ограничения :
1. Лиценз от КРС.
2. Минимум 100 реални клиента.
3. Равни права без оглед на броя клиенти на всяка фирма
4. Поделяне между фирмите създатели на началните разходи.
5. Спорните въпроси се решават колективно в духа на разбирателство и спазваики законите на РБ и устава на асоциацията.
6. Новите членки се избират с 50 +1 гласа
7. Заплащат същата част от сумата, както всяка една от фирмите основателки на Асоциацията.
8. Новите членки в продължение на 3 месеца нямат право на глас при вземане на решения.
Това измъдрих за сега.
Други ?



Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчицитенови [re: malak_]  
Автор The One (избраният)
Публикувано19.08.04 20:10



Това със стоте клиента не мисля, че е добор. Верно, аз нямам все още 100, не че няма да ги направя до края на годината, ама идеята се опорочава, защото големите фирми ще дърпат каиша. Въпреки, че всички са еднакво легитимни.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчицитенови [re: The One]  
Автор malak_ (непознат )
Публикувано19.08.04 20:39



Идеята, все пак е фирмите да имат и достатъчно опит в бранша. Вече да са си изградили поне някакво име.



Тема Re: Асоциация на LAN интернет доставчиците [re: malak_]  
Автор r@iden (минаващ)
Публикувано19.08.04 20:52



E tva s ednakvoto pravo na glas e smeshno. Ti interesuvash li se ot football. Ako da losho. Ako ne procheti sledvashtite redove. Na kongresite na BFS vseki klub ima raven glas. Glasovete sa obshto okolo 500. Znachi Levski i CSKA sa na edno mnenie, a tezi na Goliam bair, Dolno nanagornishte i oshte edin na drugo mnenie. E vtorite pecheliat s mnozinstvo. I poradi tazi pricina mnogouvajaemia g-n Ivan Slavkov vse oshte e prezident. E mersi ma ne e mnogo spravedlivo.

In computer business everything is zeroes and ones. You are either zero or one.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.