Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:31 28.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Лаф да става.нови  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано10.08.04 17:07



Open Office. X за RedHat. Не съм специалист с Линукс, но определено съм наблюдавал как се мъчат хора с прилична компютърна грамотност. А в държавната администрация 90% са без никаква компютърна грамотност. В провинцията е още по зле. И не говоря само за по старите кадри ами и за хора на нашите години. Не мислите ли че парите и времето за обучение наново, парите за поддръжка и администриране ще изравнят до някаква степен разходите в момента. И не мислите ли че при положение че над 90% от хората ползват Windows вкъщи е хубаво и държавните институции да работят с това с което са свикнали хората? Всеки трябва да има право на избор а не да му се натрапва.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: RazoR]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано10.08.04 17:59



Правени са изследвания, че TCO (total cost of ownership) на Windows е значително по-голяма от тази на Linux дори като се отчетат трите месеца намалена производителност докато се свикне с новия продукт. Единствената разлика между двете е, че хора си мислят, че знаят едното и респективно си мислят, че не знаят другото. Просто кривата на обучение за работа с Windows е полегата, но дълга, докато тази на Linux е стръмна, но значително по-къса.

Аз нямам Windows. Всички редове, които съм ви написал в последната година са написани с Linux. В новооткритите ни офиси няма Windows. Тази ОС стои само върху старите компютри основно поради мързел.

Междувременно хвърли едно око на



Що се отнася до "Не съм специалист с Линукс, но определено съм наблюдавал как се мъчат хора с прилична компютърна грамотност", то тук има един основен момент: какво всъщност наричаш "компютърна грамотност". Ако под този израз разбираш "знам да кликам по уиндоус с мишката", тогава наистина ще се поизмъчат.

Митко



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Mитko]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано10.08.04 20:13



Хм, нещо се бъгна докато поствах предното съобщение.
Аз пък съм само с Windows. Клиентите ми при вида на OpenOfice изпадат в паника. Разбира се всичките ми сървъри са с различни версии на линикс. Единственият който не е е с Windows 2003 и определено не си заслужава парите в интерес на истината. Но за работните станции за мен няма по добро от Windоwsко решение когато хората просто искат да работят без да се изискват много познания.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: RazoR]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано10.08.04 21:56



Аз пък сега навлизам в Линукса, но точно Open Office не ми е дерт...просто защото преди време сложих Уин-версията му на служ.РС и разцъках.
За човек, добре свикнал с М$ Офиса отнема съвсем символично време за да почне работа с него


... и Panasonic

Тема Re: Лаф да става.нови [re: RazoR]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано10.08.04 22:11



Това е няквква съвременна градска легенда. Основната разлика между OpenOffice.org и Microsoft Office е, че менютата и иконите са подредени по различен начин. Другата основна разлика е, че MSO се зарежда в паметта в голяма степен още със зареждането на Windows-а и така по-късно се създава впечатлението, че се зарежда по-късно. Това обаче се неутрализира със SpeedStart функцията на oOo, която прави същото.

Както вече казах, на всички нови работни места слагаме само и единствено Linux. В първите няколко дни секретарките гледат стреснато и се опитват да протестират, но като видят, че няма да им сложа Windows, в крайна степен свикват и след време спира да им прави впечатление. Всичко е въпрос на навик. И за да ти го докажа, просто ми отговори на този въпрос: какво можеш да направиш с Windows, а не можеш да направиш с Linux. И още: кое е по-лесно да се направи с Windows, отколкото с Linux и защо е по-лесно. Приемам всякакъв отговор, освен "вече съм свикнал и знам къде са менютата и иконите".

Впрочем, една от причините клиентите ти да изпадат в паника е, че не знаят английски. На Windows и съответните му приложения криво-ляво са им свикнали с термините, функциите и съобщенията, а в алтернативните приложения не могат да се ориентират, защото не разбират кое какво означава. Но с много малки изключения вече всичко е на български, включително самата инсталация на операционната система. Дотолкова е на български, че за да го върна обратно на аглийски (или по-точно за да изключа поддръжката на unicode), се наложи да преинсталирам.

Митко

Редактирано от Mитko на 10.08.04 22:16.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Mитko]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано10.08.04 22:21



Абсурдно е да се твърди голословно, че машинописните машини в администрацията не могат да ползват OpenOffice. Казвам машинописни, но не е вярно - компютрите се ползват също и за игри на карти, сваляне на филми и музика, а също и за печене на дискове.
Това е.
OpenOffice не само не пречи, но специално в едно държавно предприятие донесе и големи печалби - със спестените пари се купиха други, значително по-полезни неща.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Mитko]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано10.08.04 22:28



По повод статията в portal.bg, Петко Дурмана и центърът "Интерспейс" са отдавна известни като професионалисти във въвеждането на open source в редица учреждения.
Чест му прави, че повдига тази дискусия.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано10.08.04 22:55



Е тоя спор е 10000% безмислен. Факт е че 90% от домашните компютри са под уиндоус. Даже повече. Примерно пускам си уеб каунтъра на сайта и гледам - 99% ОС на Майкрософт, под 1% линукс. При 2 000 000 посещения мисля че извадката е достатъчно представителна. Същото може да се види по броячите на всички сайтове. Е каква е причината тогава. Защо хората са принудени да пиратстват една скъпа, тромава, бъгава, лесно хакваща се операционна система, пред една идеална лесна за работа и безплатна платформа като линукс? Е аз се занимавам с компютри от достатъчно време, и определено съм над нивото на средния юзер, оправям се що годе с линукс администриране любителски щото си има админи за тая работа, но седна ли пред Х и ми се драйфа. Вярно е че ОС на МС са безумноскъпи, а за разлика от домашните потребители аз си купувам софтуера но преценявам че ако спестя пари и сложа линукс ще загубя много повече. Линукса е незаменим за сървър машина но за десктоп нещо не ме кефи.
Предполагам че и 2те страни имат достатъчно привърженици така че мисля че няма смисъл да продължаваме



Тема Re: Лаф да става.нови [re: RazoR]  
Автор Mopфиyc (матричар)
Публикувано10.08.04 23:06



Кои версии на ОО РХ и Х визираш?
Мога да ти демонстрирам създаване на раб. станция с помоща на Кнопикс например - само с мишката... с функционален ОО, калкулатор, браузер, мейл клиент и тн... кирилизирана...
А ако се направи редакция на конфигурационните файлове на ИСО то - става несъсипваема система - при всеки рестарт се възстановява софтуера на 100 %
Хайде зарази я с вирус например?

Welcome to the real world


Тема Re: Лаф да става.нови [re: RazoR]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано10.08.04 23:07



Не гледай инсталираната база, а трендовете. Т.е. гледай с колко % годишно се увеличават едните и другите потребители.

Но тук въпросът не е за частните лица. Те така или иначе не плащат и освен това сами решават за себе си. Въпросът не е и за фирмите, тъй-като те сами си решават как да си харчат своите пари. Въпросът е защо държавата плаща с МОИТЕ пари на една частна компания, след като МОЖЕ и да не ги плати и съответно да ми ги върне, например като ми намали данъците. Ако пък толкова не иска да ми ги върне, нека ги похарчи за нещо, от което и аз ще имам полза, например за пътища, полиция или каквото и да е, ама да е тук в БГ. Разбирам да няма друга алтернатива - нека ги харчи. Но алтернатива вече има.

Но си прав, че спорът е напълно безсмислен. Държавната администрация в лицето на своя министър си прави каквото си иска и нито приема, нито предава. Хубавото е, че поне общините започнаха да разбират за какво става дума и една по една започнаха да мигрират, тъй-като те, за разлика от министъра, също харчат своите пари. Това важи с особена сила в по-малките общини, тъй-като там хората виждат всичко и всеки един лев излишен разход се усеща веднага.

Митко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.