Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 25.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Вени Марковски и свободата на личността  
Автор Th3 edge ()
Публикувано01.08.04 19:36



Някой гледа ли новините в събота, където Вени Марковски обяви на всеослушание че искат да въведат закон с който ще се следи мрежата, както и център който ще го прави. Ако стане - къде ще бъде демокрацията в чието име искат да го направят. Къде ще остане свободата на словото и на хората. Нима искате и ние да се превърнем в една полицейска държава каквато са САЩ в името на общата борба срещу тероризма. Мисля че има и други методи. Вие как мислите? Ще ми се да споделите мнения

Everlasting


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор mixcho (новак)
Публикувано01.08.04 19:39



...ha ha ha ha Veni pak iska da stane politik...))))....chestito za mbiznesa...mnooo interesno...kak ot imeto na vsichki niakoi iska da pravi kariera v politikata...abe mnooo tapoooooooooooo...napravo nemam dumi



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано02.08.04 10:52









Митко

P.S. виж датите



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано02.08.04 11:30



Oshte po zle priateliu. :))) Ako mi kajesh che i ti si "ZA" neshto takova savsem she mi padnete v ochite. Tova spored men e grubo narushenie na lichnata svoboda na chovek. Ne e li taka ? Nqkoi da mi chete poshtata, ili da gleda kude hodq i kakvo pravq. Vse edno da me gleda dokato sam v toaletnata ili pod dusha. Ne e li gadno ?

Everlasting


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано02.08.04 13:09



Ще ми направиш ли една услуга? Прочети всичко отново, този път малко по-бавно.

Митко



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано02.08.04 13:28



Цитат..... "Така е в Съединените щати - трябва да имате едно звено за контакт така че при проблем в Интернет сигурността бързо да общуваме едни с други. " ........ Нали знаеш как е в САЩ ?

Everlasting


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано02.08.04 13:47



Хайде следващия път да го прочетеш още малко по-бавно. Нарочно те карам да го четеш бавно, за да вникнеш в ЧУЖДАТА мисъл, а не да търсиш аргументи за ТВОЯТА. И не очаквай да ти отгооворя с нещо по-различно - ще те препращам към оригиналния текст дотогава, токато не го прочетеш достатъчно внимателно, за да си го разтълкуваш.

Митко



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Ивaнyшka (Net партизан)
Публикувано02.08.04 14:13



Митко, само един цитат от Пратчет
"Кой варди пазачите" - Лорд Ветинари.

Хората протестират, точно за този, който ще е зад този център - сиреч ще чете цялата информация.
Заради това е бурната реакция и най-вече заради добрата работа на Вени с американските тайни служби още през 97...

Сайтът за нова българската литература


Вече ТРИ години.

Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано02.08.04 14:51



Митко не знам точно кво се опитвате да прокарвате но виждам как Вени се вре навсякъде с цел да се облагодетелства. На всички е ясно че се цели да се отклонят държавни средства. Но които как може така си изкарва парите. Кво да се прави. Има и хора които само от това живеят



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Ивaнyшka]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано02.08.04 15:29



Аз вече поне десет пъти съм имал повод да спомена, че всяка една идея по право се реализирва от този, на когото му е хрумнала. Така че бих посъветвал въпросните хора да попротестират малко за това, че в техните глави не се раждат достатъчно добри идеи. В този свят нищо не идва наготово и никой не ти поднася каквото и да било на тепсия. Имал си идея да направиш Съвет по информационни технологии - направил си го. Имаш идея да направиш Център за киберсигурност - правиш го. Не виждам нищо по-естествено от това да реализираш собствените си идеи. Вярно, всеки ще се радва и няма да протестира, яко някой дойде при него и му каже "абе имам една добра идея, защо не вземеш да я реализираш по еди-кой си начин, пък аз само ще гледам отстрани", ама това няма как да стане. Вярно, неприятно е да разбереш, че някой е измислил нещо и го е създал без да те пита и без да те покани, но такъв е животът и това не може да се промени с никакви "протести", просто защото е основен природен закон. Най-ценното нещо са идеите и никой не е длъжен да ги споделя с публиката, преди да ги реализира. Факт.

Митко



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано02.08.04 16:18



Ti mai ne mi razbra vuprosa i ideqta na postinga. A i ne sluchaino prodaljavam da darja na menieto si. Neznam kakva e tvoiata cel no vseki ima sobstveno talkuvane na edno neshto. Naricha se samostoiatelno mislene, sobstveno mnenie i gledna tochka. Az ne vidqh kato drugite vuzmojnost da vzemesh darjavni pari a vidqh edin opit da se ogranichni svobodata na slovoto i lichnata nezavisimost na horata. Ne sluchaino dadoh primera s banqta :)))). Haresa mi i citata ot ednoto ot mneniqta - "A koi pazi pazachite". Eto to tova me e strah. A ne ot tova che shte vzemesh subsidiq ot toq ili onq.

Ne me intersuva finansovata izgoda ili neizgoda a tova che "nqkoi" shte me "gleda".

Everlasting


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано02.08.04 16:54



Edna poznata koqto prochete malkiq ni spor mnogo tochno go kaza - shtoto az sam tikva i dumite ne mi idvat. Tq kaza che swichko koeto ti pishesh ne zasqga moralnata strana na vuprosa i vsqcheski se stremish da q izbegnesh. I e mngo prava.

Everlasting


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано02.08.04 18:52



Пак ти казвам - чети внимателно, защото продължавам да имам силното усещане, че си говориш за някаква твоя идея за следене на интернет, която аз поне не я виждам нито написана, нито произхождаща от нещо написано.

Ето още малко материали по темата:



Митко

Редактирано от Mитko на 02.08.04 18:53.



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано02.08.04 19:48



A kaji mi kakvo razbirash pod cyber security i kak si mislish da q prilagash i shte ti kaja na men koe ne mi haresva v ideqta. I pak izbqgvash moralniq i etichniq vupros. Ne bqgai a otgovori. Stiga hvurlql prah v ochite na horata. I az i ti znaem kak se osashtestvqva tazi cyber security v US i kakvi zakoni prieha sled 11ti septemvri za da mogat da q prilagat.

Everlasting


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано02.08.04 20:45



Какво значение има аз какво разбирам под "киберсигурност"? Освен това изразът "кажи ми какво разбираш, за да ти кажа какво не ми харесва" ми е меко казано странен. Знаеш, че нещо не ти харесва преди още да си чул за какво става дума. ДЕмек предварително, by default не ти харесва.

На цитирания в предния постинг сайт има десетина документа от проведената миналата година конференция на тема киберсигурност, може би е добра идея да ги прочетеш. Освен тях, можеш да прочетеш и тези тук:

. И тогава можеш вече спокойно да кажеш какво не ти харесва например в конвенцията за киберпрестъпност на Съвета на Европа, или пък в тази на ООН ...

Митко



Тема Драги Митконови [re: Mитko]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано03.08.04 06:59



Драги Митко,
защо си хабиш думите? От години насам не съм видял някоя ваша инициатива, която да не се е сблъсквала с мнението на 2-3 души с достъп до Интернет под общото заглавие "Долу Марковски и Ганчев!"
Тези хора живеят с идеята да пречат на всяко нещо, което правите вие с Марковски. За тях по-важното е не те да успеят, а вие да се провалите.
Но така сте си "постлали" вие самите - защото умеете да отстоявате мнението си, дори когато то е в противоречие с общоприетите норми.
Спомняш ли си колко кал се изля по ваш адрес през 2000-ата година, когато съдихте правителството на Иван Костов? Аз май видях някъде и партийните ви книжи, публикувани с цел да ви компрометират...

Сега е същото.

Достатъчно е да се прочетат сайтовете, които си дал, за да се види, че предлаганият център изобщо няма да се занимава с контрол върху съдържанието на уеб сайтовете или електронната поща. С други думи всеки, който твърди обратното е злонамерен към вас човек. И няма смисъл да му се връзвате.
Слушах те вчера в "Нова Европа". Много добре казано, но явно пишещите тук не се стремят да погледнат обективно на нещата, а само от гледна точка на своите лични интереси. Но в това няма нищо чудно, това не е новина. Новина ще е, ако някой от добре познатите идиоти каже: "Браво, подкрепяме го, нищо, че не сме го измислили ние!"



Тема За идеите....нови [re: Mитko]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано03.08.04 10:21



Един немец се беше сетил преди има-няма 70 години да прочисти света, като строи лагери, събира в тях тези, които развалят чистотата на расата и си прави с тях каквото иска.

Аз какво сега - да си блъскам глават в стената че не ми идват такива идеи ли?

Не, благодаря!

So long and thanks for all the fish!


Тема Re: Драги Митконови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор mixcho (новак)
Публикувано03.08.04 12:11



....She doide vreme kogato Vie she stanete politici..i togava plache maika jalna na nashata hubava darjavica....za sega da dava gospod po-dalgo vreme ,she se nalaga da gledame mediini iziavi...ama kvooo...veselo.MOLIA da razberete che nikoi ne VI zavijda za ideite...te sa naistina samo vashi-za vinagi.!!!!!Kolkoto do BOL.BG...samo she kaja (da sa i jivi i zravi klientite).....



Тема Изненадвам се малко ...нови [re: Mитko]  
Автор дядo Koлeдa (вярващ в чудеса)
Публикувано03.08.04 13:07



може би адресирам въпроса си малко неточно .. ама той си е и малко риторичен... абе г-н Марковски да не би вече да не чете тук ... щото можеше да реагира той... или може да е над тези неща.... много над... ама толкова над, че да не ги вижда ... лошото е, че няма как да си овчар без да се вмиришеш на овце..... а овце... колкото искаш... б.т.в не схванах .. ти подкрепяш или отхвърляш идеята ?
повярвай ми четох бавно ... почти толкова колкото бавно е писано

Прави каквото искаш и не пречи на другите да правят същото


Тема Re: Драги Митконови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано03.08.04 16:15



Аз пък четох ена статия (

, където определено не ми хареса начина на извъртъне на нещата от страна на г-н Марковски (ако разбира се статията не е допълнително редактирана и прекарана през филтъра на журналиста).
Някак си съвсем нескрито в последните два въпроса се налага имеративно мнението на г-н Марковски, че всичко, което го има в ДА и е Microsoft-ско е зле, единствения вариант за да не е зле, е да стане не-Microsoft-ско.

Стрива ми се, че един професионалист по информационна сигурност не би трябвало да прави подобни изкавания. Защото имаме нещо вече създадено, платено, работещо, което трябва да бъде защитено. Несъмнено един от начините е изхвърляне на наличното и създаването му отново. Но дали е най-ефективния в момента? Това ми звучи все едно да повикаш фирма "Саниране на панелни блокове" и единствения план и разчет който получиш от тях да е - събаряме панелния блок и го правим наново с тухли.

Аре със здраве

Тема Re: За идеите....нови [re: hadministratora]  
Автор __LOVER__ (непознат)
Публикувано03.08.04 16:16



1.
Напълно съм съгласен с примера за идеята на немеца ....
2.
Пък по другия въпрос нека наистина да ги оставим да си осъществяват "безценните" идеи. Някой по-напред се изкряска, че нямало да се следят уеб страници и поща, ами нека някой да разясни съвсем грубо какво аджаба ще следи тоя център....
3.
Ами това дето сме били седем часа преди еди кой си или десет часа след еди кой си как щяло да помага на американската сигурност, щото щели да имат информация още преди да се събудят!!? Е кво тоя център ще е специално за американците ли?
4.
Имам един такъв тънък въпрос.... Щом като господин Вени Марковски е такъв разбирател по сигурността и прочие, защо не се беше обадил на своите близки приятели министрите да им каже какъв таралеж си слагат в гащите със "супер изгодната сделка" (според един друг корифей, само че на публицистиката - г-н Добри Божилов) за закупуване на десетки хиляди уиндоус лиценза? Защо не ги предупреди, че уиндоус и аутлук и експлорер не предоставят необходимата сигурност?
5.
Ами тез ми ти държавни организации нали уж имат компетентни системни администратори дето вземат по една чанта с пари. Нека те да си мислят за сигурността.
6.
Как в един момент се оказа, че цялата ни национална мрежа е супер незащитена и великомогъщите арабски хакери са само на крачка от пълния контрол върху нея.

Ние, че не можем да влияем на сделките им, неможем! Обаче поне си правете тънките сметки по-тайничко, че се дразним, когато ни вземат за много тъпи! Много пък се депресираме като разберем, че някой "бистър" ум имал "безценна" идея. Още малко и ще напишете сценария за "Матрицата 4 - Киберполицаят от Сен-Бол.Бг"



Тема Re: Драги Митконови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано03.08.04 16:58



Сега като го прочетох това и се сетих че подобна е практиката на перачите на пари - като правят ремонт го правят винаги основе, ама толкова основен че чак да се зачуди човек от де имат тия хора пари.

Замислих се и за друго: кой е казал на г-н Марковски, че може да представлява Интернет обществото в България? Ми то всеки може да основе организация и да каже ето аз имам 4-500 души членове и съм интернет общество. Но власт и авторитет по принцип се дават от тези върху които се властва и които трябва да се впечатлят от авторитета. Следвателно би трябвало Интернет обществото, което г-н Марковски ръководи да бъде създадено от хора, които са радетели за развитието на IT в България, и които в даден момент да го изберат ПО ЗАСЛУГИ за ръководител на организацията (естествено не задължително него).

So long and thanks for all the fish!


Тема Хайде, денови [re: hadministratora]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано03.08.04 17:06



Създайте го това пусто Интернет общество - 2, направете му 10 години история и после си го избирайте Марковски за ръководител.
До този момент не се забелязва да има желаещи да се занимават с дейност, подобна на тази на "Интернет общество".

Митко Ганчев ви го е казал много ясно по-горе, но вие нали не четете внимателно, вероятно сте го пропуснали.

Вижте си пак текстоветет от Митко, па сетне елате и напишете някакъв смислен коментар, дайте конструктивно предложение, поемете лидерството. Ако ставате, разбира се.



Тема Всъщност,нови [re: Th3 edge]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано03.08.04 18:09



между свободата и анонимността има обратна пропорция - колкото си по-свободен, толкова по-малко нужда имаш от анонимност, и обратното.
Не знам дали ме разбираш, но все едно - свобода има тогава, когато няма (нужда от) анонимност - накратко.



Тема Re: Хайде, денови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано03.08.04 18:26



Ако искаме да сме нормална държава крайно време е да спрем да си правим второ-това и второ-онова. След като има Интернет общество нека си функционира.

Проблема е че всичко е направено, а не се е явило по естествен път, като резултат от развитието. За какво интернет общество може да е ставало дума през '95 год.? Колко доставчика имеше тогава и на кого доставяха? Колко души имаха компютри? Но някой е бил прозорлив и се е сетил че такова нещо рано или късно ще се появи и тогава той ще е готов.

So long and thanks for all the fish!


Тема Re: Всъщност,нови [re: Cokpaтec]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано03.08.04 18:29



Мисля че принципно си прав, но също така мисля че смесваш понятията анонимност и право на поверителност на личния живот.

So long and thanks for all the fish!


Тема Re: Всъщност,нови [re: hadministratora]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано03.08.04 18:50



Правото на "поверителност на личния живот" не се нарушава, ако известен източника му. Поне според мен.
Ако има какво да криеш - не си свободен. Това е факт.



Тема Re: Всъщност,нови [re: Fluti]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано03.08.04 18:52



винаги съм пращал картички без плик (навремето).
А когато крия нещо - не съм свободен.



Тема Re: Всъщност,нови [re: Fluti]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано03.08.04 20:39



Ако си анонимен, този търг няма стойност.
Справка - оказион.бг
Поверителната информация, разбира се, подлежи на защита.
Същността на предложените мерки е, по-скоро, да може да бъде установн източника, а не самото съдържание.
Ако източника може да бъде установен със сигурност, то и търгът ще е нормален.
А ти четеш много вестници - истинският смисъл на един търг е всяка фирма да може да предложи ясно и открито своята оферта. Това със запечатаните пликове е аномалия, а не норма.



Тема Re: Хайде, денови [re: hadministratora]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано04.08.04 06:54



Ти май си някой от по-младите в този клуб. Старите кримки като мен си спомнят, че Интернетът си беше достатъчно развит още през 1995 г.
Вярно е, че нямаше много потребители, но компютри и модеми имаше достатъчно. Така че обществото се е появило по естествен път. Вярно, че още в началото имаше гласове "Но защо точно те?", които основно идваха от Варна и свързаните с варненския Интернет провайдер лица, но както се вижда, това не им е попречило. да направят нещо. Което се оказа и нещо важно.

Впрочем, по онова време още нямаше нито едно сдружение или асоциация, ако не се лъжа, макар че не съм ги следил отблизо. Така че не само са направили нещо функциониращо, но то е и първото в страната.

Заради това, че Марковски и Ганчев са били прозорливи тогава, сега заслужава да им сваляме шапка, а не да се опитваме да ги унищожим. Още повече, че те едва ли ще вземат навътре нещата, написани в този клуб :-)



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: RazoR]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано04.08.04 07:02



Мислех си да ти отговоря, тъй като за разлика от теб ги познавам лично. Но после видях, че Митко Ганчев не си е направил труда да свърши тази работа. Следователно мнението ти е без никакво значение, а хората са наясно, че пишеш глупости.
По името и прякора ще те познаят, RazoR (дебил).



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано04.08.04 07:32



Някак си не ми отива да отговарям на човек, 90% от мненията на който са във възхвала на Марковски и бол.бг. Всеки има право на мнение и моето е че ако Вени не се бута така нагло в държавната администрация от бол.бг ще остане само сянка. Не че не е останало но това е друга работа. Навремето един шеф на голямо ИСП беше казал че ако енергията която Вени хвърляше да мисли как да източи некой лев и как да бъде на първа страница отиваше за развитието на бол.бг в момента в БГ доставчикът щеше да е само един. Аз за разлика от теб не го познавам лично но все си мисля че като слушам глупостите които говори един човек мога да разбера каква му е идеята. А на такива лакеи като теб им пожелавам да се разтапят всеки път като идола им блесне от новините.



Тема Re: Хайде, денови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано04.08.04 09:16



Искрено се извинявам за "леката" грешка - явно неправилно съм разбрал идеята на обществото! Иначе казано аз си мислех, че е обедиение на потребители каквито "Вярно е, че нямаше много", а то било на "компютри и модеми".

Щом е така аз имам тук някъде един PCI модем - ще го потърся тия дни и ще му кажа къде да членува, че да си спомни какво е туй Интернет.

So long and thanks for all the fish!


Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Goose ()
Публикувано04.08.04 10:36



Центърът ще се занимава с предотвратяване на атаки срещу критичната инфраструктура, намаляване на риска от кибер-атаки и минимизиране на щетите и на времето за възстановяване от такива атаки
С други думи - правиме си консултантска компания на тема сигурност, по възможност - с държавни пари и гарантирана клиентела

Ще се извършват изследвания и разработки на проекти, насочени към предизвестяване за появата на нови кибер-опасности (вируси, възможности за хакерски атаки и т.н.).

Пак ще преоткриваме топлата вода на локално ниво ... Има достатъчно големи имена в бранша, които го вършат от години, с организирани структури из целия свят, и определено не виждам начин някакъв си локален център да свърши работата дори на тяхното ниво, да не говорим за нещо друго ...

Поне според мен това е само поредният опит за закачане към бюджета на частни лица без изобщо държавата и аз като данъкоплатец да имам нужда или полза от това.



Тема Re: Изненадвам се малко ...нови [re: дядo Koлeдa]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано04.08.04 10:38



Господин Марковски редовно чете тук и поства но под други имена.
Може да го срещнете под следните псевдоними:

Старата кримка
Олд Файърхенд
Чернописец храбър
..и още много други

Наблюдавам развитието му и трябва да призная, че анонимните диалози които води с гордо изправения зад измето си Митко Ганчев са похвални. Митко държи официалната позиция, а другия преминава в персонални нападки и удари под кръста след като срещне аргумент или факт които не може да пребори. Няма тактика с която могат да бъдат надприказвани.

Призовавам подобни ялови спорове които вмирисват клуба да останат за клуб "Политика". Професионалните проблеми които имаме са достатъчни.
Да се фокусираме върху тях.



Тема Re: За идеите....нови [re: __LOVER__]  
Автор Mopфиyc (матричар)
Публикувано04.08.04 10:44



5.
Ами тез ми ти държавни организации нали уж имат компетентни системни администратори дето вземат по една чанта с пари. Нека те да си мислят за сигурността.


Поправка, в ДА системните администратори хич не вземат много пари - водят се експерти, според стажа младши, старши и тн. (заплатите по рангове май ги имаше в някакъв закон - поразтърси се и ще видиш какво имам предвид). А в една средна фирма (да не говорим за вносна) парите са понякога в пъти повече.

Welcome to the real world


Тема Сократес личността и правото на неприкосновенностнови [re: Cokpaтec]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано04.08.04 15:50



:)))) Знаете ли, в един момент се отчаях че няма да срещна разбиране. Мислех ли че темата е за друг клуб, но има неочаквано развитие.

Искам да се извиня че започнах така остро. Може да не съм пресъздал идеята си и собственото си хващане и за това толкова късно хората започнаха да пишат тук.

А сега повода за недоволството ми: "Идеята" на Вени Марковски и "ИНТЕРНЕТ" обществото за център за кибер тероризъм. Според мен идеята съвсем не е на Вени. Просто човека гледа да извлече облага от цялата работа. Всичко ще направят братята американци. И конференцията с която да кажат как се правят нещата и ще ни кажат какви закони да си направим за да може държавата да следи за кибер-терористи. Е как точно аджеба ще предотвратяват тези атаки ако не контролират и не следят определени неща. Много ми хареса това за RSA и за криптирането. Едва ли някой терорист ще пусне некодирано и в прав текст съобщение за такова нещо. Просто в един момент управляващите или правоимащите може да се изкушат да използват информацията не по предназначение. Всички си спомняме скандала за злоупотребата със специални разузнавателни средства преди време. И тук идва въпроса - Кой ще пази пазачите. Къде ще бъде гражданския контрол. Само не ми казвайте че Интернет Обществото и Вени ще го осъществяват. Иначе нямам нищо против Вени и Митко да си играят на политици и да взимат пари от американците.

А сега за Сократес. Кажи ми приятелю как ще се почувстваш ако докато си в банята и се къпеш под душа, или правиш секс с жена си / приателката си и някой те гледа? Как ще се чувстваш ако някой ти подслушва телефона ? Същото е и с интернет и следенето на кореспонденция и др неща. Остави ти че ще четат фирмена информация и че със сигурност ще се злоупотребява с нея, за политически и икономически цели. Това имах предвид под анонимност - правото на личната неприкосновенност.

Мисля си обаче че колкото и да си говорим тук Вени ще вземе парите и ще направи каквото си иска. защото в България няма гражданско общество и никой не взима предвид мнението на хората. Поне така мисля аз.

А темата пуснах тук в този клуб защото винаги съм мислел че това е най-реномирания клуб а и темата е свързана с Интернет и доставянето му. Все пак е хубаво от време на време да има нещо различно от това как да си направя LINUX рутер и как да си намеря Интернет за 10 лв.

Everlasting


Тема Re: Изненадвам се малко ...нови [re: Ahab]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано05.08.04 06:30



Дрън-дрън.
А споровете са ялови. Изненадвам семалко, че тази тема продължава да бъде на първите места в клуба, при това със значителна преднина по брой мнения, отколкото "професионалните" теми.
Провайдерите изглежда обичат клюките не по-малко от Ззлоба.



Тема Re: Всъщност,нови [re: Fluti]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано05.08.04 10:06



Като спомена за партиите, може би ще ти е интересно да научиш, че на последните няколко парламентарни избори сме правили едновременно онлайн кампаниите и на СДС, и на БСП. На последните президентски избори правихме едновременно три кампании, едната от които очевидно по-успешна :) Под кампании разбирам всичко - планирането и позиционирането на рекламите, изработването им, дори измислянето на лозунгите и посланията, както и цялостната онлайн стратегия (форуми, сайтове, чатове и т.н.).

Почти всички големи партийни централи и партийни лидери използват нашите услуги, а всеки знае, че интернет доставчикът има възможност да си подслушва клиентите когато и както иска, без никой да разбере. Предоставяли сме достъп и за нуждите на НАТО, МВР, разузнаването и контраразузнаването, за митниците и за какво ли още не. А аз лично съм настройвал навремето компютрите и връзката в кабинетите на Министър-председателя и на Министъра на вътрешните работи и съм един от малкото хора, сядал и на двете "най-секретни" бюра в държавата (седял съм и на

, ама без компютъра :). Досега не е изтекла и байт информация, а щом тези хора и институции ни имат това доверие ...

В този ред на мисли, щом толкова се притесняваш за сигурността на кореспонденцията си, откъде си сигурен, че не използваш един и същ доставчик с твоя най-голям, зъл и страшен конкурент? Реално погледнато, както и да го въртиш и сучеш, трафикът в крайна сметка ще мине поне през едно устройство на БТК (било като интернет, било като МАН или наета линия) и ако някой има голямото желание да го прихване, ще го стори дори без никакъв център по сигурността.

Единственият "сигурен" начин да си пренесеш информацията е да си я напишеш на листче и да си я носиш в джоба, но и тогава някой може да те спре на улицата и да ти удари два шамара. Живееш в несигурен свят, приятелю, свиквай с тази мисъл.

Митко

Редактирано от Mитko на 05.08.04 10:14.



Тема Mitkooooooooooнови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано05.08.04 11:05



Usardno izbqgvash vuprosa koito zadadoh. Mislish li che e etichno da se rovish v lichniq jivot na horata. LICHNIQ. Ne me interesuva kude si sedql. Ne me interesuva kakvo si pravil. Ne me interesuva koi te podpira otzad ili zad chii grub se kriesh. Iskam ednoznachen otgovor s da ili ne na vuprosa: Etichno i moralno li e da se rovish v lichniq jivot na horata.

Zashtoto spored men e edno i sashto da ti podslushvat staqta ili telefona i da ti chetat elektronnata korespondenciq i da snifqt trafika. Edno i sashto e samo deto ednoto sa 0-li i 1-ci a drugoto zwukovi vulni zapisani na digitalen ili analogov nositel.

Kakto i ne mislq che mqstoto na temata ne e tuk. V kraina smetka tova zasqga tebe kato ISP, i horata kato potrebiteli. Shtoto e tupo vav toq forum da se obsujdat temi kato tiq deto sam gi izbroil po gore v edno ot postchetata. Mislq che i az i ti i vseki bulgarin iska da jivee v demokratichen i svoboden svqt.

Ta DA ili NE - Etichno i moralno li e spored teb da se rovish v lichniq jivot na horata i vuv firmenite korespondencii.

Everlasting


Тема Re: Mitkooooooooooнови [re: Th3 edge]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано05.08.04 11:47



Абе да ви имам проблемите...



Тема Колкото и да му обясняваш,нови [re: Mитko]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано05.08.04 12:12



той не иска да разбере, че всъщност никой няма да му рови и чете кореспонденцията. Добре известни са множество, добре имплементирани алгоритми за криптиране, сигурно ще се появят и нови. А и някак си не му се иска да признае, че личната му кореспонденция е интересна единствено за самия него, и, евентуално, за някои негови познати - за никой друг.
Както и да му го кажеш, той няма да поиска да схване, че и сега е-майла му могат да прочетат доста много хора.
Големият му проблем е, че няма да може да напсува президента (например), без да установят, че именно той е източника и да отговаря за публикациите си. Или няма да може да качва безнаказно детско порно, или пък няма да може на спокойствие да разпространява филми с обезглавявания. Ето това го притеснява него - че единствения свят, в който може безнаказано да избива комплексите си, ще престане да съществува. И нещата ще станат почти като в "реалния" свят - човека ще трябва да отговаря за действията си.
А именно да отговаря за действията си е привилегия на свободния човек.
Обратно - подтиснатия роб се стреми всячески да не бъде различен от тълпата и да остане по-този начин анонимен.
За съжаление, повечето хора, които се противопоставят на разумни мерки за сигурност, са от втория вид.
Необяснимата им самовлюбеност чертае невероятно реалистични картини на един свят, в който те са толкова важни, че Вени Марковски създава цяла структура, която да се занимава с тях и личната им кореспонденция.
Драги Митко, не е измислен начин да убедиш в нещо такива хора - колкото и раумни и изчерпателни примери да им даваш.



Тема Re: Колкото и да му обясняваш,нови [re: Cokpaтec]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано05.08.04 12:47



Prezidenta e pich. Glasuval sam za nego i dosega opravdava doverieto mi. E ima oshte kakvo da se iska ama ne moje vsichko da e nared. A ako iskam da ostana anonimen - vsichki znaem pone 300ta nachina da ostanem takiva dokato rugaem darjavata.

Pak povtariam che ne e problema v tupata mi poshta. Ma nikoi ne shte da otgovori v prav tekst na elementaren vupros - etichno li e ili ne e. Pak posle sporete i mi dokazvaite che nqma da se rovite. Shtom tolkova iska da me ubedi - neka da kaje - da ili ne. Ti sashto - kaji da ili ne.

Everlasting


Тема Етично е.нови [re: Th3 edge]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано05.08.04 13:16



Когато тормозиш някой в "киберпространството" е етично да бъдеш проследен и наказан.
Когато замисляш терористичен акт или убийство е етично да бъдеш хванат и наказан.
Когато се опитваш да подмамиш невръстно дете, е етично да бъдеш проследен и наказан.
Когато разпространяваш детско порно и рязане на глави е етично да отговаряш за това.
Когато извършваш каквото и да е, което в "реалния" свят е престъпление, то е етично да се използват всички средства, за да бъдеш заловен и да отговаряш за това свое престъпление.
Ако не правиш нищо от гореизброеното, то никой няма да се занимава с теб - не защото не може (той и сега може), а защото няма да представляваш никакъв интерес. А ако някой все пак злоупотреби - ще си отговаря за това.
Но не познавам досега нито едно ИСП, което да чете логовете на клиентите си, така че, явно, такава опасност практически не съществува.



Тема Как се коментира нещо?нови [re: Fluti]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано05.08.04 13:40



Отива се на сайта на

, а оттам по новините - на този адрес:

Никъде не виждам да има описано, че предложената структура ще се занимава с подслушване.

А иначе - следенето на кореспонденция не е въпрос на морала, а на законите и Конституцията. И е противозаконно да четеш чужда поща. Дали е етично? Етиката е наука за морала, следователно едно нещо не може да е етично, а морално. Съответно неморално, а не неетично.



Тема "Неограничената власт"нови [re: Fluti]  
Автор Cokpaтec (мислителя)
Публикувано05.08.04 14:08



я има и в момента всяко ISP относно клиентите си.
Не виждам никаква заплаха, ако има структура, която да има същата "власт" - поне там ще се използва по предназначение тази "власт".
А щом си убеден, че можеш да скриеш източника и съдържанието (с източника не съм съвсем съгласен), то какъв ти е проблема всъщност?
Ако в момента това, което правиш, може да се види от 10-15 "организации" (според хоп-овете, през които минаваш до някъде), то с какво ще се влоши положените, ако станат 16?
И накрая - колкото са начините да се скриеш, горе-долу толкова са и да те намерявт. Въпрос на необходимост и воля е.



Тема Re: Mitkooooooooooнови [re: Th3 edge]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано05.08.04 15:26



Прав си. Сигурно си забелязал, че обикновено се старая да давам смислени отговори. А на безсмислен въпрос не може да се даде смислен отговор, затова просто не му отговарям. Накратко - не знам дали е етично да се ровиш в нечия лична кореспонденция. Ако някога реша да го правя (да се ровя), тогава ще се замисля по въпроса, но дотогава не смятам да си затормозявам мозъка с такива разсъждения.

Митко



Тема Re: "Неограничената власт"нови [re: Cokpaтec]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано05.08.04 16:21



Досега избягвах да коментирам темата по същество, защото се надявах, че поне някой ще си даде зор да се замисли за какво всъщност иде реч.

Има един орган, нарича се СЕМ, чиято задача е да "следи" електронните медии. Не им подслушва офисите, не им чете папките с материалите, но следи какво правят. Интернет има нуждата от същото, или поне подобно следене. Трябва да се следи къде какви сайтове се появяват, къде трафикът рязко се увеличава или също така рязко се намалява, къде рязко се появяват вируси, къде имената често си сменят IP адресите или обратното и т.н. Има хиляди неща, които ако се следят в реално време могат да дадат нужната информация без да се нарушава ничия лична неприкосновеност. Дори това, че някъде тече криптирана информация също може да е важно само по себе си.

Друг проблем: някъде се качва сайт на арабски, другаде се качва сайт с деликатни снимки, на трето място - със схеми на атомна бомба, на четвърто - с плановете на водопроводната инсталация в Чикаго. На пето - сайт на италиански език със снимки на бебета и цени между 5 и 10 хил. евро. Доставчиците достатъчно компетентни ли са, за да решат какво да правят в такъв случай? Ако не знаят арабски (и всички други езици на планетата) , трябва ли да изтрият сайта, или трябва да го оставят? Защото той може да е както на някой талибан, така и на местна дюнерджийница. А може и да е на талибан, маскиран на дюнерджийница. Ако пък има снимки на Бин Ладен и аз-Заркауи, може да е както техен личен сайт, така и на фирма, предлагаща тишъртки с техните образи. Накратко - доставчиците не са и не може да са компетентни да решават подобни въпроси. Те трябва да има към кого да се обърнат за съдействие и мнение, както банките се обръщат към финансовото разузнаване, когато имат съмнение за пране на пари, примерно. Същото важи и за другите ведомства, имащи отношение по случая - например финансовото министерство може и да не забележи, че сървърът им е атакуван от хакери по същото време, когато този на Краун Ейджънтс е бил флуднат, а на митницата в Калотина всички компютри са скапани от токов удар.

Мога да засегна още десетина аспекта, но ако отделяте повече време за размисъл и по-малко за доказване на някаква първосигнала теза, ще сте по-ефективни и ще пестите не само своето, но и времето на другите.

Митко



Тема Re: "Неограничената власт"нови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано05.08.04 18:02



Aide tochno ti da ne mi govorish za kontrol i za snimki i za sadarjanie i za kontrol..........

A kato gledam starata krimka - ako rabotish v dostavchik za nishto na sveta ne bih vi bil klient ako imash takova mislene i v praveneto na business i v predostavqneto na uslugi

Everlasting


Тема Re: "Неограничената власт"нови [re: Th3 edge]  
Автор mixcho (новак)
Публикувано05.08.04 18:33



....Hora pls...aide stiga,neshtata sa iasni..niama smisal....mnooo go razvodnihme,MITKO i VENI si imat idei.ako mogat praviat.....samo deto se govori ot imeto na vsichki...ama karai da varvi.....



Тема Veni Mitko i ideiteнови [re: mixcho]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано05.08.04 19:56



:))))
naistina nema smisal. Prosto mi beshe interessno kolko hoar v darjavat ase zamislqt za neshtata koito se pravqt ot i v tqhno ime. Vessela rabota. Nqma da pisha poveche. ako niakoi obache iska da prodalji diskusiqta - shte se radvam................................

Everlasting


Тема Идеитенови [re: Th3 edge]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано05.08.04 22:37



Днес попаднах на това в "Дневник". Давам го само като пример за това, че именно хора като Митко и Вени си реализират идеите. По един или друг начин, но през цялото време са съпроводени от рева на хора като теб, които не могат нищо да свършат, освен да се оплакват.

Електронният портал на Министерския съвет, който е част от програмата за изграждане на електронно правителство, ще бъде достъпен и за потребителите на софтуер с отворен код. Това стана ясно в четвъртък след среща на министъра на държавната администрация Димитър Калчев с Лорън Бинети, вицепрезидент на ИТ корпорацията Dell.

Двамата са обсъдили въвеждането на ново решение, което ще даде възможност за ползване на електронния портал на правителството egateway.government.bg от потребители, ползващи операционната система Red Hat 9.0, която е с отворен код. На срещата е присъствал и Пламен Матеев, управител на ЦАПК “Прогрес”, дистрибутор на Dell за България и създател на българския е-портал. Той защитил преимуществата на Red Hat, която в момента е единствената дистрибуция на операционната система с отворен код Linux, предлагана от хардуерната компания.

В момента се провеждат преговори и проучвания с фирмите “Банксервиз” АД и “Информационно обслужване” АД за възможностите за издаване на цифрови сертификати в необходимия формат и смарт карти, поддържани от OC Linux. От края на юни електронният портал на правителството се ползва от граждани и фирми, които имат удостоверения за универсален електронен подпис.

В средата на 2002 г. Калчев подписа договор с "Майкрософт" служителите на държавната администрация да ползват операционната система на компанията за срок от три години. Стойността на сделката беше около 13 млн. долара за 30 хил. пакета, а общността на потребителите на софтуер с отворен код силно се противопостави на това, като предложи държавата да ползва безплатни операционни системи, за които да плаща само поддръжката.




Тема Re: Mitkooooooooooнови [re: Mитko]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано05.08.04 22:43



От Сократес, малко по-рано:

А именно да отговаря за действията си е привилегия на свободния човек.
Обратно - подтиснатия роб се стреми всячески да не бъде различен от тълпата и да остане по-този начин анонимен.
За съжаление, повечето хора, които се противопоставят на разумни мерки за сигурност, са от втория вид.
Необяснимата им самовлюбеност чертае невероятно реалистични картини на един свят, в който те са толкова важни, че Вени Марковски създава цяла структура, която да се занимава с тях и личната им кореспонденция.

Драги Митко, не е измислен начин да убедиш в нещо такива хора - колкото и раумни и изчерпателни примери да им даваш.



Тема Re: Идеитенови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано05.08.04 22:57



Абе аре стига глупости бе. Що нямат нормална идея а им идват само такива да източат държавни пари. Затова ни е такава страната и такова положението заради такива като Вени и тебе. Що не съм видял да е създал нещо наистина полезно, да е допринесъл с нещо повече отколкото пари е взел за реализацията му? Само като го видя по ТВ или прочета нещо дето казва и ме хваща срам че тоя човек е лицето на българския интернет в лицето на неразбиращите. Той не е нищо повече от един нереализирал се политик и така като гледам нищо чудно скоро да стане - има всички заложби.
Кризисен център за събиране на информация - и кво ще прави? Че вие не успяхте да се справите с един хостинг на детско порно ще ми следите терористи в интернет. Ебаси смешниците



Тема Re: Идеитенови [re: RazoR]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано05.08.04 23:56



Ние се справихме прекрасно с нашата част от проблема "хостинг на детско порно". Не се справиха тези, чиято работа беше да се справят и които за по-лесно решиха, че това трябва да е наш проблем, а не техен. Но проблемът беше решен в наша полза не къде да е, а в Съвета на Европа, но това е друга тема и е точно толкова смислено да ви я обяснявам, колкото и всяка друга, различна от кабели и суичове.

Митко



Тема Re: Идеитенови [re: RazoR]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано06.08.04 05:58



Рейзор-дебиле,
след това ти писмо нещата вече се изясняват. Ти си митков енифоб:-)

Не те знам кой си и какви идеи имаш, но явно си някой много съсредоточен в дейността си човек, който има само нормални идеи. И си прав - затова страната ни и положението ни е такава, заради такива като теб.

"Сократес" го е казал много по-добре от мен, но ти май не разбираш от намеци.

Ако не бяха хората като тях, с ненормални идеи, сега и лицензи щеше да има за интернет провайдерите, и контрол върху информацията от кой ли не, а и цената на достъпа щеше да е по-висока. И такива като теб нямаше да могат да пишат глупостите си свободно. Дори и това да бяха направили само от Интернет обществото, пак трябва да им се сваля шапка.

А ТИ какво направи през това време? Ако си бил роден преди толкова години, разбира се.



Тема Re: Идеитенови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано06.08.04 09:30



Правя бизнес пич. Почнал съм много по късно а съм постигнал много повече във финансово изражение. Верно е, не ме знае никой щото не парадирам с нищо, мен ме интересува клиентите ми да са доволни, да се разраствам и най-важното - да си изкарвам парите по нормален начин а не да гледам да чопна некоя далаверка с държавни пари. Ако съм почнал когато те са почнали нямаше да имам стигане но това си е техен проблем. Това което ме дразни е хвърлянето на прах в очите на хората и обществото с цел лично облагодетелстване. Ае и със здраве. Прав беше AHAB за никовете под които пишат хората на БОЛ.
Евалата му правим само на Митко че винаги пише разумно и премислено. Добре че е той да вдига имиджа на бол.бг че иначе са за никъде



Тема Re: Идеитенови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано06.08.04 13:08



beh kazal che nqma da pisha poveche amaaaaaaaaa starata krimka napravo me zabi. Ne vidqh nikude obache otgovor na vuprosa kak shte se spravqte s "teroristite" i dali spored tebe Mitko e moralno ( shtoto etika bila anukata za moral ako citiram pravialno) horata v edna svobodna strana da budat podlojeni na elektronno sledene? Tolkova li e trudno - da kajesh da ili ne ????

Everlasting


Тема Re: Идеитенови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано07.08.04 08:22



Ша ма пруштавъш, ама ду колкуту знам има стъндарти, към куиту аку съ придържа чувек къту прави пуртален сайт (пък бил той и тъкъф дету работи с цифруви сиртификати) нямъ дъ имъ прублеми с тува кой поситител с къква ОС е. Амъ кугату вадиш пърити ут собствиния си джоп внимаваш как ги харчиш, а къту съ държавни - кучитъ ги яли. Зъ туй сми нъ тоз хал...

So long and thanks for all the fish!


Тема Re: Идеитенови [re: Th3 edge]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано08.08.04 06:25



Защо мен ме питаш за отговор? Аз съм си направил изводите отдавна, но не виждам нищо лошо да чуя и твоите. Вярно е, че сигурно няма да са правилни, но нали затова сме демократична държава - да чуваме всяко мнение :-)

Проблемът на някои от пишещите тук е, че техните мнения си остават само за тяхна употреба, а мненията на хора като Митко и Вени се котират както у нас, така и по света. За хората с ниско самочувствие това е ужасно - откъде-накъде ще се чува техният глас, щом моят не може?

За обясненията на Рейзора с какво се занимавал и колко бил успешен, вече разбрахме. Сигурно е умряла циганката, която го хвалеше. Толкова е успял, че дори не му знаем името, а само псевдонима.



Тема Re: Идеитенови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано08.08.04 13:19



Ако ми позволиш да вметна нещо, по повод последния ти постинг- мненията на някои хора наистина се чуват по-надалече и по силно, но не защото са по правилни, а защото изказващите ги са на по-висок пиедестал (разбирай длъжност, служба). Ако начело на българското интернет общество беше друга личност, а не г-н Марковски, това, което ти казваш щеше да е вярно за него, дори и мнението в тази хипотетична ситуация на В.М. да е по-правилно.

Обърнал ли си внимание какво се случва в момента с една друга личност- Иван Славков- Батето. Председател на това и онова, пожизнен член на МОК, ала-бала; и в един момент всичко това е на път да изчезне, да му бъде отнето. Докато беше във "върховата" си позиция просто нямаше кой да му се противопостави, а сега, след като се сгромолясва, зъбите са наточили както расовите песове, така и последните помияри.

Спомням си една сентенция- "каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари". И според мен тя е релевантна и към предмета на тази дискусия.
Това обаче не е непременно лошо! Ако с отстояването на позицията си г-н Марковски и компания постигнат и реализират тези си намерения, и това помогне малко или повече за по-голяма сигурност и спокойствие- аз бих ги подкрепил, без значение, че те може би ще имат и някакви финансови печалби.

Аре със здраве


Тема Re: Идеитенови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано08.08.04 15:45



Абсолютно си прав за това. Само че не съм убеден че има начин как да се следи информацията в интернет. И още по малко - това нещо да го прави частна фирма.



Тема Грешки?!нови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор hadministratora (хабсурден)
Публикувано08.08.04 17:42



По отношение на мненията на Вени и подобните си сбъркал глагола - те не се котират, а се пласират.

По отношение на Рейзъра също си в грешка. Аз съм свидетел как започна от една заличка с по-малко 10 (ако добре си спомням) компютъра и как за около 2 год. залата се разшири може би 7 или 8 пъти, а за броя на компютрите и предлаганите услуги да не говорим. Просто си личеше, че се мисли като се прави нещо. Човека си е намерил пазрна ниша и клиентела и си работи. Това че някой не е чувал за него не значи че горното не е вярно.

Само за протокола да отбележа, че не се познаваме лично, а просто имаше период в който бях редовен клиент в неговия клуб. Говоря в минало време, защото вече съм далеч от там и не знам изобщо как му върви бизнеса.

So long and thanks for all the fish!


Тема Re: Идеитенови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано08.08.04 18:06



Като гледам как се пени Вени Марковски по ТВ, как напомня, че бил казал това-онова, ама никой не му обърнал внимание - силно се съмнявам, че някой се е заинтересувал от мнението му у нас, камо ли в странство


... и Panasonic


Тема списание "Тема"нови [re: Cтepн™]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано09.08.04 08:09



Ако се съди по интервюто му в сп. "Тема", проблемът, който описваш не е на дневен ред. А ако някой не е обърнал внимание на предупреждения, това си е негов проблем.



Тема Re: Идеитенови [re: RazoR]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано09.08.04 08:14



Доколкото чета, не става дума изобщо за "частна фирма, която да следи информацията в Интернет." Явно си измисляш нещо, което ти е изгодно, за да защитиш тезите си срещу Марковски:-))



Тема Re: Идеитенови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано09.08.04 08:19



Да бе, Вени са го взели на заплата на държавата. Сигурно е отишъл и казал - пичове, земете направете некъв отдел да следи информацията в нета че ми е малко терсене така и не се чувствам сигурен, пък аз с квото мога ще помогна - безвъзмездно разбира се



Тема Mislqнови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано09.08.04 08:38



che temata se otdalechi dosta ot temata koqto zasegnah. Iskah prosto da razbera 2 neshta. Dali kulturata na bulgarskiq internet potrebitel se e vdignala i dali Mitko i Veni mislqt che tova koeto pravqt ili iskat da napravqt e moralno i normalno za edna strana v koqto ujkm imame svoboda na lichnostta i slovoto.

Po povod na purvoto - haresa mi che ima tolkova hora koito malko ili mnogo shvanaha ideqta za postinga i me podkrepiha. Haresa mi i tova kak drugata strana sled kato ne moja da zashtiti tezata si zapochna da se zaiajda na drebno. Samo Mitko malko ili mnogo zapazi dobriq ton. Ama toi puk ne otgovori na vuprosa mi i uporito go izbqgva - moralno li e ili ne e. Nqkolko puti se opita da mi kaje che nqma da e tova koeto si mislq, ama postingte na "Starata krimka" suvsem qsno spored men pokazaha che shte e tochno neshto takova. Ne moga da namerq postigna deto se kazvashe "vseki moje da vidi HOPovete po traceto, kakvo ako stanat s edin poveche".

Mislq che e vreme Mitko da kaje mnenieto si - moralno li e ili ne e i da prikliuchvame. Qsno e che ideqta e na bratqta amerikanci i che toi iska samo za uchastva v razpredelenieto na parite ama trebva da imam nqkakvo grajdansko mnenie.

I edin posleden vupros. Nqkoi spomnq li si za poslednata 1 godina da e imalo seriozen probiv v sigurnostta na darjavnata administraciqili dr firma ( edinstveniq publichno izvesten sluchai e saita na presidenta, koito se poddarjashe ot ?????? )

Everlasting


Тема Re: Изненадвам се малко ...нови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано09.08.04 09:01



Дрън-дрън, но не го отричаш.

Темата е на първо място защото надолу наливаш масло в нея с още 4 заядливи постинга.

Хайде да спреш ненужните приказки и да дс говорим за техничарски работи, а?



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Th3 edge]  
Автор azazelo (хаймана)
Публикувано09.08.04 10:52



"Центърът ще се занимава с предотвратяване на атаки срещу критичната инфраструктура, намаляване на риска от кибер-атаки и минимизиране на щетите и на времето за възстановяване от такива атаки ."
Цялата тази работа започва да заприличва все повече на романа на Дж. Оруел
"1984".
Всички знаем как се постигат изброените по-горе работи, със следене подслушване, промишлен, икономически и т.н. шпионаж.
Създаването на един такъв център ще даде на някой възможност да има достъп до промишлени,търговски и лични тайни.Доколкото имам спомен личната и частната собственост бяха неприкосновенни.
По принцип не е лошо да има такъв център, който да се доближава до спец. службите на МВР,МО и т.н.,но трябва и да има правна мярка която да гарантира на гражданското общество техните права.
Както е например с подслушването (поне на хартия) има правни норми и т.н.
Та не би било лошо и за това да се измислят такива неща, все пак да не се връщаме 15-16 години назад, когато държавата чрез ДС дишаше във врата на всеки.



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: azazelo]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано09.08.04 12:05



Аз вече се чудя да се смея ли, или да ми е тъжно, че дори интелигентната част от нацията не може да погледне по-напред от носа си и да излезне от удобните стереотипи.

За да може някаква структура да "подслушва", тя трябва да има правното основание да го прави, иначе няма как да влезне в техническите центрове на доставчиците. Ако пък няма такова правно основание и не влиза в тези центрове, тогава това с нищо не променя досегашното статукво - който може да следи отвън какво става, може да си го прави със или без какъвто и да е "център", стига да иска. Така че всичките ви разсъждения са грешни не просто по същество, а са грешни дори според правилата на формалната логика. Зарежете темата, тъй-като тя очевидно не е в компетенциите на този клуб, колкото и да го засяга като краен резултат. Управлението на обществените взаимоотношения не е като да навръзваш кабели и суичове в определена последователност. В България всички са специалисти по футбол и политика, а напоследък - по информационни технологии и международни отношения.

Митко



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Beни Mapkoвckи (iPolicy Expert)
Публикувано09.08.04 14:02



Митко, след твоите думи почти няма какво да се добави. За съжаление съм в чужбина, на бавна връзка (ето тема за дискутиране - в Гърция повече от 28.8 не може да се направи, дори на ISDN телефони) и не мога да прочета цялата дискусия.
Пък и познавайки нравовете както в България, така и в този клуб, това вероятно е безмислено.

Прегледах твоите постинги и мога да се подпиша под всеки от тях.

Що се отнася до неразбирането с какво би се занимавал един подобен център, то най-малкото (но и задължителното!), което може да се направи преди да се пише тук, е да се прочете внимателно какво сме публикували в

и по темата. Очевидно едва ли някой си е направил труда да го стори.
И едва ли се е замислил, че е по-добре ние да създадем методиките за обучение на магистратите, отколкото с това да се занимават от МВР, например.
Много често хората казват "Ама защо те?" (визирайки нас), но никой не казва: "Хубаво, нека са те, но ето и моите предложения:". Или "Добре, нека те си правят нещо, но защо и аз да не се включа, след като имам идеи." И после да звъннат с конкретно предложение.
По същия начин проекта за електронизация на общините в Югоизточна Европа, който правим заедно с ПРООН предизвика много дебати, но нито един от "корифеите" не се обади, че иска да участва с реална работа. Т.е. много са силни на думите, но опре ли въпроса до работа - край.

Бих приел конструктивни предложения от пишещите в този клуб, ако са направени от хора, заставащи с името си зад тях. На анонимни сигнали не обръщам внимание.

Мненията ми в dir.bg са лични и не ангажират нито една от организациите, в които участвам.

Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Beни Mapkoвckи]  
Автор NeonSun (Chrysobеryl)
Публикувано10.08.04 10:08






ИНТЕРНЕТ АКТИВИСТ СЕЕ IT-НИХИЛИЗЪМ

Поразяващата уста на председателя на българското ИНТЕРНЕТ-общество Вени Марковски пося нихилизъм в Ай Ти сектора. В поредната си медийна изява през седмицата Марковски се усъмни в качествата на българските компютърни специалисти (признати между другото в цял свят), както и в сигурността на използвания от държавната ни администрация софтуер. Макар и свободата на словото да е висша конституционна ценност, няма как да не се признае, че този път радетелят на разпространението на ИНТЕРНЕТ и на софтуера с отворен код попрекали в стремежа си да бъде оригинален.

В интервю за централен всекидневник, публикувано на 2 август, Марковски превъзнесе до небесата хакерските способности на арабските терористи. По думите му те безпроблемно можели да видят сметката на всеки наш сайт, както и да проникнат в базата данни на което и да е българско министерство или ведомство. За доказателство Марковски сочи доброто качество на потресаващите кадри с обезглавени заложници, които терористите показват в световното уеб-пространство. Да се чуди човек откъде потомъкът на стар български род от Македония черпи такова страхопочитание към технологичния гений на фундаменталистите?

Ключът към загадката се крие във втората част на интервюто на Марковски. От висотата на своите познания той бие тревога, че държавната ни администрация, коятo използва операционната система "Уиндоус" (Windows) на американския гигант "Майкрософт" (Microsoft), била силно уязвима от евентуална атака на хакери. Поредната "гениална" идея на Марковски е да се защитят компютърните системи на учрежденията чрез замяна на софтуера за четене на електронната поща и сърфиране в ИНТЕРНЕТ. Той предлага да се наложи "Модзила" (Mozilla) вместо стандартния за "Уиндоус" браузър-ИНТЕРНЕТ-Експлрър (Internet Explorer). Това предизвика насмешка сред по-голяма част от експертите в бранша, потърсени за коментар от "БАНКЕРЪ", и едва ли би си струвало да се занимаваме с нея, ако лобирането на Марковски не ставаше за сметка на отричането на качествата на нашите специалисти и недоказаните обвинения срещу компания от ранга на "Майкрософт".

Да се твърди, че арабските компютърни експерти са "категорично по-добри от нашите", без да се посочват някакви факти, е най-малкото несериозно. Като човек, занимаващ се активно с информационни технологии, Вени Марковски би трябвало да е запознат с едно изследване на световната организация за сертифициране на Ай Ти специалисти "БрейнБенч" (BrainBench). В него България заема едно от челните места. Пред нас са "класирани" единствено Индия, Великобритания и... Румъния. С цялото ни уважение към страните от арабския свят, на техните представители фигурират на доста по задни места в изследването на "БрейнБенч". Добре би било да се припомни и че на проведеното през юли тази година Световно състезание за програмиране за стипендианти на "Майкрософт" - "Имеджин Къп" (Imagine Cup), което се проведе в Бразилия, първото място заслужи българин (бел. а - студентът Бранимир Ламбов).

Като доста пресилено може да се определи и твърдението на Вени Марковски че "арабските терористи ще хакнат всички работни станции, които използват "Майкросфт Уиндоус". На всеки, който малко от малко е светнат по темата, е ясно, че хакването на един компютър не зависи само и единствено от типа на операционната система, както се опитва да ни обясни шефът на "ИНТЕРНЕТ-общество".

На пръв поглед посочените контрааргументи срещу вестникарските словоизлеяния на Вени Марковски може и да изглеждат чисто технически. Да не забравяме обаче, че през последните 14 години почти всяко поредно правителство, което идваше на власт, обявяваше като свой приоритет развитието на високите технологии. А това е едно от нещата, които стават не просто с пари, а с много пари, и то под формата на чуждестранни инвестиции и ноу-хау, които у нас все не достигат. Безспорно обаче можем да предложим висококвалифицирани кадри. Друг е въпросът, че те не работят в държавната и общинската администрация заради несъответстващото на знанията и уменията им възнаграждение. Хубаво е, че в чужбина има кой да ги оцени.

--
Shine on~

Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: NeonSun]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано10.08.04 12:19



Ще го коментирам много лесно - вестник Банкеръ да си се занимава с каквото може би разбира (банките и финансите) и да остави IT-темите за специализираните издания.

А аз лично не чета реклами (опс, грешка - исках да кажа статии), в които името на дадена фирма се среща толкова подозрително често, без значение дали това е име на софтуерна фирма, или на производител на хлебна мая от Каспичан.

Но за да не каже някой, че се измъквам и не коментирам по същество (нещо, което в случая е напълно излишно), ще обърна внимание само на едно нещо. Чудесно е, че България е на 3-то място според Brainbench (впрочем, и аз имам сертификат от тях, издаден още през 1999 г., който казва, че към момента на издаването му съм бил в горните 20% на съотвените специалисти в световен мащаб). Още по-хубаво е, че Афганистан е на 137-мо място, това страшно много ме успокоява.

Да разгледаме обаче класацията на авиоконструкторите и авиокомпаниите. Боинг (респективно САЩ) очевидно заема първо място, а афганистан еърлайнс - последното. Но това не попречи на американския Боинг да се блъсне в също така американския Пентагон от пилоти, обучени от американски инструктори, на които им е било платено с американски долари на американска територия.

Светът отдавна е глобализиран и Банкеръ би трябвало по-добре и от мен да знаят, че както си седиш в Бора-бора, така можеш да си купиш палачинка от Лондон и да ти я донесат още топла, ако по някаква причина се окаже, че в Бора-бора няма достатъчно добър специалист по палачинки. Важното е само да можеш да си позволиш разноските.

Или иначе казано - ти ми плати да напиша статия, пък аз ще защитя произволна теза, само кажи каква.

Митко

Редактирано от Mитko на 10.08.04 12:37.



Тема Лаф да става.нови [re: Mитko]  
Автор Beни Mapkoвckи (iPolicy Expert)
Публикувано10.08.04 15:15



Митко,
такива поръчкови статии обаче са опасни с това, че са насочени не към теб, мен или някой от мислещите хора.

А към хората, които не разбират за какво става дума и, например, ползват Windows, MS Internet Explorer, Outlook Express, без да вземат никакви мерки за защитата на компютрите си. Впрочем, това е много удобно за всяка полицейска държава.
На всеки е ясно, че компютрите в държавната администрация са конфигурирани така, че в тях да може да се влезе без никакви усилия. Защитата им изисква много повече средства (най-вече под формата на знания и хора), отколкото са дадени до момента на "Майкрософт" само за придобиване правото на ползване на WindowsXP/OfficeXP (да напомня на всезнайковците тук, че този договор изтича догодина и България, респективно всички ние, ще плати още десетки милиони долари, за да го продължи за поредните 3 години!)

Да се търси под вола теле, а именно че аз защитавам интересите на фирмата "Линукс" (да, и такова твърдения чух по мой адрес от страна на държавен служител:), е удобен начин да се избегне сериозният въпрос, който стои пред нас като граждани. А именно как да помогнем на държавата да защити компютърните си системи. Едно от решенията е да не се ползват продуктите на "Майкрософт", но това не е единственото.

Ти си спомняш, но много от хората в този клуб тогава не са знаели, че има Интернет, как преди 5 години на Ники Гелев му се наложи по спешност да си идва през август от морето, за да оправя отворените пощенски сървъри на Министерски съвет. Но тогава имаше политическа воля за решаването на техническите проблеми. Впрочем, и тогава се намериха "удобни" провайдери, които да защитят правителството - точно както днес ще се намерят хора, които да казват на бялото - черно. И един любопитен факт - единственият вестник, направил репортаж по темата бе... "Стандарт". Същият "Стандарт", който днес рисува правителството на Костов само в черни краски:)

Днес няма политическа воля, защото надделяват меркантилните интереси. Статията в "Банкер" е типична проява на меркантилен интерес.

Нека видим защо:

- никога не съм се усъмнявал в качествата на местните компютърни специалисти. Като хвърлят тази клевета, авторите на материала всъщност подменят важния въпрос - за несигурността на Windows, като го изместват на емоционална плоскост: "Марковски се съмнява в нашите качества? Как може?!"

- никога не съм сочил като доказателство за качествата на арабските терористи "доброто качество на кадрите, публикувани в Интернет". Вестникът трябва да е пълен идиот или пишещ по поръчка, за да монтира такива думи. Дори няма аз да ги опровергавам, достатъчно е да се погледа малко CNN, за да се разберат истинските качества на арабските компютърни терористи. За разлика от нас, те имат сериозна кауза - религиозна, идейна, национал-шовинистична. Да не говорим какво правят като я съчетаят с петро-доларите на Осама бен Ладен. Пък и ние не сме терористи, нали?

- не съм отправял недоказани обвинения срещу "Майкрософт". Всеизвестен е фактът за "качествата" на MS Internet Explorer, MS Word, MS Windows, MS Outlook и ако наистина "Банкер" се беше обърнал към специалисти по темата, щеше най-малкото да отиде на www.guninski.com за информация:) Пък после нямаше да пише глупости.

- според "Банкер" сертификатите на "Брейнбенч" били доказателство за качеството на нашите компютърджии. И Ники Василев го използва като аргумент преди време. Интересно защо тогава Оракъл, Майкрософт, IBM и т.н. вместо да идват да правят развойни центрове у нас, го правят в други страни. Напоследък - в Румъния. Само "Оракъл" вкарва 700 програмисти в офиса си там. За справка - в България всички служители на "Майкрософт" са в търговския им офис.
Само че качествата на арабските терористи, вкл. и компютърните, не се доказва с участие в математически Олимпиади, тестове на "Брейнбенч" и т.н., а в пуснати вируси, от които американската икономика понася щети за десетки миларди долари; в подготовката на терористични актове в големите щатски и западноевропейски градове, при които загубите са няколко - веднъж от повишените мерки за сигурност, втори път от самите атентати. Справка - атентатите в Мадрид, в резултат на които загинаха много хора, управляващите загубиха изборите, испанците изтеглиха войските си от Ирак и т.н.

- този бисер ще го цитирам: Като доста пресилено може да се определи и твърдението на Вени Марковски че "арабските терористи ще хакнат всички работни станции, които използват "Майкросфт Уиндоус". На всеки, който малко от малко е светнат по темата, е ясно, че хакването на един компютър не зависи само и единствено от типа на операционната система, както се опитва да ни обясни шефът на "ИНТЕРНЕТ-общество".
Разбираем е патосът (който плаща музиката, поръчва песните), но е интересно, че самият вестник не дава никакво доказателство за твърдението си - нещо, в което обвинява мен:). Пък и аз твърдя, че има съчетание от рискови фактори и искам да видя някой, който може да ги обори - всичките заедно: Windows/Internet Explorer/OutlookExpress са неотразима комбинация за превземането на всеки компютър. В списание "Тема" съм дал малко повече обяснения по този въпрос. Естествено, че в "Труд" в рамките на няколко реда това не е възможно.

- и накрая, за черешката на сладоледа: Безспорно обаче можем да предложим висококвалифицирани кадри.
Всеки, който е правил конкурс за програмисти през последните 15 години може да потвърди, че с всяка година предлагаме все по-малко висококвалифицирани кадри.
И това е факт, но за "Банкер" той не е достатъчен за коментар и статия. Защото статията на "Банкер" е лобистка, а такива статии не се пишат за установяване на истината, а в защита на икономически интереси.
Вероятно такува интереси са наредили пред 2 години в Народното събрание да се гласуват текстове в Закона за авторското право и сродните му права, защото - цитирам по памет - "Майкрософт и Министерски съвет са се споразумяли за съдържанието на този член и ние, народните представители трябва да го гласуваме без обсъждане". Е, щом те могат да се споразумеят за текстове в закона в защита на интересите на "Майкрософт" за сметка на цялото общество, какво да говорим за една статия в "Банкер". Още повече, че услужливи писачи винаги ще се намерят.

п.п. За останалите: Днес следобяд излезе вятър на морето в Гърция и затова си правя труда да пиша малко по-дълго. Не очаквам това да се повтори. Пък и в последните месеци си имам достатъчно друга работа, за да се занимавам и с писания тук.

Мненията ми в dir.bg са лични и не ангажират нито една от организациите, в които участвам.


Тема Re: Лаф да става.нови [re: Beни Mapkoвckи]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано10.08.04 16:04



Чудничко, значи всички които ползват Windows, IE, Word, Excel и т.н сме ебаси балъците. А всички тия хора в държавната администрация които едвам се оправят с максимално интуитивните продукти на MS замислял ли си се каква работа ще вършат с алтернатовните им заместители за Линукс. Или просто от всяко нещо трябва да се извлече далавера... Статията на банкер може да е лобистка но твоите мнения са същите.
Жалко че вятъра в Гърция не е достатъчно силен...



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Beни Mapkoвckи]  
Автор Goose ()
Публикувано10.08.04 19:11



Хайде пак да не търсим под вола теле ...
Само дето пропусна да отбележиш, че всичките тези комбинирани проблеми windows/IE/Outlook на практика могат да се решат с 1 свестен firewall и един корпоративен антивирус. Определено на държавната администрация ще и излезе пъти по ефтино, отколкото да мигрира към непозната за 98% от персонала и операционна система.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Goose]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано10.08.04 22:12



Аз съм работил в държавната администрация. Знаеш ли на колко машини има инстарлиран firewall? А на колко има актуализиран с всички пачове Windows? Преди да влезе в сила промяната на Наказателния кодекс за компютърните престъпления се състезавахме кой на колко машини може да влезе, само чрез изпращането на подходяща електронна поща.

Хайде да не подхващаме тази тема, че ще луднат много сисадмини.



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Mитko]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано10.08.04 22:22



Мисля, че тази статия отговаря на много от "въпросите", зададени в "Банкерь". Взех я от вестник "Сега".

Типичният терорист е образован, с интересна професия

Средностатистическият член на терористичната мрежа "Ал Каида" е образован, произхожда от средната или висшата класа, рядко е преминавал през религиозно обучение, най-често е женен с деца и има интересна работа. Това съобщава във вчерашния си брой електронното издание на "Монд", който се позовава на американско изследване.
Изследването е дело на Марк Сейджмън - преподавател в Пенсилванския университет, съветник на американското правителство и бивш оперативен агент на ЦРУ в Афганистан. То разрушава втълпената представа, че ислямските бомбаджии и камикадзета били бедни, изолирани и неориентирани младежи, израснали в предградията на арабско-мюсюлманския свят. Марк Сейджмън е изследвал профилите на 382 доказани или предполагаеми терористи, свързани пряко или косвено с "Ал Каида". Ползвал е документи от полицейски и разузнавателни служби, записи на телефонни разговори, протоколи от разпити и т.н. Той класира членовете на "Ал Каида" в няколко големи категории - ръководители, араби, северноафриканци, азиатци. Първото, което се набива на очи е, че 90% от изследваните не са преминали през религиозно обучение.
След това Сейджмън забелязва, че 17,6 % от предполагаемите терористи са членове на висшата класа, а 54,9 % - на средната. Близо 60 % имат поне диплома за средно образование, 42 % имат интересна работа, 33 % имат полуквалифицирана работа. Средната възраст е 25,7 години, в над 70 % от случаите средностатическият терорист е женен, с деца. В повечето случаи няма престъпно минало.
Резултатите от изследването са представени в началото на юли и изумяват американското обществено мнение, убедено, както казва авторът му, че членовете на "Ал Каида" са "дошли от друга планета откачалки, дяволи, религиозни фанатици". "Всъщност те много приличат на хората, на които представих изследването си", коментира иронично Марк Сейджмън.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Goose]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано10.08.04 22:41



Ще ти издам една тайна - Windows е също толкова непозната ОС за въпросните 98% от персонала. Те не се обучават да ползват ОС, а да ползват конкретно приложение по конкретен начин за още по-конкретна цел. Образно казано, обучението им изглежда така: документи се пишат като се щракне тази икона, после се избира ето това квадратче, което прилича на празен лист и пише А4 над него, после се натиска дискетката и се избира име. После се натиска принтерчето. После Start / Turn Off Computer.

Държавата в момента плаща на Майкросот малко над 200 лева годишно за всяко работно място. ГОДИШНО! Не съм сигурен, че миграцията е по-скъпа, а освен това е еднократна. С едногодишните разходи за софтуер, може на всички служители да им се организира един едномесечен курс по Линукс и всички вече ще са грамотни и няма да гледат стреснато. На втората година вече си на печалба около 6 милиона лева. Е, вярно, печалбата в този случай ще е за бюджета, а не за някоя частна фирма и няма да има комисионни ...

Митко



Тема Re: Вени Марковски и свободата на личносттанови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано10.08.04 22:42



А тази е от "Медияпул":

Във Великобритания намериха електронен архив на Ал Каида
10 август 2004

В резултат на полицейски операции във Великобритания, които се провели миналата седмица, са били иззети около хиляда компютърни диска, съобщава в сайта си телевизия Cи Ен Ен.

С анализа на информацията, която се съдържа на дисковете, в момента се занимават експертите на британските и американските специални служби. Те се надяват да намерят в тях информация за членовете на Ал Каида, действащи на територията на тези страни, а също и вероятните планове на организацията.

Поредицата от операции във Великобритания, Пакистан и САЩ стана един от най-силните удари по Ал Каида. В хода на работа полицаите и сътрудниците на специалните служби задържали множество хора, свързани с мрежата на Осама бин Ладен и иззеха компютри с информация за дейността на терористите.

Най-важният функционер на организацията, задържан в Лондон, е Иса ал Хинди. Него го подозират в подготовка на терористичните атаки от 11 септември 2001 г. срещу САЩ. По мнение на следствието, той се е занимавал със събиране на данни в Ню Йорк и Ню Джърси през 2000 и 2001 година.

В настоящето, опирайки се на получена информация, специалните служби на САЩ издирват неговите съратници на територията на страната.

Друг заподозрян за непосредствено участие в подготовката на терористичните атаки стана задържаният в Пакистан компютърен спец Мухамад Наим Нур Хан. В неговите файлове бяха открити информация, снимки и изображения, които дадоха повод на американското Министерство на вътрешната сигурност преди десетина дни да повиши нивото на терористична заплаха във финансови центрове по Източното крайбрежие.

Сред възможните средства за извършване на терористичните атаки във файловете се споменават представителните лимузини и скоростните катери в ню-йоркското пристанище, а също и вертолетите на туристическите компании.

Американските власти признаха, че част от откритата от пакистанските служби информация във файловете на Хан е остаряла, отпреди 2-3 години, но същевременно изтъкнаха, че обикновено Ал Каида събира предварителна информация за планиране на удари, която непосредствено преди операция актуализира.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Beни Mapkoвckи]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано10.08.04 23:59



Господин Марковски,



Странно е как въпреки, че квалифицирате цитираната статия като поръчкова, манипулативна и пр., още във второто изречение на вашия постинг отговаряте с манипулация:А към хората, които не разбират за какво става дума и, например, ползват Windows, MS Internet Explorer, Outlook Express, без да вземат никакви мерки за защитата на компютрите си. Впрочем, това е много удобно за всяка полицейска държава.

Без да познавам добре ОС Линукс (в многообразните и дистрибуции и техните версии), мисля, че и неразбиращите потребители на тази ОС и open source софтуер са заплашени от съизмерими рискове като колегите си ползващи Microsoft-ски софтуер, ако също не вземат никакви мерки за защита на компютрите си.

Убеден съм вие сте наясно, че въпросите за компютърната сигурност не се оставят в ръцете на обикновения потребител, или поне НЕ Е РЕДНО да са негов прерогатив и зaдължение. За това дори и в системата на държавната администрация си има хора и отдели, отговорни за осигуряване защитата на съответната мрежа. И ако те са недостатъчно квалифицирани за да направят нужното за защита на инфраструктурата като нещо цяло, според мен е без значение с каква ОС и софтуер е комплектован отделния вътрешен компютър, оставен също "неподготвен".

За това и вашето твърдение: "Пък и аз твърдя, че има съчетание от рискови фактори и искам да видя някой, който може да ги обори - всичките заедно: Windows/Internet Explorer/OutlookExpress са неотразима комбинация за превземането на всеки компютър." ми звучи по-скоро като демагогия.
Наличието на фирми и организаци с имплементирани и използвани доста сложни IT решения, базирани изключително върху Microsoft продукти и устояли на редица злонамерени атаки, най-малкото покава, че "дявола не е толкова черен", колкото го описвате.
Чували сте - "няма правилен начин да свършиш нещо погрешно"- за това аз смятам, че нещата опират най-вече до познания и квалификация на IT персонала.

Съгласен съм с вас, г-н Марковски, че цитираната статия е далеч от професионално написана такава, и също смятам, че е по-скоро поръчкова.
За това и не ми допада вашия отговор- на една манипулация да се отвърне с друга.

Аре със здраве


Тема Re: Лаф да става.нови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано11.08.04 04:13



Наличието на фирми и организаци с имплементирани и използвани доста сложни IT решения, базирани изключително върху Microsoft продукти и устояли на редица злонамерени атаки, най-малкото покава, че "дявола не е толкова черен"

Тук се говори не за фирми и организации, а за родната администрация. Ако не ме лъже паметта, в нашата държавна администрация мнозинството от видимите от Интернет машини използва под една или друга форма open source. Мнозинството! Следователно ИТ-отделите знаят за какво става дума. Но решението за използване на скъп MS Windows е не на ИТ-отделите, а на decision makers. И оттам идва и далаверата, срещу която всички сме длъжни да се борим. Пък и вече има алтернатива, не е като преди 5 години, когато Линукс работеше основно в графичен режим:-)



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Goose ()
Публикувано11.08.04 08:05



Когато имаш мрежа с 1 единствена входна точка просто не ти е необходим firewall на всяка машина, за да се защитиш от външни атаки ;-) всичко това се елиминира на входа ;-)



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Mитko]  
Автор Goose ()
Публикувано11.08.04 08:26



Митко, пропускаш да споменеш, че за тези пари получаваш и поддръжка за съответната операционна система. При OpenSource никой не ти гарантира, че новооткритите дупки при OpenSSH примерно, а и не само там, ще бъдат закърпени ... Сметни колко ще трябва да плати държавата за подобна поддръжка и за отворения код, колко ще струва обучението на кадрите с нова среда, колко ще струва и прехвърлянето на наличните бази и архиви към отворения код? Някак си всички подминавате тези въпроси, всички гледате само, че се дават някакви пари годишно за някаква система ... Хаиде, 90% от хлапетата дето нямат идея за какво иде реч ги разбирам, но ти поне имаш достатъчно опит с клиенти, за да можеш да оцениш колко струва поддръжка на даден продукт и колко струва една миграция ... Подминаването на точно този аспект от проблема от двама ви с Вени, който също е запознат с това, си е чиста демагогия.

Редактирано от Goose на 11.08.04 08:50.



Тема Re: Лаф да става.нови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Goose ()
Публикувано11.08.04 08:54



Знаеш ли кога ще ползувам отворен код за външна система, ако имам алтернатива? Определено поне аз бих предпочел AIX + Tivoli SecureWay и квото и да е след това отгоре, пред *bsd, за линукс изобщо не говоря ;-)

p.s. На тема сигурност на уиндоуса - имам 4 външни машини, които работят от февруари 2000-та до момента без да са кърпени и все още никой не е успял да сглоби нещо друго освен ДоС по тях ;-) Така че старото правило важи с пълна сила, колко е стабилна една ОС зависи преди всичко от администратора и ;-)



Тема Lelle mallleнови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано11.08.04 10:47



Tuka savsem se otplesnahte. Haresva mi diskusiqta. Ama i Veni i Mitko se praviat na udareni - ne otgovarqt na vuprosa mi :)))))). Kakto i da e, az postignah tova koeto iskah - diskusiq po temata ot horata koito tova neshto shte zasegne. Dano popitai i nas predi da go napravqt

Everlasting


Тема Re: Лаф да става.нови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано11.08.04 15:33



Именно!

Нали точно тази админситрация за която говорим в момента е критикувана заради присъствието на Microsoft продукти и технологии в техния двор.
Лайтмотива е, че те са несигурни, бъгави и не стават.
Е, очевидно стават!

Аре със здраве


Тема Поддръжканови [re: Goose]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано11.08.04 15:49



Някой ще ми преведе ли какво означава в случая думата "поддръжка"? Какво точно получавам от Майкрософт в повече, че нещо не ми е много ясно? В офиса все още имаме десетина уиндоуси, които са купени съвсем законно, но досега никой от Майкрософт не е дотичал да ми оправи синия екран, да ме почисти от вируси, да ми поправи някой омазал се документ или да направи каквото и да е за мен. Единственото, което съм видял от тях е една фактура. Ако под подръжка разбираш телефонна версия на knowledge базата, то тя едва ли струва толкова, пък и я има в Интернет.

Митко



Тема Re: Поддръжканови [re: Mитko]  
Автор Goose ()
Публикувано11.08.04 16:36



Получаваш гаранцията, че когато изникне проблем в ОС-а някой ще се занимава да го реши, няма да ти се налага да четеш листи като побъркан и да гледаш кое днес са изпляскали от лаинукса и да тичаш да актуализираш ssh от едно место, kernel от друго lpr от 3-то и X от 4-то ... И имаш гаранция, че като отвориш проблем някъде има кой да се занимае с него, не ти казва "Ние не носим отговорност за софтуера, който сте си инсталирали".
Всички (или поне почти) които пускат някаква дистрибуция на лаинукс ти предлагат или сам да се биеш с проблемите с него, или да им платиш, за да ти ги решават те. Аз определено не бих се доверил да инсталирам нещо на повече от 20 компа, за което никой не ми гарантира, че следващата седмица ще се поддържа от производителя му



Тема Re: Поддръжканови [re: Goose]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано11.08.04 17:23



Виж кой продукт съм бил селектнал когато съм направил



В продуктите с отворен код, гаранцията, че ще имаш вечна поддръжка идва именно от факта, че кодът е отворен. Ако случайно Mandrake спре да си поддържа дистрибуцията, някой друг би могъл (и твърдо ще) направи друг източник на rpm файлове (ъпдейти). А Package manager-а е достатъчно интелигентен, за да може да тегли ъпдейти от хиляда места едновременно, а не като уиндоус - само от windowsupdate.microsoft.com.

Нещо повече - когато любимият ти майкрософт спре поддръжката на Windows 98, ще бъдеш принуден, въпреки твоето желание, да си смениш операционната система с друга, например с Windows XP, респективно ще бъдеш принуден да заплатиш отново таксата. Поддръжката на Windows не е вечна, а е само докато си плащаш. Т.е. в случая вечно е само плащането. При отворения код имаш алтернатива - можеш да платиш, а може и да не платиш. При фирмения код нямаш такава алтернатива. Винаги е за предпочитане да имаш право на избор.

Ще го кажа и с по-малко думи - отвореният код не идва без поддръжка. Ако желаеш, можеш да си платиш (значително по-малко) и да имаш същата и дори по-добра поддръжка. Но ако не искаш, не си длъжен да го правиш. Едното е свобода на избора, а другото е принуда, без да получаваш никаква добавена стойност.

Митко

P.S. целта ми беше да получа отговор, че в действителност не получаваш никаква персонална поддръжка от Майкрософт, за да не го кажа аз. Единствената "поддръжка", която Майкрософт ти предлагат, е обещанието, че в следващите 3 години ще си поправят грешките.



Тема Re: Gooseнови [re: Mитko]  
Автор Th3 edge ()
Публикувано11.08.04 18:22



E te tuka shte podkrepq Mitko. Kakvo znachi support ot MS ?? Shte izbroq niakoi nehsta a ti posle si misli nad tqh.

1. SSH se izpolzva na 2% ot machinie v edna administraciq - samo na tezi koito poddurjat nqkakvi uslugi SMTP, WWW, POP3, NFS, a moje bi i na machinite na potrebitelite, ama pri edna kadurno proektirana mreja i zashtiti vunshen chovek ne bi ogul da se vazpolzva ot BUGovete vav OpenSSH. A i moje da se kupi commersialna versiq :)) nali tq ujkim nqma BUGove.

2. Vseki moje da se nauchi da raboti s prilojeniq ot sorta na Open Office. Mislq che tova e nai glavnoto. To e pochti ekvivalentno na MS Office. A kolkoto do filmcheta, muzika i dr takiva - edva li tova e neshto koeto trqbva horata ot darjavnata administraciq da polzvat prez rabotno vreme.

3. Ako si po,zval RedHat ili SuSe shte znaesh kakvo e support - kupuvash si OS i imash dosta po dobur support. I dvete distribucii imat predstaviteli v BG.

4. Mitko e prav che ako se migrira na LINUX, sredstvata spesteni shte sa predostatachni da se ogramotqt potrebitelite i poddrujkata. A i e kraino vreme da se pouchim ot drugite.

Everlasting


Тема Re: Gooseнови [re: Th3 edge]  
Автор Goose ()
Публикувано11.08.04 18:35



Почти съм съгласен с теб ... Преди 3 години линукса не ставаше за нищо, сега поне за сървъри става, предполагам че до 1-2 години наистина ще е реална конкуренция на М$ ... До тогава обаче, както имам да поддържам доста машини с над 4к юзери по тях определено няма да тръгна да мигрирам ...
И друго, защо никой не смята цената и на прехвърлянето на използваните сега системи към отворен код? Този въпрос постоянно се избягва ... Системата която ползваме е уеб базирана и е пригодена специялно за ИЕ 5.5 и нагоре, изобщо не ми се мисли каква ще е сумата за миграция към нещо различно от ИЕ ... не говоря изобщо за суматите малки базички пръснати по места я на абцес, я на М$ SQL, на доста места в същата тази администрация (примерно съдът) се използва Лотус Нотес, който изобщо няма версия за нещо различно от М$ бози ...
Някой смята ли всичките тези разходи?
Не че не зададох този въпрос и по нагоре, но някак си всички подминават отговора ;-)

P.S. Изобщо не съм любител на М$, домашната ми машина си се държи много добре с FreeBSD на нея, просто се опитвам да гледам реално на нещата и да преценявам какво ще ми струва и на мен подобна идея за тотална подмяна на работната среда на всичките тези 4000+ човека наоколо.

Редактирано от Goose на 11.08.04 18:37.



Тема администрацията получи поддръжканови [re: Mитko]  
Автор Beни Mapkoвckи (iPolicy Expert)
Публикувано11.08.04 23:12



Ако не се лъжа, всеки от служителите трябва да е минал на обучение. Така е по договор. Е, дали той е изпълнен няма никога да узнаем, защото от Министерски съвет отказаха да отговорят, дори на питане в законовата форма.
Злите езици казват, че някаква българска фирма предоставила ЦД-та за обучение. Всяко било струвало по около $ 15. Дори и така да е, до $ 450 остават много стотици долари за комисионни.

Мненията ми в dir.bg са лични и не ангажират нито една от организациите, в които участвам.


Тема Печатни материали по тематанови [re: Th3 edge]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано11.08.04 23:33



- Поставена е основата за преход към използване на софтуер с отворен код в Държавната администрация


- Кибер-атаката е много по-опасна от кола-бомба


- Компютри - шпиони от "Сега"

Редактирано от Cтapaтa kpимka на 11.08.04 23:36.



Тема Re: Печатни материали по тематанови [re: Cтapaтa kpимka]  
Автор RazoR (дебил)
Публикувано12.08.04 08:00



Махни веднага линка към сега.бг, как е възможно да го поставяш редом с такъв колос като портал.бг



Тема Re: Gooseнови [re: Goose]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано12.08.04 10:00



Естествено, че когато един софтуер е писан специално за една ОС, той много трудно може да се портне за друга. Това е наследствен проблем, който е следствие от това, че цената на операционната система не е вземана предвид, когато е смятана цената на приложението.

Сериозните разработчици вече започват да схващат, че "Уиндоус" не е просто по-кратък начин за изписване на израза "операционна система", а е само една от потенциално многото. Ако си си писал приложението, базирайки се на фирмени стандарти, а не на отворени такива (впрочем, отворените стандарти са не по-малко важни от отворения код), ще имаш проблем с портването и миграцията. Но това не е цена за мигриране, а цена за поправяне на стара грешка.

Пример: аз използвам mysql, но практически не използвам специфичните му функции, разглеждам го като просто една версия на ansi sql. Така програмата ще върви върху произволен sql сървър, включително и върху M$, Oracle и т.н. Ако си ползвал абсцес по стандартен начин (odbc емулация на sql), също няма да ти е особено трудно да си портнеш алгоритмите (има odbc за mysql и всъщност в приложението няма да сменяш нищо, а просто ще регистрираш базата по друг начин). Ако си ползвал само стандартен HTML и javascript, няма да имаш никакъв проблем с ползвнето на други браузери и т.н.

Накратко: ти си прехвърлил част от цената на разработката като цена на операционната система. Спестил си си няколко часа писане (учене), продуктът ти е станал с 1% по-евтин, но си го вързал към скъпата ОС, което в крайна сметка прави цената на приложението (продукт != приложение) по-висока. След две-три години, ако не си промениш концепцията, ще останеш неконкуретноспособен.

Ако по традиция не ми вярваш, чети преса. Всички големи компании (IBM, DELL, HP и др.) вече възприемат този подход. Дори тайванците вече стандартно включват поддръжка на Linux в продуктите си (онзи ден си купих една камера за да си наблюдавам

, която разпознава браузерите и по различен начин подава stream-а за IE и за Mozilla).

Митко



Тема Re: Печатни материали по тематанови [re: RazoR]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано12.08.04 13:58



Момче,
ти да не си болно или слънчасало?



Тема Re: Gooseнови [re: Mитko]  
Автор Cтapaтa kpимka (новак)
Публикувано12.08.04 14:09



Струва ми се, че това, което е написано има смисъл за хора, които могат обективно да погледнат въпроса. За съжаление в този клуб има дебили, които не са в състояние да сторят това. По чисто обективни причини.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.