Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 19.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Да изберем ли НетИсСат 2нови  
Автор The One (избраният)
Публикувано14.03.04 15:27



Преди около 2 месеца пуснах тема тук в която бях описал всичките проблеми на НетИсСат който предлагат интернет в кабелната мрежа на Евротур. Поради големият интерес (повече от 2000 прочитания) обещах да напиша впечатленията си от новият ISP. Същото не помолиха и от Нетиссат (вероятно прочели моето писания тук(, когато им се обадих за прекратяване на договора.
Проблемите бяха много сериозни, поне за мен като потребител.
За съжаление, немога да намеря предишният си пост, тъ като clubs.dir.bg е много натоварено и практически търсенето в сайта е почти невъзможно.
Ето накратко основните проблеми:
1. Липса на постоянна връзка. Редовно интернета прекъсва и го няма по 2 дни.
2. Редовно връзката им се "затлачва" (образно казано) и през гейтуея неможе и пиле да прехвръкне.
3. Калпавата им система за плащане с карти. Ако услугата ти струва 11 лв за месец, то няма карта от 11 лева. Има от 10 и от 20. Тоест, трябва да им дадеш 10-на лева отгоре за следващите 7-8 месеца.
4. Поддръжката. Колко много те разбират и как те правят на маймуна. Ще опиша на кратко последният ми разговор с тях, който не го бях описал в предишният ми постинг:
Аз: Добър ден. Абонат съм на кабелен интернет ... и т.н. В момента нямам интернет. Знаете ли дали има проблем някъде ?
Подръжката: Ами... добре. Пробвайте да рестартирате модема.
Аз: Добре... Пак е същото положение. Няма връзка.
Поддръжката: Добре. Рестартирайте комютъра си.
Аз: Вижте, току що си включвам и компютъра и модема. Но ако искате, ще го рестартирам (вече иронично).
П: Ами... изчакайте така.... Ами да... имаме зашумяване във вашият район. Ще оправим проблема най-скоро.
Аз: Добре. Довиждане.
Първо... Защо незапочнаха с това, че имат те пшроблем а не да ме карат да рестартирам (както всеки път).
Второ... Проблема го оправиха чак на другият ден.

Това е на кратко за патилата ми с Нетиссат.
Нека сега да спомена как стоят нещата ми при новият провайдър. Ще спомена и името им, заслужават го.
2 дена след този разговор, отидох в офиса на Евротур и смених Нетиссат с Online.bg. Незнам защо, Евротур ми взеха 20кинта инсталационна такса ?!
Вече близо 3 месеца нямам проблеми с интернета.
Да. Прекъсвал е. Но никога не е имало прекъсване за повече от 10 или 20 минути.
Досега не съм се обаждал нито веднъж на подръжката им. Дано не ми се и наложи.
Познавам хората който работят в онлайн.бг. Някой от тях лично, други по ICQ-то. Кадърни и честни хора. Няма да те правят на маймуна. Няма и да те излъжат.
Плащам си през интернет. Вярно, шибано е, че е с банков превод... но пък си е удобство. Цените им сравнени с други ISP- та се различават със стотинки.
И сега, най-важното за връзката. Стабилна и точно толкова за колкото си плащаш. Без колебания в bandwidth или пък в latency.

Това е. Като заключени ще кажа:
Не съжлявам, че дадох ония 20 кинта на Евротур да избягам от Нетиссат.

Дали ще търпите проблемите им - решете Вие.

П.П.
Да добавя още нещо за Нетиссат.
Преди да прекъсна договора с тях си изхарчих целият трафик.
Пуснах си VPN до офиса и си разцъквах Unreal.
Според VPN-а бях източил 18MB. Според сайта им бяха 28МБ.
VPN-a прави някакъв overhead заради encryption-а, но пък този overhead не е 50% все пак. Някъде около 2-3 процента най-много.
Е... съдете сами!

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: The One]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано14.03.04 17:27



VPN-а прави overhead средно около 20% без encription. С encription може и да е повече. Ако пък ползваш някакво интерактивно приложение, може и да е над 500%, защото е възможно да се изпраща по един пакет за всеки байт. Така че среден overhead от 50% в някои случаи е напълно реален. За да е в рамките на желаните 2-3% трябва само да сваляш файлове и всички пакети да са с максимален размер.

Митко



Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: The One]  
Автор stanoj ()
Публикувано14.03.04 22:41



Shtom ne ti hareswa dalawerata s kartite, shto ja polzwash? Oshte predi godina mozheshe da se plashta chrez bankow prewod. Nali taka sega si plashtash pri Online!? Weche mozhe da si plashtash na mjasto(w ofisa), s bankow prewod i online(chrez predplateni karti i ePay.bg).

Po-goljama "minwka" ne e che njama karta ot 11lv. Po-goljama "minawka" e ako ima samo karti ot 50lv.... Na men mi se sluchi wednuzh, beshe "minawka" za 1 mesec s 40 lv... No towa e bez znachenie(oswen ako njamash stotinki da si kupish banichka za zakuska)

Ne sum spec po caTV net, no dali imash hubawa wruzka sus gateway-a zawisi ot towa na kakwo razstojanie e ot teb i kakwi(i kolko) ustrojstwa ima mezhdu tebe i nego... Uslowieto da se wurzhesh sus gejta, beshe po uplink kanala da ima suprotiwlenie maksimum X(kolko li beshe tochno?) Ako suprotiwlenieto e poweche, modema otkazwa da se wurzhe...
Ako ot Eurotur Sat si prawjat promeni po mrezata(ili w twoja rajon ne e chitawa mrezhata im), ako modema e na granicata da se otkazhe da prawi wruzka, to i shte si imash problemi sus imaneto/njamaneto na internet... (az pone taka si mislja)

Dali se pretowarwa gejta? (zatlachwa se kakto kazwash) Chak pile da ne mozhe da prehwrikne ne mi se e sluchwalo...

Dali po 2 dni sum njamal net?
S produlzhenie na meseci(>3) sum njamal problemi s interneta.
No wednuzh naprimer imashe problem - sled 3 sedmichna pochiwka, t.e. 3 sedmici ne polzwane na net... Sled chakakne 3 dni da se setjat da oprawjat wruzkata, naj-nakraja im drasnah 2 reda w support stranicata i wsichko beshe fixnato za po-malko ot 1 chas...
Reakcijata na signali podadeni prez support stranicata e dobra (pone spored men).

Neznam dali e wjarno, no imam chuwswoto che njakolko dni ako njamash trfic, to shte si imash problemi s interneta... Njakakwa prioritizacija na userite li ima, neznam, no dosega sum imal 3-4 puti takiwa problemi, winagi sled njakolko dnewno ne polzwane na net...
Spodelete washite wpechatlenija po toja wupros.



Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: Mитko]  
Автор The One (избраният)
Публикувано15.03.04 13:50



Mitko,
moite uwajenia, no dosega ne sam zabeliazal VPN-a da prawi poweche ot 2-3% overhead.
Otdelno, sega sam go zasichal prez online.bg - na 9MB trafik prez VPN-a otcheteniat ot online.bg trafik beshe okolo 9.5MB.

Inache, teoriticheski e wazmojno da sa poweche procentite. No prakticheski - ne sam go zabeliazal.
Primerno, pri 128 bitow encryption, towa sa 16 bytes. Pri paket ot 2K, towa e 10%.
Za 50 procenta - paketa triabwa da ti e 256 bytes, koeto pyk... newijdam kakwo shte predadesh w tezi 256 bytes.

And the death shall not have dominion!

Редактирано от The One на 15.03.04 14:27.



Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: stanoj]  
Автор The One (избраният)
Публикувано15.03.04 13:55



Az weche ne polzwam "dalawerata" s kartite ot niakolko meseca.
Towa za bankowia prewod - nikoga ne sam go widial ot strana na netissat.

A za kartite ot 50 leva.... Heh.. chudia se zashto mnogo hora misliat taka: Mojeshe i da e po-zle. A bi triabwalo da misliat: Shteshe da e mnogo po-dobre....


Towa za uplink kanalite i prochee .... kato ne go razbirash - nedei da razsyjdawash naprazno. :)


btw, ne go pisha towa tuk, hei taka da si chepkam klawiaturata.
Napisal sam go da byde polezno. Kakto za nowite potrebiteli, taka i za providerite.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2 [re: The One]  
Автор zlmage (digger)
Публикувано15.03.04 23:07



Primerno, pri 128 bitow encryption, towa sa 16 bytes. Pri paket ot 2K, towa e 10%.

Типичното MTU е 1500 байта.

Za 50 procenta - paketa triabwa da ti e 256 bytes, koeto pyk... newijdam kakwo shte predadesh w tezi 256 bytes.

VoIP и game трафик например са дори по-малки от 256 bytes. Ти спомена точно game traffic, че си генерирал за времето на отчитането?



Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: The One]  
Автор stanoj ()
Публикувано15.03.04 23:19



Towa che ne ja polzwash "dalawerata" mi e jasno. Napisal si che weche si pri Online.bg...

Za bankowija prevod mi beshe jasno oshte kogato posdpiswah dogowora(prosto popitah horata). Togawa mozheshe da se plashta samo w centura ili chrez bankow prewod. Twoja greshka e che ne si se pointeresuwal!

Bi bilo dobre da ima winagi ot wsichki widowe karti. Da ne se nalaga da si kupuwash karti za 100lv(2x50lv) wmesto za 60lv. No sluchwat se ponjakoga i takiwa raboti, ne zhiweem w idealen swjat... Kojto go murzi da prashta bankowi prewodi ili da hodi do centralnija ofis, shte si kopuwa karti i njama da se oplakwa...
Chudja se zashto ne skachash protiw mobilnite operatori, che njamat waucher ot 1 lev?! Taka i taka dosta hora prawjat po 3lv mesechna smetka, puk su kopuwat predplateni karti ot promociite za po 20lv! Kakwa zaguba... Wednaga da predlozhat waucheri po levche!

Otnosno nachina na rabota na caTV modemite: Ako rzbirash tolkoz objasni zashto si njamal tolkoz chesto net, a ne se prawi na mnogo umen...
Az pisah che ne sum spec, no towa neznachi che e zabraneno da si prawja predpolozhenija. Ti puk mozhe da napishesh w otgowor twoite... Toku wizh sme se doblizhili do istinata.

Opisanite ot teb patila biha bili po-polezni(a ne zabluzhdawashti), ako ne beshe predubeden.



Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: stanoj]  
Автор The One (избраният)
Публикувано16.03.04 11:01



Otnosno DOCSIS modemite, ne sam goliam spec. I ne pretendiram.
Ako te interesuwa kakyw tochno e DOCSIS standarta - potyrsi w internet. Tam pishe izcherpatelno.
Predpolojeniata za lipsata na interent sam gi izkazal w pyrwiat mi posting otnosno uslugute na netissat. Tuk samo go prerazkazah nakratko.
No shte ti kaja zashto e taka:
1. Otchasti, vinata e v Evrotur. Imat okolo 4000 abonati na kabelen internet. Wsichkite sa prez 7 CMTS-a. Ne pomnia tochno kolko biaha - no sa po-malko ot 10. Za srawnenie, Evrokom Plowdiw imaha okolo 7000 abonata prez 17 CMTS-a. Da ne goworim, che CMTS-ite na Evrotur sa dosta po-starichki.
No wypreki towa systoianie, pri online.bg NIAMAM problemite s wryzkata koito sam imal s netissat. Oswen provider-a i IP-to - drugo ne sam smenial.
2.Lipsata na wryzka i na loshi pingowe/traceroute-owe si obiasniawam s nekompetentnite hora koito rabotiat w netissat i nemogat da si nastroiat tehnikata taka, che da niama problemi.
TOWA E MOE MNENIE I NE ZADYLJAWAM NIKOGO S NEGO!

Wij kakwo priatel,
NE JELAIA da zablujdawam NIKOGO. Ne mi e i towa celta. Napisal sym go tuk i oshte po-iasno w predishniat mi posting.
Nikade ne nazwam: NE na netissat. Ili pyk ne otiwaite pri NETISSAT.
Napisal sam towa s koeto az sam imal problemi. Dali da wiarwash ili da ne wiarwash na towa - izborat e twoi!

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2нови [re: zlmage]  
Автор The One (избраният)
Публикувано16.03.04 11:16



Mnogo mi e interesno, otkyde znaesh kolko e goliam GAME trafika ?
Danebi da si prawil igra ta da znesh ?

Za VoIP-to neznam. Tam moje bi naistina paketite ne prewishawat 1K. Ne sam mnogo siguren, pyk i niamam predstawa,

And the death shall not have dominion!


Тема Re: Да изберем ли НетИсСат 2 [re: The One]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано16.03.04 12:28



16 байта са само за ключа. Според това какъв тунел използваш, най-вероятно имаш още 40 байта за IP хедър. Ако ползваш pptp (windows-кия VPN), имаш допълнителна загуба от LCP/IPCP в ppp пакета. Ако пакетите ти са големи (близо до 1500 байта), но между тях има пауза, те ще се фрагментират, а фрагментите ще получат нов (трети) IP хедър и ще се уголемят допълнително.

При определен трафик (например ако работиш в терминален режим или desktop sharing), загубата може да е над 500%, защото за всеки байт (натиснат клавиш или преместване на мишката) ще изпращаш цял пакет, който ще се увеличава с 56 байта. За игрите и voip вече ти отговориха.

Митко

P.S.:

Pkt Analysis Distribution

64 Octets: 28%
65-127 Octets: 31%
128-255 Octets: 4%
256-511 Octets: 5%
512-1023 Octets: 5%
1024-1518 Octets: 28%

Това е статистика на порта на прокси сървъра ни, откъдето минава всичкия трафик, с изключение на free сървърите. Ако не си mass downloader, близо две трети от трафика ти е с пакети под 128 байта и само една трета - над 1000 байта. Ако добавим free-тата, картинката се променя - 30% под 127, 66% над 1000. Но дори в този случай процентът на малките пакети остава доста голям.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.