Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:14 30.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Защо международния интернет е толкова скъп?  
Автор Rayner Ape (Звер Маймуняк)
Публикувано22.02.04 11:39



Здравейте,
Не съм ламер, който не разбира от нищо и задава идиотски въпроси във всеки срещнат форум, но ми се иска в случая да задам този доста простичък и сигурно вече дискутиран на куп места въпрос, а именно - защо международният интернет, независимо от начина на получаване (от оптичен кабел до двупосочен сателит) струва неимоверно много и е необходимо доставчиците да ограничават скоростта до 36 и 64 дори за ценови пакети до 100 лева. В случая не съм жертва на подобен проблем, доставчика ми дава 128 международен за 25 лева, но при непоносимо качество (шейпъра дропи до 40-60% пакети през деня), но постоянно се опитва да ми напомня защо нямам право дори да гъкна и да се жалвам, иначе цената щяла да стане поне 80-120 лева, и че доставчици в София и Пловдив за същото качество взимат тройно и четворно. Та всъщност как и къде отиват парите за международен Интернет? БТК ли поема всичко? А при двупосочните или еднопосочни (сателит incoming, кабел outgoing) сателитни връзки? Международните доставчици ли искат адски високи цени? Къде отиват парите? Или просто доставчиците в страната гледат да имат минимум печалба от 500-600%? Ще съм ви благодарен за всеки смислен и информативен отговор, който ще ми помогне да осъзная къде всъщност греша в преценката си и каква е истинската сметка на родните доставчици.



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Rayner Ape]  
Автор Herzog (пич та дрънка)
Публикувано22.02.04 11:57



Знаеш ли колко струва един сателит?
А изстрелването му?
Знаеш ли колко струва един метър оптичен кабел?
А прокарването му?
Хич и не иска да се заяждам с по-горните въпроси....... но, имай в предвид,че Интернет-а на практика, е евтин - скъп е преноса му!
От там идва и по-високата цена.
Според мен, разбира се!:)

По-добре безделник от колкото без празник!:))


Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Herzog]  
Автор Rayner Ape (Звер Маймуняк)
Публикувано22.02.04 13:40



Донякъде намирам тези контравъпроси за спекулативни, защото не дават пряка информация, а създават изкривена представа за цялостната цена на услугата за самите провайдери като крайни клиенти. Колко трува изстрелването на сателит знае компанията, която го държи, и която продава преноса на чуждите фирми, които на свой ред го продават на българските и т.н. За оптичните нещата минават през БТК, засега (дочувам че тази година щяло да има два алтернативни канала, но... някой знае ли съ сигурност?). Това, което бих искал да знам е, какви цени плащат родните доставчици за международния интернет по сателит и/или по кабел, за да им излиза сметката единствено да предлагат лош интернет и да мамят крайния клиент (което е национално явление, като чета този и др. подобни форуми). Благодаря все пак за отговора, но малко твърди данни биха били добре дошли.



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Rayner Ape]  
Автор Herzog (пич та дрънка)
Публикувано22.02.04 13:59



"Това, което бих искал да знам е, какви цени плащат родните доставчици за международния интернет по сателит и/или по кабел,........"
Наистина ли очакваш да ти каже някой тук колко плаща за външния?
И ако ти каже - какво от това? Как изобщо може да задаваш такива въпроси?
Или пак ти се струва "спекулативно"?

По-добре безделник от колкото без празник!:))


Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Rayner Ape]  
Автор zlmage (digger)
Публикувано22.02.04 13:59



Съвсем приблизителни данни (но порядъкът е тоя):

1Mbit/s в западна Европа струва напр. 350 EUR. Има и малко по-скъпи, а има и по-евтини...
За да го домъкнеш до България добави още около 850 EUR. Значи една примерна цена на международния е 150 лв за 64kbit и то ако купуваш на едро. Ако купуваш много на едро, може и по-добри цени да се постигнат, но не много.

Между другото цената на софийския трафик (според мен) е нереално ниска. Повечето доставчици продават локален трафик като допълнение към международния на цени под себестойността му. Ако продаваха само локален нямаше да им излезе сметката. Въобще малко балонесто е положението в момента, но вярвам, че скоро ще се спука.

Забележка: това не са ничии конкретни цени, нито пък е оферта. Това са приблизителни цени, които може и да не отговарят напълно на пазарните.

Редактирано от zlmage на 22.02.04 14:14.



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: zlmage]  
Автор Rayner Ape (Звер Маймуняк)
Публикувано22.02.04 15:00



Благодаря много за информацията! По принцип нямах представа, че цените на преноса на международен Интернет са толкова високи. По тази сметка излиза, че за да се предложи на клиент достъп от около 64кбпс неограничен би трябвало цената да е минимум 100 лева. Все пак съществуват ли алтернативни, по евтини начини (отново не питам за конкретни цени, а за приблизителни до пазарните) и някой знае ли дали евентуалното изграждане на нови международни линии, за които дочувам че в момента са в изпитателен срок, би довело до намаляване на цените?
Благодаря предварително.



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Rayner Ape]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано22.02.04 15:33



Дори да има някакво намаляване, то ще е в проценти, а не в пъти.

Митко



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Mитko]  
Автор Rayner Ape (Звер Маймуняк)
Публикувано22.02.04 17:55



Благодаря. Митко, от прегледа на някои други теми виждам, че си доста добре запознат с темата, така че може ли да те попитам какви са последните данни за тези нови международни канали, за които забелязах че се споменават тук-там по форума?



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: Rayner Ape]  
Автор ^Kj^TRN (SE)
Публикувано22.02.04 17:57



ако имаш X скорост и ако тя струва 150лв ти ще я продадеш 50% гарантирана (което приблизително реално е 75) за по 80-90лв на двама клиента. Ако обаче има 10X скорост тя няма да струва 1500 лв а 1100 и този път ти ще я продадеш не на 20 клиента а на 30 с практически същото качество... по 80лв да кажем. твоя проблем е че ти си купуваш 1/2X a бтк си купува 200X. няма как да сравняваш цените...

The Real Net - The Real Internet Provider



Тема Re: Защо международния интернет е толкова скъп?нови [re: ^Kj^TRN]  
Автор Herzog (пич та дрънка)
Публикувано22.02.04 18:28



Хмммммммм.................... някакви курсове "Направи си сам доставчик" ли провеждате с Митко?
Да се запиша и аз,а?:)

По-добре безделник от колкото без празник!:))



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.