Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:44 02.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Herzog]  
Автор Дeнчo (диригент)
Публикувано21.01.04 13:08



Срамота викаш ....

Едно време (преди 5 години) ако знаеш как съм ги псувал dial-up доставчиците дето те одираха по 20+ лева инсталационна такса. Ама като станаха много доставчици на клона и инсталационните такси изведнъж изчезнаха, и странно защо, dial-up интернета от 2 лева на час стана стотинки.

Същата картинка е и сега, псувам наред такива като вас дето искат по 50 лева за един час работа да ми опънат няколко десетки метра UTP кабел от мрежовата ми карта до най-близкия им hub или switch. Егати надницата, аз за доста по-квалифицирана работа вземам по-малка от половината... И след това ти ограничават скоростта така, все едно че съм с модем на телефонна линия. Просто нямам думи.

Не ме четете и разбирайте с лошо. Аз съм редови user. Готов съм да плащам по 30-40 лева месечна такса, ако получавам насреща над 10 KB/s . Сигурно има добри доставчици които могат да задоволят изискванията ми без да ме одират с 50 лева в началото. Сигурно тези добри доставчици могат да имат що-годе интелигентна поддръжка. Не казвам че няма такива. Само че аз не мога да ги намеря.

хайде, със здраве, па дано някой хубав ден (дай боже да е по-скоро ) конкуренцията се засили



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Дeнчo]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано21.01.04 14:24



При телефонния достъп, доставчикът не изгражда физическа инфраструктура за всеки клиент. Пак изгражда инфраструктура, но тя е споделена между примерно 50 или 100 потребителя. Затова инсталационната такса става излишна, просто защото е символична (примерно 5 лева). При кабелния достъп обаче не е така. За всеки клиент се изгражда негова лична инфраструктура, която не е без пари и която не може да се използва за нищо друго и от никой друг. Ако клиентът се откаже, всички тези материали се изхвърлят. Затова абонаментната такса няма как да не остане. БТК има 2 милиона абоната на фиксирани телефони и доста гъста инфраструктура и въпреки това за всеки фиксиран телефон се заплаща не малка инсталационна такса.

Пак повтарям - не правете сравнения със системи със споделен капацитет като телефонния достъп, мобилните телефони, дори и кабелните телевизии. В LAN/MAN мрежите т.нар. последна миля си е лична за всеки конкретен потребител и той няма как да не си я плати. Е, може да му се калкулира в месечната такса, но ще му е по-неизгодно, защото ще я плаща вечно.

Митко



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Mитko]  
Автор Дeнчo (диригент)
Публикувано21.01.04 15:26



Не ми се обяснявай като стара мома, ако обичаш.

Много ясно че има разходи за опъването кабела по "последната миля". Ама аз, също както човека дето се пише доставчик и пусна настоящата тема, искам цената за инсталирането да е ориентирана спрямо разходите. Нещо ме кара да подозирам, че има и други (ваши клиенти) които са така... Защото знам каква е цената на UTP кабела на едро, и също така мога да се досетя каква е заплатата на човека дето ходи да опъва кабелите. И това че материалите се изхвърлят като се откаже клиента го разправяй на шапката ми, винаги може да се ползват отново.

Примера с БТК (смрадлив монополист) е доста лош. Нали именно вие доставчиците ревете БТК да ви дава разходоориентирани цени за структурата си. Що да не рева и аз като клиент да не плащам повече от това, което получавам? Извода си изскача сам - в момента повечето от доставчиците действат като (гадни и смрадливи) монополисти. И за съжаление, де факто доста често те са монополисти за някои райони.

Просто сме от двете страни на барикадата, не се засягай от това което пиша, позицията ти (и на колегите ти) ми е ясна. Няма нужда да ми сипеш обяснения. Не искам обяснения. Искам добра стока на добра цена, без уловки. Аз съм клиент и следователно съм прав. Щом в Западна Европа, USA, Далечния Изток (и къде ли още не) може да има Интернет на корем за $20-30/месец без инсталационна такса, значи и тук може. Там разходите на доставчиците не вярвам да са по-ниски от тук.

до скоро



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Дeнчo]  
Автор voyager (прасе в космоса)
Публикувано21.01.04 17:19



това че материалите се изхвърлят като се откаже клиента го разправяй на шапката ми, винаги може да се ползват отново.

Тук не си прав. Не съм виждал някой да си навива кабелите и да ги слага на друг, не вярвам и да видя. Нито пък аз като клиент бих се съгласил да ми сложат някакъв намачкан кабел, дето утре може да прекъсне.

Иначе за таксите съм съгласен, че обикновено са доста по-високи, отколокото са разходите. Цена над 50 лева в 90% от случаите е надута.

В младост имаше едни пичове, които не вземаха такса, а продаваха кабела според това колко метра е дълъг. И това е начин, но не знам дали е по-добър.



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Дeнчo]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано21.01.04 17:27



Не ми се спори. Човек има избор - да разбира ситуацията и да се съобразява с нея или да не я разбира и да й се ядосва. Еднократните разходи за включване на нов клиент са 100-150 лв и няма никаква причина да спаднат съществено с увеличаване на броя на клиентите. Може би само цената за прекарване на оптика малко ще спадне, когато в даден квартал имаш 2000, а не 200 абоната. Може би пропускате факта, че при 100 клиента в квартал, само за оптика се плаща по 20 лв / клиент еднократно като инсталационна такса. Включването на нов клиент е значително по-сложен процес от "взимам чука и опъвам UTP-то" и в него участват много хора - кабелджии, администратор (за да пусне IP адрес), секретарка (за да обработи договора), документация (за паспортизация на мрежата - къде има суич, от къде взима сигнал, от къде взима ток, у кого са ключовете за помещението и т.н.), team leader (за да изготви графиците), счетоводител (за да опише касовите бележки и фактурите) и т.н. Всички тези хора освен заплати получават осигуровки, застраховки "живот" и "злополука", работно облекло (лято, зима, дъждобрани), индивидуални средства за защита (каски, колани и др., въпреки че не желаят да ги ползват), медицинско обслужване (в резултат от работата). Получават също и нормални условия за работа (пространство, инструменти, компютри, отопление и охлаждане, транспорт, охрана и др.), което също не е без пари. В целия този процес кабелът от кутията до клиента е най-малката грижа. Наистина най-малката.

Що се отнася до БТК, ние наистина искаме разходоориентирани цени, но това не означава, че цените на които тя продава на населението са високи, а напротив. На нас за една наета линия ни взима 250 лв, а за същото нещо (меден кабел от точка А до точка Б) от крайния потребител под формата на абонамент за телефонен пост взима 8 лева. Реалната цена е около 15-20 лв и ние искаме тя да взима по толкова от всички, а не ние да субсидираме разни баби и/или тийнейджърки. Разходоориентирани не означава непременно по-ниски, а означава правилно балансирани - което колкото си струва. По-ниската цена е също толкова вредна, колкото и по-високата.


Митко

P.S. И не ми дръж такъв тон - не си ми на нивото, за да можеш да си го позволиш.

Редактирано от Mитko на 21.01.04 17:32.



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Mитko]  
Автор Дeнчo (диригент)
Публикувано21.01.04 19:02



Уважаеми г-н Ганчев,

Доколкото ми е известно, Вие (подобно на Вашия колега г-н Марковски) сам се натискате да бъдете "на всяка манджа мерудия". Във връзка с тази Ви дейност, моля Ви, не се стресирайте когато върху вас се оказва натиск - колкото и косвен да беше той в настоящия случай, вие сам си го изпросихте. Бъдете така добър да не ме поправяте дори и да греша - аз съм непоправим случай. Обяснения - потретвам - не ми трябват. Говорех си по принцип, а Вие сам се натресохте. А на нивото на администраторите, дето си мислят че без тях Земята ще спре да се върти, определено не съм и няма да бъда, така че тук сте прав (по изключение).

Приятна вечер



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Дeнчo]  
Автор Frodo (непознат)
Публикувано21.01.04 20:21



"Щом в Западна Европа, USA, Далечния Изток (и къде ли още не) може да има Интернет на корем за $20-30/месец без инсталационна такса, значи и тук може. Там разходите на доставчиците не вярвам да са по-ниски от тук."

Хех почна се старата песен на нов глас - ти къде го видя това "без инсталационна такса"? А да забравяш случайно, че ние не сме САЩ(и къде ли още не) a сме БЪЛГАРИЯ и колкото и да ти е неприятно сме далече от която и да е стратегическа точа с високо качествен интернет(backbone).

п.с. ми то и телефоните в САЩ са без пари ама .... иди сега на митинг пред БТК и скандирай за по евтина телефония .... айде стига бе



Тема Re: Срамота колеги, срамота!:))нови [re: Дeнчo]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано21.01.04 21:43



Както казах - не ми се спори. И не съм системен администратор.

Митко



Тема Re: неограничената обща култура...нови [re: Дeнчo]  
Автор xonix (ex-fen)
Публикувано22.01.04 14:45



съчетана с приказването ей така по принцип, когато става дума за конкретни неща може да изиграе много лоша шега на т.нар. "оратор".... ясно е че дървен философ като теб трудно може да бъде образован през клубовете на Дир.БГ, но все пак можеш да покажеш поне малко уважение към свършеното. може и да не е перфектно, но направеното от БОЛ никак не е малко. иначе си поредния набеден "критик" (става дума такъв, навлизащ в критическата). между другото нали знаеш каква е приликата между евнусите и критиците - и двамата знаят как, ама не могат...

Fear has killed more men than time


Тема Re: относно БОЛ ...нови [re: xonix]  
Автор Дeнчo (диригент)
Публикувано28.01.04 16:24



Изглежда циганката дето хвалеше БОЛ е умряла и те сами са тръгнали да се хвалят.

Ако си беше направил труда малко да обърнеш внимание на това което съм написал досега в тази тема щеше да забележиш, че не съм казал нито една лоша дума за БОЛ. Може да съм засегнал за малко г-н Димитър Ганчев, обаче той сам си го изпроси (освен това той прояви достатъчно тактичност да спре навреме). За доставчика БОЛ една дума не съм казал - нито добра, нито лоша.

Добре знам че в този клуб могат да се чуят основно хвалби за БОЛ. Мен това не ме засяга, чета постингите в този клуб много рядко. А преди да сипеш лични обвинения относно собствената ми персона вземи малко си припомни ученото през първите ти 7 години. И не заплашвай, в случая не си в добра позиция, и освен това е безпредметно.

Съжалявам, доста offtopic се получи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.